IETTE" n kol "n. b( event: ee am kbissi luizen, (Kt [S, Sommei HIJ WIK Mag-azijn van ItOTT Renoncer h sa libcrtê, c'est renoncer h sa qualitéd'homme zei "Rousseau cl. i. wie zijn vrijheid veizaakt, loochent daarmee zijn mensch-zijn. De rnensch is rij en moet ook vrijlos van God en Overheid en alle magistraal gezag, blijven, of zooals dit staat in Art. 1 der Declaration des droits de l'Homme et du Oitoijen, d. i. in Art. 1 der Rechten van den Mensch en Burger: Les hommes naissent et demeurent li- bres et egaux en droits, d w z De men- schen worden vrij en gelijk in rechten ge boren en blijven dat voortdurend; en als natuurlijk gevolg van Art. 1 evenzoo Art. 2 Le but de toule association politique est la conservation des droits naturels et im- prescriptibles de 1' hom mewat wil zeggen Het doel van elke politieke vereeniging is het behoud der natuurlijke onveranderlij ke of onvervreemdbare rechten van den mensciien evenzoo Art 8Le principe de toute souveraineté reside essentieHement dans la nationwat bcteekentHet be ginsel van alle gezag berust eenig en al leen bij het volk. De mensch is vrij van God en de Over liet en moet vrij blijven; en zijn gezag (plus het gezag van al zijn inedegenooten iu den Staat,) behoudt hij dan pas, als hij en zij samen de Overheid aanstellen en de Overheid zich verplicht (niet als diena resse Gods om der conscientiewil) om naar den wil van 't Volk, 't souvereine Volk te luistereu. Zooals we zeidende wil van den on derdaan beslist over de boven hem staan de overheid. het gezag vloeit uit hem, niet uit God, en de Overheid is de dienaresse van 't Volk: alzoo de leer der ViJkssou- vereiniteit inj concreten vorm, de belicha ming van het revolutiebeginsel, dat de mensch naar boven trekt, en God Al machtig naar beneden haalt. Het A, K. gaat van liet hoven kortelijk omschreven beginsel uit. Het is voor ieder, die het doorziet een verfoeilijk stelsel, en omdat 't afdaling van de macht uit Hoo- gere macht loochent en omdat 't alleen rekening houdt, evengoed als ons heden- daagsch kiesrecht, met den zoogenaamden atomistische» Staat, niet met den organi sche» Staat, waarin allerlei kringen van huisgezin, school, kerk, wetenschap, arbeid, kapitaal, handel, nijverheid, zeevaart enz. om vertegenwoordiging roepen. En welk kiesrecht wij er tegenover plaatsen? Het Huismanskiesrecht, waarop we terugkomen. Doch luisteren we eerst eens, wat Dr. Kuyper een en andermaal over dat A. K. heeft gezegd. Uil de Pers. EEN BAKEN IN ZEE. Frankrijk is de bakermat der Revolutie. Het land, waar recht en orde. gezag en vrijheid, het eerst en het meest-prin- cipieel zjjn losgemaakt van den wortel, waarop zij stoelen. Het land, waar het vroegst en het vurigst gedroomd is van gelijkheid, vrij heid en broederschap. Het land, waar op de meest conse quente wijze de volkswil d. w. z. de wil der meerderheid tot recht werd gekroondaan het gezag de zede lijke wijding werd ontnomenen de chriatelijk-staatkundige tradities weken voor den radicalen tijdgeest. Eu welke zijn de gevolgen! Nadat een eeuw lang het nieuwe licht heeft geschenen, is men zóóver, dat het recht zelfs in de rechtszaal door poli tiek wordt bezoedeld, getuige de zaak- Dreyfusdat het publieke leven letter lijk in partijschappen opgaaten dat er nu een ministerie aan het roer is, het welk het openlijk uitspreekt, zelfs bij de uitvoering van wetten partijpolitiek te willen drijven. Vijf-en-twintig-honderd scholen zijn door de Regeering uit anticlericalisme gesloten. De mannen van gezag onder haar eigen vrienden verklaren, dat de onder het vorige kabinet aangenomen wet haar daartoe geen recht gaf. Maar het Janhagel der meerderheid juicht do sluiting toe als een dappere, welsprekende partij daad. Het land der revolutionaire „verdraag zaamheid" loopt meer dan honderd jaren, nadat nu oens voor goed de vrijheid op geestelijk gebied zou worden geprocla meerd, gevaar een godsdienstoorlog te zien losbranden. Ziedaar de treurige gevolgen van het loswrikken van het recht; van de heer schappij der partijen. Er worde gesproken over de „wersuit- legging", maar de N. R. Ct. teekent daarbij met akelige juistheid aan "Wellicht is het nuttig, aan de beteekeni3 die hier de kwestie der „wetsuitlegging" heeft met eenige sceptische hooghartigheid te betwijfelen. Hier niet te vragen: wat wil de wet, maar: wat wil de politiekd. w. z. de meening van hen, die gisteren deze wet gemaakt hebben cn mor gen eene andere