Assurantie, SPAARBANK ATTENTIE Advertentïèn FEUILLETON. Steeds hooger. 18 WacMplaals der Stoomtootea, Uien te verzenc Uitschot-sigan H.H. Schippers eo Handelaa Gebr. HOLLE Mo zes de Has ROTTERDAM. Hamakers - Fenenga. HATÏÏÏÏEBOTEB M. HAMMELBURG, I William Hancock - H li la ver- en Graszader Vraagbaak. Antwoorden of mededrelingen I>e Oorlog-. Si echtzaken. laaskade iO W esf Beleefd aanbevolen Opg aal' van Premie, „Middelharnis en Sommelsdijk'.', C. KOLFF A.Cz. J. C. ROODZ.ANT Dordrecht ovei*Eicerl$|ke Handel Rundvleesch, Fijn Rookvleesch en Boterham J. IMENKFELT, niak, waardoor deze laatste belet wordt te ver vliegen en het maakt verder ook het onopgelost phosphorzuur oplosbaar in water en dus beter geschikt voor een snelle en krachtige voeding der planten. Het is juist, omdat bijna al het phos phorzuur in de opgeloste Peru-Guano oplosbaar gemaakt is, dat die guano den naam van opge loste hoeft ontvangen. Deze opgeloste Peru-Gua no wordt onder controle der rjjksproefstations, tegen een standvastig gewaarborgd gehalte van 7 pot. stikstof, 10 pet. phosphorzuur op 3 pet, kali in den handel gebracht. Het groote versohil ruwe en opgeloste Peru-Guano is dus hierin gelegen, dat het gehalte van de opgeloste stand vastig is en de versohillende phosphorverbin- dingen, die in de guano aanwezig zijn, vooreen groot gedeelte voorkomen in eon in water op losbare vorm, terwijl de stikstof eiin aanwezig is in een gemakkelijk oplosbare, maar in elk geval tegen vervliegen beveiligden vorm. Op dit versohil in sameni telling steunt het versohil in gebruik, dat wij van de Peru-Guano's hetzij opgeloste, hotzij ruwe moeten maken- In 't algemeen is het gebruik van opgeloste Peru- Guano aan te raden boven dat van ruwe Perut Guano in al die gevallen, waarin het aankom op een snellen groei en groote opbrengst. De opgeloste werkt tooh sneller en heviger dan de ruwe. Dit feit is reeds door talrijke proeven bewezen. Dr. Grounen heeft o. n. door oen reeks pioeven aangetoond, dat de werking van opge loste Peru-Guano die van ruwe guano aanmer kelijk overtreft. Op 12 versohillende proefvelden, ieder van ongeveer 1 hectare oppervlakte, gaf een bemesting met 500 kg. ruwe Guano gemid deld een hoogere opbrengst van 4280 kg. sui kerbieten. Door een bemesting met 500 kg. opgeloste Guano werden gemiddeld 5150 kg. suikerbieten meer verkregen dan op de onbe- meBte pereeelen, niettegenstaande de opgeloste Guano minder stikstof en phosphorznur be vatte dan de ruwe. De suikerbieten met opge loste Guano bemest waren tevens do zuiverste enSsuikerrijkste. Het kan eohter ook gebeuren, dat aan ruwe Peru-Guano de voorkeur moet gegeven worden boven opgeloste. Als bemosting voor wintergra nen, op vochtige en moerasaohtige weiden ij de ruwe Guano in sommige gevallen te profe- reeren. Wij komen hierop later in bijzonderhe den terug. Het is in de meeste gevallen niet raadzaam Guano t e gebruiken als bovenbemesting. Zoo veel mogelijk dient zij ondergeploogd te worden en wanneer zulks niet wel kan geschieden, moet inen haar diep ineggen. Guano bovenop uitge strooid, zonder daaropvolgende onderbrenging, zal nimmer hare volle werking doen. De wortels der planten dringen zoo diep in den grond, dat zij aan de bovenop den bodem uitgestrooide Guano niets hebben. Nu is het waar, dat door deh regen de oplosbare deelen der meststof in den grond dringen, maar er blijven er dan toch ook over, die in den bodem zouden oplossen en