Heclames, Mededeelmgen enz. De aanhouder wint. HUISZW Al Ue Oorlog*. Bij b moet men een pand of hypo theek tot waarborg geven, dat de werk- govor ten allen tijde aan zijn verplich tingen kan voldoen. Deze wijze van ver zekering ia daarom reeds af te keuren. Bij c is het een winstmakerij voor de aandeelhouders uit de zakken der werk gevers. Maar dan d. Deze i3 de voordeeligsto der vier. Omdat le. de premiën lager zijn, en kunnen zijn aangezien dat watvan de betaalde premien niet noodig was voor de uitkeeringen,reser vefonds en beheerkosten, in eigen zak terugvloeit. 2e. als belanghebbende, ge zorg zult dragen vcor stipte naleving der voor schriften en verplichtingen, die ongeluk ken kunnen voorkomen. 3e ge met zaakkennis zelf de gevaar klassen kunt vaststellen, zonder inmen ging van ambtenaren, en ge daardoor voorkomt een te hoog worden aange slagen. Wie dus verstandig is, zijn voordeel inziet, vrijheid van beweging wil, ver- zekere zich als in d. Zie nu nog eens naar de Advertentie. Wie kent den heer Smeenge niet? Voorz. van Schuttevaêr. 20 Oent per regel Zeer zeker vele onzer lezers of lezeressen hebben wel eens een reis in 't Buitenland gemaakt en wanneer men zich van zjjn vaderland verwijderd gevoelt is de gering ste nieuwstijding U aangenaam, zoo was het ook 't geval met schrijver dezes. Dag in dag uit de Nieuwsbladen door snuffelende ot er toch maar iets over Nederland zou geschreven worden, maar te vergeefs, hij dacht dat zijn vaderland meer in den vreemde bekend was ja, over België werd nog wel eens 't een en ander in de couranten geschreven, maar Nederland, telde niet mee. Zoo was de toestand voor oenige jaren ten opzichte van Nederland. Thans is alles veranderd, een ieder weet thans wat Ne derland is, een ieder in de vreemde weet U te vertellen, dat was voor eeuwen eene machtige mogenheid ter zee en te land, de naam van de Ruyter, de groote admiraal, is in Frmkrjjk van alle gekend en waardoor komt het thans, dat dat kleine Nedeland, ontwoekert aan de gol ven thans zoo algemeen bekend is gewor den, herleeft als eene natie van beteeke- nis op de lippen van allen in 't Buiten land Dat komt omdat dat oude Hollansclie ras nl. de Transvaalsche Boe ren met zoo veel volharding opgetreden zijn om hunne vrijheid te behouden. Zij hebben wederom getoond, dat de vol harding in eene ondernomen zaak steeds tot eon goed resultaat leid, berin neren wij ons slechts hoe Nederland zelt voor eenige eeuwen te* worstelen had. Door aan te houden, den moed niet te verliez.u heelt het zijne onafhankelijk heid behouden, en dat die onafhanke lijkheid nog ieder Nederlander lief is, bewijze het krachtdadig optreden op finan cieel gebied van ons dierbaar vaderland om dat oude Hoilandsche ras te onder steunen. De laatste berichten die thans tot ons gekomen zijn, hebben aangetoond dat de aanhouder voor eene nuttige eu rechtvaardige zaak immer zal slagen. Hoe wanhopig de toestand voor de Trans valer er ook nog voor eenige tijd uitzag, door de volhardende en aanhoudende geest van dat volk, zijn zij reeds bijna tot hun doel geraakt. Dat het menig wankelend persoon aanmoedigd om nim mer den moed te verliezen, steeds aan te houden op den ingeslagen weg en het resultaat zal gunstig zijn. Dus steeds aanhouden wanneer men iets goeds ondernomen heeft. Dit heeft Mevrouw de Wed. J. F. Koning, Bur- manstraat 14 te Amsterdam cok gedaan en H. Ed. heeft het gewenschte resul taat bekomen. Sedert lang, zoo schrijft zij was ik lijdende aan zware koofpijn congesties, ook was de maag niet zoo als het zijn moest, van tijd tot tijd moest ik te bed blijven, alles had ik aange wend doch het kwaad verergerde eerder. Komaan laat ik mijn l iatste toevlucht eens nemen tot de Pink Pillen en werkelijk langzamerhand begon ik beterschap te gevoelen, ik hield aan en werkelijk thans ben ik geheel en al hersteld, ontvangt mijn besten dank. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Wiliams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook do Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelf zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestandeelen bezit ten ze in geene deele. Koop ze slechts bij de depothoudor die onder de attesten zjjn aangegeven of zoo gij maar eenigen twijfel mooht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komon de Heer Snabilie. Prijs t. 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS te Sommcls- dijk. Hoeveel geld kon bespaard worden, in dien bij het bouwen van huizen enz. reeds dadelijk voorzorgen genomtn werden, het geen op eenvoudige en goedkoope wijze ge schieden kon. Dit wordt helaas dikwijls na gelaten en de gevolgen blijven niet uit. De zwam te verdrijven als zij eenmaal opgetre den is, is evenwel een bovenmensclielijk werk. Men kan zicli deze moeite besparen door het, sinds meer dan 25 jwen proefhou dend gebleken fabrikaat Aveuarius Car- boliiieuiu juist aan te wenden. Waar de huiszwam zich vertoont, drenke men het hout na alle aangetaste deelen blootgelegd en afgeschaafd te hebben, niet verwarmde Aveuarius C'arboliueuui. Op aanvrage verschaft de firma R A VE- NARIUS Co. te Hamburg (Stuttgart, Berlijn en Keulen) gaarne nadere inlich tingen en afdrukken van aanbeveliugs- schrij ven. De laugvorwach te tijding. Spoediger dan we verwacht hadden, is het beslissende bericht uit Londen tot ons ge komen Zaterdagavond hebben alle boeren afgevaardigden het document geteekend, dat de voorwaarden van de overgave inhoudt, 's xAvonds om half elf gewichtig oogen- blik viel dan de beslissing, die een eind maakt aan den oorlog en voor de toekomst van den hollandschen stam in Zuid-Afrika van groote beteekenis kan zijn. Lord Kitchener en Milner zetten beiden mede hun naam onder het stuk, waaronder zoo vele Boeren-handteekeningen prijkten im mers 16o en de opperbevelhebber zelf haastte zich om het belangrijke uieuws naar Londen over te seinen. Dat de tijding daar een geweldigen in druk maakte, is te verstaan, De bekend making dat de vrede gesloten is, werd door de bevolking met de grootste geest drift ontvangen zegt een telegram, van Zon dag. Yoor het Mansion Houze was een wit plakkaat aangeslagen, waarop in roode letters te lezen stond «De vrede is afge kondigd.* De Lord Mayor, burgemeester, verscheen zelfs op het balkon en hield een toespraak. Des avonds was het bijzonder druk en heerschte er een opgewonden stemming. Een menigte personen liep onder het zingen van patriottische liederen door de straten, en on ophoudelijk groeide ze aan. De klokken van ce kerken en andere gebouwen luid den. Gansch buitengewoon, grenzenloos, noemt zelfs een tweede telegram de geest drift in Londen, 't Zou ons niet verwonde ren, later te vernemen dat Mafeking-dag, toen de volksstemming inde city zich op zoo buitensporige wijze uitte nog in aller lei vreugdebetoon is overtroffen door Vre- desdag. Allen zijn in Engeland den oor log hartelijk moe, en nu, naar allen schijn het voor Albion een «vrede met eer» is, daar de Boeren hun onafhankelijkheid den kelijk hebben ingeboet, nu is het luid ge jubel van het Engelsche volk, over heel de lengte en breedte van het Vereenigd Koningkrijk zeker wel te verstaan. Denzelfden dag nog dat het nieuws in Londen bekend werd, heeft de koning een proclamatie aan het volk uitgevaardigd waaain o. a, dit gezegd wordtDe koning ontving de welkome tijding van het ophou den der vijandelijkheden in Zuid-Afrika met zeer groote voldoening, en vertrouwt, dat de vrede weldra gevolgd zal worden door herstel van de welvaart in zijn nieuw gebied eu dat de gevoelens, die tengevolge van den oorlog natuurlijk ontstaan zijn plaats zullen maken voor ernstige samenwerking van alle onderdanen van Zijne Majesteit in Zuid-Afrika bij het arbeiden aan de wel vaart van het gemeenschappelijk