JVOËGSEL 21 Maar 1902. No. 857. WSES Plaatselijk Hietiws, BEHOORDE BIJ IN HOC SIGN iedactie en L 'tgever. deur 't slotantwoord tectie. LK8BELANG artikel inzond, mste argumenten nen ontzenuwen, k, dat ge als agen nederlaag, trachten te ver acht ik mijn d is 't toch ook "beidersge zinnen f 360, over sr goed, dat bij niet één op de kan overhouden, of ter nauwer- dat die hoogere aar in uw blad e toch uitdruk- het hooger loon lag is, tegenover 1U Nederland 3 omdat de ijn. >uitschland hoo ier dag eltjkheid bij den voor rekening rijen duizenden tnd besteld zijn, rooper terecht dat geen enkel deesch spek en hielen, zegt ge chlaud ook het s dus partijdig. gelijke onzin- een greepd,ar- n om ons voik tandelspolitiek punt emigra- ie nooit ontkend wees dan eens ge in uw blad olke hebt ver- orhield. urt te gaan grenzen groote u er toen veel ontkennen dat aar Duitschland de biljetten in huwden. dan boekdeelen I gaan, schrijven hebben en ziet Duitschland, Amerika, het tmuntendheid efschrijver, die e niet, dat als wamen wonen, vinding zouden in ons land 197 egeuover in de ïld 30, zegt ge edeelden meer- uitsohland een r wel, dat een rschil daardoor en en niet kan mten weet ge ad, hoe daaruit el kan worden i volstrekt niet er in uw geval op aan kwam, dan gij oor stig ah slot te vermelden' wat ik vind opgeteekeud in uet boek «Drie stelsels van Handelspolitiek// blz. 54 door een groot industrieel in eeu.i vergadering uitgesproken «Na te heboCh opgemerkt, dat hij vroe- «rer vrijhandelaar was, doch tot de over tuiging gekomen was, dat de positie vvaar- «in de Nederlandsche nijverheid door de beschermende maatregelen in andere rijken «gebracht was, slechts daarheen kan leiden, «dat de Nederlandsehe industrie een veel «kleineren omvang had en zou behouden «dan zij ander normale omstandigheden zou «verkregen hebben en verkrijgen, wees hij «er op, dat de tijd aangebroken was om «door inkomende rechten de industrie ze- «keren oorsprong te bezorgen op de inland- «sche markt en betreurde hij hel, dat men «algemeen zoo weinig gevoel voor de be- langen van anderen had, dat men eerst «zelf persoonlijk de rechtstreekschenadeelen «van ons handelstelsei moest ondervinden, «om het oor te willen leeiien aan de «rechtmatige grieven van anderen. Hij «wees er op, hoe het aantal dergenen, die «van de buiteniandsche handelswetgeving '«getroffen worden, steeds grooter werd en «hoe die personen, vroeger vrije handelaars, «nu zij gezien hadden hoe ongelijk de strijd «was, voorstanders van inkomende rechten «zijn geworden. Hij betreurde het, dat in «Nederland door gemis van solidariteit «misschien zoover zou moeten komen dat »V2 n direct schade zou moeten lij- «den, alvorens men met een stelsel brak, «dat de belangen in een zoo groot deel «der bevolking liet benadeelen, zonder daar tegen doeltreffende maatregelen te nemen. !«Hij sprak ais zijn meening uit, dat indien «het mogelijk ware uitliet buitenland een «stoombootlading ambtenaren, onderwijzers «advocaten en journalisten in Nederland «in te voeren, terwijl het land, waarvan die «import kwam, tegelijkertijd den invoer ;«van die personen verbood, dat al de «Nederlanders die deze vakken beoefenden /vermoedelijk nog veel protectionistischer gezind zouden zijn dan sommige fabri kanten en dat er niet één zou wezen, die een dergelijke invoer iii '1 financieel «belang achtte van onze natie. Men «zoude vrij kunnen trachten hen te over- «tuigen, dat dit voor de overige ingezetenen «bijzonder voordeeiig was, want dat men «nu de kans liep, goedxoope ambtenaren, «onderwijzers, aüvokatenen keur van goed- i«koope dagoladen te verkrijgen men zou «ben niet kunnen overtuigen, dat die invoer «in het algemeen belang was; zij zouden «terecht opmerken, dat dit een onbiihjk- !