Vrijdag 25 April 1902 Antirevolutionair Zeventiende Jaarg. No. 862. Orgaan voor de Kuidliollandsclie en Zeenwsclie Eilanden. m M IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan AdverHutiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de ïtedaclie beklemd Advertentiën en verdere Administratie franco toe Ie zenden aan den Uitgever. Volkeren der Aarde. 8>e Oorlog. Plaatselijk Aicmws, Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMEïMjSiïIJH. Advertentiën 10 cent per regel en 'i/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. KELGIVC. Brussel heeft zijn gewone aanzien weer bijna geheel teruggekregen. De koffiehuizen waren gisteren vol, en op straat verdron gen de wandelaars elkaar. Wel was de politie nog geconsigneerd, ook enkele com pagnieën van de burgerwacht, maar er gebeurde niets. Het huis van Woeste in de rue de Naples werd door de burgerwacht, bewaakt. Woeste zelf deed een wandeling door het Bois de la Gambre. Met de personen, die bij de opstootjes gewond zijn, gaat het over 't geheel goed. Uit andere plaatsen van België komen gunstige berichten, hoewel, begrijpelijker wijze, de arbeid niet dadelijk, hervat is. Te Montignies is een werkman gewond te Soignies en te Herstal zijn kleine dyna- mietaanslagen gepleegd (de eerste mislukte de andere bracht weinig schade teweeg) en te Houdeng heeft men een, gelukkig verijdelde, poging gedaan om een trein te laten ontsporen. Maar van ordeverstoring op eenigszins uitgebreide schaal is nergens sprake meer. UVSJL^iVD. Mag men den '/Rappel'/ gelooven, dan hebben de Russische studenten, die naar aanleiding van de jongste troebelen in de gevangenis zitten, gedurende verscheiden dagen geweigerd voedsel tot zich te ne men. De doctoren, door de wachters geholpen, hebben toen, als gold het een medische operatie, het voedsel met geweid in de magen der gevangenen gebracht. Een jong scheikundige, die geen kans zag den hongerdood te sterven, heeft zich aan de tralies van zijn cel opgehangen. De Petersburgsche correspondent van de ."Times» zegt, uit geheel vertrouwbare bron te kunnen mededeelen, dat zeer ern stige onlusten hebben plaats gehad in de gouvernementen Poltawa en Charkof. Nog steeds is het wat de vredesonder handelingen betreft»/,uster Annaziet ge nog niets komen Van officieele zij is men er in Londen zelfs op uit, om de hooge verwachtingen te matigen, die in zekere kringen nog altijd ten aanzien van de vredesonderhandelingen worden gekoesterd. De regeering laat óf niets los, wat gisteren weer bleek bij de vragen van O'Kelly in het Lagerhuis óf, als ze spreekt, dan is het alleen om te waarschuwen te gen het geloof hechten aan allerlei voor barige of onjuiste geruchten. Volgens den correspondent van de »Matin« begint men ook in de regeeringskringen te twijfelen aan het slagen der vi edesonder handelingen. De hoop, die men eerst koe sterde, schijnt het gevolg te zijn geweest van een telegram van den gouverneur- generaal der Kaapkolonie, sir Walter Hely Hutchinson, dat de opstand in die kolonie geëindigd was een bewering, die zeker betwijteld mag worden, en dan ook maar weinig geloof kan vinden als men zich den toestand goed indenkt. Volgens een telegram uit Brussel aan de Daily Express« zou president ICruger in antwoord op hem gestelde vragen, ver klaard hebben dat men, wat de Engelsche bladen ook beweren mogen, niet moet rekenen op het sluiten van de vrede en dat het schorsen der onderhandelingen slechts als een afbreken daarvan is te be schouwen. Daarentegen beweert de »Standard« correspondent te Pretoria, dat Kitchener, Milner en de Boerenleiders het over de vredesvoorwaarden al zijn eens geworden en dat de Transvalers die vermoedelijk jwel zullen goedkeuren, maar de Vrijstaters ze zouden verwerpen. De Daily Croniclet heeft [n»g altijd reden om het beste van de onderhande lingen te hopen. Zij is daarenboven over tuigd dat het verzet der Boeren nu zeker ten halve gebroken is, zoodat, zelfs al worden de vijandelijkheden, de krijgsver richtingen minder algemeen, ze al wanho piger zullen zijn. Ook volgens de »Daily Telegraphs moet er verdeeldheid zijn onder de Boerenhet feit alleen, dat het sluiten