voor de Kuidliollandsclie en Zeeuwselie Eilanden. Vrijdag 30 Januari 1903 Zeventiende Jaarg. No. 902. Orgaan Antirevolu lion air IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. JBIJ voegsel.. Landbouwraden. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Soekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. AS Ie stukken voor de Redactie bestemd, Advertenties* en verdere Administratie franco toe !e zenden aan den Uitgever. Onze Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, de heer De Marez Oyens, onder wiens Departement tegenwoordig ook de Landbouw be hoort, heeft een eersten stap gedaan voor dit belangrijk bedrijf. Hij diende een wetsontwerp in ter vestiging van landbouwraden, in de richting van het antirevolutionair werkprogram bij de twee laatste algemeene verkie zingen. Dit is tenminste een begin, en een begin dat hoop en moed kan instorten, Gelijk men weet, is in 1901 afgezien van het invoeren van graanrechten om al het spektakel dat de anti christelijke partijen daarover maakten. Het scheeu wel, alsof op eens, de arbeiders zouden opgeofferd worden aan de landbouwbelangen. Toch blij ven vele deskundigen van overtuiging, dat eenige bescherming van den hol- landscheu graanbouw onafwijsbaar noodzakelijk is. Welnu, niet slechts hiervoor, maar ter bepleiting van allerlei landbouwzaken is bet uoodig, dat de speciale kenners der toestanden aan officiëelen invloed geholpen wer den, evenzeer als dit behoefte is op het gebied van den overigen arbeid. En tot dien invloed baant bet inge diende wetsontwerp voor een groot deel den weg. Volgens dit ontwerp zal er in elke provincie een afzonderlijke landbouw raad optreden en die provinciale raden zullen weer een landsraad van 20 personen samenstellen, en deze lands raad zal eene adviseerende stem heb ben bij de Regeering over alle onder werpen, die op den landbouw betrek king hebben, en de Minister van zijne zijde zal zooveel mogelijk den raad hooren. Aanverwante vakken, als tuinbouw, warnioezerij, vee- en hoenderteelt, zuivelbereiding, paarden,- schapen- en varkensfokkerij enz. zullen mede in de landbouwraden vertegenwoordigd zijn. Ter voorbereiding van te geven adviezen kunnen de provinciale raden commissiën uit hun midden benoemen, die de bevoegdheid hebben om apart te vergaderen, ook dan wanneer de raad niet bijeen is terwijl de Rijks raad door den Minister in afdeelingen verdeeld wordt, met aanwijzing van de voorzitters, de leden en de onder doelen van het landbouwbedrijf voor elke afdeeling. Zeker zal er nog wel wat te verbe teren zijn aan dit ontwerp. Zoo is reeds aanbevolen de inschakeling van plaatselijke Kamers van Landbouw, en uitsluiten van de grondeigenaars en leden van landbouwmaatschappijen bij het kiezen van de landbouwraden, voor zoover die heeren niet zelf den landbouw beoefenen. Maar de Minister bedoelt dan toch geheel iets anders °p te richten dan het landbouw-Co mité, dat thans bestaat, en waarin de heeren, de niet-deskundigen de vooraanzitting hebben. Neen, hier is een begin van organisatie van de belanghebbende kenners der toestan den zeiven, hier worden raden aange legd, die alle noodige gegevens kunnen verzamelen om de Regeering volledig op de hoogte te brengen. Ook behelst het wetsvoorstel, dat de provinciale raden niet slechts den Rijksraad inlichten, maar ook de gemeentebesturen en de landbouwver- eenigingen en de betrokken provin ciën. Voorts kiezen zij de leden en de plaatsvervangende leden van den Rijksraad, en wijzen zij commissiën van beheer aan over Rijksbijdragen, die ter bevordering van provinciale landbouwbelangen worden toegekend. Die commissiën kunnen uit leden buiten den provincialen raad zijn sa mengesteld, doch zij worden geleid door een lid van den provincialen raad, die van rechtswege lid en voor zitter der commissie is. Alleen zij, die 23 jaar oud zijn, kunnen