Advertentien. Assurantie. gRGELS. PAARDENMARKT KERMIS EENE VEELOTING Viifde Verloting Ingezonden stukken. Gemengd Sieuws. te Goiie Ton are. Opgaaf van Premie, J. TIEMAN, Wordt niet uitgesteld. tc IlttftOËTO (fteld.) Kermis en Paardenmarkt OUDE TONGE. K E K M S VUI.li; PAARDENMARKT door een contractueelen, maar verder door geen enkelen zedelijken bund met elkander zijn ver bonden. Dooh deze zelfde mammonistische opvatting van den arbeid wordt ook gehuldigd door het socialisme. Ook in dit stelsel geldt de arbeid niet als roeping en doel der menschen, maar enkel als middel om levensgenot te verwerven. Ook op dit belangrijk pnnt zijn liberalisme en socialisme altoos volkomen komogeon. En 11a deze beschouwingen, concludeert wde Standaard" tot het feit, dat 't Libera lisme 't Socialisme heeft gekweekt. En het is nu ên als tegenvoeter èn als geest verwant van het socialisme, dat het liberalisme feitelijk het socialisme heett gekweekt, Door zijn grenzenloos individualisme heeft het liberalisme de vrije concurrentie in het leven geroepen, waardoor de een den ander het leven schier onmogelijk maakt, Dour zijn heidensch-Romeinsche opvatting van den eigendom, heeft het de vaak schandelijke exploitatie van de arbeiders en hunne vrouwen en kinderen door hunne patroons bevorderd. Door zijn te lang volgehouden staatsonthouding op sociaal terrein heeft het deze exploitatie bo vendien vrij spel gelaten. Op deze wijze heeft het liberalisme krachtig medegewerkt tot het ontstaan der brandende sociale quaestie, en daardoor den weg voor het socialisme gebaand. Want terecht is het gezegdhet socialisme leeft van de dwalingen van het liberalisme. Maar vooral door zijn Godverlating op publiek terrein heeft het liberalisme het socialisme ge kweekt. Terwijl het liberalisme nog een zekeren schijn van godsdienstigheid wilde bewaren, heeft het socialisme ook dezen schijn weggeworpen, en trekt nu de consequentie van het liberalisme. En op zijn standpunt volkomen consequent redeneert nu de socialist: Met God rekenen wij niet, op een hiernamaals hopen wij niet, derhal ve moet de hemel hier op aarde worden gezocht en gij kapitalisten, die u zulk eeu groot stuk en zulk een goed deel van deze wereld toeeigent en haar feitelijk voor zoovelen uwer medemen- schen onbewoonbaar maakt, gij zijt het, die het Koninkrijk der hemelen aan uw medeburgers onthoudt. En niet minder heeft het liberalisme doorzijn theorie van den arbeid het socialisme gekweekt. Volkomen juist, zoo redeneerde de socialist, de arbeid is het middel om geld en genot te verkrijgen. Maar zij, die arbeiden, krijgen noch geld, nóch genot. En zij, die niet arbeiden, althans niet in het zweet van den handenarbeid werken, ontvangen juist het leeuwenaandeel èn in het geld èn in het genot. Deze rollen moeten nu eens worden omgekeerd. En waarom zou dit niet kunnen? De Staat, die immers schier almachtig is, kan dit kunstwerk in een ommezien verrichten. En waarom" zou hij zijn hand daartoe thuis houden van het maatschappelijk terrein, waar zijn bemoeiende hand zoo broodnoodig is, terwijl hij onder der liberalen régime zijn bemoeienis op elk ander gebied zoover mogelijk heeft uitge strekt Zoo trekt het socialisme eenvoudig de conse quentie van het liberalisme, en is het liberalisme in alle opzicht de regen en zonneschijn van het socialisme geweest. En //de Stand." had er dit bij kunnen voegen: zal 't ons Landen Volk welgaan, dan dienen de Anti-revolutionaire begin selen ingang te krijgen in de harten van overheden en burgerij, omdat die beginse len handhaven de ware Vrijheden bij 't ware Gezag. Tuin- en izumlbouw DE »NIEUWE« ZIEKTE IN DE TARWE. (Slot.) Zooals we reeds zeiden bezochten we een veld met tarwe, aangetast door ziekte. Je oor- deelen naar 't uitwendige hadden we hier te doen met de »nieuwe« ziekte. Toch achtten wij 't gewenscht