SPEKSLAGERIJ IMifi Zonen, Adverteiitiën, lïMEmmm FEUILLETON. Hoogstraat 126, Wachtplaats Ér Staombooten Dames- es Kinierloeien fijne Vleescliwaren ei Worstsoorten. VERLOTINGEN, Assurantie r- en ROTTERDAM. A. VAN ROSSUM, Gasn boter adres van RElXlXESSE Beleefd aanbevolen. Hamakers -Fonenga. Gemeente Administratie. NATUURBOTER nm vmtüüL Ja. miOESPOEtPEH SS O STEM A r-fc BEE, ROTTERDAM. Eechter Rottekade 127 bij de Delftsche Poort, tel. 1993, Mauritsstraat 83, tel. 2936 Keeuwseli Iepen, Beuken, Eiken, Essen, flinke sorteering in droog Sïrabantsche eiken spaaklioui, blokken cn pla ten. Voorts Mahonie, PVoten, Populieren, alle andere soorten werk hou 4, Eineeren enz, enz. Opgaaf van Premie, Gemeentelijk' Socialisme en de Vrijz. Democraten. (Slot.) Punt 4 betreft do Volksontwikkeling. De Vr. Deinocr. vragen tot bevordering van d'e ontwikkeling: oprichting en steun van volksbibliotheken, leeszalen, museas en kunstverzamelingen met bepaling, dat deze voor 't publiek althans op Zondag kosteloos opengesteld moeien zijn. De Gemeente organiseere ot bevordere het geven van volksfeesten, muziekuitvoerin gen en voorstellingen van goede tooneel- stukken, volkscursussen en volksvoor drachten. Zij richte op voorlichtingsbu- reaux betreffende de toepassing van wetten en verordeningen aan on-en minvermo genden. Voor die volksontwikkeling stelle zij of kosteloos of tegen geriDge vergoeding gemeente gebouwen beschik baar. Punt 5 houdt wenschen in door de Gemeente te vervullen omtrent de Ge zondheid. En dan verlangen zij öf ge meentelijke controle op de voedingsmid delen öf toezicht op departiculierecontrole voorts voor openbare slachthuizen, ver- betoring van 't marktwezen, openbare hallenvolksgaarkeukens, volkslogemen ten, volksbadhuizen, zweminrichtingen, eeö doeltreffenden roinigings- en ont- smetting8dienst; gezonde, ruime woningen, straten, pleinen en parken, verwijdering van ongezonde inrichtingen uit 't be bouwd gedeelte der gemeente, voldoende ziekenhuizen en verbeterde ziekenverple ging, rijkverpleging, maatregelen ter voorkoming en bestrjjding van tubercu lose en andere ziekten, oprichting van of deelneming aan sanatoria en vacantie koloniën, verstrekking van eerste hulp bij ongelukken; het bezorgen van begra fenissen van gemeentewege, sanitair toezicht op de begraafplaatsen, oprichting van gemeentelijke iijkovens tot lijkver branding; drankbestrijding door de ge meente. Ten aanzien van 't woningvraagstuk wenschen de Vrijz. Dem. een krachtige uitvoering der Woningwet, waarbij op den voorgrond staat opwekking van 't particulier initiatief om met steun van Staat en Gemeente te komen tot de opruiming van krotten en den aanbouw van nieuwe woningen en bij ontbreke van dat part. init. toepassing der wet, d.i. de Gemeente zelf optredende; onaf hankelijk van 't bovenstaande uitbreiding van het gemeentelijk grondbezit en ver vanging van de vervreemding van ge meen tegiond door uitgifte in erfpacht, krachtige aandringing op tijdige grens verlegging. Met betrekking tot het armwezen wenscht de Vr. Dem. meerdere samen werking turschen de armbesturen, en voorts degelijke verzorging der vondelin gen, weezen, ouden van dagen en ge- brekkigen; opneming van arbeiders in de armbesturen en als gevolg daarvan, vergoeding voor de verlette uren, ver schaffing van bedeeling in den vorm van arbeid. Om de werkloosheid te -voorkomen of te bestrijden moeten van gemeentewege opgericht worden arbeidsbeurzen en bureaux voor onderzoek van arbeidstoe standen en tot 't opmaken van een ar beidersstatistiek verzekering tegen werk