SPAARBANK Advertentiën. ZMIWIKKU Assurantie s. wj.m.ui FEUILLETON. Steeds hooger. BOEKHOVEN, - - SOIIEESDI Wei. P.ROOIJ-Hartcgs, MiddeUiari OpgaaC van Premie, Wed. J. VIS Cz.SorLmelsdij! C. KOLFF A.Cz. Reclame Jfiededeelingen ens. Onrustbarende verschijn selen. Tuin- en Landbouw. „Middelharnis en Sommelsdijk DIRKSLAND. heeft steeds voorradig alle soorten Reclame-bed stellen, tegen te groote aanmatiging der Vertegen woordiging in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer. De leden dezer Kamer werden gekozen door de Prov. Staten. Bij de grondwet van 1840 werd bepaald, dat de Tweede Kamer zou bestaan uit 58 leden, n.l. Nd.-Brb. 7 Geldl. 6 Z.-Holld. 12; N.Holld. 10; Zeeland 3 Utrecht 3 Friesland 5 Overijsel 4 Groningen 4 Drente 1 en Limburg 3. De grondwet van 1815 had dit aantal op 110 bepaald in verband met de Ver- eeniging met België. De Prov. Staten konden de Tweede Kamerleden kiezen uit hun milden, maar ook buiten hun college uit alle hoeken der provincie. Daardoor gevoelden deze Kamerleden zich dan ook veel meer ver tegenwoordigers van hun provincie, dan ®oM»vertegenwoordigers, representeerende het geheele Nederlandsche volk. Zee- of landofficieren beneden den rang van hoofdofficier waren niet verkiesbaar. De leden hadden drie jaar zitting en elk jaar trad een derde af. v Een en ander samenvoegende, zien we dus weinig of geen invloed van het Volk op de keuze der Vertegenwoordiging. Laten we de Eerste Kamer als door den Koning zeiven gekozen er buiten, dan had men de getrapte verkiezing als volgt 1. De stedeling koos het college van kiezers; 1ste trap. 2. Dit college koos den stedelijken raad2de trap. 3. deze koos eenige Statenleden 3de trap. 4. de Statenleden kozen de Tweede Kamerleden4de trap. V oeg nu bij dezen onbeduidenden volks invloed nog de volgende feiten, en ge erkent met ons, dat eene Grondwetsher ziening, al ware het slechts geweest om mogelijke uitbreiding van 't kiezerstal tot stand te brengen, geen nationale-tijd- verkwisterij was. De volgende feiten, zeiden we, en we bedoelen 1. De grondwet van 1815 en die van 1840 kenden niet het recht van amende ment (voorstel tot wijziging der Artikelen in 't wetsvoorstel). De Tweede Kamer had, evenals nu de Eerste, geen ander recht dan om of te verwerpen bf aan te nemen. 2. Die grondwetten kenden niet het recht van enquete. ('t instellen van een onderzoek door eene door en uit haar ge kozen commissie met de noodige deskun digen buiten de Kamer,) welk recht de Eerste Kamer thans nog niet heeft. 3. Onder de grondwet van 1815 werd de gewone begrooting voor tien jaren vastgesteld; onder die van 1840 om de twee jaar. De koorden der beurs waren dus 10 jaar kng in dezelfde hauden, al is 't waar, dat buitengewone uitgaven en ontvangsten jaarlijks werden vastgesteld. Juist dit budget is nu de grootste macht en onoverwinnelijke kracht der Kamer, want bij weigering van gelden staat elke Regeering machteloos. 4. Die grondwetten misten de bepaling, dat de leden der Tweede Kamer niet ge rechtelijk mochten vervolgd worden wegens de adviezen in de Kamer gegeven. Ver volging door de Rechtbank bij bespreking van personen en zaken in de Kamer was niet uitgesloten, waardoor soms het volle licht over onhoudbare toestanden met altijd schijnen kon. Vandaar soms de qeheime zittingen, die men hield, zooge naamd in commitê-generaal. 