maken zullen Want, men weet het: nieuwe maatregelen, nieuwe wet ten staan op het program van dit ministerie geboreu uit kracht van de laatste uitspraak der stembus, welke aan Waldeok-Bourseau, in dien men het zoo zeggen kan, meer dan gelijk gegeven, duidelijk oen voortgaan op zijnen weg wensohelijk genoemd heeft. Hoever Combes vorderen zal, is onmogelijk te zeggen. Deze eerste daad is afgekeurd, niet enkel in olerieale bladen, niet sleohts door de nationalistisch getinte „Dèbats",ook door de „Temps". Dit luatste blad kwam voornamelijk op de wijze van uitvoering. Het vond hier iet? onoprechts in. Den geest der wet op de con gregaties te bestrijden, dus bekende het, zou naïef, rou oen annohronismo geweest zijn. De Kamer wil nu eenmaal zoo. De meerderheid wil den strijd met de eleriealismo. Materieel radica sme, een wet op de inkomstenbelasting bijvoorbeeld, is voorloopig niet te wachten. Wel een strijd op geestelijk gebied met do rcaction- nairen. Wij, die er buiten staan, zien volkomen dui delijk hot onlibsralo in dezen storm op de kloos- tersholon. Doch bij hot overzien van den ge- heelen toeBtand moet men niot vergeten, dat het kabinet-Combcs werkelijk is eene voortzet ting van het kabinet-Waldeck-Bousseau, en dat dit, met den aanvaarden steun van de socialis ten, uit den nood is ontstaan, goboron ter ver dediging van de republiek. Ia met deze eenvoudige woorden, die volstrekt niet bijzonder antipathiek te genover doEransche meerderheid bedoelen te zijn, het bedroevende van den toestand niet in schrille kleuren geteekend Er wordt niet gevraagd naar de wet maar naar de politiek. Er wordt ook bij nieuwe wetten niet gevraagd naai het recht, maar naar de „laatste uitspraak der stembus." De stembus heett nu een maal aau Waldeck-Rousseau „meer dan gelijk gegeven", en zoo moest er dan iemand komen, die nog wat verder ging dm de se fwant Walde ck-Rousseau heefi deze uitlegging niet gewild). Die man is gevonden in Combes. En hij alwat Com bes doet, is zijn rechtsgrond „De Kamer wil nu eenmaal zoo. De meerderheid wil den strijd mot de clericalen." Ziedaar do (yrannie der meerderheid naar het leven geteekend. Men bedenke toch, dat „het Kabinet- Combes werkelijk is een vooitzetting van het Kabinet Waldeck-Rousseau, en dat dit, niet den aanvaarden steun van de socialisten, uit den nood 13 ontstaan". Het is, alsof aan het recht, struikelend op do straten, in zijn val nog de troost wordt meegegeven, dat de politiek thans geen tijd voor hem laat. Hoe wordt Groen v. Prinsterer in 't gelijk gesteld bij zijn blootlegging van het bedriegelijke der revolutionaire leu zen Eu hoe is Frankrijk een baken in zee; ook voor ons land, waar, juist mede door het gezegend werken van tegen houdende krachten als Groen en de zijnen, gelukkig het kwaad nog niet zoover doordrong. De Nederlander.) In //de Standaard// van 18 Aug. lezen we GOUVERNEUR VAN SURINAME. De benoeming van den liberalen beer Lcly oud-minister, tot Gouverneur van Surina me heeft aan de //Nederlander// aanleiding gegeven te wijzen op de //onpartijdigheid// die uit deze henoeming spreekt Wij aarzelen niet deze keus een zeer geluk kige te noemen, die aan het Kabinet tot eer strekt en aan de kolonie Suriname tot bron van welvaart kan worden. Wij hopen, dat hij veel vrucht op zijn werk mag zien. De heer Lely is iemand met aangeboren bestuurdersgaven, wat vooral tijdens zijn tweede ministerschap, toen bij gerijpt was door de erva ring, uitkwam. Zoowel in kleine als in groote zaken toonde hij voortreffelijke gouvernementeele eigenschappen. Wij herinneren slechts aan de wijze, waarop hij het net van tramwegen uitbreidde en aan de wijze, waarop hij de, door ons bestreden eerste Ongevallenwet verdedigde. Ook in de Eerste Kamer, waar ze ten slotte viel, was de indruk wanneer iets haar had kunnen redden, dan was het de verdediging van Minister Lely geweest. En dat het hem daarbij niet om persoonlijk succes, maar om de zaak zelve, waarvoor bij strijdt, te doen is; dat bij naast een krachtige overtuiging toch ook weer de onmisbare en gezonde plooibaarheid van den staatsman heeft, dat toont diezelfde geschiedenis der Ongevallenwet, welke hij, na hare afstemming, in gewijzigden vorm weder indiende en deed aannemen, onbe vreesd voor den verkeerden indruk, dien dit toegeven aan het particulier initiatief maken moest en ook maakte op zijne geestverwanten. //De Nederlander" prijst Minister van Asch van Wijck voor