loosheid worde ingericht of bevorderd werkverschaffing door betere verdeeling van gemeentewerk over de verschillende maanden; bestrating, wegaanleg, bouw-en graafwerk wat verdeeld over 't heele jaar. Tot verbetering van de arbeidersioe- standen drage de Gemeente bij door onder meer, voor zoover de wet toelaat: verordeningen te maken tot vervroegde sluiting van winkels, kantoren en ma gazijnen; eischen te stellen omtrent winkel-, kantoor-, werkplaats- en ma gazijnruimten in 't belang der daar werkzame personenveldarbeid van kinderen te verbieden, althans te beper ken; ontginning van gronden en uitgifte aan arbeiders op billijke voorwaarden. Hiermee eindigt dit program. Ons standpunt tegenover deze eischen aan de Gemeente hebben we verleden week reeds uiteengezet, nochtans kunnen we ons met verschillende punten ver eenigen. Punten 1 en 2 nl. do Gemeente als Werkgeefsierjjhebben onze sympathie, omdat toch in de allereerste plaats de Gemeente geroepen is een uitnemend DE DRtlH. Hoofdstuk ni. ZONDE EN STRAF. 8) Na eenige straten doorkruist te hebben zag hij sommige zijner medekerkgangers van hedenmorgen door een dwarstraat wandelen. Pieter liep hen achterna. Zoodra hij hen had ingehaald bemerkte hij dat ze onderling een vriendschappelijk verschil schenen te hebben. De een meende dat het wel, de andere dat liet niet geoorloofd was om zooals zij nu deden op Zondag te wandelen. Pieter Bran derhorst dien men hedenmorgen toch ook in de kerk had gezien, moest zijne gedachten daarover te kennen geven. //Wat mij betreft// zeide hij, ik hen van oordeel als de geheele week door de drukke en soms zware werk zaamheden de lijn gespannen heeft gestaan, er volstrekt geen bezwaar behoeft te zijn om des Zondags een straatje om te loopen, Toch zijn er menschen, die er veel meer verstand voorbeeld te geven aan de particuliere bedrijven bij de exploitatie vau haar gemeentewerken en de menschwaardige behandeling van hare ondergeschikten. De Gemeentebedrijven moeten modellen en voorbeelden zijn, waaraan de particu lieren zich kunnen spiegelen en die zij moeten navolgen, mits natuurlijk alle weelde en weelderigheid, alle overtollig heid en overdrijving ton eonea male zij uitgesloten. De Gemeente moet zorgen voor een menschwaardig bestaan van hare ambtenaren, en werklieden, en dat doel trachten te bevorderen bij de andere werkgevers op indirecte wijze. Wat 't zorgen voor trams, gas, water, electriciteit, enz. betreft, wanneer de gemeente finantiën niet daaronder lijden en de Gemeente zich daardoor niet in allerlei schulden moet steken, die ten slotte op de belastingschuldigen worden verhaald, en het uitzicht bestaat, dat de Gemeentenaren beter en goedkooper wor den bejegend dan door de particuliere nijverheid, dan zouden we daarmee ge heel mee kunnen gaan, juist omdat 't de roeping en taak van alle Overheid is te waken voor aller belangen, en 't meest voor die der onbeschermd staan- den op de markt des levens. Wat de punten 3 en 4 betreft, em- trent Onderwijs en Volksontwikkeling met deze sympatbiseeren we zeer wei nig; het beginsel, dat aan 't onderwijs geven ten grondslag ligt, de bevordering van een ondcrwijsbeginseldat we afkeu ren; staat ons tegen. De roeping der Ouders en hun plicht om voor opvoeding, zoo lichamelijke als geestelijke ie zorgen bekoort oas meer dan 't optredeD der Overheid als Opvoeder en Zedemeester. Daarmee willen we niet erkend hebben, dat de Gemeente onverschillig moet zijn omtrentonderwijs, opvoeding en volksont wikkeling, maar tusschen daadwerkelijk zelf een en ander in handen nemen of