Plaatselijk nieuws, van uw soorten waarom willen zij nu juist dien candidaat hebben. Kees. Och, Piet, ge zijt wat driftig, doch laat ons eens kalm in het verleden terug blikken en zien, hoe of het toegegaan is. Piet. Kalm ben ik al, doch houd me kalm. Kees. Dat doet me genoegen, jongen. Nn dan, wij willen het houden zooals het altijd vroeger ging. Piet. Zoo Kees, ge bedoelt zeker bij onzen vorigen burgemeester al. Kees. Juist. Thans hebben we nu een anderen, een die behoort volgens mijn meenig in den vorigen burgemeester zijn voetstappen te drukken, Piet. Ja ja, Kees, dat vat ik wel. K e e s. Nu dan, kijk eens wat we al niet aan den vorigen burgemeester en de leden te danken hebben, bekijk het gemeen tehuis eensde school met al de pracht en praal die het versieren, aan de bestra ting vroeger was het of er greppels langs de straten lagen en, nu ja, wanneer het regent loopt het water wel niet gemakkelijk weg, maar volmaakt is hier immers niets, en beziet dan de havenwerken eens met toebehooren b. v. zie eens wat er al niet gezorgd iseen hoop bazalt ligt al op voorraad, hoewel nu niet noodig, doch wanneer ons iets in het hoofd schiet, wij het maar voor het grijpen hebbenmoet ik nog meer opsommenhet is dunkt mij, al genoeg bewezen, dat het niet in de verkeerde richting gaat. Piet. Ik stem u alles toe, wanneer zooiets wegens financiëele omstandigheden gebeuren kan, en wou ik u wel de vraag doen: waarom de arbeider dan nog zulke drukkende lasten op de schouders gelegd Daar heb je b. v. een jongen van 11 of 12 jaar, die in den zomer naar 't land moet en in den winter weer graag naar school wil, wordt terug gestuurd, omdat hij geen schoolgeld betalen kan, of zooals hiei nog pas is voorgevallende kinderen wer den terug gestuurd en hun werd toege worpen: 2.de gevangenis is uws vaders lot.« Kijk 1 Kees, nu zoude ik mij schamen met al die luxe en pracht, wanneer zooiets bij ons moest voorvallen. Kees. Dus Piet. je denkt, dat zoo iets met uw candidaat niet zou voorvallen Piet, Of het voorvallen zou, dat weet ik nietmaar dit weet ik zekerzonder een heftig protest van hem dan toch niet en zié Kees 1 nn wringt mij hier de schoen en ben ik ongerust daar hij zich nu door liberale heeren laat gebruiken als candi daat tegen een partijgenoot, hij zich, wan neer het puntje op de i geplaatst moet worden, terug zal trekken en alles als voorheen maar blauw blauw zal laten. Daarom Keesik stem en ik hoop velen met mijden Heer Chr. HUIZER. Kees. Ik vertrek, gij betert nooit. Piet. Dat hoop ik, zooals gij bedoelt ten minste niet. Dag Kees Kees. He jongen, struikelt niet. Wat doe jij hier? Luistervink. Wel baas, ik heb je afgeluisterd en nu zal ik aan mijnheer den Redateur vragen of hij dit gesprek eens in de M. en S. plaatsen wil. Herkingen, LUISTERVINK. Mijnheer de Redacteur "Wil ffljj s. v. p. een plaatsje roor onder staand stukje in uw veelgelezen blad verleenen. Door het vertrek van den heer Lokker, lid van den gemeenteraad te H., werden tegen Vrij dag II. eandidaten opgeroepen. Waar de A R. kiezers in deze gemeente, een der hunnen uit den raad zagen vertrekken, was het zeker de verwachting, dat het van hunne zijde aan geen candidaat zou ontbreken. Vooral niet in een tijd, als we heden beleven, waarin de partijen op elk gebied en voornamohjk 'hij elke verkiezing zoo Bcherp tegenover elkander Staan, en we aarzelen niet te zoggen, dat dit in deze gemeente meer dan ooit 't geval is. En geen wonder. Reeds lang genoeg is bet ijzeren juk der liberale heersohers getorst door de meerdere en mindere A. R. Ru, wat verwacht werd geschieddeen, tot eer van Onze mannen kon gezegd worden, dat zij zich flink van hun plicht hebben gekweten. Tot oandidaat werd gesteld de Heer Clir. Huizcr, die bij elke gelegenheid (op politiek gebied) heelt