zijn optreden in dezen en zegt dan De bewering, die wij in een der bladen lazen, dat de Regeering zich met deze benoeming van een lastig tegenstander wil ontdoen, wijst af gezien nog van het feit, dat de heer Lely als Kamerlid niet bijzonder lastig was en er in Am sterdam IX niet veel kans bestaat, dat er een minder lastig opponent terugkomt op een kleinzieligheid, welke de eer van een antwoord onwaard is. Wij leven gelukkig nog niet in Frankrijk, waar partijzucht de in-en uitgangen der bewindslieden beheerscht. In de //Telegraaf// schrijft de lieer Yan Balen onder het opschriftUit Suriname o m. Toen ik juist een jaar g eleden, de meening uit sprak, dat er van dit Kabinet wat te verwachten was voor Suriname, kon ik niet vermoeden, dat mijne verwachting zoo spoedig verwezenlijkt zou worden. Het was 17 Augustus 1901, toen ik schreef o.m. „Gaat men na, wat Jhr. van Asch van Wijck als Gouverneur voor Suriname deed, dan geloof ik, dat de veronderstelling, dat de kolonie ook van hem als minister wel wat mag verwachten gewettigd is." En thans, nu wij weer 17 Augustus schrijven, is tot Gouverneur van de kolonie be noemd een man, voor wien, met het oog op zijne antecedenten en in aanmerking genomen wat de kolonie noodig heeft, moeilijk een betere in de plaats ware te stellen. De benoeming van den heer C. Lely zal onge twijfeld door iedereen, die het wel meent met Suriname, worden toegejuicht, onverschillig van wat partij of richting men zij. Natuurlijk worden er ook andere uitingen gehoord. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat //Het Volk// alweer reden heeft om van//hui chelarij" enz. te spreken en ook het //Vader land// vond op de benoeming wat af te dingen. De //Nederlander// schrijft naar aanleiding van wat deze beide bladen zeggen Veel om het lijf heeft het niet. Lely was de beste en dus was het plicht hem te benoemen. Toegegeven. Maar het is juist een bewijs van onpartijdigheid, dat men dien plicht ziet en hem volgt. „Het ambt van gouverneur van Suriname is een waarnaar men niet solliciteert. Men wordt er voor aangezocht. En in casu staat het vast, dat de minister-pre sident in eigen persoon deze benoeming beeft gewenscht." Wat dit er mee te maken heeft, is niet duidelijk. Het toont hoogstens, dat de on partijdigheid niet alleen bij den minister van koloniën huist en dat ze krachtig genoeg is, om den bekwamen tegenstander zelfs op te zoeken. Doch blijkbaar is dit slechts bedoeld als aan loopje voor het volgende Welbeschouwd schuilt de onpartijdigheid bij den heer Lely, dat hij onder een kerkelijk Kabinet tot deze taak zich vinden laat." Als wij dit in ironie zeiden, zou de grap maar matig zijn. Nu het Vad. het in ernst zegt, is het inderdaad vermake.ijk. Een staaltje, dat aan de oude aanmatiging herinnert. Zoo'n „kerkelijke" minister moet al lieel blij zijn, wanneer een liberaal die immers zóóveel hooger staat, een functie on der zijn gezag wil aannemen. „Het Volk" heeft er wat anders op gevonden. Dit blad, dat tot in zijn droomen door kapitalisten schijnt vervolgd te worden, ziet hier natuurlijk weer een motief van dien aard. Het is in liet belang van het Nederlandsch kapitalisme, dat het bestuur .van Suriname in goede, knappe handen is. En daarom is de lieer Lely benoemd. Men zou kunnen vragen, of op deze wijze niet alle verstandige benoemingen kunnen worden uit gelegd. De beschutting der rechtsorde, de bloei van handel en nijverheid enz. in 't kort het feit, dat de zaken niet in het riet loopen, is volgons de socialisten puur kapitolistenbelang. Zoo kan dan de regeering geen enkele benoeming uitlokken, of ze handelt partijdig, betzij als „clericaal" hetzij als „bourgeois." De eenige uit weg zou zijn ongeschikte leden der linkerzijde te benoemen Die laatste opmerking is volkomen juist. Hoe de Regeering ook optreedt, zij zal altijd beschuldigers vinden. Naar beschuldigingen wordt trouwens ijverig gezocht, dal blijkt wel uit een stukske, dat wij onder het opschrift: PARTIJ BENOEMINGEN, vinden genomen uit een Ilaagsche correspon dentie van de //Opr. Haarl. Crt." Wij geven hier Aan de lijst van benoemingen sedert het op treden van het huidige ministerie geschied en die in meerdere of mindere mate de aandacht van het publiek hebben getrokken kunnen wij er thans nog eenige toe.voegen. Ook hierbij heeft het allen schijn alsof par tijzucht meer den doorslag gegeven heeft, dan het verlangen, den besten, meest gescbikten candidaat