in dezen zekerheid te bezitten. Daartoe zonden we eenige aangetaste planten naar 't phytopathologisch bureau te Amsterdam. Een paar dagen later werd ons meegedeeld, dat de gezonde aren niet verwoest waren door de zoo gevreesde tarwehalmdooder en dat de »nieuwe« ziekte dus niet was opgetreden. Wij moeten onze voor 14 dagen gedane mededee- ling, als zoude de ziekte vermoedelijk ook reeds in deze omstreken zijn opgetreden, dus terug nemen. Nu wij hebben daar geen spijt van, want de door de tarwehalmdooder veroorzaakte verwoesting kunnen vreeselijk zijn zoo werd ons bericht. Er valt niet mee te spotten. Even min is dit het geval met de door ons waarge nomen ziekte. De heer Van Halle, assistent aan het Phytopathologisch Laboratorium schreef ons hieromtrent, dat eerst na nauwkeurig en herhaaldelijk onderzoeken een positief oordeel geveld kan worden omtrent den aard en ver der: dat neemt niet weg, dat ook deze ziekte (de door ons op Rozenburg waargenomene) onze belangstelling wekt en wij gaarne nog nadere inlichtingen zullen vernemen. Wat de eigenlijke »nieuwe« ziekte betreft ten slotte nog ditzij is uit Duitschland hierheen gekomen en heeft zich langzaam naar 't Wes- toe verspreid, zoodat zij nu b. v. in de omstreken van Tiel welbekend is, maar in Gorinchem nog niet is verschenen, in Oostelijk Noord- Brabant wel, doch in 't Westen en in Zeeland niet voorkomt. We hebben wel geen toestemming gevraagd een en ander te mogen publiceeren, maar we meenden er een goed werk mee te doen, daarom hebben we 't gewaagd. Voor niet ingewijden leert dit geschrijf met een, hoeveel medewer king in dergelijke zaken practische landbou wers kunnen ondervinden van het Phytopa thologisch Laboratorium te Amsterdam. We hopen daarom ook ten zeerste, dat de prac tische landbouwers ook in dezen de weten schap zooveel doenlijk zullen steunen bij 't ver richten van hare dikwijls uiterst moeilijke taak. M. Vraagbaak. Tragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen ïijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 366. Hoe komen de rupsen in zoogenaamde worm stekige appelen. Is er iets tegen te doen 367. Onder een dooden mol in mijn tnin vond ik een aantal eigenaardige kevers. Wat kunnen dat voor beesten zijn? 368. Waarom moeten vele kalizouten juist in 't na jaar worden uitgestrooid? 369. Hoe ziet een Mammouth varken er uit 370. Behoort bij een tuin, eijnsgrond, aan den dijk gelegen, ook de helft der sloot ol komt 'tland den bagger daaruit geheel toe? 371. Hoeveel M2, dM2 enz. bedraagt de oppervlakte van een Voornsehe Putsehe en Zeeuwsche roede? 372. Welken grond bestaat er om den hond van een liberaal raadslid tijdens de vergadering van den gemeenteraad wel voor de balie te laten liggen en snuffelend, door den neus blazend, langs de stoelen te laten rondloopen en een antirevolutionair verslag gever daarentegen een gemakkelijk, bescheiden plaatsje vóór de balie te weigeren? Antwoorden en Mededeelingen. 358. De door IJ bedoelde schimmelachtig witte stof op de drviven wordt ongetwijfeld veroorzaakt door de druivenschimmel, (Oïdium Tuckeri.) Ook op de bla deren woekert deze zlektezwam, Ten einde haar te bestrjjden wordt aanbevolen de bladeren eerst te be vochtigen en vervolgens mst bloem van zwavel t e bestrooienDat is een goedkoop middel en gemakke lijk te beproeven. 362. We geven binnenkort een artikel. De vraag moet met ja beantwoord worden. 363. Het znur worden der melk wordt veroorzaakt door de meklzuurgistingsbacterie. Wijl deze ook uit de luchi in de melk kan geraken, is 't te verwonde ren dat gekookte melk toch ook bij lang staan weer zuur wordt. 364. Jerseykoeien zjjn -afkomstig van 't eiland Jer sey of Yersey Ze zijn klein in vergelijking van 't Hollandsche rund. Hare melk is buitengewoon vetrijk. 