¥®®r «Ie %ui<lh®llaii«lsclie eii Keerawsclie Eilanden. Vrijdag 26 September 1902 Antirevolutionair Zeventiende Jaarg. No. 884. Orgaan |J. VAN DER SIJS, Zoon. :y lt IN HOC SIGN O VINCES 2S, ROTTERDAM. Deze Courant verschijnt eiken Try dag. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: T. BOEKHOVEN. SOMMELSMJH. Advertentiën 10 cent per regel en maal« Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en K/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte d:e zij beslaan Advertoutiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Hedactic bestemd, Advertentiën en verdere Administratie tranco toe te xenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. De overheid voor het geheele volk. Kortzichtigheid verleidt somtijds een deel onzer geestverwanten om te denken, dat nu wij eene chris telijke regeering hebben, het ook haar hoofdplicht, zoo al niet haar eenige plicht is om hoogere, chris telijke beginselen door te voeren. Daartoe geeft mede aanleiding de groote mare van populariteit van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Van hem weten velen onzer vrienden nu eenmaal, dat het iemand is met een veelomvattenden blik, met diepe overtuigingen en als het ware een ijzeren wil. Er zullen, zoo denken deze vrienden, dan nu ook wel spij kers met koppen geslagen worden. En gewis, dat zullen er ook, als er tijd voor gegeven wordt en geen bijzondere stoornissen tusschenbeide komen. Maar toch niet zonder voor behouden altijd met het oog op de geheele natie, in hare werkelijke samenstelling, en met hare stoffelijke zoowel als zedelijke en geestelijke behoeften. Hoe bestaat nu die natie Nog voor geen vijfde gedeelte uit lieden, die antirevolutionair wil len heeten en met veel meer dan een vijfde deel landgenooten, die uit zien naar overheidshulp in hun soci alen druk. Hoe bestaat die natie, zoo vragen wij nogmaals. Zeker niet uit menschen, die allen of voor het groote meerendeel eene politieke overtuiging bezitten, en daarnaar hun stembiljetten invullen maar wèl in massa grootendeels uit lieden, die van den morgen tot den avond schier opgaan in hun bedrijf en die nu voortdurend, als zij nog eens even over de politiek spreken, vóór alles vragenwat doen de Ministerren -"'at "Anen Kamers jtoigfabrikant HEINENOORD. 3MMELSDIJK. nlie- en Administratiekantoor. LlWi Toorsohott®n. zijn er zelfs heel die het zelf beken- Zulke lieden wat meer, dan nen willen. Het is hiermee al evenzoo als met den godsdienst. Nevens de 47 „godsdienstige ge zindheden der ruim vijfmaal hon derdduizend Amsterdammers, waar van het statistisch Jaarboek der hoofdstad over 1900 gewaagt, wordt daarin ook melding gemaakt van 30.157 personen, die er vooruitkwa men „zonder godsdienst" te zijn. Toch is er geen diepgaande ken nis noodig van den levensgang in zulk eene groote stad, om te ge- voelenjj en te tasten, dat het aantal vervreemden van den godsdienst overgelijkelijk veel grooter is. En zoo nu ook is eene onafzien bare menigte landgenooten, die, nu ja, u wel niet tegenspreken, als ge handelt over de moeielijkheid der regeeringstaak, over het gewicht der beginselen en het onvermijdelijke van belastingheffen, maar die, hetzij rechts ol links, slechts meê op den klank afdrijven. Over zulk eene natie hebben nu de christelijke staatslieden het hooge ambt van Minister, van raadgever der Kroon aanvaard. Op die natie is ook het antire volutionair program van actie ge richt. Met dat program en die natie voor oogen moeten de Ministers op zulk eene wijze te werk gaan, dat de groote meerderheid zich er door be vredigd gaat gevoelen. Hoe