Vrijdag M Maart 1902 A n tirevolu voor de Zeventiende Jaarg. No. 856, en Zeeüwsche Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. m o Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. &OMM 'MSLSMP S J Mi Alle sfiofikeis voer «8e Hiedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie fraraco toe te zenden aan dei grevcr. Bij dit nummer behoort een «HJWOKGSMBi Goede volharding-. De buitengewone, algemeene ver gadering van den Chr Hist, kiezers- bond, op 7 Febr. jl. gehouden, heeft getoond, dat deze bond in de ge- wenschte en veilige richting blijft voortgaan dat hij zijn naam meer en meer waar maakt door naar den aard van bet historische christendom zich het eerst en het meest te kee- ren tegen de grootste tegenstanders en de gevaarlijkste vijanden van dat. christendom voor omen tijd en op politiek gebied. Menigmaal hoort men de verzuch ting hoezeer is het te betreuren, dat de Chr. Hist, niet reeds van het begin der oprichting van hun Bond dit helderder inzicht gehad en die betere taktiek gevolgd hebben want dan toch hadden de anti-liberalen reeds in 1897 de meerderheid in de Tweede Kamer gekregen, en hoeveel verder zouden wij dan nu reeds ge weest zijn met de uitvoering der voor nemens van de chr. part.,en. Dit is ook volkomen waar, voor zoover den genoemden Bond aangaat. En toch kunnen wij hierin wel be rusten als wij letten op het Gods bestuur cn den loop van zaken nè, 1897. Wij menschen, mogen onze plichts betrachting zoomin op staatkundig als op eenig ander gebied verschui ven naar een ons welgevallig tijdstip. Doch tevens is het waar, dat het souvereine Godsbestuur ook over het kwade gaat, en dat God de goede dingen, die wij voorstaan, laat tot stand komen, niet op onzen maar op Zijn tijd. Bovendien zijn er in het, zichtba re eenige teekenen, die ons doen zeg gen, dat het christelijk gezind Mi nisterie, had het in 1897 kunnén optreden, allicht niet die vaste posi tie zou hebben gevonden, waarover wij ons thans mogen verheugen. Voor een ingrijpende verandering in 't landsbestuur moeten de toestan den vergroeien, en daarvoor is veel tijd noodig. Met onjuiste portretten, neen met smadende caricaturen was er onder de liberalen van alle gading sedert vele jaren een reusachtig gevaarte van antipathie gebouwd tegen de antirevolutionairen en in het bijzon der tegen Groen van Prinsterer's grooten opvolger, en maar al te zeer ontbrak de gelegenheid om door per soonlijke kennismaking tot een recht vaardig oordeel te geraken. Dit gevaarte moest eerst wat naar den grond „gehaald worden, eer er sprake kon zijn van genoegzame er kenning en waardeering om een optreden van Dr. Kuyper als eerste Minister mogelijk en vruchtbaar te maken. Welnu, bij verschillende gebeur tenissen speelde Dr. K eene rol, die om zoo te spreken het licht der wer kelijkheid als met geweld door de schermen der verdachtmaking en beschimping deed heenwerpen. En dit zeggen wij nu volstrekt niet uit behoefte om Dr. Kuyper óf wie ook boven mate te verheerlijken of half en half te „verafgoden." Och neen. Dr. K. is een sterfelijk menscb, die ook zijn gebreken heeft en zijne zwakheden. Hij zelf zal u dat het eerst toestemmen, nademaal God aan wijze menschen ook spie- gel-wijsheid geeft, dat wil zeggen een gezicht op eigen tekortkomingen. Alleen maar, het is niet te ont kennen, dat de Almachtige aan dezen landgenoot schitterende gaven schonk; dat er pit en merg in zijne persoon lijkheid zit, zooals men zelden be leeft. En dit nu kwam, zeggen wij, ook wel voor zijne tegenstanders uit in de laatste jaren. Herinner u maar eens zijn voorzitterschap van den journalistenkring zijne regeling in die qualiteit van de ontvangst