voor lie Xisidliollaiidselir en Keenwidie Eilanden, Vrijdag 28 Februari 1902 Antirevolutionair Zestiende Jaarg. No. 854. Orgaan T. BOEKHOVEN. sommelsmah. IN HOC SIGN O VINCE S mhhbmubi Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika b^j vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bestaan Advert utiëiï worden ingewacht tot Donderaagmorgen 10 uur. Alle stuüifeen voor de Medaetie bestemd, Advereeatien en verdere Adinini^mtie franco toe te «enden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een Arbeiderspositie. Het gerezen conflict tusschen de patroons en arbeiders te Enschedé heeft opnieuw doen zien, welk een ernstig overgangstijdperk wij bele ven en hoezeer het noudig is, dat wettelijke regeling meer invloed krijgt op de maatschappelijke verhou diDgen. Te betreuren is het zeker, dat het zoo welwillend gedaan aanbod van den Minister van Binrenl. Za ken om bij de firma van Heek Co. te Enschedé scheidsrechter te zijn, van de hand werd gewezen, doch 't spreekt van zelf, dat de betrokken partijen tot die afwijziDg volle recht hadden, en dit is ook slechts eene bijkomende omstandig heid Hoofdzaak is. dat hier de ■wil, de vrijheid, de zelfstandigheid van de eene partij in botsing kwa men met die vaD de andere partij, en dat zulk een botsing niet alleen veel armoede en ellende veroorzaakt, maar ook de burgerlijke rust dreigi te verstoren. In het afgetrokkene beschouwd, zit er in zulke quaesties als te En schedé nu weer ontstonden niets bij zonders en niets berispelijks. Een groepje arbeiders zegi wy verlangen eenig meerder loon rif patroon is vrij om zijn eigen zaken naar eigen inzicht te drijven, en weigert loonsverhooging en de ar- i beiders op hun beurt gebruiken weer hun vrijheid om het werk te staken. Practisch beschouwd echter open baart zich hier de leemte, dat er geen scheidsrechterlijk lichaam is, dat dergelijke conflicten kan voor komen öf de verschillende inzichten met elkaar verzoenen. Preventief alles bij de wet rege len. dit gevoelt ieder die doordenkt, dit gaat niether zou de werkge vers tot Staatsambtenaren maken, het zou de vrije' ambitie, den onder- nemingsgeest uitblusschen. Doch ander'ijds gaat. bet ook niet aan om honderden en duizenden voor het algemeen belang met wer kende arbeiders onbeschermd over te laten aan den volstrekten wil van zeer enkele bestuurders. Er moeten voor die arbeiders andere middelen van tegenweer komen dan verbreking van het werkcontract (hetgeen op den duur hetzelfde beteekent als broodeloos worden Het vele goede, dat sommige weikgevers voor bun werkvolk aan richten als het daarstellen van scho i len, fondsen, leeskamers, badinrich tingen en zoo meer kunnen de be hoeften van de arbeiders in het algemeen aan bestendige verweer middelen niet opheffen. Het wil ons voorkomen, dat alleen beter ingerichte Kameis van Ar eid die middelen kunnen verstrekken. Met beter ingericht bedoelen wij zoó ingericht, dat de gezamenlijke arbeiders het besef krijgen, dat zij doorloopend wat te zeggen hebben over de regeling van het wërkcon tractdat de werkgevers met hun gevoelens moeten rekenen, zonder dat de arbeiders in andere opzichten schade en ongeval hebben te vreezen. Wanneer er op die wijze een deugdelijk zelfbestuur in de arbei derswereld tot stand komt en dit' staat onder toezicht van de over heid, dan verliezen de patroons, ook de grootste fabiikanten, wel iets van hun onbeperkte vrijheid, doch de arbeiders evenzeeren men kan dan nog niet met grond beweren, dat de Staat de arbeiderswereld be- heerscht-, er wordt dan van Staats wege alleen steun geboden voor redelijke zelfbeheersching. üPubbei onrecht vaardig. De heer Hoetink, de schrijver van de Kamerverslagen iu in-. ,lan- delsblad. R.aagt er ov. r, i, de Kegeeriugsmeuiorie, die oi, woord strekt op het Voorloopig Vei slag der Kamer over de Staatsbegroting al maar redeiieernigen over theologie en philosophie, over beginselen en abstracties bevat, in plaats van ikelijk over financiëele draagkracht ie bandelen. 