tfZ IS M .>5» jfM* - J-, ■P* SAw'i Stad a a 3i't Haringvliet. Het Bestuur van de polders loozende door Oude Stad maakt bekend, dat de lijst van Stemgerech tigde Ingelanden, op de polderskamers ter visie ligt van 20 Jan. tot 4 Febr. i)eii Hommel. Van heeren Gedepu- eerde Staten dezer p 'ovincie is goedge keurd terug ontvangen het besluit, rege lende de jaarwedden der onderwijzers. Dijkgraaf en Gezworens van de p^ders loozende door deze gemeente, brengen ter openbare kennis, dat de lijsten der stemgerechtigde ingelanden dier pol ders zijn herzien en gedurende 14 dagen te rekenen van den 30 Jan. tot en met den 12 Febr. 1902 ter inzage van inge landen zullen liggen ter polderskamer alhier. Bezwaren tegen deze lijsten kunnen binnen 14 dagen, na de dagteekening der bekendmaking schriftelijk bij het Bestuur worden ingediend. Bij het aankomen der stoomboot Zaterdagavond had een der dekknechts (A. v. d. M.) het ongeluk, daar hij mis stapte, te water te geraken. Hij werd echter spoedig op het droge geholpen. Ooltesplaat. In aansluiting van de reeds bekende motie aangenomen in zake request (intrekking of wijziging) der Leerplichtwet te Dirksland gesteld door den heer Van der Waal, Hootd der Chris telijke School te Middelharnis, isookalhier door plm 250 belangstellenden, zoowel door Liberalen, Roomsch-Katholieken als Antirev. ter aanbieding aan Z Kx. den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, onderteekend. Een duidelijk bewijs dat deze wet in deze gemeente niet bevalt. De op Donderdag jl. in het Hotel Hobbel gehouden vergadering van de Vereeniging „Algemeen Belang" hado.m. ook de verkiezing plaats van 3 bestuurs leden, alle aftredeuden werden herkozen, nl. de heeren M. Breeman Johsz., J. v. d. Tol en J. van Nieuwenhuijzen. Oiule Touge. De bevolking bedroeg op 31 December 1900, 1364]^. 1336 V. Totaal 2700. Vermeerderd door geboorte 58 M. 29 V. Totaal 87. Vermeerderd door vestiging met 56 M. 51 V. Totaal 107. Samen 1478 M. 1416 V. Totaal 2894. Verminderd door overlijden met 31 M. 33 V. Totaal 64. Verminderd door vertrek met 74 M. 62 V. Totaal 136. Bevolking op 31 Dec. 1901 is 1373 M. 13 21 V. Totaal 2694. Er werden 20 huwelijken gesloten Burg en Weth. dezer gemeente zullen op Woensdag 19 Februari a s bij inschrij ving aanbesteden de levering van plm. 1450 M3 goede zuivere onderhoudsgrint. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar, de heer Dr. H van de Rovaart te Utrecht, alhier een bedeeling houden, bestaande in brood en spek. DIRKSIiAND. Maandag is aan 't strand nabij het Sas alhier door J. van den Doel een fiesch gevonden, waarin zich een briefkaart bevond met het verzoek die af te zenden aan Prof Gr. Gilson Louvain, België. Een daarbij aanwezig, in 4 talen gedrukt biljet, luidde in 't Hollandsch Gelieve in de daartoe be stemde openingen der hier bijgevoegde post kaart, de plaats en den datum waarop de flesoh gevonden is, leesbaar in te vullen. Ver volgens het ten postbureel zonder omslag te bestemmen. Het is niet vereiseht te franceeren, onnoodig de fiesch te verzenden. Een premie van 50 francs zal jaarlijks uitgeloot worden, tusschen de nummers der ingezonden kaarten. De uitslag dier loting zal in de Zeevaart dagbladen worden bekend gemaakt. Het doel schijnt te zijn, de stroomingen in de Noordzee te onderzeeken. Degenen die nog nota's, ten laste van de gemeente, in te leveren hebben, zijn ver zocht, die zoo spoedig mogelijk ter Secretarie der gemeente in te dienen. liet bestuur van de Gemeene Uitwatering dezer gemeente, brengt ter kennis van de Ingelanden der polders, in de haven dezer gemeente uit waterende, .dat de rekening over het dienstjaar 1901 en de begrooting over 1902, te rekenen van af 22 Jan., gedurende 14 dagen ten kantore van den secretaris