I IJ VOEGSEL 28 Februc ri 1902. No. 854. Nieuws, ri Ingezonden Stukken. Werkoo2»ingen. BEETOORENDE bij INHOCSTGNf navolgende lotelin- a.s. voor deze ge- ingelijfd zijn Ma- Pieter van Rixoort, al, Willem Hamee- n .Geldhof, ten 22 personen voor de gevangenis. Niet hebben nog dien verzoek om gratie 'ngin gericht. verhandelde in den Febr. voorrn. 10 uur. Joppe. n Voorzitler, werden en en goedgekeurd, ïgekomen stukken van Ged. Staten, keurd het raadsbe- g der Onderwijzers verslag van werk- de Commissie tot rzuim. 3e. Missive r v. Binnenl. Zaken uren aangaande het welker uren later steld. 4e. Een schrij- 'linister van Justitie n bewaring alhier, steld dit voor het voor dat aandeel in de stichtingskos- i. )ten om een oproe- 2ü Onderwijzeres, ter lature ontstaan door uffr. Levison, tegen met acte nuttige VWSES versleg achten wij die in Oud- Ingekomen aangesteld en,' verschillende leden mtrent hunne bevin- let einde der Binnen- ,rn, waarbij een proef gasoline, welke uit boten werd dan ook ■n voor gezamenlijke meente Middelharnis t dien verstande, dat aansteken en uitdoen ragen. penbare vergadering ig, tot het vaststellen en Hoofdelijken Om- g door den Voorzitter e rondvraag gesloten. lp a. s Zondagavond kerkgebouw der Ned. spreker optreden de Beijer uit Z.-Afrika, dorpsgenoot de heer I Maart a. s. met irdekschip Koningin ;-lndië. I. Dubbeld (over- ldwachter er Wilt, Brug- rdam. idt de Boerenleenbank ilsdijkw een Algemee- welke ook belang- geintroduceerd toe- Raten der provincie beslotenDen dag 2én lid der Provinci- Holland in het Kies- ter voorziening in door het overlijden uipers te bepalen op 1902, de stemming erdag 27 Maart 1902 soo uoodig op Woens- agmiddag 2,30 ure Centrale kiesvereeni ihoolgebouw ten einde en vooreen candidaat ring vliet. Dinsdag- iet laatst in dit seizoen 'apenhandel gehouden ngen aan de Sergeants dankbaarheid werden als loonkiezers 3 als inwonende zoon, heb- om op de kiezerslijst nte zijn 1B6 kinderen htwet vallen, in den polder »Nieuwe 1, dat de begrooting Polderskamer ter visie 1. Vrijdagavond trad de Wed. Lokker al- bare heer IJ. J. Mijs liddelharnis, tot het au het plan, tot op- htsckool op Flakkee. egin slechts een en kele tegenwoordig was, de belangstelling werd toch steeds grooter. Het geven van een onnoodig, daar deze rede en iorp (zie liet verslag daarvan in het vo rig nummer) dezelfde is. Be Burgemeester dezer Gemeente maakt bekend, dat eene openbare ver gadering van den raad is belegd tc.gen Zaterdag 1 Maart a.s. des voormiddags 10.30 ure. Be te behandelen onderwerpen zijn Af- en overschrijving begrooting 1901. Benoeming stembureau. commissie voor de schutterij Verzoek zangvereenigtng //Euphoria*, stukken. Een bijzondere maand. In de atgeloopen maand Februari zijn de registers van den Burgerlijken stand alhier ingeschreven '2 tweelingen eu 1 drieling, allen geboren in 't gehucht Zuidzijde. Van de eene tweeling is er een van gestorven, van de andere een leven loos geboren. l)e drielingen maken het best Ds. Emmen deelde jl. Zondag van den kansel mede, dat alhier weder eene Zon dagschool zal worden opgericht, en wel voor leerlingen die de catechisatie van 11 12 uren bezoeken. In hst vorig nummer werd melding- gemaakt van de arriveering van het nieuwe torenuurwerk Bit uurwerk wordt geplaatst door den heer G. Sardeman, uurwerkmaker te Am sterdam, en is afkomstig uit de fabriek der heeren J. en A. Ungerer te Strasburg. Het staat om geheel stofvrij te zijn in een glazen kast. Ooltgensplaat. Bij den landbouwer C' Braber