z Vrijdag 1 Augustus 1902 at at f- "~1 Zeventiende Jaarg. No. 876. Antirevolutionair voiir «Ie Xiiidliollandsclfte en Orgaan Bollanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. J tls boven :jv. N, dTl DAM. leant oot Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: toOMMSlijQHSJBi Alle stukken voor de kedactse bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Gemeenteraadsver kiezingen. Toen er onlangs te Rotterdam vier nieuwe Raadsleden voor de gemeen te noodig waren, stak de Nieuwe Rotterdamsche Crt. zonder schroom de partijvlag uit. Er was nu toch al zooveel verloren voor het land en de provincie, schreef zijde libera len moesten nu ten minste zoigen, dat in den gemeenteraad de liberale meerderheid niet ging afbrokke'en Hiermede stemde zij zelf toe, wat zij vroeger wel ontkende.jnamelijk, dat ook bij het gemeentelijk bestuur wel de politieke gezindheid te pas kan komen. Nu, dit is, als het er op aankomt, ook niet tegen te spreken. Het scheelt wel veel in de eene gemeente bij de andere. Men heeft soms ook raadsleden noodig met speciale buurtkennis, landbouwken- nis, technische of andere bekwaam heid en in elk geval zijn gewenscht vredelievende, onbekrompen mannen, voorstanders van een zuinig geldelijk beheer, maar geen kribbelaars men- schen met een gezond hoofd en een ruim hart, die ieder het zijne geven; en niet altijd vindt men, althans in kleinere gemeenten, deze lieden in voldoende getale onder de aanhan gers van eigen beginselen. Dat moest wel niet zoo zijn maar de naam dekt niet altijd het wezen. Het is daarom zeer verkeerd, bij de gemeentelijke verkiezingen het partijverband als dwingen, en alles- beheerschend te beschouwen. Maar in de grootere gemeenten heeft vooreerst elke partij meer keuze van personen en is er ook veel meer te beredderen, waarbij beginselen in het spel komen. Bij het maken van politie-veror- deningen b.v. bij het daarstellen van eigen inrichtingen, of het subsidiëeren van anderer ondernemingen, bij het behandelen van eigen ambtenaren en zoo meer, zijn de politieke beginselen nooit geheel af te denken van hen, die in het gemeentelijk bestuur hande lend moeten optreden. Men valle du3 niemand hard over hecgeven van voorkeur aan partij— candidaten, maar men streve overi gens naar een onbevangen oordeel. On vertrouwbaar. Zooals men weet, worden de soci aal-democraten sedert lang onder scheiden in „parlementaire" en revolutionaire. Troelstra geldt dan als aanvoerder van eerstgemelde eu Domela Nieuwenhuijs als type van laatstgemelde groep. En men wil met die onderscheiding zeggen, dat de „parlementairen" alleen door het woord, door het algemeene kiesrecht cu dus langs parlementairen, con- stituticneelen weg hun doel wil len bereiken, teiwijl de anderen er maar dadelijk op in willen hakken en de maatschappij op staanden voec omkeeren. Toch is dit verschil voor een deel ingebeeld. Het geweld der revolutie is nooit geheel van den geest der revolutie los te maken. Want die geest der revolutie bestaat in het verwerpen van Gods ordinantiën en het volgen van eigen wil en zin zonder hoogeren band. Gaat de mensch daar eenmaal toe over, dan kan hij overal toe geraken, en hangt het slechts van aanleg, temperament en verder bijkomende omstandigheden af, hoe hij zich vertoonen zal. Niet dat er geen groote afstand zou zijn tusschen een conservatief- liberaal (die als zoodanig ook niet rekent met Gods bevelen) en een sociaal-democraat. Dit ontkennen wij geenszins. Maar die afstand is te bereizen. Het spoor lusschen beider stations heeft wel een groote lengte, maar het ligt er. Eu eenmaal aan geland bij de woning der parlemen taire