BIJVOEGSEL r njdag 4 4ril 1902. No. 859. hoorende bij »:&N0WSES MKieil $tuR|> Het //zich ontworstelen aankne 'deliikheirl d«r R.AriaAh'a b Urvnclavftrnn// kun hierin niets andi I lelijkheid der ftedaotie owM, I ieer de Redacteur. JNTWAKEN! n opnieuw een neder hn eleden. J volstaan met te sclin 0p n, anderen op de UH- eer anderen op de pï[0_ met onze liberale itiek i kluts kwijt. Een qblik srzien kan geen kw(j| lanvaukehjk geabonj 0n lad de '/Vooruit//, 'lad nog liberaal Clans Imet socialistische negen, later tot anarchistic zul- zeggen? tikel is l hans aan gibe- at niet gewijd. ■ns niet, terwijl bij r0ri- n wel artikelen geiv zijn tten van Weel en JJeiine. ïjn Redacteur ea Cjver ale Kiesvereeniging, i acteur is tegelijk voitter itstrevende Kiesvereging k, die onze liberaleigin- wat hieruit blijkt, (deze met een eigen cadaat die nochtans bedanieeft. natuurlijk te wett wie .ns ons staan. Maar renal e courant gediend knen ;ij hare richting gezigd raai tot vooruitstreidjlis groote stap, van truit - cialist een stapje en eizöo t anarchist. vooruitstrevende rting n den arbeider hoogei*t, en landbouwer, metiens t van den arbeider het staat, waar zij dieeh- ichting wil van denbei- vau den landbouwedtkar :ur den stap naar v uit gemaakt en staat den cialisme. it, zal storm oogsteEen tiek inzicht zal mand Maar wanneer dit ieeu nt, dan hebben wij ttlege van rekenschap tegen, dan oordeelen of wiioor //Vooruit'/ kuuneittör- et blad bij onze kiiren en toelaten of laifen ns ernstig bedenkemar :t onze liberale polk op and met de richtiiivan 'aarschuwend Lïberl- lartijkwestie ons niefakt, i het stuk niet te >gen Ik] de Redacteur. m Vrijdag 14 Maarttcsiit onder het opschrift 'rga rbeiders, mannen enrou- tander van vakvereeijng, dat artikel wtl eens at te vordt met zoovele wirden Fiakkee den raadg®ven iigen, maar zich niedoor et strooibiljet van detand- de wijs te brengt en dien Bond aan te slten. deze organisatie igaat, zegt de Redactie, wai het Bond is door en doosoci- ik hiertegen protesten, olstrekt het recht niet den reven te beschuldigeBR'ant die op een (op polil'k en d) neutraal standpufl3tai|t aten niet heeft opgen®611) der arbeids- en voof>i'en- r doel en streven is, fcuoeft isch uitgemaakt te «(den. 'erd de aandacht gevdagd rde zinsnede //verlo' van oonslavernij.// De Reactie socialistisch is, oin|a,t de er naar streven oi °P" nstelsel te verkrijgen ide van het si n dit ïechtschap en loonsIevnij le Redactie: Loonsli(ernÜ ;ijn groote woorden 'le' woordenboek. Maar of Bak- niet gebruiken, ons eiland s]avenbou'ers in en pachters slavel'an- n op Fiakkee plan'a?'3 ult de arbeider, de koel0) de men op de huid? n dan in dit strooibiljet om i spreken moeite om een zaak beP°G De Redactie zal wel 'öten rooibiljet gelezen heek dat kan zijn van die wooden, het gelieft uit te leggen Het i/zich ontworstelen aan knechtschap en loonslavernij// kan hierin niets anders beteeke- nen dan dat de arbeider zich ontworstelt aan den toestand, waarin hij verkeert, dat hij strijdt voor een betere positie in de maatschappij, voor 't verkrijgen van een menschwaardiger bestaan. Of is het niet bijna gelijk aan slavernij, wanneer- de arbeider in dienst bij een werkgever, dik wijls behandeld en beschouwd wordt als een mensch van lager gehalte of lager soort Wordt dan een arbeider zoo hoog in waarde gehouden Sommige patroons mogen hierop een uitzonde ring maken, doch voor 't meerendeel wordt den arbeider al spoedig aan het vei stand gebracht, dat hij niets in de melk te brokken heeft en een volkomen ailiankelijk persoon