alhier is een kip welke op 2o Mei 1901 uitkwam en nu op 20 Eebr. jl. haar eigenaar acht kuikens schonk. Ais bestuursleden der afdeeliug "Oolt gensplaat van het Ghr. Nat. Boerencomité,// werden Maandagavond jl. gekozen de hh. Ds. Verweij, Voorzitter, H. van Ross am, 2e Voorzitter, W. J. Donkersloot Lz., Secretaris, A. van den Tol Az., 2e Secre taris, O. Braber Kz. Penningmeester, Ls. Korte weg Az. en L. Donkersloot Jz. en als leden van Controle de Heeren M. van A. Wagner. Tengevolge het overlijden van den Ouderling L. Gebuijs en het vertrek van den ouderling Jolis. Braber K.Lz. naar 'sGravenhage zijn als zoodanig in de Geref. Kerk alhier benoemd de hh H. v. Rossum en Joh. Slikboer, welke zich deze benoe ming lieten welgevallen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Zaterdag 1 Maart 1902, des namiddags ten 3 ure. Naar inen verneemt ontstond er dezer dagen tengevolge het ontruimen van brandende kolen uit de kachels van een der schoollokalen alhier een begin van brand. De vloer met leggers waren nogal beschadigd. Oude Tonge. De 22-jarige C. Verheij klom in een boom staande aan de kerkting öin daaruit eene kat te ^balen; reeds had hij zijn doel bereist en zou hij afklim men, toen een der takken brak, en hjj van een aanmerkelijke hoogte op de straat steenen neerviel. Meer dood dan levend werd hij opgenomen en naar het wees huis yervoert. De inmiddels ontboden geneesheer vreesde het erg3te, buiten verwachting is er eenige beterschap inge treden, en behoort hij nog tot de leven den. Dirksland. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhi.r is beroepen Ds. J. G. Dekking te Krimpen a/d Lek. Tot Diaken is door het Kiescolle- gie benoemd de Hoer J. Keur. Elerkillgeu. Alhier is opgericht eene Vereeniging tot schadeloosstelling der j slachtoffers van de Leerpli'chtweti. Zij stelt zich ten doel het verlet of de schade, te betalen aan degenen die gevangenisstraf on dergaan door de Leerplicht en met alle wettige middelen intrekking van of wijziging in de bestaande Leerplichtwet te verkrijgen. Deze Vereeniging hield 1. 1. 27 Febr. eene vergadering. Aanwezig waren 30 leden. Op de in en buiten deze gemeente gecir culeerde lijst ter inteekening dier Ver eeniging hadden reeds 110 personen in geschreven, welke bijdragen ter ondersteuning der Kas dier vereeniging. Vastgesteld werd ook, een requaest in te dienen aan H. M. de Koningin ter verkrijging van gratie voor de veroordeel den in deze gemeente, en ook een Adres aan de Tweede Kamer te richten om in- trekking van of wijziging in de Leerplicht wet. Het gekozen Bestuur dier Vereeniging bestaat uit de HeerenP. de Gast Voor- Oostenbrugge en zitter, L. Huizer Cz. Vice Voorzitter, A. Soeteman Secretaris, L. van der Velde Jr. Penningmeester en W. de Geus Hz. Col lectant. {Part. corresp.) Alhier zal a. s. Zondag voor deze gemeente in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds Beijer predikant uit Transvaal. Tot Kerkmeester en notabel der Ned. Herv. gemeente alhier zijn herbenoemd de Heeren H Voordijken J. M. van Eek. Melissant. Met iDgang van 1 Maart a.s. zal het telephooukantoor alhier, op Zon- en feestdagen alleen geopend zijn des voormiddags van 7l/2 8l/2 ure. (green wich tijd.) Stellendam. Woensdagavond [a.s. ten zes ure zal Ds. H. A. van Andel van Zuidland alhier in de Geref. Kerk optreden en a.s. Donderdagavond ten zes ure zal in de Geref. Kerk optreden de heer Leen- hardt, Vertegenwoordiger der Chr. militaire Tehuizen. OUDDORP. 