socialisten, is het reisje naar de opstandelingen niet zoo bijster groot meer. Dit kan men wel proeven uit den bitteren toon dien het Volk, dat parlementaire socialistenorgaan gedurig aanslaat, en uit zijn vergoe lijken van ue daden van geweld, bedreven door de belhamels onder de „revolutionairen". Zelfs een moord als van Balma- scheff op een Russisch minister gepleegd, wordt in het Volk nu ja, wel niet geprezen, maar toch ver- schoonend aangeduid als een daad van symbolieke (zinnebeeldige) betee- kenis, als het „treffen van het onrecht der machthebbende in den regeeringspersoon, die het hielp be drijven". Het Volk noemt Bal- mascheff dan ook een der partijge- nooten en „geen moordenaar." Het is consequent, maar tot waar- schuwing tevens Staatserjrechl. l)e juristen-vereeniging heeft zich onlangs verklaard tegen het denkbeeld om tien Staat meê te laten erven bij bet overlijden van de bezitters. Van den kant der vrijzinnig-de mocraten was men hiermee voor den dag gekomen, en de sociaal-democraten die eige.ndom diefstal achten, en moord gepleegd op de regeerende bescher mers van den eigendom een poging tot rechtsherstel noemen, juichten het ageeren in die belasting-richting na tuurlijk toe. Maar de groote meerderheid wilde er niets van weten. Er is reeds suc cessiebelasting. De Staat profiteert er meê van, als door het ontvangen een er erfenis iemands draagkracht plotseling vermeerdert. Bovendien is er eene vermogensbelasting, die bedoelt juist de beurs der rijkeren voor de huis houding der gemeenschap eenigszins gevoelig aan te spreken. Doch daar nu bij te voegen het Staatserfrecht in algemeenen zin, zou zoo langzamerhand voeren tot het uitwisschen der grenzen tusschen par ticulier en landskapitaal, tusschen den familieband en burgergerneenschap. Als er geen aanwijsbare erfgenamen zijn, dan is het wat anders. Dan is de Rijkskas, waaruit voor het ge meenschappelijk belang geput wordt, er het naaste toe. Doch het Rijk mee te laten erven met de nakomelingen in de eigen fa milie zou de deur open zetten voor steeds verder gaande verbeurdver klaring van het stoffelijk aankleefse] van het familieleven. Want waar zou de grens zijn. De Staat heeft veel noodig, kan veel nuttig besteden. Eens over het beginsel heengestapt, zou de Staat dus veel en het laatst alles kunnen vragen. Uolc vooral uit een moreel oogpunt ware dit te betreuren. Misschien maakt ook het eigen bezit van een aantal juristen hen nog het meest afkeerig van het Staatserfrecht, maar daar hebben wij niet mede te maken. Zulk een erfrecht zou onrecht zijn, en daarom is dc tegenstand te prijzen. Grooteen „Kleine' pers. Nu de antirev. partij grooter in vloed kreeg, ontwaakt ook, sterker dan vroeger, het verlangen naar een „groote pers", eene die met „do pers van Nijgh" ten minste eenigermate concurreeren kan. De Hollander wijst hierop, naar aan leiding van het loopend gerucht, dat met ingang van 1 October e. k. de Nederlander in het formaat van de N. Rotter dammer zal gaan verschijnen en vraagt waarom men niet ernstig poogt ook de Standaard werkelijk te vergroeten. Wij verstaan deze klacht, en het zou ook ons eene oorzaak van vreugde zijn, als onze pers tot meer bloei kwam. Doch de ondernemers der groote „liberale" bladen zullen denken heb ben is hebben, en krijgen is de kunst. Trouwens, hun bladen hebben opgang gekregen in een tijdperk, toen de aanhang hunner partij veel grooter was dan tegenwoordig nog de om vang der antirevolutionaire partij mag geacht worden. Dat zou wel te veranderen zijn, als de energie, die er bij de voor gangers onzer partij aanwezig is, meer gesteund werd door de rijkeren onder de