IJ VOEGSEL 14 Maart 1902. No. 856. BEHOORENDE BIJ TNHOCSIGNi) i ftieuws, Isdijk. rhandelde in dm Ge- Maart jl. eden. goedgekeurd. Van Ged. Staten, eurd het vorige raads- ername door Let Rijk aring tegen de bij de VJHSBS den met hout van de kaai de Nieuwstraat inreed, een drie-jarig meisje van J. K, dat juist voor zijn kar liep te overrijden. Onvoorzichtigheid van het kind was daar van de oorzaak. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier der Personeele Be lasting no. i B. over het dienstjaar 1902 invorderbaar is verklaard op den 7 Maart 1902 aan den ontvanger ter invordering is ter eente bot aaide Veld em ^and gesteld en ieder daarop voorkomende en hoofdelijke/! omslag belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag bedrag van f 4120,op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, op de honden op een Gisteren, Woensdag, werd het 3 jarig 3. Wordt vastgesteld de dochtertje van C. Koster door de normaal- n herhalingsonderwijs. wagen van Stad aangereden, met het gevolg dat het kind tusschen de spaken van het wiel zat en medegesleurd werd. Naar men verneemt is een der beentjes zwaar gekneusd. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Vrijdag 7 Maart. Ingevolge Art. 40 der gemeentewet, hebben 4 leden van den gemeenteraad alhier den Voor zitter vqrzooht eeno buitengewone vergadering te beleggen, omdat zij niet mede kondon gaan met hot genomen besluit omtrent subsidie am- baohtssohool. Deze vergadering van den raad werd gehou den 7 Maart jl. namiddags half drie. De heer Struik wordt, na opening, eerst als lid toegelaten en daarna de notulen gelozen die goedgekeurd werden. Een schrijven van den Heer den Eerznmen dat hi" de benoeming aanneemt en het boven staande schrijven is aan de orde. De voorzitter er op wijzende dat het geen alle- daagsch geval is eene vergadering te hebben op voorstel van eenige leden, verzoekt do voorstel lers hun verzoek nader toe te lichten. De heer Korvink nam daarop het woord en zegt om verschillende redenon, die hij uitvoe rig bespreekt, dat hij het bedrag in de laatste vergadering aangenomen veel te hoog vindt en er voor zal Btemmen als dit teruggebracht wordt op fóO per jaar en f lOO in eens. Hij ziet in de toekomst van deze school geen nut voor Flak- k'.e en waar do mindere man toch geen gebruik van kan maken. De heer Bom gaat met do hoer Korvink mede. Ook de hoer Kardux en do heer Struik, daar- bciden geen voordeel zien in deze sohool voor de gemeente, wat de laatste spreker met Den Helder als beeld aantoont. De voorzitter beantwoord de sprekers en meent o. m. te moeten opmerken dat de meeste am bachtslui er aan hebben gegeven en vindt daar in het bewijs dat zij wel heil zien in de tot stand koming dezer sohool. De heer Bom echter vermeent dat wanneer 2 vissohers of arbeiders met deze lijst gegaan hadden er heel wat minder opgeteekond zou wezen. Verschillenden durfden nuniet anders, ter wijl de Hoer Korvink beweerd dat er zelfs in de vergadering iemand was die een gift heeft gegeven en toch tegenstander is. De voorzitter stelt nu in rondvraag of het voorstel van de vorige vergadering zal worden ingetrokken of niet. Voor die intrekking verklaren zich de heeren Born, v. d. Baan, Kardux, Korvin c en Struik en tegen die intrekking, en dus handhaving van het besluit, de HeerenKolff, Kruithoff, v. d. Koogh, v. Oostende, Nipius en Slis. Na een woord van dank aan de leden voor de gevoerde discussie sluit de voorzitter de vergadering. Stad aan 't Haringvliet. Boor de Lib. Kiesvereenigiug is tot caudidaat voor de Prov. Stalen gesteld, de Hi. J. v Schouwen te Oude Tonge. De Burg. maakt bekend, dat het Ko hier der Personeele Belasting No 1 dienst jaar 1902, aan den Ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld. Do or den Raad zijn tot leden van het stembureau voor de aanst. verkiezing voor een lid der Prov. Staten benoemd, de heeren J. 11. Simons