voor «Ie %ui«ISioIIan«lüicIie en üeeiiwsclif Ei I bilden. Vrijdag 22 Augustus 1002 Zeventiende Jaarg. No. 879. Antirevolutionair w''i1' Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Oranje loven. Koninginnedag. T. BOEKHOVEN. toOMMSïBj&nïïJBi Bij dit nummer behoort een MJVOECSKli. BON. Opmerkelijk besluit. By Kon. be3luit van "23 Juli j'. (opgenomen in het Stbl. no. 159) werd een besluit der Gedep. Staten van Gelderland, dd. 18 Mrt. 1902 no. 73 vernietigd, en aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij te Ilerveld op haar aanvrage 1 175 subsidie toege kend voor de maanden Oct. Nov. en Dec. 1901, volgens art, 54 bis der wet op het lager ouderwijs. De Gedep. Staten hadden de sub sidie geweigerd, omdat de school niet voldoet aan de eischen en voor waarden, in art. 54bis opzichtens het onderwijzerspersoneel gesteld. Om die reden was dan ook sedert het einde van 1898 geene subsidie meer genoten. Op 15 Jan. 1901 stonden er voor die school 100 kin deren op de lijst en was er nevens hei: hoofd slechts één onderwijzer, terwijl er, als voorwaarden voor sub sidie twee onderwijzers noodig waren. Doch vanaf 1 Oct. waren er twee. Daarom stelde de Kerkvoogdij een hooger beroep in. Nu overwoog de Regeeriug, dat Ged. Staten bij het beoordeelen der aanvrage om de subsidie over het 4e kwartaal 1901 ten onrechte in aanmerking namen don toestand der school in de drie eerste kwartalen van 1901, omdat het aan de bestu ren overgelaten is (volgons de wet) wanneer zij door het niet voldoen aan de voorwaarden den band met het subsidie-artikel van de wot los laten en wanneer zij door het wel aan de voorwaarden voldoen, dien band weer aanknoopen. En aange zien nu de door bet schoolbestuur bij de aanvraag van 1899 verbro ken band op 1 Oct 1901 weder is aangelegd, behoort ook vanaf dien datum de rijksbijdrage weer in te gaan. De N. Bott. Ct. teekent bij dit besluit aan, dat het genomen is in afwijking van het advies van den Raad van State. Daarom vooral is het opmerkelijk en wijst het aan, hoe er ook onder de hooger ontwikkelden over betrekke lijk eenvoudige dingen nog wel ver schil van inzicht mogelijk is. Dit moge bezwaarde landgenooten moed geven om in twijfelachtige gevallen zich met vertrouwen te wenden tot de hoogere bestuursmachten. En dan nog iets. Het gold hier het fir ancieel belang eener Ned. Herv. Kerkvoogdijmet wie de Min. van Binnerdaudsche Zaken niet kan ge acht worden, in gelijken zin bevriend te zijn als menig voorganger vau Z.E. Doch wat zou dit bij hem ter zake doer, waar een kwestie van recht moet beoordeeld worden. Toch is het goed, onder Neder]. Herv. broederen dit eens op te mer ken, omdat somtijds de vrees onder hen wordt opgewekt voor stoffelijk nadeel op kerkelijk gebied, voor het geval, dat de formeerder van het tegenwoordige Kabinet daarin eens wat te zeggen krijgt. Die verdachtmaking kan voort komen uit onbekendheid met zijn persoon, maar zeker is dat zij geen grond heeft. Steeds heeft Dr. Kuyper als hij handelde over het losmaken van den geldband tussshen Kerk en Staat, als uitdrukkelijke voorwaarde gesteld kapitaliseering der uitkeerin- gen aan de rechthebbenden. Waarlijk, de idealen van een man als de tegenwoordige PresidentMi- uister reiken hooger en verder dan het beknibbelen van het stoffelijk bezit van eenige Kerk. De Herv. predikanten, die daarvoor ooit bang geweest zijn of anderen vrees in boezemden, mogen wel schaamte ge voelen over dezen argwaan. Daarmede toch kwam voor hen en soms ook voor anderen aan hetlicht, hoe wei nig zij zich konden indenken in de gedachtensveer van een waarlijk man. Als er maar gelegenheid toekomt zullen zoowel de Herv. broederen als de lieden van andere partijen in de politiek ervsren, dat zij door aanhoudende kwaadsprekerij zich vele jaren ecne zeer onjuiste voor stelling van Dr. Kuyper's karakter vormden. groot Nèei warm." Onlangs kwam het Kamerlid an der Zvvaag nogal in het gedrang. Mr. Troelstra verweet hem, dat hij wel tijd nam om* buiten zijne partij met hoogere burgers comedie te gaan speleii(zeker in eene rederijkerskamer) maar bet volk weinig meer bewerkte voor zijne beginselen. De heer