111 AS' tien. Vrijdag 19September 1802 No. 883, Tweede Blad. Keuring van Zaaigranen te Middelhuis. 17 Sept. eelingen [fereede. IN HOC SÏGNO WSES Officieel €»edeeUe, S3 i nnen laml VEREENIGDE VERGADERING STATEN-GJENERAAL. OPENING STATEN-GiENERAAL Tweede Kamer aangekomen, wordt in de Plaatselijk Nieuws, Sommelsdijk. Voor de a. s. loting dei- Nat. Militie lichting 1903, zullen voor deze gemeente deelnemen de navolgende perso nen Regeering amen. Voor irt; afwezig )ÏIW. PETER IN het hoogste den bodem mingsproces :ergelegd in ad verbruikt groei in den aad aa ntref- re op vrucht- i we zeggen, ar toch vol- ;roeien We dergebracht, k niet graag lat de plan- ar onmidde- >m te kui.nen De stikstof, dadelijk voor t moet eerst n, eerst dan m van salpe- is. dat de jonge Doorte in de ontwikkelen, dadelijk op- strooien van Idel om daar- lere handels- de stikstof orm als het nel en zeker nnen er flink ^ordt. Als de uik van wat vorden. haar zeker aardig iaar de groei chten, dat ze ferm gewas tiken van wat bevelen. Niet et, maar ook inter moeten b. v. zullen vernemen, zal het Centraal uwvereenigin- n model voor- n dezen bond, 'Oi den aanbe- der en kunst regeling moet zijn getreden ndbouwproef- ring dan nog rde commissie van Bij ie veld jen en G. v. d. beslissing zal niet oprichten nfokkerij dan belangrijk te en konden ko- iderd geweest. Red.] ;ranen Rotterdam [aatschappij waren 27 srst, 3 rogge ie inzenders kend. Voor te Sommels- eree; J.Tini- I Lodder te toop, te Goe- gekend voor ke inzending Jeze keuring bevredigen den monsters ien dat deze t natte weder was de gerst 4. teloos geplaatst. kt als de vragen schilclploeg een ieder beter, vele landbouwers loewel ze er zelf en? inde losse tan dra- leelingen. achten, tot Uwe moods laat U de en dan de oude. schieden zet men in do nieuwe en oude eruit. Zoo de ontstane ope- nu nog veel aan proeven met wat kali. Yan 't eerste en van 't laat- dat beginnende elke Woensdag WERVERS, Dgeinenthouder. INZENDERS. D. Lodder T. Meijer J. Lodder Cz. A. van Es j, M. van Eek G. Bosschieter n p. van Schouwen J. van der Koogh M L. Knape H. A. Hanken P. Kieviet Dz.' Johs. Krijtenberg D. Born J. van der Meide J. A. Struik F. Bruinsel C. van Eek Mz. A. van der Sluis M. van Delft S. M. van der Vlugt J. Vroegindewei J. A. Struik J. M. Zaadnoordijk WOONPLAATS. Goedereede Stellendam Goedereede Nieuwe Tonge Herkingen Dirksland Oude Tonge Middelharnis Wilhelm.polder Sommelsdijk Middelharnis Stad a. h. H. Middelharnis Melissant Dirksland Middelharnis Dirksland Middelharnis Sommelsdijk Melissant Leeuwarden GRAANSOORT. Bescliikb. lioeveelh PRIJS. Toegekende prijzen. Wilhelminatarwe 50 mud. f 8.50 M 100 8,— Prijs van f 2.50 M 10 8.50 Prijs van f 2.50 Essex 8.25 Duivendaal 12 a 15 8.50 Essex 20 8.25 Prijs van f 2.50 50 8.25 80 7.75 Gladkaf Essex 60 9.- Win tergerst Batt. 40 5.- Rogge 1 7.- Ruw. Essex 10 8.- Bestuursprijs. Win tergerst 20 6- Duivendaal 20 8.75 Prijs van f 2.50 Bordeautarwe 30 7.- 43 n 7.70 Prijs van f2.50 Ruw. Essex 10 8.- Bordeautarwe 25 7.75 Duivendaal 12 8.60 Bordeautarwe 15 7.75 Ruw. Essex 10 8.10 Wilhelminatarwe 30 8.25 Ruw. Essex 60 8.15 Prijs van f 2.50 Duivendaal 20 7.75 Bordeau 20 8.25 Ruw. Essex 50 8.20 Prijs vau f 2.5o n 10 8.- Bestuursprijs. Zeeuwsche Wintorr. 15 5.75 Bestuursprijs. Gerst 24 5.35 Bestjjursprijs. 12 5.35 10 5.15 Rogge 25 6.- Prijs van f 2.50 A. Struik Middelharnis Er was tamelijk veel publiek en er werd belangrijk zaaigraan verkocht. BEKENDMAKING. Herhalings-Ouderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van gommelstiyk maken bekend: dat alhier herhalings-onderwijs zal wor den gegeven en wel te begingen met i October a. s.; dat tot dit onderwijs worden toegelaten die leerlingen die a lie klassen door- loopen hebben of na het bereiken van den 13-jarigen leefiijd de school hebben verlaten, doch hun 17-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt dat dit onderwijs zal worden gegeven van 1 October tot een April en wel voor jongens op Dinsdag en Vrij dag des avonds van 57 uur, in de maanden Occober en Maart echter met het oog op den veldarbeid van 5-30—7-3° ""tl voor meisjes op Maandag en Donderdag des namiddags Van 3,50550 uur dat ieder die van dit onderwijs gebruik wil maken zich voor of op 27 September a. s. daarvoor bij het hoofd der School moet aan melden. Burgemeester en Wethouders bevelen allen die in termen vallen dit onderwijs te volgen aan, om daarvan gebruik te maken. Sommelsdijk, 15 September. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. J. B. MIJS, L.S. DE GRAAFF. (kopervitriool) Hectoliter. Sommelsdijk' De Burgemeester en Wethouders van Dirks land doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 2 Sept. 1902 is vastgesteld de volgende wijziging van de algemeene politie verordening der gemeente Dirksland. Artikel 144 wordt gewijzigd als volgt In het vijfde lid valt het cijfer 22 weg. In het zesde lid wordt tusschen 20 en 27 het cijfer 22 geplaatst. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeen te Dirksland, ter openbare vergadering van den 2e September 1902 De burgemeester de Secretaris (get.) C. ZAAIJER. (get.) J. ROOIJ. Zijnde de Verordening van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland volgens hun besluit van den 9 tot 12 September 1902. B. No. 492 (2de Afd.) G. S. No 87 in afschrift medegedeeld. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoor den 15 Sept. 1902. De burgemeester en Wethouders van Dirksland. De Burgemeester. De Secretaris. 0. ZAAIJERJ. ROOIJ. van de beide Hamers, op Zaterdug 13 Sept. B902, tot sluiting van de zitting DER (Geopend te 3 ure.) De heer Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van den 3den September, No. 32 waarbij de Minister van Binnenlandscbe Zaken wordt ge machtigd, zich heden, te drie uren des namid dags, te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie, die den heer Miuister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de heer Minister, voor- afgegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats voor den troon, en houdt de volgende aanspraak: Mijne Heeren! Het heeft Hare Majeffeit de Koningin be haagd mij op te dragen deze zaling van de Staten-Genoraal in haar naam te sluiten. Hoezeer het nieuw opgetreden Kabinet de indiening van de belangrijke wetsontwerpen, die in uitzicht zijn gesteld nog s echts kon voorbereiden en zich bij die voorbereiding in geen geringe mate belemmerd zag door den omvangrijken arbeid vereischt voor de invoering van de militiewet, van de gezondheidswet, van de woningwet, van de ongevallenwet en van andere wetten is nochtans ook in dit zittings jaar niet geringe inspanning van de Staten- Generaal gevorderd. Met name de zes militaire wetsontwerpen, die in behandeling kwamen, hebben op een aanmerkelijk deel van uwen beschikbaren tijd beslag gelegdvier dier ontwerpen zijn reeds tot wet verheven, de beide overige wachten nog op de medewerking van de Eerste Kamer. Herzien zijn thans de wettelijke voorschrif ten omtrent bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van de officieren zoo bij de zee als bij de landmacht, terwijl die pensioe nen zelve opnieuw wettelijk geregeld zijn. Voorts is onder uwe medewerking eene over eenkomst met de Duitsche regeering gesl oten, waardoor eene nieuwe telegrafische verbinding met Nederlandsche-Indie zal tot stand komen. Insgelijks werd wettelijke bekrachtiging ver leend aan internationale overeenkomst en tot doeltreffender bescherming van den industrieelen eigendom, terwijl evenzoo bekrachtigd werd eene overeenkomst met België, gesloten ter vrijwaring uder wederzijdsche onderdanen van militie en schutterplicht. In verband met de voorbereiding van de invoering der nieuwe Wetgeving op de vaderlijke macht en de voog dij werden in sommige wetten nadere veran deringen aangebracht. De faillissementswet