is. Dat er lage loonen zijn, stemt de Redactie toe en dat zij de hoofdoorzaak zijn van de armoe de van den arbeider eveneens. Maar de Red.ie tie vraagt, ot de toestand der boeren en pachters loonsverhooging toestaat. Ik zal niet beweren, dat de toestaud voor den landbouwer op 't oogenbiik zoo gunstig is. doch de vraag voor den arbeider is hier hoe kregen wij verbetering van onzen tegen woordig bestaanden toestand. Loonsverhooging is hierop het eerste ant woord, doch is loonsverhooging alleen de eisch, waarvoor men zich moet organiseeren Kan door de vakvereeniging ook niet een einde gemaakt worden aan de onderlinge concurentie en aan de uitgebreide exploitatie van vrouwen- en kinderarbeid Of is hierin verandering niet gewenscht. Zijn het gezonde verhoudingen, wanneer, wat dikwijls gebeurt, de vrouw gaat werken en de man op straat staat De Redactie vraagt of zonder organisatie geen verbetering kan plaats hebben en zegt "is de boer zoo'n inhalig schepsel Zoo ja, organiseert u dan tegen zulk eenen. Zoo neenwacht dan uw tijd af en be raadslaagt samen als arbeiders en boer, ,vat kan en niet kan.// Doch om als arbeiders en werkge ver over dergelijke zaken samen te be raadslagen, moeten de arbeiders wel degelijk georganiseerd zijn. M.i. moeten de arbeiders wel ter dege georganiseerd en aaneen geslo ten zijn. Staat de Bond hun niet aan, welnu, dat dan een Flakkeesche Bond worde opgericht. Doch aan te raden en wenschelijk is dit niet, want liet zou slechts tot verbrokkeling van krachten leiden. Neen, met alle man zich aangesloten bij den neutralen Landarbei- dersbond. Doch de Redactie geeft met zoovele woorden den raad, dit niet te doen. Met Bijbal en het verwijzen naar het Socialisme tracht men de arbeiders nog maar zoet te houden, wat altijd uitloopt op den raadweest tevreden met uw lot eu houdt je maar mak. De Redactie had in plaats van dit artikel te schrijven, m. i. het belang der arbeiders beter gediend, wanneer zij het streven van een neutralen Bond (n.l. om de arbeiders den weg te wijzen, langs welken zij op wettige en eerlijke wijze verbetering van hun positie kunnen verkrijgen) niet door zulk eene ver dachtmaking had bemoeilijkt. Met dank voor de plaatsing. BOB. [Plaatsruimte noopt, ons uitvoerig te ant woorden. Alleen dit. Wat treurige manier van bestrijden volgt toch de heer Bob! Voor zeker geen blijk gevende van neutraliteit Wij bemoeilijken de Organisatie door verdachtmaking 1 We schrijven eerlijk en onomwonden, zooals we dit gewoon zijn, onze meening over dit strooibiljetwe hebben argumenten genoemd (door den inzender niet eens gesnapt, omdat hij van de Socialistische levensbeschouwing weinig of niets begrijpt, wat uit heel zijn stukje blijkt) waarom we dat strooibiljet socialistisch noemenmaar jawelde inzender is zoo vriendelijk om ons te beschuldigen van verdachtmaking. Toch zullen we de zaak, waar 't om gaat nader uiteenzetten en radenden inzender aan eens te gaan lezen het Erfurther Program! Troelstra brochures, vooralWat willen de S. Democr. Het werkje van Rienzi Onze aarde zij een Paradijs. Lees dan ook maar eens Calvinisme en Socialisme van Ds. Rudolf te Leidende Christus en. de Sociale nooden van Dr. Kuyper. Zie ook onze artikelen »Organisatie«. Red.] Mijnheer de Redacteur Gelieve mij een plaatsje voor onder staande regelen te vergunnen in uw veel gelezen blad. Dezer dagen doet een persoon de ronde op ons eiland Fiakkee, die zich voorgeeft reiziger te zijn van Dr, de Haas te R. Verleden week kreeg ook ik een bezoek van hem. Hij haalde al heel spoedig eenige brillen te