MAAS- EU BIJV O Vri jdaq 12 September 1902. DrKuyperde vriend der armen. Vegtel of Vogel. Uit de Hamers. Binnenland. BEHOOREN]) Antwoorden of niededeelingen Plaatselijk een der middelenwaarmede de bourgeoisie als klasse en daarmede ook haar opperste machts instelling.het koningschaponttroond moet wor den. Elke stap, die het proletariaat mee vrijmaakt, is een gevaar, zoowel voor de bourgeoisie als op den dtiur voor hel koningschap. Evenzoovoor de soei disten eene levenskwestie. De sociaal-democratie ontleent hare revoluti onaire kracht, die de wereld moet omvormen in de richting der socialistische voortbrenging, aan de loonarbeidersaan hen, die „niets te verliezen hebben dan hunne ketenen", aan het proletariaat der fabrieken en karweien, der spoor- en tram wegen, der kaden en dokken. Met en naast dezen komen de kantoor- eu winkelslaven, de huisarbeiders, de beambten cnaangestelden, werk lieden en ondergesohikten van Rijk en öemoente die vaak minder vrij zijn in hunne beweging of minder direct staan onder den invloed der toe standen en feiten de samentrekking van kapi taal en arbeiders in groote ondernemingen waaruit de sociaal-democratie is ontstaan. Ook de landarbeiders kunnen in een land alB het onze, waar zij verspreid werken in kleine groepen bij betrekkelijk kleine werkgevers, in bedrijven met slechts weinig moderne machines niet zeer sterk staan onderden indruk van die verandering in de maatschappij, die het aanzijn aan de sooiaal-democraten heelt gegeven, nl. de scheiding van kapitaal en arbeid door de groot industrie en de daaruit voortvloeiende moderne klassenstrijd. Zal dus de Bociaal-democratie in Nederland met de meest mogelijke fut, zoo flink en krachtig mogelijk, naar hetzelfde ideaal als de strijdende arbeider aller landen opmarcheeren, dan is het van belang, dat de arbeiders der industriestreken en onzer groote handelssteden minstens zooveel invloed uitoefenen op de samenstelling onzor Kamergroep, als de andere elementen, waaruit onze beweging bestaat. Dit nu is thans niet het geval en kon thans niet het geval zijn, daar de kieswet Van Houten het platteland ver boven de steden bevoordeelt. Amsterdam en Rotterdam zijn daardoor thans nog de bolwerken der liberale partij en wie de betee- kenis dezer steden voor de economische en poli tieke macht in Nederland kent, die zal moeten toegeven, dat de klassenstrijd ten onzent daar voornamelijk moet worden uitgevochten. Maar juist in de groote steden is de uitsluiting der arbeiders van het kiesrecht het ergst: niet meer dan een vijfde heeft er het kiesrecht. Wij zien reeds hieruit, dat en waarom de verovering van het algemeen kiesrecht een levenskwestie is voor de Nederlandsche sooiaal- democratie. Het A. K., we hebben 't door de ver schillende citaten aangetoond, moet een radicale verbetering geven van de Maat schappij en een middel om de Proletariërs, als vierden stand te doen heerschen over de andere Hoe we, afgedacht van het principe, waarvan we ons reeds een tegenstander hebben getoond in één onzer vorige arti kelen, over de vele „beweegredenen" denken, daarover een volgende maal. In »Het Volk« had een bericht gestaan, dat te Sappemeer 16 arme leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool, kosteloos geplaatst, naar huis zouden worden gestuurd, tengevolge van het besluit van Minister Kuyper, Natuurlijk waren enkele blaadjes er als de kippen bij om dat bericht met de noodigesaus er bij over te nemen. En wat