■Harmonika, J. BIENEFELT. Dei» Bommel. Door de op jl. Zaterdag door het dagelijks bestuur dezer gemeente gehouden aanbesteding van de leverantie van petroleum kolen en het vervoeren van grond, afkomstig van suikerbieten, aardap pelen enz. waren ingekomen. Voor de leverantie van petroleum 3 inschrijviDgsbil- jetten, laagste inschrijver P. Huiger alhier voor de prijs van f0,075 Per Liter; voor de leverantie van kolen 2 inschijvingsbiljetten laagste inschrijver A. Zuijdijk voor den prijs van f 0.76 per Hectoliter; voor het vervoeten van grond 4 inschrijvingsbiljetten laagste inschrijver L. Raap voor f 49,50. Aan deze inschrijvers is het ook gegund. Ooltgensplaat. Dezer dagen schonk de Christelijke Zangvereeniging >Oe Harpe Davids 1 aan de Geref. Kerk alhier een orgel. Dat dit geschenk met blijdschap werd aan vaard, laat zich begrijpen. Oude Tonge. De loting voor de lig plaatsen der Suikerpeen voor dit jaar zal alhier plaats hebben op Woensdag 24 Sept. 1902 des voormiddags te 10 ure in het Raadhuis. Dirksland. De volksbibliotheek zal alhier op Zaterdag 4- October a.s. des avonds ten 7 ure geopend worden ten huize van den heer H. M. Roodzand. (Nieuwstraat.) Herkingen. Vrijdag had J. J. Kalle alhier op de kaai bij het onverwachts door- loopen der paarden het ongeluk van den wagen te vallen zoodat hij een eind weegs voor de wielen werd meegesleurd, wat ten gevolge had dat een zijner ribben brak en eenige gekwetst werden. Melissant. De rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienst jaar 1901 is door Heeren Gedeputeerde Staten vastgesteld terug ontvangen. Stellendam. Zaterdag had het elfjarig Zoontje van A. van der Vlugt, bij het naar de weide brengen van de paarden, doordien het paard waarop hij zat, door het wild voorbij rijden van andere jongens schrok, het ongeluk er afgeworpen te worden, waardoor hij eene vrij hoog bloe dende wond aan het hoofd bekwam en door een trap van het paard een vrij be langrijke wond aan het been, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Goedereede, Zondag was in het ge bouw der Ned. Herv. Gemeente alhier een talrijke schare samengekomen tot het aan- hooren der afscheidsrede van haar predi kant, ds. J M. Lammers. Tot tekst van zijn afscheid had Z. Eerw. gekozen den 1 en Algem. Zendbrief van Johannes 2:18. Den scheidende leeraar werd ten slotte door de gemeente toegezongen Psalm 121:4. Hellevoetsluis, 15 September. Aan den heer J. H. J. Schmidt, eervol ont slagen als magazijnmeester der marine alhier, is een pensioen van f 1915 toe gekend. Zuidland, 12 September. Het Dia conie Armbestuur alhier is niet karig in 't bedeelen, het strekt zijn zorgen nog verder uit dan tot de lidmaten. Se dert een paar jaren behoort tot de be deelden een paard, dat wekelijks ten koste van 't Armbestuur eene bepaalde hoeveelheid haver krijgt. Hekelingen, 11 September. De heer H. Barendregt, hoofd der school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Scherpen- zeei, prov. Gelderland. Pernis. Deze week werdt op het ge meentehuis aanbesteed de straatverlichting voor de aanstaande wintermaanden met bij levering van petroleum enz. Laagste in schrijver was S. Ketting voor f 180, hoogste inschrijver K Pors voor f 188. Pei'llis. Deze week zijn hier binnengeko men de sloepen Oplossing Prijsraadsel No. 15. HERMAN YAN DER MEI DE Dz. te Sommelsdijk. JOHANNIS YAN GRONINGEN te Middelhamis. Een Open Brief van Generaal Cronjé. Yan het platteland. Het mes. Aan een gevaar ontsnapt. Een gruwelijk