zou dit dan ooit kunnen, zonder sterk te letten op 's volks materiëele belangen O ja, het Kabinet kon voor kor ten tijd wel als het ware hoog bo ven de volketoestanden uit leven, en zeggen wij zullen nu eens aan alle kanten toonen, dat wij van andere beginselen uitgaan, dat wij het gees telijk en zedelijk belang bij het lagere eju .oor n voor den Meester. telijke regeering niet slechts geene schande in, dat zij de geheele natie hierin tracht bij te staan, maar als optredende niet in de sfeer van het kerkelijke, doch op het terrein des natuurlijken levens, moet dit ook uit een christelijk oogpunt van haar zelfs verlangd worden. Zóó moet het christelijk beginsel ook aangenaam worden gemaakt aan veler consciëntie. Zóó moeten ook hier met eene wijsheid die van Boven is, velen gevangen en gewonnen worden voor het ware, houdbare beginsel. Zóó moet het blijken, dat de dienst van Jehovah tot alle dingen nuttig is, en ook de belofte heeft voor het tegenwoordige leven. Zie, toen de liberalen een kwart eeuw geleden in hunne fleur waren, negeerden zij zooveel doenlijk de andere partijen. De eere van het christelijk Kabi net moet juist zijn, aan allen wel te doen, en behoudens den vrijen loop van wetten en rechten, tegenover alle andersdenkenden eene verzoe- ninglic vende houding aan te nemeD. Op deze wijze is wel niet alles te winnen en te redden, maar toch ten minste wat, B£cn groote meevaller. De verkiezing van den heer H. Bijleveld, directeur der Geref. Kweek school te Amsterdam tot lid der Tweede Kamer gaf eene ongedachte én dubbele winst. Er werd een district op de radicalen (de vrij zinnig-democraten) veroverd en een goed vertegenwoordiger van het christelijk onderwijs afgevaardigd. Voor de socialisten is het een slag van betéekenis. Dit kan men wel proeven uit de boosaardige taal van het Volk waarvan de tegen- candidaat Mr. P. J. Troelstra zelf redacteur is. In dat blad leest men //Voorgelicht door het veilste aan, dat Nederland ter was reeds verlof gevraagd voor het houden van een optocht. De kies- vereeniging der vrijzinnig-democraten bad met eenparige stemmen beslo ten om bij de herstemming, van Gerritsen op Troelstra over te gaan. Dat kon ruim duizend stemmen bij brengen. Maar het //Handelsblad// kwam uit een anderen hoek. Al had Prof. Treub. ook heel gemoedelijk en openhartig op eene meeting be weerd, dat alle liberalen het voor beeld der vrijzinnig-democraten be hoorden te volgen, dewijl zij op die wijze op de historische lijn bleven, toch ried het //Handelsblad// aan om ditmaal liever op een antirevolu tionair dan op den agitator Troel stra te stemmen. Of nu velen zich aan dit advies gestoord hebben, weten wij niet. Maar zeker is, dat ook van antirev. zijde het district bij de herstemming met grooten ijver is bewerkt, en dat de heer Bijleveld er met glans gekomen is, want hij kreeg 99 stemmen meer dan Troelstra. Nu, het werd hoog tijd, dat waar het //neutraal// onderwijs reeds drie tolken in de Tweede Kamer had de hh. den Hertog, Ketelaar en Ter Laan ook het bijzonder on derwijs een specialen vakman onder de Kamerleden ziet optreden. Bij de herziening der onderwijs en leer plichtwetten kan dat te pas komen. De heer B. is sinds lang bekend als een warme medestander. Ook in vele andere zaken zal hij zich wel weten in te werken. De blijdschap onzer geestverwanten bij het vernemen van den uitslag was groot en in het Paviljoen kwa men zij te zamen om de gunste Gods te prijzen en de helpers te danken. Dit werd nu weer kwalijk geno men door het «/Handelsblad// en mis duid als een ijdel gebruiken van