365. Als men de mest te diep wegstopt zal ze niet zoo spoedig vergaan, verrotten als wanneer ze opper vlakkig is ondergebracht, Wenscht men er dus spoe dig na 't onderbrengen van te profiteeren, dan doe men dit niet te diep. In lichte grondon moet men den stalmest nooit te diep onderbrengen. 371. Wij zouden u radon de „Herleidingstafelen van Van Weel" aan te schaffen, welke voor slechts 50 cent bij iederen Boekhandelaar of den Uitgever W. Boekhoven te Sommelsdijk is te bekomen, daar vind u alles in wat u vraagt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur 1 Toen voor eenige jaren de vervolging tegen de Joden uitbrak, waarbij deze nazaten vanliet oude volk des Verbonds in grooten getale vluch ten moesten of verbannen werden, bij name in Rusland, vond deze handelwijze in vele landen bijval. Dien bijval openbaarde zich vooral in Frankrijk en Duitschland. Als haters van liet chris tendom, meende men, moest men de Joden het saamleven met christenen onmogelijk maken. Staatslieden van naam leenden zich, om aan die onderdrukking der nakomelingen-van Sem mee te doen, en zelfs leidde het er toe, dat Staat kundige mannen en clubs hun staatsmanswijsheid uitdrukten in den fraaien partijnaam van „anti semiet", d. w. z. tegen Sem, dus tegen de Joden. Ook hierin openbaarde zich de Evolutiegeest onzereeuw. De numerieke zwakkere Joden moesten er onder ten bate van de numeriek sterkere „christenen" Dat was dan de dank der chris tenen, die, voortgekomen uit Jafeth, mochten wonen in Sems tent. (Gen. 927) In hoeverre nu deze verdrukking der Semieten in verband staat met de dreiging der profetieën over Israël, onder zoeken wij hier niet, en evenmin zou ik willen beweren, dat de Joden geen reden tot verbit tering hadden gegeven. Hoe dit ook zijmen mag geen kwaad met kwaad vergelden, en ook blij ft ieder mensch verantwoordelijk voor zijn dadenboven dien staat vast, dat geen anti-semiet er aan denkt of dachtmijn optreden togen de Joden is de uitvoering van Gods raad, is eene vervulling van des Heeren dreiging over Israël. Integendeel is heel de anti-semietische bewe ging een haten en lasteren van den levenden God. Het anti-semitisme van onze eeuw, komt uit den zelfden wortel, als waaruit 't bij Rabsaké ontsproot, (Jez. 36, 37.) Men was even sterk gekeerd tegen de navolgers van Christus als tegen de kinderen van Sem. Tegenover den Jood zich Christen te noemen is voor zulken wel een eer, maar geen vóórrecht De anti-semiet heet dan ook wel Christen, maar is het niet Wie Christen is, die draagt dezen titel als uitdrukking zijner mys tieke verborgen geestelijke gemeenschap met Chris tus, zooals dit zoo schoon wordt beleden dooi den Cathechismus, Zondag 12. Daarin vindt en heeft'de ware Christen zijn zaligheid. En terwijl Christus, zooveel het vleesch aangaat, voortkomt uit de Joden (Rom. 95) daarom erkent de geloovige christen ook, geen recht te hebben om de Semieten te vervolgen. Veeleer zal hij trachten om den Jood te bereiken met het Evangelie van den Christus der Schriften en dat uit dankbaarheid aan Christus, want de geloovige Christen belijdt metPaulus; „De zalig heid is uit de Joden." Als Nederlanders in't alge meen, mogen we er met roem van gewagen, dat in ons land die jacht op de Joden over het alge meen veelmeer afkeuring dan bijval vond. Waar het ongeloovig liberalisme er vermaak in vond om de z. g. afgescheidenen en latere gerefor meerden te vervolgen en met boeten 'en gevan genis te plagen, daar werden alhier de Joden niet alleen geduld en hun vrijheid beschermd, maar zelfs werd hen zooveel mogelijk ruimte gelaten of gemaakt om hun invloed uit te brei den. Niemand zal dan ook kunnen ontkennen, dat het Jodendom in ons land dien invloed gebruikt heeftja dat er wel reden was om met zekere bezorgdheid het toenemen van dien invloed te moeten aanzien. Begrijpelijk is dan ook dat vooral op handelsgebied menigeen dien invloed zocht terug