Van der Zwaag gaf daarop in zijn blad, de Klok eenigszins rekenschap van zijn doen. Hij had altijd van het tooneel gehouden, was nu al 24 jaar lid van een gezelschap geweest en zag geen reden om die „ontspanning,, te laten varen wegens zijn Kamerlidmaatschap of om aan merkingen van anderen. En waarom hij „niet meer warm" is voor de geheele arbeidersbewe ging, in zooverre hij niet zoo dik wijls en zoo vurig daarvoor meer optreedt in meetings als vroeger, verklaart Lij aldus De tweede reden is eene physieke belemmering in zijn gestel. Dat klagen over „eeuwige herrie", over het elkaar verbijten en vereten, is merkwaardig. Het Centrum teekent er bij aan „De z. g. n. socialisten zijn zooseer gev,end aan harde woorden, aan persoonlijke uitvallen, aan verdacht making van de intentie en het streven hunner medeburgers, dat zij ten slotte geen andere wapenen meer kunnen bezigen, ook niet ondei- ling. Intusschen geeft de socialitische schrijfster Cornelie Huygens in liet Volk (Mr. Troelstra's blad) eene andere verklaring meer warm" zijn het „niet der van van Van Zwaag. Zij schrijft als volgt De godsdienst, de vereering van het hoogere door de socialisten reeds lang de voordeur uitgedragen, wordt hier, om warm te worden de ach terdeur weer binnen gesmokkeld. Of eigenlijk niet de godsdienst, maar dan toch ten minste eenig voedsel voor den geest en het gemoed, dat de plaats van de godsdienst zal innemen. Er wordt hier gewezen op 's menschen trek naar iets hoogers, aan een ideaal, aan geloof bij het werk. Al is nu dat geloof öj%eloof, al loopt het op teleurtelling uit, toch wijst deze tirade van Cornelie Huygens op de hoogere behoeften, die de mensch overal heeft om te kunnen blijven leven. Algemeen Kies- en Stemrecht. VI. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVEN: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bestaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. AiSe sfaskiiea voor t8e B&ed&ctie bestemd, Advertenties eis verdere Administratie franco toe te zcndest aan den Uitgever. Binnen weinige dagen zullen wij weder onze nationalen feestdag vieren, den verjaardag onzer geliefde Koningin. Deze dag zal dit jaar zeker met nog meer geest drift herdacht worden, nu de bange dagen, die liet Koninklijke Huis en het Nederlandsche volk gedurende Harer Majesteits ziekte, doorleefd heb ben, gelukkig voorbij zijn. Geen beter aandenken aan de beminde Vorste- lijke personen, dan de uitstekend gelijkende portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Deze buitengewoon fraaie portretten in kleuren druk, groot 54 bij 80 c.M., zijn uitgevoerd door den gevierden kunstsohildei Van Caspel. Uitsluitend aan onze lezers verzenden wij deze portretten na ontvangst van onderstaande Bon, met bijvoeging van 30 cent, in postzegels of post wissel, voor één portret en van 45 cent voor beide. De toezending geschiedt franco, zorgvuldig ver pakt in eene rol. De kunstvolle uitvoering dezer portretten maken hen tot een sieraad voor elke huiskamer en voor elke school. Wij sporen iedereen aan van deze eenige gelegenheid zoo spoedig mogelijk gebruik te makenmen zende dus onmiddellijk de BOK aan de administratie. Hoofden van scholen en Feestcommissiën maken wij er vooral attent op, dat deze portretten, wijl zij zoo uitnemend geschikt zijn om op de scholen enz. te worden uitgereikt op den Verjaardag' van Hare Majesteit Koningin VVilhelmina. bij groote hoeveelheden tegen zeer verminderde prijzen door ons verkrijgbaar worden gesteld. Ondergeteekende, abonné op Maas- en Seheldcbodc" verzoekt franco toezending van 1 portr. van H.M. de Koningin*) 1 portr. van Z.K.H. Pr.Hendrik, "iu kleurendruk, groot 54 bij 80 c.M., ont worpen door den kunstschilder Van Caspel waarvoor f 0.30 postzegels hiprbii t 0,45 in postwissel ülelblJ Saat' Naam Nauwkeurig adres Indien slechts één portret verlangd wordt, gelieve men het niet verlangde door te halen. «Daarvoor zijn twee redenen. Ten eerste de eeuwige herrie in de arbeidersbeweging. Aan welke zijde de schuld hiervan ligt, laat ik .n het midden, maar mij heeft die herrie ontmoedigd. Terwijl de eene «leiderv met vuur oreert: «dezen weg opkomt er een ander en roept: «neen, dit is de eenige weg ter verbetering.terwijl een derde beweert, dat de beide eersten het ver mis hebben. En als dit nu nog ging op de manier van «man nen, broeders, ik geloof dat het zóó is,« zonder persoonlijke aanvallen op de andere richting en alleen voorlichtingsgewijze, met het over- la ten van de conclusie aan hoorders en lezers, dan zou oneenszijn ontwikkelend kunnen wer ken. Maar 't is weer het oude liedjeeen Dordt- sche Synode in socialistisch kleed. 