spelletje. Vul Vegetal 1 1 j 1 9 heer A. Smit, opzichter aan de havenwerken alhier, om den oostberm wat op te hoogen. Dijkgraaf en gezworens van de pol ders loozende door Den Bommel, zijnde de polders Den Bommel, de Tille en den uitslag, brengen ter kennis van alle eigena ren of bruikers van landen in die polders gelegen, dat zij op Woensdag 24 Sept. 1902 zullen doen eene schouw over alle in gemelde polders gelegen wateringen, toe drachten, slooten, heulen, zijlen en dammen De heer S. Nagtegaal, die met een korte tusschen ruimte II jaar als Diaken der Wed. Herv. Kerk gefungeerd heeft, heeft door persoonlijke oneenigheid met zijne ambtbroeders als zoodanig bedankt. De Uniecollecte die met een bus langs de huizen gehouden is; heeft de som van ruim 91 gulden opgebracht. Maandagavond was hier een buiten gewone drukte te vernemen. De aanleiding daartoe was, dat was bekend gemaakt, dat van 7 tot 10 ure, door Infanterie velddienst zou gehouden worden. Hoewel niet wetende waar die manoeuvers zouden plaats hebben had men zelf den havendijk maar als ter rijn uitgekozen, vandaar zou zooals men vermoede de veldslag wel geleverd worden. Doch wat een teleurstelling daar de troepen, niet in 't gezicht kwamen. Ja er gingen zelfs stemmen op: dat bij aanlanding men direct tot de overgave genoodzaakt was doch het slot van de historie was, dat wel velen een kouden neus op liepen, maar niets te zien kregen. Nader verne men wij dat een troep van uit Stellendam opmarcheerden in de richting van het Sas waar de vijand zich schuilhield, en daar de «groottev gebeurtenis plaats gehad heelt. Hedenavond werd de anders zoo stille omgeving opgeschrikt door de landing van 150 man infanterie aan't havenhoofd alhier, die ten half zeven landwaarts introkken en zich in kleinere troepen in de omgeving der schutsluis verdekt opstelden, in afwachting van den vijand die heden nacht te verwach ten was. Ordonnanzen reden den geheelen avond van en naar de voorposten in ver binding met de hoofdstelling, welke was gelegen op 't sas van Dirksland. Ten hall elf uur werden er door de voorposten eenige schoten gelost op den vijand, welke reeds tot op 800 Meter genaderd was en zich daarop eenige passen terugtrok om ten elf uur met hernieuwden aanval, waar er van beide zijden hevig geschoten werd, stormenderhand de hoofdstelling genomen werd. Toen er door de hoornblazers verzameling werd geblazen en door alle troepen eenige salvo's werden gelost, ter herkenning naar de oorlogsschepen welke voor de haven geankerd lagen, wer den alle troepen opgesteld, infanterie en marine 300 man te zamen, onder het zingen der vaderlandsche liederen opgemarcheerd naar 't Havenhoofd alhier. Part. Corresp. De verordening, regelende het her- halingsonderwijs in deze .gemeente is door den Raad alhier vastgesteld en is in af schrift aan Heeren Gedeputeerde Staten de zer provincie meegedeeld. De openbare straatverlichting in deze gemeente zal dit jaar aanvangen op Zater dag 20 September a. s. Zaterdagavond gaf de Muziekvereni ging s-De Hoopt alhier eene uitvoering, in eene daarvoor opgerichte tent in het ungevoera, en werden door het, in weerwil van het ruwe weder, talrijke publiek met aandacht aangehoord. Tot 011s genoe gen kuunen wij erbij vermelden, dat alles net jes en ordelijk toeging en er volstrekt geen hinderlijk leven en lawaai werd gemaakt. Dinsdag had Adr. van Oostenbrugge, timmerman alhier, die eenige patronen van de Maandag hier gelande oorlogsmatro zen had gekregen, de