te dringen binnen zekere grenzen, ook al was en is men afkeerig van liet geheime drijven der Jezuiten, dat echter niet méér gevaarlijk is dan liet geheime drijveii dei- vrijmetselaars of loge mannen. Het liberalisme heeft echter wil geliad van de milde vrijheid, die het den Joden gaf. Opmer kelijk toch is, dat bijna geen gezindheid de liberale gelederen zóó gesterkt heeft als juist de Joodsche gezindheid; ja gezegd mag worden dat onder de kopstukken der liberale partij, niet weinigen ge vonden worden van Joodsche herkomst. Door zulk een saambinding van liberalisme, dat uit het beginsel des ongeloofs, en Joden, die uit fanatis me, zich opmaakten tegen den Heere en Zijnen Christus, haat moest ontstaan tegen het geloovig Christendom, spreekt haast van zelf. Dit werd doorzien, maar ook gevoeld. Wat het beginsel des waren geloofs betreft, staat het liberalisme en het tegenwoordig Judaïsme even vijandig tegen het geloovig Christendom over. Als het mocht, wilden dezen beide elkander sterken om de ware navolgers van Christus, die in de minderheid schenen te zijn het leven zuur te maken, Immers is de Jood „Levy" bekend als de man van het dreigement, niet minder dan de liberaal „Kappeyne" om zijn liberaal programma, dat hij tegen de Christelijke school uitdrukte in dit woord„dan moeten de minderheden maar onderdrukt worden," en de liberale partij c. s. vonden het dreigement van Levy als het program van Kappeyne beiden mooi. Met die minderheden was dan bedoeld „het geloovig deel des volk." Was er dus geen bondschap tusschen het Jodendom genre „Levij" en het liberalisme genre „Kappeyne", en werd dat bondgenootschap niet geleid door den geest der Evolutie: "Uitroeien van het zwakkere ten bate van het sterkere?" Natuurlijk heb ik het oog op het liberale-semietische beginsel en niet op personen. Maar kan dan ook wel om genoemde redenen, één geloovig Christen, ook maar een greintje sympathie koesteren voor dat beginsel? Of hoe zou, wie navolger van Christus is, kunnen medewerken of steun bieden met hen, die een beginsel voorstaan, dat streeft naar uitroeiing van Christus en zijne navolgers? Neen waarlijk, wie zich navolger noemt van Christus en medeheult met de liberalen, die mag zijn geloofsbrieven nog wel eens ernstig nazien. (Slot volgt.) Uto Dw: DIXI. willen als het gekit onzen lezers van dienst te zijn; Wij kopen in liet volgende nummer dit te doen zien. De Administratie.] Mijnheer de Redacteur. Tot mijn genoegen zag ik in het laatste No. van uw blad de prijsnoteeringen van de Nieuwe Tongesche beurs, dat is een zeer groot gerief voor de boeren in den omtrek dier gemeente, doch tevens een wegwijzer voor alle graanboeren in ons eiland, wa rom ik u dan ook dank zeg, dat ge dit marktbericht hebt opgenomen, en U verzoek, het te blijven opnemen, tevens wenscli ik u beleetd in over weging te geven ook de marktberichten op te nemen van Ouddorp en Dirksland deze beide beugen voldoen aan een behoefte, waardoor hun levensvatbaarheid boven allen twijfel verheven is, zoodat het een groot gerief zou zijn voor den boerenstand deze beurs berichten wekelijks in uw algemeen verspreid weekblad te kunnen nazien. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Dw lezer. Goedereede, 2 Sept. 1902. H [Wij danken onzen geachten lezer voor zijne attentie, en willen hem gaarne de verzeke ring geven, dat wij kosten noch moeite sparen Dc kolenwerkstaking iu Amerika. Men is er thans van overtuigd, dat het in de staking in de mijnen van den Amerikaanschen staat Pennsylanie tot het eind toe zal gaan om de macht tusschen werklieden en patroons. Als de stakers winnen, staat hoogstwaarschijnlijk een staking in de mijndistricten in het westen en het zuiden der Vereenigde Staten en bij de groote spoorwegen voor de deur en deze omstandigheid moet de oorzaak zijn, dat de mijneigenaars wei geren, het