uit te kiezen. Aan een der gemeentelijke buraux te Botter dam was werkzaam een eerste klerk, die de an tirevolutionaire beginselen was toegedaan. Deze heer wa9 zoozeer overtuigd van zijn eigen ge wicht en den invloed zijner vrienden, dat hij zich menigmaal tegenover zijn collega 's uitliet, dat liij onder een kerkelijk bewind het gemak kelijk tot referendaris zou kunnen brengen. Aan het Rijksarchief te 's Gravenhage was nu ëen betrekking opengekomen van adjunctcom mies en ofschoon volkomen onbekend met ar- ckiefwerkzaamheden waarin hij trouwens in zijn huidigen werkkring geen gelegenheid had, valt hem de benoeming tot deze betrekking ten deel. Onder de sollicitanten behoorde onder anderen een klerk vau het Rotterdamsche gemeente-ar chief. Verdere canditaden zijn ons onbekend, wel weten wij, dat de benoeming geschiedde buiten voorkennis van den Rijksarchivaris. Tweede voorbeeld. Zoools bekend is eisehen, de gezondsheidswetten de benoeming van inspecteurs van de volksge zondheid, welke kortelings plaats vond. De commissie maakte een voordracht op, 18 namen bevattende, alle van personen zonder geprononceerde partijrichting. Yan dezen achttien namen werden er „ter aller hoogste plaatse" tien geschrapt en vervangen door die van personen van bekend kerkelijke rich ting. Het is bekend, hoe de benoemingen aflie pen. Waar dus de commissie zich op het alleen juiste standpunt plaatste en slechts de meest geschikte personen ter benoeming voordroeg, zon der acht te slaan op politieke of kerkelijke over tuiging, zou liet wel eens interessant wezen de beweegredenen te leeren kennen, die geleid heb ben tot het maken dezer verandering en zoo doende het licht te doen schijnen op het verband daartusschen en 's langs belang. Niet waar, (lat is nu eens spijkers met koppen geslagen. Daar benoemen die Ministers zoo cl O maar eeu //antirevolutionaire// klerk aan een archief; en nog erger, de Minister, die in specteurs van de Volksgezondheid moet voor dragen, keek uit eigen oogen. Kan het schvikkelijker 't Is vurig te hopen, dat die man in Den Haag zijn oogen goed open houdt, Je kunt die «Clericalen// toch maar nooit vertrouwen. Tuin- cn Landeiouw. DE VRAGENLIJST VAN HET PHYTOPATHO- LOGISCH LABORATORIUM WILLIE COMMELIN SCHOLTEN. Hieronder volgen er 19 vragen in verband met de in ons vorig nommer genoemde ziekte in de tarwe rondgezonden.De antwoorden teekenden wij op uit den mond van een practisch landbouwer. le. Is de ziekte dat jaar bij U opgetreden? En, zoo ja, heeft zij groote verwoestingen aan gericht of slechts geringe Ja. Tamelijk veel zieke aren worden aangetroffen, maar toch mag ik gelukkig nog niet spreken van groote ver woestingen. 2e. Hebt gij haar ook in vorige jaren reeds waargenomen Ja. Maar nog nimmer zoo sterk in 't oog vallend als nu. 3e. Treedt de ziekte in uwe streek in het al gemeen sterk op, of slechts in geringe mate Slechts in geringe mate. De landbouwers spre ken er onderelkaar niet eens van. 4e. Welke soort (variëteit) tarwe wordt bij O het meest verbouwd? Mijne waarnemingen hebben alleen betrekking op ruwarige essex. 5e. In welke tijd (zoo mogelijk op welken da tum) werd de ziekte het eerst bij U waargenomen Einde Juni. 6e. Hoe was toen de weersgesteldheid? Prachtig weer. 7e. Wanneer was de tarwe gezaaid op de vel den, die thans van de ziekte te lijden bebben? October 1901. 8e. Hoe ver was deze tarwe in ontwikkeling gevorderd toen de ziekte er in optrad? Eerst toen ze volwassen was, ontdekte ik ze. 9e. Wanneer was de tarwe gezaaid op de velden, die thans vrij zijn gebleven van de ziekte? Zulke velden heb ik niet. 10e. Was op deze velden de ontwikkeling der tarwe verder of minder ver gevorderd dan op de velden, waar de ziekte zich wel vertoonde? Geen antwoord te gev^n. 11e. Welke gewassen werden in de laatste vij f tien jaren geteeld op het veld (op de velden), waar de ziekte zich thans vertoont? Wei bieten tarwe vlas tarwe aardappelen plus erwten tarwe boonen plus erwten tarwe. 12e. Welke bemesting ontvingen deze velden? Geenerlei bemestingen. 13e. Welke gewassen werden in de laatste vijf tien jaren geteeld op het veld (op de velden), waar de tarwe thans vrij is gebleven van de ziekte Geen antwoord. 14e. Welke bemesting ontvingen deze velden? Geen antwoord. 