nuttig zijn en boven op don grond verdrogen en verrotten en dus waardeloos worden. Blijft de regen eenigen tijd uit, dan gaat alle Guano öök de in water oplosbare stof, verloren. Daar enboven bestaat ook de mogelijkheid, dat de phosborus en kali door het absoiptie-vermogen vooral in kleigronden in de allerbovenste lagen worden vastgehouden. Hoe men de zaak dus ook bekijkt, het onderploegen en diep ondereggen is om verschillende redenen te verkiezen. Al vorens te eindigen moet ik nog wijzen op een verkeerd gebruik van de Guano bij aardappels. Men neemt gewoonlijk een lepeltje of pijpekop Guano, legt deze hoeveelheid Guano in den grond en poot daarop den aardappel. Ik acht deze wijze van doen zeer verkeerd. De wortels en uitloopers van de plant bepalen zich tooh niet tot een enkel plaatsje, maar verspreiden zich overal in den grond. Het is dus ook voor aard appels beter de Guano op denb_odem uit te strooien en voor het poten der aardappels onder te ploegen. Wij ontvingen de Verslagen van de landbouwproefvelden in Zuid-Holland. Wat er meer direct op onze omgeving betrekking heeft, zullen we achtereen volgens aan eene beschouwing onderwer pen. Wellicht valt er voor velen iets uit te leeren. M. Vragen en Antwoorden worden kos telooss geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 270. Waarom speelt de stikstof zoo'n gewichtige rol in 't leven van mensch en dier. 271. Wat is er te doen tegen B't wind eieren" leggen. Mijn kippen doen dat nog al druk. 272. Is guano goed voor groenten Antwoorden en Mededeelingen. 266. In plaats van Ammoniak-Super- phoshpaat kan men evengoed zwavelzure ammoniak en superphosphaat gebruiken. Want 'teerste is een mengsel, samen gesteld uit de laatste. 267. Een koortsthermometer is een thermometer die er op is ingericht, (34) Willem Elshorst groette mevrouw lluibers beleefd, toen deze naar hem toekwam, en vroeg wat hij van haar begeerde. Zij vroeg dit een weinig kortaf en op eene manier, waarop zij niet gewoon was iemand toe te spreken; want zij was nog niet geheel gerust gesteld, ofschoon ook haar de gansche ver sohij ning van den vreemdeling een zeker vertrouwen inboezemde. //Mevrouw!" antwoordde Willem met eene diepe welluidende stem, die Betje in de keuken kon verstaan, //Ik hoop dat u mijn vrijpostig heid niet ten kwade zult duiden. Ik wensch u te spreken over over uw dienstmeisje." //Over Betje Wat wilt gij van haar?" De donkere, eerlijke oogen namen op het hooren van deze vraag zulk een welsprekende uitdruk king aan, dat mevrouw Huibers geen vrouw van vleesch en bloed ware geweest, indien zij de waarheid niet half had vermoed. Hoe het zij, haar argwaan verdween en zonder eenige beklemdheid te gevoelen, liet zij den vreemdeling de huiskamer binnen. Toen de weduwe eenmaal haren argwaan had afgelegd, kreeg zij weer dat moederlijke over zich, waardoor iedereen, die met haar temperaturen tusschen 36 en 42*. Gel- ciua tot en tiende deelen van graden nauwkeurig at te lezen. Bovendien be zitten ze de eigenschap dat 't kwik blijft staan op de hoogte, tot waar 't rijst. Wordt dus het instrument aangelegd b. v. onder den arm en is men niet in staat terstond af te lezen dan bewaart men 't voorwerp maar tot later, 't kwik blijft staan waar 't staat. Yoor een nieuw gebruik sla men door een schokkende beweging de vloeistof naar omlaag tot 36° of daar beneden. 