Vrijdag 19 September 1903 Antirevo In lion air Zeventiende Jaarg. No. 883. Orgaan Yoor fl© Knid!ioHand§ehr en Kecnw*©li© Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES ■j- Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. UITGtEVEK: T. BOEKHOVEN. SOMMESjSSHJM. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advert entiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Aïle stwfefeen voor de Hedaciie bestemd, Advertenties! en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE READ. Een zwaar verlies. De doodstijding van Jhr. Mr. T, A. J. van Asck van Wijck bereikte ons te laat oui nog in ons vorig nummer mede ons diep leedwezen te betuigen over het heengaan van dezen voortrefielijken geestverwant. Welke eene algeineene deelneming wekte zijne ziekte in het begin dezes jaars, en hoe groot was veler blijd schap bij het vernemen van zijn aan vankelijk herstel. En zie, daar ontviel hij ons nu toch nog op eenmaalen hoeveel ontvalt ons met hen een man, hoog van geboorte, maar nederig van zin een ijveraar van goede beginselen als weinigen, en wegens zijn nobel karakter ook bij de tegenstanders geëerd een bekwaam minister, die zulke schoone plannen had voor het welzijn der koloniën en die nog zoo veel goeds had kunnen tot stand brengen. Waarlijk, hier moeten wij achter schrijven „Gods wegen zijn ondoor- zoekelijk Zijne gedachten zijn hoo- ger dan 's menschen gedachten." Naar onze meening was de Heer van Asch van Wijck zoo hoog noo- dig vervulde bij eene rol, die geen ander op zich kon nemeD. Maar de Heere van leven en dood beschikte het anders. Ons past hier een eerbiedig zwij gen, en voorts een ootmoedig gebed, ol het Gode believen wil ondanks dezen droevigen slag den raad der Kroon nog te schragen en tot zijne zware taak toe ie rusten door Zijn machtigen arm. Trooste de Heere de zwaar be proefde weduwe, en toone Hij aan land en volk ook thans op verras sende wijze, dat Hij bij het schenken Zijner zegeningen niet aan personen gebonden is. Wng-egToside roem. Enkele weken geleden zocht het Utrechtsch Dagblad aan zijne lezers wijs te maken, dat de liberale par tij is „de partij der vrijheid," dat is, meer dan eenige andere partij de vrijheid voorstaat en voor de vrijheid gestreden heelt. Die lofspraak kan niet als waar erkend worden. Zij is in strijd met de natuur van het liberalisme en met de feiten. Immers het is ook de liberale partij, die sedert vele jaren het er op toegelegd heeft om den godsdienst ■van het politieke erl te verbannen. Maar dat kan juist nietten min ste niet regelmatig, niet. consequent, niet duurzaam. Veeleer is omgekeerd de bevorde ring en toepassing der christelijke beginselen eene eerste voorwaa' de om tot meerdere burgervrijheid te geraken. „Waar de Geest des Heeren is, aldaar is vrijheid." Dit blijft voor alle tijden en voor alle levenskringen gel den.En die Geest werkt middellijk door het Woord, bindt de consciëntie aan de H. Schrift. Wie dus het gezag van dat Woord op politiek terrein ont kent, sluit daarmeê de hoolfdbron dei- vrijheid dicht. Dit is ook meermalen uit de libe rale praktijk gebleken. Met de „groote" Kerk (die hare grootheid in den zin van uitgebreidheid ver kreeg door het allengs meer loslaten van den belijdenisband) en de „neutra le" school (die de kinderen aan de christelijke opvoeding ontwende) heeft het liberalisme gedurende vele jaren gepoogd om de geheele natie naar zijn wil en zin te reformeereu. Naar de consciëntie-overtuiging van anders- gezinden werd weinig gevraagd. De liberale meerderheid in het Staats bestuur dwong eenvoudig tot onder werping op zulke cardinale punten. En wat hun ver vooruithollende geesteskinderen in dit opzicht zouden durven onderstaan, als zij het over wicht kregen, wat de socialisten in het schild voeren, ter onderdrukking van do persoonlijke vrijheid, is te overvloedig bekend om in dit verband nog nadere uiteenzetting te behoeven. Waar de liberalen alleen nog dwongen tot extra-offers voor de instandhouding van het kerk- en schoolwezen, willen de sociaal-de mocraten zonder veel complimenten de kapitalen der groote bezitters in de Staats-schatkist overbrengen om daarmeê de zaken der „vrije" burgers nog veel meer te beredderen. Natuurlijk is hiermede niet de staf gebroken over alle liberale daden, of ook ontkend, dat zij in veel toestanden en aangelegenheden verbetering hebben aangebracht. Even min wordt betwist, dat er onder de liberale partij vrijheidslievende per sonen gevonden werden en nog zijn. Maar dit