20 Febr. 11. gaf de Chr. Zang- vereeniging hare gewoonlijke jaarlijksche uit voering. liet publiek, dat talrijk was opgeko men, kon ruimschoots genieten van de schoone kunst, die genoemde Vereeniging beoefent. De stukken, die ons ten gehoore werden gegeven, gaven blijk van muziekkennis, die bet gemengde zangkoor «Hallelujah// bezit in haren Directeur de heer Lips. Met welgevallen mag dan ook den heer Lips terugzien op zijn taak, weike hij, na een jaar inspanning in de beoefening der liederen, heeft volbracht. Het was voor de liefhebbers der zang bij de toehoorders een genieten van de schoone harmonie in de liederen. Ook voor afwisseling was daar zorg gedragen. In de le Pauze werd een kort woord gesproken door Z.2w. Bs. Boss, die met veelomvattende woorden, hoewel niet direct in verband met zang uit Rom. 12 11 eenige wenken gaf om niet traag te zijn in het benaarstigen, op elk gebied. In de 2e Pauze zou de Heer Kerkhoven optreden, die zijne toehoorders altijd zoo weet te boeien, vooral op zulke avonden als deze er een was. Wederom begaven wij ons met hem in het //Land vol heldenmoed,// Geen krijgstafereelen zou spreker ons voordragen, maar eene geschie denis reeds eenige jaren gebeurd in Zuid- Atrika. Het verhaal behelsde de wonderbare uitredding van //Boer Peters.// Op recht meesterlijke wijze vertolkte hij de wederva ring van boer Peters. Ten einde van dit wendde dhr. Kerkhoven zich tot de zangers en zangeressen, met woorden van gloed les sen gevende op hunnenChristelijken'evensweg. Tenslotte sprak Z.Ew. Ds. Róssing nog een kort woord naar aanleiding van Mare. 14 26. Dit gesprokene moge op vele zaken een toepassing heeten van het gesprokene op dezen avond. De spreker, die de leiding der ver gadering voor een deel op zich had genomen gaf hierop het woord aan den Directeur der Zangvereeniging, die in het kort desprekers uedankte uit naam der vereeniging, voor hunne bereidwillige medewerking van dien avond. Ook dankte hij het publiek voor de genoten belangstelling, en hoopt dat zij mede moge werken, althans velen, door toe te tre den als lid van de Zangv. //Hallelujah.// Hierna sloot Ds. Boss de vergadering met dankgebed, en het publiek ging voldaan huis waarts, met de hoop, dat deze Vereeniging moge bloeien en nog meer zulke avonden ons zal doen verschaffen. liellevoetsluis. De bronzen medaille voor lz jaren dienst is toegekend aan den korperaal-kok S. Durkstra en den marinier ie kl. J. F. Goers beide dienende op 't wachtschip alhier. De luit. der art. H. G. Sadee hier in garnizoen heeft overplaatsing bij het korps pautserfortartillerie aangevraagd. 28 Febr. De Staatscourant bevestigd thans het bericht dat de kap. ter zee A. G. Elles als kommandant van het pantser- dekschip Utrecht» vervangen wordt door den kap, ter zee B. Brutel de la Riviere. De overdacht van het bevel zal plaats hebben te Algiers, waar bedoelde bodem uit West Indië wordt verwacht. De lijst, opgemaakt van wege het Gemeentebestuur volgens Art. 18 van de Wet op den leerplicht, bevat 543 namen van kinderen, die zich op 1 Jan. 1.1. in deze gemeente bevonden en die den leeftijd van 7 tot 13 jaar bereikt hebben of zullen bereiken. Als magazijnmeester bij het loodswe zen, in plaats van den met 1 April gepen- sionneerd wordende loodsschipper le kl. M. Cordia is met ingang van 1 Maart benoemd de zeeloods J. G. van Waar denburg, die met dien datum wegens lichaamsgebreken op pensioen wordt ge steld. De afd. „Hellevcetsluis" van den Ned. Chr. Geheel-onthoudersvereeniging zal a.s. Woensdag 5 Maart des avonds 7 uur, baar 3e