blijkt nu Aan het s>Nieuws van den Dag« wordt uit dat stadje geschreven: Naar aanleiding van het bericht in „Het Volk", hebben wij ons gewend tot den directeur der School om inlichtingen. Deze verklaarde ons, dat bedoeld bericht geheel onjuist is. De Regeering heeft zich tegenover de school roijaal gedragen toe gestaan is de splitsing van de 3de klasse, waar door eene verbouwing van de school noodzakelijk werd, welke aanzienlijke offers vereisehte. De meerdere lesuren, door de splitsing noodig, wor den betaald volgens de gewone salarisregeling. Vele leerlingen, die óf kosteloos boeken, óf onderwijs, óf beiden vroegen, hebben een toestemmend antwoord ontvangen. Evenwel is niet aan alle aanvragen om kostelooze plaatsing voldaan. Wel, voor zoover aanvragers reeds in een hoogere klasse hadden plaats genomeneen enkele leerling, die niet werd bevorderd, verkreeg zelfs de toestemming, om in dezelfde klasse het onderwijs opnieuw kosteloos te mogen ontvangen. Tegenover de R. H. B. te Sappemeer heeft de Regeering zich geenszins karig betoond. We hebben aan zoo'n klinkend getuige* nis niets toe te voegen. Trouwens cie waar heid handhaaft zich altijd, bij alle geschreeuw en Barnumachtige lavvaaimakerij. De zaken maar eens nagekeken, dan zal daarna wel blijken, wie 't aan -t rechte eind had. Net zoo als ook weer uitkomt uit de Memorie van Antw. omtrent -t Haringspeetstersont- werp. Wat minder schetterenden toon, en wat meer vertrouwen zou sommige bladen in gehalte zeer doen rijzen! De heer Vegtel wilde volgens 't verslag der Provinciale Staten een beter toezicht op' de gelden van de Vereen. Landb. onderw. alhier. Volgens de ingezonden stukken welke ook in ons blad zijn opgenomen, was de heer Vogel het daarmede niet eens Thans blijkt duidelijk, dat de feiten onzer afgevaardigden geheel in 't gelijk stellen, want tot onze groote verbazing is het tractement van den Landbouwconsulent, den heer Bijlevelt niet uitbetaald, over de laatste twee maanden. De oorzaak daarvan wordt toegeschreven aan het niet tijdig zenden der rijkssubsidie, doch het wil ons voorko men, dat zooiets niet gebeuren kan, als er van hooger hand toezicht geweest was. In elk geval zou het Bestuur dan wel aan gespoord zijn geworden tot het sluiten van een tijdelijke geldleening om in de loopende behoeften te voorzien, te meer, daar de Vereeniging koninklijk goedgekeurd is. Wij voor ons hadden gehoopt, dat het Bestuur ten opzichte van onzen ijveri- gen consulent wat meer blijken van welwil lendheid had gegeven. Den 25 Januari 1901 verscheen de Ongevallenwet in 't Staatsblad, maar de Verzekering zelve kon niet ingaan, voor dat geregeld was het Beroep, waarvan in Art. 75 d:er wet sprake is, en hiermede wordt bedoeld, dat bij vermeende veronge lijking, in te weinige uitbetaling als auderszins men in hooger beroep kan gaan bij Ie Beroepsraden. Een wetsontwerp, deze wijze van procedure regelende, werd der Kamer aangebodeu 28 Mei 1901 daarna gewijzigd, weer ingediend op 5 Dec. welk ontwerp nu in behandeling is, met andere wijzigingen nog, die ingezonden zijn op 16 Aug. Het bestaat uit 117 arti kelen. Titel I handelt over de Rechts macht en twistgeding; Titel II over de wijze van behandeling der twistgedia- geu en Titel 1 LI over Strafbepalingen, in 't eerste Hoofdstuk sta&n de Inleidende bepalingenin 't tweede de inrichting van de Raden, in 't derde die van den Centralen Raad enz. enz. De heer Schaeptnan opende de alge- meeue beraadslaging