Gods naam, omdat dezer dagen niet ook de andere verkiezingen voor de an tirev. voordeel opleverden. Welk een argument Alsof het re sultaat niet in elk district afzonderlijk cent, af te leiden, en zelfs gevolgtrekkin gen te maken uit het weglaten van het een of ander, dat men in de rede mist. Ons aangaande, wij willen het stuk opvatten gelijk het dat verdient, nl. niet als een gemaniëreerd, kun stig stukje, dat de gedachten zoekt te verbergen of door holle phrasen effect wil maken, maar als eene gansch natuurlijke, rondborstige me- dedeeling van de werkplannen voor de naaste toekomst. Wie de vorige Troonrede goed gelezen heeft en. daarbij de forsche stuurkracht in het tegenwoordige Kabinet kende, zal zeker wei veel van het thans op de werklijst opge somde verwacht hebben. Maar toch doet de punctueele toezegging aan genaam aan, en daarbij zullen wel licht weinigen gerekend hebben op zóóveel als ditmaal is genoemd. Een deel van dat opgesomde beweegt zich in de zoogenaamde „neutrale zóne," of met andere woorden, kan onafhankelijk van de partij-gevoelens in behandeling komen, maar een ander voornaam deel teekent onmis kenbaar den nieuwen koers. Hiertoe rekenen wij „meerdere vrijmaking van het hooger- en mid delbaar onderwijs, inperking van den vaccinedwang, regeling van de pen sioneering der bijzondere onderwijzers, en afschaffing der Staatsloterij. Intusschen kunnen alle onderwij zers zich aanvankelijk verheugen over het plan dat te hunnen aanzien bij de Regeering bestaat. Want waar de openbare onderwij zers tot dusver alleen voor zichzelf pensioen te wachten hadden, zullen er nu weldra maatregelen aan de Kamers voorgesteld worden om ook hunne weduwen aan pensioen te helpen eene verzorging, die helaas maar al te lang achterwege bleef. Laat ons hopen, dat Ministers en Kamerleden kracht van Boven mogen Hecht zaken. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Vïeveus zich minzaam aanbevelend voor lie reparation, veranderingen emerbeterin- en aan diverse RIJTUIGENin den kortst iittogelijken tijd en tegen civielen prijs. «T,.SOHMEL§DWH. eoten op alle Binnen- en Buitenlandsohe Benrx Effeote68 6n vreemc'0 Banknoten. .'f-SiSP landerijen en Gebouwen. WiRii Amsterdam tegen Brandschade ran Ge DUljjke premiën. ,ardige Papieren en Bankbiljetten en per Ierland gevestigde Hypotheekbanken, toten. wilt verkoopen te Rotterdam wordt u e procenten voor U worden verkocht door •en aan de gestelde ploma uitgereikt lijfkosten naar een ■goed; terwijl aan •en vergoeding zal a het door hen tij- 5 gedorven loon. lelnemers moet ge- eurige opgaaf van derdom en beroep,, s. aan het Algem.. inging, Z. O. Bin- fravenbage, alwaar en te bekomen zijn. ter der gemeente ie stukken bedoeld roldoening aan ar- 28 Augustus 1851, betreffende een jiddelharnisOoit in, voor zooveel die ddelharnis zal zijD e der gemeente ter zullen worden ne- zer tot en met 25 •t belanghebbenden hunne bezwaren ijk moeten opgeven Burgemeester en nouiu up uc —j- Iit3delharnisScliip- t bij het binnenko- wijl hi] mei n< terecht gekomen. Nu liep het ongeval echter met eenige wonden aan het hoofd af. In de plaats van M. C. Lodewijk, is met ingang van 20 Sept. van Oud-V os- meer naar hier overgeplaatst, de Rijks veldwachter Brigadier-titulair A. Vink Az. Oude Tonge. Doordat de milicien verlofganger dezer gemeente Jacobus Ge braad vanaf 29 Augustus tot 30 September a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is, is aan zijne vrouw door den Iheer Minister van Oorlog eene vergoeding «toegekend van f20 De heer P. L. Broeksmit, ontvanger der directebelasting, invoerrechten