onderging eene wen schelijk gebleken wijziging. Tot betere verzekering van heffing van den accijns op het gedistilleerd zijn nadere bepa lingen voorgeschreven. De verkeersbepalingen werden bevorderd door onderscheidene wetten strekkende tot ont eigening noodig voor den aanleg of de exploi tatie van spoor-en tramwegen. Door wettelijke bekrachtiging van eene nadere overeenkomst met de Maatschappij tot Exploi tatie van de Staatsspoorwegen is eene definitieve regeling tot stand gekomen van de aanspraken van het personeel der voor malige Rijnspoor- wegmaatschappj. De bevoegdheid van de besturen der water schappen, veenschappen en veenpoldeis werd uitgebreid. De regeling van het beroep inzake de On gevallenwet kon, dank zij buitengewone in spanning, nog dit zittingjaar bij de Tweede Kamer in behandeling komen. Uwe medewerking werd verleend voor het tot stand brengen van een geregelden stoom vaartdienst tusachen Nederl.-Indie en Oost- Azie. De uitvoerrechten op indigo en koffie in Nederl. Indie werden afgeschaft, door goed keuring van verschillende begrootingsontwer- pen hebt gij de Regeering de uitvoering van gewichtige maatregelen mogelijk gemaakt. Voor de door u verleende medewerking en voor uwe toewijding aan 's lands belang heb ik de eer daartoe door de koningin gemachtigd, Harer Majesteits dank over te brengen, en thans verklaar ik, in naam der Koningin, deze zitting van de Staten Generaal te zijn gesloten. De heer Miuister wordt door de com missie uitgeleid, en nadat zij in de ver gaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzit ter de vereenigde vergadering. van de gewone mitting der op Dinsdag 16 September 1902. De heer Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, die den voorzitters- stoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer begeven hebben, des middags te twaalf uren de vergadering, en laat door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een Koninklijk besluit van den 3den September 1902. houdende zijn benoe ming tot Voorzitter van de Eerste Ka mer, gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemt eene commissie, die Hare Majesteit de Koningin in bat gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministeri- eele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich, te één uur des namiddags n.ede in de ver gaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en van Zjjno Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg, kort daarna in het gebouw der vergaderzaal binnen geleid, neemt plaats op den troon, en houdt, terwijl Hare Majesteit do Koningin-Moeder on Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeien zijn, de volgende rede: Mijne Heeren Uit ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde mij betoond te inniger aan mijn volk verbonden, ben ik in uwmidden verschenen, om ook nu 111 persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. De bei rekkingen van Nederland met de andere mogendheden bleven wat zij waren, en behielden een vriendschappelijk karakter. De terugslag van eene elders ook dit jaar daar weer uitgebroken crisis was voor het scheepvaartverkeer nadeelig, overigens bleef de toestand van handel en nijverheid bevredigend en gaf de landbouw geen ongun stige uitkomst Op h?t gebied van den arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residentiën op Java maakte krachtig hulpbetoon van gouverne- mentswege noodzakelijk. Zoo hier te lande, als in de Koloniën en overzeesche bezittingen kweten zee- en landmacht zich met toewijding van hare roeping en gaf het corps burgerlijke ambte naren alleszins reden tot tevredenheid. In het nieuwe zittingsjaar zal een reeks van wetsontwerpen bij de Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal uwe medewerking worden inge roepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale en Gemeentewettot meerdere vrijmaking van het Hooger en Middelbaar onderwijs, tot