met de opmerking, dat we hier te doen hebben met een werk van bouwkunde, dat door verschillende meesters is tot stand gebracht, maar toch door gelukkige samenwerking tot een aan nemelijk geheel is geworden. Het begin sel van deze Beroepswet trekt hem zeer aan, omdat hier werklieden en werkgevers tot samenwerking en tot medewerking met de overheid geroepen worden. Hij acht het een van de hooge Christelijke begin selen op sociaal gebied, dat de persoonlijk heid van den arbeider wordt verheven en ontwikkeld, en de ontwikkeling en ver heffing van de persoonlijkheid kan moei lijk beter, kan moeilijk op gunstiger wijze geschieden dan door den arbeider tot mede arbeider te maken aan de verbetering der sociale toestanden, aan de opheffing van den socialen nood, aan de oplossing van de sociale vraag. Deze wet is er geene der Perzen en Meden't is een proefne - mingde practijk zal hier wellicht fouten openbaren, die dan weer kunnen verbeterd worden. De heer van Idsinga kan zich niet ver eenigen met dit ontwerp; niet omdat hier leeken tot de rechtspraak worden toe gelaten, maar omdat die leeken zeiven de belanghebbenden zijn; en daarbij hier is een afzonderlijke rechtspraak in 't leven geroepen, en als dat beginsel voortgang moest hebben, dan zou men de gelieele burgelijke rechtspraak wel kunnen gaan verbrokkelen in honderd andere rechtspra ken. De heer Brummelkamp meent, dat dit ontwerp getuigt van eene opvatting en bejegening van den arbeid, die weldadig aandoet, omdat zij blijk geeft van liet juiste inzicht in zijn natuur eu van een poging, om het ietwat ingezonken zelfbewustzijn en het teloor gegaan zelfvertrouwen van den arbeid ook door de wetgeving op te wekken. De arbeid is mondig en zelfmans genoeg om de in zijn midden gerezen geschillen te berechten, eu die gedachte ligt aan 't ontwerp overal ten grondslag. Werkgever en werkman behooren bij el kander en hebben een gemeenschappelijk belang; de arbeid heeft een zelfstandige huishouding, en beslisse zeltdat uitgangs punt teekeut. Van de klove tusschen patroon en werkman wil dit ontwerp niets wetenwel van harmonisch samenwerken, dat door de afschaffing der gilden is ver broken. Voegt men daar nu bij, dat ook de termijn van kennisgevingen en toe zending van stukken wegens een invallen den Zondag verlengd wordt, en daarmee de wekehjksche rustdag is gehandhaafddat bij klachten steeds gemakkelijk gehoor kan verleend worden, dan kan hij niet anders zeggen, dat er in dit wetsontwerp iets is van het: //Open uwen mond voor de stom men, voor de rechtspraak van allen die omkomen zouden//. De heer Schaper is niet blind voor de vele goede zijden van dit ontwerp maar 't is te kort dag om het nog Hink te kunnen behandelen. De benoeming van raden vau beroep is zoo ingewikkeld en voo onmogelijk, dat het voor openbare behandeling niet rijp is. Minister Loef bespreekt de bezwaren maar wijst er op, dat naar inzien der Regeering de Ongevallenwet moet herzien worden, en dat dan sommige van de geop perde bezwaren zullen vervallen. Na deze algemeene opmerkingen worden de Artikelen behandeld, en zonder stem ming aangenomen 1 en 2, luidende Art. 1. Over de beslissingen van 't bestuur der Rijksverzekeringbank, waartegen ingevolge de bep. der Ongev. wet 1901, beroep open staat, wordt bij uitsluiting geoordeeld in eersten aanleg door raden van beroepin 't hoogste ressort door een Centralen raad van beroep. Art. 2. In elke provincie of in elk gedeelte eener provincie