MANTELS ÏOTH stSDIJK 89, KANTJES Nf Sommelsdijk, IG OP HUT. PAKJES. ÉLEN. Vereen. «TOT IUT EI mar HIS BRDAM srde 2-Cents Sigaar, .ruidenierswaren 3 en spoedige bediening wordt mdeerd, botterdam hang 26. Iraat, MIDDELHARNIS. Agenten gevraagd. LINTHOUT, Directeur. in Manufacturen oèdkoope en Eijnert? Ingezonden Stukken. Nerkoopingen. Rechtzaken. Officieel Gedeelte. fiemen^d Nieuws. II AN en Gemberkoek, Drops, Biscuits, Peper- ssenwijn, Citroenkwast, Raap,- Patent- oeder, Soda Stijfsel, Borstelwerk, Sponzen, a. enz. uitsluitend beste kwaliteit en lage 'ALOïI BEKEND. ALOM BEROEMD. ATTENTIE te DINTEIOOBD. 10e Jaarlijk3che bij Koninklijk Besluit goedgekeurde Verloting van Paarden, Koelen, Tuigen, Bij- wielen enz. te veel om op te noemen. HOOFDPRIJZEN 4 Vette Koeien, een Luxepaard enz. Voor de 4 Koeien kan men 55©,en voor 't Luxepaard f 5©©,in contanten ontvangen. Trekking 16 Juni 1902. Prijs per Lot 50 cents. Loten verkrijgbaar bij J. TIEMAN, Hoofddepothou der, Binnenweg 219, Sommelsdijk, en op alle plaatsen in Flalckee. N.B. Het vorige Jaar viel een Lnxepaard ad. ƒ500 te Dirksland. Stalen van voorhanden is. I lit Aanbevelend, U. BMJSSE. V jERZEKFR ING-M1J. tLLE. relijk afmaken en ongeschiktheid, tot een i 3 °/0 met 90 schadevergoeding Hemschade der geheele levende have r f 1000. met 100% uitkeering. ROTTERDAM. Aximnster, Velvet, Brussel Tape- iarpetten, Loopers, Meubelstoffen, eeden, loerzeilen, eu Linoleums, eerende prijzen. ïeligst te Dirksland bij ze, Nette aflevering, il HWG, 26. "N* a den Raad van toezicht F. aansluiting gevraagd bij de k te Utrecht. Zoodra deze erkregen zal een verzoekschrift 5t Hare Majesteit de Koningin t. ibesteding van het metselwerk herbouwen bakkerij, die irooi der vlammen werd, is aor K. A. van Wageningen oor P. Mast f428 en door :er voor f413,99 aan wien 5ste inschrijver, werd gegund, rgemeester en Wethouders dat de herijk van maten en zal plaats bebben op Don- in het gemeentehuis van vm. nam. 1 tot 3 uur. Met de garnalenvangst den laatsten tijd in deze rooskleurig uit, zoodat ik van bestaan hebben au er op uit zijn, door evisscherij in hun onder- voor den gewapenden ïrlanden zal alhier worden 5 huizen der ingezetenen Juni a.s. 1 't verhandelde in den e Ouddorp, op Maandag .lie leden, behalve de heer tter de burgem. De voor- gadering met gebed, waarna e Secretaris worden gelezen ring worden goedgekeurd, de voorzitter mededeeling stukken. de begrooting dienst 1901 uitgaaf te verhoogen met aost hoofdei, omslag. 1st, onderhoud van huizen gt dat de Raad in zijne op n vergadering besloten heeft n eene verordening, hou- art. 130 der algem. pol. treffende de tapperijen bij 0. a. bepaalt is, dat de en feesdagen gesloten moe- rordening gebèzigde woord de voorzitter te uitgebreid door den Raad nader aange- iprekingen wordt besloten, gesloten moeten worden ure behalve op Zondagen, zij gesloten moeten blijven morgen 5 ure. it ter tatel een door de Dgd, J. Voogd, J. Masten- Kloosler geteekend adres, ischeiijkhfcid te kennen ge nen van een 2de gemeente 1 den voorzitter wordt het :er W. Voogd nader toege- neeteman vraagt, voor hoe gemeente in eigendom toe- is verhuurd aan den heer den, Rijksontvanger,alhier, leger is bewoond door den )er. 3 beantwoording dezer vraag .1 van de vergaderingen den 29 Juli daaraanvolgende zoover deze daarop betrek- ïlezene blijkt dat bedoeld sontvanger is verhuurd voor jaar, ingaande 15 Augs. van voorzorg tot weder in jaren en zulks tegen pen 10.