268. Onder de kleinere plaatsen waar zulk een onderzoek plaats heeft noemen we van Goes en Ter Neuzen. De man van d e »Times« in Pretoria tracht er bij de Jingo's weer wat moed in te brengen na de teleurstellingen der laatste dagen. Hij geeft, in een beschouwing over den militairen toestand, de gewone praatjes tenbeste over den geringen invloed, dien voordeelen als De la Reij pas in wes telijk Transvaal hee ft behaald, op den alge- meenen toestand kunnen hebben. Om aau te toonen hoeveel vooruitgang op het oorlogsveld er valt waar te nemen, zegt hij dat Louis Botha, die in September nog bijna 2000 man kon verzamelen, er nu maar 700 bijeen kon brengen. Hij moet geen neiging tot vechten vertoonen, maar trekt oostwaarts van Vrijheid terug, voor Bruce Hamilton uit. Men kan niet veel nieuws uit die buurt verwachten. De Boeren zullen blijven terugtrekken, en ten slotte naar het hooge veld terug trachten te keeren. Wij gelooven echter heel wat anders, en het zou ons niet verwonderen, als wij binnen enkele dagen iets belangrijks zullen hooren uit dien hoek. Schalk Burger en de regeering blijven ten noorden van de Delagoalijn. Zij zijn eerst wel in de richting van Pietersburg getrokken, maar teruggekeerd naar een plaats ten noorden van Balmoral. De Wet is in het noordwesten van den Vrijstaat aangekomen, vermoedelijk mgt de bedoeling zich zoo mogelijk aan te sluiten bij De la Reij. Inmiddels wordt het land, dat hij ontruimd heeft, schoongeveegd door verschillende colonnes. Denkt men om het nu eens letterlijk te nemen dat De Wet zooveel vuil heeft achtergelaten Behalve hetgeen we jl. week reeds meldde, geeft de »Standard« correspondent te Preto ria een beschrijving van lord Methuen's nederlaag en zegttoen de Boeren op een afstand van drie mijl waren, plaatsten zij zich op vijf gelederen in geopende orde en galopeerden recht af op de achterhoede, terwijl zij gilden en hun geweren zwaaiden, en door hun aanval als één man en hun getalsterkte de achterhoede dreigden geheel onder den voet of dwars er doorhoen te rijden. Toen de vijand 1400 yards verwij derd was, opende de achterboede het vuur met achtereenvolgende salvo's terwijl de stukken veldgeschut met granaten schoten. De Boeren antwoorden met een hevig vuur en vervolgden hun galop recht op de achter hoede aan, doch terwijl hun centrum recht doorreed, reden hun vleugels om beide flanken. Zij drongen met den grootsten moed en beslistheid door, zoo zelfs, dat velen recht in het midden van de dekking reden, die de marsch der colonne beschermde, Methuen zond tot steun der achterhoede een afdeeling bereden troepen terug, en het verder dringen van den vijand werd tegengehouden, hoewel slechts tijdelijk. De Boeren gedroegen zich met een dapperheid, wat kleingeestig zou zijn niet te loven, en kwamen opnieuw aan zonder dekking, ter wijl een hevig geweervuur op hun gelederen werd afgegeven. De infanterie werd aange wezen om te gaan helpen. Twee kanonnen •p de rechterflank werden met bewonderens waardige koelbloedigheid bediend, doch de bereden manschappen, die de achterhoede vormden, werden zenuwachtig door den wanhopigen stormloop der Boerenveteranen en sloegen feitelijk op hol onder den invloed der blinde paniek. Methuen gaf bevelen, dat de convooien en troepen terug zouden trekken op een kraal, waar reeds gedeelten der bagage waren verzameld, en droeg ma joor Paris het bevel over een kraal op. in aanraking kwam, zich gedrongen gevoelde om haar zijn vertrouwen te schenken; en zoo kwam zij zeer spoedig te weten, wat