onverschillig zijn ligt nog de middenweg vau Ondersteu n in van 't particulier ini tiatie/. En vooral op geestelijk en zede lijk terrein zien we do Overheid liefst niet dwingend optreden, en vooral niet als do richting, waarin de Overheid op treedt iu strijd komt met de geestelijke stroomingen in de Gemeente. Wat de onderwerpen Gezondheid en Armwezen, Werkeloosheid en Arbeidi- toestanden aangaat, ook daarin is zeor veel, dat ons aantrekt. Summa summarum kunnen we dus zeggen, dat we veel uit dit Gemeentepro- gtam aanvaarden, al vloeit dit bij ons voort uit andere beginselen dan bij de Vrijzinnig-Democraten. Ook hier geldt Duo cum faciunt idem, non est idem, d.w.z. als twee hetzelfde doen, is 't nog niet hetzelfde. Tuin- en Lasidbouw. OVER HET BEWAREN VAN DEN STALMEST. Hl. Wat Holdefleisz omtrent het bewaren van den stalmest leerde, vond bij niet alle wetenschap pelijke landbouwkundigen instemming. Inzon derheid het gebruiken van superphosphaatgips en kalizout als conserveeringsmiddel werd door enkelen afgekeurd. Maar de redenen, waarom ze dit deden, waren niet van zuiver praktischen aard. Ze hielden allerlei ingewikkelde theoreti sche beschouwingen over het ontstaan van deze en die verbindingen in den mest ontstaan, als deze behandeld was met superphosphaatgips en kalizouten. Doch de waarde van hunne theoriën is tot heden niet bewezen door practische proef-' nemingen. Want daar moeten we ook ten aanzien van het bewaren van den mest naar toe, waar met zekerheid een betrouwbaren raad kan gegeven worden. Terecht wordt dan ook door den heer Reinders in de jongste druk van zijn „Handboek voor den Nederlandschen landbouw en veeteelt" (deel I) opgemerkt, dat de waarde van de resul taten door Holdefleisz verkregen, eerst dan vast zal staan, als de werking van op zijn wijze be waarden mest vergeleken is met die van op de gewone manier behandelde mest. Inzonderheid geldt dit van den met kalizout behandelden mest. Want deze zou door de werking van het zout in een zoodanigen toestand geraakt zijn, dat hij moeielijk geheel verrot. En dat is toch noodig, wil hjj den bodem vruchtbaar maken. Want de plantenvoedende bestanddeelen, die hij bevat, zijn eerst dan verkrijgbaar, als de mest in goed rottenden toestand komt. Vóór het gebruik mag dit rotten tegengegaan worden, maar als de mest eenmaal is ondergeploegd, zoo zal het rotten moeten beginnen. En gelijk we zeiden, de heer Reinders en met hem ook anderen, meenen, dat ook dan nog de kalizouten wel eens dat rotten zouden kunnen tegengaan. Bemestingsproeven vergelijkende bemestingsproeven zullen moeten uitmaken of deze meening juist is. Dat de verliezen aan stikstof niet altijd zoo gering zijn als door Holdefleisz gevonden werd, is reeds aangetoond door proeven, genomen door den heer G. E. Tichelaar te Loppersum in de provincie Groningen. De proefnemer bewaarde ook drie mesthoopen, de eerste gewoon, zonder eenige voorzorgde tweede vermengd met super- phosphaat en de derde behandeld met kaïniet. En aan het proefstation te Groningen bleek het van hebben dan wij die er wel kwaad in zien.// nO ja, de domine's zeker was het antwoord. //Neen,// zegt Pieter, //niet alleen domine's, maar ook andere brave menschen zien er eene ontheiliging van den dag des Heeren in.// Daar bedoelt hij zijn vrouw mee, zeide een uit de groep, tenminste Jan Grootheid heeft me daar zoo iels van vertelt. Ik heb echter niet zooveel crediet voor die benepen lui. Ze knijpen gewoonlijk de katjes in den donker. Ik heb liever met menchen te doen, die maar royaal voor den dag komen.