15e. Hoe heeft men gehandeld met den stoppel van de tarwe de laatste keer, dat deze verbouwd was op het veld (op de velden, waar zich dit jaar de ziekte vertoont? Heeft men den tarwestoppel reeds in het volgend jaar? Hoe diep werd toen onderge- ploegd Als altijd, in 't najaar eerst geschild, dan geëgd en eindelijk op wintervoor plus 17 a 18 cM. diep. 16e. Hoe heeft men gehandeld met den stoppel van de tarwe de laatste keer dat deze verbouwd was op het veld (op de velden) waar thans de tarwe vrij is gebleven van de ziekte Heeft men den tarwestoppel toen reeds in den herfst onder- geploegd of eerst in 't volgend voorjaar ?Hoe diep werd den stoppel toen ondergeploegd? Geen antwoord. 17e. Treedt de ziekte naar uwe meening op vochtig gelegen land sterker op, dan op droog land? en op vochtige gedeelten van 't veld meer dan op droge gedeelten? 't Kwam mij voor, dat het verschijnsel zich op de hoogere deelen minder sterk voordeed dan op de lagere. Groot was 't verschil niet. 18e. Hebt U ook kunnen bespeuren, dat de eene variëteit tarwe meer van de ziekte te lijden had dan de andere Ik verbouw slechts ruwarige essex. 19e. Hebt U ook kunnen waarnemen, dat een dichte stand van het gewas de ziekte in de hand werkt? De stand bij mij was niet dieht. 't Gewas stoelde zich echter sterk uit. Op Vrijdag 22 Augustus 11. werd door de af- deeling „Overflakkee en Goedereede" der Holl. Mij. van Landbouw een algemeene vergadering gehouden, waarin o. m. werd behandeld liet hou den eener zaaigranenkeuring. Hoewel de onlangs gehouden ploegwedstrijd reeds belangrijke gelde lijke offers van de kas der afdeeling heeft gevergd, wenschte het bestuur toch deze zoo hoogst nuttige zaak in de vergadering ter sprake te brengen, en voor te stellen om dit najaar daarmede een proef te nemen ten einde vooral de kieinere landbou wers, die meestal aan één of twee H.L. zaaigraan voldoende genoeg hebben en voor zóó'n kleine hoeveelheid niet naar de Rotierdamselie zaaigra nenkeuring kunnen gaan, in de gelegenheid te stellen, zich hier van goed en vertrouwd zaaigraan te kunnen voorzien tegen billijken prijs. Met algemeene instemming werd besloten om deze zaaigranenkeuring dit najaar te doen plaats hebben. De keuring zal plaats hebben in bet Hotel Meijer te Middelhamis, ter gelegenheid der Beurs. Het reeds vastgestelde programma luidt als volgt „Holl. Maatsch. v. Landbouw." Afdeeling „Overflakkee en Goedereede." Keuring van zaaigranen. Te Middelhamis op Woensdag September 1902 in het Hotel Meijer. Voor de keuring worden tien prijzen ii f 2,50 ter beschikking der Commissie van Beoordeeling gesteld. Gevraagd worden Verschillende soorten winter tarwe, wintergerst en winterrogge. De inzending moet geschieden op den dag der keuring 's morgens tusschen 8 en 9 uur in het Hotel Meijer te Middelhamis. Van ieder monster moet minstens 10 HL. gele verd kunnen worden en daarvan franco worden ingezonden een liter met enkele aren er bij en met vermelding hoeveel ervan te koop, tot welken prijs en den naam van den verbouwer. Bij te booge prijzen, naai het oordeel der jury blijven de inzendingen buiten mededinging. Van het verkochte moet door de betrokken inzenders 2"/0 worden gestort in de kas der af deeling. Dc tentoonstelling is geopend 's morgens van 10 12 ure. Gaarne hopen we, dat de afdeeling „Overflakkee cn Goedereede" veel succes op haar loffelijke poging moge hebben en sporen we zoowel inzender als degenen, die zich van winterzaaigranen moe ten voorzien aan, om deze proef te doen slagen, opdat deze zoo nuttige instelling in 't najaar als in 't voorjaar voortaan op ons eiland kan tot stand komen en een zaak van blijvenden aard worde. Part. Cores.) Oogstverwachtingeii in Zuid-Holland De berichten omtrent de opbrengst van de tarwe luiden voor het meerendeel zeer goed. Alleen in het Westland verwacht men een goede, in de Hoeksche Waard een meer dan middelmatige opbrengst, ofschoon op laatstgenoemd eiland geklaagd wordt over den velen regen in Juli, weike vooral voor het zware gewas nogal schade lijk was. Van rogge wordt zonder uitzondering een goede opbrengst verwacht. Zij staat mooi te velde en is lang van stroo. Gerst wordt heel weinig geteeld, in het geheel niet in de Alblasserwaard, de Hoeksche Waard en de Vijfheerenlandenuit de andere streken luiden de berichten redelijk, uit het Westland goed, evenals van de wintergerst op Voorne en Putten. Van de haver zijn de verwachtingen over het algemeen goed, met uitzondering van Goeree en Overflakkee, de Hoeksche AVaard en het West land, waar men slechts op een middelmatige opbrengst met weinig stroo rekent. Meekrap