«heid was en dat zij althans om op gelijke «lijn te staan, het recht moesten heoben, «ook hun vak uit te oefenen in bet land «dat hun die concurrenten toezond. «Zelfs al beduidde men hen, dat ze bun «werkkring toch konden zoeken in Ar ge a «tiuiè, Madagascar ol aan den Congo; ze «zouden niet tevreden zijn en ze zouden «niet rusten alvorens of het verbod om zich «in het bewuste laud te vestigen was op- «geheven of in Nederland een maatregel «getroflen werd, waarbij de inv «boden werd.// ADRIAANS. MiDDjsr.naenis, 17 Maart 1902, tv ver- Mijnheer de Redacteur Kwik. Zoo Kwak, hoe maakt je het, jongen Je bent waarlijk opgeknapt, sinds ik je voor den laatsten keer zag. Kwak. Uitstekend, kameraad, 't gaat alles naar wensch. ,1e moet denken: ik zag toen ipog wat bleek van de buitenlucht van de gevangenis. Ik bedoel van 't binnenzitten, 'k vergis me al. Kwik. Ja ja, dat begrijp ik wel. Ben je er na dien tijd niet meer geweest Kwak. Dat zou wat moois wordenIk ga haast gelooven, dat je denkt, dat ik er voor pleizier na toewilof houdt je me voor't lapje Kwik. Wat een praat is dat nu weer, dat weet je toch wel beter. Maar zeg, hebt je het al gelezen in onze «Maas- en Scheldebode 4? Wat gaan de menschen zich hier vereenigen op ons eiland, jongen, b. v. Stellendam, Me lissant, en Middelharuis en Sommelsdijk ook .al! Kerel dat gaat uitmuntend. Kwak. Flink zoo kameraad, laat ze maar werken. Nu moesten al die vereenigingen nog adressen aan de T weede Kamer richten. Dat zou onze afgevaardigde wel goed vinden, zou jij dat niet denken K w i k. Asjeblieft jongen, dat is zeker. Ons waardig en voortreff.lijk kamerlid, (laat ik wat rlea je ev?n zeggen> dat schrijven onze tegenstan- J aeS ders) zal daar niet tegen zijn. Ber ipen m eerlijk man oekennen dat dringen zoowel - tegen zijn. Bepaald, laten ze dat eens doen, dan zal je er nog van hoo- reu, dat de Kamerleden bijna niet op hun plaats kunnen komen van al de adressen tegen dien lieven leerplichtdwang. Kwak. Dat zou wat worden. Ja Kwik, ik blijven velen, begrijp dat wel. Als de wet je niet raakt ten i kan de verdiensten van je kindei en missen, .an kan men gemakkelijk voorstander wezen, in wat is nu het geval Juist op die menschen {die mets kunnen missen, drukt die wet het zwaaist. Zoo hoorde ik eenige dagen geleden eens een arbeider zeggen «die heeren hebben zeker gedacht, de arbeiders pakken niet van de Ongevallenwet, (dat ze j uist goed geb.uiken kunnen) nu zullen we ze maar eens goed la ten pionteeren van de leerplichtwetMooi was die I internationalen ijk zou blijken.^ en. an dienst kun- loeken over 't er verdere be- and met den gaarne bereid, it vind ik dien- K w i k. Ja, ja, die heeft wel gelijk gehad. Van 't goede niets, en van datgene wat hij liefst niet heeft, dubbel. K vv a k. Dat zeg ik ook. Doch hoe vond je dat van die personen uit H. die geen lust hadden de reis te voet af te leggen. Kwik. Prachtig, kameraad, die was mooi. «Een paar arme drommels als heeren per rijtuig naar de cachot«. Dat is een mooi zin netje. Als zulks weer gebeurd, hier of elders, dan moeten ze nog maar zorgen, dat die kerels een sigaartje kunnen rooken ook. Dat zal de arbeiders niet dikwijls overkomen, dat ze zoo bediend worden. Kwak. Dat geloot ik ook niet. Doch als je zoo nu en dan eens met elkander praat, dan worden onwillekeurig je gedachten wel eens terug geleid. Ik denk daar b. v. nog, alle liberalen hebben voor die wet gestemd, en van verschillende sprekers van die partij heb ik wel eens gehoord, dat die heeren strijden onder de banier: «hebt elkander lief.4 Kwik. Ja, dat is waar, maar ik dank ze dan hartelijk voor zulke liefde, hoorDat is zeker een nieuwe soort van liefde, pas uitge vonden. Kwak. Tenminste, zoodoende zou men tot de conclussie komen, dat je onder het «hebt elkander lief« naar de kast gebracht werd. Aardige liefde, dat moet ik je zeggen. Kwik. ja, maar hoor eens hier. Nu kan het ook wezen, dat wij dit niet goed verstaan, want je weet toch wel, dat ze indertijd de an- tirevolutionaren verweten, dat ze «duisterlin- gens en «het niet denkend deel der natie« wa ren Kwak. Ga je gang, hebt je nog meer Dan hebben ze ons nog al aardig betiteld. Zie je het nu wel, daar hebt je de liefde al. Nou maar, 't is keurig. Kwik. Ja ja, en nu moet je dat eens goed verstaan. Als die heeren nu tegen zoo'n A.