11 ZAAIWIKKEN Ml IJK VLAKTE SPAARBANK VOO Advertentiën. BED C denbi jfr 1 in 'II i FEUILLETON. Steeds hooger. I &A KERMIS PAARDENMARKT MAAKKRÜIDEN HET MR, TEEPE MIDDEL HARNIS. Cas'boli iieum, J. DE KORTE ll. 01E TONEE. voor reclame, DRUKWERK W Gl r., Volkeren tier Aarde. Tuin- en Tand bouw. Vraagbaak. Wekeliikeche beurs Ie Aietf«ce Tonye. T. H. HOLLEMAN. J. TIEMAN, EENE VERLOTING te huur „Middelharnis en Sommelsdijk", C. KOLFF A.Cz. Scl 11 nel rTEKl PE V i w i'i. des volks zijn, zij dan ook door het ge- heele volk moeien worden saamgesteld. En die opmerking was juist. Op Zondag 20 Sept. '85 weer een dito betooging als 't vorige jaar, maar groot- scher. Er namen aan deel 116 vereeni- gingen, die een totaal van 14000 leden vertegenwoordigden Helsdingen. Domela Nieuwenbuis, Heldt, Fortuin e. a. waren de woordvoerders. De volgende motie, in krasse bewoordingen uitgesproken, werd aangenomen „De nationale volksvergadering op lieden 20 Sept. '85, spreekt als haar govoelen uit, dat ten spoedigste algemeen stemrecht door de Grondwet gewaarborgd, moet worden verleend. Zij voegt hieraan do verklaring toe, dat een langor negeeren van dezen volkscisch een misdaad is te noemen en de mogelijke gevol gen eener langere miskenning ulleen terug kaatsen op hen, die den ernst dor tijden ver getende, op onverantwoordelijke wijze de nood zakelijke hervorming tegenhouden. En acht zioh voorts ontheven van de ver plichting de Regeering nogmaals op de wijze als heden geschiedt, met den volkswensoh in kennis te stellen, zijnde een herhaling van dezebeweging beleedigend voor do eigenwaarde van 't Nederlandsche Volk". Hoewel eene krasse motie, was ze niet minder dom gesteld Men zei kort en goed, dat men zoo'n betooging voor 't laatst gehouden haddat eene herhaling eene beleediging zou zijn voor 't Yolk reden waarom de Regeering en de Kamerleden er juist daarom van afzagen, veel notitie aan de zaak te schenken terwijl daaren boven de bedekte aanwijzing van geweld in 't woord „terugkaatsen" den tegen stander van A. K. een wapen in de hand gat om de betooging en den algemeenen strijd te veroordeelen, er er tegenover te gaan staan. Door deze motie ia de strijd voor A. K. gaan verzwakken. Men had zich zeiven den strop om den hals gedaan, de deur achter zich toegeworpen door 't overal te verkondigen (uit de motie) dat zulk eene betooging voor 't laatst was geschied. Eindelijk in '87 kwam de Grondwets herziening, maar met de verlangens der Voorstanders van A. K. was in het wets ontwerp geen rekening gehouden. Maar nu bleek ook de verflauwing 1 De Boud voor A. K. wilde weer een betooging op touw zetten, maar er kwam niets dan een sober adresje, waarin de Kamerleden gewezen werden op bet Recht voor Allen in eiken goeden burgerstaat. Ook besloot men adhesiebetuigingen te zenden aan de verst-strekkende amen dementen, maar niets baatte. Algemeen Kiesrecht kwam er niet, integendeel het regeeringsvoorstel werd aangenomen en nog heden ten dage zegt art. 80, wat de Regeering toen wenschto en kreeg nl. „De leden der Tweede Kamer wor den rechtstreeks gekozen door de manne lijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kentee- kenen van geschiktheid en maatschappe- Ivjken welstand bezitten, en den door die wet, te bepalen leeftijdwelke niet berieden 23 jaren mag zijn, hebben be reikt." Uitgesloten zjjn gevangenen zij, die onder curateele staan zij, wien het kiesrecht bij rechtelijke uitspraak is ontzegd zij, die in 't afgeloopen jaar bedeeld zijn; zij, die hun belasting niet hebben betaald. Geen algemeen kiesrecht dus, maar