bij algem. maatregel van bestuur aangewezen, is een Raad van beroep, wiens standplaats mede bij algem. maatr. wordt bepaald. Over Art. 3 was eenig debat. De Cen trale raad zal nu te Utrecht gevestigd worden, en niet in den Haag. Aangenomen werden de art. 4 en 5 zonder stemming. Ze luiden verkort Art. 4. De Raden van beroep zijn samen gesteld uit voorz., plaatsvervangende voorz. leden werkgevers en leden met bun plaatsvervan gers, bijgestaan door griffiers. Art. 5. Voorz. en plaatsvervanger worden door ons voor 't leven benoemd en op eigen verzoek ontslagen. Griffier en planssver- vanger evenzoo benoemd, en door Ons geschorst en ontslagen. De beraadslaging over art 6 was wel van eenige beteekenis, omdat daarbij de //vrouwenkwestie// en den //eifectus civiles// ter sprake kwam. Het art. schrijft voor, dat voorz. en. griffier moeten zijn manne lijke ingezetenen, tevens doctor in de staats wetenschap of in de rechtswetenschap, en 25 jaar oud. De vraag was duswaarom ook geen vrouwen, en is de promotie aan een vrije Universiteit gtldig, ja dan neen In de Mem. van Antwoord schreef de Minister: „Ondergeteekenden achten t op dragen van rechtspraak aan vrouwen niet geraden. Zij rekenen het echter niet noodig daaromtrent in nadere beschouwingen te treden, omdat de vraag of aan vrouwen rechtspraak zal worden opgedt agen voor incidenteele oplossing, bij deze gelegenheid, niet vatbaar is. De heer Melcliers maakte captie opdat antwoord, want zei hij, de Regeering maakt van de gelegenheid wel gebruik om de kwestie van het jus promo vendi cumeffectu civili aan te roeren (het promoveere» tot doctor om een Staatsbe trekking te kunnen krijgen door studenten van Vrije Universiteiten); onzes inziens ten onrechte, omdat de Regeering toen bedoelde, dat ze Ait. 4 alleen had gewijzigd met 't oog op een aanstaand mogelijk geval, dat er eens een wet tot stand kwam, om dat recht aan alle Universiteiten te geven. De Regeering Ipste 'daar in haar antwoord niets incidenteels op; Ze wees op eene toekomst; en bij voorbaat was Art. 4 reeds indien zin gewijzigd. Nochtans stond de oppositie o.i. hier ster ker dan de Regeering, om de eenvoudige reden, dat nu reeds vrouwen in publieke functies zijn. Art. 8 der Kamers van Arbeid begint: Leden der Kamer kunnen alleen zijn mannelijke of vrouwelijke ingezetenen des Rijks enz. Art. 27 dierzelfde wet luidt: «Indien partijen het geschil aan eene scheidsrechtelijke uitspraak onderweipen, zijn, in afwijking van Art. 622 Wetb. van Burg. Rechtsvord., ook vrouwen benoem baar. Evenzco Art. 14Kiesgerechtigd voor een Kamer van Arbeid zijn de man nelijke en vrouwelijke ingezetenen des Rijks, enz. Eu zelfs m de Beroepswet, die nu aan de orde is, staat in Art. 40, 2 de alm//Met uitsluiting van de bepalingen der Art. 163, 165 en 179 van 't Burg. VVetb. oefenen gehuwde vrouwen geheel zelfstandig hare rechten uit. Wat had de minister hierop te antwoor den? Dit: Het was hier in dit ontwerp alles een proef; ze kan slagen, maar ook mislukken en om nu bij eene proef met werklieden en werkgevers ook nog te voegen een tweede proef met vrouwen, en dan nog een door Melchers voorgestelde derde proef wil verbinden, om nl. als voorzitter en griffier ook niet-reclüsgeleerden te benoemen, dat zou eeu zeer groot gevaar opleveren voor 't welslagen van 't geheel. Daarbij bestaat het feit, dat vrouwen meer met 't gevoel te \yerk gaan dan mannenen tevens is hier geen sprake van een recht, maar van een