—. zegt dat de huur van ge breke van een huurcontract oor het plaatselijk gebruik natuurlijk moet worden n bij de bespreking over ligen der huur. eking wordt besloten: •oeger bewoond door den ;eer in huur te laten bij itn Gemerden, Rijksontvan- 15den Augustus 1903. n tot 2e gem. geneesheer ieteman, arts alhier op een en instructie en hem eene roor huishuur toe te kennen ng te verschaften, e openbare vergadering ge- eene geheime over te gaan. is, 9 Juni. De machinist Thijssen is wegens ziekte elegenheid uit Oost-Indie te van het Hoog Militair le marinier 3e kl. L. H. op 't wachtschip alhier, 1 aan verduistering en ver- naanden gevangenisstraf, eek is hier eene collecte 3 der slachtoffers van de ue. Thans is ons geble- -k der onvermijdelijke on- an worden overgemaakt. van de leerlingen machi- terwijl den Burgemeester tn werd een couvert met tkende. and. De landbouwers rel werden Zaterdagnacht ast. Een troep onverlaten 1 huizen, waarin dan ook :ef. J. Oprei had een huur- sn jaar huur achter was, rijn woning laten zetten, ing. Daar beloofd werd tcht terug te zullen komen bonter te maken, heeft de hulp der rijkspolitie Viei'polders. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier de heer A. Hoving, cand. te Terwolde. Brielle. Zondag a.s. zal de heer A. Cohen alhier zijn 8 7sten verjaardag her denken en tevens het ongewone feit, dat hij 60 jaren de betrekking van koster bij de Ned. Israël. Gemeente heeft vervuld. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, die lang niet onbekommerd is, is hij nog steeds trouw op zijn post. Hekelingen. Een 2-jarig knaapje van J. v. d. W. viel al spelende in een ketel heet water. Aan armen, beenen en een der zijden met brandwonden overdekt, moest het ter stond onder geneeskundige behandeling wor den gesteld. Het is thans herstellende, Spijkenisse. LI. Vrijdagmorgen werd aan onze gemeente een bezoek gebracht door Zijne Excellentie den heer Commis saris der Koningin, vergezeld van den heer van Gijn, commies ter Prov. Griffie. Door Zijne Excellentie werden o. m. de onlangs gemaakte keersluis en de openba re school bezocht, terwijl na afloop hiervan de reis vervolgd werd naar het naburige Hekelingen. Blijkens publicatie van Burg. en Wetk. wordt bekend gemaakt 1 e E'at het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, dienst 1902, ge durende vijf maanden, van den 2 den Juni tot den 3 den November ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage ligt, en 2e dat de her-ijk van maten en gewich ten voor deze gemeente zal plaats heb ben ten Gemeentehuize op Donderdag 26 en Vrijdag 27 Juni a. s., beide dagen van 's middags 1 tot 4,30 ure. Pernis. Vrijdagnacht is tusschen Vlaar- dingen eu Pernis in de rivier »De Maas« vei dronken de zeeman J. S, wonende te Rotterdam. Met een paar kameraden ging hij te Rotterdam in een vlet de rivier op, om naar Hoek van Holland te gaan. On derweg trachtte J. S. de vlet aan eene uit gaande stoomboot vast te maken bij welke poging hij overbood viel, en in de."diepte verdween. Aan de school voor Geref Onder wijs alhier is benoemd Mej. J. P. Bhr. Hörchnei van Amsterdam. De benoemde hoopt D. V. 1 Juli hare betrekking te aan vaarden. Buitan verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Yan alles wat geuit wordt over het ontslag van den heer Lips als onderwijzer van de Chris telijke school alhier, zal ik niet veel nota nemen, toch moet ik eenige regelen aan een lid der Herv. Kerk richten, die den 3en Juni 11. uit Ouddorp over dat ontslag een stukje schreef in dit blad. Ik wend mij dan tot dit lid. Geacht lid der Herv. Kerkaan het einde van uw ingezonden stukje schrijft gij »ieder lezer beoordeele deze handeling.® Welke behan deling bedoelt gij, die van u, van het School bestuur of van het Kerkbestuur f U zult het mij als lezer hoop ik niet ten kwade duiden, dat ik eerst uwe handelwijze beoordeel, de wijze, waarop u de zaken voorstelt. U schrijft, dat de Christelijke school (te Ouddorp) die weleer op Geref. grondslag is opgericht na de openbaring der Geref. Kerk aldaar, gaandeweg in de handen van het Bestuur der Herv. Kerk is vervallen.