van den vrede ter sprake gebracht wordt is reeds een waarborg, dat de strijd niet met de vroe gere eensgezindheid hervat zal worden. Van de Fransche bladen koesterde de »Débats< en de »Temps« weinig hoop op vrede en wijst eerstgenoemde er op dat Engeland niets gedaan heeft om on derwerping te vergemakkelijken. Ook de »Kolnische« gelooft, dat het sluiten van den vrede nog in het verschiet ligt, en evenzoo oordeelen andere buitenlandsche bladen. We besluiten met een opmerking van de M a t i n correspondent.Zeker is het, dat de bepaalde personen, die 48 uur geleden nog stellig meenden dat de vrede verzekerd was, zich Dinsdagavond geschikt hebben naar de meening van hen die reeds dadelijk hadden [ingezien, dat Balfour's verklaring eenvoudigweg beteekende, dat de onderhandelingen afgebroken* waren. Ook dat zegt nog niet alles, maar wel veel. De eenige hoop zou dan nog lliggen in een hervatting dier onderhandelingen op gunstiger tijdstip. Hecfilzaken. ARRONDIS3EMENTS RECHTBANK. (Kamer van Strafzaken.) Zilting van Donderdag 22 April. Heden werden de volgende vonnissen gewezen P. B. 25 jaar, metselaarsknecht te Sommelsdijk, wegens verwonding van P. Vroegindeweij, tot vijf maanden gevan genisstraf. Op 16 Januari was op de zandbank »de Ooster« achter Ouddorp gestrand het stoomschip »Gironde-c. Verschillend» blazers (die op vischvangst uit waren) ware» toen daarheen gegaan en hadden als naar ge woonte ter berging uit de »Gironde« verschil lende goederen gehaald. Zoo ook A. S. 24 jaar, schipper, en M. S. 26 jaar visscher beiden te Ouddorp. De eerste had in zijn blazer geladen 62 a 63 mud steenkolen, benevens een waskom en seinboek, terwijl de tweede mede een gelijke hoeveelheid steenkolen in zijn blazer had geladen. Vol gens bekomen order moest het geborgene worden gebracht naar en ter beschikking gesteld worden van de bergingmaatschappij te Brouwershaven. Beklaagden hadden ech ter van het door hen geborgene, de eerste 2 a 3 mud steenkolen, benevens de wasch- kom en het seinboek, en de tweede 4 a 5 mud steenkolen voor zich behouden. Ver schillende voorwerpen o. a. zilveren en meerdere van waarde die aan boord van de »Gironde< aanwezig geweest waren, bleken niet hij de bergingmaatschappij aangekomen te zijn. Op een ruwe manier was op het gestrande stoomschip huisgehouden. Met nadruk wees het openbaar ministerie er de beklaagden op dat zij zich niet hebben te vergrijpen aan goederen die hun niet toebehooren en ieders veroordeeling werd gevraagd tot 2 maanden gevangenisstraf. A. 3. K. 25 jaar, arbeider te Spijke- nisBe wegens mishandeling van een amb tenaar, tot twee maanden gevangenis straf. Uilspraik in deze zaak Zaterdag 26 April a.s. 1 6 Boete subs 1 dag hechtenis voor W. J. S. 35 jaar, spekslager te Brielle die zich op 29 Januari zou schuldig gemaakt hebben, aan oen overtrediug inzake de hondenbelasting. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kos- teloox geplaatst. Antwoorden of mededjelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 287. Is de boterbloem ia weiden ver giftig voor 't vee 288. Bestaat er een middel ter be strijding van dit onkruid 289. Waarom geeft men gewoonlijk de voorkeur aan iepen (voor een heg) boven lindeboomen 290. Is de voeder waarde van karne melk even groot als die van afgeroomde melk Antivoorden en Mededeelingen 283. Zeker kan dat. Superphosphaat bevat het phosphorzuur in een oplosbare verbinding en deze kan dus, in 't voor jaar aangewend, de planten spoedig ten goede komen. 284. Evengoed als klaver. Ook hebben we al meer dan eens wikkeu tegelijk met haver zien opgroeien. Do wikken, zoowel '1 stroo als de korrels maakten dan deel uit van 't voeder, dat daardoor voorzeker in niet geringe mate in kwali teit vooruitging, 285. 