is meer aan gelukkige inconsequentie dan aan de kracht van het liberalisme te danken. De historie staat daar als een onwraakbaar getuige, dat niet het liberalisme, maar wèl de christelijke staatkunde kon bogen op de bevor dering der burgervrijheid. OpKweeperij. Dat iemand voor zijne inzichten en overtuigingen strijdt, is hem natuurlijk niet kwalijk te nemen ook den socia list niet. Maar wat wel aan ieder euvel te duiden is, dat is het zonder grond verdacht maken, het liegen en laste ren tegen den andersdenkende. Hier aan maken de socialisten zich telkens schuldig, en het hoofdorgaan hunner partij doet daaraan gestadig mede. Ontevredenheid zaaien is hun stre ven. Hoeveel er ook gedaan wordt in loyalen zin en ter gemoetkoming aan de bezwaren van de arbeidende klasse, nooit is het goed. Altijd wordt alleen de zwarte kant opgezocht of er bij gephantazeerd. Benoemt de christelijke regeering christelijke mannen in de hooge betrek kingen, dan noemen de socialisten dat partijzucht. Benoemt zij bekwame mannen uit andere partijen, dan heet dat weer aristocratisch. Toen de Eerste Kamer de eerste ongevallen-wet verwierp, jammerden de socialisten daarover alsof er iets verloren was gegaan, dat geheel uit hun hart was gegrepen. En toen kort daarna in verbeterden vorm die wet er doorging, stelden zij zich weer aan alsof er voor de arbeiders niets in zat. Thans ging de kamer zich haasten met de beroepswet, om indien eenigs- zins mogelijk, de invoering der onge vallenwet op L Januari 1903 te ver zekeren. En zie nu worden Regeering en Kamer van socialistischen kantweer vierkant in strijd met de feiten beschuldigd, dat zij uit ongevoelig heid voor de verminkte arbeiders en hunne weduwen en weezen de zaak op de lange baan te schuiven. Hoe boos toch Er wordt ook bij verteld, dat de ongevallen wet in Nederland zooveel langer noodig had om tot stand te komen dan elders. En hoe zijn de feiten In Nederland is er 4 jaren over gewerkt, en in alle andere lan den waar eene soortgelijke wet bestaat 4 a 13 jaren. Onder min kundigen, zooals '/het Volkw en andere socialistische organen meest om zich verzamelen, is het op die manier goedkoop kwaad spreken voor het oogenblik. Maar het eind zal den last dragen. Want als het aldus door leugentaal aan het muiten geraak te volk zijne hartstochten eens een maal wat gekoeld heeft, zal het te laat ontwaren, dat het gevangen ge nomen is door verleiders, in de strik ken des onheils. De hooge regeering moet in de volksvertegenwoordiging ook ,,de kwa den verdragen// kunnen. Daarom is het ook zoo nuttig, dat hun tolken vau wege het Ministerie thans eens te woord gestaan worden door een man die dit uverdragen*/ sedert vele jaren in verschillende gewichtige func- tiën heeft moeten beoefenen maar het valt anders op den duur wel moeilijk om met hen te debatteeren, als waren zij in hun beweringen te goeder trouw en onschuldig daw lende. HIjli§wel feg-eis «Ie hiiiaen vasa ontucht. Het Comité van de Ned. vö.= öo- niging tegen de Prostitutie, den Ned,, vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn en de Ned. Mid dernachtzending-verceniging heeft eene brochure verspreid, waarin zij de noodzakelijkheid toelicht van eene Rijkswet, waarbij het houden van openlijke huizen van ontucht wordt strafbaar gesteld en de regle menteering opgeheven. Dit Comité vraagt ook steun van allen, die mede det overtuiging zijn toegedaan, dat de overheid behoort te maken voor de publieke eerbaar heid en dat zij noch preventief, noch beschermend, maar alleen werend tegenover de openbare ontucht mag optreden. Waar thans in degene gemeente de bordeelen als nuttige instellin gen worden beschouwd en het ver plicht geneeskundig toezicht in het belang der volksgezondheid wordt geacht, werd in de andere gemeente na nauwkeurig onderzoek het hon den van bordeelen stafbaar gesteld en op advies van uitstekende ge- neesheeren met de regelementeering gebroken. Daarom wordt door genoemde vereenigingen eene Rijkswet ter be vordering van rechtsgelijkheid noodig geacht. Ook in Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, Duitschland, Oos tenrijk, Groot-Britannie, de Yeree- nigde Staten van Noord-Amerika en nog andere landen is bij Rijkswet het houden van publieke huizen van ontucht strafbaar gesteld. Om nu tot zulk eene wet ook in ons land te komen, vraagt het comi té der betrokken vereenigingen van alle belangstellenden steun, en zulks door het schrijven van een advies van adhaesie aan H. M. de Konin gin bij het adres