Vader land In zijn nieuw gebied* Deze woorden zeggen duidelijk, dat voortaan de Engelsche vlag over de beide republieken in Zuid- Afrika zal wapperen en de laatste regel uit het volkslied »dat vrije volk ziju wij* voortaan eene bespotting beteekenen zal ook over den Vrijstaat, die, gelijk men weet door geen enkelen band aan Engeland was verbonden voor den oorlog, maar absoluut onafhankelijk in al zijn doen en laten was. De vredesvoorwaarden, zie hier onder, mo gen nog zoo voordeelig voor de Boeren zijn ja al zoude Engeland hun in alles ter wille zijn geweest, dit groot feit staat wel vast dat het met de absolute onafhankelijk heid der beide republieken is gedaan. Al thans we zien geen mogelijkheid, om op eenigszins houdbare gronden het tegen deel nog aan te nemen. De Engelsche re geering zou geen vrede hebben gesloten zonder dat de Boeren de Britsche superio- teiten hadden erkent, en de woorden van de proclamatie luiden stellig genoeg. De Uni on Jackde Engelsche vlag, zal^dus over Transvaal en Vrijstaat wapperen en wel licht overal erkent en geëerbiedigd worden. Want door alle gedelegeerden geteekend. Of zal ,,de Vierkleur" ook nog een plaatsje krij gen We wachten in spanning nadere be richten af. Het valt smartelijk, dit neer te schrij ven en de vraag is niet te onderdrukken, of dan al dat lijden tevergeefs geleden, al dat bloed om niet vergoten is. Zagen de leiders wel in, dat de strijd langer volgehouden toch onmogelijk tot de „uiteindelijke" ze gepraal kon leiden dat het een rekken was wie weet hoe lang nog in de Kaap kolonie met name, maar zonder eenig kans op uitdrijven van den overweldiger uit het door hem bezette gebied Laat ons niet hard en onbillijk oordeelen, maar liever onze onwetendheid belijden ten aanzien van den werkelijken toestand daar ginds. We moch ten alleen met zekerheid aannemen, dat Engeland weinig of niets vorderde in de Kaapkolonie doch wie weet hoe benard de positie was of almeer werd van de com mando's op de overige stukken van het oorlogsterrein. Wij hebben nooit behoort tot degenen die al maar meenden, dat de Boerenzaak er zoo voor als na prachtig bijstond we hebben nooit meegeroepen in het koor der zulken die geloofden dat alle Tommies in de zee gedreven zouden wor den, als ze niet vrijwillig de Republieken verlieten en meer dan eens zijn we gelaakt over wat men ons gemis aan enthousiasme, aan goed vertrouwen noemde Maar dat was het 'm niet. Neen, maar we wisten te goed hoe reusachtig de macht van Albi on was, en hoe de Boeren slechts kleine kracht tegenover de goedvoorziene en wei- uitgeruste heirscharen van Engeland konden stellen. Wonnen ze het tegen de tiendub bele overmacht het zou een wender van Gods hand zijn. De Heere heeft het anders beschikt Het vrije volk heeft moeten zwichten voor den overweldiger. Arme Steijn met name, die door zoo zware lichaamskrankheid niet eens zijn mannen in Vereenigiug kon aan vuren, arme Kruger, die het moet aanhoo- ren hoe koning Eduard nu van zijn nieuwe gebied spreektZwichten dan, het zij zoo, maar de zed«lijke overwinning blijft, naar het getuigenis van heel de wereld aan de Boeren. En wat zal nu de toekomst brengen Zal het taaie ras dat ruim twee en een half jaar den ongelijlcen strijd tegen Albion volheid, zijn rug voor goed moeten krommen onder het juk van den over weldiger? Een juk wie weet hoe licht ge maakt door allerlei milde bepaling en vrien delijke toeschietelijkheid maar dat toch een juk blijft voor een volk dat dorst naar ab solute vrijheid die »eeuwge zucht van ban deloos gemoed?