wmm. Aanbesteding -Adriaan Cats SLUIT ONGELUK. Heeren- Modeartikslan. WINSCHOTER Hypotheekbank, 390 IHoevenaars vanlitE Dz., Dirksland. ROTTERDAM WINSCHOTEN.=- Specialiteit Te Rotterdam op 't Alkemadeplein is een Winkelhuis te huur a f 6 50 per week, waar geen vischwinkel in de nabijheid is. Gegadigde gelieve hunne brieven te zenden onder nummer 1734 aan W. BOEKHO VEN Boekh. SOMMELSDIJK. Super en Animo». Superphosphaat. De Landbouwvereeniging „DE EEN DRACHT» te Herringen, wenscht publiek aan te bestedende levering van ongeveer i&ilo Sï8|ïer- en 1411*9 &BMUI. Mupci'iiEt. Voorwaarden zijn tegen inzending van 10 cent (ook in postz.) verkrijgbaar en inschrijvingsbiljetten worden ingewacht tot uiterlijk 18 September 1902, bij den Secretaris der Vereeniging A. W. KE1JZER te Dirksland. in Gevestigd te Maatschapp. Kapitaal f 1.000.000.00. De BANK geeft 4 PAÜiröBiïIEVEir uit a lOO in stukken van f 1000, f 50o-— en f 100,—. Verkrijgbaar bij den Heer J.VISSER, Kassier te Rotterdam Leuvehaven O. Z. 34 en zijn correspondent, dhr J, KOERT Mz. te Den Bommel. De Directie Mr. J. HERES DIDDENS. J. H. GROENEVELD. Finale Uitverkoop wegens liquidatie, Ziedaar, een woord aan de orde van den dag Verzoeke om de gnn3t en recommandatie, Schreeuwt ieder winkelier met kracht. Me ar dat is juist bedrog wat men gaat plegon, 1 Het publiek loopt er gewoonlijk in, 1 De goederen dio zijn niet meer ter dege, De lew aliteit is slecht, is min 1 j Neenkomt dan in onzen winkel kijken, 1 Bij ons daar i3 geen Uitverkoop, Maar ieder bezeijrer zal weldra blijken, I Goede kwaliteit, en zeer goedkoop. 1 Duizenden laarzen en schoenen voor Hoeren, j Alles van uitstekende kwaliteit 1 Oo.. dames koopen bij ons naar begeeren, Zoowel werkman als de keukenmeid, j Knoopmoliéres, zeer prachtig voor Dames, J Voor f 1.95 is dat niot goedkoop, I Voor 01 zijn daarbij do beste reclames, Dat men er voorwaar een langen tijd op 1 a [loopt. I Ook heeren Bottines, zeer Bterk en goed, j Van af twee en een kwart en drie en een [kwart, Zjj zitten zeer netjes en chicque aan den [voet, Al ioo je ook dagelijks ook nog zoo hard. j Naar 390 op de Hoogstraafgegaan, Gij Burgers, en ook elk Gemeenteraadslid, j Kwaliteit en prijzen staan U zeker aan, Fan 't schoenwerk bij Leder en Schoen-Fonrnituren, A-- 'i. ine, Ros-of Treemolen, Zaai machine, sher, Rieten- of Stvoosuijder, Bascule, of welk ander werktuig, voor Land aankoop over te gaan, Prijscouranten aan bij MAN, Noordmolenstraat 3 3 It 0 t~ -och alles uitstekend goed verkoopt, dat komt belasting, geen groot personeel en alles met ins doet allen de moeite en bezoek dit Magazijn inar de fabelachtige prijzen. Een 2 persoons |50, een beter soort met matrassen en deken °"en-' gestikte en molton deken en Matrassen i|d heen gestuurd. jjS extra zwaar 15 gulden, betere soorten in «ondsbedden goed gevuld f 3,75. Springveer- tllö gulden. Zeegrasmatrassen vanaf f4,50. Ledikanten', fijn geschilderd, naar keuze, Ledikant (eiken of mahoine geschilderd). en Kussen, wollen-, gestikte en molton l"a 52,50. Slaapkamerameublements naar fen, gratis. grond van de kaai, gedurende van 1902 zijn aangeplakt op jöór het raadhuis, waarnaar be iden kortheidshalve worden ver ens de regenmeter viel hier over pen maand Augustus 138.1 mM, ió regendagen tegen 56.1 mM. regendagen gedurende dezelfde u het vorige jaar. De normaal istus bedraagt 81 1 mM. VERGADERING lemeenteraad op Dinsdag 2 Sep- Voorm iddags half elf ure. oordig alle leden. Voorzitter de an Weel GGz. ing der vergadering worden de no- vorige vergadering