Vrijdag 23 Januari 1903 Antirevolu tionair Zeventiende Jaarg. No. 901. Orgaan voor lie Kaidliollandsche en ZSeeuwsclie Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bü vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Geut. T. BOEKHOVEN. somm. ML sn SJSI. Alle siBikkeea vopr de HedacBSe bestemd, Adverteert ien en verdere Administratie franco toe te aenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een BlJtOËCi§ËL. De dranfeaccyns. Als in de volgende maand de Twee de Kamer weer bijeenkomt, zal, naar verluidt, eene der eerste bezigheden zijn, het wetsontwerp omtrent de ver hooging van den drankaccijns te onderzoeken. In dit vooruitzicht gaan sommige bladen nog voort met het wikken en wegen van het voor en het tegen van het wetsvoorstel. Haast zou men zeggen hoe kan er dienaangaande nog twijfel zjjn. Belasting moet er toch komen, en daarvoor moet iets aangegrepen. Nam de Regoering nu noodige arti kelen voor het leven van den minderen man, dan zou het terecht heeteu waarom nu zoo begonnen, waarom niet liever artikelen van weelde of overdaad genomen Maar wat is dan de sterke drank anders dan een artikel, dat gemist kan worden. Bij welke heffing staat het meer dan bij den sterken daank aan de burgers zeivenof zij veel of weinig in den accijn3 zullen bijdra gen. Wie beweert dat de sterke drank juist voor den geringen stand nog een lekkernijtje is en dat hij daarom bij die belasting ontzien had moeten worden, dwaalt toch zeer. Neen, het gebruik en het kennelijk misbruik van het gedistilleerd vindt men even zeer onder de bemiddelde als onder de onbemiddelde standen. Kijk daar '8 avonds en 's zondags de cafe's in de groote steden maar een8 op na. En voor zoover de oeconomisch zwakken zich toch ook nog aan de alcoholische dranken te buiten gaan, maken zij zelf misbruik van hun geld en verdienen dus niet, dat er voor hen gepleit zal worden bij de Regee ring om hun geld te sparen. Van tweeën èèn of deze belas- tingverhooging kidt tot verminderd gebruik, en dan brengt zij wel niet veel baat voor de schatkist, maar geeft zij het zedelijk voordeel van beteuge ling der natie ten aanzien van eene verkeerde neiging of zij beperkt het gebruik en het misbruik niet, en dan ontneemt zij slechts geld aan dezulken, die zich moedwillig aanstellen, alsof zij te veel inkomen hadden, om het te gebruiken ten algemeenen nutte. Welk redelijk mensch kon dat nu misprijzen. WUien en Kunnen. Iets anders is het een ideaal hoog te stellen en iets anders dat ideaal te kunnen bereiken. Iets anders is het zijn eigen wen sehen en inzichten t,e fortnuleeren, en iets anders in samenwerking met an deren, die wensehen vervuld en die inzichten gevolgd te krijsen. Iets anders is het. goede ware, dege lijke beschouwingen over den politie- ken arbeid te leveren en iets anders om ze in de praktijk door te voeren. Iets anders kortom is het schipper aan wal te zijn, en iets anders te schipperen op de onstuimige wateren. Is het eene onschuldige zelfmislei ding of is het moedwil, dat de redac teuren van den „chiisten-Democraat" zich houden alsof zij van dit verschil niets zien Week aan week kan men in hun orgaan citaten vinden van hetgeen de tegenwoordige President-Minister vroeger zoo al eens geschreven heeft over voorname punten van staatsbe leid. Gezegd in een anderen tijd, in een ander verband. En dat wordt aan gehaald op een wijze alsof de Ministers die thans aan het roer zijn, slechts even hadden te gaan zitten om het vroeger als goed en deugdelijk aange® prezene van uit de hoogte te bevelen Immers, er wordt telkens gespro ken van treurig tegenvallen, vertra gen, het vroeger beledene niet gestand doen