getoond, en er als altijd rond voor uitgekomen is, een volbloed A. R. te zijn. Bekend met de belangen der gemeente, waarom hij in de eerste plaats een zetel in den gemeen teraad toekomt, en dus is geBteld door enkel A. R. kiezers. Natuurlijk wefd, zooals Wel te begrijpen is, van liberale zijde niet stil gezeten. Aan eandi daten van hunne zijde ontbreekt het helaas nog niet. Maar, bewust als ze wnreD, dat zij de nederlaag zouden moeten lijden, zoohten zij een anderen weg, om tooh vooral dien gerreesden aandidaat Chr. Ilulzer, die zeker de andere liberale leden op hun pliohten en op hun eens gezworen eed om met Teoht en gereohtigheid de belangen der gemeente te behartigen, wijzen zou en in wien ze ongetwijfeld menigmaal een heftig tegenstander zouden ontmoeten bij het behandelen der liberale instellingen uit den Raad te houden. Om tot dat doel te geraken, ontzien ze het niet een ander in de politiek en samenleving te mengen nl. door het stellen van een A. R. can didaat. J. den Boer". We zouden haast denken, dat het hier met de liberalen gedaan was, en dat het onding, dat zich liberaal noemt uit deze gemeente was verdwenen, zooals we echter gezien hebben, is het om andere reden. Ongetwijfeld, zien ze in den heer De Boer, niet zoo'n gevaarlijk en heftig tegenstander voor hunne partij, als in voornoemden oandidaat, zeker vertrouwende door den machtigen invloed, welken sommigen der liberale heeren, op den heer de Boer kunnen uitoefenen, hem wel naar hun wil en wenschen te zullen vormen in den geest, zooals zij dat liefst verkiezen. We zouden met deze regelen reeds kunnen volstaan, wanneer we er echter nog geen gevaarlijken en fijneron overlegden politieken zet der liberalen tegen de andere partij jn ontdekte. Immers de heer de Boer werd door jO kiezers waaronder twee A. R. gesteld, waar- Tan de liberalen wel wisten, dat deze door een persoonlijken baat tegen den oandidaat H. waren gedreven en daardoor de belangen van hun harte uit het oog zouden verliezen? of liever gezegd prijs wilden geven Zooals er bij elke verkiezing gevoude i worden, die tegen den candidaat van hun partij zijn, is dit ook hier het goval. Maar daarom is het tooh niet geoorloofd de tegenpartij te steunen, of mede te werken, dat is niet A. R. evenmin, als zichzelf van liberalen tot oan didaat te laten stellen, zooals de heer de Boer. Wat is nu het gevaarlijke van die kunst greep d er liberalen Niets anders dan scheu ring en vordeeldheid onder de A.R. te bewerken. En Btrnks, wanneer ze daarin moohten slagen en die partij dan grootendeels haar kraolit zou ver loren hebben, bij een andere verkiezing wetr vrij mot hun oand- zouden kunnen te voorschijn komen, en zou dan ook wel kans tot overwin ning voor hen zijn. Hiermede geloof ik, de nog voor velen zoo onbegrijpelijke geschiedenis genoegzaam te heb ben opgehelderd, en rest mij niets meer dan nog een enkel woordje tot die kiezers welke dit stukje nog tijdig onder de oogea krijgen. tie zult het me zeker toestemme r, dat de door mij opgenoemde redenen de eenige zijn van het wondorlijk optreden der liberale partij Het is niet om u den zetel, welke ge recht matig toekomt te laten behouden in uw belang, maar het is hun eigen belang. Waar nu de strijd van eenigszins anderen aard is, dan wan neer het gaat tusschen mannen welke werkelijk liberaal en A. R. zjjn, meenen we dat het u als A-K. tooh niet moeilijk zal zijn uw stem uit te breDgen op den oandidaat Chr. IIUIZER, welke in ieder geval A.R. is en zich door geen liberalen tot oand. laat stellen. Yoor de opname van dit stukje betuig ik, U M. de R. mijnen hartelijken dank. H.Z. Mijnheer de Redacteur. Het zou mij aangenaam zijn, indien u on derstaand propaganda blaadje in uw blad wilde plaatsen. Uw. dn. Y. //Onbekend maakt onbemindGeen zaak