en J. van der GevelVoorzitter is Mr. C van Mens. De rekening der Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, dienst 1901 sluit met een batig saldo van f 1590,29 De wouderen zijn de wereld nog niet uit, een koe op een hooizolder. De slachter T. J. de Wachter -had een koe gekocht en bij gemis aan een. eigen stal mocht hij die op stal zetten bij M. Braber, landbouwer alhier. Het beest scheen het op stal niet erg best naar zijn zin gehad te hebben, want het wist zich van touwen waarmee het vastgebonden stond, te bevrijden, en ging een wandeling maken door de schuur De koe met een dom uitzicht maar, naar het scheen, onderzoekend van natuur, klom als toen op den hooizolder, gelegen boven den koestaldiargekomen vleide ze zich neer en begon rustig aan het hooi te peu zelen. M. B. keek niet weinig vreemd op, toen hij het beest daar zag liggen, en dacht dat zal zoo gemakkelijk niit gaan het er heel huids af te krijgen, doch dat liep nog al mee; hij nam een lange hooivork en gaf het met den steel een paar opstop pers waarop sinjeur heel bebaard naar be neden kwam met een goed gevulde maag en zonder eenig letsel. Den Rommel. De commissie van be heer van den grintweg van Ooltgensplaat naar Middelharnis en Oude Tonge, zal op Zaterdag 15 Maart 1902, des vm 10,30 ure bij inschrijving aanbesteden, het rijden van 985 M3 grint van de haven dezer gemeente naar den grintweg. het jaarverslag van de g van schoolverzuim, roken den wensch een ven te roepen waarbij atbaar worden gesteld, tige kinderen in dienst n daartoe niet over te geering de leerplichtwet of wijziging derzelver rdt besloten te betalen itgaven een post groot kte kosten in zake den orde eene aanviaag om op te richten ambachts. e discussiën wordt be te zal geven t 100. terwijl een jaarlijksche egeven van f 50, oemd tot leden van bet verkiezing van de Prov. Born en K. de Graafl'. den voorzitter er op ee alhier en De Goeij, et hebben voldaan aan zake den te bebouwen 'euwstraat alhier, en worden verplieht tot ubbele erfpacht. Wordt ad hen daartoe niet te zij ter elfder ure nu nnen. Ten slotte wordt gesproken tot het doen aan de Voorstraat en orde zijnde wordt de1 Bij koninklijk besluil brij Wed. I. Dubbeld en jaarlijksch pen- 256 gulden, is ingebroken op de harnis". De dieven nlijk twee geweest asser uit de machine na de ruit uit de hul r stukgeslagen te heb n leasenaar c penge- zij van hun gading, r 's avonds altijd het nten, waarvin zij nog rloren, is weggehaald ijnen het niet geweee ats. Antirev. Kiesver kee is bijna met eenpai t gesteld de heer H. CL ig, die de candidatuu: jk besluit is de hee jfd eener 5Chr. S te Amsterdam benoem in 't distsict Dordrechl :kee behoort, khuis zal zijne functi ioen aanvragen, end man, dien we no| verdiende rust gunnen derwijs verlaten, rale kiesvereeniging al teld voor de Provincial g der plaats, ontstaai van den heer Kuypers uwen, Burgemeester va ;n Weth. van deze ge romen machtiging va| e Staten dezer Provinci; [kers aldaar, vergunning xkocp van sterken drans rceel, vroeger bewoon! an Trierum, op 30 Aug. dzaamheid kan worder sn koe van I. Peer^at n kalf is ter wereld ge» gram woog en dat di< eerste maal 35 liter» d biest liet onttrekken en Wethouders vai len op Woensdag 2< /den de levering van d1 it jaar aan de gemeent' Maart had het 3 jarige Markensteijn alhier he tegen de straat te vak 1 zijner beentjes brak. T. M., timmerman alhi'r hij met een kar hela- De inschrijvingsbiljetten moeten voor bovengenoemden tijd ingeleverd worden bij den Burgemeester dezer gemeente, bij wien de voorwaarden van aanbesteding ter lezing liggen. In deze gemeente doet zich een geval, van Typhus (frebris typhoidea) voor. Tot opzichter op de nieuw te bouwen woning en bouwhoeve, in gebruik bij den pachter J. van der Meijde alhier, is aange steld de heer J. Wolfert, metselaar alhier Op Vrijdag 14] Maart 1902, des avonds 7.30 uur zal in het sociteitslokaal