-R. spreker zeggen, dat hij een «duisterling enz.4 is, dan vloeit daaruit van zelf voort, dat zij, die zich door zoo'n duisterling laten leiden, dubbele duisrerlingen zijn. Vat je dat Kwak. Of ik dat snap 1 Maar dat hebben ze toch goed betaald gekregen, tenminste, het jaar 1901 heeft het bewijs geleverd, dat die duisterlingen nog al aardig wat te zeggen had den. En vriend, zoo moet het ook a s. Don derdag weer gaan, als onze partijgenooten weer opgeroepen worden naar de stembus. Je weet toch zeker wel, dat de heer Vegtel onze candidaat is geworden Kwik. Of ik dat weetdat was me wat aangenaam, dat ik hoorde. Ik dacht bij mij zeiven die kan zijn mannetje wel staan, hoor. Zulk een man is onmisbaar in onze Staten, die moet gekozen worden, c'at kan niet anders. En daarom alle man ten strijde voor den heer H. Ch. Vegtelniet één mag thuis blijven. Denk niet, hij zal er toch wel komen. Kwak. Neen, alles aan 't werk, van Ouddorp tot Ooltgensplaat. Antirevolutionairenkomt allen op ter stembus. Denkt er om, kiesrecht is kiesplicht. Ons district is jarenlang iu libe rale handen geweestlaat ons nu zorgen, dat we niet een zetel verliezen. En nu vriend, ga ik je verlaten, en ik hoop, dat de heer Vegtel met een overgroote meer derheid gekozen wordt. Kwik. Eu ik ook. Ik roep het aan ieder toe Éiiest aleas heer II. C/Sa. Met dank voor de plaatsing. O. KWIK en KWAK. Mijnheer de Redacteur. Voor de laatste maal verzoek ik nog een plaatsje in uw veel gelezen blad. In het vorig nummer schrijft de heer Razenberg, dat deze gehoord heeft, dat zijn stukje op godsdienstig gebied niet voldoetnu dit vind ik niet fraai van hem; want had hij mij eerst gesproken, zoo had ik hem duidelijk gemaakt dat, daar het den anderen inzender om kiezers te doen was, ik daarmede beoogde, dat wij arbeiders ons niet moeten af laten schrikken door zulk een schrijven, maar steeds voor het beginsel op moeten komen. Gij hadt het oog op een arbeidersver- eeniging, maar als deze ook onchristelijk is, dan werkt dit de Revolutie in de hand en de werkstaking endeze weer de armoede. Mijn stulcje voldoet hem niet geheel. Nu het is ook door geen journalist opgemaakt, maar door een arbeider. Ik had veel beter gevonden, als de heer R. het dan in liefde aangevuld had. Maar hij schrijfthoe dik wijls houden wij ons er aan. Dit doet toch aan de zaak zelf niet afmaar ik sta in geen goede verhouding tegenover mijn stuk, schrijft de heer R. Nu, als men op het geloof in den enkelvoudigen gaat bou wen, dan zal je er nog al wat moeten schrappen van je lijstje. In persoonlijkhe den wil ik echter niet vallen, maat gij wilt mijn persoon nemen, waarde heer R. De laatste les, die gij mij geeft, neem ik dank baar aan, dat wij Gods Woord niet moe ten richten naar onze handelingen, maar juist omgekeerd onze handelingen naar Gods Woordmaar die les is immers voor uw persoon ook goed p Ik wil er nog wat bij voegen, dat boven het orakel vanDelfi geschreven stond (ik heb dat in de M. en S. eens gelezen.) Ken u zelf. Zelfkennis is, meen ik, voor ons beiden noodig. Ik meen u nu genoeg ingelicht te hebben,, dat het niet te doen geweest is om te zeggen vDat Groote Babel, dat ik gebouwd heb.