onvoorzichtigheid, een daarvan in een gat van de schoot- bank te steken en toen met een hamer af te slaan. De patroon sloeg uit elkaar, waarbij V. O. drie zijner vingers zoodanig verwonde dat dadelijk geneeskundige hulp noodzake lijk was. Op Woensdag 24 Sept. zal er te Goedereede eene vergadering plaats hebben van Ingelanden van de Generale Dijkagie van Stellendam ter bespreking van de nood zakelijke voorzieningen ten gevolge van de op 8 Sept. plaats gehad hebbende oeverafschuiving tusschen de dammen C. en D. Door de Kerkeraad der Gereform. gemeente alhier is het volgende tweetal opgemaaktR. Zijlstra, cand. te Sneek en J. Kool, pred. te Meden (Gr.) W isscherij »Charlois« st. C. van der Steen met 100 ton»Lekkerkerk« st. C. Schouten met 100 ton; »Bastiana Huiberdina« st. J. v. d. Berg met 100 ton; »Drimmelen« st. C.B. Zwanenburg met 40 ton. De logger »Zeven Sterrenc van hier is deze week te Vlaardingen binnengekomen met 23 last haring. (2e reis) Te Sommelsdijk daar woont een man, Waar men alles koopen kan Heel goedkoop en goede waar, Hij staat voor alle menschen klaar; J. Bienefelt dat is zijn naam, De Jong's Cacao staat voor het raam. Ooltgensplaat, l'ieter van den Tol Jz. Nog nooit is ons zoo iets gemeld Als heden van J. Bienefelt „De Jong's Cacao," zij steeds de vraag; ,,'tls alles puik, de prijzen laagl „'kSta altijd klaar voor arm en rijk, „'kWoon aan de Voorstraat, Sommelsdijk." Den Bommel, A. Brijs. J. Bienefelt te Sommelsdijk, Verkoopt Cacao aan geur zoo rijk; Dus neem niet meer Anijstabletten, Zoo gij een lekk're kop wil zetten Maar de Jong's Cacao en Chocolaad, Hetwelk mij 't beste nog aanstaat. Ooltgensplaat, B. Kammeraad. Gij burgers van 'teiland Flakkee en Goeree, Probeert J. Bienefelt's Chocolaad en Thee Hij is het die thans in dit blad staat vermeld, En heeft zjjn waren tot conourreerend gesteld Al is het slechts spijs die niet vuld in de maag, Vind ik het toch lekker, en lust het ook graag. Oude Tonge, Machiel Koert Pz. J. Bienefelt te Sommelsdijk, Dat is een ventje die men lijkt; Daar er nu veel onthouders zijn, Drinkt men de Jong's Cacao zeer fijn Een bruidsuiker die lekker is, En Thomsom's pudding die verfrischt. Nieuw Helvoet Tolweg, M. C. Graafland. J. Bienefelt is de man, Waar men alles koopen kan; Cacao, Flikjes, enzoovoort, Alles wat er toe behoort Ook concurreerende prijzen, Daarvoor zijn genoeg bewijzen. Sommelsdijk, D. Kastelein Cz J. Bienefelt te Sommelsdijk, Daar is te koop voor arm en rijk Puike waar; de Jong's Cacao, Waar een ieder wel van houdt. Dirksland, E. Slis Pz Woont of komt ge in Sommelsdijk, Ook al zijt ge heel niet rijk Ga dan eens de Voorstraat in, Daar vindt ge iets naar uwen zin; Bij den heer J. Bienefelt, Koopt men veel voor weinig geld. Ouddorp, Baaltje v. Huizen Bij J. Bienefelt te Sommelsdijk, Daar verkoopt men aan arm en rijk Cacao, Flikjes, en Chocolaad, Bij J. Bienefelt op de Voorstraat; Ook kan men daar bekomen, Bruidsuikers, Bruine en Witte boonen. Herkingen, T. Bestman Tz. J. Bienefelt te Sommelsdijk dat is de man, Die om het raadsel wel tracteeren kan Want hij bezit de Jong's Cacao en zoete Chocolaad, Wie van ons vind dat nu geen tractaat. Maar de vraag van steller dezer regelen is, Of heer Bienefelt daar wel voor te vinden is. Nieuwe Tonge, A. Knöps Az. Daar bakt men brood voor arm en rijk, En bovendien, wat ook veel zegt, Koek, Chocolade en Banket De prijzen zijn er net gesteld, lïet is bij J. van Bienefelt. Nieuwe Tonge, L. Kievit Md. Den heer J. Bienefelt Sommelsdijk, Verkoopt aan ieder 'tzij arm of rijk, Cacao, Tabletten en Chocolaad, En al hetgeen wat daarbij staat, Ook de bediening is zeer net, Waar thans ook veel wordt opgelet. 