weer geschiktheid en welstand als in 1848, maar met dit verschil, dat behalve naar de eigenlijke census, die vroeger alleen besliste over 't kiezerscbap, mi ook ge vraagd wordt naar een diploma, naar uw loonde huur van 't huishot pensioen en de inlagen in Spaarbank ot den uitzet op 't Grootboek, op één punt na, 't diploma nl. alles een geld kwestie, en is dus nog het woord van kracht in een onzer vorige artikelen opgenomen men wil de hatelijkste aritoscratie, die des verstands in den vorm van geld. Bij de behandeling der motie Troelsta, 4 Mei '99, zeide Dr. Kuiper o. a, dit van art. 80„De eerste verklaring (hij gaf er vier) is deze, dat art. 80 van de Grondwet mijns inziens is een knoop, opzettelijk in het kluwen gelegd om de afwikkeling (nl. 't A. Kiesr. Red.) van dit kluwen te beletten." Zeer ver was men dus van 't Algemeen kiesrecht nog verwijderd nochtans men gaf de hoop niet op. Nog nauwelijks waren de Kamerverkiezingen in '91 in zicht, of de Volkspartij in Friesland riep alle democratische groepen op om met haar mede te werken voor A. K.en .«2) Eindelijk moest haar gansche omgeving wel bemerken, dat hare lichaamskrachten gesloopt werden, en haar leven ten einde spoedde: En o hoe duidelijk werd toen open baar hoe lief allen haar hadden, en hoe onmisbaar en dierbaar zij voor hare omge ving was. Hoe beijverden zich allen om strijd om alle3 te zijn voor de lieve zieke, en om al hare wenschen en begeerten te raden en te voorkomen. Wanneer Betje's twee oudste dochters hare uitgaansdagen hadden, hoe kochten zij dan de uren uit, om naast haren ziekestoel en later naast haar bed te mogen zitten om haar voor te lezen uit het Woord Gods, dat in deze dagen van beproeving en lijden en aanstaand scheiden haar eenige troost en hare grootste blijdschap was. De vader en de overige kinderen gunden zoodoende kwam tot stand het Comité van de Volkspartij voor de Tweede Kamerverkiezingen, eene Comité, dat bestond uit de Volkspartij, de Bonds mannen voor A. K., den Soc. Dem. Bond, en verscheidene vakvereenigen, Het werkliedenverbond deed niet mee, behalve de Atd. Rotterdam en Kralingen; het wilde wel jjveren voor uitbreiding, maar niet voor A. K. In 33 districten stelde men candidaten voor A. K., o. a. Domela N., Helsdingen, Vliegen, Fortuin en andere Socialisten, benevens radicalen en al zulken, die voor A. K, wilden optreden in de Kamer Algemeen Kiesr. was de eenige leus dezer mannen. Gevolg der verkiezing was 't Ministerie Tak, dat eene kieswetontwerp indiende in verband met het nieuwe art. 80 der Grondwet. Dit ontwerp had de groote verdiensten, dat bet deu band met den census afsneed, maar 't werd ingetrokken op 8 Maart '94 na de aanneming der moie Myer. Het Verbond had verga deringen belegd, maar, niets bad gebaat. Een nieuw ministerie kwam na de verkiezing van '94, nl. dat van Roëll- van Houten en andermaal werd eon kies .vet ingediend, allerlei vergaderingen belegd, die er tegen protesteerden tot in '96 de wet werd aangenomen. Naar aan leiding hiervan en van de aanstaande verkiezingen, gevolg dor aanneming, meende het bestuur der Soc. D. Arb. Partij den eisch te moeten stellen tot Groudswetherziening om zoo te komen tot A K. Aan haar jaarlijksch Congres verbond zij een Verkiezingscongres waar (in '96 te Arnhem) vastgesteld werd het volgende programpunt omtrent 't kiesrecht Grondwetsherziening om te komen tot al gemeen enkelvoudig kiesrecht voor mannen en vrouwen. Behalve de Socialisten hadden ook de Radicalen in '97 algemeen Kiesrecht op hun program, benevens de proportio- neele vertegenwoordiging