zitting krijgen in een provin cialen raad, en voor den Rijksraad is de 30-jarige leeftijd noodig geacht. Als de Regeering oordeelt, dat in den Rijksraad sommige takken van het landbouwbedrijf niet genoegzaam zijn vertegenwoordigd, dan kan zij na den Raad van State en den Rijks raad zelf gehoord te hebben, aan dezen raad nog ten hoogste vijf leden toevoegen en even zooveel plaatsver vangende leden. De Rijksraad zal te 's Gravenhage gevestigd zijn, en de leden zullen voor zes jaren gekozen worden. Ook de leden der provinciale raden hebben zes jaar zitting. Wanneer eerlang iu de Tweede Kamer het debat over dit ontwerp van wet gevoerd wordt, dan zal natuur lijk het landbouwbedrijf in den breede ter sprake komen, en ook dit kan een voordeel beloven, want de kennis van de landbouwbelangen, die toch in ons land nauw saamhangen met die van de overige takken van bedrijf, is verre van algemeen. Inmiddels is het de plicht der land bouwers zeiven om thans het ontwerp in zijn geheel na te pluizen, en de Regeering zoo noodig te wijzen op leemten en gebreken, die men er in meent te ontdekken. Men late dus dit stadium van voor bereiding niet ongebruikt voorbijgaan. Opruierij. Nu en dan komt bij „Het Volk" de aap wel uit de mouw, en treedt het voor ieder, die nog niet totaal verblindt is door revolutionairen zin, zonneklaar in het licht, dat geen ware liefde tot het volk de pen der redactie bestuurt, maar dat slechts het zaaien van ontevredenheid, het wekken van verbittering haar doel is en dat zij er overigens er maar op los praat. Om, ware het mogelijk ook de christelijke arbeiders te lijmen, ver klaarde zij zich voor de vrije school, maar later bleek, dat zij dit in dezen zin bedoelde, dat de onderwij - zers der bijzondere school evenzeer als de openbare aan de Staatsmarkt de sterkte hunner positie ontleenen en dus ook tegen den zin der ou« ders zouden moeten gehandhaafd blijven, in geval van een ernstig conflict. Thans, bij het bespreken van de drankaccijns-verhooging roept „het Volk" weer ach en wee over de „bru taliteit" van den minister om zóó „de mindergegoeden" te treffeD, en niet teveng de rijkeren in hun wijnaccijns wat hooger aan te slaan. Hoe is het mogebjk, zou men zeggen, dat de Redactie met dit ar gument bij de jeneverbelasting durlt aankomen. Hoe toch kan men, waar de verwoesting van veler huiselijk en persoonlijk geluk door den drank demon zoo overbekend is, tegelijk pleiten èn voor verbetering van de inkomsten der arbeiders èn voor het bereikbaar houden van de borrel- flesch, die aanleiding geeft tot scha de en ongeval. Maar mag dan de arbeidersstand niet iets hebben ook tot troost in zijn vaak moeielijke omstandigheden zoo vraagt men van die zijde en ook wel buiten de sociaal-de- moeratiscke kringen. Zeker mag hij iets hebben, maar iets goedsen niet iets, dat zoo velen omlaag helptniet iets, dat toch geen waren steun in het leven biedt. En als hij dit dan toeh hebben wil, laat hy dan ook niet klagen over de betaling. Maar „het Volk' grijpt nu een maal elke Regeeringsdaad aan als een reclame-middel ter prediking van de volksheerschappij, waartoe- dan het algemeen stemrecht den weg zal banen. Zij, die droomen van eene louter „democratische" coalitie, zijnde een coalitie los van alle christelijke en ze delijke beginselen, kunnen uit zulk eene Volks"-taktiek zien, waar zij met hun verbond zouden heengaan- Beroepsraad en plattelandswerk- lieden. Nationaliteit in Vaderlandsloos heid. III. UITGEVER: Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advert entiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Ten behoeve der verzekerde werklieden, vooral voor hen, die op Flakkee wonen, heeft de Protestantsche Christelijke Be- stuurdersbond te Rotterdam zich met ons in verbinding gesteld om hun behulp zaam te zijn bij de keuze voor de werk lieden-leden in den