jaarvergadering houden, in de Sciermzaal der Artillerie in de barakken. Als spreKer hoopt op te treden den heer R. R. Posthuma Evengelist te Hoorn. Nieuweuhoorn. De burgemeester al hier waarschuwt ook tegen J. V". van Zierikzee, die loten aan de huizen ver koopt, maar de verloting der prijzen schijnt niet gehouden te worden. Spijkeuisse. Toen Woensdagmiddag ouze ruim 80 jarige geneesheer H. J, Peppink met zijn knecht uit het naburige Hekelingen kwam huiswaarts rijden,werd aldaar zijn paard op een gegeven oogenblik schichtig, wat ten gevolge had dat het rij.*, tuig tegen de aan de weg staande boomen en het paard in de sloot terecht kwam. Hoewel het rijtuig nog al bescha digd werd en geneesheer en koetsier aanvankelijk in gevaarljjke positie ver- keerden kwamen echter beiden gelak- Lig met den schrik vrij Het paard werd inmiddels door toe geschoten hulp op het droge gebracht. De alphabetische voordracht voor eerste onderwijzer (verplichte hoofdacte) aan de openbare school in deze gemeente bestaat uit de heeren J. Brussee van Doornspijk, A. van Gilst van Terhejjden en P. Verzijl van Wijk. (N. Br.) Wegens defect aan de machinoriën van het stoomgemaal „De'Leeuw van Putten" zullen a.s. zomer in genoemd toomgemaal geheel nieuwe machineriëu gesteld worden. Pernis. Door den heer Medema is on langs verzonden een bedrag van f 10 voor de Vrouwenkampen. Deze som werd door de schoolkinderen bijeengebracht. Aanstaande Vrijdag zullen in de Openbare School alhier optreden de hee ren Meijer en Breet, twee Afrikaners. De eerste heeft verschillende veldslagen als Colenso en Spionskop medegemaakt, en zal hierover mededeelingen doen. De tweede heeit onder de Wet ge diend, en hoopt de toestand der vrouwen kampen nader toe te lichten. De op brengst zal dienen vooï de vrouwen kampen. Door den gemeeteraad ia aan den heer P. den Boer, onderwijzer, een lo kaal der openbare School afgestaan, om daarin een kinderzangkoor te leiden, tegen vergoeding van f 10 per jaar. Een lange reis hebben brieven ge maakt, verzonden aan den heer Zuider vaart, te Iiijdenburg Transvaal. De fa milie S. alhier stuurde in den zomer van 1900 herhaaldelijk nog brieven die Z. niet bereikte, daar hij op commando was, en later gevangen genomen werd door de Engelsohen, en verleden na jaar naar Holland mocht. Toch zijn de brieven te Pretoria, Lijdenburg, Durban, Lorenzo Marques geweest, weer terug gezonden naar Holland naar de afzen ders, na iy2 jaar gereisd te hebben. Oogenschijnlijk zijn zo niet geopend geweest door de EngelecheD. De Vereeniging (De Bijbel op de school// hield laatstleden Woensdag hare jaarsvergadering. Uit de verslagen van Secretaris en Penningmeester bleek dat de school in bloeienden toestand v erkeert. De Penniugmeester deed uitkomen, dater boven verwachting, nog een batig saldo was van f 12.76I/2. Ook was er een aan deel van f 10U uitgelost. De ontvangsten be droegen f3509,33 De uitga ven f3496,56 If2. Buiten verantwoordelijkheid dei' Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij opnamo van onderstaande in uw alom veelgelezen blad, te meer daar uw blad ook in ruime mate gelezeu wordt onder den werkenden stand. Bij voorbaat onzen dank. Kwik. Zoo Kwak, hoe maak je het. Ik heb je in een dag oi drie niet ge zien. Kwak. Nou, dat schikt nogal. Maar je weet toch zeker wel, hoe dat komt Kwik. Neen waarlijk niet, maar zit er soms wat achter, omdat je me zoo vreemd aankijkt. Kwak. Of er wat achter zitJa, ze ker, ik heb er achter gezeten. Kwik. Maar zeg, ik begrijp je