voorgelezen en d goedgekeurd, orde is ing Wethouder. komstig art. 80 en met inacht- r bepalingen van art. 5 2 der Ge wordt overgegaan tot benoe- sen weihouder en wel in plaats heer Jan Mijs die aan de beurt ing is. Bij opening der briefjes zijn uitgebracht op den heer Jan ;mmen en 1 blanco zoodat de met algemeene stemmen is her- Op een desbetreffende vraag van ter verklaarde hij de benoeming men. Niets anders aan de orde geen der leden het woord ver sluit de voorzitter de vergade- nspluat Door den Riad dezer werd in hare vergadering van j met algemeene stemmen tot r herkozen deneer A. Hobbel, rouge. 3 Sept. De kinderen iare School, de 5 laagste klassen, tterdamsche reis niet hebben mee alsook de kinderen in de be- werden heden onthaald op li- reutebroodjes en gebak; hoogts kwamen de kinderen thuis. 5-jarige van J. K. alhier heeft eene haar voet getrapt, welke op de ebroken en nog niet verwijderd orden. i Toilge. 4 Sept. Dinsdagmiddag aim 1 jarig kind van Schipper Joh. liet in een onbewust oogenblik het an het vaartuig in de kaai te or de aangebrachte middelen voor in met te rollen en te wrijven gelukken de levens geesten op >r den gemeenteraad alhier is ader herbenoemd den heer J. Jz- jonggeboren fietsbond van den eelt ook bij ons in de gemeente ;en maken, een hunner scheen ech- Openbare weg niet eens te vreden ut, althans hij kwam in het korte een sloot terecht, hij werd echter en hand toegestoken om er uit gen. De (gemeente begrooting nkomsteu en uitgaven voor het 1903 is aan den raad aanga- ligt nu gedurende 14 dagen voor ter inzage op de gemeente en word tegen betaling der onkos tbaar gesteld. aantal ingeschreven voor de Nat. voor deze gemeente dit jaar aan zullen deelnemen bedraagt zeven. Ie openbare vergadering van den ;r gemeente op Dinsdag 3 Sept. ïer J. den Boer zitting als lid van i in de plaats van den heer M. •wijl in diezelfde vergadering met stemmen tot wethouder herbe» rd den heer A. Munters, uge dagen geleden ontstond bij :n van dit dorp een begin van wagen van den Heer Grootenboer >nge, die echter spoedig met be- smmers water werd gebluscht. VERGADERING xad der gemeente Dirksland op 2 September 1902. r 0. Driendijk. Voorzitter Mr. orzitter opont de vergadering. 1 worden gelezen en on verandert ird. nen is een schrijven van den G. Penning, inhoudende het ;ot het leggen van eenen dam n de Dorpsgooi. Het dagelijksch telt voor, het veizoek onder orwaarden toe te staan, daar bestuur ook geen bezwaar daar laakt had. Met algemeene stem- gekenrd. ingekomen een tweetal missives Staten. Bij de gehouden ver in een wethouder, wegens het an den heer Driendijk, worden m op dien heer uitgebracht, sze met algemeene stemmen wordt. wordt aangeboden deBegrooting gemeen Armbestuur over 1903, rd met een ontvang en uitgaaf 0. Tevens wordt met algemeene goedgekeurd eene subsidie aan aastuur a f 550. Eveneens wordt rd de Begrooting van hetWees- 1903, met een ontvang en in f 1184.15 en de subsidie nte a f 525. it aanbieden der Gemeentebe- 903) vraagt de Voorzitter of een iezwaar heeft tegen de volgende postenbijdrage Landbouwonderwijs f 10 bijdrage Paardenmarkt f 50, bijdrage voor licht en brandstoffen aan den nacht waker f 10. Daar geen der leden eenig bezwaar heeft, volgt de voorlezing der begrooting, die met een ontvang en uit gaaf, ieder van f 25634.085 door alle leden wordt goedgekéurd. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de beschoeiing achter het brandspuithuis moet vernieuwd worden en de kosten geraamd zjj a op f 120. De heer Koeman vraagt of het niet wenscheljjk is daar een rioleering te makenwaarop de Voorzitter antwoordt, dat het dagelijksch bestuur bezig is planuen te maken voor een te maken rioleering aan den Hooge- weg, gelijk vroeger beloofd is en bij later deze plannen den Raad hoopt voor te leggen. Mogelijk volgt dan eene andere rioleering; vooralsnog wenscht hij de beschoeiing te doen vernieuwen, hetgeen daarop met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. De wijzigingen in de verordening op het schoolgeld worden goedgekeurd en eveneens de wijziging der politieverorde ning, waarbij de boete op het houden van varkens in de kom der gemeente van f 10 op f 25 wordt gebracht. Ten slotte vestigd de heer J. Zaaijer de aandacht van den Raad op een onbil lijkheid bij het verleenen van hulp bij brand in naburige gemeenten, daar de gemaakte onkosten betaald moeten worden door de gemeente die hulp versohaft. Hij vindt dit in 't bijzonder voor Dirksland onbillijk, daar de buurten Kralingen enz. tot naburige gemeenten behoorende, alleen door onze brandweer kunnen geholpen worden. De Voorzitter zegt, dat in 1892 een overeenkomst gesloten is tusschen de gemeentebesturen tot het verleenen van wederzijdsche hulp en op genoemde wjjze en vestigd er de aandacht op, dat enkele huizen nabij Herkingen en Melis sant staande, meer steun kunnen ontvan gen van de brandweer dier dorpen dan van hun eigen brandweer. Allen zijn bet er over eens, dat bet moeilijk is, de be staande onbillijkheid op een redelijke wijze op te heffen. Niets meer te behandelen zjjnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Meïissaiit. De aan den Gemeenteraad aangeboden gemeentebegrooting voor 1903, ligt gedurende 14 dagen van 3 toten met 16 September a.s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. Het inschrijvingsregister voor de nati onale militie over 1902 is den 31 Au gustus lj. voor goed gesloten met een geta 1 van 21 ingeschrevenen. De regenmeter gaf in de afgeloo- pen maand Augustus aan, 15 regendagen gevende 159 nrilimefcor regen. Het hoog ste cijfer den 27 Augustus met20,5 mM. het laagste cijfer den 6 Augustus met 1.5 mM, Gedurende de maand Augustus van het vorige jaar viel er over 11 regendagen 75,3 mM. regen. VERGADERING van den Raad der gemeente op 2 September 1902. Afwezig de heer Sieling. De voorzitter, burgemeester C. Zaaijer, opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. Door den voorzitter 'worden medegedeeld a. de navolgende ingekomen stukken, als ie de terugontvangst van het in de vorige vergadering gewijzigde artikel der Algemeene politie-verordening met de bijvoeging van Ged. Staten dat deze wijziging overbodig geworden was, daar in deze leemte reeds was voorzien door art. 5, 3a der woningwet. De voorzitter stelt daarom voor H.H. Gede puteerde Staten kennis te geven dat we de wijziging van art. 16 intrekken, dan zijn we er met eere af. Welk voorstel unaniem wordt go edgekeurd. 2e. Een brief van den directeur generaal der posterijen, een bedrag van f 14, i o aan het telephoonkantoor alhier toewijzende voor 't bestellen van telegram men. Begrooting algemeen armbestuur en verhuring armentuinen wordt goedgekeurd. b. Regeling herhalings-onderwijs. Het herhalings-onderwijs zal verdeeld worden over een tweejarigen cursus van 96 uren te beginnen den 3en Maandag in November voor jongens en den isten Woensdag voor meisjes. Hierna volgt eene beschouwing over het onderwijs in 't algemeen en dat in deze gemeente in 't bijzonder. De heer Kastelein vindt de 9 6 uren ontoereikend om alle vakken voldoende te