plicht en aan de overheid blijve de beoordeeliug, wie voor de vervulling van die plichten in aanmerking komt. Vrouwen kuiinen wel geschikt zijn, maar daarom was liet nog niet de roeping van den Staat voor de vrouwen op dit terrein de slagbooinen op te heffen. Als dat de roeping was, dan konden er wel meer slag- boomen wegvallenhet gebeurt wel meer, dat zeer gesohikten worden buitengesloten. Dat jus promovendi is ook voor vele stu- deuteneen slagboom, maar vele leden hadden geen plan dien weg te ruimen, wat uit 't voorloopig verslag duidelijk was gebleken. (Bldz. 32 Red.) Men plaatst zich op een verkeerd st ndpunt. Men gaat uit van het belang der vrouw, te, wijl men had moeten uitgaan van liet belang der rechtspraak. Laat men mij aantoonen, dat de rechtspraak in dit geval er beter door wordt, als vrouwen er aan deelnemen maar als men zegt't is in 't belang der vrouw, en ze zullen haar betrekking wel goed vervullen, dan laten zulke argumenten mij koud. De heer Bos bestreed deze argumenten hij had opgemerkt in de examemcommis sies, dat vrouwen vaak rechtvaardiger waren dan mannen; de uitsluiting is onbillijk, als er geschikte vrouwen zijn, en daarbij al kon de benoiming geschieden, het blijft toch de Overheid, die beslist, olmen even tueel een man of vrouw benoemt, en op dit oogenblik zijn er zelfs geen vrouwelijke juristen-doctoren. Ook de heer Melchers kwam er tégen op, en beweerde, dat het hier wel geldt een proef, maar dat alle //proeven// mislukt zijn, waarin men recht wil doen zonder de belanghebbenden te hooreu. Had men vroeger de vrouwenbelan- gen niet enkel door mannen laten bered dereu, dan zou er nu geen vrouwenbewe ging zijn. De repliek van den Minister, hield in, dat men zich moet plaatsen op den bodem van het bestaande recht nl. er moeten grenzen en slagboomen zijn. En gaat men nu den slagboom der vrouwen wegnemen, dan moet men in elke wet zoo iets gaan doen. Het le amendement Helsdingen om e )k vrouwen te doen benoemen als voorzitter en griffier werd verwerpen met 49 tegen 32 st. Tegen de heer Lompe van Meer- dervoort. Afwezig de beer Goekoop. Het tweede amd. Helsdingen om ook niet-ju- risten te benoemen, verworpen met 70 te gen 11 stemmen; tegen Pompe van Meer- dervoort. Nu kwam aan de .irde, na eenige be raadslagingen over de art. 8 tot en met 13 het afgekamde artikel 14, hetwelk luidt Bij de algemeene maatregel van bestu voor eiken raad van beroep bepaald de wijze, waarop wordt vastgesteld tal werkgevers en het aantal werklied! samen één persoon kan aanwijzen oi» werken tot 't opmaken eener voordracl: noeming b. het aantal gemachtigden, dat te l jersoon voor benoeming tot plaatsverv ran voordragen. Bij algemeen maatregel wordt het i gesteld der kaart en worden voorschr ven omtrent de aan wijging van gei en het opmaken der voordrachten d< machtigden. Dit artikel slaat terug op a waar staat Werkgevers en werklieden kunnen en werklieden machtigen mede tew< opmaken van een voordracht voor zu noeming. Deze gemachtigden doen a£ voordrachten tot benoeming. Werkgevers kunnen uitsluitend v werklieden uitsluitend werklieden m! voordragen. In het voorloopig verslag was getrapte verkiezing geklaagd, groote moeilijkheid is er in dez zooals de Regeering die aan gee 29 van haar Antwoord //Elk ge die daartoe verzoek doet, ontvans Burgemeester zijner woonplaats Zijn er nu 100 werklieden gerecl is de werkgever of de werkman, kaarten aan den Burgemeester machtigd bij ham twee biljette