5. Het lidmaatschap der 2de Kamer was toen evenals nu vereenigbaar met dat der Prov. Staten, maar toen kozen deze laatsten de eersten, en konden dus uitne mend meewerken aan eigen herbenoeming wat thans onmogelijk is, 6. Die grondwetten misten de bepaling van Vrijheid van Vereeniging en Vergade ren. Men moest vergunning vragen tot het. stichten van eene vereeniging, en deze even zoo vragen tot het houden eener vergade ring, als er meer dan 20 personen waren (Denk hier slechts om de Afgescheidenen en hun vervolging!) wat krachtige propa ganda verhinderde en tegenstond. 7. Die grondwetten misten de minis- terieële verantwoordelijkheid. Wel werden de Ministers in 1840 verantwoordelijk genoemdmaar er was geen wet om die te (49) Mevrouw Van Geereren, die nooit geleerd had hare zenuwen te beheerschen, begon zoo hard te beven, dat het gordijn dat zij nog steeds met de hand opengeschoven hield, zich bewoog als de golven der zee. Neeltje sprong op en vloog naar de deur. //Blijf u maar hier, mevrouw I" sprak zij//ik zal naar beneden gaan en doen, wat ik kan." En de daad bij bet woord voegende, liep zij de trappen af en stond in het portaal van de eerste verdieping op hetzelfde oogenblik, waarop de joelende troep, nog uitbundiger wordende nu het einddoel van den tocht bereikt was, voor de deur stilhield en met een hevigen ruk de schel luide in beweging bracht. Neeltje «ag «nmiddellijk aan mijnheer» gelaat dat het ergste van hem te vreezen was. Toch ging zij, dicht achter hem, de trap af, het besluit nemende om het uiterste te beproeven, teneinde een vreeselijke daad te voorkomen. regelen en te omschrijven. Zij verscholen zich dus bij misbruik van gezag of bij niet-uitvoering of halve uitvoering achter den Koningen ontvingen dan uit de Kamer soms wel pijlen, maar die niet hen, maar den Koning raakten, wat groote bezwaren had de Koning was niet onschend baar wat hij (of zij) nu wel is. Nu raakt men den Minister. 8. De grondwet|van 1815 hield dit in over de koloniën //De Koning heeft bij uitslui ting het opperbestuur over de volkplantin gen en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen.v In '40 werd er bij gevoegd »Aan de Staten-G. zullen in den aanvang van elke zitting worden meegedeeld de laatst ingekomen staten van on vangst en uitgaaf van opgemelde volkplantingen eu bezittingen. Het gebruik van het batig slot, beschikbaar ten behoeve van het Moeder land, wordt bij de wet geregeld.// Van invloed op het regeeringsbeleid was geen sprake. De wijze, waarop die mil- lioenen werden bestuurd, hun belangen be vorderd of tegengestaan, was der Kamer wel bekend, maar ze s tond machteloos bij exploitatie van den inlander, bij uitzuigerij en onmenschelijke bejegening, er iets aan te veranderen. Thans is dit gansch anders; juist omgekeerd Weinig ontsnapt meer de aandacht, omdat de gelden bij de wet moeten worde* aangevraagd; rekening en verantwoording elk jaar moet plaats heb ben enz. enz. 9. Die grondwetten kenden niet het recht van ontbinding; het prerogatief der Kroon, het recht, om de kiezers uispraak te laten doen bij verschil van mcening tusschen Kamer en Ministers. We zeiden: let op die feiten I De recht- streeksche invloed van 't Volk op de keuze der vertegenwoordiging was zoo onbe- teekeuend, dat een verkiezing met vier trappen de hoogste rechten waren aan dat Volk toegekend; en daarbij een Tweede Kamer, wier invloed en wijze van han delen niet zoo groot en krachtig was; wier ingrijpen in wetsvoorstellen niet veel betee- keude, en erken dan, dat Thorbecke en Groen redenen hadden om naar meer volksinvloed te streven; erken dan, dat Grondwetsherziening in '48 noodzakelijk was, afgedacht natuurlijk van de vraag, of er geene betere Revisie mogelijk w?s, of het standpunt der Commissie van Negen juist of onjuist bleek, of de deeling der Wetgevende Macht door Koning en Staten- Generaal niet een door en door revoluti onaire strekking heeft en uitvloeisel is van beginselen, die met de Souvereiniteit Gods ten eenen male in strijd zijn, De noodzakelijkheid was er; alleen over de wijze, waarop ze geschiedde, kan ver schil bestaan. Door de Herziening werd de recht- strecksche verkiezing ingevoerdmet de oude, organische had ze gebroken. Maar zien we eens, wat 't nieuwe opleverde. 