behandelen, daar voor jongens genoemd wordt rekenen, taal, kennis der natuur en teekenen. Voor meisjes rekenen, taal, voedings- en gezondsheidsleer en nut tige handwerken. De heer Driendijk vindt ook dat kennis der natuur vrij wel over bodig is voor deze gemeente. Een stem »Als dan de pomp afloopt, kan de stalknecht toch weten dat dit aan het hart ligt." De heer Kastelein zou het beter oordeelen, indien de jongens 's winters den geheelen dag terug mochten komen en noemt er een die den vorigen winter teruggestuurd werd, omdat hij 's zomers niet geweest was. De voorzitter beweert dat dit dan een bijzonder geval geweest is, dat ze mogen schoolgaan als ze willen. Hierover kunnen het de heer Kastelein en de voorzitter niet eens worden. De heer Driëndijk wil over het toelaten van leerlingen tot de dagschool den raad laten beslissen. De voorzitter wil met dit voorstel mee en wanneer dan zich leerlingen a. s. najaar voor de dagschool aanmelden, ze op 't hart drukken dat (daar ze vrij zijn van den leerplicht) ze de school geregeld moeten bezoeken en anders weggestuurd worden. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer Driëndijk zegt, over 't onderwijs alhier gespro ken, dat dit veel minder van qualiteit is dan vroeger bv bij v. d. Berg, ook de heer Joppe vindt dat tegenwoordig hier weinig geleerd wordt. c. Benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer J. Schil- peroort. Na stemming wordt de heer Schil- peroort met 4 van de 6 stemmen herkozen en wordt een applaus van liberale zijde ge hoord. d. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1903, wordt met algemeene stemmen zonder discussie aangenomen. Bij de gebruikelijke vraag antwoordt de heer Kooman met twee toestanden op te noemen van ondergeschikt belang in welker behoefte echter intusschen reeds voorzien was jen zegt van 't voorjaar eene reclame gelezen te hebben om een lantaarn op den achterweg te krijgen, daar toentertijd iemand door de duisternis misleid in de sloot liep. De heer Schilperoort zegt: de oude Krij ger liep er hier aan de Voorstraat wel in. Doch daar de meerderheid verandering in dien toestand wenscht te zien stelt de Voorz. voor 't plaatsen van een lantaarn over te laten aan burg. en weth. als zij het noo- dig oordeelen, waarop de raad aan genoemd college machtiging verleent. De heer van Beek zegt zooeven gehoord te hebben dat op de begrooting f 7 5 is uitgetrokken voor de politie waarvan f 50 gratificatie voor den gemeente-veldwachter en f 2 5 voor hulp bij eventueele ongeregeldheden. Naar ik gehoord heb krijgt de heer Goedege- buur (assistent bij zulke voorvallen) geene vergoeding. Op de vraag van den heer Schilperoort of hij dit van dien persoon zelf heeft gehoord antwoord de heer van Beek ontkennend. Gezegd wordt dat als de heer Goedegebuur orders gekregen had om de politie bij te staan hij steeds goed beloond geworden was, doch als hij uit eigen beweging meeliep kon hem daarvoor niet betaald worden. De heer van Beek vervolgt daarop dat Zaterdagavond hier weer zoon'n treurig standje was (bedreigen en uitjouwen van onzen eenigen politiea gent.) De Voorzitter zegt als er een agent moet tij gesteld worden doet de burge meester dat, of anders de nabij deze ge meente wonende ((wethouder. Ik vertrouw, zegt de heer van Beek, dat 't politietoe zicht in goede handen is, maar het is hier een uur vandaan en in dien lusschentijd kan er heel wat gebeuren. Dan is een te legrammetje voldoende zegt de Voorzitter en ik ben in 10 min. per fiets aanwezig. Om 7 u. (20 min. word 't telephoonkan