kan waardeering ondervinden, zonder dat eerst belangstelling ons tot kennismaking heeft bewogen. Wij roepen bij dezen Uwe belangstelling op voor iets, dat over de geheele wereld steeds meer waardeering ondervindt, waaraan tien duizenden aanhangers uit alle landen van Europa zich met warme geestdrift en stijgend succes gewijd hebben, nl. de aangewezen taal van den internationalen omgang, het eenvou dige, practisehe Esperanto. In naam van den vooruitgang, voor 't be lang der heele menschheid verzoeken we u beleefd, maar dringend, kennis te nemen van 't Volledig Leerboek der opkomende Wereld taal //Esperanto//, uitgever P. de Jong, Bols- ward, prijs f 1.50. Zuiver idealisme heeft den schrijver er toe gedreven, op eigen kosten de uitgave aan te durven van iets, dat zich in ons land nog baan moet breken. Doch dit idealisme putte zijn steun uit het vaste geloof aan de groot- sche toekomst der zaak zelve. Het Esperanto smeedde tusschen de tal- looze aanhangers van de meest uiteenloopende nationaliteit een hechten band van broederschap, voortspruitend uit eenheid van geestdrift voor onze schoone gemeenschapstaai. Van 't Fran- sche leerboek alleen werden de laatste p iar maanden 1500 exemplaren verkocht. Ook ons land zal zijn rol spelen in deze grootsche beweging. Daarom, ziet het leerboek in Leest uit bloote nieuwsgierigheid, uit zucht tot be strijding, met minachtenden glimlach eerst maar leest tenminste En wanneer ge zult gezien hebben, dat men 't zelfde uur dat men 't boek opensneed (dus zonder voorbe reiding,) alleen met behulp van 't woorden boek al vlug voort kan met de vertaling dei- oefeningen en zelts een brief er in kan sa menstellen, dan zult ge belangstelling voelen voor ons machtig hulpmiddel van internatio naal verkeer, dat in onzen tijd zoo dringend noodig begint te worden. En uwe belangstel ling zal steeds warmer worden, vooral als ge schrijvend naar eenig uithoekje der wereld in onze adresboekjes vermeld, uw woorden weerklank vinden bij 'n broeder uit Vladivo stok, uit Brazilië, uit Rusland, uit Nw. Ca- ledonië, uit Boelgarije Want machtig is ons aantal, dat zonder ophef, ongemerkt doch snel aanwast met den dag en de wereld begint te omspannen. Verdere inlichtingen vindt ge in het boek zelve. En wie lachen om het denkbeeld van een algemeene tusschentaal naast bestaande lands talen, omdat eerste proeven ter oplossing van dit vraagstuk niet aan de verwachting voldeden, merk op, dat 't voor de mooglijk- heid van 't beginsel pleit, als men na zoo iets zich niet door 't noodlot overwonnen verklaart maar de zaak zelf als 'n fenix verjongd her rijst. De onmogelijkheid der vliegmachines is niet aangetoond als 'n uitvinder z'n nek breekt. Er was een gebrekje aan 't werktuig; 'n volgend systeem kan volkomen slagen. Of nu 't Esperanto als voertuig der gevleugelde ge dachte werkelijk geschikt is laat ieder zulks voor zich zelf uitmaken met allen ernst die een zaak toekomt van zoo ingrijpenden aard voor 't wereldverkeer. Taalkenners van grooten naam verklaren volmondig //ja// en zelfs, dat -t Esperanto hoogstens in geringe bijzaken verbeterd kan worden. Lange jaren van steeds drukker practisch gebruik hebben dit schitterend bevestigd steeds hoopvoller mogen we in de toekomst blikken. Komen er op den duur nog wijzigingen in 't Esperanto? Wie zal 't zeggen; maar voorloopig is nog geen hapering in 't samen stel te bespeuren na zeer zware proeven, die de taal heeft doorstaan. Mogelijke wijzigingen komen echter slechts geleidelijk door 't lange gebruik, evenals elke levende taal zich op den duur vervormt. De vervanging van stoom door eiectriciteit is veel ingrijpender en heeft men in 't vooruitzicht daarvan den aanleg van verdere spoorwegen gestaakt en wacht lijdelijk 't meest volmaakt stelsel van snel- vervoer