't Is fraaiEerst weiden de an dersdenkende Kamerleden zelf breed uit over de stembusleuzen, ontken nen bet hooger christelijk karakter van bet Ministerie, verwarren een stemmigheid in de heilsleer (die bij Calvinisten en Roomschen ontbreekt) met eenstemmigheid in de christe lijke opvatting der natuurlijke levens verhoudingen (die met ontbreekt bij Calvinisten en Roomschen) en als de Minister hierop dan zoo kort mogelijk antwoordt, de verwarde draden der beschouwing uit elkaar haalt en recht legt, dan wordt door een geestverwant van die storende bedenking-inbrengers geroepen gij minister moest niet over religie in de Kamers spreken. Zoo snijdt het mes van twee kanten. Eerst iemand op zijpaden trekken, en als hij dan verklaart, waarom hij daar niet heen wil, op den koop toe verwijten, dat hij zich zoo druk met ae zijpaden maakt. Zulk eene tactiek moge slim zijn, zij is zeker niet edel. Tiranniek. De redactie van het Volksblad,/' nota bene een vooruitstrevende or gaan, schreef dezer dagen aan een onzer chr. bladen in oud-liberalisti- schen geest Wanneer men voor zich of zijn „kinderen die bijzondere opleiding „vraagt, welke naderhand voor depoli- „tieke partij het ras van kiezers vormt, „dat de kerkelijken begeeren, dan moet „uien die luxe uit eigen middeleD „betalen en meD mag daarvoor geen „beslag leggen op de belastingpennin- „gen, betaald ook door ben, die in de „Openbare School het middel zien voor „een degelijke, maatschappelijke vor- „ming van het kind." Hoe nachtschuitachtig klinkt zulk een zet in onzen tijd. Maar ook hoe fanatiek en engzielig. Verbeeldt u, de bijzondere School zou wel een bepaald soort kiezers kweeken en de godsdienstlooze school niet De Openbare School zou een //dege lijke maatschappelijke vorming" ge ven aan het kind, en de vorming in christelijken geest, zooals die alleen buiten de Openbare School te krijgen is, zou slechts luxe zijn. Het '/inzicht" van de neutrale, van de openbare schoolmannen zou dus alleen recht op betaling van Rijkswege hebben Nu 't is wel verd o, neen, 't is op en top tiranniek. Ontoerekenbaar. De hooge pretentie van den genees- isimdigen stand, wat betreft het aan zijn adviezen te hechten gewicht, g' eft in onzen tijd niet slechts moeie- lijkheid ten opzichte van niet gestu- deeide personen, die het een of ander medicament met goed gevolg weten toe te passen, maar baart ook moeite ten aanzien der misdadigers. Het gebeurt lang niet zelden, dat lieden die gestolen, e«n medemensch vermoord of een andere zware mis daad begaan hebben, na tusschenkomst van den zieikundigen expert (onder zoeker) voor krankzinnig verklaard worden en in plaats van naar het gevangenhuis, overgebracht worden naar het daarvoor aangewezen krank zinnigengesticht te Medemblik. Na eenigen tijd daar geweest te zijn, worden zij als hersteld ontslagen, Nu schijnen zich evenwel gevallen voor te doen, die twijfel wekken omtrent de juistheid van het oordeel der geneesheeren, en het kan ook wel niet anders of onder den invloed van mannen als Lombroso en Ferri moet de neiging tot kra ikzinnigver- klaring der boosdoeners toenemen. Op de bewaarplaatsen van deze lieden zit men dan intusschen leelijk met hen opgescheept. Zij zijn soms of gruwelijk brutaal, of weten hun oppassers te bedriegen en weg te vluchten. De heer Vening Meinesz. heeft in de Eerste Kamer daar een» een hartig woordje over