van genoemde vereenigingen, waarvoor een ontwerp bij de brochure werd gevoegd als mede door het beleggen van open bare vergaderingen ter bepleiting van dit belang waartoe sprekers of spreeksters te verkrijgen zijn door tusschenkomst van het centraal-bu- reau te Arnhem (St. Marten no 7). Gaarne helpen wij mede tot ver spreiding van deze middelen. De lezing der brochuren aan het Centraal-bureau te Arnhem a 10 cent verkrijgbaar (50 ex. f 1,50, 25 ex. fl, 10 ex f 0.50) bevelen wij ten zeerste aan. Men kan daarin onder meer be toogd vinden, dat het bestaan van bordeelen een groot gevaar oplevert voor de zonen en de dochteren on- zes volks; dat het keuren der ontuch tige vrouwen de persoonlijke vrijheid aantast en ingang geeft aan het ver keerde beginsel, dat men een kwaad kan bestrijden en er tevens mede onderhandelenvoorts dat ontucht geen noodzakelijk kwaad is, dat de man, al i3 hij ongehuwd zich daar van zonder kans op 'ziektegevolgen kan onthouden dat door de regle menteering en keuring de oogen worden gesloten voor eene degelijke hygiënische bestudeering van het vraagstuk, dat in elk geval het recht en de moraal h.ooger behooren te gelden dan de vermeende hygiene, de reglementeering den z. g. handel in blanke slavinnen bevordert enz. Aan H. M. de Koningin. Algemeen Kies- en Stemrecht X. We meen en in ons vorig artikel dui delijk aangewezen te hebben, waar het den socialisten met A. K. om te doen isen we zouden naast hun beweegre denen onze gedachten plaatsen. We geven toe, dat een Kamer, onder 't A. K. gekozen veel meer de sociale en geestesstroomingen der Natie zal weergeven dan de huidige Kamer. Maar dat is van H Huismanskiesrecht evenzeer te wachten. We geven toe, dat Regeering en Wet gevende Macht zich thans meer dan ooit bezig houden met de regeling van allerlei sociale aangelegenheden, en de Kamer leden zich willens of onwillens naar dien nieuw ingetreden toestand zich zullen hebben te gedragen, en dat dus de vierde klasse, in 't bijzonder bij die belangen betrokken, tolken, organen noodig hebben om der Overheid bekend te maken, wat zij willen, om én als mensch èn als staats burger te kunnen leven, zooals recht en gerechtigheid, liefde voor zijn even- mensch, godsdienst en zedelijkheid dit eischen. Maar dat 't aangevangen werk nu door een Grondwetsherziening, waardoor met t kiesrecht ook veranderen zal de wijze van samenstelling der Kamers, waardoor noodzakelijk worden zullen de wijzigingen in Staten en Raden, waarbij ook op den voorgrond zal treden het Evenredigsheids vraagstuk, afgebroken moest worden, zouden we zeer betreuren. Waar zoovaak dat gevleugeld woord van Dr. Kuyper smalend wordt aangehaald, dat„geen dag, geen uur kunnen ze wach ten, die werklieden," daar zou men nu een vierjarige periode laten passeeren 9n bij ontbinding der Kamer, na afloop der Herziening, niet eens wetende, wat 't A. K. voor oude en nieuwe leden bren gen zal, zou men een blinde toekomst ingaan terwijl nu reeds blijkens de Troonrede behandeld zullen worden arbeidscontract, pensioneering, ongeval lenverzekering, vervroegde winkelsluiting invoerrechten, Zondagsrust enz. enz. al- temaal onderwerpen, die diep in kunnen grijpen in 't sociale leven. Zal datzelfde bezwaar over vier jaar dan nog niet bestaan Zeer zeker. Altijd Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 8,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Kon er met die anti-godsdienstig heid een ruime vrijheidszin gepaard gaan, dan ja zouden de liberalen het in dit opzicht ver hebben kunnen brengen. Het ontwerp adres van adhaostie te ,'chrij- ven op een zegel van 22'/i et. lu dt aldus Geeft eerbiedig te kennen. (Naam van Kerk Vereeniging enz.) dat-^j-met volle instemming heeft kennisgeno men van het adres, door de Ifederland- sehe Vereeniging tegen de Prostitu tie, «Sen Mederiandsclien Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn en de Wed. Middernacht- zending-Vereeniging aan Uwe Mujestiet gericht; dat-M-z>ch volkomen kSn vereenigen met het ZIJ daarin gedaan verzoek om het Strafwetboek in dien geest to Wijzigen dat het houden van openlijke huizen van ontucht in welken vorm ook strafbaar worde gesteld en de verplichte in schrijving en het geneeskundig onderzoek van vrouwen worde verboden: redenen, waarom 'Mi-eerbiedig den wensch uit spreekt in den geest van bovengenoemd verzoek te willen besluiten. 't Welk doende Voorz. Secr. den190 En dan stemmen we met veelivaarheden in.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1