en ac cijnzen altiier, is als zoodanig benoemd te Aiblasserdam. Ter Secretarie dezer gemeente zijn vanaf 23 Augustus tot en met 25 October a.s. voor een ieder ter inzage nedergelegd, de stukken betreflende een spoorweg Oud- dorp- Middelharnis-Ooltgensplaat met zijtak ken, voor zooveel die in de gemeente ■Oude Tonge zal zijn gelegen, zoodat belanghebbenden binnen dien tijd hunne bezwaren mondeling of schriftelijk kunnen indienen bij Burgemeester en Wethouders. Aan de loting voor de Nat. Mil. zul len 36 jongelieden deelnemen, waarvan er ■6 vrijstelling hebben wegens broederdienst. Dijkgraaf en gezworens van den Heercnpolder en de polders lojpende door Eet ondeland van Oude Tonge, zullen op Jr\ r 1— Koe niït terug ontvangen is. kan geen be noeming plaats hebben, waarom aan de Wet houders wordt overgelaten om er twee tijdelijk te benoemen. De heer Nachtegaal vraagt, wanneer de lan tarens aangestoken worden. De eerste donkere maan wordt daarop geantwoord. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Ouddorp. De stukken bedoeld bij art. 6 der onteigeningswet,' inzake de tram baan Ouddoi p-Middelharnis-Ooltgensplaat. liggen vanaf 23 Sept. tot en met 25 Oct, 1902 voor een ieder op de secretarie alhier ter visie. Bij den landbouwer Jacob Meijer in de Westduinen alhier is een kalf gebo ren dat circa 145 pond woog. Het gewone gewicht van een kalf bedraagt bij de ge boorte meestal, ongeveer 80 pond, Het inschrijvingsregister der Nat. Militie benevens eene daarnit opgemaakte alphabetische naamlijst zijn voor een ieder op de secretarie, alhier ter visie gelegd, vanaf 23 Sept. tot en met 2 October 1902. Op 2 October a. s. des voormiddags 10 ure kan door of van wege de lotelin- gen op de secretarie alhier, aanvrage ge schieden van de getuigschriften ter beken ning van vrijstelling op grond van art. 46, 50 of S3 der Mtlitiewet. Brielïe. Op de dezer dagen gehouden tentoonstelling te Alkmaar, werd in den wedstrijd van Melkveé,-waarvan onder con trole melklijsten zijn bijgehouden, ookmee- voorstel stemderron om Kjjtj om vnnorriibniv denken aan een vooringenomenheid tegen de Oost dijkbewoners ten koste van- en in strijd met het al gemeen belangWaar men den West- of Molen dijk geheel afsluit voor rij- en voertuigen zou men den Oostdijk die niets of zoo goed als niets minder smal en zeker niets minder gevaar lijk is geheel openstellen zonder iets te doen om het gevaar voor ongelukken te beperken Dat mag men toch van de leden van den raad die de belangen van al le ingezetenen, zonder aanzien des persoons hebben te behartigen, niet verwaenten En laat men nu toch niet meer aankomen met de bewering dat de Krak niet berijebaar zou zijn de ondervinding van den laatsten tijd heeft de waardeloosheid van dat argument ten volle be wezen. Mijnheer de (Redacteur met vertrouwen zie ik de eerstvolgende raadsvergadering tegemoet verwacht ik dat de raad 'doordrongen zal zijn van het belang en de billijkheid van stapvoets rijden voor alle ingezetenen in het algemeen en voor de bewoners van den Oostdijk in het bij zonder en hoop ik dat op het verzoekschrift met algemeene stemmen gunstig zal worden beschikt. U beleefd dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dn. SOMMERDIEKER. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 23 September. Heden werden de volgende vonnissen gewezen W. v. d. N. 18 jaar, vissclier te Mid- delharnis wegens verwonding van T. v. d. Doel tot 14 dagen gevangenisstraf. ,J". S., 18 jaar, arbeider te Spijkenisse, wegens mishandeling tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1