Vrijdag 6 Maart 1003 An tirevo lutionair Achttiende Jaarg. No.|907. Orgaan vo©r de Znidhollaiiflselie en Zeenwicfic Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES Tweede Blad. T. BOEKHOVEN. patrimonium. eene, noch de andere gereed, veranderen in salpeter- gezet worden in verbin- ereenkomende met het is de levenswerkzaam- acteriën noodig, die een ];lizelve gebruiken. Zoo- waarvan we zooeven rden. Imvullen vaar chilisalpeter is bij loemd tekort aan te vul- an levert reeds ruim 15 het vooral aankomt, 15 ond opneembaar is, die in 'tplantenlichaam. in het voorjaar nimmer rden. De planten begin- e vangen opnieuw daar- ergranen. Maar hoe licht ren, dat de hoeveelheid grond uiterst gering ia. ;etijde werken de straks- ïl niet. De sterkste stal- ■ar verzekert du» nog niet i salpeterstikstof in het lelsmest, die dit wel doe t LAG de Bestuursvergadering van Flakk. Landbouw- Sommelsdijk in bet Woensdag 25 Febr. jl. D. Mijs te Den" Bommel, de vergadering met een de verschillende Bestu- 3e notulen der vorige Alg, Ird worden vastgesteld, dat Goedereede niet tegen- ma wordt behandeld een Tweede Kamer naaraan- ilw vertegenwoordiging" te jebracht aan dhr. G. A. A. en leerzame voordrachten chillende afdeelingen van len, terwijl de door dezen Jchte verbetering van het dslag zullen vormen voor gedacbtenwisseling wordt waarbij tevens besloten Bestuur te machtigen voor tenen, ter vermijding van tog om tijd te sparen, het adres te richten aan Staten-Generaal en af- len aan den Afgevaardigde ikzee, benevens aan der, andsche Zaken en Water- rheid. de adressen, te richten aan !er gemeenten Stad aan 't en Melissant. gehande ing, een uitvoerig J. van der Koogh te Mid- aet C. B. tot aankoop van ien te Enschedé. Na zeer waarbij tevens verschil- t treffende het aanschaffen or de toekomst aan de hand verschillend» Secretarissen £nne ervaringen met ver wordt deze interessante met het ter tafel ge- kennisgeving aan te nemen. |>rm-mod»l voorwaarden ter esproken de mogelijkheid tnkoopen daarvan. En ein- rrd, dat nog vier landbcuw- bland de noodzakelijkheid en te sluiten of tot den te treden. Het Dagelijksch ragen deze Vereenigingen idzakelijkheid van aaneen- |e op dat gebied, door hare en. |en was over het al of niet op deze vergaderingen, I en vruchtbare samenkomst iet een wooid van dank aan het Dagelijksch Bestuur, W. KEIJZER, Secretaris. 11903. wbaak. worden kosteloos geplaatst. \t luededeeliugeii nmer gemerkt als de vragen hebben. ragen. |en langs een schutting, zoo evolen convolvulussoorten. 6en, wat voor planten hier- 17 tanden bessenbosjes nog rerpoten 7 een gezegeld adres aan Be- neraal, port verschuldigd bij an over de post? en mededeelingen. die reeds 't vorige najaar och den winter in eikaars 9 bten. Hun gemeenschappelijk paar blaadjes beschut. Deze j de andere afvielen. Toen len" pas goed in'toog. Ruim op. Als straks de knoppen slaat en in elk geval zeer lastig, lerzochten we voor enkele fter biest op vetgehalte. Het vet te bevatten, bevat eiwit, vet en koolhy- nkel koolhydraat. een overgangsvorm der ei- n sijn plantenlichaam wordt de amiden verplaatst, dan in eiwit. Doch deze kunst aat alleen de plant. Het dier- van amiden geen eiwit meer bben amiden ook lang niet wit stoffen. Hoogsten kunnen nateriaal dienst doen. ting hebben we er niet van. nddeelen in| uwe poters zijn ie in de oude knol, doch de ippen er in wel goed in orde eden, waaronder ze gegroeid s hoogst onaatuurlijk worden hen is 't misschien wel intei - ns te nemen. Deel s. v. p. de zorgvuldige sluiting had 3 bewakers waren voor hem tig duurde dit enge verblijf eenige oogenblikken ver veldwachters, die Brander- ien aandeden, en zonder ;ken bem te kennen gaven, was. den gevangene was vol, over- sou hij iets gevraagd hebben, daartoe den moed en ook in het volgend oogenblik rst in een nette zaal met voor de ramen. Twee heeren te wachten. :hter van instructie met zijn n assistent. Kort en duide- uisten naam, geboorteplaats le beroep en laatste woon- vaarop Branderhorst het ant- {Wordt vervolgd.) Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzoudorlyke nnmmers 5 Cent. UITGEVER Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert'utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. A8Ie *438kken voor de fetiedaetie kesteaid, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te leendegg aan den Uitgever. Dankbaar en voldaan. We kunnen onze polemiek over do aanhangige kwestie met Vooruit sluiten met een Dankbaar en Voldaan. Niet over den toon, dien ge aanslaat Die is veel te hoog, een humaan debat onwaardig Maar wel over den uitslag. Dankbaar zijn we, dat ge erkentdat Blad- en Redacteursuitlatingen dezelfde zijn moeten, waar tover beginselen gaat. We zullen dit goed in 't oog houden. Uwe uitdrukking op die vergadering zullen we dan maar als „scherts" of „jflater" boeken. We houden u dus voor een Vrjjzinnig-Democraat en Uw Blad belijdend de Vrijzinnig-Democratische beginselen. En bij een eventueel debat, dat we met U voeren in onze Bladen, zullen we ons op dat standpunt plaatsen. Maar we zijn ook voldaan, waar we gelegenheid vonden U nader te polsen over het doel van organisatie. En we zageD, dat U (als wij) wiltoenadering tusschen arbeider en boer 1 Uitstekend Zoo kan er samenwerking zijn tusschen U en ons tot verbetering van misstanden, die in de arbeiders- en pachterswereld bestaan. Geen strijd togen 't Kapitaal als kapi'aal, maar tegen zijn uitwassen, zijn dwaasheden, zijn soms demonische krachts- en machtsopenba ring. Voldaan oo't hierover, dat ge uwe beschuldigingen omtrent onze dubbelhar tigheid als debatter en redacteur moet loslaten. Gij hadt U verg&lopeerd Collega! Evenzeer voldaan, dat ge uw beschul diging, also! we die oude weikers geen pensioen gunden, niet durtt herbaleD Christen-Democrat ie en üociaal-DeBiiocratie. ii. Dat de C. D. een eigen staathuishoud kundig stelsel moet ontwikkelen, springt, volgens den heer Vegtel, in het oog, waar elke maatschappelijke organisatie vrucht is mede van wijsgeerige theorieën, is 't duidelijk dat noch de tegenwoordige ons kan bevre digen, noch de als toekomstig voorgestelde ons kan bekoren. De heer Vegtel doel daarop het thans vigeerend economisch stelsel kennen als een stelsel van hartelooze zelfzucht en vrucht derzelfde theorieën, die op staatsgebied door de liberale partij wor den aangehangen. vTegen de Revolutie het Evangelie* geldt dan ook evenzeer de eco nomische ontreddering, waardoor onze dagen gekenmerkt worden, als de doorwerking van het ongeloof op politiek gebied. Spreker wijst er op, hoewel Groen van Prinsterer in de eerste plaats streed tegen de revolutionaire (/rondgedachten, tegen de verkeerde begrip pen, omtrent Recht, Overheid, Volk, Onder wijs, in éen woord tegen den geheelen grondtoon zijner eeuw, maar hoezeer jook Groen daarbij de noodzakelijkheid eener Christelijke behartiging van stoffelijke belan gen voorstond. Volgens Groen is de Staat huishoudkunde machteloos, zoo zij haar kracht alleen zoekt in stoffelijk overleg. Na aangetoond te hebben hoezeer Dr. Kuyper, meer nog dan Groen, tegen de gevolgen der revolutiebegrippen op maatschappelijk terrein opkwam, besprak de heer Vegtel voorts de houding der A. R. voormannen. Verweet Dr. Kuyper hen voor 12 jaar reeds, dat ze in de vervulling hunner plichten te kort schoten, nog onlangs luidde het oordeel van den heer Anema eender, toen hij er over klaagde, dat ons Christelijk volk nog geen