niet. Kwak. Nou, dan zal ik het je maar zeggen. Ik heb een paar dagen in de gevangenis gelogeerd. Kwik. In de gevangenis Maar eilieve, hoe heb ik het nou met je. Je bent toch geen dief of moordenaar ge worden, is 't wol Kwak. Dat behoeft je tegenwoordig alleen niet meer te wezen om daar te komen. Ik zal je het maar spoedig zeg gen, 't was voor de Leerp ichrwet. Kwik O, voor de Leerplichtwet. Ja, ja, nou begrijp ik je. Heb je soms Bram thuisgehouden. Kwak. Ja juist, hij heeft een paar keeren de school verzuimd om mij te helpen. Kwik. Zoo zoo, dan heeft hij dus nog zooveel streepjes opgedaan, dat jij daarvoor naar de kast moest, 'tls toch gek. Maar vertel me eens, hoe heb je het daar gehad. Was 't er lollig Kwak. Maar zeg, wat mankeer je nu. Ik geloot, dat jij er nog mee staat te spotten, is 't niet. Kwik. Kan je begrijpen Wie zou er nou met een wet spotten, die je vrij logies verschafte. Zulk een wet is toch veel te kostelijk Kwak. Nou, als jij daar een paar dagen achter de tralies zit op brood en water, noem jij dat dan maar kostelijk. BrIk ril er nog van, als ik er om denk. En dat alles, omdat je kinderen den kost helpen verdienen om in 't le ven te blijven, 'tls wel treurig. Kwik. Zegt dat wel, diep treurig zelfs. Eerlijke menschen, die nog nooit kennis gemaakt hebben meiAprijtie .of Justitie, die worden ft^^ppmU^n door don leerplichtdwtjpP^evoera naar huizen, waar dieven en moordenaars hun ver blijf houdoB. Maar zeg, dan had je eens aan men heer Borgesius moeten schrijven oi hij eens vcor ii ging zitten of anders je r> verlet betaalde. Die man kan dat in ieder geval beter missen dan jij. Kwak. Dat zou ik wel donken. Maar wat denk je wel, als die menheer eens zoo geweest was als wij, d. w. z. als hij eens naar dat hok moest en niet wist, hoe zijn vrouw en kinderen aan eten moesten komen, zou je denken, dat hij dan die wet had ingediend Kwik. Daar zal ik maar niet op ant woorden Kwak, de wet is er eenmaal, en nu zal je gehoorzamen ot een paar dagen op water en brood naar de kast, één van beide. Doch wat ik wel wenschte is ditdat de arbeidende stand overal, en voornamelijk hier op Plakkee zich eens één gevoelde, om zoo krachtig mogelijk te protesteeran tegen dien dwang, en elkander onder dien druk te helpen. Ik ben het op dat punt geheel 68ns met de vereeniging in Oude Tonge, en met de pas opgerichte vereeniging le Her- kingen, die zooveel mogelijk trachten elkander te steuuen. Kwak. Ja, ik wenschte wel dat zulks overal geschiedde, en hoop tevens van ganseher harte, dat dit Ministerie met Dr. Kuyper als Premier aan het hoofd een open oor mag hebbea voor deklachten van den werkenden staud in 't algemeen en voor de werking der leerplichtwet in 't bijzoader, opdat die wet zoo spoe dig mogelijk ingetrokken of radicaal ge wijzigd woidt. Kwik. Dat wenschte ik eveneens. En daarom denk ik zoo dikwijls, arbeiders van Flakkee, komt op voor uwe rechten. „Eendracht maakt Macht", zegt het spreekwoord. En waar gij op goeden grond met klachten komt, daar zal nie mand u dit kwalijk nemen. Sluit u aan bij hen, die al voor u zijn gegaan, en reeds een pad gemaakt hebben. Kwak. Nou Kwik, ik hoop dat ieder er het goede vau iifeiet, doch de tijd noodzaakt mij verder te gaan. Wellicht ontmoeten we elkander nog wel meer. Bonjour Kwik. Nou, 't ga je goed. Zorgt ech ter, dat je nu zoo lang mogelijk uit de kast bljjft hoor Nogmaals, geachte Redactie, onzen dank betuigende verblijven wij met achting, Uw dienaars, O. KWIK en KWAK. [Aan deze jonge vrienden drukken wij de broederhand in den strijd tegen de Leerplichtwet. Mogen ze nog menig maal zoo'n stukje in ons Blad, (en 't hunne), plaatsen. Eene actie zelfs onder de jongelingen stemt tot hoogen dank en belooft wat voor de toekomst. Houdt het vaandel vast, Kameraden Red.] Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed onderstaande regels te plaat sen in uw veelgelezen Blad. Reeds bij voor baat mijnen dank. Donderdag 20 Februari kreeg ik toevallig in handen het 2e Blad van »Vooruit« van 19 Febr. 1902. Onder de Ingezonden stukken in voornoemd bind, vond ik een stukje, dat eenigszins mijne aandacht trok, en hetwelk was onderteékend door een arbeider. Toen ik het stukje teneinde toe gelezen had, maak te mijne aandacht plaats voor verwondering, en dacht ik zoo bij mijzelven hoe is het mo gelijk, dat een arbeider zoo iets schrijven kan. Doch misschien behoor ik ook tot de mode onontwikkelde iotgenooten, waarvan in dat stukje geschreven wordt, en dan moge dat tot mijne verontschuldiging dienen, dat ik niet zoo op de hoogte ben als de schrijver van genoemd stukje, in zake het beginsel van de partij welke hij voorstaat. Zelf arbeider zijnde, gaan de belangen mijner medearbeiders mij na aan het hart, en in de overtuiging, dat in den arbeiderstoestand niet alleen verandering marr ook verbetering zoo hoog noodig is; zoo heb ik het het tot mijn plicht gerekend, zoo veel mogelijk mede te werken aan alles, wat tot verbetering van dien toestand leiden ka 1 En waar nu de schrijver van voornoemd stukje het doet voorkomen, alsof de betere toestand der arbeiders in het beginsel der liberale partij ligt opgesloten, zoo zou hij mij zeer ver plichten door mij het beginsel der liberale partij, in betrekking tot den arbeiderstoestand vooral, zoo duidelijk mogelijk uit te leggen, want werkelijk, honderden arbeiders zien met verlangen uit naar een beteren toestand. Volgens de bescheiden meening van den in zender van dat stukje is het spreekwoord Onbekend maakt onbemind, van toepassing op de beginselen der liberale partij. Ik wil niet tegen spreken, dat onbekend onbemind maakt want wat men niet kent, kan men niet be minnen, omdat men het niet kent. Doch zou het wel een juiste bewering zijn, als men zegt dat wat men kent, dat men dat ook bemint Volgens de bescheiden meeniug van den in zender, zijn de beginselen der liberale partij onbemind, omdat ze zoo onbekend zijn. Vol gens mijn meening zou het mogelijk kunnen zijn, dat door een meerdere en grondiger ken nis van dat beginsel, ook een meerdere en grondiger afschuw jegens hetzelve zou kunnen worden te weeg gebracht. De inzender slaakt in zijn stukje een ver zuchting, dat het eens waar mocht zijn, dat de liberalen toch eindelijk eens wakker werden, en zoo veel zij vermochten, medewerkten om hun beginsel onder den minderen mgttjfeekend te maken. Nu ben ik maar een onémtwik- kelde arbeider, dus misschien begrijp ik zoo iets niet goed, doch onwillekeurig rijst de vraag bij mij op: zou-dat 16-nlet wakker zijn der liberalen, en dat- verleenen van medewerking om het beginsel hunner partij meer onde- den minderen man bekê'nd te ma ken, niet kunnen zijn een uitvKJeisel van het beginsel der liberale pg^tij De inzender meent, dat zijn onontwikkelde Iotgenooten zoo gemakkelijk door een godsdiengj^b^tje door zijn tegenstanders zijn in tdMHRn; maar, loopen diezelfde onontwikkelde'rrjfnschen dan niet het gevaar van' door een opgesmukt haal door de 'liberalen te wordei^ ingojSS, Zijn die mensph'en, die na eenmaal» keld zijn,, zijn die dat dan beginselen BËkliberalen al?"