en afschaffing der Eerste Kamer. Al de andere partij en hadden op hun program of niets Btaan over 't kiesrecht of slechts zooals de Liberale Unie uitbreiding van 't kies recht lus van eiken band met belastingen. Op het 5de Congres der S. D A P. te Leeuwarden in '99 werd een besluit genomen om de propaganda voor A. K. weer flink ter hand te nemen, en zich te verbinden tot een Comité voor A. K. En thans, ieder weet het is, hun agitatie in vollen gang. Doch de opkomst in de vergaderingen is niet overal groot. Ver melden we nu ook nog, dat het A. K. een twistappel is geworden in de libe rale partij sinds de laatste jaren, waar over we thans niet kunnen schrijven, omd it ons art. dan te uitvoerig zou wor den dan hebben we hiermee den histo- rischen loop van 'f A. K.in 't kort weer gegeven, en heeft de geschiedenis bewe- zeu, dat nolens voleis d. w. z. tegen wil en dank der Kamermeerderheid van '48 uit en door de Herziening geboren is een kiesrechtbeweging, die reeds een halve eeuw heeft geduurd, en eindigen zal, met Grondwetsher ziening, waarbij of Algemeen Kiesrecht, zooals de Socialisten dit willen zal inge voerd worden, öf een huismanskiesrecht, wat de Antirev. willen met de overige veranderingen. Elke actie wekt reactie; en alle uitsluiting wreekt zich ten leste. Ons laatste historische artikel zal dus behandelen de Liberale Partij en't A. K. in de laatste jaren. TVUKIJE. Het Macedonisch centraal-comité heeft dezer dagen aan de diplomatieke vertegen woordigers der mogendheden te Sofia een schrijven gezonden, waarin het aandringt op de spoedige invoering van verschillende hervormingen met de waarschuwing dat de ontevredenheid over het Turksche wanbe heer zóó groot is, dat elk oogenblik een algemeene opstand kan uitbreken,™ voor welks gevolgen het comitié alle verantwoor delijkheid van zich werpt. Gevraagd worden de volgende hervor mingen. Vorming eener provincie met zelf bestuur uit de districten Salonika Monastir en Uesküp, met Salonika tot hoofdplaats; be noeming van een gouverneur, gekozen door de meerderheid der bevolking voor den tijd van vijf jaar; erkenning naast het den twee meisjes dat voorrecht van harte. Zij konden het immers maar zoo zelden ge nieten Toen Betje erger werd, kregen zij echter verlof om een paar avonden meer naar hare moeder te gaan; en dau zei deze wei eens met hare vroegere vroolijkheid//Hoe goed is het toch, dat gij dienstboden zijt ge worden, en geen post- of telegraafjuffrouwen". Willem, die daarbij stond, streek bij deze woorden zijne kranke vrouw liefkozend over het voorhoofd en zeide: //Ja, moeder je hebt het goed ingezienik ben er na ook blij om." Wat de meisjes zanden worden dat gewichtig ouderwerp was in het leven der echtelieden het eenige punt geweest, dat eens een klein verschil tusschen hen had opgeleverd. Willem was van meening, dat zijne dochters wat te voornaam waren om te gaan dienen. Zij konden best dames worden en studeeren voor post-of telegraafbeambte, of iets dergelijks. Betje had echter met groote vasthoudendheid er op blijven aandringen, dat de meisjes zouden gaan dienen, gelijk zij zelve gedaan had. //Er was,// zoo beweerde zij gedurig, //geen eervoller en nuttiger werkkring voor Turksch, van de talen der voornaamste stammenoverdraging van de zerg voor het onderwijs aan de gemeentenvorming eener nationale gendarmerie en afdraging van een vierde der inkomsten aan de Porte. Het spreekt van zelf, dat men te Kon- stantinopel tot de invoering dezer hervor mingen niet zal besluiten en zeker niet »spoedig« zooals het Macedodische