af? Immers neen 1 Onverstandig zou 't verder zijn om wegens enkele dingen,die men persoonlijk anders zou wenschen in de nieuwe taal, 't heele stelsel af te keuren verschillende volken, ja, personen uit't zelfde land zouden 't op dit stuk van zaken lang niet eens zijn en niemand onzer is zoo goed op de hoogte met de behoeften van 't mensch dom en z'n wijd uiteenloopende taaieigenaar digheden in 't algemeen dat hij, die z'n gan sche leven wijdde aan de algemeene taal en deze na 'n 20 tal jaren van voorbereidingen voortwevken met dit eene doel voor oogen, der wereld aanbood als 'n afgewerkt geheel. Nogmaals, leer onze wereldtaal kennen om haar te waardeeren. Ze is niet gemaakt maar opgebouwd uit de geschikte elementen, levende in den mond der beschaafde volkeren en 'n groot deel barer woordenschat was dus reeds gemeengoed veler natiën. Helpt mee den vooruitgang niet tegen houden, doch bespoedigt in ons aller belang Ieder bondgenoot in den vreedzamen strijd ter verbroedering der natiën is er een, want des te spoediger zal 't middel daartoe volle dig aan z'n verheven bestemming beantwoor den. Slechts door elkaar te kennen, te ver staan, vallen de scheidsmuren van aangekweek te haat en militairisme, die de eeuwen door, tot op dezen tijd, ons menscheu beletten vrienden te zijn. Blijft onzez ak zoo toenemend veld. winnen, dan wordt ze dra 'n wereldmacht, waarmee rekening dient gehouden; offieieële invoer ing bij 't onderwijs aller landen volgt voor en na en rustig zal de beschaving 'n sprong ge daan hebben van onschatbare waarde. Aan ons alfen de taak mee te werken in die wereldgebeurtenis van den eersten rang. Excelsior De toekomst is ons Geld om te adverteeren ontbreekt ons. Och, vernietig dan ook ditstrooi biljet niet. Laat het als 'n sneeuwbal door veler handen wandelen en 'n zaadje uitstrooien allerwegen. Bij voorbaat hartelijk dank voor deze vriendelijke hulp en dezen weiwillenden steun. DREVES UITTERDIJK, Trompsehool, Hilversum. Om hiervan 'n voorbeeld te geven, nemen we bv. 't woord ranc'a uit onze woordenlijst. Deze stam wordt dadelijk verstaan door 350 millioen menschen want 't is Franseh (ranee), Engelsch rancidDuitsch en Nederl. (ranzig), It.il. (rancido) Spaansch (rancio) en Portug. (ramjose.) Woorden, schjjnbaar uitsluitend van Latijnscben stam zijn tevens niet minder slaviseh bv.muso, mar- moro, domo, vidi, juna, sidi enz. Soiuiuelsdijk. Op den 2den Dinsdag in September n.s. treden de volgende wethouders iu het eiland Goeree en Over- flakkee af. Zij zijn dadelijk herkiesbaar. Sommelodijk, dhr. J. B. Mijs. Middelharnis, J. J. Slis. Stad aan 't H., A. Braber Pzn. Den Bommel, J. Mjjs Jzn. Coltgensplaat, A. Hobbel. Oude Touge, II. de Haas van Dorsser. Nieuwe Tonge, J. Vreeswijk Sr. Herkiugon, A. Munters. Dirksland, C. Driendijk. Melissnnt, J. Sohilperoort. Stellendam, P. v. d. Wekke. Goedereede, J. Lodder. Ouddorp, J. Voogd Pzn. Je milicien verlofganger Johannis van Assen lichting 1898, behoorende bij het korps torpedisten te Brielle, is tegen 8 Aug. as. in werkelijken dienst opgeroepen om in den wapenhandel geoefend te worden. Op een onbéwaakt oogenblik geraakte het 3 jarig zoontje van J. S alhier in een ton half gevuld met water,, doch werd intijds daaruit gehaald, en kwam met den schrik en een nat pak vrij. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 25 Juli des morgens te 1130 ure. Afwezig de heer Born. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna werd ie. Verslag uitgebracht van de opname der kas van den Gemeente Ontvanger waaruit bleek dat in kas was f228s,231/2 2e. Naar aanleiding van de opmerkingen bij monde van den heer K. de Graaff in een der vorige vergadering benoemd lid der Commissie tot het nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis al hier over 1901, wordt door den voorzitter en den heer Mosterdijk als Regent en voor zitter van voornoemd Armbestuur de noodige ophelderingen gegeven en wordt met alge meene stemmen voornoemde rekening goed gekeurd. 