// Iedereen begreep uit die woorden dat Jan Grootheid zich wel eenigszins verdacht over vrouw Branderhorst had uitgelaten, en Pieter was daarover allerminst gesticht. Intusschen was men een cafe genaderd, waar het grootste gedeelte dier wandelaars wilden binnengaan. Branderhorst wandelde verder, gevolgd door twee kameraden. //Ile, durven jullie niet,// riep een der binnentredenden hen nog op de stoep staande toe. //Stelt u toch niet zoo kinderachtig aan. We zijn moe van het loopen en gaan maar even rusten.// Nu aan eenige rust hadden allen behoefte, want reeds eenige uren had men door en om de stad_ geloopen. Het duurde dan ook niet stikstofverlies te bedragen 33,5 proc., 12,1 proc. en 21,3 proc. bij een proefneming van einde Januari tot einde Maart 1894. Van half Dec. 1895 tot einde Maart 1896 werd de proef herhaald «n vond men aan verlies achtereenvolgens 11,44 proc. 5,29 proc. en 25,91 proc., terwijl bij een bewaring van half Januari tot half Sept. 1897 een verlies geleden werd van 33,22 proc., 35,08 procen 31,66 proc. Wij mogen het dus den lieer Reinders gerust na zeggen het conserveeren van den mest is dus nog lang geen opgeloste kwestie. Het ware te wenschen, dat er wat mesr algemeen de aan dacht aan geschonken werd. Het bedekken van den hoop met aarde we zeiden dit reeds is in ieder geval uiterst praktisch en kan ook gemakkelijk uitgevoerd worden. Inzonderheid humusrijke aardsoorten bezitten in sterke mate het vermogen om ammoniak te binden. Ten aan zien van dit vermogen hebben de scheikundigen Müntz en Girard uitgebreide onderzoekingen ge nomen. Ze bepaalden de hoeveelheid ammoniak, welke door 1 K.G. van verschillende aardsoorten, stroosoorten, turfmolm en turfstrooisel kan wor den opgenomen. En de uitkomsten leerden, dat het gebruiken van turfstrooisel en humusrijke aarde voor 't vermengen met de te bewaren mest niet genoeg aanbevolen kan worden. Beide stoffen zijn vooral ook van belang als opnemers van vocht. En als zoodanig voorkomen ze ook heel wat verlies. M. (Slot volgt) De Commissie van Zuid-Holland tot het bij een" brengen van jong fokvee voor Zuid-Afrika ont ving reeds in de eerste dagen na het verspreiden der circulaires verscheidene toezeggingen voor vee en een flink bedrag in geld. Doordien deze toezeggingen meest door niet- landbouwers gedaan zijn, zou de Commissie gaarne adressen ontvangen van landbouwers, die bereid zijn een der runderen tot den tijd der verzending gratis te stallen of te weiden, waarom zij verzoekt dat ieder die daarto? bereid is zijn adres opgeeft aan den Voorzitter der Commissie: P. LOOPUYT, Schiedam. PERU-GUANO EEN VOLLEDIGE MESTSTOF. „Peru-Guano is eten en drinken voor de plant." "Wanneer we de waarde van de een of andere meststot berekenen, en ze gaan vergelijken met die eener andere, dan geschiedt dat, en het kan bezwaarlijk anders, door in aanmerking te nemen de hoeveelheid phosphorzuur, kali en stikstof. Deze drie stoffen zijn, zooals ik bekend mag ver onderstellen, de drie noodzakelijke voedingsstoffen voor de plant. Ik geef toe, dat een meststof, die tweemaal zooveel stikstof of phosphorzuur bevat als een andere ten opzichte van de aanwezigheid dier voedingstoffen, ook tweemaal zooveel waarde heeft. Toch zijn er nog tal van andere omstan digheden, die in aanmerking moeten genomen worden, wanneer we verschillende meststoffen vergelijken, met name wanneer we de Peru-Guano in de vergelijking opnemen. Het is toch de Peru- Guano en deze ook alleen, die de genoemde voe dingsstoffen der plant alle drie tegelijk bevat en wel in een innige scheikundige verbinding, zoodat