voorschijn, (ik denk, dat hij er zoowat een stuk tien twaalf bij zich had) en keurde den mijnen natuurlijk af, om zoodoende zijn waar aan den man te brengen. Menigeen is dan ook de dupe door zijn bedriegerijen geworden. Later in overweging nemende hetgeen hij mij zooal had medegedeeld, begon ik 1 O 7 O nem te wantrouwen, mij verbeeldende dat er bedrog in 't spel was, gelijk dan ook waarlijk het geval is. Bij nader onderzoek is gebleken dat het allemaal leugens waren en bedrog, die hij mij had medegedeeld. Hij zeide te Rm. te wonen op de Hoogstaat No. 263 eu zijn naam Bouwens is. Bij een ander had hij gezegd in den Binnenweg te wonen. Menigen leugen zou ik hier van hem kun nen neerschrijven, doch acnt dit onnoodig, daar het doel van mijn schrijven alleen is tot waarschuwing. Een ieder zij dus op zijn hoede. Ik voor mij geloof niet dat Dr. de Haas er reizigers op na houdt. Dankzeggend voor de verleende plaats ruimte betuig ik te zijn Dirksland. J. KATS. Mijnheer de Redacteur. Een afgeluisterd gesprek. Jan. Goeie morgen Piet; al wakker jongen? Piet. Ja hoorik moest er vroeg uit van morgen Jan, want weet je, van daag moest het uitkomen, wie of onze nachtwaker worden zal, en daarom was ik zoo nieuws gierig, dat ik al vroeg wakker ben geworden. Jan. Zoo, is dat dan nog niet bekend Piet, wie over ons de w a c li t zal houden in den nacht Piet. Neen vriend, het is nu nog niet met zekerheid te zeggen, maar het zal toch spoedig los komen, denk ik, want het is reeds ongeveer drie wekeD geleden, dat de Burgemeester daarvoor sollicitanten heeft opgeroepen. Jan, En wat denkt gij er van, mijn jongen, wie of liet worden zal Piet. Ik zou toch haast met zekerheid willen zeggen, het zal wel een andere zijn, als de ontslagene, natuurlijk Jan. Wat doet gij daar toch weer een leuke zet Piet. Gij stelt het voor, alsof iemand, die om zulke oorzaken zijn betrekking verliest, weer daarvoor in aan merking kan komen. Je maakt het weer wat bar van morgen, Piet. Piet. Ja, maar wacht eens Vriendje, hij heeft er toch weer naar gedaan, zooals ik hoor. Jan. Maar gij hebt er toch ook naar gekeken, naar het baantje van nachtwaker, niet waar Dus daarom hebt gij toch ook wel kans. Piet. Ja, kans heb ik wel, maar ik vrees Jan. Gij vreezen Piet, dat had ik niet verwacht van Uik dacht, dat gij er wel op los durfde te slaan als het noodig was des nachts. Piet. Neen goede vrind, gij doet het voorkomen, alsof het eene eeiste vereischte moet zijn van een nachtwaker, dat hij er maar op durft te slaan. Neen, ik zal het zeggen, waarom ik vrees ik ho, daar staan ze ons af te luisteren Jan. Och, dat geeft niets, al was het dat zij het in de krant deden zetten, wat wij liier bespreken. Piet. Neen jongen, ik moet weg, mijn werk roept, nader zullen wij elkander daar over spreken, dan weten wij het zeker wie of het is. Jan. Houdt dan nog maar moed, ge groet dan tot nader. H. Ouddorp, 1 April 1902. Mijnheer de Redacteur In het weekblad Vooruitvan 26 Maart jl. komt onder meer een ingezonden stukje voor, geteekend P. D. Holleman te Stellendam. De strekking van genoemd stukje is na een laffe en malle insinuatie aan mijn adres, eene aanbeveling van den heer Van Sohouwen als candidaat voor bet lidmaatschap der Staten van Zuid-Ho Hand. Gewoonlijk wordt op dergelijke stukjes, als zijnde beneden alle critiek, niet ingegaan ook ik zal voor het oogenbiik van die gewoonte niet afwijken, maar het oordeel liever aan 't publiek overlaten. Gaarne wil ik echter veronderstellen dat P. D. Holleman bedeeld is met een flinke dosis gezond vex-stand moebt