F. O. Vervoorn ter inzage zullen liggen en zal die rekening en de begrooting op Woensdag 12 Febr. 1902 des nam. ten 2 ure in het gemeentehuis alhier aan de goedkeuring van Ingelanden worden onderworpen. Gegadigden naar de pacht van het vischwater in de haven alhier, voor den tijd van 3 jaar, aanvangende dit jaar, kunnen hunne inschrijfbiljetten voor 10 f Febr. a.s. bij den Voorzitter inleveren. Woensdag zijn van hier de gebroeders H. v. d. Vliet en G. v. d. Vliet, met hun kameraad 4. Schaaf! naar Amerika vertrokken, om daar hun geluk te beproeven. Mogen zij daarin slagen. MELISSANT. Het aantal ingeschrevenen voor de Nat Militie voor de lichting 1903 bedraagt 21, waarvan thans slechts 2 redenen van vrijstelling hebben. De kohieren der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, af- deelingen Melissant,. Onwaard en ltoxenis.se, zijn door dén heer Provincialen Directeur der Directe Belastingen te Botterdam executoir verklaard en aan den ontvanger ter invorde ring ter hand gesteld. Stellendam. "Voor de Nat. Milite heb ben dit jaar alhier zich 18 jongelingen ter inschrijving aangegeven, waarvan 6 reden tot vrijstelling hebben. Ouddorji. 29 Januari. Gedurende een paar dagen was het in onze gemeente drukker eu woeliger op straat dan an ders. En geen wonder! Eergisteren middag namelijk verscheen alhier onverwachts het gerecht uit Rot terdam. Met welk doel P Verschillende verhalen deden daarom trent de ronde o. a. werd er beweerd, dat er een lijk moest opgegraven wor den enz. enz. Al spoedig bleek dat het doel van hun komst een andere was Er zouden namelijk verschillende goe deren ontvreemd zijn van het onlangs op den Ooster gestrande stoomschip „Gi- ronde." Dientengevolge had dan ook bij verschillende personen die uit het schip hadden geladen huiszoeking plaats naar aanleiding waarvan een hunner voorlo pig werd aangehouden. Gisteren werden onderscheidene per sonen in deze zaak als getuigen gehoord. Des avonds had zich een menigte volks voor het gemeentehuis verzameld en werd bij het overbrengen van den ar restant uit het arrestantenlokaal naar het gemeen'ehuis, getracht hem uit han den der Rijkspolitie te krijgen zoodat deze nog van den sabel gebruik moest Eenigen tijd daarna werd de arrestant op vrije voeten gesteid. Te ongeveer 8 ure vertrok de Justi tie. In hoeverre het aan deze is mogen gelukken de zaak tot klaarheid te bren gen is onbekend. Woensdag 23 Jan. jl- hield de heer A. H. PiDOt Jr. van Kaapstad eene lezing over Zuid-Afrika in de zaal van den heer Caron. Er werden tal van lichtbeelden ver toond van welke sommige zeer frnai wa ren, 0. a. van den Tafelberg bij Kaapstad, gezichten op de stad zelve enz. De zaal was vrij wel bezet en ieder ging tevreden huiswaarts. De opbrengst dient voor de viouwen en kinderen die in de concentratiekampen gevangen wor den gehouden. Hellevoetsluis. 27 Januari. De machi nisten le kl. J. J. Bootsgezel en J. J. Oosenbrug, resp. dienende op het pant serdek8chip „Koningin Regentes" en 't pantserschip „Evertsen," zuilen 1 Febr. a. s. onderling van plaatsing verwisselen. De in 't Noorderfrontier manoeu- vreerende kanonneerboot „Ulfr" heeft een reddingboei verloren bij 't vinden van dit voorwerp behoeft alzoo niet aan een ramp gedacht te worden. De zeemüicieu-verlofgangers van de lichting van 1900 worden voor het houden van herhalingsoefeningen gedurende den tijd van 5 weken, opgeroepen tegen 2, 3 of 4 April a.s., naar gelang van de schepen, waarop zij geoefend moeten worden Met ingang van 1 Febr. a. s, is benoemd tot kommies te water 4e kl. bij de ambulante recherche in de 2e afdeeiing aan boord van het vaartuig no 2 te Zierikzee J. F. de Kousemaker thans tijdelijk als zoodanig in dienst. Geervliet. 