* Laten we ons echter in die toekomst- vragen nu niet verdiepen het heden eischt al onze aandacht en we kennen de zinspreuk >Deo duce nil desperandum*. Als Gods ge leide meegaat is er voor wanhoop nimmer oorzaak. En God zal Zuid-Afrika het land waar zijn kennis, zijn dienst en vreeze zoo heerlijk bloeide, niet verlaten. Op Zijn tijd zal hij doen hetgeen Hem behaagt, Zijn Raad zal bestaan. Dat is onze troost, ons vertrouwen, hoe smartelijk, eensdeels, het bericht ook wezen moge, dat tot ons kwam. De voorwaarden waarop de vrede is tot stand geko men, zijn in het Engelsche lager huis, voorgelezen. Ze komen hierop neer iDe burgers te velde zullen onmiddelijk de wapenen neerleggen en alle geweren eu ammunitie in hun bezit uitleveren. Zij zullen afzien van alle tegenstand tegen het gezag des Konings, dien zij als hun wettigen souverein erkennen. (Toejuichingen van de leden van het Lagerhuis.) 2 Alle burgers te velde buiten de gren zen van Transvaal en de Oranjerivier Ko lonie en de krijgsgevangenen buiten Zuid- Afrika die burgers zijn, zullen, als zij ver klaren de positie van onderdanen des Ko nings aan te nemen, teruggebracht worden naar hun huis, zoodra zij in het transport kan worden voorzien en de middelen van bestaan verzekerd zijn. 3De burgers, zoowel zij die zich over geven als zij die terugkeeren, zullen niet van hiyi persoonlijke vrijheid of bezittingen beroofd worden. (Toejuichingen.) 4. Geen vervolging nog civiel, nog crimi neel zal worden ingesteld tegen de burgers zoowel die zich overgeven als die terugkee ren, voor eenige handelingen in verband met het voeren van den oorlog maar deze clausule is niet toepasselijk op zekere daden in strijd met de oorlogsgebruiken, welke voor een krijgsraad zullen behandeld wor den na het sluiten der vijandelijkheden. 5. De Hoilandsche taal zal onderwezen worden op de openbare scholen in Trans vaal en de Oranjerivier Kolonie, waar de ouders van de kinderen zulks wenschen, en zal zoo noodig worden toegelaten in de gerechtshoven. 6 Het bezit van geweren zal geoorloofd zijn aan personen die ze noodig hebben voor hun bescherming, na verkiegen ver gunning. 7. Het militair bestuur zal zoo spoedig mogelijk gevolgd worden door een burger lijk bestuur, en zoodra de omstandigheden het toelaten zullen vertegenwoordigende instellingen leidende tot zelfbestuur worden ingevoerd. 8. In elk district zal een commissie wor den benoemd, om te helpen bij het terug brengen der bevolking naar hare naardsteden en om haar te voorzien van het noodige tot wederopbouw der hoeven. De Regee- riug zal 3.000.000 pond sterling ter be schikking der commissieleden stellen, en boven en behalve deze vrije schenking, zal de Regeering bereid zijn voorschotten ter leen te verstrekken tot dat doel vrij van interest gedurende twee jaren, en terug te betalen over een periode van jaren tegen 3 pCt. interest. Geen vreemdelingen of rebellen zullen van deze bepaling genieten. Ten aanzien van de behandeling der re bellen heeft lord Milner voorts aan de Boerengedelegeerden een verklaring voorge lezen waarvan de hoofdzaak als volgt luidt De behandeling van de Kaapsche en Natalsche rebellen, die zich nu overgeve zal, als zij naar de koloniën terugliep' bepaald worden door de koloniale re ringen in overeenstemming met de w der koloniën. De Kaapsche regeerii van meening, dat van de rebellen de wone manschappen moeten gestraft wo met ontzetting uit het stemrecht voor leven, en dat de veldkornetten en alle bellen die een voornamen rang bekle bij de vijandelijke strijdmachten, we hoogverraad moeten terecht staan1 de" doodstraf zal in geen geval worden gepast. De -overeenkomst was get ekend Kitchener en Milner voor de regeering Steijn, De Wet, Olivier en rechter H zog voor den Vrijstaat; door Schalk j ger, Reitz, Louis Botha en De la Rey Transvaal. Dat zijn dan, kort geresumeerd, de desvoorwaarden, die de ultra-Jingo's het Kanaal wel t e edelmoedig vin maar die wij zeker allesbehalve gunstig mc noemen, indien men niet moet aannet dat er heel wat stilzwijgend is overeengt men tusschen de onderhandelaars. Engelands eer verbood dan de public er van, als voorwaarde, terwijl het late wijze van edelmoedige handelwijze