20 Cent per regel Mejuffrouw P. Meurs, zandvenne, te Schagen prov. Noord-Holland, had onlangs de beleefdheid ons eenige belangrijke mededeelingen te doen omtrent de onrust barende verschijnselen die zich bij haar hadden voorgedaan. Deze verschijnse len maakten de personen harer omgeving ongerust. Zij werd uiterst bleek, hare oogen werden dof. Als ik wilde uitgaan scheen mij de kleinste wandeling te vet- moeiend toe. Bij 't trappen klimmen moest ik telkens uitrusten wegens de benauwdheden die mij overvielen. Ook had ik last van steken in de zijde, kon niet meer eten en slapen, de maag kon op 't laatst niets meer verdragen. Het is slechts toen ik het gebruik der Pink Pillen aanwendde, dat er zich een ver betering voordeed, die van dag tot dag toenam, en wel zoodanig, dat ik thans zeer welvarend ben, ik eet en slaap goed, ik lijd niet meer en mijne genezing is volmaakt. Al do verschijnselen die mej. Meurs ondervond, al de ongemakken waardoor zij aangetast was, zijn die der zoo geduchte bloedarmoede. Van af het begin dezer //Mijnheerwil ik voor mijnheer Albert zorgen vroeg zij. //Loop naar denbulderde de toor nige vader. //Hij zal de deur niet inkomen. Laat hij het niet probeerenik zal hem als een hond er uit schoppen.// Een oogenblik later opende hij zelt de voordeur en trad naar buiten, de deur achter zich dichthalende. Met den rug er tegen staande, overzag hij het gansche tooneel voor zich. Vier jongelieden, opgewonden door het overmatig gebruik van geestrijk vocht, zagen hem met hun domme spottende gezichten aan en aan zijn voeten lag zijn zoon, half geleund tegen de hardsteenen stoep het hoofd machteloos op de borst hangende, met half geopenden mond, verwarde haren en wezen loos aangezicht een toonbeeld van ellende. //Kom aan!// riep een der vier jongelieden terwijl hij het ineengezakte lichaam van den grond trachte op te heffen, //daar is je oude heer 1 ga nu maar binnen en slaap lekker 1// //Aangenaam kennis te maken,// kikte een tweede, terwijl hij een diepe buiging voor den heer Van Geeveren trachtte te maken, bij welke beweging het hem echter onmogelijk was staande te blijven, zoodat hij tegen den eersten spreker aanviel. ziekte wordt kjat bloed kleurloos, zijne roode lichaampjes verliezende en daar door zijne kracht. De zieke heeft in niets geen luBt meer, alles staat hem tegen, donkere gedachten maken zich van hem meester en de uitputting waarin hij vervalt, stel len hem aan de grootste gevaren bloot. Het is slechts door het bloed te hernieu wen dat men niet alleen de bloedar moede kan bestrijden, maar nog andere ziekten, voortkomende uit een verarmd bloed, zooals; bleekzucht, neuiasthénie, maagaandoeningen, rheumatiek en bij de kinderende beenziekte en St. Vitusdans. Zoodra gij dus in uwe familie of uwe omgevingen personen kent, die deze ver schijnselen ondervinden, doet gij een weldaad hen op de genezing van mej. Meurs te wijzen. Aarzelt nietstel niet uit tot morgen, want het kwaad neemt weldra de overhand, en wee, wanneer het te laat is, als ge te laat bij u zelve moet zeggen och, hadden wij toch maar dit of dat gedaan. Hoe langer men wacht hoe langer en hoe lastiger de genezing zal zijn. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produk- ten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoo danig, dat zij uiterlijk don schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten zo in geene deole.* Koopt ze slechts bjj de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eene twijfel rnooht hebben, laat ze rechtstreeks van den hoofddepothouder komen de heer Snabilié. Prijs t 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS te Sommels dijk. PROEFVELDEN VI. Meermalon is het ons opgevallen, dat menige oultuurproef minder belangstelling vau de zijde van 't publiek ondervond dan dit met bemestings- proeven 't geval was. Velen toch houdon niet van 't nieuwe". Vooral, zoolang 't oude* nog al aardig bevalt. Maar waar de „lammen" bet in de laatste jaren zóó slecht maakten waar ze zulke kleine be- sohotten opleverden, daar ligt 't voor de band, dat zelfs de meest bulstarrige onder de land bouwers met belangstelling hooren naar de resul taten, verkregen met undere soorten, dat ze met volle aandacht de planten te velde gadeslaan en reeds long vóór de tijd van oogsten is aan gebroken zien, hoe de „Jammen" 't si woer zullen afleggen. Daaz is 't ook niet vreemd boe aan de oultuurproeven met aardappelen althans in de laatste jaren nog al heel wat attentie ge schonken wordt. De Eigenheimers, nog voor enkele jaren zco goed als onbekend, hebben bier eu daar de Jammen al haast geheel verdrongen. Maar ook Delicaat en Bravo zijn een puur namen van variëteiten die wel de aundaebt verdienen. Bij den heer C. A. Vogel te Goede recdewer- den de drie genoemde soorten met elkaar verge leken. De opbrengsten liepen nog al heel wat uiteen. Vooral Delicaat, waarvan men ten vorigen jare zulke goede verwachtingen koesterde kwam heel wut achteraan. Zij gaf rnim half zooveel als Bravo en een derde minder dan Eigenhei mer Ziehier de cijfers in E.G. per H.A. Eigenheimer 24,730 Delicaat 16,020 Bravo 27,950 Ten aanzien van de opbrengst stond Bravo dus bovenaan. Eigenheimer was evenwel meer gewild; le kwaliteit werd verkocht voor f 1,85 per H.L. Volgens schotting van den proefnemer was de waarde van Bravo 1,50 g. per HL. De poters van beide werden geleverd tegen f3 per H.L. De geldwaarde van den oogst beliep voor: EigonLeimer f 731,70, Bravo f 742,50, Nog leerde deze proefneming, dat Bravo uit nemend tegen de ziekte bestand was. Bij den heer M. Lodder te Goedereede wer den medo een drietal variëteiten rorgelekeu. Behalve Delioaat vond men hier „Juli" eu Lange Wolkammer. „Juli" was veel vroeger rijp dan de beide andere variëteiten. Daarom ging 't eigen lijk niet, haar met Delciaat en Lange Wolkam mer te vergelijken. Van deze laatste twee muntte Lange Wolkammer uit in opbrengst, ze gaf per H.A. 22 H.L. meer dan Delioaat. Deze bracht 30 g. H.L. op on gene 331 ILL. Tool) kouden ze geen van beide oonoureoren met Eigenheimers, waarmede 't overgeschoten stuk laud bepoot was. //Uw zoon is niet al te wel mijnheer 1 U moet hem maar wal laten uitslapen, dun zal de katterigheid wel wat overgaan,// bracht de derde in het midden. //Allo jongens laat ons met ons allen hem in huis brengen //Hij komt de deur niet in, zeg ik je bulderde op eens de heer Van Geeveren in ziedenden toorn, terwijl hij zijn zoon een verachtelijken schop gaf. Albert, door deze onzachte aanraking een weinig uit zijn roes ontwakende, deed nu zelf een allertreurigste poging oni op de been te komen. De andere jongelieden wilden hem daarbij helpen, maav zij kwamen tot de ontdekking dat met de woede van den ouden heer niet te sp itten viel. Van het oogenblik waarop de heer Van Geeveren met de vrienden van Albert