27 Jan Mej. P. J. Bloem staat no 1 op de voordracht voor onder wijzeres aan school no. 57 te Rotterdam. Kockanje. In den herfst van 1900 wierp een schaap op de hoeve Het Klooster drie jongen .die werden in de maand Mei 1901 verkocht voor f57 dit zelfde schaap wierp flea voorgaanden herfst twee jongen deze lammen, zes weken oud zijnde, zijn reeds afgelevert tegen den prijs van f30. Wat dus een schaap kan afwerpen. Een blief met zeer daidehjk adres werd den 7 Dec. 1901 van Dordrecht ver zonden, deed eerst een uitstapje naar Newyork (Amerika) en kwam daarna op 12 Jan. te Rockanje op de plaats zijner bestemming aan. De commissie tot wering van school verzuim hield sinds September des voor gaand jaars geen vergadering. Is 't omdat er geen werk aan de winkel is o neen, dat is er maar zat, talrijke overtredingen zijn er te behandelen, wat daarvan de reden is kan slechts gegist worden. Het is voor deze overwegende liberale gemeente wel jammer dat de zegeningen der lreeilij- ke leerplichtwet niet meer genoten w rden. Wie weet wat dit nog ten goede kan uitwerken bij een volgende verkiezing Brielle. De heer A. Siolk, alhier, staat op eene voordracht voor onderwijzer te Rotterdam Zaterdagavond geraakte op 't Maar land alhier een jongentje te water. Daar het een buitengewoon hoog tij waterwas dreet hij spoedig van de kant en daar er geen hulp nabij was verkeerde hij reeds in levensgevaar, toen geluk! ig een jongeling, Dagevos van Rij naderde en niet aarzelde gekleed te water te springen en den drenkeling behouden aan wal te brengen. Het hooge water en de snerpende koude in aanmerking genomen doet hem voor deze daad zeker wel oen woord van lof toekomen. (W.) GOUDSWAARD. Voor de Nat, Militie hebben zich alhier 10 jongelingen aangemeld. PIERSlIIt. Voor de Nat. Militie hebben zich 10 jongelingen aangemeld waaronder 2 reden hebben tot vrijstelling wegens broeder- dienst. Spijkeiiisse. Het zielental dezer ge meente bedroegop31 December jl. 2078. In het jaar 1901 kwamen 42 sterfge vallen voor, het getal der geborenen be draagt 83 terwijl in hetzelfde tijdvak 19 huwelijken werden voltrokken. Tengevolge van den Noord W. storm op j.l. Zoadag zijn alle z.g.n. buitenpolders in deze gemeente onder- geloopen. lu 's Rijk.skraakiinnigengesiieht „Coudewater" te Rosmalen is overleden de Wed. Schaas sinds jaren voor ge- meenterekening aldaar verpleegd. A.s. Zondag hoopt in de Ger. kerk alhier op te treden de beer E. A. Groenewegen student te Kampen. Perjiis. Woensdagavond trad in de.) Geref. Kerk alhier op, de heer Voorzaat uit Rotterdam, om in't belang der stich ting „Eudokia" te spreken. De coliecte die ten voordeele der stichting gehouden werd, bedroeg ruim f24. Tevenslieten zich verscheidene personen als contribu ant inschrijven. In een vergadering van manslid- maten der Geref. Kerk alhier werd bij meerderheid van stemmen besloten aan zienlijke veranderingen, ook verbeterin gen aan te brengen aan de pastorie. Een stukje grond van 32 are heeft de gemeenteraad verkocht, dat meer na deel dan voordeel gaf aan de gemeente, voor de som van f 3200 aan den heer Langeveld te 's Hagë. In deze gemeente Rebben ,icb 27 jongelingen aangegeven voor de lotÏDg der Nationale Militie. Zondagmorgen en avond was door 'truwe weder het water tot oen aan merkelijke hoogte gestegen, zoodat de bewoners vah de huizen aan de haven kant de vloedplanken en schutten moes ten zetten voor de deuren. Ingebonden bukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Dezer dagen kreeg ik het Kerstmisnummer van „Vooruit" in mijn handen. Daaruit bleek mij, dat op een vergadering van dat onbekende redactiebureau blijkbaar met algemeene stemmen was besloten om op mijn artikeltje, voorkomende in onze „Maas- en Scheldebode" No. 844 geen woord te spreken ol te