gezegd, en dit vond weerklank bij den Minister van Bin- nenl. Zaken. De //Nieuwe Rott. Courant" be handelt deze quaestie heel deftig en vraagt slechts waarborgen tegen het te vroeg ontslaan uit het krankzinni gengesticht en //maatregelen'/ die zich bewegen tusschen verpleging en op sluiting (gesticht en cel) waarmede én humaniteit én veiligheid beide zijn gediend. Dit is wel aardig gezegd, maar die //tusscbenmaatregelen" zijn niet gauw te vinden. Het zal dus beter zijn bijzonder te waken tegen te spoe dige krankzinnig-verklaring. VERSLAG van den Antirev. Partij dag op 19 Febr. 1902. De lezer vergunne ons eerst een korte mededeeling te doen van de voorloopige werkzaamheden, omdat hem ook daaruit weer zal blijken, dat Volharden bij't Ide aal plicht en roeping is van eiken antire volutionair. Ter zake dan. In ons blad werd de voorslag gedaan om een Partijdag te houdendej>Stand- aard« juichte dat plan toe en verder bleef alles rustig, behalve inMiddel- harnis en Ouddorp. Voortdurende corres pondentie tusschen die twee dorpen bracht aan 't licht, dat de kiesvereenigingen ja, er wel over dachten, maar, maar en nog eens maar, zou het er wel van kunnen komen p Geld, moeite, dit en dat, enfin, de Centrale moest er zich dan maar eerst eens over uitspreken. Alweer aan 't corres- pondeeren met heeren leden van 't Mode- ramen en ja, men kon het wel eens pro- beeien. Zoo naderde zó December. De kiesv, te Middelharnis ('t zij tot haar eer gezegd) maakte e en plan en 't werd ver zonden aan al de kiesv. Slot van de historie wasde Partijdag moest er komenEr waren wel leeuwen en beren op den weg maar dan moesten die maar zooveel mo gelijk ontloopen worden. Daarop volgde de briefwisseling met heeren sprekers en zoo is op 19 Febr.de Partijdag gehouden, waarvan de herinnering nog vele maanden en jaren zelfs aange naam en verkwikkend zal zijn. Nog nooit op Flakkee aanschouwddoor vrienden uitermate geprezendoor tegenstanders met achting bejegend zal die dag een stuk historie blijven in het leven der Antirev. Partij op Flakkee en een prikkel en spoor slag om ter gelegener tijd andermaal zulk een feestdag aan de partijgenooten te be reiden. 't Was er heerlijk! Ons hart klopte van vreugd, ais we die schare overzagen, hangende aan de lippen van de sprekers, hetzij ze onze beginselen kloek plaatsten tegenover die der Liberale en Socialistische partij, hetzij ze protesteerden tegen onrecht en dwang den werkman vooral door de Leerplichtwet aangedaan en opgelegd. In ernstige stemming werden aangeheven de verzen 1 en 5 van den 42sten psalm; en ieder partijgenoot leefde in, leefde in, in dat »Maar de Heer zal uitkomst geven. Hij die daags zijn gunst gebiedt 'k Zal in dit vertrouwen leven, En dat melden in mijn lied En reeds voordat Ps. 77 was voorgele zen den diep betreurden Notaris, wijlen ons hooggeacht Statenlid Kuipers herdacht, en het gebed uitgesproken, was er in de ver gadering zoo'n kalme rust, zo o'n broeder lijke samensmelting, zoo'n hartelijke saam- hoorigheid merkbaar, dat ieder vervuld moest worden met deze gedachteHier heerscht een broederschap, die uiting is van een saam te lang gedragen, nu over wonnen tegenstand. En toen dan ook ons zeer gewaardeerd en hooggeacht Kamerlid optrad, om eenige feiten mee te deelen in verband met de Leerplichtwet en zijn arbeid als k inton- rechter, kon de schare niet anders dan den spreker toejuichen, wiens hart zoo warm klopt voor den armen werkman die niet kan straften, als armoede en ellende ge dagvaard wordendie mede lijdt met de lijdenden en hun klachten aanhoort met een gevoel van diepe deernis en teedere belangstelling. Hij herhaalde nog even enkele zaken, die hij ook in de 2e Kamer besproken