wordt een weinig geteeld op Goeree en Overflakkee, welk gewas bevredigend staat. Van erwten luiden de verwachtingen minder dan het vorige jaar. Een goede opbrengst ver wacht men in bet AVestland en op Goeree en Overflakkee, wat aangaat het vroeg gezaaide; overal elders rekent men slechts op een middel matige opbrengst. Van Flakkee verneemt men de klacht, dat de later gazaaide zeer in haar groei belemmerd zijn door de maden. Van de boonen luiden, met uitzondering van het Westland, de berichten goed. De berichten omtrent het vlas zijn redelijk. Koolzaad wordt geteeld op de 3 Zuid-Holland- sche eilandenhet geeft geen reden tot klagen op Voorne en Putten noemt men de opbrengst zelfs zeer goed. Het karwijzaad wordt steeds meer geteeld op Goeree en belooft een bevredigende opbrengst. De berichten omtrent de aardappelen luiden vrij gunstigop Voorne en Putten verwacht men een rijken oogst, met uitzondering van de jam men, die schraal zijn. Ziekte kwam haast niet voor; alleen in het Westland een weinig. De opbrengst van de wortelgewassen (meeren- deels suikerbieten) zal slechts middelmatig zijn. Uit Goeree wordt medegedeeld, dat belangrijk minder is uitgezaaid dan vroeger, wegens den lagen prijs, door de fabrikanten uitgeloofd. De berichten over de wei- en hooilanden luiden over het algemeen zeer goed. Alleen uit de Hoeksche AVaard verneemt men klachten. De boomvruchten staan over het algemeen goed, maar de opbrengst zal niet zijn naar de verwachting, die men in den bloeitijd had peren en appelen stonden prachtig in bloei, maar de late nachtvorsten deden zeer veel schade aan de vrucht. De toestand van den veestapel is in het alge meen gunstig, IraagiiauK. Vragen. 362. Wordt chilisalpeter ook wel in 't najaar gebrnikt? 3G3. Hoe komt het, dat gekookte melk toch zuur kon worden? 364. Wat zjjn IJersey koeien 365. Wat is beter, de stalmest vrij diep onder te ploe gen of maar op geringe diepte Antivoorden en Mededeelingen. 358 U moet nog even geduld hebben. 353. Eeu dubbele pols is een pols met twee stok ken, elk met een halt' blad (met gaten) er onderaan. Verder is alles zoo ingericht, dat de eene pols omhoog gaat als de andere daalt, 360. Wondertarwe geelt wonderlijk gevormde aren. 361. Een petroleummoter wordt bewogen door 't ontploften van een mengsel van lucht en potroleumgas. Een gasmotor daarentegen beweegt door het ontbran den van een mengsel lucht en lichtgas. Btianenlaml. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. Zitting van den 15 Juli 1902. We hebben ouzen lezers eertijds gezegd, toen «e het debat over de Landbouwschool verkort weergaven, dat we 't in zijn geheel zouden plaatsen, als de officiëele stukken verschenen waren. 'Thans zijn we daartoe in de gelegenheid. Op bladz. 15 en 16 lezen we De lieei Vegtel. Mijnheer de VoorzitterWat blijkens bet Verslag der Commissie van Rappor teurs bij de algemeene beschouwingen over Hoofd stuk VIII in de Afdeelingen gezegd werd over de Vereeniging Landbouwonderwijs te Middelhar- nis, heeft den lieer Roodzant en mij aanleiding gegeven om ter plaatse zelve een onderzoek te gaan instellen, waarbij het ons is gebleken, dat het nut van die Vereeniging boven allen twijfel is verheven. Natuurlijk wordt over eene zaak door verschillende personen ook onderscheiden geoordeeld, maar de verschillende stemmen, die van liet eiland tot ons zijn gekomen, gegen aan leiding 0111 te constateeren, dat het provinciaal nut van het landbouwonderwijs onloochenbaar is. Het onderricht van den consulent wordt allerwege zeer gewaardeerd. Zelfs personen, die met de theoretische beoefening van het land bouwbedrijf niet veel op hebben, zouden het nochtans betreuren, wanneer de landbouwschool wegging, omdat zij ook volgens hen werkelijk wel eenig nut sticht. De twijfel aan het nut van de school, in de afdeelingen uitgesproken, acht ik dan ook ongegrond en ik hoop door wat thans door mij, ook namens den heer Roodzant in het midden is gebracht, ertoe te hebben bijgedragen, dat men voortaan het nut van het onderwijs niet meer in twijfel zal trekken. Ik voeg hier nog aan toe, dat bet wel eenige aanbeveling zou verdienen, waar Flakkee langzamerhand door den consulent afgewerkt is, om den werkkring van dien consulent eenigzins uit te breiden, gelijk dit door toedoen van ons medelid Korteweg reeds geschied is, waar hij bet landbouwonderwijs op de eilanden Voorne en Putten introduceerde. Verder werd volgens het verslag der