van Mej. de Wed. C. Lokker alhier, met de edison-phonograaf, voorzien van eene Bettini concertweergever met hoorn en eeni ge andere machines een reclameuitvoering worden gegeven door den heer A. Bos Jr. van Oudewater, agent van Dr. A. H. C. van Senus te Rotterdam. Door HH. Ged. Staten dezer provin cie is aan Mej. de Wed. C. Lokker alhier, eene buitengewone vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Wijk A. No. 51. A.s. Zondagavond' 6 uur zal in de Ned. Herv.Kerk alhier optreden Ds. Beijer uit Zuid-Afrika. De r orgengodsdienst- oefeningen beginnen 9 uur. De jongeheer J. C. Kraak alhier, slaagde bij het gehouden toelatings-exa- men, voor de Rijksnormaalschool te Som melsdijk. Ooitgciisplaat. Naar men met zeker heid verneemt zal a. s. Zondag namiddag in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden den W.Ew. Heer Ds. Beijer uit Transvaal. Heden, 2 Maart, werd afgeslagen het Burgerwoonhuis met pakhuis voor de som van f 3200 aangeloopen, door A. van den Tol Az. en met de 5 arbeiderswo ningen aangeloopen, voor de som van f2410 door W. van der Welle allen van den Heer Joh. Braber K.Lz. Het huis genaamd Het Molentje (etc.) van den Heer P. Kurvink werd hedenavond in veiling gebracht voor de som van f 920 door den Heer A. Wagner. Oude Tonge. Voor het toelatingsexa men der le klasse van de rijksnormaal school te Sommelsdijk slaagden o. m. A. Overbeeke en H. de H. van Dorsser. De levering der grint ten behoeve van den gemeenschappelij ken grintweg van Ooltgensplaat tot Oude Tonge en Mid delharnis is gegund aan den laagsten in schrijver, de grintmaatschappij te Utrecht voor eene som van f 1.66 per M3. De rekening over het jaar 1901 en de Begrooting van het jaar 1902 van den Heerenpolder onder deze gemeente, liggen gedurende veertien dagen ter inzage ten kantore van den Secretaris van dien polder. Tot leden van het stembureau, Prov. Staten verkiezing, zijn benoemd de heeren Dr. W. J. Arends en Z. Vreeswijk. ,-Bij de jl. gehouden verhuring bij in schrijving van de hofstede met landerijen van wijlen den heer L. G. üabbe, was de hoogste inschrijver de heer A. W. van Griethuizen te Nieuwe Tonge, voor eene som van f 26 per V. gemet. 12 Maart Heden viel Comelis Simons buiten de haven te water en wel'/kopje onder." Hij wist zich zelf te redden, en kwam met den schrik en een nat pak vrij. Den heer D. de Klerk van Rotter dam, zal op Woensdag 26 Maart a. s. eene lezing houden alhier in het Café Knaape om een ondersteunings en begrafenisfonds te stichten. Dirksland. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat het noordelijk Koeweegje in den polder Diederik tijdelijk voor het verkeer is afgesloten. Een koe van Mej. de Wed. v. d. Doel aan 't Sas alhier heeft een kalf (stier) afgeworpen, dat het kolossale gewicht had van 109 pond. J. Mosselman, pas eenige dagen in dienst bij den landbouwer van Eek a/hier, had het ongeluk om in de schuur een klap van een paard te krijgen. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp ontboden werd, is zijn toestand bedenkelijk. Tot leden van het stembureau in deze gemeente voor de a. s. stemming, zijn benoemd de heeren Mr. C. Zaaijer (burgemeester) J. Zaaijer en 0. Driendijk (Weth.) om zoonoodig afgewisseld te wor den door overige leden van den Raad. Herkiilgeu. Door de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Beijer voorheen predikant in Transvaal. In deze gemeente wordt aan meerder jarige personen een inteekenlijst aange boden, welke aan de leden van de Tweede Kamer zal worden opgezonden, tot wijziging of intrekking der leerplichtwet. J.l. Maandag gaf den Heer A. Bos Jr. van Oudewater, in de zaal van den heer J. v. Putten alhier, een reclame uitvoering met zijn bekende Edison phonograaf. Het opgekomen publiek had door de goed geslaagde uitvoering een genoegelijke avond. Melissant. Bij het gehouden toelatings examen voor de Rijks-normaalschool te