der buitenlandsche vertegenwoordi- gers der pers bij de inhuldiging van H. M. onze Koningin voorts de wijze waarop hij den tegen hem aanvallenden Russischen gezant in de N. Botterdamsche Courant diende het omwerken van de ongevallen wet door een groot araendement, hetwelk drie ministers van andere kleur zijne wetgevende bekwaamheid deed roemen en om niet meer te noemen zijn in de „Revue des deux mondesgeplaatst opstel over den oorlog waarin de Zuid-Afri- kaansche republieken gewikkeld wer den en gij zult het ons toestemmen, dat het negeeren van 's mans arbeid hoe langer hoe onmogelijker werd. Vergeet hierbij ook niet, dat eerst sed rt 1897 de samenstelling der Provinciale Staten in dier voege ver anderde, dat thans de Eerste Kamer in dezelfde richting te verstellen is als de Tweede hetgeen niet weinig helpt denk slechts aan het afstem men der begrooting van minister Keuchenius in 1890 voor de na tuurlijke beginselontplooiïng van een geheel andersoortig Kabinet. Zoo beschouwd, is het wellicht een groot voordeel, (lat eerst nu aan Dr. Kuyper het regeeringsbeleid is toevertrouwd. Want thans komen van alle zijden de blijken van waardeering. Ook wel van liberale zijde. Toen de a Van-dag-tot-dag ./-schrijver in het Handelsblad te zijnen opzichte den goeden toon verloor en de Nota onzer Kegeering aan Engeland in verband wilde brengen met een ijdel streven naar roem en eer, ging er een kreet van verontwaardiging in geheel de niet-socialistische pers op, en vermaande zelfs de Haagsche briefschrijver in de Controleur een anders nog al rood blad om toch af te zien van zulk een uitlegging van de poging tot het helpen der Zuid-Afrikaners, en om den naam van Dr. Kuyper toch nooit te ver binden met 'zekere armoede van geest (het zoeken van hulp voor zich zelf Blijk van waardeering gaf b. v. ook de afgeweken Dr, Hoedemaker, toen hij onlangs in een vergadering liet optreden van het tegenwoordig Ministerie schetste als eene voldoening aan de leuze «steunende op den Bijbel, verdedigen wij de vrijheidw Blijken van groote waardeering gaf van den beginne aan de oud minister De Savornin Lobman, die zoolang het ministerie Kuyper zitting heeft nog niet anders gedaan heeft dan mot onovertroffen talent de deug delijke bedoelingen der christelijke bewindslieden bepleiten, en die daar door wat hemzelf betreft, zulke door slaande bewijzen geeft van grootheid des geestes en antirevolutionairen zin, dat hij daardoor in ruime mate aanspraak heeft op het ondervinden van do vernieuwde liefde van ons christenvolk. En die blijken van waardeering komen nu ook meer en meer van den Chr.-1list. kiezersbond, onder leiding van Dr. Do Visser en Mr. Verkouteren. De vergadering van dien Bond op 7 Febr. was, volgens het gepubli ceerd verslag, zeer geanimeerd en bezocht door afgevaardigden uit alle oorden des lands. «Iedereen was zoo getuigt het verslag vol hoop voor de toekomst, nu de Bond ein delijk met beslistheid wist, wat hij wilde. De Bond blijft beslist in de rechterzijde. Hij zoekt toenadering tot en samenwerking met den Frie- schen Bond, de vrij-antirevolutio- nairen en ook de antirevolutionairen voor zooverre dat mogelijk is, en beschouwt de bevordering van eene beslist Christelijke staatkunde als zijn hoofddoel. Front tegen radicalisme en socialisme, cn ook tegen het libe ralisme, dat naar het radicalisme afglijdt.