Commis sie van Rapporteurs, in de afdeelingen door en kele leden, onder instemming van vele andere leden er op gewezen, dat de bijdragen, van Gemeenten en Particulieren niet in verhouding staan tot die van Rijk en Provincie. Naar aan leiding van de omstandigheid, dat de laatste f 3000 verstrekken tegen de eerste ƒ480, werd opge merkt, dat hier moeielijk sprake kan zijn van een Particuliere instelling met Rijks- en Provinciale subsidie, maar feitelijk van een Rijks- en Provin ciale instelling met geringe tegemoetkoming van Gemeenten en Particulieren. Het hier uitgesproken gevoelen wordt ook door den heer Roodzant en mij gedeeld. Hoewel ik over het algemeen voorstander ben van een subsidie regeling, waarbij de provinciale bijdrage in ietwat andere houding staat tot die van gemeenten en particulieren dan bier geschiedt, bestaat er evenwel' voor mij geen bezwaar om vóór de sub sidie te stemmen. De in de Afdeelingen verdedigde regeling acht ik uitnemend voor gewone gevallen, maar kan m. i. niet dienen bij een buitengewoon geval. Zulk een buitengewoon geval nu meen ik, dat Uier aanwezig is, waar de streek voor welke de subsidie dient, niet welvarend, maar uitge mergeld is. Het is deze omstandigheid, die aan leiding geeft 0111 een naar verhouding hooge subsidie te verstrekken. Houd ik dus rekening met buitengewone om standigheden, ik ben echter geen voorstander van abnormaliteiten. Ik vind bet een abnormaliteit. dat waar rijk en provincie samen geven ƒ3000, tegen de leden eener vereeniging ƒ121, de pro vincie geen stem heeft in het financieel beheer der instelling, en het bestuur der vereeniging feitelijk baas speelt over het geld van rijk en provincie. Deze toestand is in mijn oog en dat van vele mijner politieke vrienden ongewenscht. Ik weet, dat door heeren Gedeputeerde Staten wel getracht wordt te waken, dat de verschillende baten goed worden besteed, maar ik betwijfel of die controle van uit Den Haag wel veel te betee- kenen heeft. Als een staaltje van den aard dier controle wil ik wijzen op pag. 3 van Agenda n". 25. Men leest daar het volgende „Naar aanleidinghebben wij na af loop uwer zomervergadering het bestuur onx inlichtingen verzocht en daarbij op het betrachten van zuinigheid aangedrongenWat aan gaat den post 225 lokaalhuur, welke eveneens bezwaar ondervond, heeft het bestuur ons mede gedeeld dat noch in iMiddelhamis, noch in Som- melsdijk een ander huis of vertrek leeg is, hetgeen voor het vestigen van de bibliotheek in aanmer king zou kunnen komen." Nu is het alleszins te waardeeren, dat Gedepu - teerde Staten het bestuur hebben aangeschreven, aan den anderen kant komt het mij voor, dat er voor Gedeputeerde Staten reden bestond om met het antwoord van het bestuur geen genoegen te nemen. Aangaande de lokaalhuur werd toch wél geant- woordt, dat een ander huis of vertrek niet ledig is, maar onweersproken bleef het feit, dat ƒ225 voor huur van de in gebruik zijnde kamer te hoog is. Het kwam mij tijdens mijn verblijf op Flakkee niet onwaarschijnlijk voor om met eenige goeden wil voor minder geld een even geschikt lokaal te vinden. Ik wil dit echter in het midden laten en aannemen, dat inderdaad geen ander lokaal beschikbaar is. Dan nog blijft de huurprijs van 225 te hoog. En is het nu niet opmerke lijk, dat de Secretaris der vereeniging zelf de verhuurder is van de kamer? Men zou immers denken, dat juist die Secretaris zou blaken van belanglooze liefde voor zijn vereeniging, en niet, dat hij zou trachten uit zijn secretariaat, wat -men noemt, nog een slaatje te slaan. In de rekening van ontvangsten en uitgaven vindjk verschillende punten, die doen uitkomen, hoe bezwaarlijk het is controle te oefenen van uit de verte, en hoe gewenscht het zou zijn daarin verandering te brengen. Verhuurt de Sec retaris een kamer aan de vereeniging, de Voor zitter levert de Steenkolen. Op de reis- en ver blijfkosten van den consulent, zou zeker bezui nigd kunnen worden, indien men hem voor zijn zomertochten een rijwiel verstrekte. De lessen van de veeartsen acht ik met 5 per uur te' duur betaald. Bij de eene uitgave worden kwi tanties overgelegd, bij de andere niet. Waar de consulent aan porto's in een jaar 19.09 besteedde, gaf de Secretaris bovendien nog ƒ19.74 aan post zegels uit en brengt hij nog 25 voor bureau kosten in rekening. Ik voer die punten aan, niet zoozeer om die punten zelf, als wel ten bewijze, dat de inrich ting van zulk een