geschil langs scheidsrechterlijken weg te laten oplossen. In het geheele stakingsgebied worden de mijnen bewaakt door troepen, „die bevel gekregen hebben die stakers, die zouden willen probeeren, door geweld den arbeidswilligen het werken te beletten, neer te schieten. Bij beide partijen heerscht groote bitterheid en een bloedige botsing is te wachten. De eholera. In de afgeloopen week zijn in Egygtein het geheef 3.086 nieuwe gevallen van cholera gecon stateerd met 2.294 sterfgevallen. Sedert het uit breken der epidemie kwamen 7.364 gevallen voor, waarvan 5,540 met doodelijken afloop. In Mantsjoerije woedt de cholera ontzettend. Te Charbin staat alles vol met lijkkisten en cho- lerabarakken en de mensehen sterven als muizen. De arbeiders zijn aan het drinken gegaan, om de ellende niet te voelen, de winkeliers sluiten hun winkels en de ambtenaren van den Mant- sjoerijtchen spoorweg dienen hun verzoek 0111 ontslag in. Tan de paniek maken boosdoeners gebruik, om de lijken van choleralijders te be- rooven. Spoorwaggons. weggewaaid. Op de Chicago and North Western Railway werd een trein bestaande uit een locomotief, 2 goede renwagens en 2 geheel gevulde personenwagens, nabij Meriden, in den staat Minnesota, Zaterdag door een vreeselijken wervelstorm overvallen. Een goederenwagen werd door den wind opge nomen, de koppeling brak en het ge vaal te stortte van den weg 6 meter naar omlaag. Met de per sonenwagens ging het evenzoo. Zij werden op genomen, een oogenblik door den wind boven den grond gehouden en ten, slotte met groot ge weld op den verbrijzelden goederenwagen ge smakt. Twee lylcen zijn reeds gevonden, verscheidene personen worden vermist en liet aantal gewonden is zeer groot. Weer een uitbarsting op Martinique. De Engelsclie stoomboot „Cerona," die met vertraging uit Fort de-Franee te New-York is aangekomen, heeft de tijding gebracht dat Zater dagmorgen om 9 uur een vreeselijke ontploffing van den Mont Pelée heeft plaats gehad. Mensehen, die te Fort-de-France van het noor den aankwamen zeiden, dat het dorp Mornerouge geheel was] verwoest, dat het dorp Lecarbet was weggevaagd door een vloedtij, en dat ongeveer tweehondert personen waren omgekomen, Is kinderbescherming noodig In het laatst van het vorige jaar is door de Ned. Ind. Prop. Club voor drankbestrij ding een onderzoek ingesteld naar het drank gebruik der leerlingen van de lagere scholen in verband met gedrag en vorderingen. Dit ondeizoek liep over 4340 leerlingen. Hiervan had bijna 12 °/0 nooit alkoholische dranken gebruikt, terwijl 32 nog nooit sterke drank had geproefd. Bier werd het meest gebruikt, zelfs kreeg 4 °/0 der kinderen het dagelijks. De uitkomsten van dit onderzoek waren als was te verwachten. Ofschoon er natuurlijk ook onder de dagelijksche gebruikers knappe leer lingen voorkomen, evengoed als er b.v. erkende dronkaards zijn, die een boogen leeftijd berei ken, hoewel toch het drankgebruik den leeftijd verkort, waren bij de kinderen, die ncoit alkoholische dranken geproefd hadden 21/, maal zooveel goede leerlingen als bij de dagelijk sche gebruikers en i'/i maal zooveel als bij hen, die ze af en toe eens gebruikten. Bij de slechte leerlingrn bestond ongeveer de omge keerde verhouding 16,6 °/0 der onthouders be hoorden daartoe, 23,6 7, van hen, die nu en dan eens alkoholische dranken kregen en 45,3 7o van de dagelijksche gebruikers. Dit onderzoek heeft weer duidelijk aange toond, hoe noodig het is, dat ouders en opvoe ders meer en meer doordrongen worden van de waarheid der uitspraak van alle mogelijke kinderartsen Geef nooit eenigen ulkoholischen drank aan kinderen. Uit Wecnen wordt gemeld: Op den terg Kasbek in den Kaudasus nabij Tifolis, is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een ijsveld is door een randscliok in beweging gekomen en een twintigtal dorpen zijn