hij evenwel daar slechts een greintje van bezitten, dan nog zal hij tooh tot de oonclusie moeten komen dat eene dergelijke aanbeveling al heel weinig effeot moest maken en ook wel gemaakt zal hebben. Volgens mijn be scheiden meening staat de heer Van Sohouwen te hoog voor eene aanbeveling voorafgegaan en als 't ware gesteund moetende worden door eene laffe en malle insinuatie van een particulier per soon. Hiermede, Mijnheer de Redacteur-, neem ik afscheid van P. D. Holleman, doch spreek nog gaarne den wensoh uit, dat, mocht hij bij latere gelegenheid weer roeping gevoelen een oandi- daat aan te bevolen en mij tevens tereoht te willen wijzen, dan in zijn eigen belang en dat van zijn eventueelen Candidaat met betere en flinker argumenten op de proppen te komen. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing betuigendende, met de meeste hoogachting, Uw dienstw. dienaar, J. D. MIJS. Den Bommel, 1 Maart 1902. Mijnheer de Redacteur. Vei-leen me voor het volgende plaatsruimte. Raar tk verneem, houdt men mij voor den inzender van de bex-ichten, in uw blad van 21 Maart geplaatst- Daaronder vindt men er ook eene, dat bleek niet betrouwbaar te zijn, of althans geen waarheid bevatte. Er werd, vol gens dat bericht, ook hier in een paar gezinnen, roodvonk geconstateerd. Dit blijkt onwaar te zijn. U zult wel zoo goed willen zijn, geacljte Redactie, met mij den lezei-s te vei-zekeren, dat ik van die berichten, de inzender niet ben. Dank voor de verleende plaatsruimte, A. SOETEMAN. Herkingeü, 2 April '02. (Met genoegen vermelden wij hierbij, dat de heer A- Soeteman niet is de inzender dier be- riohten. Administratie.'] Mijnheer de Redacteur. Bij de jongste verkiezing voor een lid van de Prov. Staten, deed zich in deze gemeente een incident voor, hetwelk ik U beleefd verzoek in Uw veelgelezen blad op te nemen. U tevens beleefd verzoekende het onderstaande viertal vragen te beantwooi-den. Op Donderdag 27 Maart des avonds ten 5 ure begaven zich naar het stemlokaal alhier de heeren A. S. (geen kiezer) te Herkingen, en G. v. d. V. (kiezer te Melissant, om tegen woordig te zijn bij de opening der stembus De eerste als reporter van Uw blad, de andere als gewoon belangstellende bij den uitslag. De heer S. vroeg beleefd aan den Voorzitter van het stembureau (de heet- A. Munters) of het gepermitteerd was, dat hij bij de opening der stembus was, teneinde den afloop onmiddelijk te kunnen seinen aan zijn blad. De Voorz. gaf als gewoonlijk niet dadelijk antwoord, en hoewel de heer Gemeente-Secretaris aanhoudend het hoofd schudde, ten teeken dat het niet mocht, verklaarde de Voorz., dat hij daartegen geen bezwaar had ook de overige leden van het stembureau, de heeren Kardux en van Eek stemden daarmede in, zoodat de heer S. bleef. De Secretaris blijkbaar slecht gemutst over de geleden neerlaag, beet den heer v. d. V. toe, dat hij hier zeker niet noodig had, als zijnde geen kiezer in dit stemdistrict. De heer v. d. V. repliceerde, dat hij toch kiezer was in dit kiesdistrict, en hij groot belang stelde in den afloop van dit stemdistrict. De leden van het stembureau bemoeiden zich in het geheel niet met deze kwestie en dus liep ook dit met een sisser af, uithoofde do Secretaris geen overmacht gebruikte en de heer V. niet weg ging. Ten slotte was men 't oneens of het 4e lid van het stembureau het recht had aan de tafel plaats te nemen, bij de heeren stemop- nemers, ook dit had geen daadwerkelijke ge volgen, zoodat deze drie incidenten vergeleken kunnen worden bij stormpjes in een glas water, doch omdat het