vragen het eerste voor een lid, 1 voor een plaatsvervangereen 1 zulke gemachtigden stuurt een 1 den man hunner keuze naar Ge deze maken dan uit al die bil; voordracht. Eerst was voorgesteld eigen irgenen, die zich zelf gesehik dat was minder goed, omdat mer ior ondergeschikten de deur c de ernstige werkgevers eu werkl den, hoog opziende tegen hun re zich juist daarom niet aargeve luchthartigen en minder rijpen i zouden 't wol doen. Het stelsel vi zing had ook bezwarenten t omslag, onafscheidelijk van elke v en dan ten tweede, dat de bescl handen kwam van zeer enkele bij zulk eene verkiezing, en dat leiders zeiven de gekozenen zoi Laat staan soms slechte opkomst bureau. Men had ook voorgestelc werkgevers te laten kiezen door van Koophandel of van Arbeid werklieden door de officieele bek' vereenigingen, maar daartegen r deze bedenkingen, dat er pro\ streken zijn, waar die Kamers e eenigingen in 't geheel niet bes het bestuur van zulke vereeuigin tig is eu daardoor een allesbehet vloed zal uitoefenen, reden waart de kieswet een voorstel vervorpi de besturen van Kiesv. recht te candidaatsfelling voor Gemeente wat nu door de kiezers als zoodani, De nieuwe regeling is beter dai gere, zegt 't voorloopig verslag, f» aangifte vervallen medewerking v hebbenden voorgeschreven. Maar deelt nu, dat ook die medewei de getrapte keuze niet in orde bezwaren zijn werkelijk groot, stelsel Helsdingen (niet het kaar doch verkiezing) en dat van v akvereenigingen stellen gem: hebben evenzeer bezwaren. Staten-Generaal. Een Kon. besluit van 3 Septembi dat de tegenwoordige zitting van Generaal zal worden gesloten op Z: Sept. a.s., des namiddags te drie uu nister van Binnenlandsohe Zaken machtigd zich op dat tijdstip te be; de vergadering der Staten-Generaal in eene vereenigde vergadering der mers de zitting te sluiten. Bij Kon. besluit van 3 Septemb tot voorzitter van de Eerste Kamer, de zitting die zal aanvangen op c Dinsdag in September benoemd J. I Schimmelpenninck v?n den Oije v; Iakeu, lid van die Kamer. De Minister van Kolou Uit Den Haag ontvingen wij dat Jhr. T. A. J. Van Asch v Dinsdag is overleden. »De Standaards: schrijft daarv, We wisten dat zijn toestand hi stig was, maar hadden zoo spo niet zijn bezwijken ons gedacht. Onder den eersten indruk va droevig «verlies slechts een enk Wat ons vaderland, wat onze a tionaire partij, wat de huidige rej den overleden staatsman betreurt niet in weinig woorden te schets Pijnlijk zal deze beproeving wi land en volk, maar God de He waarom ook dit zoo moest zijn. T de betrekkingen van den overl wien in zoo velerlei opzicht, zoo: verloren. Van Asch van Wijck heeft zoolang hij kon. En waarlijk nie de Jantirev. partij, in geheel den zijn nobele naam steeds in dankt worden genoemd. De heer Van Asch van Wijk 54. jaren. Hij begon zijn ambtelij baan als adjunct-commies aan h sterie van Oorlog In 1881 werd Zwolle daarna voor Kampen en 1888 voor Amersfoort naar de Kamer afgevaardigd. In ^891 werd hij gouverneur v INHOCSÏGNO rg-gs Tsiioa- cti iaiHlIioiiw. HET GEBRUIK VAN CHILISALPETER IN HET NAJAAR. Het kan ongetwijfeld zijn nut hebben in dezen tijd er eens op te wijzen, hoe ook het gebruik van chilisalpeter in het najaar van groot nut kan wezen. Van algemeene bekendheid kan het geacht worden, dat chilisalpeter als stikstofmest zeer hooge waarde bezit. Stikstof nu is een bestanddeel van elke onderdeel der plant. Zelfs het kleinste stukje er van is onbestaanbaar zonder