comité dat verlangt tenzij daartoe gedrongen door de mogendheden. Hoeverre deze in- tusschen met het uitoefenen van pressie zullen gaan, is moeilijk te gissen. Het zegt nog weinig, dat, gelijk men verneemt, Oos tenrijk en Rusland op dit oogenblik met de Turksche Regeering over de netelige quaestie aan het onderhandelen zijn. Lord Cronborne verzekerde Maandagmiddag in het Lagerhuis in zeer diplomatike bewoo - dingen, dat Engeland elke gunstige gelegei*- heid zou aangrijpen om Turkije bij het tot stand brengen dezer hervormingen te »on- dersteunenc. Edoch, over de wijze waarop die ondersteuning zou plaats hebben zoowel van de zijde der mogendheden ais door Engeland zelf weigerde de onder minister zich uit te laten, daar deze mede- deeling van al te vertrouwelijken aard zou zijn! Men verwachte dus niet te veel, of lie ver heel weinig, van dit saamspreken der mogendheden. Ja, als keizer Wilhelm eens met den Czatfi- wilde overleggen! Maar dan moest hij eerst ophouden des Sultans beste vriend te zijn. Intusschen wordt de toestand voor de vreedzame bevolking der rumoerige Turk sche provinciën vooral daarom zoo ondra gelijk, wijl schuim van allerlei aard, zich organiseerend tot formeele benden, van de politieke agitatie gretig gebruik maakt om zijn slag te slaan en over de weerlooze bevolking een waar schrikbewind uit te oefenen. Men leze alleen maar het relaas, dat de »Polit. C rr.c uit Salonika ontvangt, over den critieken toestand in Monastir: In Kasse Kitschenwo sneed de hoofdman van een bende Albaneezen, I-lam, een in woner van Monastines de ooren af en dwong hem die zelf naar den rechter te brengen. Een andere hoofdman Valia boeide een boer van Monastines, om 150 Turk sche ponden van hem te krijgen. De be woners van het vlek brachten Valia 15 pond, als losgeld voor den Bulgaar. Valia nam dit geld, maar vermoorde den boer, toen het overblijvende deel van het los geld binnen twee dagen niet betaald was. De Albanees Islam legde een dorp een brandschatting op van 100 pond onder te- dreiging de inwoners te zullen vermoorden, als niet binnen veertien dagen de betaling gevolgd was. In de omstreken van Prilep overviel Saa- deddin met vijftien man zijner bende twee voorname bewoners van het stadje, perste hun 200 pond af, sneed den eenen de ooren, den anderen deu neus af en dwong hen, deze zelf naar den Kaimakam te brengen. Onder het voorwendsel oproerigen te zoe ken, overviel een bende Albaneezen in het dorp Iduga een vijftiental jongelieden, doodde een Bulgaarschen nymnasiast en verwondde vijf personen, onder wie den gewezen professor Haschow die kort daarop aan zijn kwetsuren bezweek en den professor Scheinow. En dit alles is gebeurd in het jaar 1902 Maar er worden dan nu »saamsprekin- gen« gevoerd tusschen Oostenrijk en Rus land zoo het heet Voor de Armeniërs wordt ook maar niets >gedaan« hoewel er over hun lot al zooveel gesproken is, van de dagen van '78 af, De Armenische Patriarch te Kon- siantinopel, mrg. Ormanian heeft bij de Porte zijn ontslag ingediend, om reden dat deze geen acht wil slaan op de klachten, welke wegens hare dwangmaatregelen tegen Armeniërs worden aangeheven. De Patriarch verklaard, dat hem geen ander middel over blijft. Vele Armeniërs worden tengevolge van genoemde ^maatregelen* afvallig van hun geloof, en dit kan hij niet langer aanzien. Inderdaad, er is nog reden te over om, gelijk onze vaderen deden, in hun gebed voor den algerneenan nood der Cristenheid, ook de geloovigen te gedenken, die lijden onder de vervolgingen van den Turk Zie vervolg Tweede Blad. HET NUT VAN