1 A. Buijs. Toen ik verleden week de courant las, Zag ik al gauw wat het raadsel was J. Bienefelt dat is de man, Waar men versjes over schrijven zal. Sommelsdijk, Aaltje Born. Gij vraagt het raadsel opgelost, Ik zal het zoeken, wat het kost; Ik meen, de man is Bienefelt, Hij levert artikelen zonder tel Hij woont aan de Voorstraat te Sommelsdijk, En staat altijd klaar voor arm en rijk. Middelhamis, J. v. Groningen. Ik ging uw advertentie na, Ik vond het raadsel weer weldra Ik tel de letters kreeg er tien, Ik meen zoo ik heb goed gezien Ik heb ze op haar plaats gesteld, Ik kreeg het woord J. Bienefelt. Herkingen, A. Heijblom. Meer dan duizend der doctoren, Lieten uit hun monden hooien, Dat de Jong's Cacao gewis, 't Meest versterkend middel is Op 't fabrieksmerk dan gelet, Anders loopt men licht in 't net. Sommelsdijk, Th. BÖekhoven Goede oplossingen kregen we voorts van T. v. d. W., C. M. v. D., D. v. d. D., J. L., H. v. d. M. Dz., M. G. K., A. K. en C. v. R. te Sommelsdijk J. L. en P. v. D. te Middelhamis; K. v. S. Ld. te Stad aan 't Haringvliet J. d. B. eh', D. B. te den Bommel M. v. D. te Dirksland D. v. G. en B. T. Jz. te Goedereede A. M. te Ouddorp P. A. T. te Spijkonisse M. B. te Buiksloot. De hoofdprijs, zijnde een viel bij loting ten deel aan Verder werden de volgende prijzen toege kend A. Brijs den Bommel, Verwoeste Levens B. Kammeraad Ooltgensplaat, 1 door post papier met Enveloppen M. Koert Oude Tonge, Aan de oevers van de Ganges M. C. Graafland Nieuw Helvoet, 1 Waleson Brei boekje. De heer Bienefelt bezorgde ons voor de oplossers een fijne Weener Taart, welke bij de verloting ten deel viel aan De prijzen kunnen worden afgehaald bij onzen Drukker, den heer W. Boekhoven te Sommelsdijk, .die zich niet de aflevering heeft willen belasten. BEn nu iïo. EG. (Dit prijsraadsel is uitsluitend voor //onze kleine//. Mijn eerste is een blad Mijn tweede is een blad Mijn geheel is ook een blad Komt kinderen wat is dat. Voor de goede oplossingen worden vele prijzen beschikbaar gesteld die we voor een verrassing - nu eens nib'zullen noemen. Oplossingen UITERLIJK ZATERDAG 35 OCTOBER aan de DRUKKERIJ van dit blad. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 12 Sept. las ik een ingezonden stuk van den heer Driendijk, waarin bij beweert dat mijn laatste verslag onvolledig is en daarom vergunning vraagt het te mogen aanvullen. Edoch, dit beeft helaas slechts tengevolge ge had, dat het er na zijn aanvulling verdraaid in stond. Schrijver zegt 11I. dat de heer van Beek zeide, dat zijn zoon ook niet zooveel had geleerd als hij wel zou wensehen. Dit is wel waar, maar de heer van Beek liet er dadelijk op volgen, dat hij dit niet aan den onderwijzer wijt, want dat de heer van't Hof een goed onderwijzer is. Dit is de 1 eden, dat ik 't gezegde van den heer vanBtek niet opnam. Verder schrijft hij, dat ik hem antwoordde, dat ik niet gehoord had wat door hem gezegd was; dit is niet juist, ik sehreef hem, dat ik die woorden niet heb hooren zeggen. Nog verder schrijft hij, dat ik hem antwoordde, dat ik ook niet hoorde wat de heer van Beek zeide. Dit is ook riet juist, in mijne correspondentie met hem luidde het: //dat de heer van Beek zeide, dat de beer van 'tHof een goed onderwijzer is, is de reden waarom ik niet schreef wat gij zegt, dat de heer van Beek zijne ontevredenheid over de uitkomsten van het'onderwijs had te kennen gegeven." Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend DE VERSLAGGEVER. Melissant 16 September 1902. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken, de volgende regelen in uw Blad te willen opnemen. Over het ingezonden stuk ondertL. Drien dijk Lz. en dat in uw blad van de vorige week voorkomt, voel ik me gedrongen eenige aanmerkingen te maken, vooral over woorden die mijn persoon treffen en wil trachten, die te weerleggen. Ik begin met te verklaren, dat ook ik, al zou u gezegd hebben, omtrent de oorzaak van de mindere gunstige uitkomsten vsn het onderwijs, niets herinneren kan, Maar al heeft u die woorden al of niet gezegd, dat u de schuld, niet aan de Onderwijzers wilde geven enz. dan doet het mij toch groot genoegen, dat het niet uw bedoeling is geweest om eenig verwijt onsgeaebt Hoofd der school, daarover toe te brengen, maar al is dit zoo dan nog stelde u de zaken verkeerd voor. De geschiedenis is in zijn geheel zoo ge gaan. Op dat oogenblik toen hot vroegere onder wijs besproken werd zei elk zooal een woordje na den heer Joppe, haal ik ook nog zoo iets aan, dat we 't in onze jongens jaren thuis zoo makkelijk niet hadden, we kwamen meestal tijd te kort, om onze lesjes van huiten te kennen die we dan meekregen, en zeg zoo tegen dhr. Joppe, misschien komt het daardoor wel, dat onze jongens minder w eten. Om nu zulke huishoudelijke praatjesin een gemeente verslag op te nemen, en al meer gebabbel, geen wonder dut de verslaggever daar weinig nota van neemt. Er beslaan dan 111.i. ook volstrekt geen reden om daardoor eenig ver wijt of berisping aan (lcn verslaggever toe te brengen. De Heer Driendijk liet daar opvolgen, boort u het nu wel Burgemeester dat het onderwijs niet deugt, eerst Joppe en daarna van Beek, die klagen wel degelijk, en die kunnen liet ook weten, ze hebben heide jongens op school. Zij spreken dus bij onder vinding. Waarop ik ten antwoord gaf: liet is mijn bedoeling volstrekt niette kennen le geven, dat onze hooldonderwijzeï niet goed werkt, maar dat de regelen van het onderwijs vroeger veel eenvoudiger waren dan tegen woordig. Is dit den heer Driendijk ontgaan Met vriendelijke dankzegging voor de op name van mijn schrijven. Hoogachtend, Uw. Dw. Dienaar. L. VAN BEEK. Melissant, September 1902. Mijnheer de Redacteur Mag ik s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijneu dank. In Oude Tonge hebben wij zoowel als in iedere gemeente in Nederland een brieven- en telegrambesteller; de brieven- en telegrambesteller in Oude Tonge echter heeft er noch verscheidene zaakjes bij n.l. hij verkoopt diverse soorten groenten, fruit, mutsaards ot takkebossen, knuppels, spek, tabak, sigaien, kruidenierswaren, ja zelfs prykt voor zijn winkelraam het woordje Margarine. Zou iemand die den post be kleedt van brieven en telegrambesteller zoo weinig tractement hebben, dat bij er dat alles bij moet doen? Zouden zijne hoogere superieuren dat permiteeren? of daar niet mede bekend zijn? dat iemand die eene Rijksbetrekking heeft, anderen die voor hun lasten zitten, het brood uit den mond neemt. Zie Mijnheer de Redacteur, als iemand mij hierop een voldoend antwoord kon geien, dan zou men mij zeer verplich ten. Mijne groeten, Mijnheer de Redacteur, Later meer. Uw dienaar W. Oude Tonge 16 Sept. 1902. erkoogiisigen. Woensdag 24 Sept. 