't Zaid van Primula Obconica is inden handel. Men kan'tin Maart of April zaaien. Zijn de plantjes flink voor den dag gekomen' dan pote men ze uit in potjes, en later in de potten, waarin men de plantjes wil laten staan. Sommelsdijk. Als onderwijzeres is te Delft geslaagd Mej. E. J. van Dorsser alhier. Burg. en Weth. van deze gemeente brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, Pro vincie en de Gemeente over het dienstjaar 1901 voor of op den laatsten Juni a,s. bij de besturen én de ambtenaren die het aangaat moeten zijn ingediend. De beschrijving voor de Belasting op Bedrijfs en andere inkomsten dienst 1902 1903 zal in deze gemeente plaats hebben op Donderdag 1 Mei 1902. Middelliarnis. Op 15 April 11. be leefde de heer P. van der Sloot, Kapitein van de Stoomboot „Middelharnis", het waarlijk groote voorrecht, om in huise- lijken kring, zijn veertigjarigen jubileum te vieren. Met dankbare vreugde her dacht hij het feit uit zijn veelbewogen leven, dat hem zijn arbeid op voornoemde boot beginnen deed, op 15 April 1862 Zeven jaren diende hij als gewoon ma troos en 33 jaren als Kapitein en vervulde tot heden aizoo 40 volle jaren in dienst van de aan de meeste Flakkeëenaars bekende directie. En al die jaren 'k vernam het uit zijn eigen mond, was de Allerhoogste hem goed en uitreddend nabij. Ondanks de vele donkere en storm achtige en mistige dagen in het herfst- en wintergetij, en de niet minder vele soms hevige onweersbuien in de zomer dagen, overkwamen Kapitein Sloot, zoo min als de duizende passagiers, die hij vervoerde, weinig of geene beteekenende ongelukken. Droeg hiertoe 's mans zee manstalent, scherpe blik en groote voor zichtigheid onmiskenbaar bij, zichzelf vergetend, geeft bij Gode daarvoor alleen de eere en d6D roem. Ook mag open lijk getuigd, dat hij steeds in de beste verstandhouding stond met zijne superi euren van voorheen en thans. Nog en kele maanden wenscht hij zjjn dienst waar tenemen, om daarna als eervol ontsla gen engepensioneerd Kapitein instille rust met zijn geriefde echtgenooteen kroosf, zijne hem nog toegedachte levensjaren te slij ten, moge 'tzijn te Middelharnis in bet midden zijns volks. De besie wenscben naar ziel en lichaam worden aan hem en de zijnen vervuld en God zelve bereid onzen hooggeachten Vriend van der Sloot eon gelukkigen en bekagelijken levens avond als voorbereiding voor een zalige onsterfelijkheid. Ingezonden. Bij de op heden gehouden aanbe steding tot het maken van een trap aan de kaai zijn drie inschrijvings bi jetten ingekomen P. Meijer fl'22, T. Mosselman f125, en L. Stapel f 130 zoo dat het werk aan de laagste inschrijver is gegund. Jl. Zaterdag slaagde voor het exa men als onderwijzeres te Delft Mej. T. Schoonejongen alhier. Aan het festival op 19 Mei a.s. uitgeschreven door het muziekgezelschap „Sempre Crescendo", zullen de navolgende muziekgezelschappen deelnemen„Nu met Hope", Bruiuisse; „Concordia" St. Philipsland „Amicitia" Dirksland „Tot Nut en genoegen" Melissant „Apollo" Nieuwe Tonge „Paul Kruger" Waarde „Uitspanning door inspanning" Ooltgens- plaat. „Oosferlandsch fanfare" Oosterland „Excelsior" Nieuw Helvoet. „De Hoop" Stellendam. „Sempre Crescendo" Middel- harnis-Sommelsdijk. Dinsdagmiddig viel een kind van M. Faasse in de haven alhier en werd door de visschers Faasse en van Gelder die zich gekleed te water begaven in bewus- teloozen toestand op het droge gebracht, waarna door L. Koster de eerste hulp bij drenkelingen werd verleend en daarna door D r Bouman. Gelukkig heeft de kleine haar leven mogen behouden. Woensdagavond had de jaarljjksehe Algem. Vergadering plaats van do Stoom boot Maatschappij „Overflakkee en Goe dereede", in welke vergadering rekening en verantwoording werd gehouden. Het bleek dat ontvangen was in 1901 f55,573,57 en uitgegeven f 45,058,26 Zoodat er een goed slot was vauf 10,515,31 Besloten werd hiervan f5000 dividend uit te keeren, terwijl het resteerende na aftrek van te betalen kosten en schade vergoeding voor de aanvaring met de Stoomboot „Sommelsdijk, in het reserve fonds werd gestort. De heer J. J. Slis werd in deze ver gadering weder als Commissaris herkozen Stad aan 't Haringvliet. Onze vroe gere dorpsgenoot, de heer J. G. Diepen horst, thans ambtenaar ter Secretarie te Put- t«n (Gelderland), is door den raad dier gemeente met algemeene stemmen beneemd tot telefonist aldaar. De eerste steur voor dit seizoen alhier werd deze week gevangen in het Haringvliet door W. Polak en had een gewicht van ruim 100 KG., welke heeft opgebracht de som van 8 8 gld. Met ingang