vernield. Zeven honderd menschen zijn omgekomen terwijl de materiëele schade zeer groot is. Allerwegen iti den omtrek worden licliaamsdeelen van menschen gevonden. Tijdens de ramp woed de er een lievig onweder. Erg betrouwbaar ziet dat laatste bericht er ons niet uit. Maar als dat waar is zullen nadere bijzonderheden wel niet uitblijven. Hoe laf! In de //muziekballen// te Londen, de//Em pire// b v. wordt tegenwoordig President Kru- gcr avond opavoiulbespottelijk gemaakt. Iemand als hij gekleed en gegrimeerd in het over- drevene natuurlijk ontvangt op het tooneel het bericht//De vrede is afgekondigd?// waarop hij al hinkende dc vlucht neemt met een grooten zak gemerkt: 2 millioen pond sterling.// Aan het eind der vertooning ziet men De Wet de Engelsclie vlag su.ueeren Het welopgevoede publiek dier fraaie inrichtingen juicht als dol den lallen hoon van een hoog bejaarden balling toe. Veldwachter in functie. Ter zake van de verkiezing te Grave deelt een inzender in de //Noordbrabanter// mede Te Boksmeer zijn dezen keer meer stem men op den heer Hermans uitgebracht ten gevolge van den volijverigen veldwachter die stad en land heeft afgeloopen om de kiezers toch te overreden hun stem op den heer Hermans uit te brengen. Wilden zij goede vriendjes van den burgemeester blijven dan moesten zij stemmen op den heer Hermans, 'tBedrog gaat ver. Hoever tegenwoordig de bedriegerij gaat bleek op Je kippen markt te Tiel. Iemand kocht een mand met hennen doch werd, na dat de koop gesloten was, door een der om standers er opmerkzaam opgemaakt dat de door hem gekochte hoenders geen hennen maar hanen waren, vvelke men de kam en lellen had afgetirand. Ten bewijze dat de verkooper wel mogelijk wist dut de door hem gepleegde handeling strafoaar was, diene, dat hij 011- middelijk de dieren terugnam. Eenc schaking. Uit Haarlem schrijft men Naar wij vernemen heeft een Haarlemsche weduwe een aanklacht bij de justitie ingediend tegen een luitenant der administratie, die haar dochter zou hebben geschaakt. Het meisje schijnt daartegen geen bezwaar te hebben gehad. Dc drank. Uit Oud-Beijerland meldt nten ons In den nacht vun Zondag op Mqandag had hier een treffen tl ongeluk plaats. Een ongehuwd werk man van 40 jarigen leeftijd is bij het verla ten der herberg in de Maas geloopen. Zijn lijk werd Dinsdag uit de rivier opgehaald. Ster ke drank schijnt ook hier weer de oorzaak te zijn. Een muizenplaag. Een muizenplaag heerschte in het Zuiden van Boheme. De oogst is gedeeltelijk ver nield en de vraatzieke knaagdieren nemen in aantal eer toe dan af, al worden zij bij duizenden verdelgd. Ook een protest. De Miinchener Neueste Nachrichten deelt een eigenaardig protest mede. De vorige week had de feestelijke opening van de nieuwe Italiaansche spoorweglijn Balsorano Avezzano plaats. De eerste trein ging af; alles ging goed, tot plotse ling bij een vrij steil naar beneden gaand eind van den weg de machinist angstkreten uitstiet en tegenstoom gaf. De trein bleef staan op een afstand van een honderd meter van personen, die dwars over de rails lagen. Het waren de bnrgemeester, de wethouders en de notabelen met den pastoor er bij, van een stadje in de nabijheid, die op deze manier tegen de spoor wegdirectie protesteerden, die hun geen halte had toegestaan. Zij dreigden dit protest nog dik wijls te zullen herhalen. Naar Siberië. De Russische oud-kolonel Grinun, die wegens hoogverraad door den krijgsraad van Warschau veroordeeld werd tot tien jaren dwangarbeid, is dezer dagen met andere misdadigers in Odessa aangekomen. Hij wordt op dezelfbe wijze behan deld als de zeshonderd andere veroordeelden, met wie hij gelijkelijk naar Siberië vervoerd zal worden. Zij worden verscheept per „Yaroslaw" naar liet eiland Salialien, noordoostelijk van Siberië. De veroordeelden zijn opgesloten in ijze ren kooien