wenschelijk is dat wij weten hoe die vork aan den steel zit, zou het mij aangenaam zijn volgende vragen beantwoord te zien. ie. Mag, of moet de gemeente-secretaris den geheelen dag op het stembureau zitten als ware hij stemopnemer 2e, Is het bij de wet verboden, dat een in gezetene niet kiezer als reporter van een blad, bij den uitslag eener verkiezing is 3e. Mag een kiezer uit een ander stemdistrict worden weggejaagd van de publieke tribune 4e. Is het verboden voor de kiezers om de publieke tribune te verlaten, en in het stem- locaal aanwezig te zijn Met dank voor de plaatsing, teekent Uw lezer, X. Herkingen, 28 Maart 1902. [De zaak staat aldus: ie. Volgens art. 23 der Gemeentewet is de v Secret, nooit lid van den Raad, omdat hij ambtenaar is door 't Gemeentebestuur aange steld en aan hem ondergeschikt. Alleen de Burg., die Secret, is, mag lid zijn. Volgens art. 60 der Kieswet benoemt de Raad het stembureau uit zijn midden. ErgoDe Secret, kan geen lid van 'tStembureau zijn, omdat hij geen lid van den Raad is. Hij heeft dus op 't stembureau niet noodig, tenzij volgens art. rol der gemeentewet het stembu reau zijn hulp vraagt, die hij aan de Oommis siën van den Raad, (zooals er staat) moet ver- leenen. Heeft dus de heer Munters den Secret- den ganschen dag noodig gehad, dan behoorde de Secret, op 't stembureau. 2e. Art. 81 der Kieswet zegt, dat zoolang het stembureau zitting houdt, de kiezers be voegd zijn in het stemlokaal te vertoeven Over niet kiezers zwijgt de wet. Verboden is 'tdus onzes inziens niet- En de iecret- heefter heelemaal niets mee te maken, wie wel of niet in 't stembureau is- Daar moet volgens Art. 82 de Voorzitter over beslissen, niet de Amb tenaar aan den voorzitter ondergeschikt. Tevens blijkt, dat de kiezer C. v. d. V- uit Melisaant het volste recht had om in 't lokaal te Herkin gen te zijn, want art. 81 spreekt in't algemeen van de kiezers, en niet vande kiezers uit lt zelfde dorp 3e Een kiezer uit hetzelfde stemdistrict mag niet worden verzocht weg te gaan. U schrijftweggejaagd Is dat niet veel te kras De Secret, stelt zich toch niet aan als «hon denslager» Hij zal dit toch wel beleefd vei-- zocht hebben, denk ik 4e- Art. 82 schrijft voor, dat de Voorz. belast is met de handhaving der orde in het stemlo kaal. Wanneer hij dus meent, dat de kiezers niet op de tribune, maar 't stemlokaal moeten plaats nemen, dan heeft hij't recht ze dit te verzoeken. 'tls een kwetsie van orde, waaraan de kie zers zich natuurlijk moeten onderwerpen. Ter illustratie deel ik u mede, dat in Mid- delharnis bij de opening aanwezig waren Kiezers en niet kiezers uit Middelharnis en niet-kiezers uit Sommelsdijk, dat door onze Voorz. de Burg. volstrekt geen aanmerking gemaakt is. De humaniteit en welwillendheid gaan in vele van zulke gevallen boven 't Recht der "Wet. Kleinzielige partijknutzelaavs weten echter dat standpunt niet te bereiken- Red.] Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s.v.p. plaatsruimte in uw geacht blad voor het volgende In het nummer van 21 Mrt. jl. werd gemeld, dat men hier een Antirev. Kies vereeniging wil oprichten. Dit plan is uit stekend. De vraag zal nu zijn zou men wel leden genoeg krijgen Ik hoop het van ganscher harte. Het wordt tijd dat hier de liberale heeren hebben uitgediend of ten minste hun willekeurig handelen ophoude. Eene dergelijke Vereen, kan en moet daar een einde aan maken. Dit zou nog wel niet gaan, als de liberale kiezers meerderheid hadden, maar deze zijn verre in de minderheid. Twee derden zijn toch antirevolutionair. Van