uitgewerkt economisch stelsel bezit tegenover dat van Marx. Spreker wees er op, dat het weekblad ^Patrimonium* constateerde, dat de wetenschappelijke chris tenen slechts zelden bereid zijn om hun geestverwanten van dienst te zijn, en openlijk vroeg of het >dient elkander* bij hen zoo weinig beteekenis heeft. Inderdaad, zoo vervolgde de spreker de Christen Demo cratie eischt een mate van toewijding, die juist bij hen, van wie ze het eerst mogen verwachten, niet in daden uitkomt. Dat toch onze voormannen zich hnn roeping bewust wordenIn het propageeren van eigen begin selen, in het bestrijden ran die der Revolutie, dient men z:ch te richten naar de krachts inspanning van den tegenstander. En waar nu de leiders der Soc. Democratie geheel hun bestaan aan de beweging ten offer brengen, zich werend op een'wijze, die bewondering afdwingt, daar voeltjons volk, dat wat onze hooger gezetenen voor de doorwerking onzer beginselen doen, slechts strekt om hun ver zuim te doen uitkomen. Stilstaande bij het woord Christen-De mocratie, zeide de heer Vegtel nog dezen naam niet in de plaats van antirevoluti onair te begeeren. Evenwel, waar A. R. genoegzaam is om te onderscheiden van alle revolutiepartijen,® nochtans niet om ons te dekken tegenover jhet conservatisme, dat ook op eigen erf welig tiert. Te wijzen op het democratisch karakter der A. R. richting blijft geen overtolligheid. De drie laatste stellingen werden door spreker in éenen behandeld. Hij toonde aan, dat de S. D. ten slotte wil verande ring van den Staat in een bedrijfsgemeen- schap, Hoe die nieuwe Staat er uit zou zien, erkent men uit te kunnen voorspellen Het staat voor den S. D. ^venwel vast, dat uit hetgeen dan op economisch gebied tot stand komt, op elk gebied een nieuwen staat van zaken in het leven zal worden geroepen. Verkeeren wij omtrent dien staat van zaken nog in het duister, toch wordt officieel voorspeld het wegvallen der pros titutie, het verdwijnen van de menschelijke neiging tot vermeerdering van ziju bezit, in een woord een maatschappij, die in ze delijkheid en welvaart alles wat tot nog toe geweest is overtreffen zal. Na gewezen te hebben op gelijksoortig inzicht bij de mannen van 1789, die ook door wijziging van omstandigheden, het feit der zonde meenden te kunmen teniet'doen, zegt de heer Vegtel, dat het wijzen op dien gemeenschappelijken grondtrek der Revolutie voldoende is om te beseffen, dat de Chr. Democratie nooit zal medewerken tot het vestigen van deze toekomstmaat schappij. Houdt men maar het verschillend eind doel voor oogen, zoo is evenwel tegen samenwerking voor praktische hervormingen in de bestaande samenleving geen bezwaar. De S. D. A. P. heeft toch, bij haar uitgestelde wenschen, directe wenschen, die haar, bij omwenteliugspartij voor later, tot hervormingspartij voor 't heden stempelen. Komen de beoogde hervormingen overeen met hetgeen wij zelf wenschen, dan kan er samenwerking plaats vinden. Spr, toont aan, dat er op maatschappe lijk gebied reeds herhaaldelijk samenwer king gezien wordt tusschen geloovigen en ongeloovigen, A. R. en S. D., Roomsch- Katholieken en Liberalen. En wat nu samenwerking op politiek gebied betreft, wil men die tegengaan door op het on derscheiden beginsel te zien, zoo wijst spre ker er op, dat, als in het beginsel der S. D., samenwerking met die partij geoordeeld lag, het oordeel tevens het liberalisme zou moeten treffen, welks geboorteakte met het bloed van Lodewijk XVI geschreven werd, welks doel het, volgens Dr. Bronsveld, was, Nederland een heidensch land te ma ken, en welks bitterheid, volgens Dr. Kuy per zelf, nog die van het Socialisme over trof. De heer Vegtel bespreekt nu samenwer king bij de stembus, die hij onderscheidt