zij alle drie tegelijk door de wortels der plant worden opgenomen. Dat is een zaak van het hoogste gewicht, die de Peru-Guano een voorsprong geeft bij elke andere meststof. Aangenomen, dat liet een feit is, dat alle land bouwgewassen de drie genoemde stoffen, stikstof, phosphorzuur en kali tot hunne ontwikkeling noodig hebben. Aangenomen ook, dat wij door drie afzonderlijke scheikundige meststoffen deze drie in den grond gebracht hebben en zij alle drie opgelost in het bovenwater zich bevinden, dan zal het nog een groot toeval mogen heeten als alle planten ze alle drie in voldoende mate kunnen opnemen. Bij een bemesting met Peru- Guano is de kans daartoe zeker veel grooter. Het is daarom, dat de Peru-Guano iets voor heeft bij andere meststoffen en het is daarom ook, dat wij aan het hoofd van dit opstelletje schreven, dat Peru-Guano eten en drinken voor de plant is. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of niededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt ala de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 443. 'k Heb populieren geplant niet ver vaD een mesthoop. Zo sterven of kwijnen. Is daar iets tegen te doen 444. Is mela33evoer ook goed voor varkens 445. Wat zou voordeeüger wezen veevoeder te koopeu bij 't gewicht dan wel per H. L. 448, Welke uitlegging kent UÊd. toe aan Artikel 14 belasting op de haardstede. Vele zijn van meening, dat een Koukeustookplaats, wel ke uitsluitend dieut tot spijs koken eu warm water voor do W.iseh niet ia de termen van belasting vallen. Antwoorden en mededeelingen. 450. Dat zal geheel van do inrichting bij u afhangen en van de zorgen die nan do boesten- kunst besteden. Wij zagen verleden jaar in 't laatst van Januari al flinke kuikens. Maar bij een ander gelukte 't niet oin kuikens die einde Februari geboren waren groot te brengen. 441. (J heeft goed gezien, 't Zij a lepaald rupseneieren geweest. Gowis waren 't er van de ringelrupsvlinder. Verwijder ze maar zoo spoe dig mogelijk. 44/. Dat zal wel vooral van 't woer afhangen Maar al is dit ook gunstig in't vioege voorjaar dan nog is niet met zi keiheid te zeggen wat voordeeüger zal wezen. Over 'talgemoen zal de praktijk wel 't meest gebaat zijn bij niet te vroeg zaaien 446 Dio haardsteden vallen in de belasting. IgoeliheoorfleelBng'. Vivat's Geïllustreerde Encyclopedie. Vau dit standaardwerk zooals wij het gerust mogen noemen, verscheen aflev. 34, bevattende de vellen 166 170 en uitmakende de eerste van het vierde deel. De belangstellende lezer die deze aflevering ter hand neemt, zal aanstonds bemerken dat zij de hooge verwachting niet beschaamt door Vivat's Enoyolopedio voor zoo ver zij verschenen is, gewekt. Een schat van kennis op allerlei gebied, door lang of de drie twijfelaars stapten, schoorvoe tend binnen. Toch was het hun, vooral Bran derhorst aan te zien, dat ze zich daar up dien dag n et op hun gemak gtvoelden. Men ge bruikte een glaasje bier, er werd druk gespro ken en gelachen; mtar Pieter dacht aan zijn vrouw en kon hare laatste woorden, tot hem gesproken, maar niet vergeten. Hij wenschte zich weg, waar hij begonnen was met toe te geven, viel het hem moeilijker om zich te onttrekken. Gereed om op te stappen, kwam er van de zijde der straat het onaangename geluid van eenige half beschonken zingende mannen, eu op het volgende oogenblik opende zich de deur waardoor Jan Grootheid met nog eenige keetbewoners elkander in den arm houdende, naar binnen hosten. Het was den waard aan te zien, dat _hij op zulk bezoek niet zoo zeer gesteld was, maar deze zweeg, misschien