voor tie Zuidhollaiidsclie en Zeeiiwsclie Eilanden. Vrijdag 14 November 1902 Zeventiende Jaarö. No. 891. Orgaan Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advert 'utiën worden ingewacht totDonderdagmorge^lO uur. Alle stukken voos* «Ie Mtedactie bestemd, Adverferctiën eo verdere Administratie frasiee tae fe zenden aan «ten Uitgever. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGJSEEj. Kiesrecht strijd. Be rede, onlangs door Ds. van Lummel in Plancius te Amsterdam gehouden, ter aanprijzing van het huismanskiesrecht, viel slecht in den smaak bij de redactie van de Neder lander. Deze komt in een drietal artiselen er tegen op. Zoodoende wordt het air aangenomen, als wil den de antirevolutionairen thans den kiesrechtstrijd weer hervatten, en dat vindt zij zeer ontijdig. Maar vooral grieft het haar, dat Ds. van Lummel zijne hoorders het huismans kiesrecht schijnt te hebben aanbe volen als christelijk en bijbelsch en historisch. Op krassen toon poogt de Nederlander dit zeggen te weer leggen. Al is het huisgezin, zoo repliceert zij, eene instelling Gods, en de cel van het maatschappelijk weefsel, dat bewijst volstrekt niet, dat de gezinnen dienen moeten om de volksvertegenwoordiging samen te stellen. Noch onder Israël, noch later onder chr. volken wordt die gezinnen-representatie gevonden. In de toelichting op Ons Program wordt zij wel aanbevolen maar naast eene organische vertegenwoordiging van speciale belangen en met waar borgen tegen overstemming van de fijnere, meer ontwikkelde deelen der maatschappij door de andere. Met belangstelling lazen wij deze artikelen, en ofschoon wij ons gaarne voorstanders van het huismauskies- recht verklaren als een der meest geschikte vormen om het kiesrecht nog wat uit te breiden, moeten wij toch ook zeggen, dat Ds. v. L. met zulk een onderwerp in deze üagen wel wat vreemd uit de lucht is komen vallen. Zulk eene stof is voor een predikant wel gemakkelijk om aan te vatten, want zij leent zich tot eene roerende schildering over de verreikende beteekenis van het huisgezin en de vele zegeningen, die God in Zijne ontferming in en door dat buisgezin den menscb wil toebrengen. Maar daarom is de keuze van zulk een onderwerp nog niet in alle opzichten practisch. Want als de kiesrechtzaab weer aan de orde komt, dan staat het politieke raderwerk voor geruimen tijd stil, en het zou onverantwoordelijk zijn dit uit te lokken of daarop aan te drin gen nu de christelijk gezinde minis ters nog slechts begonnen hunne werkplannen te regelen. Wat wij in onze dagen noodig hebben is niet een zeker „georeer" over de poli tiek, maar eenige speciale studie van sociale toestanden en van de al of niet houdbaarheid van maat regelen daaromtrent door de Regee ring te nemen. lïe „Ckristen-I&emo- craat.'' Met verscheidene ingezonden stuk ken is in de „Standaard" ernstige afkeuring betuigd over het doen van de heereu Staalman en Mr. T. de Vries om in het gewichtig tijdperk dat wij thans beleven, nu er iets gedaan kan worden tot bevestiging van de christelijke grondslagen van ons nationale leven, de krachten te helpen versnipperen van lieden, die als een éénig man onze bewindslie den behooren te steunen. Het is dan ook alsof de redacteuren zelf gevoelen, dat zij te vroeg aan de alai mklok getrokken hebben. Ten minste zij hebben nu weer verklaard, dat als in de loopende vierjarige periode de schoolquaestie haar finale oplossing maar krijgt, en de arbei ders aan pensioen geholpen worden er geen christen in Nederland is, die in vertrouwen te kort zal schie ten. En nu moet men toch vragen: is dan de kans op vervulling dier twee wenschen reeds uitgesloten? Is niet veeleer met grond te ver wachten, dat aan het eind der vier jarige periode, waarvan wij nu pas het twee ie jaar zijn ingetreden, voor beide stukken van wetgeving de fundamenten secuur zullen vast lig- gea Strekt de bekende voortvarend heid, ja vaardigheid van geest, onzen Premier eigen, niet tot waarborg dat hoe omvangrijk zijn Departement ook zij, ai het mogelijke gedaan zal worden om het zoover te brengen. Maar daarom moet men nog niet willen dwingen, of het Ministerie aan een enkel jaar willen binden. Dat wordt revolutionair, want de redactie van de „Christen-Demo craat" mist