in samenwerking ter verzekering der belangen van kleine minderheden, |hetgeen geldt als stemmen uitruilen, waarbij niets van het beginsel prijs gegeven wordt, en waarvan de A. R. partij de S, D. niet per se heeft willen uitsluiten voorts samenwerking bij herstemming. Evenals onlangs tusschen IJzerman en Troelstra door de ^Standaard* aangetoond werd, bestaat er dan geen princi- piëel verschil, en moeten slechts practische overwegingen den doorslag geven. Eindelijk is er een samenwerking, gelijk men die thans ziet tusschen de Christelijke partijen. Ook van deze samenwerking behoeft de S. D. A. P. niet voor immer uitgesloten te zijn, daar de A. R. partij zich meermalen uitsprak voor samenwerking beurtelings met elke staatspartij, en dat wel al naar gelang die samenwerking door het gekozen doel wordt geëischt. Dat de S. D. A. P. in zoodanige mate hervormingspartij is, dat zij zelfs verleid wordt tot het steunen van maatregelen, die de verwezenlijking van het ideaal wel moeten tegenhouden, werkt de mogelijkheid tot samenwerking in de hand. Spreker wijst er op hoe de S. D. A. P. ijvert voor verbe tering /an het pachtcontract, terwijl ze belang heeft bij een verarmden boerenstand dat zij, gebaat bij de verrotting der tegen woordige maatschappij, toch voorstaat een wet tegeu de bordeelen. Kennende slechts een internationaal proletariaat, met wegval ling van grenzen, zal nochtans Schaper onder de eersten gevonden worden, die naar de grenzen snellen, als het Vaderland in gevaar is. In den breede toont de heer Vegtel aan, dat in de parlementen van Frankrijk, Duitschland, Italië, Nederland, de S. D. niet haar einddoel nastreeft, maar zich veelal als een gewone burgerlijke hervormingspartij doet kennen. Welnu, waar ze dat doet, waar ze opkomt voor practische hervormingen in de bestaande samenleving, daar kunnen die hervormingen reden tot samenwerking zijn. Na alzoo te hebben bewezen, dat de stelling over samenwerking de geformuleerde echo is van wat steeds in de A. R. partij vernomen werd, geeft de heer Vegtel nog te verstaan, dat er z.i. voor een bondge nootschappelijk samengaau van C. D. en S. D. thans geen reden is. Evenwel om het standpunt, dat samenwerking met andere minderheden in ons land vereischt wordt, zuiver te houden, moet de mogelijkheid ten opzichte van alle partijen onder de oogen worden gezien. Dat het nog wel eens moeite kost A. R. te bewegen om op R. C. candi- daten te stemmen, is het jammerlijk gevolg daarvan, dat men den tegenstander van toen tot vijand voor altoos stempelde. Waar ook de mogelijkheid eener democratische coalitie niet is uitgesloten, zou het onver standig zijn om den tegenstander van dan de gelegenheid te openen om de gegrondheid dezer samenwerking met aan ons zelf ont leende uitspraak te bestrijden, Hiermede aan het einde van de ontwikke ling zijner stellingen gekomen, resumeerde de heer Vegtel het gesprokene als volgt Het socialisme als economisch stelsel zit vast aan een ongeloovige levensleer, en moet in verband met de leer beoordeeld worden. Het is een evangelie, waarvan zijn economisch inzicht slechts een kapittel is. Onthield de spreker er zich van om, bij ontstentenis van een plattegrond van den toekomststaat, den godsdienstigen, juridi- schen en zedelijken bovenbouw gedetailleerd ter toetse te brengen, niettemin meende hij én langs den weg van wettelijke gevolgtrek king én uit S. D. uitlatingen te hebben doen zien, dat die nieuwe staat, zoo in grondslag als bovenbouw, tegen de door God gewilde bouworde ingaa'. In de bewijslevering, dat een economisch stelsel met beginselen verband houdt, ligt het bewijs, zoowel dat een Christen niet kan zijn S. D als dat de'christelijke weten schap een eigen