3 e. Ingekomen een schrijven van den heer B. Vis daarbij verzoekende een hooger salaris voor zijne beide dochters, welke als; helpsters werkzaam zijn in de bewaarschool alhier. Wordt besloten dat de voorzitter een onderzoek zou instellen of de werkzaam heden door beide meisjes verricht in even redigheid zijn met haar salaris, alsmede met de werkzaamheden der andere helpster, welke een hooger salaris geniet om dan voor dit jaar mogelijk nog een gratificatie te geven en bij de vaststelling dei begrooting 1903 een hoogere ipost daar voor fe ramen. 4e. aangeboden'de rekening der Gemeente) over 1901, welke 'tot onderzoek in handen wordt gesteld van de daartoe benoemde commissie bestaande uit de heeren Timmer man, Mosterdijk en K de Graaff. Se. wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat over in geheime zitting tot het behandelen van ingekomen reclames we gens den aanslag in den Hoofdelijken Omslag 6e. Na opening der vergadering wordt deze door den voorzitter gesloten. itliddelhnrilis. Aan deze gemeente is bij Koninklijk besluit iu dato I Juli jl. een Sub side van f5800 verleend in de gewone kos ten van het Lager Ouderwijs over het jaar 1902. De heer F. Verschuur te Nijmegen, vroeger alhier woonachtig, slaagde dezer da gen voor het examen Hoofdacte Lager On derwijs. Door de zoon van den heer K. J. Meijer die zich gekleed te water begaf, werd jl. Zaterdag het zevenjarig zoontje van den visschersstuurman H. J. Langbroek uit de kaai gered. Bij het op gisteren gehouden examen der Nederlandsche Toonkunstenaaraver- eeniging te 's Gravenhnge, slaagde voor Piano (L. O), de beer M. Vletter alhier. Ren Rommel. Waarschijnlijk door aan lading van roet ontstond deze week een begin van brand in een arbeidershuisje aan den Molendijk alhier, die echter spoedig door den bewoner werd opgemerkt en door hem gebluscht. Bnrgemecster en Wethouders dezer gemeente brengen ter openbare kennis.dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1901 is overgelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen, van 29 Juli tot en met 12 Augustus a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesleld. Naar men zegt zijn er .tijdens de kermis verleden week van eenigen hun partemon- naie ontrold, zelfs van een, verteld men, met een inhoud van ongeveer f 9 Op enkele plaatsen werd door de polilie een waarschuwing, >denk om de zakken- rollersv aangeplakt. Aanbeveling voor dijkgraaf van het waterschap loozende naar de haven van Den Bommel. Mr. A. J. C. v. Weel te Ooltgenspl. ie cand. Jan Mijs te Den Bommel 2e P. v. Weel G.Gz. te id 3e En voor Gezworen van de polder Den Bommel L. C. de Wit te Den Bommel iecand. A. van Weel id. 2e P. Luijendijk id. 3e 30 Juli. Hedennacht is in de Zuid zijde een schuurtje, waarin zich een varken en een geit bevond, verbrand. De schade, hierdoor ontstaan is ongeveer naar men beweerd f 100, varken en geit hieronder begrepen. Oorzaak is onbekend. Ooltgensplaiit. Ten gevolge van de vele lijders aan mazelen is thans de Ie open bare lagere school alhier gesloten. Naar men verneemt zullen van 18 tot tn met 28 Augs. a.s. door Land- en Zeemacht op de forten P. P. alhier en de Ruiter (gecombineerd) door pl:m. 170 manschappen (officieren en minderen) ma noeuvres worden gehouden met geschut van 24< en 10 cM. Er zullen ongeveer 80 schoten worden gelost. Oude Tonge, 26 Juli. Een dochtertje van J. Hertog werd door een paard, voor een wagen gespannen, omver geloopen en overreden. Geneeskundige hulp bleek noodig te zijn. 27 Juli. Een doode zeehond ongeveer 100 kg. wegende is op de oostslikken aan gespoeld, en als een buitenkansje gevischt door den zoon van den karreman. Het vleesch hebben ze uitgebraden dat beloond werd met eene flinke hoeveelheid traan. 