natuurlijk de regeerings- gegevens om over de vertraging, als daarvan later sprake zou moeten vallen, een billijk oordeel te vellen. En wat verder de strijd van dit blad ten behoeve van den arbeiden den stand aangaat, och geen enkel goed antirevolutionair, hij zij rijk of arm, zal aan iemand de bepleiting der arbeidersbelangen euvel duiden, of ontkennen dat met wettelijke hulp op sommige punten hulp moet ge boden worden. Allerminst de Stan daard-partij. Mits het maar niet met hooghartig kleppen gebeurt, en er geen toon wordt aangeslagen alsof het rechtsbesef voor den arbeider alleen door „de Christen-Democraat" moest gered worden. Gaat dus eenige trapjes naar om laag, heeren redacteuren en gij kunt nog veel nut stichten in plaats van tweedracht zaaien. Kiesrecht en Werkstaking. Nog 66 te veel. De Staatsloterij veroordeeld. Ttiin- «jis ILand feoisw. ¥raa^iiaah. Antwoorden of mededeelingen üinneaiiand. Zuid-Hollands Staten. UITGEVER: In het voorloopig verslag over Hoofdst. V der Staatsbegrooting werd de aan dacht der Regeering gevestigd op de wijziging der kieswet in verband met werkstakingen. Bij arrest van den Hoo- gen Raad van 20 Juni 1902, was het beroep in caaatie door een arbeider tegen de beslissiag van den kantonrechter in Enschede verworpen. De zaak was nl. deze, dat het gemeentebestuur aan een werkstaker hei kiesrecht had ontzegd, na tuurlijk niet, omdat hij staakte, maar om dat door het staken zijne dienstbetrekking verbroken was. (Arfc.Ib2e der Kieswet). De arbeider is door den Kantonrechter in 't ongelijk gesteld en ook door den Hoogea Raad. Gevraagd werd nu in de Afdee- ling of ter voorkoming van verdere be slissingen de Kieswet niet diende gewij zigd te worden Waar werkstakingen zoo ongeveer eiken dag voorkomen, was het zeer zeker wenschelijk, dat hier zoo noodig wijzi ging ot aanvulling geschiedde. Ons zou het toelachen, als werkstaking geen oorzaak meer kon zijn van ont- kiezering. Waar soms werkstaking het laatste en krachtigste wapen is van den arbei der tegen ongeoorloofden machts invloed van den patroon, daar zou ontneming van kiesrecht een inbreuk maken op de vrjjheid van den werkman. Dat wil niet zeggen, dat we alle werkstakingen goedkeuren. We keuren ze beslist goed, als alle vreedzame middelen gebezigd zijn. Wij zijn het in dezen eens met wat op de jaarvergadering van Boaz (christelijke patroons vereeni- ging) in 1900 werd verdedigd „De arbeider is vrij, en alleen aan God ver antwoordelijk voor 't gebruik van ziju kracht. i)io verantwoordelijkheid aan (bod sluit iedere willekeur bij het gebriulc van zijn recht uit. Hij mag niet staken om den patroon te bena- deelennoeh om zelfzuchtig misbruik te maken van tij delijke ongelegenheid, en daaruit voordeel voor zich te zoeken. Staking wordt echter piiehf, waar dit/Ie eesiEge weg tot handhaving van zijn recht op behoorlijke levensvoor waarden Is. Maatstaf tot bo Jordeeling van deze voorwaar den ligt in zijn goddelijke levensroeping als ar beider, als lid van zijn gezin, en van de kerk, als burger van den Staat. Hieruit volgt, dat bij de werkstaking, die handhaving van eigen recht bedoelt, moet hiiitengesloten blijven: krenking van het recht van anderen. En waar nu een werkstaking aldus gehouden wordt, zou ontkiezering toch aller onzedelijks! zijn, omdat juist het kiesrecht een door de overheid geschon ken recht is om op do wetgeving in vloed te oefeDenen nu wordt juist de stem gesmoord, die bij de regeling van een arbeidscontract, om maar eens een concreet voorbeeld te noemen, moet ge hoord worden. Werkstaking is een strijdmiddel, dat in 't uiterste geval mag gebruikt worden, en, dit zij even opgemerkt, dat thans veel te vaak wordt gebezigd, 't wordt als 't fietsen een rage. Als je niet gestaakt hebt, ben je geen flink arbeider meer, zóó lijkt het ten minste. En wie „Liet Volk" en „Patrimonium" leest, schudt wel eens bedenkeljjk 't hoofd, of de kwesties niet anders konden worden opgelost. Doch dit nu daargelaten, werkstaking is een rechts- eu machtsmiddel om den Arbei der niet te laten vertrappen door den patroon, en kiesrecht eeu rechtsmiddel om den Arbeider te laten opkomen voor zijn belangen, bij de Overheid. Beider strekking loopt sociaal niet ver uiteen. En waar beider doel bijna parallel of evenwijdig loopt, zouden wij het on gehoord vinden, dat de Overheid het recht van werkstaking erkent (en dat doet ze), maar anderzijds het kiesrecht ontnam. In 1901 beliep het aantal gerechtelijke veroordeelingen Geref. 