schrijven. De motie, die door de helclerdenkende leden der redactie van „Vooruit" dienaangaande waarschijn lijk is aangenomen, luidt als volgt: „De vergadering, overwegende, dat Dixi met een sobeepslading onbeschoftheden komt aandragen, dat hetgeen bij schrijft onbenullige praatjes zijn; over wegende, dat! van uit dit redactiebureau nooit anders dan de meest gekuischte, taal gesproken en geschreven wordt, dat 'ook nimmer daar eenige term gebruikt wordt, waardoor de tegenstander kan gekwetst worden overwegende,- dat de kolommen van „Vooruit'* niet anders dan met boaullige artikelen mogen gevuld worden, besjuit om de booge waardigheid van haar Bureau op te houden, over bet artikel van Dixi geen woord te schrijven, en draagt één harer leden op van dit besluit inededeeling te doen ter plaatse, waar zulks behoort". Daarna werd, ('blijkbaar onder stille aandoening.) de vergadering gosloten. Voor mij nu is zoo'n redactiebesluit minder nog dan een dooddoener. Er wordt vooreerst 'niets iu gezegdniets in weerlegd en ook nog minder iets van de fraaie beschuldiging betvezen. Doch bovendien bad ik volstrekt geer antwoord aan die redactie gevraagd Bij gevolg is lieel de plechtigheid van die redactiever gaderin^ tevergeefsch geweest. Of neen, toch niet te vergeefsch. Wij hebben er een kijkje daar kunnen nemen in zijn bureau. En nog meer ben ik versterktin wat ik scheef over de vergelijking met den grondslag van „Vooruit" en de leelijke pooten van den pauw. Zijn profanie, zijn spotlust met bet heilige kwam er flink door uit. Hij eindigt zijn opmerking over wat bij noemt „mijn onbenullige praatjes" (opmer kelijk dat de Red. van de „Standaard" even onbenullig denkt. Zie het art „Oorlogsverklaring" in bet no. 20 Januari,) met te zeggen:Ons eenig antwoord aan Dixi is: „(Vader) vergeef bet hem, want bij wete niet wat hij doet." Afgezien nu vonden verwaanden toon, die als naar gewoonte door dat blad wordt aangeslagen, moet ik toch wijzen op den brutalen geest van dat blad. Dat met mijn geschrijf den spot wordt gedreven is iets, wat wel te dragen is. Uit bet conservatief libera lisme voortgekomen moet „Vooruit" zich welbeschou wen als de tolk van het alleen denkend deel der natie. Maar dat „Vooruit" nu zijn spotternij met mijn „onbenulligheid" wil kruiden door een droevig gebruik te maken van de ster vensbede van Gods Zoon, die Hij voor Zijn vijanden opzond, zie M. de R. daarmede maakt „Vooruit" zicli voor den Christusbelijder zich tot een „vod", Nu is zulk een misbruik maken van des Heilands woorden wel te verklaren echter in een redactie die blijkbaar heelemaal niets begrijpt van bek komen van den Zone Gods in het vleesch heeft er zijn beschouwing op na, die bij geeft iver het kindeke, dat te Bethlehem geboren is en Gij zul van wat ik beweer, overtuigd worden. Heel dat artike lijkt wel êeïi uittreksel uit een preek van den Social, predikant Melchers. Precies in „Vooruit" dezelfde ver minking en yerdraaiing van bet Schriftwoord „Vredo op aarde" als waarover ds. Melchers de socialist, door den antirevolutionair Ds. Talma tot de orde werd geroepen in de Tweede Kamer. Dat „Vooruit" in zijn Kerstmisnumme'r meditatie met zich zelf verlegen raakte is dan ook niet te ver wonderen. Over het eerste deel der Engelenzang spreekt hij geen woord. Natuurlijk als bij moest juichen Eere zij Goden dan niet der Panthëisten God d.i. de ziel der iverelclmaar, Eere zij God in de hoogste hemelen, dan znu het niet langer wezen, „eere zij „Vooruit" Hij schrijft daarom enkel over't „vrede op aarde" en dat geschryfis zoo walgelijk om den toon der miskenning van dc Eeuwige Godheid onzes Zaligma kers, die er uit spreekt, dat ik niet anders kan dan wenscben dat Christus, die nu als de biddende Hooge priester zoor Zijn