't Is waar, personen en zaken zijn niet altijd te scheiden, maar naar mijne meening is het haast zoover in de arbeidersbeweging, dat personen en zaken met elkaar maar al te dik wijls worden verwisseld. Ik kan daaraan niet meedoen, en zou mij dus alleen om deze reden noch laten inlijven bij de S. D. A. P., noch schai'en bij de vrije Socialisten of Anarchisten. "Wanneer ik dus optreed, tracht ik het socialisme te propageeren, het aan de hoorders overlatende hoe te werken, teneinde de komst ervan te bevorderen. Daarom spreek ik als 't zoo uitkomt even goed op socialistische meetings waar de parle mentaire actie fel wordt bestreden, als op die waarop ze wordt aanbevolen, en dat ik daarbij nog het meest in gezelschap ben van bestrij ders der parlementaire actie, zit hem doodeen- vondig hierin, dat vanwege de voorstanders ervan wel veel meetings en vergaderingen worden gehouden, maar juist in hoofdzaak vöör die parlementaire actie alleen, zonder dat men van het socialisme zelf daar veel hoort. cD «Er is iets wat hem ontbreekt, iets wat de kracht, de levensader onzer internationale beweging vormt, en dat is onze theoriën, onze wetenschap nl.ons begrijpen van het wezen van den mensch en de maatschappij, van het natuurwettige van hare verschijnselen. Hoe wij ons ook dag aan dag mogen stooten aan het vele onvolmaakte, ja voor ons vaak stuitende, dat nu eenmaal elk menschelijk streven aankleeft, hoe wij ons ook mogen ergeren aan wat Van der Zwaag zoo terecht noemt«de eeuwige herrie« in de beweging ontmoediging blijft buitengesloten. En mocht soms bij een buitengewoon onver kwikkelijk geharrewar, of bij hinderlijke per- sonenkvvesties, een dergeliik gevoel bij een bewust strijder opkomen, dan heeft hij slechts, in het denkensgebied door hem veroverd een bergtop te beklimmen, waar hij een ruim uitzicht heeft ver over dagelijksch, klein gedoe van het partijleven heen, waar hij den gan- sohen horizont ziet, waar hij althans die enkele oogenblikken alles van een hooger standpunt kan beschouwen, ziende daarheen waar het dagen zal, wetend dat even zeker als de zon in het oosten opgaat even zeker de thans uitgebuite klasse eene groote historische roeping zal vervullen, eene nieuwe maatschappelijke orde zal voorbereiden. En op die hooge hoogten staande, ziet hij tevens den moeielijken kron kelenden strijdensweg welke tot het doel leldt.ee Ons rest thans nog de //laatste" strijd voor A.K. in de liberale gelederen na te gaan, om daarmee ons historisch overzicht te sluiteu. Vóór 1894 had de Liberale Unie, die verleden jaar 49 aangesloten Kiesvereen. telde met 7218 leden, geen program. Na dien tijd is zij begonnen er een samen te stelleu, zoodst op 14 Nov. 1896 aan hare Algem. Verg. werd voorgelegd het Her vormingsprogramma, waarvan 1 verkort luidde „Ten aanzien van 't kiesrecht blijft de Lib. Unie een zoo ruim mogelijke uitbreiding van 't kiesrecht, los van eiken band met belastingen noodzakelijk achten En als 1 van harr Urgentieprogram: „De Lib: Unie erkent, dat de omstandigheden niet medebrengen, kiesreohthervorming onder de urgente (noodzakelijke, dringende) maat regelen voor 't oogenblik op te nemen." In Jan. 1900 verspreidde deL. U. eene circulaire, die aldus luidde "Wij vorklaren ons ten aanzien der mannen voor A. K. der meerderjarige ingezetenen, tevens Nederlanders, behoudens de uitsluitingen. (Deze staan ook in Art. .80 der Grondwet). En ten aanzien der vrouiven: voor vrijheid van den gewonen wetgever om 't kiesrecht te hunnen verleeneD. Dit punt werd breedvoerig besproken op de Algem. Verg. van 2 Juni 1900 en 't volgende werd besloten De L. U. is van oordeel, dat ter