er worden aldoor termen ge- bi nikt, die aan karakterzwakte of karakterloosheid doen denken. Het beste geneesmiddel voor deze volksopwinding zoude zijn, mannen als Staalman en de Vries zelf eens een jaar aan het bewind te laten. Hoe spoedig zouden ze ontnuchterd zijn. Waar dit niet kan evenmin als het zou gaan om „oeienaars" tot professoren in de theologie te promo- veeren is het eenige, dat wij kunnen antwoorden op al dat jagen en drin gen heu8cb, het werk is in de beste handen hebt slechts een weinig ge duld, menschen, en al zult ge dan niet al het begeerde kunnen ontvangen, gij zult fenminste een deel van de beoogde vrucht plukken daarvoor staat de naam van Dr. Kuyper ons borg. BtSr. Schaegiman. Of deze geniale landgenoot, deze groote dichter en vurige, vlammende redenaar nog hier op aarde leven zal bij het verschijnen van ons num mer van heden weten wij niet, maar wij hopen het hartelijk, want Ne derlanders van die begaafdheid be zitten wij waarlijk niet veel, en hij was sedert vele jaren een steunpilaar voor geheel de antiliberale partij, of voor de geheele christelijke coalitie, zoo men wil. Een paar malen zagen wij dezen dapperen publicist voor het publiek optreden, en genoten w;j van de vonken van vernuft, die overal heenspatt'en. En ook in de Tweede Kamer zagen wij meermalen de ge heele vergadering als aan zijne lippen hangen. Waar Dr. Schaapman sp ak, daar kwam leven, daar kwam bezieling daar kwam beweging der geesten en ook de tegenstanders onthielden hem doorgaans den tol hunner be wondering niet. Al moesten dezen van zijn katholiek geloof niets hebben, toch stelden zij hem hoog van wege zijne dichterlijke aantrekkelijkheid, zijn fijnen humor, zijn politieke be hendigheid. Niet het minst was hij in zijne volle kracht bij het daarstellen van de schoolwet Mac-kay, en kloek en krachtig heeft hij medegewerkt om de vrije scholen in Nederland erkend te krijgen. Ook het huidige Ministerie heeft hij verdedigd met al den gloed zij ner sympathie, totdat krankheid hem verhinderde het w. rk voort te zetten. Reeds spoedig na het hervat ten der Kamerzittingen in het najaar van 1902 moest hij zich onttrekken en nauwelijks te Rome zijnde over viel hem eene hartaandoaning, die doodelijk scheen. Gelukkig is hij thans weer her stellende. Moge God hem nog weer zooveel kracht geven, dat hij zijn geliefkoosd werk kan hervatten ten nutte van land en volk. Maar ook al zou die illusie ons moeten ontgaan, dan verheugen wij ons toch, dat hij van de zoo plotselinge dreiging des doods tot. hiertoe is gered. Te laat f Toen Dr. Kuyper in 1891 in de Depulaten-vergadering zijne geest verwanten opriep om mee te ijveren voor dc sociale ontwikkeling in chris- teiijken geest, sprak hij deze merk waardige woordeu i/Nu kan dit nog. Maar als ge dit u van God gegeven oogenblik verzondigt en ongebruikt voorbij laat gaan, dan zal op u de schuld zijn, dat ge de toekomst van uw vaderland verspeeldet, en straks n te krommen zult hebben onder dien ijzeren vuist, die èn u in uw chris telijke vrijheid, èn in uw geld en goed, zonder sparen zal aantasten// (//Maranathaw, blz. 18) En wat zeide nu kort geleden (12 Jan. jl.) een sociaal-democraat, Levita geheeten, tot de heeren Staal man en de Vries, in hunne pro paganda-meeting te Amsterdam Gij komt te laat. De automobiel der socialisten snort hier reeds door de straten, de wagen met het oude christelijke paard trekt niet meer genoeg de aandacht. Zou het waar kunnen zijn Al was het waar, dan zou de tegenwoordige Regeering nog geen ijzer met handen kunnen breken. Maar terwijl wij ecnerzijds tot een kalm oordeel manen, hopen wij tevens, dat de meer conservatieve