« Of zoudt ge dat denken Neen, dan ben je mis. Ik hoop niet, dat ge door zult gaan in persoonlijkheden, want dam zeg ik als u dan zonder feilen zijt, werp dan den eersten steen maar op mij. Ik meen u nu ook een radicaal antwoord ge geven te hebben. Ik eindig nu en daar ik niet gewoon ben in de ccmrant te schrijven, leg ik de pen nu over dit alles neer. Ik wil u mijnheer deii Redacteur nog eens hartelijk danken vcor de verleende ruimte en teeken mij A. KRIJGSMAN Pz. Sommelsdijk Maart 1902. (De discussie is gesloten. Red.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik door middel van uw blad eens op het volgende wijzen Ik lees in de Vooruitiedere kees stukken door »Een Arbeiders en nog eens >Eeti Arbeiders onderteekend, die waarlijk het kenmerk dragen, niet door een arbeider, als daar bedoeld, te zijn geschreven. Begrijpt de Redactie toch niet dat die stukken in de'kijkers loopen? Ik weef wel, de Redacteur bvb. is ook een arbeider, maar toch geen arbeider die in het land vroet Laat die arbeider zijn naam eens onder zijn stukken zetten. Jongen, jongen, wat vreemde arbeiders zullen wij dan krijgen. GEEN LANDARBEIDER. Middelharnis. Mijnheer de Redacteur. KIEZERS VAN GOEDEREEDE EN OVERFLAKKEE Laat ons bij de aanstaande Staten-ver- kiezing toch geen oogenblik uit het oog verliezen, dat heeren leden der Prov. Staten, tevens het kiescollege vormen voor het benoemen van leden der Eerste Kamer. Een ieder, die het daarom wel meent met ons Vaderland, die tevens hart heeft voor den landbouw, den werkman en de kleine burgerij, houde steeds de leus voor oogen dat in dezen tegenwoordigen tijd nimmer een voorstander van onze ellendige Schooldwangwet, noch een voorstander van den Vrijhandel onze man mag zijn. Daarom kiezers van Goedereede en Over- ftakkee in geen geval een Schooldwang man of een Vrijhandelsman zij onze leus. U, Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de opname betuigende, met de meeste hoogachting. Den Botnmel. J. D. MIJS. Soiusnelsclijk. Onze nachtwaker S. v. Broeke hoopt 22 Maart a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als nachtwaker, politieagent enz. is aangesteld. Nog even kras als iu 't begin van zijn diensttijd gaat hij elk uur van den nacht met zijn klap de Gemeente door en heeft al dien tijd 2 nachten zich doen vervan gen dus wel een bewijs dat hij goed tegen de nachtvorsten en andere weergesteldheden kan. Evengoed als hij in den nacht zijn func- tiën vervuld zit hij op den dag niet stil ten eerste wanneer hij met bel of klank bord verkoopingen of iets anders verkon digt en al tij i blijft zijn stem nog disponi bel om de menschen op de ho >gte te houden en ten andere graaft hij voor vele mede burgers die het tijdelijks met het eeuwige verwisselen een laatste rustplaat. Het moge hem gegeven zijn nog vele jaren zijne betrekkingen 111 gezondheid te bekleeden voor de Gemeente eti de inge - zetenen. Middelharnis. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd Mej. A. J. van Dongen, van Raamsdonk. Dijkgraaf en Gezwoiens van den poldei het Oudeland van Middelharnis, bréngen ter kennis, dat de Rekeningen over .1901 en de begrootingen voor 1902 van de polders, het Oudeland en van het Voor malige „Bree" gedurende 14 dagen van af den 15den dezer ten kantore van den Secretaris ter inzage van Ingelanden zijn nedergelegd. Mej. J. Vroegjndeweij alhier heeft verleden week met gunstig gevolg examen afgelegd in de nuttige handwerken. Aan 22 personen in deze gemeente is, ingevolge art. 27 der Kieswet, kennis gegeven, dat het gemeentebestuur tengevolge van het onderzoek, bedoeld in art. 25 der kieswet, besloten heeft hen voorloopig niet op de kiezerslijst 1902/1903 te plaatsen. In een vergadering van ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk, is een ver- eeniging opgericht, die zich ten doel stelt hare leden schadeloos te stellen voor het verzuim van hun werk, tij het ondergaan van gevangenisstraf wegens overtreding van de Leerplichtwet. Reeds telt ze