29 Juli. De paarden voor een wagen mest gespannen van den landbouwer G. Van den Boogaart sloegen op hol. Een der paarden zijn pooten zijn ontveld, verder geen noemenswaardige schade. De onderstaande Miliciens verlof gangers zijn voor herhalingsoefeningen on der de wapenen geroepen, te weten Jan de Gast enj. H Hemrnink lichting 1897 van het 4 Regt. Vest. Art. garnizoen Willemstad beiden van 5 Aug. tot 5 Sept. a. s. W. Quist lichting 1899 van het 3 Reg. Inf. te Beigen op Zoom van 9 Aug. tot 12 Sept a. s. H. P. v. Dongen en P. Snijder lichting 1899 van het Regt Gren. en Jagers 's Gravenhage beiden 13 Aug. tot 13 Sept. a. s.J. Gebraad lichting 1897 de 3 Comp. Hosp. Soldaten Breda 29 Aug. 30 Sept a. s. Het kohier No. 3 personeele belas ting dienstjaar 1902 invorderbaar verklaard den 23 Juli is aan den ontvanger ter in vordering ter hand gesteld en is ieder daar op voorkomende belastingschuldige verplicht zijner aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van 26 Juli. Tegenwoordig alle lcdtn. Voorzitter de lieer P. van Weel G.Gz. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige, na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Is aan de orde 1. Indiening gemeente- en armenrekening dienst 1901. De voorzitter legt namens Burgemeester en Wethouders aan de vergadering over de ge- meenterekening en de rekening van het Groot Armbestuur, beiden ever het dienstjaar 1901 en stelt voor die rekeningen evenals v»rige jaren ter fine van onderzoek en rapport te stellen in handen van eene commissie van drie leden dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen zijnde benoemt hij tot leden dier commissie de heeren Jacobs, Koert en Van Weel. 2. Opmaken voordracht zetters. Ter voorziening in de benoeming van zet ters in plaats van de heeren J. Prins Fokkes en A. Mijs die aan de beurt van aftreding zijn, wordt de volgende voordracht opgemaakt. Voor eerstgenoemde vacature de heeienJ. Prins Fokkes en J. Mijs Jz. en voor de tweede A. Mijs en P. Vermaas. 3. Opneming boeken en kas. De Voorzitter doet voorlezing van het. proces verbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat op 19 Juli in kas was, een bedrag van f 1711.3 5 j 4. Ingekomen stukken. Voorlezing wordt gedaan van de volgende inge,komen stukken. a. Eene missive van heeren GeJ. Staten dd. 7/14 Juli 1902 daarbij goedgekeurd terugzen dende de verordening regelende de jaa. wedde der onderwijzers in deze gemeente. b. eene missive van Burgemeester en Wet houders van Stad aan't Haringvliet houdende verzoek instemming te betuigen met het besluit van den Raad dier gemeente genomen in zijn vergadering van 28 Juni tot opheffing van het onderhoud der gemeenschappelijke regeling van den grintweg loopende van Middelharnis langs Stad aan 't Haringvliet over Den Bommel naar Oohgensplaat en van beide laatstgenoemde gemeenten naar Oude Tonge. Wordt besloten de gevraagde instemming te betuigen, c. Eene missive van du schuttersraad van het XII bataljon rustende Schutterij in deze pro vincie daarbij toezendende begrooting voor het dienstjaar 1903 benevens eene daarbij behoo rende memorie van toelichting. Wordt besloten de begrooting onveranderd goed te keuren en ter definitieve vaststelling toe te zenden aan Heeren Ged. Staten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de voorzit ter de vergadering. Nieuwe Tonge 30 Juli. Onlangs ging het paard met kar van den landbouwer Franeke op den Molendijk ophul, en nu verschenen week, wegens het laden van een ledikant, scheen ook dit leven dat paard niet te bevallen, althans hij g:ng er weer van door, ditmaal de ring in de ronde. Gelukkig