tusschendeks. Bij de minste poging tot opstand wordt altijd volgens den corres pondent der Standard door stalen buizen op hen gespoten, niet met water, maar met stoom uit de ketels van het schip. President Kruger. Naar men verneemt, gaat president Kruger inderdaad spoedig nit Utrecht weg. In den loop van de volgende maand begeeft hij zicli naar Menton, waar twee villa's voor hem gehuurd zijn. Met hem gaan mede de heeren van Boeseho- ten, Bredell, Dr- Heymans en Bok, alemede de familie Eloff. De president blijft den winter en bet begin van het voorjaar te Menton. Vau een verblijf bij Dresden is niets bekend. Een deugdelijk legaat. Door wijlen Mevr. E. G. L. de Sonnaville, we duwe van Mr. B. H. M. A. Hanlo te 's-Graven- hage, is aan de vereeniging van Ziekenzusters vermaakt de som van f 40,000 benevens haar in boedel, ten behoeve van het huis dier Vereeni ging, gelegen op de Prinsengracht te 's Graven- hage. Baldadigeu. Terwijl de gemeente-veldwachter te Nijchorne (Fr.) met verlof was, hebben eenige venters met kleine negotie in dat anders stille dorp raar huis gehouden. Dronken mishandelden zij den herber gier, die betaling wilde van gemaakte vertering en niet kreeg; bij den geneesheer maakten zij zich aan vernieling schuldig en vrouwen werden mishandeld. De dokter sprong op de fiets, waar schuwde de rijkspolitie te Oranjewoud, die nog denzelfdcn dag de kerels opspoorde en verbaliseer de. Een gevaarlijk heer. De politie-agenten Israël en Wiedma te Katwijk aan Zee hebben daar Vrijdagavond een prachtige vangst gedaan. Reeds een paar weken lang werd het tentoonstellingsterrein zorgvuldig bewaakt met het oog op verdachte individuen, die om het gebouw herhaaldelijk zwierven. Na de jongste inbraak te Noordwijk aan Zee werd dicht bij de plaats der inbraak een sigarenzakje van het fcStationskofiihuis te Katwijk gevonden. Dit gaf den politie-agenten aanleiding de kamer van dat hotel te doorzoeken, waar een Duitscher, Müller genaamd, sinds een week logeerde. I11 zijn koffers vond men 200 zilveren lepels en vorken, benevens inbrekersgereedschap. Müller werd onmiddellijk gearresteerd en beeft reeds bekend op Noordwijk en te Zandvoort op het Groote Badhuis te hebben ingebroken. Welk gevaarlijk individu men te pakken heeft, kan worden afgeleid uit het feit, dat hij te Noord wijk, waar hij gouden horloges stal, in de slaap kamer van den bewoner doordrong en dien met een revolver dreigend in bedwang hield. VA HI A Laken en wollen goederen kan men uitstekend reinigen, wanneer men een half H. G. tabak kookt in een liter water, een stijven borstel in dat heete water doopt en dan borstelt tot het vocht er is ingedrongen. Dan schuurt men 't nog eens af en hangt het te drogen. Zelfs vuile kragen worden aldus weer schoon. Een eenvoudig middel. De hevige pijn, door de aanwezigheid van kalk in de oogen veroorzaakt, wordt niet verminderd, maar verergerd door het wasschen met warm of met koud waterde pijn houdt echter op, zoo dra men de oogen baadt en wasebt met eene verzadigde oplossing van suiker in waterkalk en suiker vormen een verbinding die geen wer king op het gezichtsorgaan oefent. In fabrieken en op werkplaatsen waar het gevaar voor het genoemde ongeval groot is, behoorde men steeds eene verzadigde suikeroplossing gereed te houden. (De Natuur). Tegen hondsdolheid. In een dagboek, aangelegd in 1804, door Klaas Jans de Vrieze te Wildervank, destijds school meester aldaar, vindt men o. m. aaugeteekend „I11 het Journaal van het Koninkrijk der beide Sieiliën, dd. 17 April 1817 leest men het volgen de Te Udina in Fruile gaf men onlangs door onoplettendheid aan een arm menseh van een dollen hond gebeten, azijn in plaats van het drankje, hem door een geneesheer gegeven, en door hetzelfde (die azijn) werd echter de gebetene van die afschuwelijke ziekte gered. Een geneesheer van l'adua