toor gesloten antwoordt de heer van Beek en na dien tijd beginnen relletjes als jl. Za terdagavond. De Voorzitter zegt het hooge woord komt er uithet is hier op het oogen blik de gelegenheid niet om over dat voor val te praten, hij wil hem daarover echter wel te woord staan als de hamer gevallen is. Hierop valt de hamer en verwijdert zich dan ook Uw verslaggever. Stellendam. Maandag 1 Sept. werd alhier weder de vrije paarden- en veemarkt gehouden. Aangevoerd werden 34 paarden en hit ten en 40 stuks rundvee. In paarden is, zoover ons bekend, geen handel geweest van de runderen werden 15 stuns verkocht, waaronder een kalfvaars van den heer A. van der Vlugt voor f 197,50. Wenschelijk ware het, dat een volgend jaar er wat vroeger publiciteit aan werd gegeven, nu was het, officieel, slechts 4 dagen te voren hekend, wat wel wat kort is. Ook zou eene andere dag misschien aanbeveling verdienen. Degenen die ligplaats verlangen voor hunne suikerpeen, op de peekaden alhier, moeten daarvan met opgaaf van het getal H. A. waarvoor is gecontracteerd, ten gemeentehuize aangifte doen, vóór of op Dinsdag 9 September. Van K. Kievit alhier was gisteren (Dinsdag) een jongentje van p.m, 11 jaar naar het land gegaan om eenig werk te verrichten. Daar hij gisteren avond vrij laat nog niet was teruggekeerd werden de onders ongerust en is men gaan zoeken doch te vergeefsch. Heden morgen werd hij gevondeu in een in aanbouw zijnd huis, waarin hij den nacht had doorge bracht. Vrees voor straf schijnt de oorzaak van het gebeurde te zijn. Door den raad dezer gemeente is gisteren de aftredende Wethouder, de heer P v. d. Weklte, als zoodanig herbenoemd. VERGADERING. van de Raad der gemeente op 2 Sept. 1902. Alle leden aanwezig. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend heeft, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen is het verzoek van Mej. J. de Later als helpster bij het hand werk onderwijs eervol ontslagen te worden wegens haar vertrek naar Rotterdam, welk gevraagd ontslag wordt toegestaan. Volgt nu de benoeming van een wethouder daar de heer P. v. d. Wekke als zoodanig] aan de beurt van aftreden is. De aftredende wordt met meerderheid van stemmen her kozen. Daarna volgt de vaststelling van de begr< oting der schutterij, welke begrooting zal opgezonden worden aan Heeren Ge deputeerden. Komt nu het opmaken eener voordracht voor zetters voor de Rijksbe lasting dezer gemeente. Op de voordracht worden geplaatst de Heeren D. Zaaijer, A. Kreeft, (aft.) P. Bieniond en T, Meijer. Vervolgens komt aan de orde de ojiroe- ping voor 2 helpsters voor het handwerk. Op voorstel van den voorzitter wordt beslo ten eene helpster op te roepen tegen een traktament van f 30 en een tegen f 25. Daarna volgt een bespreking over het plaatsen van een balie aan het begin van het dorp ter voorkoming van ongelukkeu. De gemeente opzichter had hiervan een begrooting gemaakt van f 70. De Heer Zaaijer meent dat er door het plaatsen juist ongelukken zullen gebeuren, door de jongens die de balie zullen vereeren met een bezoek. Bovendien vindt hij, dat als er een balie wordt geplaatst voor aau het dorp, er even zeer een uoodig was voor de ach terwegen, wst dan veel geld kosten zal. Toen nu een begrooting van den Smid kwam ad. f 120, waren de overige leden het allen spoedig met den spreker eens. Vervolgens vraagt de N. het woord en spreekt een woordje over het plaatsen van een waterbak. Spreker betoogt dat het erg is zooveel last als hij heeft door het ontbreken eener waterbak op de Kaai en vraagt in