struikelde het paard, waardoor hij viel, zoodat het spoedig was gegrepen. Perzoonlijke ongelukken kwamen niet vuur. Tot tijdelijk onderwijzer aan de eer ste openbare school te Oud-Beierland is benoemd de heer F. A. van den Berge alhier. Dirksland. De vlekziekte onder de varkens begint zieh alhier te vertonnen, eenige varkens zijn reeds verkocht. Naar men verneemt bekwam L. den Berg alhier Woensdag een ongeluk. Bezig zijnde om kar weizaad te dorschen, m< et hij in aanraking gekomen zijn met de machine waardoor hem 2 toppen der vin gers verpletterd werden. Van het bericht iu sommige bladen voorkomende, als zou Ds. Lammers van Goedereede tegen 1 Sept. zich reeds als leeraar naar hier begeven, is bij den Ker- keraad ter dezer plaats, nog niets oöiicieel bekend. Herkingen. Bij de op 25 Juli gehou den verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren J. den Boer en Chr. Jduizer. Heden (Vrijdag) zal daarvoor de stem ming plaats hebben. Den Heer J. D. Stoppelaar, cand. te Leiden, heeft het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. De wijziging van art. 15 en 20 der Alg. Politieverordening dezer gemeente vastgesteld den 4en Juli 19»2 en aan H.H Ged. Staten medegedeeld, ligt vanaf' heden gedurende 8 maanden op het ge- meente-secietarie ter inzage. Zaterdagavond jl. werd aSn.J. Jor- daan van Middelharnis, welke in dronken schap verkeerde, een nachtverblijf in de cachot alhier verschaft. Na een oogeublik er in vertoefd te hebben, kwam hij de politie noodzaken hem ten tweede male in veiligheid te brengen. Hoe hij uit de gevangenis kwam, weten wij niet. Stellendam. Reeds sedert eenigen tijd bestond ook hier het plan met de leerlingen der hoogste klassen een tochtje naar Rot terdam te doen. Door de kinderen werd wekelijks wat gespaard, terwijl men zou trachten in het tekort te voorzien, door bijdragen van enkele ingezetenen. Tot ons genoegen kunnen wij thans ver melden dat het plan zal doorgaan en omstreeks half Aug. zal worden uifgevoerd Maandag had M. Noordhoek Jr. met het leeren fietsrijden het ongeluk in een sloot te geraken waarbij hij een nat pak benevens eenige schr/mrnen in het gelaat bekwam. Gisteren avond, (Dinsdag) werd het kleinzoonlje van M. Noordhoek Senior door een fietsrijder omver gereden waar door het aan de hand werd verwond en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De verlofganger Jobs. Jansen van bet korps tofpedl ten is tegen 8 Aug. in weikelijken dienst opgeroepen. Door vele landbouwers in deze ge meente weiden aan den heer C. der K. in deze provincie machtigingen aangevraagd tot het schieten van schadelijk gevogelte om dat het veel schade toebrengt aan de te veld staande gewassen. Goedereede. De heer A. v. d. Handel, onzen vroegeren dorpsgenoot, legde met gunstig gevolg examen af in het Engelsch. Naar wij vernemen is aan den mili cien-verlofganger A. van Splunter alhier, die met 8 Aug. onder de wapenen moest komen, door den betrokken minister verl if gegeven om iii de maand December op te komen. Ilellevoetsluis. De 28 jongelingen die voldaan hebben aan de vereischten voor examen vooi lee fling - machinist bij de op leiding alhier, zijn tegen 2 Sept. a. s. op geroepen tot het aangaan eener verbintenis bij 's Rijks Zeemacht. De korvet »SommeIsdijk« die op 's Rijkswerf alhier de noodige voorzieningen ondergaat wordt omstreeks 1 Nov. a. s. hier in dienst gesteld voor toezicht op de zeevisscherij ter vervanging van den schoe ner «Zeehonds die ter reparatie buitén dienst word gesteld. De voormalige tolhuizen aan den straatweg van hier naar Brielle zijn, bij inschrijving voor afbraak verkocht. Het hoogste bod was dat van den heer A. A. E. Veenenboste Brielle nl. f380, Een dertigtal leerlingen eener school

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4