inperking van den vaccine- dwang tot meerdere ontwikkeling van het Hooger en Middelbaar Vakonderwijs, tot regeling van de pensionneering der bijzon dere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers, alsmede tot vervanging van de arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van de verschillende deelen van het onderwijs en de wijzigingen, die te dien einde in de onderwijswetten zullen zijn aan te brengen, is het mijn voornemen een staatscommissie te benoemen. Ter bekrachtiging van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onder werpen van internationaal privaatrecht zullen u ontwerpen worden voorgelegd. De indiening van wetsontwerpen betreffende het houden van loterijen, het arbeidscontract, het bewijs in burgerlijke zaken en het nota risambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire strafrechtpleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschaffing van de staatsloterij zal een wetsontwerp bij u inkomen. Voor de gedeeltelijke herziening van de wetten op de personeele en de vermogens belasting en voor nadere regeling van het suikervraagstuk en de bankquaestie zal uwe medewerking worden ingeroepen. Wetsvoordrachten tot regeling van de landbouwvertegenwoordiging, van het tele graaf- en telefoonwezen, van het rivierrecht, van bevloeiïtigen, alsmede van opsporing van delfstoffen door den Staat, zullen u nog in dit zittingsjaar bereiken. Zoodra door het koloniaal bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zijn gedaan, om den spoorwegaanleg naar het Lawagebied en het nader onderzoek van dat gebied van bestuurswege ter hand te nemen, zal ik u voorstellen om dit werk, dat ik noodzakelijk acht, van rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingsjaar van uwe inspan ning gevorderd worden. Ik reken daarbij op uwe toewijding aan de zaak van het Vaderland, en bid U toe, dat God de Heere uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Majesteit, de Koningin-Moeder en van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg, en voorafgegaan door de Com missie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commis sie in de zaal is teruggekeerd, de ver eenigde vergadering. Uitvaart van Jhr. Mr. T. A. J. Van Asch van Wijck. Men seint ons uit Den Haag Geruimen tijd voor dat iiet uur der droevige plechtigheid was aangebroken stond een belang stellende menigte voor het huis laan Copes van Cattenburgh om tegenwoordig te zijn bij de uit vaart van den betreurden staatsdienaar Jhr. Mr. T.A.J, van Asch van Wijck. In het sterfhuis leidde Ds. Gheel Gildemeester vooraf een lijkdienst in het bijzijn o. a. van de vertegenwoordigers der Koninkl. familie, van de Ministers, de Voorzitters der beide Kamers, den Rnssischen gezant als deken van het diplomatiek corps, den secretaris generaal van Koloniën, eenige Kamerleden enz. De uitvaart zelve was overeenkomstig den wensch van den ontslapene hoogst eenvoudig. Slechts één krans: die welke namens de familie aan het lijkkleed was gehecht. De kamerbewaarder en boden van koloniën gingen langs den rouwwa- gen. Toen deze passeerde ontblootte ieder eerbiedig' bet hoofd. In drie hofkoetsen hadden resp. de vertegen woordigers van H. M. de Koningin en van H. M. de Kqnmgin-Moeder, en van Z. K. H. den Prins plaats genomen. - Op de begraafplaats een talrijke menigte uit alle rangen en standen der bevolking, die eere kwam bewijzen aan den ontslapen xiopulairen hooggeachten overledene en zeer velen ook uit de kringen, die hem meer nabij stonden. Vele leden der Kamers, oud-ministers, de gou verneur Lely, verscheidene buitenlandsche gezan ten, Prof. Woltjer als voorzitter der Vereeniging van Chr. Nationaal Schoolonderwijs, een deputatie van Patrimonium en van andere Christelijke bon den of vereenigingeu, ook het moderamen van Nederland en Oranjede majoor commandant der Amersfoortsche schutterij en leden van het be stuur dier gemeente, de viespresident