dezen ergerlijken toestand verbetering. Allen zijn het met den spre ker eens, dat het niet zoo kan, en zijn er daarom voor, om zoo spoelig mogelijk in deze leemte te voorzien. Er ontspint zich nu een drukke discussie over dit onder werp met betrekking tot de plaats, waar op de voorzitter het woord neemt en voorstelt, de zaak in handen van het dage lijksch bestuur te stellen, waarmee ele heer N. zich tevreden stelt met de aanmanig dan toch een weinig spoed er mee te maken. Hierna vraagt denzelfde spreker of het niet doenlijk is de lantarens vroeger aau te steken. De voorzitter vindt het goed maar dan alleen op de kaai om de visschers en het bootvolk te gerieven Alle leden ver eenigen zich hiermede. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de verga dering, Ouddorp. Maandag was er op het dorp een prachtige muziektent geplaatst, geheel groen gemaakt en des avonds verlicht; de muziekvereeniging „Wilhel- mina" speelde bij de gelegenheid van de verjaardag van onze geliefde Koningin daarin flink op los. Tot®groot vermaak van het publiek stond {naast den Directeur een 5 of 6 jarigeJ|knaap, met een oranjeajerp en hoed versierd, de maat te slaan. Alles liep in de beste orde af en een ieder keerde des avonds yoldaan huiswaarts. De beurs neemt des Donderdags toe. L.l. week werd meer dan 1000 mud den koren verkocht. Blijkens hei iuaeflrijviuö0' '~r der Nat. Militie, dat op den 31 Aug. 1902 voor goed gesloten is, zijn voor deze gemeente totaal 34 jongelieden inge schreven. Het werk tot verbouwing van de Ned. Herv. Kerk alhier is niet gegund. Het voornemen bestaat om het oude kerkgebouw geheel aftebreken en eene nieuwe kerk op te richten. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1903, is voor een ieder ter inzage nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar gesteld. VERGADERING van] den Raad der gemeente van 30 Aug. Aanwezig alle leden. Voorzitter de bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen en goedgekeurd. Voorgelezen worden de volgende ingeko men stukken a. eene missive van den heer inspecteur der Posterijen en telegraphie 20 Aug. jl. no. 4018/4029 houdende mededeeling dat de kring waarbinnen de telegrammen kos teloos worden besteld met ingang van 1 Sept. a.s. zal worden uitgebreid tot op een afstand van hoogstens 20 minuten gaans van het telephoonkantoor. (Hierdoor zou ook de haven in dien kring zijn opgeno men. Ook aan de avondbestelling zal mede met ingang van genoemde datum eenige uitbreiding worden gegeven, in dier voege, dat zij zich zal uitstrekken vanaf het hulp postkantoor tot zoover van gemeente wege straatverlichting is aangebracht. b. eene missive van den heer district schoolopziener 21 Juli j.l. no. 703 houden de eenige bemerkingen op de verordening tot regeling van het herhalingsoriderwij in deze gemeente. De voorzitter zegt'omtrent laalst genomen stuk nog in correspondentie te zullen treden met den heer district schoolopziener. Vastgesteld wordt de rekening van het algemeen armbestuur over 1901, in ontvangst op f 1689.435 inuitgaafop 1597.23s en alzoo met een batig saldo van 92.20 Besloten werd de subsidie voor het al gemeen Armbestuur voor het jaar 1903 vast te stellen op f675. Vastgesteld wordt de begrooting van het algemeen Armbestuur voor 1903 met een bedrag van f 1407.8 9s in ontvangst en in uit gaaf. De commissie belast met het onderzoek der rekening dezer gemeente voor het dienstjaar 1901, brengt bij monde van den heer J. Mastenbroek rapport uit over het

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 3