66 op de 100,000. Joden: 172 op de 100,000. Ned. Herv.277 op de 100,000. Roomschen327 op de 100,000. Met dankbaarheid en zonder de gestalte des Parizcërs aan te nemen, mag het lage cijfer der veroordeelingen van de Gere formeerden geconstateerd worden, en waar is het, wat de lloomsche Dr. Arieus in //De Tijd," hier over schreef: „In 1901 vijf maal meer Hoomschen dan Goreformeerden gerochtelijk veroordeeld. Dat is inderdaad een feit, dat niet zonder beteekenis is. Do Gereformeerden mogen met dankbaarheid van dat feit kennis nemen." En welke oorzaken door Dr. Ariens ook genoemd mogen worden als armoede, smok kelarij en vooral drankmisbruik onder de R. Kath., die tot gevolgen hadden huis vredebreuk. mishandeling, aanslagen op de zeden; al is het waar, dat 56 percent der gevallen zware mishandeling zijn 65 percent der gevallen brandstichtingtoch wenschen wij, Gereformeerden, de hand in eigen boezem te steken: want 66 veroor deelingen is nog 66 te veel. Door Gods genade blijven duizenden onzer voor grove zonden bewaard, maar dat er nog 66 met de Justitie in aanraking kwamen, doet pijn. Op de Overheid rust de plicht om te waken voor de publieke eerbaarheid, om te beperken de gelegenheid tot het ge bruik van sterken drank in publieke plaatsen, om den uitstal te verbieden van onzedelijke boek-, plaat- of prent werken de plicht om de verleiding van minderjarigen tot onzedelijke daden straf baar te stellen en met de hoererij op geenerlei wijs noch preventief, noch be schermend, en derhalve anders dan we rend, in aanraking te treden. Onder dien verstande echter, dat ze zich bij eiken maatregel, die uit deze verpliokting voort vloeit, stiptelijk verre houde van wat tot het terrein des huiselijken levens be hoort. Maar ook heeft zij op te treden te gen de Staatsloterij. Staatsloterij is hasardspel (hasard of toeval, evenals kaart-, dobbel- en do minospel. Bij al die spelen staat de speler machteloos om door eigen kracht, inzicht en arbeid te winnen't haDgt alles van toeval af. 't Is alles „geluk". Een Christen doe dan ook aan zulke din gen niet mee. In 't zweet onzes aanschijoszullen we ons brood verdienenen proflteeren van het „ongeluk" van een ander is boos. We zullen arbeiden, maar niet specu- leeren op het verlies van onzen buur man. De Overheid, als dienaresse Gods, mag zulk spel, als 't publiek geschiedt, en dat is 't geval met de 5toarsloterij niet toe laten. Zij mag als handhaafster der or dinantiën Gods geen cent uit zulk on edel, onzedelijk bedrijf trekken. Nu brengt de Staatsloterij op ruim 6 tonmaar hoe aanmerkelijk 't verlies voor de schatkist ook moog wezen, veel aanzien lijker is de zedelijke wiüste, die de Over heid met 't afschaffen behaalt. Zoo worden de „oude paden" recht gemaakt. Geen speculeeren van den Staat of de Overheid op de begeerzucht der onderdanen Geen aanmoedigen van de zucht om zonder arbeid de door God voorgeschreven wijze van ontwikkeling en bestaan ten koste van den ondergang of ten schade van duizenden zich te verrijken. Wil iemand toch loten, dat is zijn zaak; maar de Overheid ga niet in het spelen anderen voor. Integendeel. En zegt men dan zuilen de liefhebbers in banden vallen van loterijzwendelaars; dan rust op êo Overheid de plicht om bij de wet dien zwendel tegen te gaan. De rechter zal in dezen uitspraak heb ben te doen, wat voor loterij het is of was. Maar zoolang de Overheid zelf laat spelen kan zij and ren weinig straffeD. STIKSTOF ALS PL ANTEN VOEDSEL. III. We waren van plan nu eenige stoffen te noemen, die den landbouwer ten dienste staan, om den stikstofvoorraad in zijn bouwgrond te vermeerderen. Doch geschikter komt het ons voor, in de eerste plaats nog even melding te maken van de stikstofverbindingen, die den boer telken jare om niet ontvangt. In den vorm _van salpeterstikstof, zoowel als in dien van ammoniakstikstof krijgt elke H. A. zoo ongeveer evenveel stikstof cadeau, als menin een baaltje chilisalpeter van ioo K.G. aantreft. Van waar ri-i Uit de lucht. Daar vormen zich vrij stellig