en vele leden van den Raad van State, de burgemeester van Don Haag en vele oud en tegenwoordige raadsleden enz., de Commissaris der Koningin, vele dignitarissen van bureaux van algemeen bestuur en vooal van Koloniën. Alleen Minister Kuyper trad naar voren om, niet uit naam der Regeering en niet als Minister, maar als oudste vriend van den ontslapene een kort woord te spreken. I11 aansluiting aan de laatste wilsbeschikking van den overledene, voordat hij de tweede operatie moest ondergaan, zou dat niet een woord van lof zijn voor den mensch, die was heengegaan, maar een woord van verheerlijking van God. Het is ook niet noodig zijne verdiensten te huldigen. I11 Nederland zijn wij nog zoo gelukkig, dat ten minste aan het graf de vlam van het partijvuur gedoofd wordt en de harten van voor- en tegenstanders zich vereenigen in een gemeen schappelijk gevoel. - Gelukkig het land, waar het menschelijk hart althans aan het geopend graf zijn rechten her neemt. Spr. had het bij dezen doode gezien, hoe bang het menschelijk harte is, wat het heeft te wor stelen. Met machtigen ijver, toewijding en wilskracht heeft de overledene de onmetelijke taak vervuld om alles in zich optenemen wat Oost en West betrof. Men heeft het na zijn eerste begrooting erkend, dat nooit iemand, die niet in Indie geweest was, met zoo volledige kennis zijne begrooting verde digd heeft als hij. Doch reeds kort daarna verried zich voor hem de worm, die aan den wortel zijns levens knaagde. Hij geloofde het eerst niet. Hij werkte steeds voort. Zelfs toen zijn bloed- gehalte met 40 pCt. verminderd was, lag hij om ringd van ambtenaren op zijn ziekbed. Toen volgde de operatie, die hij moedig door stond. Na zijn herstel, welk een geluk hem in zijn oog blonkde vreugde dat hij weer aan den arbeid kon gaan. Hij scheen als overwinnaar weer te keeren, maar toen daarna de kwaal zich weer vertoonde, sloop de vrees in het hart. Daags voor de tweede operatie sprak hij nog van hope, maar hij geloofde er zelf niet meer aan. De operatie misluktede voeding kon geen doorgang vinden. En toen kwam de worsteling. Uit zijn hart moest hij breken, al wat hij voelde voor zijn vorst en zijn volk, voor zijn Christenvolk, de liefde voor zijn lieve vrouw. Maar kort voor zijn sterven was die worsteling ten einde, dacht hij niet meer aan do wereld, noch aan de Koloniën, maar had hij alles aan zijn God overgegeven en was zijn eenige vraag of daarboven een andere werkkring voor hem zou ontsloten worden, of God hem ge nadig zou zijn. Nooit was hij zoo groot, als toen hij zoo-klein voor zijn God stond. Spreker schetste hem nu als den'man, dien hij 34 jaar gekend heeft, met nuchtere zelfkennis, zich nooit overschattende, wetende dat hij niet den vonk van het genie had, naar gewone goede gaven. Spr. schetst den zwaren strijd, dien Van Asch van Wijck in zijn hart heeft moeten voeren en moeten uitboeten alle verwachting eu hope voor de toekomst. En dat bij een man die de goede eerzucht had, die een man van karakter bezitten moet, om wat te zijn- Toen hij werd uitgenoodigd als minister op te treden, vroeg Van Asch van Wijck: zoudt ge waarlijk meenen, dat ik daartoe in staat ware? Werken dat was zijn lust, eu zijn eer zich in werken in de details. Zijn hoofd was een schatkamer van weten, en zijn lust was Jezus' Woord te volgen „Ik ben in uw midden, als een die dient." Bij zijn volk heeft hij dat getoond, en ofschoon een edelman en van edele afkomst begreep hij ten volle het Woord des HeerenIk ben de Heere, en gij zijt allen broeders. I11 stad en dorp treurt men om den beminne lijker! Yan Asch van Wijck, die is heengegaan. Hij had de liefde gewonnen van harten in breeden kring' en van verre ruischt die klank van liefde hem toe over deze groeve. Wat was het mysterie van dit leven Niets dan het geloof. Van Asch van Wijck liep niet met zijne vroom heid te koop, maar het geloof was van zijne jeugd zijn