Willem Elshorst in hare woning voerde benevens al de bijzonderheden, die wij reeds van hem weten. Daarna vernam Willem van zijn kant het een en ander van Betje, waardoor het hem hoe langer hoe duidelijker werd, dat hij zich niet bedrogen zag in de verwachtingen, die hij van haar koesterde. Omdat deze zaak zoo hoogst gewichtig was voor Betje's toekomst, vroeg mevrouw Iiuibers, ot zij enkele inlichtingen aangaande hem kon bekomen. Daarop gaf Willem haar net adres van zijn vroegeren en tegenwoordigen patroon op. Hij oefende het beroep van machinist uit en verdiendie een goed inkomen. Het was zijn verlangen om aan een stoom gemaal geplaatst te worden; dat beviel hem beter dan in eene fabriek werkzaam te ziju, En als zich bij dat stoomgemaal een eigen, vrije woning bevond, waarin hij na volbrachten arbeid het zoetst gelu.k mocht smaken, dan zou zijn geluk volmaakt zijn. Reeds stelde hij zich voor, hoe heerlijk de winteravonden zou den zijn in het gezelschap van een lieve, ver standige, vrome vrouw, met wie hij even ver trouwelijk zon kun men spreken als hij vroeger met zijne moeder gedaan had; en de zomer avonden zouden niet minder genoegen op leveren, want dan zou hij het lapje grond bearbeiden indign hij zoo gelukkig mochtzijn Methuen galoppeerde terug naar de ka nonnen op den rechtervleugel en moe digde de soldaten door gebaar en stem aan plotseling werd hij tot schijf der Boeren scherpschutters, die het vuur op hem con centreerden. Zijn paard stortte dood neer, op drie plaatsen getroffen, terwijl hij een kogel in de dij kreeg; het was toen 9,30. De Boeren hernamen dank zij hun grooter getalsterkte en de aanmoedigingen van De la Reij zelf, het offensieve en begonnen de stelling te omsingelen. Celliers begon met twee onbedekt opgestelde vijftien ponders den kraal te beschieten. Er was slechts één middel om verdere verliezen van levens te voorkomen dat was overgave. ARRONDI8SEMENTS RECHTBANK. Zilting van Dinsdag 18 Maart. Hoden werd het volgende vonnis ge wezen P. K., 18 jaar, veldarbeider te Som- melsdijk, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs 5 dagen hechtenis. Nieuwe en gebruikte (doch nog in zee.i goeden staat) in lengten van af 1,502 M. tot concurree rende prijzen bij P. DE GROOT Cz., te Dirksland. Brielsch Koffiehuis. HEERLIJKE fijne qualiteit. In vaatjes van 10 en 20 halve kilos. Franco zen ding. Steeds verkrijgbaar D. Slager Boterhandel Middelharnis. Wie zijne huizen, inboedel enz. wil arSSureea'CiB, vraagt dan eerst bij den Agent van de 's Hertogenbossche Maatschappij. J. L. ARMSTRONG. SOMMELSDIJK. Forcclein, Glas, Aardewerk, Geëmailleerde artikelen, Galanterie» Gang-, Muur-, en Ganglampen, enz. enz. j. tiAztïSMimu, n |g H Sommelsdijk. van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3 '0 rente 's jaars. Gelegenheid tot inbreng en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis 155 Vleeschouwer Zomerstraat s. DIRKSLAND- 1 O Houdt zich beleefd aanbevolen voor S dagelijkseheeveringvan prima qualite Rundvleesch Saucisse de Boulogne,t Rookvleescli en Rookworst en verdere fijne vleeschwaren. W dat te bezitten en dan zou zijne vrouw hem daarbij behulpzaam zijn, en samen zouden zij zich verheugen in het groote geluk, (lat de Heere hun geschonken bad. Hij zag dat alles, reeds in iijn verbeelding, en werd uit dien zoeten droom tot de werkelijkheid terug geroepen, toen hij meviouw Huibers boorde vragen, of hij bet niet met haar eens