vereeniging, die feitelijk leeft van rijks- en provinciale subsidie, wel eenige wijziging behoeft. Het komt mij wenschelijk voor om de bevoegdheid van de bestaande commissie van toezicht op het onderwijs texioen uitbreiden ook tot het financieel beheerof wel om aan de vereeniging in overweging te geven de Statuten zoodanig te wijzigen, dat er ter plaatse vanwege de subsidie verstrekkende lichamen iemand kunne worden aangewezen om zitting te nemen in het bestuur, teneinde op die wijze ook aan de provin cie eenig medezeggenschap in de aangelegenheden der vereeniging te waarborgen. De heer Korteweg. Mijnheer de Voorzitter! AA'aar de vorige geachte spreker met zulke warme woorden zijne waardeering heeft uitgesproken over het onderwijs door de vereeniging Land bouwonderwijs te Middelhamis, daar sluit ik mij met volkomen instemming bij die woorden aan. Sedert 40 jaren eilandbewoner, geloof ik wel in de eerste plaats over het nut van deze vereeniging een oordeel te kunnen vellen. Als zoodanig moet ik in de eerste plaats opmerken, dat de kleine con tributie die door particulieren wordt betaald, zeer natuurlijk is. Want wat is het geval Eenige jaren geleden voor de oprichting van de zen landbouwcursus werd van Overflakkee eene Commissie naar den Minister gezonden om te vra gen de oprichting van eene Hoogere Burgerschool, welk verzoek door verschillende requesten werd gesteund, liet antwoord van den Minister was toen, dat er naar zijne meening geen plaats op Overflakkee was 0111 eene Hoogere Burgerschool te vestigen, maar dat hij krachtig zou medewerken 0111 op het eiland eene landbouwschool te vestigen. Het antwoord was zeer teleurstellend voor de eilandbewoners. Immers te midden van een groep eilanden, die zeker een bevolking bebben van 120 000 inwoners en slechts één Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus, was dat verzoek zeker gepast. Ik herhaal dat antwoord van den Minister was een groote teleurstelling. Het denkbeeld van den Minister 0111 er een landbouwcursus te ves tigen, is daarna met kracht aangegrepen. En is het nu te verwonderen, dat de gelden daarvoor voor een groot deel moesten worden gevonden uit bijdragen van Rijk en provincie? Is dat te verwonderen, waar men staat voor een bevolking, die, zooals de heer Vegtel het straks heeft uitge drukt, uitgemergeld is? Zeker niet. Nu is men bezig ook op de eilanden Voorne cn Putten leerlingen voor een landbouwcursus te verzamelen, dus liet onderwijs uit te breiden, en den heer Bijleveld de leiding daarvan op te dragen, zoodat ik meen, dat een krachtige steun van Rijk en provincie nu dubbel noodzakelijk is, en de bijdragen van particulieren onopgemerkt kun - nen blijven. Na deze debatten, aau alle „verdachtma- met Dunlop (afneemba luxe Kettinffwiel, Wei 1 jaar garantie. Een ketting, nikkelen VelgJ iaar garantie, b5 Gld ejo-en fabrikaat, gebouv Bakker- of echte Dun garantie, f 90. Voetpor sche Sleutels f 0.25 emailleeren, vernikkel KI.IWIEL.B Binnenbanden en het beste en goedkoops firma J. VEROUDEN 30 Rotterdam, Grooth Binnenbanden vanaf' zware Engelsche Binne dito halt jaar garant garantie f4.50, goede f3.50, met V2 jaar Sai' garantie f7.50. Firma «f. VER© BIERHAVEN 30, BR TOEKOMS ©nsseerend Apjsi 1 van KrooDsluiting 'l it berekend, doch bij te itscbappij voor Overflakk f bederverkoopers 1 leeftijd der kippen, duiveil kunnen coutroleeren, doel chillcnde kleur gebrui or in 4 kleuren: rood, wi 1 de prijs is per stuk 31! SOMMËLSDIJK. fG te Sommeli je Haardkolen otjeskoien, Col tenlamsche G; BCotterdam. te: Mahonie Kuifkast» tlsook Kussenstoelen, 1. 00 x\o. 1$, naam van BOER ged i^jai^n gevestigde Za n aangename taak de aai het Magazijn van Gou torloges enz. van SC Hl Zooals onzen lezers n ules, Klokken, Regula sorhanden in een daar één zoowel als het an ■nstig aan Koopt wat KSTEEN, Biuiienrotti or het leveren van all soorten lijn J. HORN 33, HOTT pste en soliedste Ad Bedden vak betreft. ed, 2-persoons, met 50 >0; een beter soort me 22,50 en een Reclame 1, Wollen, Gestikte en irtrek, alles bij elkaar bij f35 2-persoons ïedden vanaf 7.50, f 9, ras Bedden, zwaar gev egras-Matrassen vanaf f atrassen vanaf f 12,50 3 |anaf fa,25. Molton wat Reparatiewerk aan - >utenen IJzeren Ledikai eter adres bestaat, ka tappen en rijden tot at ven, om de goede Ve ontvangt iedereen, t Bed een best karpet, is met spoor of boo1 (Stellingen franco Boo

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 2