tweede natuur, het stille, eenvoudige en krachtige geloof is de gids geweest in zijn leven en drong hem, wat hij beleefd, te eeren. En wat hij voor zijn volk wenschte te doen? Hij streed voor het Evangelie met de heilige overtuiging als het eenige middel, om het volk op te heffen en te verlossen van de doodelijke omarming van het materialisme. Yandaar zijn pogingen tot kerstening derne- gerbevolking. in Suriname en zijn overtuiging, dax Java slechts te behouden is door de kracht van het Evangelie. Dat geloof heeft hem doen triomfeeren. Llij zag in den dood een vijand en heeft dien overwonnen. Op hetzelfde papier, dat zijn uiterste wil bevatte schreef hij een bijbelwoord. Ten slotte sprak de spreker nog eenkort woord van diep meegevoel voor de vrouw, de weduwe, die met hem heeft geleden en hij hoopde, dat God haar vergelde wat haai man voor het volk van Nederland, voor zijn Christenvolk is geweest. Een broeder van den overledene sprak een dankwoord aan de vertegenwoordigers der Vor stelijke familie, aan Minister Kuyper, en aan alle aanwezigen. En nadat die vertegenwoordigers aan de naaste familieleden de hand hadden gedrukt, was de roerende plechtigheid geëindigd. Bij de gehouden stemming voor de Tweede Ka mer in district II van 's-Gravenhage zijn uitge bracht 3816 geldige stemmen. De volstrekte meer derheid was dus 1909. Mr. W. Dolk (lib.) kreeg 1916 stemmen, Jhr. M.r. W. Th. Gevers Deijnoot (antlr.) 1883 en mr. P. H. van der Kemp 17. GEKOZEN is dus Sir W. Dolk. Bij de algemeene verkiezingen in 1901 werd gekozen de heer J. P. W. Conrad (lib.) met 2536 stemmen, tegen 1826 op den heer W. B. van Lief land (r.-k.) en 164 op den heer P. J. in de Betou (vrijz.-dem.) Bij de gehouden stemming voor de Tweede Kamer in district IX van Amsterdam zijn uitge bracht 5512 geldige stemmen. De volstrekte meer derheid was dus 2757. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dein.) kreeg 2050 stemmen de heer H. Bij leveld (antir.) 1643, de heer C. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 1016 en mr. N. G. Pierson (lib.) 803. HERSTEMMING dus tusschen mr. P. J. Troel stra en de heer Cl. Bijleveld. Staten van Zuid-Holland. Bij de Maandag gehouden herstemming voor een lid der Prov.. Staten voor bet kiesdistrict Den Haag zijn uitgebracht 8735 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenB. Janse Johzn., (lib.) 5068. en Mr. M. J. G. M. Kolkman (r. k.) tevens candidaat der antirevolutionairen, 3690 stemmen,zoodat gekozen is de heer B. Janse Johnz Govert van Beek, (bd.) Willem Albertus Groenendijk, Jacob v. d Sluis, Lieven Schol, Anthonie Krijgsman, Frans v. d. Berg, Arie Jan Hartensveld, Teunis v. d. Doel, Jacob Cornelis JTieleman, (bd) Jacob van de Pol der, Jan Kattestaart, Pieter Arie van Gent, Everardus Johannes Heintjes, Willem Jacob Slis, Maarten v. d. Sluijs, Pieter v. d. Doel Mz., Cornelis van Wezel, Pieter v. d. Doel Jz., Aren Hollaar, Marinus Korteweg, Cors- tiaan Spee, Willem v. d. Brugge, Leendert de Ruiter, Johannes Vroegindeweij, Wil lem Groenendijk, Jacob Leendert de Vogel, Jacob fBreur, Willem Cornelis van Nimwe- gen, Laurus v. d. Baan, Beije den Baars, Pieter Koppenaal, Jan v. d. Groeff (vrijwil liger) en Jeremias Zweerus. Heden slaagden aan het Seminarie te Hageveld ter opleiding van geestelijke, onze dorpsgenooteu Everardus Ignatius Simons en Johannes Buijs. Heden, Donderdagmorgen, had een leerliü'j-Iietser het ongeluk regelrecht 111 de kerkgracht te rijden Vermakelijk was het, hem tot in 't mid den van de gracht op zijn fiets te zien peddelen om daar om te vallen tot groot vermaak van de vele omstanders. Door de bewoners van den Oostdijk alhier is een adres in circulatie gebracht en reeds van vele handteekeningen voor zien, van den volgenden inhoud Aan den raad der Gemeente Sommelsdijk. De ondergeteekenden, bewoners van den Oostdijk fe Sommelsdijk, vernomen hebbende, dat op bun verzoek tot afslui