grooten invloed en nut zou zij zeker zijn, aangezien men hier nog bang is om zijn naam bekend te maken voor candidaatstelling voor een lid van den Ge meenteraad en men spant zich daar niet voor in, tot heden. Is eenmaal een vereeni- ging opgericht, dan zal het niet zoo moei lijk zijn om een candidaat te stellen. Op haar rust toch de plicht en verantwoorde lijkheid daarvoor te zorgen. Daarom kiezers van Herkingen, wij raden u aan, u te vereenigen. Het is ie uw belang. In uw belang omdat misschien, of laat ik zeggen zeker,,later nog zal lot stand worden gebracht waarover Gij u zult kunnen verheugen. Er is te Melissant ook, verleden week, een Antirev. Kiesver. opgericht met een respectabel aantal van 7 2 ledenen wat is door den Heer De Wilde aldaar gezegd s>Over of binnen twee jaar staat hier een Chr. School,Men zal zeggenja, maar Melissant is veel grooter dan Herkingen. Dit is wel waar, doch de kom dier gemeente is niet veel grooter dan Herkingen. Melissant is veel meer uitgestrekt. Met het oog »ge- heele vrijmaking van het onderwijs* of gelijke subidieering van Openbare en Bij zondere Scholen, zal het wel niet zoo moei lijk meer zijn om in plaatsen als Melissant en Herkingen, een Chr. School te krijgen. En Wanneer er sprake is van Chr. Onder wijs, dan geloof ik, dat twee derden onzen dorpsgenooten het Chr. onderwijs prefereerer boven het z.g. neuraal onderwijs. Er is nog iets wat in 't belang der kiezers is door zich te vereenigen wanneer men niet welwillend wordt bejegend door een Burgemeester of anderen, bev. Secre taris of gemeenteveldwachter,* zooals de heer De Wilde ongeveer uitdrukte, »dan wend men zich tot hem of hen, tot wien men zich te wenden heeft. Men zou in dergelijke gevallen zich, als men zich zelf niet bekwaam acht tot het Bestuur der Kiesvereen. kunnen wenden en deze tot een hooggeplaatst persoon. Geen ty- rannie, als ik het zoo noemen mag, kon dan meer plaats hebben. De liberale partij is toch bankroet geslagen zij is niet meer de meerdere, de baas zij kan niet meer naar eigen willekeur handelen. Ik geloof ook, dat men bespeurt, dat haar macht is gebroken. Zij, de liberalen, zijn in de laatste tijd makker, zoeter. De oorzaak daarvan ligt ook wel, dunkt mij, in het schrijven van ingezonden stukken zooals onlangs in uw blad M. de R., van hier, ©ver hen is geschreven. Daar rekenden zij niet op, ze hadden dat niet van de Herkir.genaars gewacht. Nog, meen ik, te moeten aanraden, dat het tijdstip slecht gekozen is, om een Kiesver. op te richten. M. i. is het beter dit te doen in den winter doch in elk ge val voor eene verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, wat als ik goed ben ingelicht in den Herfst van dit jaar moet plaats hebben. Ook zij belangstellenden medegedeeld, dat slechts 25 ct. contributie in een geheel jaar wordt gevorderd van hen, die lid worden van een Kiesv, U, mijnheer de Red. d ankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik Herkingen, 2 April 1902. X. PlaaiseSIjfe Nieuws, Sommelsdijk. Een bijzonderheid bij de laatste verkiezing is, dat de heeren de Wilde en Yegtel een meerderheid hadden die bestond uit dezelfde cijfers n. 1. De Wilde 363, Vegtel 633. De heer Vegtel kreeg 1077 stemmen uit 10 bussen. (Mid delharnis, Dirksland, en Ouddorp gaven de meerderheid n.l. 633. Van Schouwen kreeg er in 't geheel 1077 Middelharnis. De Burgemeester van Middelharnis brengt ter kennis, dat op de Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn de blanco aanvragen ter bekoming van jacht en visch-akten en andere vergunningen in zake de