« Omvaar is het, dat de Christe lijke school op Geref. grondslag is opgericht. (Ik beoordeel dit niet, ik constateer.) Moet die onwaarheid soms dienst doen om te doen ver staan het onrecht den Gereformeerden aange daan Eene fatale leugen is het, dat na de afscheiding te Ouddorp of zooals gij het noemt det open baring der Geref. Kerk aldaar, de Chr. School gaandeweg in do handen vanjiet Bestuurder Herv. Kerk is vervallen. Nimmer is de school in de handen van dat Bestuur geweest. Bedoelt gij wellicht dat de Geref. leden van het School bestuur van lieverlede door Herv. leden zijn verdrongen Dan is het nog stout gelogen, want ieder weet hier, dat de Herv. predikant Tichelaar, de oprichter is geweest der school en bijna allen weten, dat slechts,JJajGeref. br. eenigen tijd in het Schoolbestuur zitting had. Hoe komt gij er toch toe zulke kolossale onwaarheden op te disschen f Dat moet zeker dienen om de voorstelling op te luisteren, waarmede gij uw stukje begint, dat het hier wel wat gelijkt op den tijd van Alva. Het Schoolbestuur heeft den heer Lips eerst tegen 30 Nov. ontslagen, doch het heeft mijns inziens niet anders, kunnen haudelen. Op de school gaan 13 kinderen van Gereformeerde en 346 van Hervormde ouders. De schoolver- eeniging wil geen andere, dan Hervormde onderwijzers. Bijna altijd werden Herv. onder wijzers gevraagd. De heer Bips is als Herv. onderwijzer aangesteld. Het is den Gereformeer den niet gelukt de woorden ïvan de Herv. Kerk« bij de oproeping van sollicitanten uit de advertentie te schrappen. Het Schoolbestuur kan de school niet aan een onderwijzer opof feren, het mag niet zoo handelen, dat de Herv. leden zouden bedanken en de school dan in de handen der Geref. zou vervallen, om haar dan bijna te zien verdwijnen. Het is hooghartig van u, zoo onbekookt de leden van het Schoolbestuur, bijna allen mannen die grijs geworden zijn in den dienst des Heeren als inquisiteurs voor to stellen. Zij weten, wat zij doen, om de school niet af te breken, maar te behouden. Gij verzwijgt uw naam. Gij reist incognito. In dit kleed reist meestal de leugenaar. Uwe houding is onwaar, onoprecht en als lid der Herv. Kerk dubbelhartig. Een sierlijk lid der Herv. Kerk zijt gij niet. Joh. BOSS. Pred. der Ned. Herv. Gem. te Ouddorp. 10 Juni 1902. Vrijdag 13 Juni 's avonds 6V2 uur- Verkoop van Roode- en Lucerne klavers om 2 maal te maaien in den polder „Duivenwaard" te Nieuwe Tonge, nabij de Hofstede van den Heer T. Breesnee bij T. Holleman te Nieuwe Tonge, No taris VAN ISPELEN, Vrijdag 13 Juni 's avonds 6 ure: Diverse perceelen Lucerne- en Roode Kla vers, te velde onder Ouddorp en Goedereede in het logement »Bellevue< te Ouddorp, Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 18 Juni 's nam. 3 uur in het logement van P. Brooshooft te Dirksland verschillende perceelen Lu cerne- en Roode klavers en Grasgewas op landen onder Stellendam, Melissant, Dirksland, Herkingen en Sommelsdijk. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag, 19 Juni 's nam. 2 uur ten herberge van de Wed. D. Roodzant te Middelharnis Roode- en Lucerne klavers en Grasgewas in den Van Pal- landtspolder te Middelharnis. Notaris J. C. VAN BERGEIJK. Op Donderdag 19 Juni 's nam. 1% uur ten herberge van de Wed. D. Rood zant te Middelharnis; Lucerne klavers in de Oostplaat te Middelharnis, voor Johannis Groenendijk te Sommelsdijk. Notaris J. G. VAN BERGEIJK. Donderdag 19 Juni 's nam. 2 ure: 8 perceelen Roode klaver te Velde in den polder Kraaijenisse onder Melissant, in het logement van Brooshoofd te Dirksland. No taris VAN SCHOUWEN. Donderdag 19 Juni 's nam. 2,30 ure: Meubelen en Huisraad, ten sterfhuize van den heer E. O. Vervoorn aan de Voorstraat te Dirksland. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag 19 Juni 's avonds 7 uur in het Hotel Speè te Sommelsdjjk Roode klavers in de Weidjes te Middel harnis en het Oudeland te Sommelsdijk voor verschillende eigenaren. Notaris J. C. VAN BERGEIJK. Donderdag 19 Juni 's avonds 7,30 ure: 36 perceelen Lucerne- eu Roode klavers en Grasgewas te velde in de polders Dui- venwaard Klinkerland en Ondeland, in het logement van P. H. Holleman te Nieuwe Tonge. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 20 Juni vm. 9 ure, ongeveer 3 7 Hec. Lucerne- en Roode klavers te velde en eenige perceelen Grasgewas in den Adri- ana-, Eendrachts- en Halspolder onder Stel lendam in het logement van Troost te Stel lendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 20 Juni 1902, 's avonds 6,30 uurVerkoop van Klavers in den Anna Wilhelminapolder en andere polders bij A. T. Waare Zoon le Oude Tonge. Nota ris VAN ISPELEN. Woensdag 25 Juni 's avonds 6l/2 uur. Veiling van 1 HA. 21 A. 18 cA. tuinland in den polder Oudeland te Oude Tonge bij Wed. G. Kanters Zoon aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 2 Juli 's avonds Qx/2 uur. Afslag van 1 EIA. 21 A. 18 cA. Tuin land in den poldei- Oudeland te Oude Tonge bij A. T. Waare Zoon aldaar. Notaris FAN ISPELEN. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 10 Juni Heden werden de volgende vonnissen gewezen J. W., 23 jaar, schoenmaker te Brielle, wegens wederspannigheid, tot een maand gevangenisstraf. G. L. H, 33 jaar haringvisscher te Middelharnis wegens beleediging van een ambtenaar, tot f 5 boete subs 5 dagen hechtenis. Overwinning bij Waterloo. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk herinneren de ingezetenen aan den dankdag of de godsdienstige yiering van de overwin ning bg £Waterloo, die volgens Zijner Majesteits bepalingen dit jaar behoort plaats te hébben op Zondag 15 Juni aanstaande. Sommelsdijk, 10 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, De Burgemeester. C. JOPPE Gz. L. S. DÉ GRAAFF Bekendmaking. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Sommelsdijk, gelet op de artikelen 7 en 8 van het [Reglement op de Wegen en Voet paden in de Provincie Zuid-Holland, maken bekend dat zij op Woensdag 18 Juni 1903 zullen houden een schouw over alle onder die Gemeente gelegen wegen onder A op den leg ger der wegen en voetpaden voo' komende onder de volgnummers 16, 17jen 18 benevens de daarin gelegen kunstweikon en dienende tot hoofdver binding tusschen de verschillende gemeente- kommen, j en gesohiedt hiervan afkondiging opdat nie mand onwetendheid zou kunnen voorwenden. SOMMELSDIJK 7 Juni I9O2. Burgemeester eu Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS, L.S. DE GRAAEF. Voorbereidend militair onderricht. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aantal zich aanmeldtde gelegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht, waaromtrent door Z.Exc. den Minister van Oorlog eene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de algemeene plichten van den soldaat, doch strekt bovendien, om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militiepliehtigendie aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenseben toe te leggen op het erlangen van een graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt een eursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter tijdperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onderricht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, op alle werkdagen, des voorm. van 9—12 uur ter Secretarie, alwaar ook ver dere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden er op gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze,alleen die in te lijven lotelingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven. Sommelsdijk, den 10 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd DE GRAAFF. Een in stukken gesneden vrouw. In Lambeth, een Londensche stadwijk aan de rechteroever van de Theems is Maandag in den vroegen morgen een vreese- lijke vondst gedaan, die de herinnering aan Jack the Ripper heeft verlevendigd. In Broadstreet komt een slop Salamanca- place genaamd, uit, dat bijna uitsluitend wordt gebruikt door werklieden van een aardewerkfabriek. Om 3 uur Maandagmor gen, toen eenige arbeiders, die nachtwerk hadden verricht, door het slop kwamen zagen zij niets verdachts, maar nog geen uur later vond een werkman op het trot toir en op de middenstraat stukken van het lichaam van een vrouw verspreid liggen. De politie