's avonds 6,30 uur. Afslag van vier huizen ineterlpachtsroclitaan den Oudenlandschen- dijk te Oude Tonge, voor do Erven den hier M. Pollenn ns, hij H. van Dongen Zoon te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 26 September v.m. 10 uur, verkoop van Timmerhout a/d. Kaai te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 28 September 1902, nam. 3 uur bij wed. P. van L0011 te Ooltgensplaat voor de erven van wijlen de Wed. A. Vroegop, inzet van: een dijk huis met schuur en 65460 heet. bouw en weiland te Ooltgensplaat en den Bommel. Notarissen Mr A. J. C. VAN WEEL en J. C. VAN BERGEIJK- Op Donderdag 25 September 1902 nam. 3 uur bij Wed. P. van Loon te Oolgensplaat voor de Erven van wijlen de wed. A. Vroegop. afslag van: een dijkhui3 met schuur en 6—54 60heet. bouw en weiland te Ooltgensplaat en den Bom mel. Notarissen Mr. A. J. C. VAN WEEL en J. C. VAN BERGEIJK. Op Donderdag 2 October 1902 's nam. 2 uur te Dirksland, in het logement van P. BROOSHOOFT veiling van 15.51.98 Heet. (33 geni. 238 roeden Voornsche maat Tiend- en Jachtvrij Bouwland, onder Melissant en Stellendam, in den Gabriel-, linapolder. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 9 October 1902, 'snam. 2 uur te Dirksland, in bet Logement van P. BROOSHOOFT afslag van 15.51.98 Heet. (33 gem. 238 roeden Voornsche maat Tiend- en Jachtvrij Bouwland, onder Melissant en Stellendam in den GabrieL linapolder. Notaris VAN DER SLUIJS. Posterijen. De Directeur van het Post- en Telegraaf, Kantoor te Middelhamis, brengt ter kennis dat met ingang van 21 September a. s. het Kantoor op Zon- en Feestdagen voor beide diensten open zal zijn: Van 7,308,30 voorm. en 12,30—1,30 nam. (Greeuwichtijd.) De N. Rotterdamsche Crnt. heeft van St. Helena ter plaatsing een open brief outvaugen, onderteekend door generaal Cronjé zelf. De brie! van generaal Cronjé is als volgt Open bkief aan mijne Overzeesciie vrienden. Zoo is het dan eindelijk beslist Op den Sisten van Meimaand is dan dorredte' gesloten! Na ruim twee en eenhalfjaar van wor stelen en strijden, tijden die gesproken hebben en zullen blij ven voortspreken van moed en vol harding, van hoop en vertrouwen, is dan het lot gevallen en zal mijn zoo innig geliefd Afrikaansch- volk zich hebben te buigen onder het opperge zag van den overwinnaar Het is in deze regelen niet de plaats uit te weiden over liet toekomstig- lot van mijn volk. Hoe hard het ook moge zijn en hoe zwaar het ook moge klinken, ziende op den Almachtige, de Heere der Heirscharen, moeten wij hierin er kennen Zijnen ondoorgrondelijken wil, Zijn alles besturende Vaderhand. En liet voegt ons, arm menschenkind, slechts te zwijgen en te berusten, en al is het dan ook met een bloedend hart, ais is het zelfs stamelend, het uit te spreken „Gods wil geschiede." Weldra zal dan ook voor ons de tijd der bevrij ding uit onze gevangenschap aanbreken. Meer dan twee lange jaren waren velen van ons hier te St. Helena in krijgsgevangenschap en terug ziende op die laqge treurige dagen hier doorge bracht, waar mijn hart zoo geheel was déél-, verre weg op het veld van den strijd, mijn ziel geslin gerd werd tusschen hoop en vrees, kan ik het uitspreken dat deze jaren onder de vele treurige welk ik al heb doorstaan, tot de treurigste van mijn, leven gerekend kunnen worden. Mochten er zoo de Heere wil, nn deze bittere tijden, waar mijne levensjaren daarheen spoeden, mijne grijs heid mij wijst op de vergankelijkheid en broos heid van een menschenieven, nog tijden van waar- achtigen vrede voor ons allen aanbreken Maar ondankbaar, hoogst ondankbaar zou ik wezen, wanneer ik