van 1 April is benoemd tot lichtwachter van het Groot Havenhoofd, J. Peekstok, veerman alhier. Door den raad der Gemeente is be sloten opgaaf te vragen van de vermoede lijke kosten voor het aanleggen van een aasberm aan de haven. Bij het te Delft gehouden examen voor onderwijzeres is o. m. geslaagd onze dorpsgenoote Mej. L. J. Ettinger. Óoltgensplaat. Als predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen den Heer C. Dekker candidaat in de theologie te Den Helder. Door den raad dezer gemeente is op het verzoekschrift van de afdeeling Óoltgensplaat, der Ver. het ^Christel Nat. Boeren Comités: om in een der lokalen der bewaarschool, of ie openbare lagere school alhier te mogen vergaderen afwijzend be- schikt. Dat van deze afwijzing zoowel door leden als bestuur met geen ingenomenheid werd kennis genomen laat zich wel verstaan te meer. daar aan andere Ver. zulks werd toe gestaan en nu geweigerd. We vernemen dan ook dat het plan bestaat ten tweedemale een verzoekschrift in te dienen, den raad op, deze ongelijkheid wijzende. LI. Zaterdag vertrokken weder eenige personen, arbeiders uit deze gemeente naar Rotterdam, teneinde daar als slachtoffer der Leerplichtwet 2 dagen in de gevangenis door te brengen. Naar men verneemt waren er bij, welke reeds meer malen geweest zijn. Oude Tonge. Een afschrift van het proces-verbaal vermeldende den uitslag der op 17 April jl, gehouden herstem ming ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad dezer gemeente is aangeplakt en ligt voor een ieder ter gemeente-secrelarie ter inzage. Ter algemeene kennis is gebracht, dat met de uitreiking van de beechrij- vingsbiljetten voor de belasting op be drijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1902/03 een aanvang zal wor den gemaakt op Donderdag 1 Mei a.s. Dirksland. De collecte voor de Col- lectantenvereeniging over de maand April heeft alhier de som van f 20,05 opge bracht. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben doen weten, dat het door den Raad gedaan verslag van den toestand der gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten ter ge meente-secretarie verkrijgbaar ia gesteld. Toen in 't laatst der vorige week P. Poortvliet per fiets van den havendijk af kwam rijden, had hij het ongeluk, toen hij op de kaai kwam, in de haven te rijden. Spoedig aangebrachte hulp, wist hem echter spoedig op het droge te helpen. Ilerkingea. Alhier is door de ingeze tenen een adres aan de Tweede Kamer der Sfaten-Generaal gericht, houdende verzoek intrekking of wijziging der Leer plichtwet. Door vechten geraakte een paard van den landbouwer J. Warnaer alhier, op stal zoodanig in de klem over zijn kameraad, dat hij zich ophing of beter gezegd zich worgde. Melissant. Het door heeren Gedep. Sïaten goedgekeurde kohier van den hoof- deljjken omslag voor 1902 ligt vanaf 17 April gedurende vijf maanden ter gemeen te-secretarie ter inzage. Bezwaarschriften tegen de daarop voorkomende aanslagen moeten schriftelijk bij den gemeenteraad •worden ingediend vóór den 22 Juli a.s. Op Donderdag 1 Mei aanstaande zullen tot de Openbare School alhier worden toegelaten, de kinderen die op dien datum den ouderdom van vijfjaren hebben bereikt. Ouddorp. Maandag vertrokken van hier 4 personen naar de gevangenis voor de leerplichtwet. De heeren werden netjes per rijtuig naar de boot gebracht omdat ze niet verkozen te loopen. Als een staaltje welken hekel men ook hier aan die ellendige leerplichtwet heeft, kan dienen, dat onder die personen er een ie, die wel 3000 maal de boete had kunnen betalen, doch niet wilde.^ Hellevoetsluis. Men deelt ons meê> dat de »Ophir« Maandag op de reis naar Nieuwediep, ter hoogte van scheveningen een lek in den condensor kreeg, waardoor de reis nog al vertaagd werd Te Breda is overleden oud-schout bij nacht jhr. T. E de Brauw, die van 1 Aug. '94 tot Nov. '96 hier Directeur en Kommandant der Marine was. De verjaardag van Prins Hendrik is hier evenals op andere plaatsen met het oog op de ernstige ziekte van H. M. de Koningin heel stil herdacht. Al leen van de Marineschepen woeien extra tï."; 'J?K.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 3