stikstof. Dit element toch helpt mee aan de opbouwing van eiwit, dat in elke cel wordt aangetroffen. Waar groei is, daar vormen zich nieuwe cellen, daar wordt dus ook eiwit geproduceerd, daar is ook stikstof noodig. Bekend mag 't ook hèeten, dat de lucht stikstof voor de planten niet dienen kan, ten minste voor de meeste cultuur gewassen niet. Zij moeten derhalve stikstofbron nen in den bodem vinden. Waar nu echter gedurende heel een voorjaar en heel een zo mer een gewas zich aan deze bronnen heeft gelaafd, daar ligt het voor de hand, dat de voorraad zoo langzamerhand vermindert. Wenscht men dus ook nog in den nazomer en in 't begin in den herfst de planten in de ge legenheid te stellen te produceeren, te groeien, dan is een aanvullen in de eerste plaats van den stikstofvoorraad in den bodem niet overbodig, ja zelfs zeer aanbevelenswaardig. Het ligt niet in onze bedoeling om onze lezers aan te raden alle thans nog te velde staande gewassen nu nog een stikstofmest toe te voegen. Integendeel, de meeste zijn zoo goed als volwassen. Voor haar zou nog een oi an dere stikstofmest noch deze of geene andere meststof meer baten. Maar wel achten we een stikstofbemesting hoogst aanbevelenswaardig voor die gewassen, welke pas gaan groeien. welke dat zijn? Och, we hoeven 't immers niet te vertellen. Ieder landbouwer voelt reeds dat we in de eerste plaats de wintergranen en wel vooral tarwe op het oog hebben. blot volgt. Door het Bestuur der Afdeeling sOverflakkee en Goedereede", van de Hollansche Maatschap pij van Landbouw, is uitgeschreven een KEURING VAN ZAAIGRANEN, te Middelharnis op Woensdag 17 Septem ber 1902 in het Hotel Meijer". Voor de keuring worden tien prijzen a f 2,50 ter beschikking der Commissie van Beoordee- liüg gesteld. Gevraagd worden Verschillende soorten wintertarwe, winter- gerst en winterrogge. De inzending moet geschieden op den dag der keuring 's morgens tusschen 8 en 9 uur in het ïHotel Meijer" te Middelharnis. Van ieder monster moet minstens 10 H.L. geleverd knnnen worden en daarvan franco worden ingezonden een liter met enkele aren er bij en met vermelding hoeveel er van te koop, tot welken prij s en den naam van den verbouwer. Bij te hooge prijzen, naar het oordeel der Jury, blijven de inzendingen buiten mededin gen. Van het verkochte moet door de betrokken inzenders 2°/0 worden gestort in de kas der afdeeling. De tentoonstelling is geopend 's morgens van xo 12 ure. Door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, is een. KEURING VAN ZAAIGRANEN uitgeschreven, en wel Te Rotterdam op Maandag 15 September 1902 in het Poolsche Koffiehuis; Te Amsterdam op Maandag 29 Sept. 1902 in het Hotel Krasnapolsky. Voor iedere keuring worden 15 prijzen ieder ad f5.ter beschikking van de Commissie van beoordeeling gesteld. Gevraagd worden: Verschillende soorten wintertarwe, wintergorst en winterrogge. De inzending moet geschieden op de dagen der keuringen, des morgens vóór 10 ure. Van ieder monster moet minstens 10 liektoliter geleverd kunnen worden en daarvan franco wor den ingezonden een liter met enkele aren er bij en met vermelding hoeveel er van te koop is en tegen welken prijs. Bij te hooge prijzen, naar bet oordeel van de Jury blijven de inzendingen buiten mededinging, evenals die, waarbij geen aren van hetzelfde ge was zijn gevoegd. De tentoonstellingen zijn op bovengenoemde dagen geopend van 123 ure. Leden der Maatschappij hebben vrijen toegang, niet-leden tegen betaling van 25 cent. Brlelle. Met de aardappelen is het in Voorne en Putten treurig gesteld. Dermate heeft zich de aardappelziekte uitgebreid, dat Verschillende akkers met kralen het rooien niet waard zijn. Anderen hebben 20 tot 70 H. L. per gemet en 60 tot 100 H. L. zieke knollen van denzelfden akker. Ook in de an dere soorten als tuinparels en eigenheimers zijn zieke knollen, doch niet zooals in de kralen. W. Iraa^Oaak. Yragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 373. 