naturen winst zullen doen met zulke waar schuwingen. Er is haast bij het werk, want de wilde democratie wil de christelijke overvleugelen. Alleen met verstandig beleid, maar tegelijk moedigen voortgang kan dit op zijn best nog gekeerd worden. SSrutaal. Een zachter woord is moeielijk te vinden voor de wijze, waarop een bij 't begin dezes jaars «voor Rotter dam en omstreken// opgetreden //an tirevolutionair dagblad//, de //Rotter dammer// geheeten, het bestaande goede over het hoofd ziet en negeert. Er wordt geen reclame voor de eigen onderneming gemaakt door te wijzen op de toenemende verlevendi ging van het publieke discours door middel van de dagblad-litteratuur, op de behoefte aan ernstige toewijding van meerderen, die zich tot deskun digen zoeken op te werken op het nut der verscheidenheid van stemmen en der schuring van gedachten, neen, alsof we nog een 20 a 25 jaren vroe ger leefden, wordt gezegd dat de pers //schier uitsluitend in handen van het liberalisme// is en dat met name in Rotterdam ons antirevo lutionaire volk in dit opzicht «zonder slagzwaard en zonder schild// staat. Nota bene, in Rotterdam, waar ude Nederlanderhoe «vrij// anti revolutionair dan ook, nu èinds bijna tien jaren allerlei staatkundige quaes- tien, en vooral de actueele, de daad zakelijk aan de orde zijnde politiek op heldere, door en door vakkund ge wijze voor de bewoners der tweede koopstad en voor heel het land heeft toegelicht. Het ergerlijkste is nog wel, dat de schrijver van dit reclameartikel, na gevraagd te hebben of zijne lezers nog «langer zullen dommelen en droomenv de mannen en vrouwen van christelijken huize oproept om «in Gods kracht toch de handen in een te slaan« om te komen tot de oprichting van een eigen «antirevo lutionair blad.// Zie, dat doet nu ten minste een schreeuwer op de markt gemeenlijk niet, hij laat er in den regel Gods Naam buiten, en misbrukt dien ter aanprijzing zijner koopwaar niet. Maar hier wordt miskend hetgeen God gaf ja gaf in zoo rijke en ruime mate en inmiddels gelamenteerd als over broodsgehrek. Wie is er onder onze geestverwan ten, die het landsbelang hooger stel lend dan den politieken sectegeest, en christelijke bescheidenheid nog voor een der schoonste mensch waar dige sieraden houdt en die zich niet bedroeft over eene enghartigheid als welke zich hier blootgeeft Waarlijk, dit perstoestel mag, even als de «Christen-Demooraat-pers// wel eens gesmeerd worden met goede olie. Thans knarsen de raderkens wat al te storend. UITGEVER: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per rogel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en l/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advert'utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. De heer J. A. de Bruijne. De lieer de Bruijne was in ons District in Juni 1901 de tegencandidaat van Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. In het nomruer van 13 Juni 1901 wijdde de redactie van Vooruit een hoofdartikel aan den heer de Bruijne, hem noemende Can- didaat der Liberale Varlij voor 1ttloojd- kiesdistrict Zierikzeegeproclameerd door de Centrale Liberale Kiesvereeniging En schrijft dan Zelfs zijn felste tegenstanders brachten hulde aan de waardige en nobele wijze, waarop hij 'l liberale vaandel hoog hield. Een man van karakter en bekwaamheid heb ben zij hem genoemd. In de Aanbeveling zagen en zien we de namen van J. A. Koenraad en J. Zaaier Pz. te Dirksland A. J. van Ves- sem en M. Breen te GoedereedeU. J. Mijs en C. Kolff Az. te Middelharnis J. v. Schouwen en P. v. Schouwen te Oude TougeA. J. de Graaff en C. Groenendijk te Sommelsdijk, met andere heeren uit