mijn oog alleen gevestigd hield op het treurige, hier doorleefd Waar de zielewonde was, is de Heelmeester en Trooster ook aan onze zijde geweest. Want hoe groot en hoe vele zijn zij niet geweest, die woor den van sympathie en bemoediging mij per brief van U, vrienden en vriendinnen van Holland en elders, ontvangen! Hoe heeft liet mij getroost, wanneer ik daar mocht zien en ondervinden Uwe liefderijke zorgen, Uw vriendelijk terzijdestaan met woord en daad. En dat niet het allerminst, want geroerd en getroffen is mijn hart geweest, wanneer daar, zoodra er maar eenige gelegenheid voor te vinden was, Uwe stoffelijke gaven, door U gezonden, in mijn bezit kwamen en in hon derden gevallen hebben medegewerkt om onze gevangenschap minder zwaar te maken. Dank, duizendmaal dank, voor al datgene wat Uwe vriendelijke en milde handen aan mij, mijne echtgenoot en medekrijgsgevangenen heb- pen gedaan. Nooit zal het door mij vergeten kun nen worden, dat naast God, Gij het zijt geweest die ons het verblijf op St. Helena zóó hebt ge maakt, dat telkens en iedermaal meer, ons hart van dankbaarheid moest kloppen voor Uwe vrien delijke hulpvaardigheid en mildheid. Ik geloof niet dat het mij gegeven zal zijn ooit zulks met een handdruk te kunnen herhalen, maar yveet en laat ik het hier uit de volheid van mijn gemoed uitspreken, dat ik, terugkee- rende naar Zuid-Afrika, met mij mede zal nemen in het hart de herinnering, de steeds blijvende erkentenis, aan al het goede door U aan ons gedaan. En zoo wil ik hiermede afscheid van U nemen, uitsprekende den hartewensch dat het U allen wel moge gaan, dat, de goede God U zegene voor Uwe liefderijke daden, U de verzekering gevende, dat tot aan mijn laatste levensstonden Gij allen met de hoogste erkentelijkheid bij mij en de mij nen in de dankbaarste herinnering zult blijven. Moge hierop Gods zegen rusten! P. A. CRONJÉ, Generaal. St. Helena, 15 Augustus 1902. Etechlzaken. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 16 September. Heden werden de volgende vonnissen gewezen Heden eene serie buitenzaakjes van niet zoo geweldigen omvang, in hoofdzaak be treffende mishandeling, wederspannigheid en wederrechtelijke vertoeving op een an dermans eigendom, gequalificeerd als huis vredebreuk. Als inleiding echter niet minder dan 58 vonnissen inzake overtreden van de hon denbelasting, waarvan de delinquenten zich, op 3 na, die werden vrijgesproken, hoor den veroordeelen tot diverse boeten tot een maximum van f 16. De eerste zaak betrof een mishandeling, waarvoor zich had te verantwoorden de 18- jarige arbeider J. S., te Spijkenisse, Op 12 Juni erkende S., liep hij des avonds op den Molendijk aldaar en greep Arij Blok plotseling aan waardoor beiden omvielen en Blok onderkwam. Maar op/ den grond geworpen had hij hem niet, door den schok vielen zij om. De aanleiding, zei beklaagde was,, dat Blok een jongen broer van S. zou hebben geslagen. De mishandelde ontkende zulks en dit werd ook door ander getuigenis bevestigd. Hij was als wachter aangesteld bij materi aal van de in aanleg zijnde tram en kreeg toen last met eenige knapen die daar bal dadigheid pleegden. Daarbij bevond zich ook beklaagde's broer. Gerequireerd werd 8 dagen gevange nisstraf. Bij buitenzaken ontbreekt gewoonlijk een suijpartij niet en zoo werd ook ditmaal een «quaestie met het mest behandeld. De beklaagde de 18 jarige W. v. d. N. visscher te Middelhamis was er niet maar van zijn slachtoffer, den jeugdigen v. d Doel hoorden we wat er