jacht en visscherij voor het dienst jaar 1902/1903. Overzicht van de scheepvaartbeweging gedurende het eerste kwartaal van 1902 Ingekomen 198 en vertrokken 178 vaar tuigen respectievelijk met een tonneninhoud van 11920 en 1 1189 M3. Dein geregelden dienst varende stoombooten zijn hieronder niet begrepen. Gisteren is door de politie alhier in beslag genomen een stuk bontgoed, hetwelk door een ingezetene was, ontvreemd. Naar men verneemt, zullen de sloepen »Paul Kruger« en »JohannaFIendrika« van de firma Wed.C. Kolff enZoonbinnen enkele weken ter kabeljauwvisscherij naar IJsland vertrekken. Het rijden van de grint naar de wegen der gemeente Middelharnis is aan genomen door M. van Delft alhier, voor f0,40 per M3. De heer L. A. Meijer' Dz. te Leiden, adspirant-machinist bij de Kon. Ned. Marine heeft met goed gevolg examen afgelegd als tweede machinist. Naar wij vernemen, zal het festival, uitgeschreven door de Muziekvereeniging »Sempre Crescendo« te Middelharnis-Som- melsdijk plaats hebben op de zoogenaamde Weitjes" nabij Sommelsdijk Dinsdagmiddag viel de timmermans knecht C. van den Doel van den zolder in den timmermanswinkel, en kwam zoo danig op het hoofd terecht dat men vreesde voor een hersenschudding. De toestand is iets beterder, zoodat hij spoedig zijn werk hoopt te hervatten. Den Bommel. Burg. enWeth. bren gen ter kennis dat ter Secretarie kos teloos verkrijgbaar zjjn, blanco verzoek schriftenter bekoming van jacht- en visch- akten eu van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met één vischtuig voor het aanstaande seizoen van 1902. De Jotelingen J. van Sint Annaland en A. J. D. van der Welle zijn inge deeld bij het 6e Heg. Infanterie te Breda en de loteling C. Kievit bij het 3e. te Bergen op Zoom. Ooltgensplaat. Zoowel voor de kin dereu der Herv. als der Geref. Zondag school alhier was het j.L Maandag een verblijdende dag. Immers als naar gewoonte werden er op Pasche, allerlei feestgaven uitgedeeld. Beide scholen herdachten dan op 2e Paaschdag, de opstanding onzes Heeren Jezus Christus, op Feestelijke wijze. Werd bij de Herv. dit feest opgeluisterd, door de Chr. Zang ver. //Van ongenoegen'/ vrij," zoo ook bij de Geref. en wel door de Chr. Zangver. "De Harpe Davids". Bij het einde was het genoegen te zien, hoe dank baar en voldaan de kleinen huiswaarts keerden Oude Tonge. Op 26 Maart is alhier opgericht een ondersteuningfonds bij ziekte. Een paard voor een karos gespan nen bij den landbouwer Cr. de Wit wie- gerde te trekken, toen de Wit de zweep gebruikte werd het paard schichtig en liep met karos en voerman in de slooteen weinig schade en een een nat pak was het gevolg. Naar men verneemt zal de stemming voor een lid van den gemeenteraad ontstaan door het bedanken van den heer Dr. W. J. Arends, alhier plaats hebben op Woen- dag 9 April a. s. De zes door onze gemeente te leve ren manschappen voor de lichting 1902 der nationale Militie zijn ingedeeld als volgt L. J. van Prooijen bij het 3e Reg. veldart. Breda. J. P. Hobbel bij het 3 Reg. veldart. Breda. L. van den Bogaard bij het 6 Reg. inf. Breda. E. van Loon bij het 6 Reg. inf. Breda. M. Kievit bij het 3 Reg. int. Bergen op Zoom. P, Beeckman bij de Zeemilitie Den Helder. Het omroerende goed toebehoorende aan de Wed. A. Postema alhier, heeft bij veiling opgebracht de som van f 900, inzet- ter J. Hobbel timmerman alhier. Aan belanghebbenden is ter kennis gebracht dat ter gemeente Secretarie kos teloos verkrijgbaar zijn, blanco verzoek schriftenter bekoming van Jacht- en Vissche- rijakten, voor het aanstaande seizoen 