meer dan 100 leden. STAD AAN 'T HAKINGVLIET. Door den raad dezer gemeente is besloten, in de stich- tingskosten der Ambachtsschool bij te dragen f 60,en in de exploitatiekosten tot weder opzeggens toe f35,'sjaars. Aan den heer. C. Maliepaard, generaal opzichter der brandbluschmiddelen alhier, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag' verleend. Zaterdag 11. is te Oudenhoorn aangespoeld, het lijk van onzen dorpsgenoot W Braber, en is Dinsdag 18 dezer aldaar ter aarde besteld. Den Dommel.. Het kohier voor de Personeele belasting over het dienstjaar 1902, invorderbaar verklaard op den 13 Maart jl. is aan den Ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is ver plicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Tot voorzitter en secretaris der Com missie tot wering van Schoolverzuim zijn herbenoemd, de heeren Dr. J. Prins Fokkes en P. Bisschop. In het sociteitslokaal van Mej. de Wed. Lokker alhier, gat de heer A. Bos Jr. jl. Vrijdagavond een reclame-uitvoering met de bekende Edison phonograaf, die den aanwezigen uitstekend voldeed. Jammer echter dat enkele stukjes slecht verstaanbaar waren door het leven, dat door de achteraanzittenden gemaakt werd. De Raad dezer gemeente heeft in zijne laatstgehouden vergadering besloten, een jaarljjksehe subsidie „e verleenen van f 40,en een bjjdrage in de stichtings- kosten van f 75,voor de op te richten ambachtsschool aan de commissie voor de oprichting. Plannen worden in deze gemeente beraamd, om eene vereeniging op te rich ten tot schadeloosstelling der slachtoffers van de Leerplichtwet. Zij stelt zich ten doel, de boete, die overtreders van voornoemde wet worden opgelegd, uit de kas (wanneer deze er althans komtte betalen, zoodat zij niet meer naar de gevangenis behoeven. Bij de hh. H. Borgdorfl Gz. H. Borgdorff Pz. en A. Jongeling Az. bestaat gelegen heid, zich als lid aan te melden. De hh. C. Fokker en A. Mijs zijn voor 73 csnten laagste inschrijvers gewor den voor het rijden van grint. OoltgciiS|plant. Vrijdag j.l. geraakte de vuilniskar niet paard in oen onzer Achterwegslooten te water, door dat het paard schrok. Met behulp van eenige personen mocht het gelukken, alles weer spoedig op het droge te brengen. Het ongeval liep alzoo met eenige materieele schade af. Zondag j.l. trad in de Herv.Kerk alhier op de WelEerw. Heer Ds. J. Beijer, gewezen predikant in Transvaal. Spr. hield een boeiende rede naar aan leiding van Ps. 121 1 en 2. Met onge stoorde aandacht werd deze rede door een talrijke schare aangehoord. De ter dezer gelegenheid gehoudene collecte bracht de som van f 63 op, voor onze lijdende Transvaalsche broederen en zusieren. Hadden wij Zondag een predikant in de Herv. Kerk alhier, die ons op kwam wekken voor de Boerenzaak, Maandag was tot ons overgekomen de heer Voorzaat, vertegenwoordiger van de stichting voor lijders aan Chronische (langdurige) ziekten, genaamd „Eudokia" gevestigd te Rotterdam. Genoemde heer dan trad Maandagavond in do Geref. Kerk voor een zeer klein publiek op, om deze stichting nader be kend te maken en gitten voor zulks te vragen. In een keurige rede zette Spr. uiteen het doel van „Eudokia", en ook de roeping van den Christen, ook in het werk van barmhartigheid. We blijven het dan ook ten zeerste betreuren, dat er zoo weinige waren die belang stelden in een schoone stichting als deze. Im mers velen, van welke gezindheid ook en uit welk oord des lands, vinden er nog een plaats om hunne laatste dagen te slijten, omringd van hen, welke hen steeds wijzen op da groote heelmeester Israels. We hopen dan ook, als Spr. in een volgend jaar weder eens voor ons op mocht treden, dat er dan meer belangstelling zal zijn. De verleden week Woensdag in het hotel Hobbel ingezette woning met bij- behooren, genaamd „Het Molentje", door A. Wagner, voor