was, dat het van alle zijden bekeken het beste was, dat hij nog niet met Betje sprak, voor dat mevrouw Huibers antwoord had gekregen van de twee heeren, wier adres Willem haar opgegeven had. Hij moest dus geduld oetenen; een taak, die ieder in het leven opgelegd wordt, maar, die nies ieder naar behooren vervult. Mevrouw Huibers gele'ckle Willem tot de voordeur; en hoewel hij niets meer van Belje te zien kon krijgen, verliet hij toch de woning in een opgeruimde stemming. Voor (1e tweede maal moest mevrouw Huibers nu inlichtingen gaan inwinnen aangaande iemand, die haar dienstmeisje van haar wilde wegnemen. Nu had zij er evenwel de beste verwachtingen van. De heer, bij wien Willem Elshorst eerst werkzaam was geweest, woonde niet in de stad. Daarom schreef mevrouw Huibers hem een brief, waarin zij hem verzocht, haar het een en ander aangaande den jongen man mede te deelen en daarbij gat zij de reden op waarom zij dat deed. Naar Willem's tegen- Heeren Steenkolenliandelaar Steenkolenhandel!. Voor gij Uwe Contracten alsluil dan eerst Prijsopgaaf onder No. 9! W. BOEKHOVEN, Boekhandel, MFT.3DIJK. Het beste adres oin uw is Afiekening direct na ontvangst. gram-Adres: ITancock Huil. voor fl.85 p. k. van 100 st. Bij bestelling van meer dan eer voor fl.80 p. k. Wederverkoopers gevraagd. Ondergeteekende heeft de eer te ten dat hij is aangesteld als Ag Eerste Ncd. Transp. Verzekt Maatschappij, dat bij hem op deelige voorwaarden gelegenheid is schepen en lading te verzekeren Directeuren: PIT VAN 005 ZEE, Vischsteeg 13, Rotterdam. Uw dw. dn. Oude tonge, I. DE Wil ~VÖ0R DSN WÜESMi Voorhanden een partij Sterke 8 nen tegen de bekende prijzen. S. NAGTEGAAL, Kerksingel 87, D1RKS1 Soinniclsdijk. TN Vleesch bouwerij, Ma' SOMAIEUL.8S&3.BBA. Doorloopend eerste kwaliteit Nette bediening. Billijke pri I?eleer<l aanbevolen. Koek- en BanketbakkerSomn Kleingoed, Bitterkoekjes, Eierkoekjes, Theekoekjes, Saiei- Banket, Elaarlemschc Meii Vraag steeds Onthijt- en Sucai' uit de fabriek »De Zoete Inval. Onder openbare controle het Rijksproefstation voor contróle te Wagcningcn VAN D J. VAN DER HLABTCLfliBS Mi Go«j Voor soortechtheid mijner H®r< eer Lhcit ne, Bozendaa r»«de Klaver, Enge! Mangeizadeu eaz. ver) cultuurgarantied. w. z. wanne/ cultuur blijkt, dat deze soorten 11 zijn, heeft iedere afnemer aanspt vergoeding Prijscouranten op aanvra woordigen patroon ging zij persoon! en kreeg van (lezen een voortr.ff tuigenis. De man van zaken was e. kort van stof, dut (lit getuigenis b geheel bevredigde en haar zeer deed gen naar het antwoord op h aren l Willem's vroegeren patroon. Dat antwoord bleef eenige dagen 1 verseheen het in den vorm van eet brief van den volgenden inhoud: Geachte Mevrouw Indien ik ooit met vreugde een I beantwoord, dan is het zeker wel dr- omdat die mij het genoegen vers( mede te mogen deelen aangaande die de hoogachting en waardeering meerderen en gelijken volkomen wa aangaande iemand, wiens welzijn 1 te>" harte zal gaan. Ik wil U eene beschrijving geven gedrag en van den invloed, die Elshorst op zijne medearbeiders had gi de twee jaren, di# hij op mijn fabr doorgebracht, dan zu't U zelf kul oordeelen, welk een Christelijken zin moed in hem wonen, die werden aangetroffen aan onze maat scha gansch ander aanzien zouden gever Ik heb altijd eenige mannen en dag en nacht in mijn dienst. Het zi voerig zijn, U uit te leggen, waaroir

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4