Sommelsdijk slaagden voor de ie klasse de leerlingen der openbare school alhier C. S Kool, J. M. Nagtegaal en D. van der Zande. Dinsdagavond werd in de herberg van A. Both alhier, door de heer A. Bos, van Oudewater eene reclame Phonograaf- uitvoering gegeven, die aan de vele toe hoorders uitstekend voldeed. Dinsdag kreeg buiten deze gemeente het paard van den molenaar E. v. d.Ge vel uit Dirksland het in't hoofd om met een vracht achter zich het op een loopen te zetten, duizend wonder dat de voerman niet onder den wagen terecht kwam. Even eens schrok een hit van den Heer Buis alhier doch deze kwam met kaï, en geleider in een sloot te recht. Averij schijnt er niet gemaakt te zijn. Part. Cort. Stellendam. Er heeft zich alhier eene commissie gevormd tegen leerdwang, om personen die wegens schoolverzuim hunner kinderen naar de gevangenis moeten, gel delijk te ondersteunen. De commissie be staat uit de volgende heerenA. Nieuw- land M. van Oostenbrugge A. Spui en J. Klink Mz. Wie contribuant wil worden, heeft zich te vervoegen bij de twee laatst genoemde personen. Naar wij vernemen zal de heer Vorsterman van Oyen Donderdag 20 Maart eene lezing houden in het Café van den heer F. Troost alhier. Ouddorp. 6 Maart 11. was het hier eene straatdrukte, welke gelukkig ongewoon mag heeten. De aanleiding hiertoe was, dat een zeker nachtwaker alhier trachtte een held haftige daad te verrichten, door met eene woedende houding in het huis van schoon moeder binnen te dringen, schijnbaar met het doel om zijne vrouw, die reeds eenigen tijd van hem was weggelöopen, weder tot zich te nemen. Dit gaf aan leiding, dat tusschen vader en zoon eene kloppartij ontstond, welke in het nadeel van den nachtwaker eindigde. Althans na dat wij nader hebben vernomen, is dit bovengemelde oorzaak geworden voor het ontslag van nachtwaker H. Part. Corresp. Nog zij vermeld, dat bij het om zetten van den grond wederom eenig oud aardewerk is gevonden, maar welke helaas geschonden is. Burgemeester en Wethouders vragen inschrijving voor het rijden met de lijk koets per begrafenis. Biljetten in te leveren vóór of op 15 Maart a.s. Tevens worden er sollicitanten gevraagd voor nachtwaker, zich aan te melden vóór 22 Maart. Verdere iulichtingen zijn op het secretarie te bekomen. Het volgends schrijven werd hier deze week uit Transvaal ontvangen va n den heer C. Hoek. Waarde vriend Speel Ge zult ook wel zeggen, eindelijk weer een brief van Comelis. Het is al 21/2 jaar ii oorlog gewikkeld zijn, dus bestond er nooit geen kans om te schrijven naar Europa. 30 November ben ik krijgsgevangen genomen in district Waterberg (Transvaal.) Vandaar verzonden naar Durban, 17 December vandaar vertrokken en voor 6 dagen gele den hier, te Bermuda, aangekomen. Deze eilandengroep bestaat tuit vele kleine koraal eilanden en levert een schoon gezicht op, tenminste als rneii hier als bezoeker kan vertoeven. W ij zijn hier met 1600 gevangene op een eiland, en gaan vol moed en hoop de toekomst tegemoet. Wij zijn hier in tenten, 9 personen in een tent. In onze tent zijn 5 Hollanders, waaronder een oude bekende van u, Simon Gaarkeuken, vroeger onderwijzer aan de Christelijke School te Ouddorp. Hij is in 1891 van Ouddorp vertrokken. Ik kon u veel, zeer veel verhalen van mijn ondervindingen in de laatste 2l/i jaar maar zoo je wel zult begrijpen, wordt het niet toegelaten, oorlogsnieuws te verhalen, zoo zal ik mij moeten bepalen bij mijn eigen persoonlijkheid. Wat mijn gezond heid dan betreft, die laat niets te wenschen over. Mijn lieve vrouw heb ik Juli laatst gezien, en voor een maand geleden verno men dat mijn 2 dochters alle beide over leden zijn. De oudste, Anna, was 3 en de jongste, Teuntje, IV2 jaar- Het is zwaar voor een vader ais men niet zelf tegenwoordig zijt. Ik was natuurlijk nog bij het commando. Wij zullen hopen op een spoedige verlos sing uit onze gevangenschap. Wij hopen op onzen God die alles beschikt, hij weet alleen wat voor ons het beste is. Hij zal gewis het recht doen zegevieren. 