broederen. Zij, die geen of minder schrijftalent hebben, of die tijd en gelegenheid missen voor politieke studie, maar ivel over veel kapitaal beschikken, moesten het groot belang en hunne roeping in deze inzien, en hun geld eens vrijmoedig wagen in de anti- tirevolutionaire pers. Misschien zouden zij dat geld met groote winst over eenige jaren terug erlangen, en behoudens den waarborg van goede directie en controle zou de indirecte en moreele winst zeker groot zijn. Ook op onze eilanden zijn hier en daar nog wel vermogenden, die een handje kunnen helpen. De zaak zij hun in liefde aanbevolen. Het seizoen is nu gunstig. Men moet wat aandurven. ftflooi voüS'bccStl. Naar verluidt, gaf de firma van Houten te Weesp aan geheel het personeel in de cacaolabrieken 10 dagen verlof met behoud van salaris. Zie, dat is nog eens eerst een practische maatregel. Zulk eeue firma begrijpt nog eens, dat de boog niet altijd gespannen kan wezen. Niet alsof alle patroons dit voor beeld klakkeloos konden navolgen. Er zijn immers ook fabrieken en andere inrichtingen, die nooit stil kunnen staar. Ook is overal geen 10 dagen noodig. Maar de hoofdzaak behoeft daar om niet uit het oog verloren te worden. Er is in menig geval ook door hulppersoneel wel te voorzien in de leemte der tijdelijke afwezig heid van het vaste werkvolk. Juist ook om het reizen op Zon dag te beperken is het gunnen van enkele dagen in de week voor fa miliebezoek of andere ontspannigs- middelen zoozeer gewenscht. Overigens dient het om de phy- sieke kracht in stand en den moed levendig te houden bij hen die ge stadig in het getouw zijn. Het mag dus wel op kosten van het algemeen, dat is, met behoud van het loon of sa laris geschieden. Algemeen Kies- en Stemrecht III. SDIJK. van De Jong ■pen van 10, zonder Mus- e prijs, es vanille- abnis. f 3.GO, [iS. .ASTJES, lards, enz. II. m Slaapkamer vsv 34 SLUIS te Oude- KOR VINK te andscbe Beurz on. wen. ndsohade van Qe biljetton en por anken. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maa^ Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen oO Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte d:.e zij beslaan Advert 'iitiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EEI1STE BEAD. De grondwet was dan herzien. De getrapte verkiezingen hadden, uitgeno men, dat de Prov. Staten thans nog de Eerste Kamer kiezen, haar leven gelaten op het slagveld der politieke meeningen. Uit het kruisvuur der debatten was de Rechtstreeksehe Verkiezing, zij 't dan ook niet geheel ongedeerd, door eene tamelijke meerderheid gered. Recht streeks voorzeker, maar eene andere, veel meer gewichtige vraag waswie zouden de nieuwe, kiezers zijn? Een Blad uit die dagen schreef, vol gens Groen, (bldz. 124 Grondwetsherz. en Eensgez. „Dat er in de verkiezingen ter Staten-Gene- raal volstrekt geen uitsluiting mag plaats hob- ben, dat daarbij, zooveel mogelijk, op de verte genwoordiging van aller maatschappelijke belangen gelet moet worden, dit is en blijft ons onveranderlijk gevoelen. Maar Groen voegde er zeer terecht bij „Hier wordt de natuur der representatie, (vor- tegenw.) gelijk die bij do Constituten dezer tijden ingevoerd is, ton eenen male miskend. Indien waarlijk de vertegenwoordiging dor be langen, die van handelindustrie, landbouw, geldbezit, Kerk, wetenschap aan do Staatsrege ling ten grondslag gelegd was, het zou te bezien staan of dan de uitsluiting even licht vallen zou van diegenen, naar wier inzien de Revolutie, voor deze belangen zeer slecht gezorgd heeft. Aller maatschappelijke belangen werden juist niet vertegenwoordigd Was dit maar waar geweest Hoe was de toestand dan Deze. Men