ting van den Oostdjjk voor bespannen voertuigen, niet enkel afwijzend is be schikt, maar dat zelfs de reeds in do ge wijzigde politieverordening opgenomen bepiling om alleen stapvoets den Oostdijk te passeeren, daaruit op voorstel van den heer K. de Graaff is verwijderd, achten het zich verplicht andermaal tot u te komen met een verzoek. Ofschoon algeheele afsluiting ons aan genamer geweest ware, zouden wij ons bij het stapvoets rijden gaarne hebben nedergelegd, omdat ook daardoor reeds veel aan het gevaar voor ongelukken zoude zijn weggenomen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de raad bij zijn laaistgenomea besluit zou volhouden, immers wij zijn diep er van overtuigd dat stapvoets rijden is in het belang van alle bewoners van den Oostdijk niet alleen, doch ook in het algemeen belang. De Oostdijk wordt hoofdzakelijk bereden door doortrekkende rijtuigen en voor een zeer klein deel door inwoners van Sommelsdijk. Allen, inwo ners en vreemdelingen, hebben met de Oostdijkers eenzelfde overwegend belang bij deze zaak, om het gevaar voor onge lukken zooveel mogelijk te beperken en zoo weinig mogelijk het verkeer te be lemmeren. Wanneer gij op een avond in de afge- loopen week, in schemerdonker toen twee achterelkander gebonden wagens bespan nen met twee paarden over den dijk vlogen, daarbij tegenwoordig waart ge weest, zoudt ge van angst uw hart heb ben vastgehouden, evenals veie moeders, die in doodsangst naar hun kinderen grepen om hen voor overrijden te behoe den en zeker zoudt gjj met algemeene stemmen hebben besloten tot stapvoets lijden Belemmering van het verkeer, het is overvloedig bewezen, heett stapvoets rijden niet tengevolge. En al mocht er al eenige belemmering plaats hebben, dan wordt die hoofdzakelijk ondervon den door vreemdelingen, en zijn wij u niet nader P moet het belang der inwo ners dezer gemeente niet zwaarder bij u wegen dan dat dor vreemdelingen P of moeten hier do particuliere belangen van enkelen of een enkele beslissing tegenover het algemeen belang Immers neenTe meer daar niemand over het stapvoets rijden of eenige belemmering heefgeklaagd, doch integendeel iedereen dat een uitstekende maatregel heeft ge vonden. Wij vertrouwen dat het niet noodig zal zijn nogmaals alle gevaren en argu menten op te sommen en verzoeken u, inplaats van algeheele afsluiting zooals eerst door ons werd gevraagd alsnog in de politieverordening te willen vaststellen dat de Oostdijk niet anders dan stapvoets mag worden gereden. Zooals wij reeds meldden is dit adres reeds van vele handteekeningen voorzien, en ligt het alsnog bij den heer P. A. van Buuren alhier ter teekening. Wij kunnen zeer wel begrijpen hoe onze Oostdijkbewoners reckhalzend uitzien dat het rennen op den dijk ophoude. Zij die kinderen hebben en in straten wonen waar, in strijd met de gemeenteverorde ning van „stapvoets" rijden, vliegend wordt gerend (b. v. b. Schoolstraat) zul len zeker gaarne hunne medeburgers helpen om te verkrijgen, wat zij zelf 0 zoo gaarne wenschen. Middeiharms. Aan Burg. en Weth. is een verzoek gericht door Mej. J. A. van Buuren, onderwijzeres aan de Openbare Meisjesschool om gezondheidsredenen haar verlof dat 1 Oct. a.s. eindigt met 7 maan den te verlengen. Gisteravond viel het 10 jarig, doch tertje van J. Driesse in de kaai en werd gelukkig bijtijds gered door den varkens- koopman J. Broeke, wonende te Tiel. Ook het 7 jarig zoontje van J. Bus- kop geraakte te water en werd ook spoe dig gered door den schipper R. Smit alhier Stad aan "t Haringvliet. Burg. en Weth. maken bekend dat de Rekening van inkom sten en uitgaven der Gemeente over het jaar 1901 gedurende 14 dagen Ier Secretarie voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kesten verkrijgbaar „esteld. Tot Gemeenteveldwachter in onze gemeente is benoemd L v. Antwerpen, jacht opziener te Middelharnis.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 3