DE RIJKSLANDBOUW PROEFSTATIONS. Reeds meermalen brachten we de werk zaamheden aan de Rijkslandbouwproefstations meisjes uit haren stand denkbaar. Je moet denken, Willem, meisjes zijn meisjes, en geen jongens. Meisjes bekooren vronwenwerk en jongens mannenwerk te leerendaarenboven zijn er al genoeg meisjes voor dat vak, al meer dan genoeg maar goede eerlijke dienst boden, die bekwaan zijn voor haar werk en een zegen zijn voor het huisgezin dat zij dienen, zijn er veel te weinig. Omdat zulke dienst meisjes zoo zeldzaam zijn, worden de weinige, die er zijn, met open armen ontvangen. Het is een gezegende nuttige werkkring. Laat mij mijn zin met de meisjes hebben,// eindigde zij, met vastheid ran wil haar verlangen door zettend, als een die weet dat, wat hij voorstaat, goed is. //Ik zal ze zelf wel voor hare bestem ming opleiden, en dan moogt gij, Willem de jongens voor uwe rekening nemen. Ik zal mij daar in het geheel niet mee bemoeien en er niets van zeggen, zoolang gij mij er niets over vraagt.// Bij die laatste woorden speelde een ondeu gend lachje om Betje's lippen; want zij wist heel goed dat haar Willem toch geen enkel gewichtig besluit kon nemen, zonder haar in ons blad er sprake. Velen schijnen nog altijd minder met deze nuttige instellingen op te hebben. En toch werken ze zoo beslist in 't belang van den landbouwer. In den laatsten tijd vooral liet Prof. Adolf Mayer nog al eens tegen dit of dat voederpro- dukt waarschuwen. Steeds bleek de prijs in verhouding tot de werkelijke waarde veel te hoog. Dergelijke publicaties zijn gewis niet in 't belang van den verkooper. Maar de vele koo- pers kunnen er van profiteeren. En hun aller belang is zeker meer waard dan dat van den handelaar alleen. Daarom willen we graag meedoen aan het verspreiden van de kennis, die door nauwgezette onderzoekingen aan de proefstatons, wordt opgedaan en in enkele bla den gepubliceerd. Telkens als we iets van dien aard aantreffen zullen we het in ons blad op nemen. Uit de r/Nieuwe Rotterdamsche Courant« van 8 Aug. jl. tweede blad A. nemen we daarom ook 't volgende bericht over »Dr. D. Knuttel scheikundige aan het Rijks- landbouwproefstation te Goes, meldt dat hij door tus-chenkomst van een veearts ontving een middel tegen ziekte van kippen, dat tegen een hoogen prijs door een empirist (n. 1. f 3 per half K. G.) in den handel wordt gebracht. In opdracht van den directeur werd dit aan geprezen en kostbare middel aan een schei kundig onderzoek ondet worpen- Op het oog deed het zich voor als een licht rose gekleurd poeder dat onder het microscoop bekeken, grootendeels uit tarwe zetmeel bleek te bestaan doch niet meer in frisschen staat en sterk bezet mot mijten. Verder werd er in aangetroffen kalisalpeter en ijzer in den vorm van oxyd en wel als het zoogenaamde ndoodekop Van kalissalpeter (ruim 1/10 gedeelte) a's ge neesmiddel wordt gezegd dat het hoogste noo- dig is met een deskundige te ovet leggen daar een onoordeelkundig en overmatig gehruik zeer nadeelige gevolgen kan hebben. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dut ter bestrijding van ziekten een middel wordt aan geprezen, waarvan het hoofdbestanddeel in on- frisschen zoo niet in bedorven toestand, aan wezig is en waarvan de werkelijke waarde, ruim gerekend, nog niet bedraagt het twintig ste deel van den prijs, waarvoor het nu door den bovengenoemden empirist verkocht wordt. Hoog noodig dat zoo iets onder de kippen houders bekend wordt*. M. Rockanje. Het landbouwoverzicht kan in 't kort weergegeven worden. Veel hooi, veel gras, veel stroo en het laat zich ook wel aan zien van veel graan. Ook de aardappels enz. zullen een vrij goed beschot gevenvee en varkens zijn duur, bijna alles laat zich voor den boerenstand goed aanzien; alleen de boom vruchten zullen niet aan de verwachting voldoen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 355. Wat wordt bedoeld als men spreekt van salpeter? 