volk, verhoogd is in de Hemeleu, zich over dien schrijver in „Vooruit" nog ontferme en voor hem nog bidde, „Vaderverge» f het hem, want bij weet niet wat hij doet." Ik weusch van harte dat daardoor de oogen van dien Mijnheer nog open gaan. Dat hij mog© erkennen „Die den Zoon van God niet eert, eert ook den Vader niet, die Hem gezonden heeft". In dien weg kan „Vooruit" of liever zijn Redactie nog leeren, dat Kerstmis nog iets anders heeft te zeggen, dan aan een arme weduwe, iets extra uit te deelen of om een betere loonregeling te verkrijgen. Dan zal „Vooruit" ook niet meer zooals nu, met het laatste deel der Engelenzang verlegen ziiten. A's een staart hangt hij nu aan zijn kerstmisbeschouwiiig het woord, dat de eenige grondslag is der hoop van de geloovigen. vIn menschen een welbehagenAls de Redactie van „Vooruit" alzo o in het geboren kindeken te Bethlehem leert aanbidden „God geopenbaard in het vleescli," dan zal hij het „Eere zij God" niet meer verzwijgen, en „in menschen een welbehagen" ook verstaan. Immers dan is dat welbehagen God de grond en drang van 'smenschen liefde tot God. En wie God liefheeft heeft dan óók Gods Schepping en in die Schepping den mensoh lief. Mattheus 22 37—40. Zoolang het weekblad „Vooruit" zijn tegenwoordige koers blij It houden, zal he t goed zijn, dat het geweerd worde uit alle gezinnen, waar Gods Woord in eere is Geloovigen willen ook wel Couranten lezen en moeten dat ook, juist omdat zij geloovigen zijn Maar dan geen couranten als „Vooruit" die een beginsel voorctaan dat des Heeren Woord, dat de souvereiniteit Gods aanrandt. Maar als geloovigen grijpen we naar onze bladen. En nu moge „Vooruit" beweren, dit de „Maas en Scbeldebode" niet zaakrijk en niet helder is, voor ons die gemakkelijker onze Redacteuren verstaan, is ons blad geschikt en voldoende om er uitteleeren waar wij „vóór" en waar wij „tegen" z' n. Wie dus leven wenscht uit de beginselen van Gods Woord, die were „Vooruit" en kieze als zijn orgaan or ze antirevolutionaire „Maas en t cheldebode" Vergeef mij M. de R. de kleine reclame. Ze is niet voorden uitgever, noch voor de Radactie, maar voor onze beginselen, die door uw blad ter kenuisse komen kunnen tot ons volk. Mocht „Vooruit" op 'dit „onbenullig schrijven weer een ongevraagd antwoord geven, ik zal daai; niet meer op in gaan. Heeft,hij gezegd, hoe hij over mij denkthij weet nu, hoe ik over hem denk. Groetend DIXI. Mijnheer de Redacteur l Vergun mij een plaatsje in Uw veel gelezen Blad. Een part. cor. schreef in de „Vooruit" van 29 Jan. 1902, dat armoede de oor zaak was vaD mijn leerplichtwet-over treding. Maar als ik mijn omstandigheden had meegedeeld aan de WelEd. Ach tb. Heeren, zou geen veroordeeÜDg gevolgd zijn. Nu vraag ik U, wat moest ik nog zeggen Toen ik voor het Kantongerecht ver scheen werd mijn geheele toestand voor gelezen, dat mijn tnan in April 1899 verdronken is, mij achterlatende met 7 kinderen, waarvan het jongste is gestor ven en de oudste toen 9 jaren was, dat het meisje waarvoor ik terecht siond, met eieren, brokken, lucifers enz langs de deuren moest om iu de grootste beboette te helpen voorzien, daar mij niets geen inkomsten was nagelaten als een bijdrage uit het bestaande vistcbersfonds. Wat moest ik meer zeggen? Zij waren genoeg dunkt mij met mijn toestand op de hoogte. M. de R., dank voor de verleende ruimte. De veroordeelde Weduwe. Middelharnis, 29 Januari 1992. Mijnheer de Redacteur Vriendelijk verzoek ik een plaatsje voor onderstaand stukje in Uw veelgelezen blad. DE TOESTAND TE MELISSANT. Met belangstelling heb ik in Uw blad van 24 Jan jl. het verslag gelezen van de raadsvergadering van Melissant van 21 Jan. Het deed mij groot genoegen, dat gij genoemd verslag in uw blad geplaatst hebt, want