Zierikzee enz. de Centrale Libe rale Kiesvereeniging uitmakende. In 't verslag zijner lezing, te Sommels dijk gehouden op 8 Mei, voorkomende in 't No. van Vooruit van 15 Mei daar aanvolgende, lezen we Spreker verklaart zich voor herziening van art. 80 der Grondwet. De Vrijzinnig-Domocra- tischo Bond wil herziening van art. 80 urgent (dringend noodzakelijk) verklaard zien? Hij, (de spreker), stelt zich echter de vraagis deze herziening thans urgint? Er is nog zooveel dat wacht op voorbereiding. Wat verstaat men onder algemeen kiesreo' f Ook vrouwenkiesrecht Zijn er niet evengoed vrouwen, candidaten in de rechten enz. die 't kiesrecht ten volle waardig zijn. Zal men ook niet tevens moeten vaststel len, wie dan toch in goen geval 't kiesrecht kunnen verkrijgen. Het is het beste dergelijke kwestiën, b. v. ook de evenredige vertegenwoor diging, geleidelijk af te wikkeleD. Er is thans nog geen practisch plan. De bedeeling is een kwestie, waarbij men degelijk dient te onderschei den, zij, die vaste armen zijn, en zij die uit nood bedeeling ontvangen. Zou't billijk zijn, den laatsten 't kiesrecht te weigeren Spreiter ziet om al deze redenen de urgentie niet in. Idaaraan dienen vooraf te gaan soclaie hervormingen, als verzekering tegen ziekte, invaliditeit en den ouden dag, con betere administratieve rechtspraak. Den 8sten Mei 1901 was de heer de Bruijne dus tegen de urgentie en open baarde zich op dit punt als een tegen- stander der Liberale Unie, want deze had op de Alg. Vergad. van 26 Januari 1901 het volgende voorgesteld „19e Liib. Unie in hare algem. verg. van 26 Jan. 1901 spreeht den wensch uit, dat bij de algemeene vorkiezingen van 1901 op den voorgrond trede de Grondwetsherziening in 1 van haar hervormingsprogramma genoemd en dat van de te stellen candidaten worde verlangd, niet en biel, dat zij instemming betuigen met 't geheele lïervpr. naar dat zij met volie over tuiging de urgentie erkennen." Zooals we 22 Augs. 1902 reeds schre ven, is die urgentie erkenning in de Alg. Verg. verworpen met 44 tegen 33 stemmen, wat tot gevolg had de Oprich ting van den Vrijz. Dem. Bond. De heer de Bruijne sloot zich dus op 8 Mei aan bij de meerderheid, die de ur gentie verwierpen hij oordeelde, dat aan de herziening van art 80 der Grondwet dieude vooraf te gaan Sociale hervormingen. Hoe verbaasde 't ons in de N. R. C. van 14 JaD. jl 1 Blad. B. te lezen; dat de heer de Bruine op 12 Jan. eene ver gadering leidde te Zierikzee, waarin tegen woordig waren allen, die genegen waren tot oprichting van een Vrijzinnig Demoera tisehe Vereeniging In zijn openingswoord deelde hij mede, dat, n* de Liberale Kiesv. het bij haar ingediend voorstel om tot den Vrijz. Dem. Bond toe te treden, verworpen had hij zich gedwongen had gevoeld l et voorzitterschap der Zierikzeescae Kiesv. neer te leggen. Evenals elders zou men nu ook hier, in Z. een Vrijz. Dem. Kiesv. in 't leven trachten te roepen. Nu willen we er niet over spreken of die frontverandering goed-, dan wel af keuring verdientof d:e stap als hij ge volgd wordt door tal van andere Lib. Kiesv. in zijne gevolgen voor Volk en Vaderland heilzaam, dan wel nadetlig zal zijn we wensehen hier slechts te consla- teeren hel feil, dat de Candidaat der Centrale Lib. Kiesv., dat de anti-Liberale Unie Candiaat op 8 Mei 1901 zich te gen de urgenie verklaarde en op 12 Jan. 1902 zich van de meerderheid boven bedoeld afscheurtzich afscheurt van de Zierkzee- sche Lib. Kiesv. en een Vr. Dem. Kiesv. opricht, die tegenover haar komt te staan. We nemen er degelijk notitie van Dat wordt in 1905 een stembusstrijd voor drie candidaten

Maas- en Scheldebode | 1903 | | pagina 1