356. Van welke stof is de voedende waarde groote r van suiker of van zetmeel? 357. Hoe komt het, dat zilveren lepeltjes zwart worden als men xe als eierlepeltjes gebruikt f 358. Ik bewerk een tuintje, wrarin tegen een tuin huis aan de oostkant een druivenboom staat, welks druiven ieder jaar beschimmelen en dus niet zjjn te gebruiken. Hoe komt dat 8. djjk. J. Antwoorden en Mtdedeelingen. 352. De nieuwerwetsche barometers z{jn veelal wjj- zerbfli'ometei s. Goed of beter woer duiden ze aan als de wijzer zich beweegt als die van een klok. Daar komt de uitdrukking „de barometer gaat vooruit" van daan. De kwikbarometers hebben soms ook een wjjzer. Deze draait als de bovenbedoelde en heeft ook aanleiding gegeven tot de uitdrukking „vooruit"- en achter „uitgaan." Maar de fciwArbarometer (zonder wij zer) laat alleen door 't rjjzen of dalen van de kwik kolom weten welk weer 'fc zal worden. „Stjjgt" of „rjjst" de barometer, dan is er kans op beter weer. Nu was 'fc vrjj lastig om het stjjgea of daleu van de kelom kwik nauwkeurig waar te nemen. Als men ^„weer glas" in een gang ophing, was de hoogte van 'tkwik te ver boven 't oog, om goed te kunnen zien. Men maakte daarom barometers met omgebogen buizen. Het kortste „been"was behalve met kwik met wat gekleurde wjjngeest (alcohol) gevuld. Daalde nu 't kwik in de eigenlijke barometerbuis, dan rees natuurlijk het ge kleurde vocht in den controleur (zoo heette dat korte been). Werd 't weer nu sleohter, den heette bet al gauw„'k Bacbt het wel het weerglas-ging zoo omhoog." Toch was de barometer(dat is de kwikkolom) gedaald. Zie daar de oorzaak van 't ontstaan van een foutieve uitdrukking. 353. Grondnotenkoeken worden geslagen van het meel van de bekende „olienootjes". 354. De stamper van de bloemen bevat den aanleg tot het zaad. at Zijn de „eitjes," die men er in vindt, zullen deze „eitjes" in kiemkrachtige zaadjes overgaan, dan moet het stuifmeel uit de meeldraden overgaan op de stampers. Dit overbrergen van het stuifmeel op de stampers nu geschiedt heel vaak door bijen en andere insecten. Ondergeteekende geeft aan belangheb benden kennis, dat alhier te beginnen met aanstaande Woensdag 13 Augustus voortaan iederen Woensdag zal worden gehouden van Granen en andere Landbouwproducten in het Logement van raad en meening gevraagd te hebben. Willem had toegegevenen daarop had Betje hare twee oudste meisjes in hare leerschool genomen. Zij hadden leeren koken, werken, naaien, de waseh doen ja zelfs tafeldienen dat laatste tot groote pret van al de huisge- nooten, want niemand was aan dezen een- voudigen werkmansdiseh gewoon om netjes door een paar jonge vlugge meisjes, met onderdanige manieren, zoo deftig te worden bediend. Betje oordeelde dat hare dochters alles zoo volmaakt mogelijk moesten leeren, wat in een goeden dienst geëischt kon worden, //want// sprak zij meer dan eens//het is, een dwaze zienswijze van moeders uit onzen stand om te mecnen, dat hare meisjes wanneer zij in een dienst zijn alies wel zullen leeren. Neen, zij moeien even goed en even ernstig voor deze taak worden voorbereid als voor iedere andere taak. Ik zie niet in, waarom iemand voor dien werkkring zijn brood en zijn geld niet even