hiervan onderricht zijnde, nam daarvan de proef op een watervreezige (of dolle), die zich in het stadshospitaal bevond, met hem des morgens, middags en des avonds één pint wijnazijn (of edik) te geven; die zieke is ook geheel van zijn kwaal hersteld." Snijwouden. Neem een geraniumblad, druk het plat on leg het op de wond. Dc genezing wordt hierdoor be spoedigd. Een ontdekking. Professor Sellim, uit Weenen, die onlangs in Palestina reisde, heeft daar een sterkte van Ko ning Salomo ontdekt waarvan in den Bijbel mel ding wordt gemaakt- De sterkte is geheel vernield, maar toch heeft de Professor er een nauwkeurig plan vau kunnen maken. Professor Sellim ontdekte reeds vroeger een Kanaanietisehe sterkte, welke gebouwd werd vóór de verovering van Palestina door de Israëlieten alsmede nog andere oudheden uit den vóór- j-sraëlietischen tijd. Het graf van een inilliouair. Het mausoleum (praalgraf), waar het stoffelijk overschot van den Amerikaanschen millionair Mackay zal heengebracht worden, is gelegen te Greenwood nabij New-York. Het is een der prach tigste graven, die op de wereld bestaan en kost 300.000 dollars. Het mausoleum is van graniet opgebouwd. Op ieder der vier hoeken staat een enorme symbolische groep uit brons gegoten. Do standbeelden verzinnebeelden de daoofheid, liet geloof, liet leven en den dood. Toegang tot het graf verieenen vier deuren van massief brons. Voorden hoofdingang staat een altaar met voet stuk van wit Carrariscli marmer; het altaar zelf is uit zwart Ierscli marmer gehouwen. In het ge heel zijn er twintig graven in het mausoleum. Het monument is 33 voet lang, 33 voet breed en 47 voet hoog. Voor eene zeer solide Verloting wor den ijverige gevraagd, tegen 35 °/0 Provisie. Franco Brieven Bureau dezer Courant. EN De Commissie tot bevordering van de Paardenmarkt te OUDE TONGE maakt bekend, dat aldaar op VRIJDAG 5 SEPTEMBER e. k., eene Vrije Paar denmarkt zal worden gehouden. Ter gelegenheid van die Paarden markt zal gehouden worden van Paarden, Land bouwwerktuigen en Gereedschap pen, op DINSDAG 9 SEPTEMBER d. a. v., op nader te bepalen uur en plaats. De te verloten Paarden zullen bepaald op die markt worden aan gekocht. LOTEN te verkrijgen bij de onder- geteekenden, a f I.per stuk, 11 stuks voor t 10,en 55 stuks voor f 48.75 P. VAN SCHOUWEN, Voorzitter. G. VAN DEN BOOGAARD, Secretaris. Wie zijne huizen, inboedel enz. wil assurecren, vraagt dan eerst bij den Agent van de 's Hertogenbossche Maatschappij. J. L. AUkSTRONG. SOMMELSDIJK. De groote Koninklijk goedgekeurde Woerdensche loterij trekt 10 Sept. 1902. De 3 hoofprijzen zijn: 10, 5 en 3 Vette Koeien waarvoor ondersc/ieidenlijk f 2000 f 1000 en f500 (na aftrek der kosten) in contanten kan worder ontvangen. Voorts Paarden, Koeien, Rijtuigen, Fietsen, Naaimachir.es, enz. enz. PRIJS PER LOT 50 CENT. N.B. Onverkochte loten spelen niet mee. Loten verkrijgbaar bij Hoofd depothouder in soliede loten, SOM- MELSDIJK, en bij zijne agenten door geheel Flakkee. Zeer schoone, zware instrumenten, don ker massief notenhout, 2 volle spelen, 11 reg., 2 kniezw. Prijs f 155, met 5 jaar garantie. C. VIS, Organist te Dirksland. Trekking Zaterdag 4 October 1902. door Notaris SCHEPERS van Zelhem, in het openbaar bij WITTE te Hengelo (Geld.) 30 Loten een prQs le prijs 1000 gulden. 2e 7) 900 3e 800 4o 700 5e n 600 6e 7) 500 Zie verder aanplak biljetten bij weder- verkoopers. Verkrijgbaar bij J. J. KRIJGER Mid- delharnis. M. VAN DER STAD Som melsdijk. i\ 50 et. per lot. te De BURGEMEESTER der gemeente Oude Tonge brengt ter kennis van belang hebbenden dat de dit jaar zal aanvangen op Donderdag 4 Sept. e. k. on eindigen op Maandag 8 Sept. d. a. v. en dat de zal gehouden worden in den vóórmid dag van Vrijdag 5 Sept. a 8. De Burgemeester voornoemd J. VAN SCHOUWEN.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 2