de som van f 920, werd heden avond in het Café Kurvink afgeslagen en gemijnd door Jac. Hooze- mans, voor de som van f 1120. Dil'kslniid. Het bestuur van den polder Dirksland brengt ter kennis aan Ingelanden .van dien polder, dat de rekening dienst 1901 en begrooting dienst 1902 (te rekenen van af 17 Maart) 14 dagen ter inzage ligt ten kantoren van den waarnemenden Secr de Heer J. Rooi, van 12 tot 2 ure en na 4 uur des namiddags. - Zij die in aanmerking tvenschen te 3 komen voor de betrekking van Secr. en penningmeester voor den polder »Diede- rik«, kunnen zich bij geregeld adres aan melden bij den dijkgraaf dier polder den Heer K. P. Roodzant vóór of op Zaterdag den 22 Maart aanstaande. Op a s. Vrijdag 21 Maart des avonds half zeven hoopt den Heer H. Ch. Vegtel »Candidaat der Anlirevol.« in het koor der Kerk alhier als spreker op te treden. On derwerp »Beginselen en belangen«. Toe gang vrij, en debat is gewenscht. Ds. J. G. Dekking te Krimpen aan de Lek heeft voor het op hem "uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. De lotelingen dezer gemeente zijn ingedeeld als volgt. J. Zoon, H. Grootenboer en C. l3roos- hoold Vesting Art. den HaagK. L. Braber Infanterie Breda. K. M. had alhier het ongeluk om met zijn veerwagen, door dat hij tegen paaltjes reed, omver te vallen. Van de wagen braken de veeren, terwijl M. K. zijn been nog al bezeerde. Een jongetje van C. Lugtenburg alhier, geraakte Maandag onder een ijzer hek, waardoor naar jnen zegt een der beentjes gebroken is. Nadat J. Mookhoek varende bij den beurtschipper M. C. de Graaff alhier des avonds de schuit nog had helpen lossen, werd hij des nachts overvallen door hevige pijnen. Dr, Rinkel achte de opzending naar een ziekenhuis zoo spoedig mogelijk nood zakelijk, waaraan gevolg werd gegeven, zoodat de man aan den avond van dien dag te Rotterdam reeds een operatie heeft moeten ondergaan. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Dinsdag 18 Maart. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. Aller eerst spreekt hij een w oord tertnagedachtenis van den heer W. Kuijpers, Notaris alhier en lid van de Prov. Staten van Zuidholland, een rechtschapen man, die steeds zijn beginsel is getrouw gebleven. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen zijn enkele missives van Gede puteerden, inhoudende goedkeuring van vorige Raadsbesluiten. Het verslag van het Lager Onderwijs in deze gemeente wordt vooigelezen. Er blijkt uit, dat de toestand van het Onderwijs bevre digend is en in alle opzichten aan de wet voldaan wordt. Daarop wordt uitgebracht het verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Wegens het ontslag dier commissie zijn hare werkzaamheden opgedragen aan betDagelijksch Bestuur. Blijkens dit verslag is het schoolver zuim het vorige jaar iets minder dan vreeger en was de reden van het verzuim geen gevolg van onverschilligheid der ouders, maar alleen hier van, dat deze hun kinderen noodig hadden voor hun bestaan. Op de missive van den Minister van Justitie tot overneming van het Huis van Bewaring te Sommelsdijk, tegen teruggave der stichtings kusten wordt gunstig beschikt. Verder was ingekomen een verzoek van de Commissie der Ambachtsschool met eene Memorie van Toelichting'. De Voorzitter acht het niet noodig dat verzoek nader toe te lichten, maar sluit zich geheel aan bij die Memorie. Na eene korte discussie vraagt hij of er steun zal gegeven worden. Tegen het verleenen daarvan verklaren zich de heeren Zaaijer, Van der Sluijs, Van Es, De Graalï en Kooman. Eindelijk wordt nog gelezen een schrijven van den Karreman, die verhoogiug vraagt van toelage, daar hij anders zijn post zal neerleggen. Na enkele besprekingen wordt besloten dat verzoek niet. in te willigen, doch eerst een nieuwe oproeping te doen tegen het oude tarief. Vervolgens worden enkele af- en overschrij vingen der Begrooting met eenparige stemmen goedgekeurd, waarna de vergadering overgaat in geheime zitting tot het vaststellen van den Hoofdelijken Omslag over 1902. Mci'kiugeii. 