menigerlei concessie zou kuunen doen. twijfelen er zelfs niet aan, of de Brits regeering heeft naast de officieele voorvv; den, die in het Lagerhuis werden vo gelezen voor de natie, er andere toegest; niet in te publiceer«n stukken opgenoi en waarin zij zich tot nog andere din verbindt. Inzonderheid moet dit het gt wezen met de bepalingen omtrent de rel len. Indien niet begenadiging bij gelegenh van de kroning beloofd was, dan zou, d mogen wij ons van verzekerd houden, geen Boerengedelegeerden zijn naam onder capitulatie hebben willen zetten. Het vredesverdrag zegt, gelijk men z niets van die amnestie. Het gros der rebell stellig meer dan 10,000 komt ermetvi beurdverklaring van het kiesrecht af, in al wat oflcier is geweest of landrost o) eenigen anderen werkkring hovende groi massa naar voren trad, wordt wegens hoe verraad vervolgd. Alleen geen doodstraf worden toegepast. Dit is de officieele vi zekering. Maar de officieuse zal zijn, c over korte weken een algemeene amnes wordt afgekondigd. En zoo staat het ook met andere puntt Dat de proclamatie van Augustus 1901 - waarbij alle Boeren met rang die den stri volhielden, voor eeuwig verbannen werd wordt ingetrokken, volgt uit het twee' en derde artikel. Geen verbanning alzoo 1 geen verbeurdverklaring Ook andere procl. maties vervallen daardoor, nl. die waar burgers die na zekeren termijn de wapent niet neerleggen, op de eeu of andere wij met straf gedreigd worden Maar om een goed figuur te maken tege over de wereld heeft Albion zijn consessi zoo zacht mogelijk voorgesteld. Het Britscl gouvernement kan niet alles zeggen wat h toegegeven heeft. Naar alle waarschijnlijl heid is ook wel een en ander bepaald tt aanzien van den tijd, waarop zelfbestfi. zal worden ingevoerd. Salisbury heeft nc onlangs de mogelijkheid opengesteld, d de Boeren nog geslachten lang van zelfb stuur verstoken zullen blijven, waartegen d£ een paar dagen geleden nog, Rosebery zc scherp in verzet kwam. Met de bepalk van het vredesverdrag in zake de bestuurt regeling zou een dergelijke politiek goe strooken. Immers geen termijn wordt vastgesteld alles zal afhangen van de vraaj of Engeland den tijd voor vervanging va het militaire bewind door het burgerlijk gekomen acht en de omstandigheden ge schikt vindt voor het verleenen van eeu bi stuur, waarin het volk stem heeft, en dat da mettertijd tot zelfstandige regeering ka leiden. Doch of de Boeren zich met zo vage verzekering zouden tevreden liebbe gesteld, is zeer de vraag. Ze zullen allicht wi. een positieve verklaring ontvangen hebbel Wat men intusschen er ook bij denke; moge of tusschen de regels lezen, vast staa dat de Boeren hun onaf hankelijkheid kwi zijn en de Britsche vlag zal wapperen bove Transvaal en Vrijstaat. Voor andere vlagge is geen plaats. De souvereiniteit behooi aan Koning Eduard, en de Burgers moge alleen hopen dat ze zelf bestuur krijgen >zoo spoedig mogelijk.* In Engeland is de vreugde groot. He staken van de vijandelijkheden, zegt eet Londensch telegram, wordt in het ganschi land met grooten jubel gevierd In verschei den steden laten de politierechters de be schuldigden die voor hen gevoerd worden vrij. Vele labrieken en scholen zijn gesloten Optochten trekken door de straten In Londen was het Maandag, mede dan! zij het fraaie weder, zoo druk in de straten, dat het rijtuigverkeer zoo goed als gestremd mocht heeten. De straaltooneelen Zondag avond overtroffen in dolheid de ergste van de beruchte Mafeking- en Ladysmith nach ten. Bijna iedereen zwaaide met kleine Union Jacks* aan het einde van wandel stok of parapluie. Niemand weet, waar die vlaggetjes zoo plotseling vandaan kwamen. Overal van de gebouwen wapperden vlaggen. Toestellen voor gas of electrische illumi natie, die reeds opgesteld waren geworden met het oog op de kroningsfeesten, stak men aan.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4