werd gewaarschuwd en stelde een voorloopig onderzoek in, waaruit bleek, dat het lijk waarschijnlijk dat was van een knappe vrouw tusschen de 30 en 35 jaar. Bijna iedere aanwijzing, die had kunnen lei den tot herkenning van het lijk, ontbrak. Het lichaam was slordig in tien stukken ge zaagd en gesneden en de handen en de voeten onbraken. Het hoofd waarop nog eenige vlokken donker haar werden gevon den, was gekookt en de oogen waren er uit gevallen. Het neusbeen was aanwezig evenals een rij tanden in de onderkaak, doch in de bovenkaak ontbraken verschei dene tanden, die door een slag schenen te zijn weggenomen. De romp zag er afschuwelijk uit. De ruggegraat was op twee of drie plaatsen gebroken, en ook iit gedeelte vaq, het lichaam was gekookt. De overige stukken van het lijk waren deelen van de armen, de beenen den rug en den hals. Blijkbaar was een poging gedaan om deze stukken te verbranden, want de beende- ren waren zwart gebrand en het vleesch ge schroeid. Waarschijnlijk was de vrouw hoogstens twee dagen te voren vermoord. De moor denaar was niet op de hoogte met den bouw van het menschelijk lichaam, wat blijk uit het feit, dat hij voor de afschu welijke verminking van het lijk een gewo ne zaag en een gewoon mes heeft gebruikt. Het lijkt de daad van een man die zich zoo spoedig mogelijk van het lijk wilde ondoen en daartoe verschillende middelen heeft gebruikt. Van den dader onbreekt ieder spoor. De Standerd deelt mede, dat niet ver van de plaats, waar het lijk is gevonden, eenigen tijd later het lijk is ontdekt van een kind van een maand met een wond aan het achterhoofd. Branden. Te Hensbroek (N.H.) is gis teren de boerderij van R. Voorwalt, terwijl deze met zijn gezin afwezig was in brand geraakt. Huis en schuur brandden geheel uit. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Te Nieuwaal, gemeente Gameren, zijn Zaterdagavond door een nog on bekende 001 zaak zes woonhuizen afgebrand. Te Kielwindeweer is Vrijdagavond de borstelfabriek van F. Buitenhof geheel afge brand. De fabriek is tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Aangehouden. Twee Brusselsche recher cheurs, hebben Zaterdagmorgen te Esschen een als heer gekleed persoon aangehouden, verdacht van diefstal van 50,000 francs ten nadeele van een Brussels bankiershuis. Ruim 48,000 francs waren in zijn bezit. Hebben is hebben. De raad der ge meente Valburg besloot eene schikking te treffen met de erven Jac. Buddingh in leven gemeenteontvanger. Door de linancieele ver wikkelingen voor eenige jaren in deze ge meente ontstaan, had de gemeente credi- trice in den benefir'niren boedel aangemeld voorde som vanf 21,683,20%. Hierop is een schrijver ingekomen namens de erven Bud dingh, waarin ten stelligste wordt ontkend dat de gemeente iets te vorderen heeft, integendeel zou de boedel te vorderen heb ben van de gemeente f 3*0,jo1/^ Om evenwel tot eene schikking te komen en een rechtsgeding te vermijden, wordt aan geboden eene som vanf 1000 met wederzijd- sche finale kwijting. Na onderzoek en advies van Mr. Kappeyne van de Coppello besloot de raad dit voorstel aan te nemen. Een ontrouwe huishoudster. Zaterdagmorgen kwam als huishoudster in betrekking bij den lieer F. te Amsterdam een meisje van 22 jaar, Duitsche van ge boorte. Haar eerste werk schijnt geweest te zijn, te onderzoeken waar of haar meester zijn contanten borg, want in het nachtelijk uur, het was omstreeks twse uur in den nacht van Zaterdag op Zondag, verliet zij meldt de Tel., gekleed in een bronskleurig wandei-costuum, heimelijk haar verblijf, met zich nemende ongeveer een honderd veertig gulden aan bankpapier en vijf en twintig gulden aan specie, hetgeen zij ten nadeele van haar heer en meester had ontvreemd. Vreeselijk onheil. Te Gorinchem is Dinsdagnacht een felle brand uitgebroken in de damesmodewinkel van den heer H. 'tVuur verspreidde zich zoo snel dat alles

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 3