goed waard moet zijn als voor iederen anderen. Toen de meisjes naar Moeders oördecl genoeg in de grondbeginselen van alle huis- De groote Koninklijk goedgekeurde Woerdensche loterij trekt 10 Sept. 1902. De 3 Loofprijzen zijn 10, 5 en 3 Vette Koeien waarvoor onderscneidenlijk f 2000 f1000 en f500 (na aftrek der kosten) in contanten kan worder ontvangen. Voorts Paarden, Koeien, Rijtuigen, Fietsen, Naaimachines, enz. enz. PRIJS PER LOT 50 CENT. *m N.B. Onverkochte loten spelen niet mee. Loten verkrijgbaar bij Hoofd depothouder in soliede loten, SOM- MELSDIJK, en bij zijne agenten door geheel Flakkee. voor GROEABEMESTIIVG, I ij J. HARTEN8VELD Sommelsdijk. te Oude Tonge. De Commissie tot bevordering van de Paardenmarkt te OUDE TONGE maakt bekend, dat aldaar op V1UJDAG 5 SEPTEMBER e. k., eene Vrije Paar denmarkt zal worden gehouden. Ter gelegenheid van die Paarden markt zal gehouden worden van Paarden, Land bouwwerktuigen en Gereedschap pen, op DINSDAG 9 SEPTEMBER d. a. v., op nader te bepalen uur en plaats. De te verloten Paarden zullen bepaald op die markt worden aan gekocht. LOTEN te verkrijgen bij de onder- geteekenden, a*f 1.per stuk, 11 stuks voor t 10,en 55 stuks voor f 48.75 P. VAN SCHOUWEN, Voorzitter. O. VAN DEN BOOGAARD, Secretaris V erkrijgbaar gebruik daarbij Etozijn- w ij n a x ij n van 15 ct. de flesch. Voor haring 10 ct. de flesch Kiinpoeder 10 ct. het pakje. Coeoszeep - Carbolzeep - Teerzeep. Terpentij nzeep - Glycerinezeep - Houtzeep, Zuiveringszout 10 ct. het pakje, Zoutdrop 16 ct. het ons, bij Bruine- en Koolteer, Blakvernis, Machi ne-olie, Wagensmeer, Corbolzuur, Creoli ne enz. enz. En Gros. En Detail Bij groote afname speciale conditiën bij I. DE WINTER, te Oude Tonge. van welken aard of vorm wordt keurig uitgevoerd, tegen de laagste prijzen afge leverd door W. BOEKHOVEN, Stoomdrukkerij, SOMMELSDIJK van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank Deemt gelden op tegen 3 °/0 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng en terugbeta ling van gelden, op Maandag, Dinsdag, Woendag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis. houdelijke werkzaamheden geoefend waren en bekwaam genoeg voor hare taak, zocht en en vond Betje voor beiden een dienst die in alle opzichten naar haren zin was. Zoo werd Betje's wensch vervuld en zag zij hare beide oudste dochters opgenomen onder die klasse van meisjes, die tegenwoordig zoo weinig geëerd en begeerd wordt, maar die zoo ge wichtig, gezegend en eervol is voor degenen die hare roeping in hare volle waarde beseffen en haar in Gods kracht naar Zijnen wil wenschen te vervullen. Behalve deze twee meisjes bezaten Willem Eishorst en zijne vrouw drie jongens en nog twee jongere dochters, die nog tehuis waren, en die in deze dagen van ziekte uitermate goed van pas kwanten. De oudste was zijnen vuder in de machinekamer behulpzaam en wilde, evenals deze, machinist worden. De tweede tezat veel liefhebberij voor het be bouwen van den grond en wilde zich gaarne op den tuinbouw toeleggen, en de jongste was bij een timmerman in de leer. Slot volgt). i'f - EE. van irkt T. Pct van len ride: intor H, zoow Dam LAA LAA en I TEI DE nende Itw iep en woonp 4 letters f Alles franc 'issel. Op dt met en zon loorstempels. ^aardig cadet 1 lenz. op visi Zethaak, verpakt ver: am den leeft: iz. te kunnt verschil! len voor in aarvan de - m. bij de Am hen partic Iswordt cor lj?aar. Sui 18CHE E INNENH Ins een aai |n op het Horlc {DAM. Zot Pendules. tze voorht het één fen ernsti. BAKS1

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 2