Beroepsraad. Wij laten hier volgen de circulaire, die we uit Rotterdam ontvingen, waarin een en ander duidelijk is toegelicht MEDEWERKLIEDEN Ieder uwer weet, dat met 1 Februari de Ongevallenwet in werking treedt en hiermede moet opgericht worden „Raden van Beroep,1' die tot taak hebben de geschillen op te lossenwelke mochten ontstaan tusschen de Rijks- Verzekering- bank belast met het doen der uitkeeringen in de Ongevallenwet vastgestelden den persoon, welken een ongeval overkomen is. De Raden van Beroep worden samen gesteld uit 24 patroons en 24 werklieden, benevens 24 plaatsvervangers, dus 72. Deze werklieden-leden van den Raad van Beroep worden door Gedeputeerde Staten gekozen uit eene voordrachtbestaande uit 36 voorgedragen werklieden voor lid. Deze voordracht wordt door de werklieden opgemaakt. Om mede te werken tot bovengenoemde voordracht, moet worden aangevraagd eene Kaart, waaruit blijkt dat men be noembaar is. Het bezit van een zeker getal van zoodanige Kaarten geeft recht op een Kaart als gemachtigde en het bezit van een zeker getal Gemachtigde- Kaarten geeft het recht tot het doen van eene voordracht voor een lid. De getallen bovengenoemd worden door Gedeputeerde Staten vastgesteld, bijv. Wanneer in een ressort 18.000 werk lieden zijn, welke aan de hieronder ge stelde eisehen voldoen, dan stellen Ge deputeerde Staten vast,dat bovengenoemde getallen zijn 50 en 10. liet bezit van 50 gewone kaarten geeft dan recht op één kaart als gemach tigde, waardoor dan komen, 18.000 ge deeld door 50, is 360 gemachtigden. Tien gemachtigden doen dan eene voor dracht voor een lid, zoodat er dan komt eene voordracht van 36 leden, waaruit Gedeputeerde Staten er 24 kiezen, de overige zijn plaatsvervangers. Het is natuurlijk van het grootste belang om bij deze eerste poging om werklieden en patroons rechter te doen zijn over hunne eigen zaken, de invloed der Christelijke Werklieden zoo groot mogelijk te doen zijn. Redenen waarom wij u opwekken om von uw recht trouw gebruik te maken. Om, deel te kunnen nemen moet men werkzaam zijn in eene der hieronder genoemde bedrijven: 1. Spoor- en Tramw.gpersoneel2. Postbeambten I 3. Koetsiers- en Omnibuspersoneel4. Dienst verrichtingen5. Sleepers- en Voerlieden. 6. Bootwerkers (allen die als zoodanig in een der branches werkzaam zijn); 7. Meters en Wegers; 8. Vrijlisden; 9. Gemeente-Werklieden; 10. Rei nigers 11. Lood- en Zinkwerkers12. Schil dersgezellen13. Behangers en Stoffeerders; 14. Stukadoors; 15. Glazenwasschers16. Metaalbe werkers (fabrieks- en burgersmeden)17. Steen houwers 18. Timmerlieden19. Kuipersgezel len20. Metselaars; 21. Opperlieden; 22. Meu belmakers; 23. Rijtuig- en Wagcamakers; 24. Vijlenkappers25. Schoenmakers; 26. Boek-en Courantdrukkers; 27. Vleeselihouwers28. Bier brouwers; 29. Mineraal en Bierbottelaars30. Tabakbewerkers; 31. Electriciëns32. Machinis ten en Stokers; 33. Expeditiewerkers; 34. Bak kersgezellen; 35. Mach. Houtbewerkers en: Ten 2e minstens 25 jaar oud zijn 3e Nederlander zijn en ingezetene4e in het laatst verloopen jaar in niet meer dan twee ondernemingen zijn werkzaam geweest. (Dit alles geldt ook voor vrou wen, mits aan bovengenoemde eisehen beantwoordend). Binnen 8 dagen na den 6en Februari ontvangt u dan de bewuste Kaart, welke u dan kunt stellen in handen van diege nen, welke alzoo voor u gezorgd heeft. Draagt evenwel zorg de Kaart niet aan vreemden uit te reiken. Het Comifé voornoemd, H. OU BORG, Voorzitter. C. NOORLAND, Secretaris. Oranjeboomstraat 403Rotterdam. Namens het Comité, vertegenwoordi gend de volgende VereenigingenPa trimonium, afdeelingen Rotterdam, Kra lingen, Hiilesluis-Feijenoord, Charlois en Delfshaveo. Werkmansbond voor leden van de Ned. Herv. Kerk. Prot. Christ. Metaalbewerkersvereeniging „Samenwer king." Christ. Bootwerkersvereeniging „Toenadering" enz. We noodigen eiken