zoodoende komen wij te weten, wat er in de raadzaal gebeurd, en hoe daar met onze belangen wordt omgesprongen, want voor een nauwlettend lezer staat daar heel wat in. Ik lees er tenminste al heel spoedig in, dat ons nieuwe raadslid, de heer F. Kooman een politiek deserteur geworden is, daar hij van Antirev. is ver anderd in liberaalnu, hiervoor zal hij zijn straf met ontgaan, want als zijn zittings jaren om zijn, moet hij toch weer in onze han den vallen, en dan zullen wij hem a>s de serteur straffen door hem den verkiezings- kogel te geven. Ik wensch den heer Koo man een paar vragen te doen, met ver zoek deze in 't publiek te beantwoorden, als hij^daar den moed toe heeft n.l. deze ie Waart gij tijdens het verwerpen van het voorstel, benoeming ar s, gedachtig aan uwen eed 2e Moest het voorstel soms door u gekruisigd worden om dei liberalen vriend te kunnen zijn 3e Hieldt gij er rekening mede, dat als er in 't vervolg te Melissant of te Dirks land iemand komt te sterven, door te laat aanwezige geneesk hulp, gij dan als moordenaar, van dien persoon voor God zult slaan 4e V oor wien denkt gijdat gij in den raad zitting hebt, voor U zelf, of voer de gemeente Se Waarvoor denkt gij, dat wij U een plaats in den raad gegeven hebben? Om daar onze werkelijke belangen te bepleiten, in samenwerking met de heeren Van Beek Sieling en Kasteiein, of omdat wij graag willen, dat gij op visitiekaartjes den titel van raadslid zoudt kunnen laten di ukken. en 6e Hoe denkt gij U zelf over deze zaak te zullen verantwoorden als gy een maal rekenschap moet geven van ai Uwe werken Ik ben werkelijk verlangend hierop in 't publiek uw antwoord te vernemen Ik kan niet begrijpen M. de R. dat de heer K. in deze zaak, niet beter zijn roeping begreep, daar zij toch m.i. zoo duidelijk is. Want veronderstel, dat er bijv. bij den heer W. Buis een ongeluk plaats heeft dat spoedige geneeskundige hulp vereiseht en dat Dr. Rinkel dan juist eens bij den heer Van Nieuwenhuizen is, hoelang duurt het dan niet eer de docter hulp kan ver- leenen, als men eens berekent dat dit een afstand is van ruim twee ureu gaans, of als hij eens bij den heer W. Buis is, ter wijl zijne hulp eens djringend' noodig is te .Kralingen of Dirksland. 01 als er, zooals F, Kooman het den 18 Jan, nog ten huize van Sieling uitdrukte, eens een epi demie uitbreekt, wat moet er dan van ko men onder deze toestand (de heer Koo man is nog niet zoolang gedeserteerd. Op genoemden datum hield hij zich nog anti rev. of was hij toen .spion?) Wat de liberalen raadsleden aangaat, die vallen mij niet zoo erg tegen in deze zaak, want onder de petten van die meeste liberalen, heb ik nog rooit gezocht, naar juiste begrippen, van 't algemeen belang. Wat de heeren van B. K. en S, aangaat die komen wel een woord van lof toe voor hun belanglooze handelingen in deze zaak, immers zij kunnen bijna even spoedig, den een naar Dirksland en de beide anderen naar Stellendam rijden dan naar het doctershuis te Melissant. Den heer Drieëndijk schijnt te denken; waar hij er Sieling een verwijt over doet, dat hij met leden uit de gemeente ove gemeentezaken spreekt, dat de gemeente terwille van den raad bestaat, dat is m.i. juist 't tegenovergestelde, hij beziet die zaken zeker door een liberalen bril? De heer Sieling heeft dan ook volkomen het recht om over alle gemeentezaken in 't publiek te spreken, uitgenomen de zaken welke' met gesloten deuren behandeld wor den, anders behoefte er in een raadzaal geen publieke tribune te zijn. En wat be treft het verwijzen van klagers, over'de klokkeluiderij, die naar dit baantje zouden willen solliciteeren, naar Burg. en Weth. geloof ik dat, als zij antirevolutionair zijn, zij dan juist aan 't rechte kantoor komen bij Burg. en Weth. te Melissant. Het is tenminste, zoolang ik heugenis heb, nog niet voorgevallen te Melissantdat derge lijke baantjes aan Antirev. verleend wer den. De heer Kooman behoeft als zijn tijd om is ook niet te rekenen, dat de libera len hem dan wel zullen heipén, want dat kunnen zij toch niet, want het is gebleken, dat zij hier in de minderheid zijn. U, M. de R. mijn dank voor de ver leende plaatsruimte. S. Melissant 27 Jan. 1902. HET JACHTRECHT EN HET STROO PEN. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u in uw zeer geacht blad het volgende op te nemen. "Voor menigeen is het jagen eene zeer aantrekkelijke zaak, getuige de hooge som men, die voor vele jachtvelden betaald wordenvelen zijn bijzonder groote lief hebbers om een haasje machtig te worden; geen wonder, dat er dan ook vele men schen zijn, die wel die liefhebberij hebben, doch de dubbeltjes niet hebben om er eigen jachtvelden op na te houden; dezul ken maken er dan ook geen bezwaar van een haasje te stroopen in jachtvelden, die aan anderen toebehooren; men vindt zulke stroopers onder alle standen der maat schappij en toch is het diefstal »maar< onder zeer verzachtende omstandigheden. Heeft deze of gene heer het jachtrecht verkregen, dit recht heeft ook zijne zede lijke grenzen; het wordt al meer en meer gewoonte eens of tweemaal' per jaar te komen jagen; schadelijk gedierte voor de hazen wordt door premien onschadelijk gemaaktmen fluistert zelf, als een hond wat naar hazen doet, hij zijn leven met zéker is, en wat schadelijk is voor de ha zen, kon wel eens nuttig zijn voor den landbouwwaren er geen stroopers, de hazen zouden een ware plaag voor den landbouwer zijn, want die hazen in gevan genschap gehouden hebben, verzekeren dat het haasje heel wat op kan. We zouden dan ook wenschen, dat de rechten om te jagen niet te wijd zich uit strekken, opdat de jagers-liefhebberij geen schadepostje voor anderen worden, toch is het daarbij onze roeping de strooperij zooveel mogelijk tegen te staan als een ongeoorloofd engevaarlijk bedrijf en geen haas te koopen. waarvan men vermoedt, dat deze door stroopers is verkregen. Of het dan niet beter was de jachtwet af te schaf fen en ieder het recht gevende op eigen of gehuurde gronden te mogen jagen, wij meenen, dat dit nog meer tot misbruiken aanleiding zou geven; wel dunkt het ons nuttig, dat het Rijk bij het verleenen van jachtacten verplichtend stelt, dat de jager zijn velden behoorlijk afjaagt en dat de jachttijd worde opengesteld tot 1 Febr. :"A. Middelharnis, 28 Jan. 1902. SUIKERPREMIES. Mijnheer de Redacteur. Uit het stukje van suikerpremiën van >Vooruit« van 22 Januari zou ik willen opmaken, dat de voorstanders van graan rechten toch gelijk hebben, dat de toestand op 't geheele platteland door graanrechten verbeteren zal Het blijkt dan immers, dat de suiker fabrikanten misbruik zouden maken van het te groote aanbod van peeën, nu door het overvoesen der markt met buitenlandsch graan de graanbouw voor ons niet meer loonend is. Het komt më nu ten minste voor, dat door het heffen van matig invoerrecht op graan meer koren zal verbouwd worden! ais vanzelf worden dan minder peeën aan geroerd en kan er door meerder vraag ook een goede prijs voor de peeën ge" vraagd worden I11 elk geval zouden we minder afhan kelijk van de suikerfabrieken worden dat we nu zijn. In o.m. e eenigin: mijn h; Dat geld om d' plicht stellen.1 het no| dat d; moest steunei wet, moest moed' kast van d Tongt kat di delijk zitter nemen vereer stuur boven Me In een Gem O plaat: Uwe dat ingez de vi geltei verpij dat A; tuur to eg. dijk hooi gesj vev Z. dij! daa j en Zei 1 Scl dei sc: f in vat vai J. V ge] I. A voj en dij kc T inl sll ra Sü^SêZSLi! g«3l

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 4