*in van een -ami® partij Misse mis, maar ik zou meenen,iaa* alleen in hunne'qpkuiyie liber; nen worden. Daartfm"zortrde'f wenscht achten, dat zulken menschen niet al leen het liberale beginsel goed werden,'inger prent, maar dat hun ook de beginselen det andere partijen werden bekendgemaakt. Wan- waar »een arbei:lerc< schrijft: de domste arbe- der begrijpt het groote verschil tusschen ons en onze Ouders, zoo meen ik hier wel te mo gen schrijven, dat de domste arbeider wel zal begrijpen, dat het in dat stukje niet te doen is oin verbetering van den arbeiderstoestand, maar ivel om uit den minderen stand leden te winnen voor de liberele partij. Nu meen ik, dat het niet mooi is om die onontwikkelde menschen, die onkundig zijn van de verschil lende beginselen, der verschillende partijen, om die zeg ik, door hun het beginsel der li beralen zoo mooi mogelijk voor te spiegelen, tot hunne partij zoeken over te halen. Immers, om de voorkeur te geven aan het beginsel der liberalen, diene men toch ook de beginselen der andere partijen te kennen. En dan moe ten m. i. die verschillende beginselen der ver schillende partijen niet aan die onontwikkelde menschen worden bekend gemaakt, zooals een liberaal dat juist zou willen, maar zóo, dat het doel en streven der verschillendepartijen, hun naar waarheid onder het oog gebracht, hun eenigszins kan doen beseffen, welke partij het beste met hunne neigingen en meeningen over eenstemt. De inzender meent voor zijn doel te moeten gebruiken tame lijk ontwikkelde ar beiders, en dan acht hij een vijftal in iedere gemeente reeds voldoende. Het doel van den inzender isde beginselen der liberale partij onder den minderen stand meer bekend te maken, en wel in dien zin, dat velen zich mogen a, nsluiten bij de liberale partij. Ik meen hier te mogen opmerken, dat een vijftal tame lijk ontwikkelde arbeiders niet kan beantwoo- den aan het doel van den inzender, zoolang ze niet zijn een vijftal tamelijk ontwikkelde liberale arbeiders. Of die er zijn De tijd zal het ons leeren. Ik hoop echter, dat ieder ta melijk ontwikkeld arbeider zooveel mogelijk zal willen medewerken om te voorkomen, dat onze medeonontwikkelde Iotgenooten, die geen besef hebben van de handelingen, die worden aangewend om hen tot de eene of andere par tij over t? halen, de prooi worden van een partij, welker beginsel zij niet of slechts ten deele kennen. Ik voor mij, ik ben erg voor vereeniging tot verbeteriug van den arbeiders toestand in het algemeen, doch ik kan tot nog toe niet beseffen, waarom men juist liberaal zou moeten worden om tot verbetering van dien toestand te geraken. Misschien is mijn geringe kennis van het beginsel der liberale partij de oorzaak, dat ik zulks niet begrijp, en daarom zou: veen arbeidern. mij zeer ver plichten wanneer hij mij het liberale beginsel, in betrekking tot den arbeiderstoestand eens zoo duidelijk mogelijk uiteen wilde zetten Ik ben tot nog toe geen kiezer, doch wanneer mij door overtuigende bewijzen blijkt, dat het li berale beginsel ishet tvare beginsel, dan ben ik voorde liberale partij. Ik wensch echtor het liberale beginsel niet alleen goed te kennen maar ik wensch het goed te kennen als een goed beginsel. Dan ben ik voor de liberalen gewonnen, maar ook dan alleen. Nu mijnheer de Redacteur, U dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Ph. RAZEN ''ERG, Arbeider iommelsdijk. 