« Inderdaad, zulke verklaringen zij i zeer bevredigend en doen ons ook na de zoo uitnemend wel geslaagde Kamerdebatten het beste voor de naaste toekomst verwachten. Want wel zagen wij liever alle voorstanders van eenechristelijke staat kunde weer in céne partij vereenigd maar dit is niet liet voornaamste. Wij moeten ook in dezen sin «mi- nisterieëlw wezen, dat het landsbe lang bij ons gaat boven eenig par tijbelang. «Wie tegen ons niet is, die is voor ons«, ook al loopt, hij niet vlak naast ons. Hoofdzaak is maar, dat hetgeen van regeerings- vvege met christelijke bedoeling wordt voorgesteld, mede door de hulp der kleinere antirevolutionaire groepen, die als zoodanig zich wat afzonder den, zijn wettelijk beslag krijgt. De gedeeldheid van hen, die het inden wortel eens zijn heeft wel wat tegen, maar zij heeft toch ook het voordeel, dat er meer medewerkers gevonden worden, omdat er altijd een aantal kiezers zijn, die alleen meegaan uit gehechtheid aan één of meer leiders, in wie zij een hijzonder vertrouwen stellen. De Statenverkiezing Organisatie der landarbeiders, mannen en vrouwen. UITGEVER: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cont pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besta." a Advert «llëii worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. De kiesverenigingen hebben gesproken en de heer Vegtel is de eandidant. Scheen er aanvankelijk wat verscheiden heid te heerschen, hoewel de grondtoon weer eenheid was, thans houdt alle wis seling van gedachten over den eandidant op; en beramen we de beste middelen om den heer Vegtel er met eenc schitterende meerderheid te brengen. Alle persoonlijke voorliefde moet wij ken voor dit veel hoogere belang een an tirevolutionair boven een liberaal. 't Zou treurig zijn, indien onze hoog geachte notaris Kuypers een tegenstander, hoe nobel en degelijk man hij ook zijti moge, als opvolger kreeg. Neenalle man te wapen voor den heer Vegtel. Geen halfheid geen achteraankomen; maar Hink op de bres. In den komenden strijd zijn we weer geheel één. Van üoltgensplaat tot Ouddorp in 't vuur Kiesv. maakt uw strijdplan al vast maar klaar. Houdt uw kruit droog Ziet 't tuighuis na Denk vooral om schildwachten te plaatsen! Broeders op 1 ten strijde voor den heer Vegtel Hij moet gekozen ïvorden Door den Bond van Landarbeiders, welks hoofdbestuur gevestigd is te Enk huizen, (is op Plakkee verspreid een strooibiljet, waarin de arbeiders aange spoord worden tot vereeniging. sVereenigt u, het is zeer eenvoudigmaar juist die eenvoud van het middel maakt het mogelijk, dat iedere man, iedere vrouw, hoe weinig ontwikkeld ze nok moge zijn, deel kan nemen aan den strijd, wanneer ze althans overtuigd zijn, dat men daardoor onfeilbaar zal komen tot het doel nl.zicli ontworstelen aan armoede, miskenning en loonslavernij. Om dit te begrijpen, is toch zoker niet veel noodig een beetje gezond verstand, en men ziet de waarheid van dit betoog er bovenop liggen. Gaat. naar hen, die bel mg hebben bij uw knechtschap, en wordt wijs. Let op, hoe zij, uwe patroons, trots alle verschil van Gods dienst en politiek, broederlijk hand aan hand gaan, waar het er op aankomt hun stoffelijk welzijn, dikwijls ten koste van u, te bevorde ren. Wij mogen niet langer dulden, dat wij, noch onze vrouwen, noch onze kinderen werk tuigen zijn in handen van anderen, teneinde die te verrijken.» En het slot is de dringende opwek king «Vaders en moedersvervult uwen plicht tegenover uwe kinderen aanvaardt voor hen en met ons de taak, die de plicht ons allen oplegtdan zal eenmaal, wanneer gij 't moede hoofd ter ruste zult leggen, uw brekend oog een betere toekomst zien aanbreken voor uwe kinderen, verlost van armoedeknechtschap en loonslavernij. Organisatie, vereeniging van personen voor eon zelfde doel, vooral als dit goed is, is uitnemend. Eendracht maakt macht. Vele touwtjes in elkaar gedraaid, vor men een kabel, waaraan de grootste zeilschepen veilig liggen. Alleen is de vraag