3 maal per week gaat hier een post, dus zal ik af en toe wel iets van mij laten liooren. Ik heb aan Tante Klaartje geschreven om mij 30 p. kaas en 5 kistjes sigaren te sturen. Wil je wel zoo goal zijn, haar behulpzaam te zijn bij het verpakken en verzenden, gij zult beter weten hoe ^zwaar of elk pakket wegen mag. Ik heb haar gevraagd ook de belasting op de pakketten te betalen, daar ik op 't oogenblik zonder geld ben. Het is natuurlijk een verschrik kelijk vervelend leven, niets doen als slapen en eten, afwisselend door dam-, schaak en dominospel. Lectuur hebben wij zeer weinig. Zoudt u mij niet eenige leesboeken kunnen toezenden Je zoudt mij er een groot genoegen mee doen. Doe maar een collecte voor boeken onder de Ouddorpers, dat zal den tijd zeer verkorten en wij zullen er zeer dankbaar voor zijn, en het gaarne vergoeden. Geld is natuurlijk schaars onder ons en wij kunnen het gansch zeer goed gebruiken. Nu lieve Krijn moet ik sluiten. Doe de beste groete aan alle vrienden en bekenden. Doe ook de beste groete van Gaarkeuken aan Van Kerkhoven, hoofd der Ohr. School, aan Jan Tanis en al uwe familie en bekeudenen zijt zelf gëgroet van uw toegenegen vriend C. HOEK. Hellevoetsluis. 7 Maart. De korvet „Sommelsdijk;'', op reis van Curasao naar Nededand, ia gisteren op Teneriffe aan gekomen, om den kolen voorraad aan te vullen. Zij zal hier binnenkomen. De Staats-courant deelt mee, dat niet de Sommelsdijk* op reis van Cura9ao her waarts, maar de »Suriname« 6 dezer te Teneriffe is aangekomen tot aanvulling van den kolenvoorraad. Laatstgenoemde bodem vertrok 12 Febr. van hier naar Vlissingen van waar hij 15 d. a. v. zee koos met bestemming naar West Indië. Op hetjpuütserdeksehip „Holland", dat 20 dezer in dienst wordt gesteld, wor den door de officier-machinist 2e kl. B. de Groot en F. H. J. Marlijn geplaatst. Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot burgemeoster alhier de heer P. Gal las Jr. De heer C. A'kenbout, rijksklerk ten kantore van den Rijksontvanger alhier is als zoodanig overgeplaatst naar Lobit Door den eerstaanw. ing. alhier wordt z s dezer aanbesteed I Het eenjarig onderhoud van werken en gebouwen te Hellevoetsluis. Raming f 607 6. II Het eenjarig onderhoud van werken en gebouwen te Brielle. Raming f3130. III Verving van werken en gebouwen te Brielle. Raming f 600. De torpedobooten »Ophir«,»Pangran- go«, >Rindjani«, uitmakende groep A., worden de volgende week hier verwacht om in 't Zuidirfrontier te manoeuvreeren en in 't begin van Juni vervangen door groep B., bestaande uit «Cycloop«Dem- po», «Ardjoenoc en »Helda». 11 Maart. Het bevel van het pant serschip »Schorpioen«, dat hier 21 dezer in dienst wordt gesteld, wordt opgedragen aan den kap. luit. ter zee J H. Calmeijer voorts worden op dien bodem geplaatstde luit. ter zee ie kl A. H. baron van Heerdt tot Eversberg als ie officier, de luits. ter zee 2e kl. Jhr. C. A. L. van der Wijck, P. E. K. Ebbinge Wubben enG.J. W. Putman Cramer, de oft. van gez. ie kl. Dr Th. Doppeschaar, de off. van adm. 2e kl. J. H. M. Nittel en de off, mach. 2e kl. W. J. Snaauw. Piershil. L.l. Maandag bevond zich hier ter plaatse een inwonei van Oud-Bsier- land in beschonken toestand de man werd opgesloten in een paardenstal, waar hij echter doorzijn uitbnndige vroolijkheid, een ziekelij ke vrouw veel hinder veroorzaakte en men alzoo op verzoek der buren, dien heer op vrije voete stelde, waarna hij zijn reis, onder begeleiding van een colonne straatjongens voortzette. Het zou wellicht doelmatig zijn wanneer men voor zulk soort menschen een locaaltje beschikbaar had voor tijdelijk logies, VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Woensdag 5 Maart. Aauwerig 6 leden. Afviezig de Heer A. Mo lendijk. Voorzitter de Hoer A. II. Zahn Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen van de vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen een adres van N. de Wit ooi zijn dochter lijdende aan toevallen, voor rekening dor gemeente te plaatsen in het krankzinnigen gesticht te Loosduinen. Hierop wordt nietinge- gaan, op grond dat de adressant niot voorzien is van eene geneeskundige verklaring. Een adres van do muziekvereeuiging te Gouds waard waarin verzocht wordt eene uitvoering te gevon in de O. L. Sohool alhier met 30 pCt. van de nette opbrengst voor de armen. De Raad van oordeel zijnde dat die netto opbrengst ge ring zal zijn en met het oog op de mogelijke onlusten, wijst het adres met aigemeeno stemmen van de hand. Een adres van de alhier opgerichte Zangv. „Piershil" om op Zondagavond een locaal der O. L. Sohool te gebruiken, wordt eveneens van de hand gewezea op grond, dat de opgoriohte Zangv. het woord „Christelijk" niet duid, en zoodoende oorzaak zonden kunnen zijn, dat men op don dag des Hoeren minder nette liederen kreeg te hooren. De voorzitter verkrijgt machtiging tot het doen van eenige af- en overaohrij vingen voor het dienstjaar 1901. De voorzitter brengt in het midden dat do kas der armen met een te kort zal sluiten. Besloten wordt een verzoek te richten tot den Ambaohtsheer van Piershil om eenige ondersteuning. De Heer A. van Bergeijk verzocht inliohting over eene verordening op de brandweer en be pleit de noodzakelijkheid tot het houden van eene vergadering van "Wethouders en Brand meesters. In dezen geest wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Spijkenisse. Velen der reizigers, wel ke wekelijksch op marktdag van uit deze gemeente Rotterdam bezoeken zijn jl. Dinsdag als door een wonder aan een groot gevaar ontsnapt. Toen namelijk de stoom boot „Eugenie", welke dien dag den dienst waarnam voor de stoomboot „Oude Maas III," na geladen te hebben aan het stoomboorhoof'd, zou afvaren, voer zij zoo ongeveer „tuil speed" tegen een der peilers der in aanbouw zijnde spoorbrug, waardoor het schip een vrij groot gal bekwam, gelukkig echter boven den waterspiegel, was het zoowel daaronder geweest, zoo ware 't ongeluk niet te over zien geweest. Dat aan boord voor een oogenblik een ware paniek ontstond laat zich begrijpen. Zooals een der opvarende ons meededeelde ODstond de aanvaring doordien een der schalmen der stuur- ketting brak en de stuurman alzoo on- machting stond de botsing te voorkomen. De boot nam, ondanks de averij, toch deu gewonen dienst van dien dag waar. L.l. Woensdag trad in de Geref. Kerk alhk r op den heer Leenhardt, tot het houden eener rede over het nut en de noodzakelijkheid der oprichting van meer dere en instandhouding der reeds bestaande militaire tehuizen. In een helder en schoon betoog schetste spreker ons welke de omgeving is, \yaarin onze jongelingen komen wanneer zij als milicien het ouderlijk huis met de kazerne verwisselen eü zulks juist op een leeftijd die de gevaarlijkste des levens genoemd kan worden; immers .het vasfe karakter dat ouderen van jaren kenmerkt wordt bij jongelieden van dien leeftijd zoo niet ge vonden. Vooral nu voortaan jaarlijks circa 17000 jonge mannen zullen worden opge roepen om hun militieplicht te vervullen, daar is het, zegt spr een gebieder^ eisch, dat door ons al het mogelijke wordt in het werk gesteld om die jongelieden met raad en daad terzijde te staan. En daartoe staat maar één weg open, n.l. het stichten van huizen waar de soldaat zjjn vrijen tijd gezellig, doch tevens nuttig kan doorbrengen. Hoe die arbeid door de militairen zelf wordt gewaardeerd bleek nog uit een paar treffende voorvallen, ons door den geachten spreker medegedeeld. En waar nu in verreweg de meeste gar nizoensplaatsen reeds militaire tehuizen zijn, daar ontbreekt echter deze nuttige stichting nog in het naburige Hellevoetsluis, waar de meeste jongelingen uit deze omstreken in garnizoen komen. Thans worden