gebeurd was. Op z8 Juni 's avonds om 10 uur liep v. d. D. op de Zandpad te Middelhamis toen hij een relletje, een samenscholing zag waarbij zich ook beklaagde bevond. Eensklaps viel van den N. van den dijk. en hierover werd hij blijkbaar zoo gepi-- queeird, dat hij naar boven holde met eeru mes in de hand, uitroepend«Ik zal jje vermoorden k Oogenschijnlijk was dit in 't algemeen bedoeld maar toen hij van den D. in de ga ten kreeg, met wien hij al meer dan eens verschil van meening had gehad, zou hij op zijn ouden vijand toegeloopea zijn en hem eerst in de hand en daarna in de zij ge- 4 stoken hebben. Dit werd door een tweeden getuige be vestigd en toen desisteerde de officier van het hooren der overigen. Het O. M. was van oordeel dat het feit den beklaagde niet zoo zwaar moest, aangerekend worden, daar hij zelf mishan deld was, Gerequireerd werd een gevangei.AsaYaf" van 14 dagen. (*emen$"d I'ieuws. Den 14 Sept. was het 25 jaren geleden, dat Goosen, Mijntje en Hendrika Udo (drie kinderen uit één gezin) in het huwelijk traden met Nieske Jacob en Hendrik Sepera (óók drie kinderen uit - één gezin). De huwelijken werden gezegend met 13, 10 en 9 kinderen, alle 32 nog in leven en flink. (Haagsche Crt.) Toen de minister-president Dr. KuyperDordérJ. dagmiddag 4 Sept. na afloop der zitting het gehfluw der Tweede Kamer verliet, ontsnapte hiial dus vertelt de Delftsche Ct. ternauwernood aan een groot gevaar. Alleen door met jeugdige vlugheid op zijde te springen, wist Z.Excell te voorkomen dat hij door een grooten automobiel die over het Binnenhof snorde, werd overreden' Rakelings stoof de tuf-tuf langs den minister heen, Op de kermis te Rozendaal (N. B.) loofde-.. de directeur tien flessclie met zijne d in het leeuw Een beke nam d-e ai'd aen van ce de Jee 11 wen te Hoewel de den ongewon vreeselijk br nam plaats o te een flesch glazen en st juffrouw Flor ters de gewon l)e gewaag de directeur pagne kwijt. Wij zoude zaak is van h ke dolzinnig! 0 Te Maastri genbeid van gehad waarb met een nies nacht bracht je een niet bors t toe. 1 zijn bed gel commissaris Te Heer, zekere Larpi verwond. He vluchtig. Te Kieldrec lOlen verjaar tijd is ze nog Tijdens de is de krater dat men verv dwijnen. Van van arrowroot van de uitbars De Vesu Een Italiaanse binnenkort berg is te wi js dientengevc Uit Madras meld De posttre nacht oiu dr een brug in was ondermij van de rivier wagen vielen zijn gered Er zijn vijftig Europeanen, wond in liet zakken is no De Arner een afwezigheid duinen opzo de over dit gelukkig gei daal" ontslagen ook naar Holla de overige De Amerika die doorgaat wordt, gelijk nerveuze dysp drie jaren ee: lijdt te middei anders dan nooit het ge Daarbij he van schedel vroeger aanger tend is. In den laat: van zijn dokt arbeid op zijn bezig en daai ■zonden slaap 7 of 8 uren spelen in de bekomen als Maar het reeds nu zoo leven kan zaam verbong Rockefeller of sterken hoogte van pany", maar per week in De Indianei planten. Zij voor voeding de vezels. Vo< tal planten, draden gebru matten, zeilei minder groot de voeding men een ze volksstam wordt, en Immers ook ihoning sap «telen, juist Van het de maand Ji in de klaver ver zien ete a'nen vrouwen stee'.ries en opzanic'en fiSui Geboren Koster. Overleden vr. van Wot Geboren Johanna Vis •aan Jansen 'z. v. Pieter •Adrianus, z Koudijzer. Gehuwd: Sara. Anthc Geboren Polie en Geboren man en z. v. Barthc gaars. Geboren j-en Maria Helle Geboren m ■fe

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4