1902/03. Dirksland. Burg. en Weth. dezer ge- meeute hebben ter openbare kennis gebracht dat ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met een vischtuig voor het Seizoen 1902. Ter Secr. dezer gemeente ligt tot en met 21 April voor een ieder ter inzage, en is een afschrift tegen betaling der kos ten verkrijgbaar gesteld een verzoek om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, met de bijgevoegde bewijsstukken op den 27steu Maart ingediend door G. L, Warnaer Jr. tot plaatsing op de kiezerslijst van Gerrit Tiggelman. Een ieder is tot tegenspraak van dit verzoek bevoegd, uiterlijk tot 23 April a s. Tot Notaris alhier is in de plaats van wijlen den heer Kuipers benoemd, den heer L. v. d S'uis, Candidaat-Notaris alhier. In de vergadering van den polder //Dirksland// van 2 April is voor de vacature D. Butli de volgende voordracht opge maakt D. Buth, Kr. van Es en P. Buth, terwijl voor de vacature Johs. Zaaijer Pz. zijn voorgedragen D. Karduks, H. Groo- tenboer en C. Tanis. Tot Secretaris iu plaats van wijlen den heer F, O. Vervoorn werd benoemd de Heer J. Rooij. Sïerkiiigeu. De milicien H. Huizer lichting 1901, die de wintermaanden met verlof alhier heeft doorgebracht, is Zater- 29 Maart tot zijn garnisoen te Breda teruggekeerd. üs. Beijer gewezen predikent van Transvaal heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Zondag 1.1. werd ons dorp bezocht door de beurtschuit van Zonnemaire, welke door een petroleummotor wordt gedreven. Melissant. De regenmeter gaf alhier in den afgeloopen maand Maart over 9 regendagen 45 Mm. regen aan. STELLENDAM, 3 April. Hedenavond hield de Heer J. C. de Gasl uit Sommelsdijk alhier in het Café Troost een lezing over Boerenleen banken. In een helder betoog deed spreker uitko men, hoe Boerenleenbanken bepaald noodig zijn in dezen tijd en in deze streek, hetgeen hij duidelijk met voorbeelden aantoonde. Na afloop der vergadering werd uit de toegetredenen een bestuur gevormd, bestaan de uit de Heeren F. Meijer, A. Kreeft en P. Biemond. Tot leden van Toezicht werden gekozen de H.H. A. v. Oostenbrugge, F. Troost en M. Touw en tot kassier N. J. van Dongen. Ouddorp. Naar men verneemt is tot spijt van vele burgers de ontslagen of ontslag geno men hebbende nachtwaker weder benoemd. Spijkenisse. Voor een talrijk publiek, waarvan eenige uit naburige gemeenten waren opgekomen, traden in de Ned. Herv. Kerk alhier op, de Heeren Breed uit Kaapkolonie en Meijer uit Transvaal. Daar een verslag van't gesprokene voor een groot gedeelte een herhaling zou zijn van wat uw correspondent uit Zuidland een vorige week inzond, achten wij het onnoodig in een dergelijke herhaling te treden. Toch willen we hier nog even melden dat de beide sprekers van 't begin tot het einde een zeer aandachtig gehoor vonden en welke de stemming was, bleek zoo duidelijk toen na de eerste schoone accoor- den van het orgel, door die 7 a 800 aan wezigen zoo heel spontaan werd ingestemd met het welbekende Volksüed»Kent gij dat volk, vol heldenmoed" Ja, zoo ooit, dan gevoelden we toen de waarheid van het kort te voren gesprokene woord van den Heer Breed»Het bloed kruipt waar het niet gaan kan." In één woord, het was een schoone avond. Een schaalcollecte welke aan de uitgangen der kerk werd gehouden ten behoeve der concentratiekampen, bracht op de som van f37.40 terwijl ruim f50, aan entreegelden werd ontvangen. Bij de laatstgehouden examens der Rijksnormaalschool te Heenvliet, slaagden voor de eerste klasse: P. van Bokkum(m)

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 5