wel in de hoop dat een goede vertering alles goed zou maken. De onverwachte ontmoeting van hunne kameraden aan deze plaats maakte den bin nenkomenden nog rumoeriger, en toen Jan Grootheid zijn dorpsgenoot Branderhorst zag, kende hun pleizier geen grenzen. Ze drukten de samenstellers met oordeel gekozen en be vattelijk medegedeold, wordt hier weor gebracht. Uit den aard der zaak eu men zal dit het weik tot een verdienste rekenen nemen Nederland en alles wat op ons land betrekking heelt de versie plaats in. uien zie maar de art: Es (van don) Esoharen Eslemaburen, Este.i Opjjnen, Eyck (van) Eykm n, Eysden, enz. Maar daarom is het buitenland niet stiefmoederlijk bedeeld dat blijkt voldoende uit wat ons mede gedeeld wordt over Etsen. Euripides, Europa (in een art. van ruim 29 kolommen), Evora, de Fabiore, Fahrenheit, Fairfax Falster enz Mon loze voorts de artikels E oh, E-quire, Ether, Ethiek, Etter, Euphorbina, Ezel, Faillissement (over bijou 12 kolommen loopei de), Familie en tal van anderen om overtuigd te worden, dat even als in do vorige aflov. ook in deze alle wetenschappen tot haar recht komen. En on- verschi lig op welk gebied, overal heeft do Re dactie rekening gehouden met en partij getrok ken van do resultaten van het jongste weten schappelijk onderzoek. Dat vooral inaukt deze Encyclopedie tot een vertrouwbaren gids, die door ieder studeeronde goraadpleegd moet wor den, die ieder belan stellende een bei redigeud antwoord geelt op bijna elke vraag.De vele goede illustraties verhoogen uog ae WHarde vau het werk. Wij aarzelen dan ook niet te ver- k'aren dat voor onzen tijd Vivat's Goillustreei- do E cyclopedic tie Encyclopedie voor Neder land is. om u y PAARD MN en RUNDVEE te verzekeren, dan bjj deonderiinge Veever- zekerings -Maatschappij „ALMELO" (e Almelo. De volle waarde wordt uitbetaald. Vraag iulichlingea bij den Agent voor Nieuwe Tonge en Omstreken Jb VER- OLME, Commissionair te Nieuwe Tonge. ,JÜ Het beste in de stad voor Logies. Voor Diueeren speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzenvlugge, nette en zindelijke bediening. Let vooral op Hoogstraat 126. Brielsch Koffiehuis. laa^kade I® Westzijde Bij den oudergeteokende, gediplomeerd Gemeente-Secretaris en in het bezit der akte Staatsinrichting M. O. bestaat ge legenheid tot opleiding in de Gemeen te-Administratie ook voor het Examen voor CamHdaat-Genieeute-.Secretaris op billijke voorwaarden zoowel mondeling als schriitelijk. Nieuw-Beierland. J. BOU.MAN. „IW B-ËÏS 0§SEAH0P". Oudste Schoen- en Laarzenmagazijn Opgericht 1820. Hang 51, ROTTERDAM. E. P. v. ROESSEL-Clercx, voorheen M. J. v. d. M'HILDEN Zoon. Yertrouwd adres voor oigeu gemaakt Sohoen- werk. MODE MAGAZDRL Groote Prijs ver min lering gegarneerde en onge- garneerde Hang1 55, Rouwhoeden. «e®. CLEECS, ROTTERDAM HEERLIJK E fijne qualiteit. In vaaijesvan 10 en 20 halve kilos. Franco zen ding. Steeds verkrijgbaar D. Slag-er Boterhandel Middelharnis zen- nis. en handel in Dagelijks verkrijgbaar certst® kwali teit Varkensvleesch, en allerhande Worstsoorten, als Rookzult, lijne Gel- dersclie worst en prima Muisjes Rookvleesch. Aanbevelend Straatdijk Dirksland. hem vooral de haud en heeten hem hartelijk welkom. Hij was een li nke kerel die, door een ieder, die hem kent, moet gerespecteerd worden, Als een cirkel schaarden ze zich om hein heen en met schorre stemmen werd dan sende gezongen W egmetdeSocialen, Leve Willem drie,// natuurlijk zinspe lende op zijne houding tegenover den socialist in de keet. Branderhorst ontroerde. Met zachte woorden zocht hij