gewettigd kunt ge uw doel op wettige wijze bereiken Waut vereenigen, zonder ooit langs wettigen, ge- oorloofden, weg uw doel te bereikeD, is in een trein gaan zitten om naar de maan te rijdon. Langs wettigen en geoorloofden weg, zeiden we. Over zijn doel bereiken op onwettigen wegdoor ruw gewold, brutaliteit, roe- kelooio plagerijen, verwaarlooziiig van de belangen der boereD, eigenaars of pachters, willen we niet eens reppen. Natuurlijk, willen de arbeiders hooger loon, ze kunnen 't wellicht ook ver krijgen door bij kris en bij kras met kooge woorden den boer de les te lezen door werkstaking te houden, in 't drukste van den oogst, als er overal handen te kort zijn door eenvoudig macht boven recht te laten gaaD. Maar zulk een revolutionair, zulk een woest eu ongeoorloofd, en onchristeljjk optreden wijzen onze christen-weiklie- den met beslistheid van de hand. Dat laten ze over aan anderen, die niet wil len erkennen, dat God de ITeere gezag oplegt aan dea een, en onderdanigheid eischt van den anderzulk een brust optreden geschiedt door hen, dia niet weten, dat er geschreven is: „Gjj knech ten zijfc uwen heeren onderdanig; niet alleen den goeden, maar ook den harden want dat is genade; dat laten ze over aan de socialisten, die den klassenstrijd voeren, wiens gansche uitgangspunt juist de klassenstrijd is, zooals mr, Treub dit in zijn Dtrechtsche rede zoo degelijk heeft uit elkaar gezet voor dea Vrij zinnig- Damoer. Bond, die in plaats van den strijd to temperen, dieu bevorderen en verscherpen, opdat de kapitalistische maatschappij, zooals zij de huidige noe men herschapen worde in de socialistische, de collectivistische, waarin grond en pro ductiemiddelen in handen der Gemeen schap komen zullen, Neon, zulK een organiseere.i van de arbeiders tnoge voor den socialist nood zakelijk zijn zulk een vereenigen om bevrijd te worden van knechtschapzoo als het rondgestrooide biljet het echt socialistisch uitdruktvan loonslavernij zooals er staatneen zulk een organi- seeren is den christen-arbeider onwaar dig; is togen het woord des Heeren, dat ons leert, dat rijken en armen elkander ontmoeten dat er heeren en knechten zijn koningen en onderdanenmeesters en dienstbarendat ons teert, dat er al tijd geweest is, en altijd wezen zal een „knechtschap"een dienstbaarheid, een minderheid, eon oudergeschiktheid tegen over een patroonschap, een heerschappij, eou boven-ons-s'aande-macbt. Neen! goeu organiseoron om hot knecht schap te vernietigen (hoe zal het in den Socialistischeu heilstaat vrede zijn En zjju patroon te ontmeesteren, zijn baas te ontbazen, zijn boer tot zijns gelijke te maken, zooais do Socialisten willen neen geen organiseeren tegen loonsla vernij, want die is op Flakkee, voor zoover wij weten onbekend. Loonslaver nij Loonslaven het zjjn groote woor den uit het stugge socialistische woor denboek. Maar op Flakkee moest mou zo niet gebruiken. Of zijn hier op ons eiland Slaven houders Zijn onze boeren en pachters Slaven handelaars Zijn de landerijen op Flakkee plan tages uit Oost of West, waar de arbei der, de koelie, do rijzweep voelt striemen op zijn huid Wat raaskalt men dan in dat strooi biljet, om van loonslavernij te spreken Neen, en nogmaals neen Vereenigen om verlost te worden van knechtschap en loonslavernijhet is op en top een socialistisch stroven; 't is een spelen met vuurom do hartstochten gaaude te ma ken 't is eeu speculeeren op de lagere driften van den mensqh 't is een spe culeeren op de zonden, die op den bodem van elks hart liggen hooger hooger meer eten meer genot 1 meer levenslol! tegenover het woord des Heeren Zoek

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1