24 Februari 1902. Mynheer de Redacteur Aangezien binnen enkele dagen weder eene ver kiezing voor de Prov. Staten gehouden moet worden, kan een enkele gedaohte daar over niet ondienstig zijn. Wjj weten allen, dat de leden der Eerste Kamer door de Prov. Staten gekozen worden. Maar daarom is het zoo noooig, dat deze Staten door mannen bezet worden, die de protectie voor den Landbouw als eene levensvoorwaarde beschouwen. Nu heeft de laatste tjjd ons duidelijk getoond, hoe de heeren, welite hij den landbouw niet betrokken zjjn, hoe hoog zij overigens ook staan in kennis, te weinig die toestanden kennen, .1 daarvoor met zelfbewustheid te waken en te strijden. Sprak zelfs op onzen partijdag nog een der woordvoerders het nog niet uit, dat de toestand der graanprijzen zoozeer was vooruitgegaan sedert 1897, dat protectie eimt minder op den voorgrond behoefde te staan En geen de- andere woordvoerders sprak daartegen. Toch zijn e landbouwers van het tegendeel overtuigd. Hoe blijkt daaruit echter weder de noodzakelijkheid, om maunen af te vaardigen, welke de practijkjtot onder wijzer hebben. Zulke mannen hebben wij overvloedig. Ot zouden Heeren als Van Beek te Melisaant, of Bosschieter te Dirksland, of Overdorp te Nieuwe Tonge, of Vreeswijk te Oude Tonge «u meeranderen geeu deugdelijke vertegenwoordiger» kunnen zjjn? Zijn de zulken ook niet van onze plaatselijk» en onze polderbelangen op de hoogte? Wij meenden met een en'.el woord op het belang der komende verkiezing te moeten wjjzen. Oneer dankbetuiging voor de plaatsing, Uw dw. dn., h. SCHOONE JONGEN Jacobsz. Mijnheer de Redacteur. VACATURE PROVINCIALE STATEN. Door het overlijden van Notaris Kuijpers is een vac-ture ontstaan onder de leden der Provinciale Staten, en weidra zal er voor het district Middelharnis een verkiezing moeten plaats hebben. Daar men zich thans rescA tot iemand buiten het eiland heelt moeten wenden om een geschikt afgevaardigde te vinden zoo zal dit bij deze verkiezing weer wel het geval zijn, en dan is het zeker wcnschelijk dat eon man afgevaar digd wordt die niet alleen de belangen van Flakkee voorstaat, ma' r die ook een man van grooten invloed is door zijn positie, en bjj de hooge autoriteiten steeds een open oor vindt. Immers aan invloed bij de regeering mag de antirevolutionaire partij op het eiland nog wel wat versterking. De vroeger reeds voor het eiland candidaat gestelde heer Mr. W. K. F. P. graaf van Byland, lid der Tweede Kamer voor Apeldoorn en oudgezant te 'sGravenhage is iemand die en door zijn positie en door zijn geboorte veel invloed heeft en 'tis daarom dat de aandacht gevestigd wordt op hem om hem voor het eiland ter Provinciale Staten af te vaardigen. Flakkee. X. Vrijdag 28 Febr. 's nm. 2 uur ver koop Schaarhout op een perceel bosch in den polder Duivenwaard te Nieuwe Tonge en onmiddelijk na afloop verkoop schaarhout op het kerkhof om do Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Dinsdag 4 Maart 's nm. 6 ure verpach ting bij inschrijving voor het Saizoen 1902 van onderscheidene perceelen Ho- verijland in de Eendrachts-en Halspol ders onder Stellendam in het logement van F. Troost aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Dinsdag 4 Maart 's voormiddags 10 ure, Paarden, Hit, Runderen, Var eus, bouw gereedschap, hooi, mest enz. te Nieuwe Tonge aan den Zuidelijken Achterweg. No taris VAN SCHOUWEN. Woensdag 5 Maart 's avonds 6 V2 uur. Veiling van: Een huis schuur en erven te Oude Tonge, bij A. T. Waare&Zoon aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 5 Maart vm. 9 uur,

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 13