pogingen aangewend ook daar een militair tehuis op te richten en 't was voornamelijk met het oog daarop dat spr. aan het slot zijner boeiende rede ver zocht om dit goede doel te helpen bevor deren en steunen met onzen zedelijken en financieelen steun. Staande de vergadering werd reeds een aardig bedrag toegezegd en waar nu deze taak door de Geref. Jongelingsvereeniging is ter hand genomen, wat betreft het aan brengen van contribuanten voor dit schoone en goede doel, daar verwachten en hopen wij dat die vereeniging hare poging rijk beloond zal zien in 't belang van onze tegenwoordige en toekomstige militairen. Per nis. Voor de Vrouwenkampen in Zuid-Afrika ia bijeengebracht de som van ruim 200 gulden. De Chr. Zangvereeniging „Halle lujah," (Directeur den heer Waasink) hoopt Tweede Paaachdag eene openbare uitvoering te geven. Woenadagnacht II. zijn opde heide, een gehucht gedeeltelijk onder deze ge meente, 3 arbeiderswoningen afgebrand. De brand ia ontstaan in de woning van Teun Ketting. Oorzaak onbekend. Assu rantie dekt de schade. Ingezonden ülukRen. Buiten verantwoordelijkheid der itedac tie en L 'tgever. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw veelge lezen blad voor onderstaande. In het weekblad Vooruitvan de vorige week las ik een stukje, getiteld; »Chnste- lijke verdraagzaamheid*. In dat stukje wordt zoo smalend gewezen op de verdraagzaam heid der Tweede Kamer, in »het geven van vette baantjes*. Die vette baantjes zitten de Redactie van i Vooruit* erg in de keel. Eirs'f inaakt zij zich druk over de benoeming van den heer Ldhman als lid van den Hoogen Raad, en nu kan zij zich weer niet bedwingen over het benoemen van den heer De Ras als lid van de Alg'emeene Rekenkamer. [Zij blaft hierover als een hond, die bang'is, dat ;nen hem zijn been zal afnemen. Ziet u wel, heer Redacteur van »Vooruil*, dat dit niet aangenaam is, (altijd volgens uw beweren, dat deze baantjes nu gegeven worden) als die »vette kluifjes« zoo worden weggenomen? De Christelijke partij heeft dit tal van jareu moeten aanzien, en nu is deze Re- geeriug pas aan het bewind en nu meent gij u al in het ongelijk gesteld, hoewel dit het geval niet is. Woruen er tegenwoordig niet zoo goed liberale als antirevolutionaire Burgemeesters aangesteld? Immers ja? Maar hier- wringt u de schoen niet, het is louter wraakzucht en een laag neerzien op de tegenwoordige Regeering. Juist uw stukje bewijst, dat gij zeker niet verdraagzaam zijt! U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, blijf ik met achting uw abonné, S. Middelharnis. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij nogmaals een plaatsje in uw geacht Blad. Het is naar aanleiding van het door den heer K. te S. ingezonden s.jkje, voorkomende in het jongste num mer van de M. en S. Naar ik gehoord h~b is door hem de opmerking gemaakt, dat ik in mijn ingezonden stukje in uw geacht Blad van 28 Februari 1902, niet genoeg had uitgeweid op godsdienstig ge bied. Ik wil niet ontkennen, dat mijn stukje op alle gebied veel te wenschen overlaat, en dat anderen met meer kennis en erva ring, het duidelijker en doeltreffender zou den hebben daargesteld doch ik wil er den heer K. op wijzen, dat ik meende reden te hebben om in dat stukje niet op den godsdienst in te moeten gaan. En wat nu zijn stukje betreft, ik betuig hem mij nen hartelijken dank voor de welwillend heid, welke hij toont, door zijn lotgenooten een wenk te willen geven, doch ik zie mij tevens genoodzaakt hem te kennen te ge ven, dat zijn stukje mij, op grond van Gods Woord, niet geheel en al voldoet. De heer K. zegt in zijn stukje Wij moeten aan het Woord Gods vasthouden ih den strijd ook op politiek gebied, en zeker, M. de R., ik ben het op dit punt met den heer K. eens doch helaas hoe te genstrijdig wordt dikwijls hetVasthouden aan Gods Woord, in toepassing gebracht.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 5