'k Heb een Hortensia in een bak. Deze moet vernieuwd worden. Zou 'k de plant nu, of wel in den winter verplaatsen? 374. Mijn wikken voor groenbemesting staan niet zoo heel voordeelig. Zou deze of gene kunst mest nog van dienst kunnen wezen? Antwoorden en Mededeelingen. 362. Zie artikel in 't nummer van lieden. 366, Die rupsen zijn afkomstig uit de eieren van het insect dat die daarop reeds legt als de vruchten nog heel klein zijn. Het zoogenaamde wormpje vreet, zoodra 't geboren is door de schil heen in de vrucht, graaft er gangen in en vult die op met zijn uitwerpselen. De appels, die al dus zijn aangetast worden spoedig geel en vallen af of blijven zitten en leveren dan „wormstekige appelen, waarvan zelfs 't niet aangetaste allesb e- halve lekker smaakt. 366. Door het aanleggen van den Insecten- vanggordel „Einfach" voorkomt men wormste kige appelen en peren, vernietigd men appelbloe semkever en andere schadelijke insecten vooi de vruchtboomen. (Zie advertentie in dit num mer.) - Dat zijn gewis ■er later eens wat mei Omdat vele dezer zoul dingen bevatten. Strj it "dan zijn die chloJ zende voorjaar verdij (de kali verbindin gen] :end te pas. Een Mainmouth vaii èn Tamivorth. Tamwj rkt door een geelbrui groeien snel. Kop I U niet groot. Pooten 't Beest lijkt ons zeel ten. Te Wageningen f —mdbouwschool zagenl a ze geprezen als uita I11 't jaarboekje van vindt ge dat ook- fn 't vind onunelstlijk. Bij e gemeente thans kind geboren v: jkt met 2 hooiden. schouders. Het reed en forsch, nor| beentjes, swel levend ter het kort daarna. De heer Mr. Jac. ngerecht alhier, vervulling van rechter te Tholetj [delharnis. Het i tionale Militie voc Aug. gesloten fjngeschrevenen. De begrooting v en dezer gemeen t 1903 sluitende in| p een gelijk bedra 2 dezer aan den gedurende 14 en met den ij sen ieder op de Bij het lossen boot „Middelharr >pen van de plar [Het behulp var bet beest spoedig 3et zoontje Van week bij een tv is gelukkig go Als een zeer zelds kan zeker wot 27 Juni 1.1. (di elental van ruit geval is voorgekor jstus. .Gelijk een jage buit, door zijn alen, greep 1.1. ij %an den heer v. het beestje het ml bekoopen, mag nemen. aan 't Karin; P. Dorsman er W. J. C. t aan 1t verven wa it, waardoor eenig en hij zelf wat i kwam, waarbij deelen bezeerde, et bijna 2 jari: Keijzer had, teng ongeluk dat, g waarvoor g| [worden ingeroepe De alphabetische filitie is gesloted voorkomen 16 j tg dit jaar zullen Bommel. Bij toemd tot dijkgra e door Den Bon van Weel te Od ine van dien poli te Den Bomme! eene Diosdagavj is de voorl definitief opgeric 0g«. et inschrijvingsre Militie is 31 Au met een getal gemeente begr 'zage ligt, vastge, «gst eu uitgaaf Burgemeester ei kennis van bel ontvangen beric| aeraal, Inspecteu "hage, het voor wegens gebr 1 niet kan plaat: 1 heer P. Verma; jaris der Konin h 's Rijks direc an den heer J. vertrokken. ï««splaat. Do ïmeente werd jl hrijving aanbe

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4