19 Maart. Hedenavond hadden wij 't genoegen onzen geachten candidaat den heer H. Ch. Vegtel in ons midden te hebben, welke voor deze gele genheid in een ledige schuur moest op treden, ter oorzake dat het bestuur der Herv. Kerk in handen van een paar libe ralen is, en de Geref. Kerk, uithoofde vrijdom, van belasting genoodzaakt is haar gebouw voor geen andere dan Godsdien stige doeleinden te gebruiken. De vergadering werd geleid door Ds. Volten van Stellendam welke deze opende met gebed, 't zingen van Ps. 119 3 en 't lezen van een gedeelte der Heilige schrift nl. Ps. 2. De candidaat daarna 't woord krijgende begon met t e herinneren aan de dagen der vervolging toen men genood zaakt was in grotten, holen en dergelijke onooglijke plaatsen bijeen te komen. Na deze inleiding zette spreker op glashelde re wijze uiteen de beginselen der Anti- Rev. en der Rev. Partijen, schetste op aangename wijze de oorzaak van 't groote bankroet der liberalen en beschouwde de erfgenamen van de overleden liberale par tij niet de gelukkigste, of liever de curato ren in 't liberale failissement geplaatst voor een alles behalve aangename en gemak kelijke taak. Zij toch hadden in hun 60- jarig bestuur ons land verreikt met een schijr ontelbaar aantal kwesties, o.a. de schoolkwestie, de kiesrechtkwestie, de soci ale kwesties en meer andere kwesties en ging niet heen voor zij tevens van de leer plicht een kwestie had gemaakt. Dit kabi net had op zich genomen de kwestie op te lossen en was daaraan bezig, als uit vol doende voorbeelden bleek. Dan kwam ter sprake de wijze waarop het platte land altijd was achter gesteld bij de steden en de wijze waarop de heeren steeds de baan tjes onder zich hadden verdeeld, voorts op welke bekrompen wijze de landbouw en den arbeid waren behandeld tegenover den handel en de Industrie, en eindelijk deed spreker uitkomen dat deze verkiezing was een middel voor de inwoners van dit eiland om te laten blijken of zij met deze regee ring tevreden of niet, of verlangen dat ons land in christelijken dan wel in onchriste- lijken geest zou worden bestuurd, en ein delijk zouden de liberalen in de kamer den minister voor de voeten werpen dat het Flakkeesche volk genoegen nam met hun tirannieke wetten, wanneer de liberale candidaat werd gekozen. De rede werd met groote aanaacht aangehoord, en bij het eindigen toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakthoe wel de liberale partij schitterde door af wezigheid, waren toch vertegenwoordigers ter vergadering welke denkelijk zich den treurigen afloop herinneren van hun debat in 1897 alhier, waarom dan ook een enkele opmerking van den voorzitter ter beant woording werd aangeboden. Daarna werd deze lezing gesloten met dankzegging en het zingen van Ps. 68 1, terwijl bij'het uitgaan der vergadering een collecte werd gehouden voor een arm en ziekelijk man welke opbracht de som van f 7,40. Naar men uit goede bron verneemt zal alhier binnenkort een »Ant. Rev. Kiesv.s opgericht worden, In deze gemeente komen verscheidene gevallen van mazelen, ook in een paar huisgezinnen van roodvonk voor. Melissant. De lotelingen dezer ge meente S. Rooij en K Neels, zijn inge deeld als volgtde eerste bij het 6e Re giment Infanterie, de tweede bij het 3e Regiment Veld Artillerie beiden garnizoens plaats Breda. £tellen(Iaui. Door den gemeenteraad is tot, onderwijzer met verplichte hoofd- acte benoemd de heer K. v. d. Ree thans te Klaaswaal. Ter gemoetkoming in de kosien van het O. L. onderwijs zal eene buitengewone ~ï~T

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 5