verzekerden ar beider uit, te willen komen invullen bij schrijver dezes, of hem per briefkaart te machtigen zelf in te vullen het vol gende Ondergeteekende wonende machtigt hiermede den Prot. ChristBest. Bond te Rotterdam voor hem aan te vragen een Formulier, ter verkrijging van een stemkaart voor de Beroepswet. Wie ons per briefkaart dat verzoek doet, schrijve vooral naam en plaats der inwoning duideljjk. Werklieden begrijpt uw belangDoor den Beroepsraad wordt uitgemaakt of ge bij een ongeluk in't bedrijf de verschul digde rente ontvangt. De stoffelijke be langen van u en uw gezin zijn er ten hoogste mee gemoeidGij moet een eigen gemachtigde aanwijzen, die met uwe toestanden en die van uw bedrijf uitne mend op de hoogte is. Hebben we bericht, dan sturen we al de handteekeningen naar Rotterdam en zullen verder de zaken met den Bond afwikkelen in uw belang. „Maar de inter nationaliteit, die wij nastreven wordt niet verkregen door de historisch gewonden grenzen en nationa liteiten weg te denkenzooals de burgerlijke kosmopolieten doen doch door de volkeren met elkander in samen - werking te brengen, met eerbiediging van elks eigenaardigheden en zelfstandigheid aldus schreef mr. Troelstra, en we voegden er 16 Jan. bij, dat vaderlandsloosheid zoo opgevat, onze sympathie zeer wel kan wegdragen. Wie zou naar zoo'n eenheid tussehen de volkeien niet verlangen Een heimwee kan ons treffen, als we een oogenblik slechts indenken, wat zoo'n eenheid tot stand zou brengen, tegenover do huidige beroeringen, tweespalten en twisten, naijver en rassenhaat der tegen woordige Natiën, Staten en Stammen Maar als men de Internationaliteit zóó opvat, dan dient men toch konsekwent te zijD, en elks eigenaardigheden en zelfstan digheid niet alleen te ee.biedigenmaar dient men ook eigen zelfstandigheid te handhaven en de eigenaardigheden niet te laten overvleugelen door moderne, door uitheemsche zeden, gewoonten eD manipren Wil men, als mr. Troelstra, eerbiediging van anderer zelfstandigheid, dan sluit dit in en moet dit insluiten anderer eerbie diging van onze vrijheid en zelfstandigheid Te willen handhaven eens anders eigen aardigheid veronderstelt een eisehendat ook een vreemde Natie de onze niet zal schenden en wegnemen of laten wegvloeien in zijn uitheemsche eigenaardigheden. Op 'c standpunt van mr. Troelstra staande, is een eerste voorwaarde Hand having van eigen nationaliteit, en of dit nu geschieden moet door een beroeps- of staand leger, dan wel door een Volks leger na flinke Volksweerbaarheid, dit doet, wat de geldkwestie betreft, niets af en toe. Voor beide wijze van optreden, of als nationale militie of als Volksleger is noodig geldniet één jaar, maar altijd doorjaar in jaar uitEn 't eene jaar soms millioenen meer dan 't andere. Een andere techniek in geweren en kanonnen, kan noodzakelijk maken een totalen omkeer in bewapening, een ganschelijk herzien van vloot en fortificatie we leven niet meer in de Middeleeuwen, toen 't man tegen man ging, maar de draagkracht der kanonnen en de dikte der pantsers met 't snrivuur uit de vuurmonden geeft een eerste en voornaamste beslissing. En nu weten we zeer wel, dat daarna de guerillaoorlog door een klein Volk gevoerd 't een overwinnende machtige Mogendheid nog zeer bang kan maken, maar de eind uitslag is niet onzeker het kleine Land zal worden opgeslokt. Op dat standpunt van internationaliteit staande, is het natuurlijk onmogelijk te spreken vanGeen man en geen cent. Neen, dan moeten er mannen, flinke weerbare mannen zijn, en die krijgt men weer niet zonder zeer veel geld. Handhaving van anderer nationaliteit en eigenaardigheden verplicht tot hand having van eigen nationaliteit Ook de Socialist moet dan naar de grenzen. En ook betalen. Maar de Socialist moet meer dan dat. Hij dient dan ook

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1