had, welke rede eertijds in ons Blad in haar geheel is opgenomen en zooveel toestemming heeft ingeoogst j maar raadde ook allen aan, de Koningin gratie te vra gen, als het zijns inziens meestdoeltreffen- de middel om de te wrange vruchten der biltere Leerplichtwet niet te proeven. De heer Pompe erkende het, dat er voor den Minister groote moeilijkheden aan verbon den worden om de wet in te trekken te meer, waar vorige Liberale Ministers de wet Mackay, de onderwijswet van 89 loy aal hadden uitgevoerd hij moest toegeven, dat de Minister thans moeilijk anders kon handelen, dan de ambtelijke rapporten in wachten, om daarna tot wijziging overtegaan; en dan geen straf op leggen aan degenen, die door brooflsgebrek genoopt waren hun kinderen thuis te houden. Hij nam het anderen rechters niet kwa lijk, indien ze naar wet en geweten recht sprekende, anders handelden dan hij, maar hij was van oordeel, dat de armoe een wettige reden was van schoolverzuim, al duurde dit ook betrekkelijk zeer lang. Hadden andere rechters een ander in zicht in de wet, hem was 't onmogelijk een vader in kommervolle omstandigheden verkeerend te straffen volgens zijn inzicht liet zelis de wet zulk een vader vrij. Hoelang de wet ongewijzigd zou blijven wist hij natuurlijk nietmaar hij hoopte, dat als hij weer eens kwam spreken, hij een rede kon houden over de gewijzigde Leerplichtwet. (Langdurige toejuiching). Pas was dit applaus verstomd, of de in diening eener krachtige motie, verleden week reeds in ons Blad afgedrukt, wekte nieuwe aandoeningente meer, waar de heer De Wilde, ons Statenlid op zijn eigenaardige, kloeke wijze niet alleen eenige toelichting gaf, maar er op aandrong, dat deze Motie klinken zou door heel Neder land van de Schelde tot de Groninger Wadden moest deze Motie gelezen worden er adhesie aan betuigd, opdat het hatelijk product van Liberalistischen dwang zoo spoedig mogelijk kon worden weggeruimd. (Groote toejuiching.) 't Was zoodoende vier uur geworden, en voor den volgenden spreker, den heer Vegtel schoot slechts één uur over om zijn zeer leerzame en doorwrochte rede uit té spreken, 't Was een flink stuk, en we willen het eerlijk bekennen, 't ging zoo vlug en vloeiend, de woorden stroomden zoo snel, dat het ons totaal onmogelijk was, nauwkeurig op te teekenen, wat de spreker zooal te berde bracht. Het onderwerp was De Sociale Kwes tie op het platte land, en aangestipt, soms wat breeder uitgewerkt werden de verschil lende punten, die met platte land op sociaal terrein in verband staan. De spreker betreurde het, dat wij Anti rev. nog wat omdoolden op het sociale veld. Dr. Kuyper was de eenige onder ons, die reeds velerlei lijn had uitgestip peld, maar een flink werk over staathuis houdkunde op Christelijken grondslag was ons nog onbekend. Zeker Prof. F a- bius had wel een werkje geschreven over 't Huwelijk (toen was hij nog ongetrouwd Mr. Anema over de Sociologie Mr. Hovy 6ver de Coöperatiemaar overigens was er nog nie t een vast plan, waarnaar de sociale kwestie naar Antirev. beginselen kon worden opgelost. Er heerschte verschil over het rechtmatige van boycot; over protec tie concessie, pachtcontract. In één woord: er was geen antirev. staathuishoudkundige schoolwe hadden geen sociaal Blad. Dr. Kuyper was tegen de Manhesterleer krachtig te velde getrokkentegen staats- alvermogen zoowel als tegen staatsonthou ding, maar overigens blijft zijn klacht op 't Sociaal Congres nog van krachtEr is nog te weinig onderzocht en de studie over de sociale kwestie draagt nog weinig rijpe vruchten. Na deze korte, maar ernstige klachte over het gemis van degelijke werken enz,

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1