maakte een gansch willekeurige indeeling van drie soorten van Nederlanders nl. de hoogstaangesla genen, de aangealagenen van f20 tot f160 en niet aaDgeslagenen. Van de eerste soort waren er een 1200van de tweede een 100000 en van de derde groep, waaruit geen kiezer te ontpoppen was, waren er anderhalf millioen. De 1200 waren kiezer, en hadden hun ver tegenwoordigers in Eerste en Tweede Kamerde 100000 waren ook kiezer en hadden hun vertegenwoordigers in de Tweede Kamer; de anderhalf millioen waren niet-kiezer, en hadden dus geen vertegenwoordiging. Het geld werd dus vertegenwoordigd. Nog sterker, juist om den invloed der 100000 burger-kiezers en hun represen tanten te doen imkrimpen, was de Eerste Kamer samengesteld uit mannen, die rijk, rijker en allerrijkst waren, om zoodoende een remtoestel te zijn als de Tweede Ka- mertrein wat al te hard reed op de democ ratische baan, want die Eerste Kamer mocht alle wetsvoorstellen, al waren ze ia de Tweede aangenomen, verwerpen. Groen van Prinsterer zei er van (Bladz. 125 zijner Grondwetsherziening en Eens gezindheid) „Geldbezit alleen is bij ons een vereisohte. Doch laat ons om den aard en oorsprong der Vertegenwoordiging niet te miskennen, aohtgeven op bet oogmerk, waarmee de oensus verlaagd werd. (Hij bedoelt van de oorspronkelijke f'J25 op f 160. Red.) Geen geldbezit op zichzelf, maar voor de kiezers, als waarborg van genoegzame kennis voor de leden der Eerste Kamer, als waarborg eener conservatieve gezindheid. Anders toob zouden wij niet kunnen ontkennen, dat het ware beginsel, waarop het kiesrecht berust, dit is, zooals gezegd is door een geestrijk en puntig schrijver: wij begeoreu de allerhatelijk ste van alle aristocratiën, die des Verstands, in den vorm van Geld. Met de oude organische verdeeling van Adel, Geestelijkheid en Burgerij der Steden had de Grondwet gebroken, en we juichen dit toe; maar wat er voor in de plaats kwam, was nog van min der allooi. Het werd nu geen Stands-, maar Geld vertegenwoordiging in haar meest hatelijksten vorm. Er kwam eene uitsluiting, die door niet één beweegreden kon worden gebillijkt. Die uitsluiting van hen, die minder dan 20 gulden belasting betaalden, was ten eenenmalo onrechtvaardig en onbillijk en dies geheel verwerpelijk. Is dan 't geld de thermometer van iemands belangstelling in de publieke zaak Is 't geld de waardemeter van iemands bekwaamheden en kunde P Al plaatst men zich, wat het beginsel betreft (waarover we later zullen spreken) met den Grondwetgever op het standpunt der Volkssouvereiniteit, der individuen, der eenlingen, der atomen, en niet op dat van don Organischen Staat, zooals wij dit, doen, dan nog is heel het kiesrecht van '50, neen, is het eo ipso, juist daardoor en daarom hoogst onrechtvaardig. Waarom Omdat 't Sociale leven, de Sociale levensverhoudingen, waar tegenover men vaak machteloos staat om ze te verbeteren, hier alles en steeds beslisten. Die gelukkigen (we zeggen nietdie verstandigen), die 't voorrecht hadden door arbeid, en vlijt, en familiebetrekking of andere factoren vooruit te komen in do wereld, al waren ze van top tot teen politicofoben of politiek-schuwen, al be hoorden ze linea recta tot het geslacht der zoo vaak van domheid beschuldigde langooren, kregen het kiesrecht en stem den een vertegenwoordigermaar den duizenden, aan wie Portuna don rug toekeerde, bleven uitgesloten. Men wilde bekwaamheid, geen Stand, m'aar men schiep nog grooter tijraunie dan ooit to vorenmen eischte alle organisch verband verbrokenen men kreeg een samenraapsel, of om zachter woord te bezigen een aggregaat van

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1