hand gemeen geraakte, maakte Neeltje gebruik. Zij opende de deur, hielp Albert die nu halfverwege was opgestaan van den grond op en wist hem binnen te krijgen. De jongelieden, de vreeselijke gramschap van Albert's vader ondervindende waren genoeg ontnuchterd of nog nuchteren genoeg om de goede bedoeling der dienst bode te willen doen gelukken. Daarom hielden zij den ouden heer nog wat aan de praat, terwijl Neeltje Albert met alle macht onder- voor GROENREMESTIIVG, bij J. ITARTENSVELD Sommelsdijk. Wie zijoe huizen, inboedel enz. v assureeréll, vraagt dan eerst bij den Agent van de 's Hertogenbossc' Maatschappij. J. L. ARMSTRONG. SOMMELSDIJK Smederij, handel in Ijzerwaren en Machineriën Heeft steeds voorradig en levert tot voordeeligen prijs Lamlbonwu'ei'kfiiijjen, Dorschinachines, Sfroo- c ■IicteiisnU«ïeBeenenbr< kers, YcevoederkefelN, Mangels, Naaimachines, m de nieuwste verbeteringen, Gelakt hnmerkaeheis met en zond kookgelegenheid, YuEkaclteis, hcukcnktieheis, Geëmal leerde Haarden, Fornuïzei Huishoudelijke artikelei enzvoorts een ruime keuze HU wielen en Ouderdeelen. van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank Deemt gelden op tegen 3 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng en terngbe ling van gelden op Maandag, Dinsdt Woendag en Donderdag van 912,1 nevens Maandagavond van 67 uur, f kantore van den Thesaurier-Boekhout te Middelharnis in Schoen en Zadelwerk KERKS1NGEL 87 tegenover de Kerkb SCHOEN en ZADELWEIi vanaf de Croomledereu Bottine tot zware werkmansschoenen toe. Yoorsol teit van het werk wordt ingestaan. Prij zijn billijk. BOEKHANDEL van* f f t Filiaal fff Westelijk, - MIDDELHARNIS. Levering van Binnen-en Buitenlands BOEKEN en TIJDSCHRIFTEN, KERKBOEKEN enz. enz. Plaatsing van Advertentiën In alle bla der Wereld. Kantoor-, School-, Schrijf- en te kenbehoefteu. IfS®- Zooeven verscheen een part PRENTBRIEFKAARTEN, (Ansichtk. ten) van Middelharnis en Sommelsdijk. F anlasiebriej kaarlet heeft de eer hare geachte begunstigers te berichten dat door haar met succes word leverd de alom bekende met toebehooren, zijnde een twee-persoi veeren bedstel beslaande in bed, pelu 2 kussens gevuld met dubbel gezuiverde nie veeren daarbij ontvangt men i twee p soons wollen deken, i katoenen ken, i Moltondeken, i beddezak Peluw (overtrek) i paar matrassen te zamen vóór f 34,t 36,en f 38,- beste kwaliteit f 40,— f45,— f 5' Voor puike en vertrouwde kwaliteit w ingestaan, franco huis geleverd. Ook verk baar kapokstellen met dito toebehooren v f 26,f 28,enz. steunende, met hem de trappen opzwoe Opeens verstomde daarbuiten het gesp Een kreet, meer gelijkend op het wocc gebrul van een dier dan op het geluid een mensch voortbrengt, deedNeeltie van a beven. M*oe, mijnheer Albertwat ik u bit mag, loop tocb voort, loop toch voort toch dat u boven komt 1 fluisterde zij A in het oor. Albert besefte niet in welk gevaar hij bevond. Zijn tong bracht bij Neellje's v scltuwing s'echts onsamenhangende kla; voort zijn oogen zagen haar giazig en zo eenige uitdrukking aan, en zijn beenen gerden hem hun dienst. De waurschu baatte niet. Door onbekookte drift aangevuurd, w oude man. u's ware hij nog in de volle k) van z'jn li ren, in eenige sprongen de tra opgehohl, en had hij zijn zoon bereikt. //E deling! schandvlek!// klonk het van tuss zijn toegeknepen lippen, //beo ik je niet gt dat je het huis niet in zoudt komen Er uit I zeg ik je, er uitEn me forschcn greep den machteloozen jongelit de schouders vattende, trok hij het logge sl lichaam op, en smakte het van de pen af.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4