onder den invloed van electriciteit geregeld stikstof verbindingen, die later met regen, hagel of sneeuw naar de aarde worden gevoerd en in de bouwlaag geraken. Maar niet alle stikstof, noodig voor een goeden oogst, wordt op zoo gemakkelijke manier door den boer verkregen, ten minste niet op zoo weinig kostbare^ manier. Want de meeste metstoffen die stikstof bevatten zijn vrij duur. Van de vroeger genoemde kunstmeststoffen, chilisalpeter en zwavelzureammoniak, is dit algemeen bekend. Maar in stalmest, beender meel, bloedmeelvleeschmeelen Mommeel heeft men de stikstof ook bij lange na niet voor een appel en een ei. De stikstofverbindingen, welke men in ge noemde meststoffen aantreft, zijn alle van orga nisch en oorsprong. Men bedoelt daarmede, dat die stikstofverbindingen ontstaan zijn door den invloed van organen of werktuigen, behoo- rende tot de lichamen van planten of dieren. Dat is dus de derde vorm van stikstofver binding, die we leeren kennen. De eerste was salpeter stikstof, de tweede ammoniakstikstof en deze is de zoogenaamde organische stikstof. Nu alles wat we in de beide vorige opstel letjes zeiden, zal 't wel niet meer noodig wezen nog te vertellen, dat de organische stikstof verbindingen niet zoo maar in eens opneembaar zijn. Ze moeten om door de planten opgenomen te kunnen worden geheel en al veranderen. Ze moeten omgezet worden in anorganische verbindingen. De organische verbinding moet uit elkaar vallen, zal moeten verrotten, vergaan, zooals men dat noemt. Er ontstaat dan eerst ammoniakstikstof en deze gaat op haar beurt weer over tot salpeterstikstof, 't Eerste het verrotten wordt bewerkstelligd door verrottingsbacteriën en 't laatste ge schiedt we zeiden dit reeds door de salpeterzuurgistings bacteriën. Dat bij deze omzetting al deze bactariën ook wel iets van de stikstofverbindingen voor zich zullen nemen spreekt van zelf. En even duidelijk is het ook, dat er nog al eenigen tijd noodig is, voor en aleer de organische stikstofverbindingen gereed gemaakt zijn voor 't gebruik. De planten heb ben er niet terstond na de aanwending iets aan. Vandaar dan ook, dat ze alle gerust aange wend mogen worden eenigen tijd vroeger dan men zich voorstelt, dat de planten er op zullen gaan groeien. Wordt vervolgd.) Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 404. Waar wordt vooral cichorei verbouwd? 405. Is geitenmelk voedzamer dan koemelk 406. In een boek over veevoedering lees ik ei witstoffen en amiden. Wat zijn amiden Ze be vat als ik 't wel begreep ook stikstof evenals eiwit. Antwoorden en meededeelingen. 401 Hierover hopen we in ons artikel „stikstof als plantenvoedsel" eerstdaags te schrijven. We zullen dus nu liever niet trachten er een kort antwoord op te geven. 402. Zeer zeker. Dat weet men toch in de praktijk ook wei. 'tSpek van 't eene varken is veel harder dan dat van 't andere. Veelal moet deze meerdele of minde re hardheid, vooral wor den toegeschreven aan de samenslelling van 't vet in 't spek. En wat betreft smaak en reuk, we lazen daar omtrent een zeer intressant voorbeeld waar't spek van een varken datmen veel lijnmeel had ge geven bij bakken de geurj van lijnolie duidelijk verried. 403. Daarmee bedoelt men de verhouding tus. schen stikstofhoudend en stikstof vrij voeder du in 't algemeen tusschan eiwit aan den eenen kant3 en vet en koolhydraten samen aan de andere zijde. Dinsdag voormiddag vergaderden Zuid-Hol lands Staten. De Voorzitter, Mr. Patijn, wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van vier overleden Staten-ledenwijlen VanByland, Conrad, Alma en Van Kempen. Daarna werden de nieuwbenoemde leden Janse en Patijn be- eedigd. De voorstellen, die in deze Herfstvergadering aan de orde komen, werden in handen gesteld van commissiën om er rapport en advies over uit te brengen. Het niet. onbelangrijkste voorstel is om f 1500 aan subsidie te geven voor een door het Bestuur van het Nut te Middelharnis op te richten Am bachtsschool aldaar. De commissie, in wier han den dit voorstel is gesteld, bestaat uit de heeren Mr. Crena de Jongh, Mr. Brouwer, Jhr. Gevers Deynoot. Baron v. Heemstra, Dr. v. Staveren, De Wilde rapporteuren IJzermans (lid Ged. Staten).

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1