economisch stelsel behoort te ontwikkelen. De mogelijkheid van samenwerking werd toegegeven, lettende op den aard van samenwerking, op de in de A. R. partij gangbare praktijk en op de omstandigheid, dat hervormingen, waarvoor tusschen Chr. D. en S. D gelijksoortig inzicht bestaat, niet naar het S. D. ideaal toevoeren^ maar er van afleiden. Aan het slot dankte de heer Vegtel het Bestuur voor zijn toepassing van het Hoort en Wederhoort,* en sprak hij het vertrouwen uit, dat zijn woord er wederom iets toe bij zou dragen om bij de mannen van Christelijke» huize het beset te verle vendigen, dat tusschen Chr. D. en S. D. de ondemptare kloof van het ongeloof gaapt die zich door het ^Godsdienst privaatzaak* maar geenszins overbruggen laat. Aan deze woorden v*egde spreker nog den wensch toe, dat ook de tegenstander aan het denken zou gebracht worden. Van harte hoopte hij, dat, ware het ook maar een enkele, indachtig wierd, dat het Geloof de vragen beantwoordt, die de ongeloovige philosofie ontwijkt, dat de Christelijke weten schap het probleem van Geest en Stof oplost, niet door verstoffelijking van den Geest, of vergeestelijking van de Stof te prediken, maar in dien uitnemenden zin, welke den Geest kan laten jubelen, al lijdt het stof, en dien Geest eerst dan ten volle leven en genieten laat als aan het stoffelijk aardsch bestaan voor goed een einde is gemaakt. In ons volgend nummer het debat. Uit de Pers. MISLUKT. De raddraaiers van werkstaking op J31 Januari zijn nog zoo dom niet. Oudegeest en nog een paar van hen schijnen nu juist niet in zoo benijdens waardige positie te verkeeren. Ambtenaren zijnde bij een spoorwegmaatschappij, staan ze thans van zelf niet gunstig bij de di rectie aangeschreven. Ontslag zou wel eens kunnen volgen. Dit waarschijnlijk voorziende, stelde Oudegeest op de vergadering te Araster dam, waar het Comité van verweer werd opgericht, voor, om drie gesalarieerde agenten of iets soortgelijks aan te slellen. Tegen een salaris van f 1500 's jaars. De voorsteller rekende heel netjes voor dat dit best kondat de kas dit wel toeliet, en dat de agitatie daardoor zeer zou winnen. De vergadering die te voren Oudegeest en de andere woordvoerders luidruchtig had tcegejuicht, was over dit plannetje even wel niet te spreken. De werklieden wilden wel schetterende en opwindende redevoeringen aanhooren eri op geweldige manier toejuichen. Maar betalen, neen dat niet De menscheu hadden gelijk. Zij wagen er ook heel wat aan, door geliooi te geven aan de opruiende taal van de raddraaiers hun eigen positie, het lot van vrouw eu kinderen. Waarom zou Oudegeest dan wel onder dak moeten en de arbeiders alleen de gevaren moeten t otseeren Gelijke monniken, gelijke kappen. (Stand.) PlaatseiySt ftieuws, üliddeiliarnis. Door heeren Gedepu teerde Staten is de verordening op het herhalingsonderwijs voor deze gemeente goedgekeurd terug ontvangen. De Miliciens der lichting 1903 zullen deze week te Dordrecht worden ingedeeld, doch 11a hunne inlijving tot nadere oproe ping huiswaarts worden gezonden. Tot den verkoop van sterken drank in het klein is aan Burg. en Weth. ver gunning gevraagd door Mej. de Wed. G. G, Huismaus (Langeweg E 47) alhier. De 11 jarige H. D. viel jl. Woens- in de haven doch wist zich zelf uit zijn benarden toestand te helpen. Stad aan 't Haringvliet. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P Kaptein, ambtenaar ter Secretarie te Aalsmeer is door den Com missaris der Koningin benoemd tot secre taris der Gezondheidscommissie aldaar. Het bestuur van den polder Nieuwe Stad maakt bekeud, dat de rekening dienst 1902 en de begrooting, dienst 1903 van 28 Febr. tot 13 Maart op de Polderskamer voor de Ingelanden ter inzage ligt. Van de vier leerlingen voor de Rijks normaalschool van hier zijn geslaagd G. J. Voogd, C. J. Koert en D. Braber. Den Bommel. Heden (Woensdag) avond wordt door de verleden gecontitueerde werk liedenvereniging ^Patrimonium* de eerste vergadering gehouden. Volgens den regenmeter viel hier over de afgeloopen maand Febr. 49.4 mM. regen over 6 regendagen tegen 23.4 mM. over 7 regendagen gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. De normaal voor Febr. bedraagt 44.4 mM. Burgemeester en Weth. dezer Ge meente bréngen belanghebbenden in herin nering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1902 vóór of op den laatsten Juni a. s. bij besturen en de amb tenaren, die het aangaat, moeten zijn inge diend. Alle op dien termijn met-ingediende vorderingen worden voor verjaard en ver nietigd gehouden. De commissie van beheer van den Grintweg van Ooltgensplaat naar Middel- haruis en Oude Tonge zal op Zaterdag, den 14 Maart 1903, des voorm. io'/ï ure bij inschrijving aanbestedenHet rijden van 107 s Kub. Meters grint, van de haven dezer Gemeente naar den grintweg. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór bovengenoemden tijd ingeleverd worden bij den heer P. van Weel G.G.z. burgemeester dezer Gemeente, bij wien de voorwaarden van aanbesteding t«r lezing liggen. Dinsdag 24 Febr. had in het sociteitslofcaal ran Mej. de Wed. Lokker alhier eene openbare bij eenkomst plaats, om te trachten op te richten eene afdeeling van „Patrimonium". Als spreker trad op de WelEerw. heer Ds. Goote uit Oud- Beierland, met het onderwerp „Het Christendom de hoogste vrijheid voor den arbeider." Nadat Ps. 362 gezongen en Joh. 1 van af vers 35 voorgelezen was, opende Z.Eerw. deze vergadering met gebed. Daarna zette hij de volgende stellingen uiteen; 1 Het Christendom leert ons den goddelijken oorsprong van den mensch; 2. het Christendom roept onsop tot de hoogst denk bare solidariteit 3. het Christendom wijst de zonde aan als de oorzaak aller ellende; 4. het Christendom eischt de handhaving der strengste gerechtigheid 5. het Christendom toont ons de hoogste en rijkste ontferming en stelt ons deze tot voor beeld en 6. bet Christendom heeft de hoogste macht om zijne beginselen tegen alle verzet te hand haven, Spreker begon daarna over „Patrimonium", deelde mede dat dit werkliedenverbond, in de overtuiging dat Gods Woord en de traditiën onzes volks de vertrouwbare grondslagen eener Chris telijke Maatschappij uitmaken en dat deze zich ten doel steltde kennis daarvan te verbreiden, om de liefde daartoe op te wekken, ten einde op deze grondslagen de belangen der Maatschappij in haar geheel, die der werklieden in het bij zonder, door alle geoorloofde middelen te bevor deren. „Door alle geoorloofde middelen"; niet zooals de Socialisten door dwangmiddelenniet zooals de Sociaiisten door bedreigingen met stakingen en tot overgang daarvan, doch „Patrimonium" steunt op en wacht het Verbond, verbetering door het Woord Gods, dat een vertrouwbaar funda ment is. Lid kunnen worden aldus zeide spreker werklieden, patroons, boeren, enz. Dit wekte de lieer A. Borgdorff bevreemding en toen de ge legenheid opengesteld werd iets te vragen of in het debat te treden (waarvan niemand gebruik maakte) vroeg hij, hoe of het mogelijk is dat werklieden en patroons zich samen kunnen ver eenigen. Spreker antwoordde hem dat „Patrimo nium." bestaat uitgewoneen buitengewone leden. De gewone leden zijn werklieden, de buitenge wone kunnen zijn fabrikanten, werkbazen, nering doenden. boeren, ambachtsbazen, pachters, pre. dikanten, dokters enz. „Patrimonium" erkend alle standen, die God in de Maatschappij gegeven heeft, rijk of arm,

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 3