verkrijging van een kiesrecht los van eiken band met be lastingen, noodzakelijk is wijziging der artt. 80, 127 en 143 der Grondwet en dat die wijziging geschiede in dien zin, dat invoering van 't A. IC. voor mannen en vrouwon mogeljjk worde. (Art. 127 ziet op do verkiezing dor Prov. Staten, en Art. 143 op die van de Gemeenteraadsleden.) Dr. Kuyper maakte op 4 Mei '99 bij de behandeling der motie Troelstra omtrent de opmerking, dat mr. Troelstra met die motie een heieden, maar ook eene niet uit gesproken bedoeling had nl. om te pogen om voor de sociaal-democratische partij de leiding in handen te riemen van de poli tiek der geheele groep, die zich onder leiding van den heer lverdijk in het Land bewogen had. Wel tellend, dat het bestuur der Liberale Unie een jaar na dato in het kielwater der S. D. ging varen, en met de Socialisten voortstevende onder de vlag vau 't A. K. Maar 't was voor de Unie nog niet voldoende, dat ze van een '/zoo ruim mogelijke uitbreidinglos van belasting,in een jaar of viet tijds voortgehold was naar Algemeen Kiesrechteenmaal op 't hel lende vlak staande, en voortgedreven door de zweep van mr. Troelstra, met nieuwe verkiezingen in zicht in Juni, kwam zeer toe op 26 Jan. 19(11 het volgende van de Algemeene Vergadering voor te stellen "De Liberale Unie in hare algemeene ver gadering van 26 Jan. 1901 spreekt den wenscli uitdat bij de algemeene verkiezin gen van 1901 op den voorgrond trede de Grondwetsherziening in 1 van haar Her vormingsprogramma genoemd, en dat van de te stellen candidaten worde verlangd, niet enkel, dat zij instemming betuigen met de strekking van het geheele Jlervspr., maar ookdat zij met volle overtuiging de urgen tie van den in 1 genoemden maatregel erkennen. Nu gingen de poppen aan 't dansen Deze urgentie, dat aandringen op de invoering van het algemeeu kiesrecht Revisie der Grondwetde eisch, dat de candidaten met volle overtuiging zich voor een aanstaande Herziening zouden verkla ren, was voor velen al te kras. Het beginsel mocht men willen, maar de urgentie, dat was nog wat anders. De Alg. Verg. werd belegd, maar het urgentievoorstel {gilet het beginsel van A. Kiesr.) werd verworpen met 44 tegen 33 stemmen, wat tot gevolg had, dat het Eestuur gezamenlijk aftrad en de stoot werd gegeven tot de oprichting der Vrijzinnig- Democratische partij. Was de - urgentie verworpen, het beginsel bleef ge handhaafd, en op 26 Jan. 1901 nam de Alg. Verg. deze conclusie: "De Lib. Unie is van oordeel, dat wij ziging der art. 80 127 en 143 der Grond wet, noodzakelijk is geblekenen dat deze wijziging behoort te geschieden in dien zin, dat invoering van V A. K. voor mannen en vrouwen mogelijk zal worden. Indien en voor zooverre AK wordt ingevoerdacht zij evenredige vertegenwoordiging door de recht vaardigheid geboden. Herziening van grond wettelijke bepalingen met betrekking tot de verkiezing der leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal acht zij een vereischte. Zooals we reeds zeiden, had de verwer ping den stoot gegeven tot verdeeling in de Liberale Unie, of nog beter, was de verwerping de oorzaak van 't uiteengaan van twee verschillende meerlingen in de Unie, en als gevolg daarvan werd op 17 Maart 1901 de Vrijz. Democr. Hond opge richt, bestaande uit de minderheid der Uniemannen, en de Radicalen, die reeds in '97 A.K. op hun program hadden staan. Het Verkiezingsprogr. vroeg o. m.: Grondwets herziening in dien zin, dat mogelijk worde invoering van A. K. voor mannen en vrou iven, met toepassiug 'van het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, en eene samenstelling der Eerste Kamer, in den geest van punt één der Beginselverklaring.// Als we dus nagaan de verschillende meeuingen in de Liberale Partij, dan ent waren we 't volgende: Er zijn liberalen huiten de Unie, die hun tolk vinden in de »N. R. Courant, welke 1 Juni 1901 2e blad B in zijn hoofdartikel schreef "In afwachting van het bedoelde bewijs (nl. hetwelk de //Arnh. Courant" moest leveren, dat A. IC. een eisch is van rechtvaardigheid met 't oog op het door ThorbecKe uitgesproken woord, dat

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1