ze tot kalmte te bewegen. Maar wat, //proeken dat moetje aan anderen overlaten Jij bent een flinke kerel. Je vrouw ziet het toch niet. Wat zult ge drinken? zoo klonk het uit verschillende monden, die niet. bedaar den voor dat Branderhorst. beloofd had, iets te zullen gebruiken, en hij met eer) glaasje voor zich op Zondagavond tusschen eenige beschonken kameraden zat, schijnbaar luiste rende naar de dronkemanstaal, die maar al te overvloedig werd gesproken. t Is tijd om naar huis te gaan,// zeide Branderhorst, die zijn glaasje geledigd had. Maar daaraan scheen nog niemand der laatste gasten te denken. Als antwoord riep n en den kastelein toe, dat hij een //rondje// zou bezor gen en voor Pieter bedanken kon, klonk het Vorst vrije. Berg-sr is zuivere Levertraan, die bij O0. U. niet Blijf wordt en in smeltend ijs vloeibaar blijft. (Door alle Doctoren aanbevolen.) voofPaardes. Een krachtig middel tegen boost en droes volgens een oud beproefd recept. Hubert Ulrich-sche Kruidenwijn tegen miaglijden en de gevolgen daarvan. Hueslpuedei', Tcercnpsules, Paslüle Cncraiu«lel, Horstfaonig, Aüicltjstroop en meer dergelijke bij A. TEËPE, Apo theker Middelharnis. Ook verkrjgbaar gestold bj L. W. ZAAIJER, Dirksland Twee zeldzame groote namelijk: de HAARLEMMERMEER- SCHE en de OUDËWATERSCHE. HAARLEMMERMEERSCHE: 1ste prijsEen Bonwmanswoning met 50 beste Melkkoeien ot f 2Ö.OOO ln contanten. Voorts: Paardeu, Koeien en Fietsen enz. Men kan voor ieder gewonnen Paard cn voor elke gewonnen Koe respectivelijk f 400 en f 200 betaald krijgen. De OUDEWATERSCHE: De lste 100 prijzen bestaan respectievelijk uit: f ÖOOO, f2000 311e prijs ieder f 1000, 1221e prijs ieder f 400, 22—35e prijs ieder f 200. 36100e prijs ieder f 20, terwijl men voor de minste prijs 1 io botaald krijgt. Haarlemmermeer tiekt 13 Februari e.k. Oudewater trekt 17 Februari e.k. Prijs per Lot f 1.—. Loten verkrijgbaar bij J. TIEMAN, sommels- dijk, Hoo.d-depóthoudcr van Bollede loten, bij J. OVERBEEKE te Oude Tonge en J. SCHIP PER te Nieuwe Tonge Verders door geheel Flakkee. OOLTGENSPLAAT. Agent der Eerste Ned. Transport- Verzekeriiigmaatschappij te Rotter dam. Houdt zich beleefd aanbevolen voor verzekering van schepen en lading. Voorwaarden bill ijk. Wie zijne huizen, inboedel enz. wil assnreeren, vraagt dan eerst bij den Agent van de 's Hertogenbossche Maatschappij. J. L. ARMSTRONG. SOMMELSDIJK Door deze bericht ik de ontvangst eener uitgebreide keuze tegen uiterst Concurreerende prijzen. Uw Dn. Jac. HAZENBERG Sommelsdijk. uit aller keelen //Wij gaan nog niet naar huis, enz.// waarop de kastelein met het bestelde //rondje// kwam aandragen en ook Pieter Branderhorst weer met een gevuld glaasje voor zich zat. Het is te begrijpen dat dit ongewoon gebruik van sterken drank, voorafgegaan door een glas bier, voor Branderhorst een schadelijken invloed had, en hij nadat zich dat //rondje// eenige malen herhaald had, mede in esn zoogenaamd opgewekte stemming begon te geraken. Dacht hij eerst nog aan zijn Cornelia, de herinnering aan hare stem, die hij zich eerst nog zoo goed herinnerde en haar liefelijk cn bevallig gestalte, dat hem geregeld voor oogen stond, werd al flauwer, naarmate de invloed van den drank op hem toenam. Zijn oogen werden beneveld, zijn tong begon dubbel t.e slaan, ook hij begon zottemanspraat te vertciion, en het. gezelschap had pleizier door hem. Ook de beide anderen die met hem binnengekomen waren hadden pleizier, want ze werden door denzelfden geest beheerscht. Dio geest was alcohol. Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 2