Nieuwjaarsnummer. Woensdag 1 Januari 1902. Orgaan Antirevo lu tionair voor ile ISnidhollaiiil^elie en Zeeuwsche Eilanden. Advertentien. ■dÈÊÈ^u IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. GEBR. HOLLEN. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle sfaaiilieii voor «Ie Mse«!acfie bestemd, Advcrtcntlëii en verdere Administratie franco toe te zenden aan «Jen Uitgever. Bij de Intrede des jaars. Nu wij weer een nieuw jaar mogen ingaan, komen we onze lezers en medewerkers hartelijk beilwen- schen aanbieden. Wij hopen zeer dat het jaar 1902 voor velen hun ner, kon het zijn voor hen allen, een recht gelukkig jaar zal worden. Groot is het verschil onder de menschenkinderen. Daar is verschil in leeftijd en stand, in bezit van geld en goed, van aanleg en talent, van humeur en karakter. Verschil lend zijn dan ook de omstandighe den, die zij in het oude jaar door maakten en achterlieten verschil'end de herinneringen en toestanden, die zij uit het oude jaar in hei nieuwe overdroegen verschillend de voor gevoelens, waarmee zij de toekomst inzien en tegenwand.den. Maar in hoevelerlei opzicht on derscheiden, toch zijn zij ook weer in deze hoofdtrekken één, dat zij allen in den diepsten grond dezelfde behoeften en uit dezelfde bron hun hulp noodig hebben. Voor hen allen hangt de toekomst dan ook in de eerste en voornaamste plaats hier van af, of Gods oog in gunst op hen geslagen is, en of zij hunne verwachting alleen van Hem heb ben. Want nog altijd geldt het Woord, dat de Prediker aldus ver tolkte „Hoewel een zondaar hon derdmaal kwaad doet en God hem de dagen verlengtzoo weet ik toch dat het die zal welgaan, die God vreezen, die voor Zijn aange zicht vreezen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat deze dingen dagelijks bedacht moeten worden Maar helaas, daar komt vaak zoo weinig van. Het le ven is zoo vol zorgen en moeielijk heden, dat voor ontelbaar velen de dagen om vliegen en zij schier on gemerkt van den eenen tot den an dereh overgaan. Maar de nieuw jaarsdag is een dag van bijzonderen klank, waardoor in het menschelijk hart snaren gaan trillen en gevoe lens worden wakker geroepen zoo als anders zelden. In dat geklank van den nieuwjaarsmorgen ligt de aankondiging, dat weer een belang rijk stuk van ons aardsch bestaan is ten einde gebrachtligt de op roeping om voortaan de dagen wel te stellen en wél te besteden ligt eene doordringende waarschuwing voor allen, die tot dusverre onbe zorgd leefden, als hadden zij hier beneden de eeuwigheid tot hunne beschikking en als konden zij alle verkeerde stappen nog eens overdoen maar ligt ook eene'rijke vertroosting voor hen, die hun bestaan gewen teld hebben op de basis vau Gods onveranderlijke trouw. Als een bloem de3 velos, als een schaduw langs den wand; zoo gaat onze tijd voorbij. Ook al wordt een menseh wat men noemt „oud", toch is elk jaar een zeer groot stuk van dat geheel. En diep te beklagen zijn daarom dezulken, die hun tijd ver beuzelen of het scheepskeu huns le vens sturen in eene richting, die af voert van het door God gestelde doel. En dat doel is immers, hetzij men geroemd of vergeten wordt, hetzij men in breeden of engen kring leeft, geen ander dan de verheerlijking Gods. Heel het leven van sommi gen, ja van de groote menigte gaat op in het beredderen van bijkom stigheden en de hoofdzaak krijgt schier nooit een beurt. De menschen stellen zich vaak aan, alsof zij enkel op zegen, voorspoed en vooruitgang recht hadden, en alsof zij over het eeuwige niet behoefden tc denken, voordat zij het tijdelijke naar hun wensch krijgen. Dit .is het gevolg van de ontstemming van 's menschen hart en de verduislering van zijn verstand. Maar wie deze verdwazing ootmoedig belijdt, en tot God om bijstand roept, wordt gewis vertroost en begiftigd met moed en kracht om voort te gaan op zijn pad en zijne belangen in de rechte orde te schikken. Yan God moet het alles komen, ook voor ons voik als zoodanig. Zien wij op den afgeloopen jaar kring terug, dan is er veel dankens- stof. Niet het minst in de laatste weken vernieuwde God Zijne ze geningen, doordien Hij de geroepen bewindslieden bekrachtigde om met hoogen ernst van hun standpunt des geloofs en van hun voorgenomen arbeid te getuigen. Maar nu wacht het alles op ver deren groei. Onze Overheid heeft er veel na druk op gelegd, dat de geestelijke belangen des volks boven de stoffelijke behartiging verdienen. Maar even helder is het nauwe verband, tusschen het stoffelijke en het geestelijke erkend en is de plicht aanvaard, om, waar mogelijk, in het gansche land met behulp der wettelijke leidsels stof felijke nooden te lenigen. Daarvoor is groote wijsheid noodig, want het leven is zoo veelvormig en ingewik keld, dat waar men eenerzijds de wanorde en mishandeling beteugelt, men 0 zoo spoedig jj anderzijds de vrije ontwikkeling van het gezonde en goede belemmert. Wij bidden dan ook van God, dat Hij dit jaar in rijke mate kracht en licht moge verleenen aan allen, die. in hoogheid zijn en onze natie be sturen inzonderheid aan hen, die deze taak in Zijne vreeze ondernamen, opdat vriend en tegenstander den vooruitgang mogen zien, en de be lijders van Zijn naam mogen getuigen: onze verwachtingen zijn overtroffen. En voor den bloei onzer begin selen is het ook dienstig en noodig. dat het onze antirevolutionaire pers goed gaat. Moge ook op haar in het jaar 1902 Gods zegen rijkelijk rusten. Mrieven aan mijn vriend te Mleidorp. Amice Xegen en Voorspoed VA Rood Koepeeu- cn Jaapjeszaad. I Deze Courant ver schijnt eiken Vrijdag. UITGEVER: Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advert "utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Niets isbestendiger dan de onbestendig heid. Er is een wisseling van komen en gaan; van bestaan en verworden; van ontwikkeling en stilstand. Na trissehen groei merkt ge soms lang zame versterving na vollen bloei volgt altijd de verdorring. Niets bestendiger dan de onbestendig heid. Soms verdooft uw levenslust door ramp en tegenspoed, en kwijnen ener gie en kracht onder de tegenslagen des levenssoms hebt ge uw harp aan de wilgen gehangen en treurt ge dan weer wordt uw levensmoed aange blazen door onverwachte uitkomsten bloeien wil en lust weer op bij een enkelen druppel zegen, die uit den Hoo gen U toevloeit. En zoo dobbert Uw bootje op de levenszeewild of rustig, al naar de stormen woeden of de zachte zefirs rui- schen. En boven al die wisselingen des levens, bij alle Evolutie en Revolutie, d. i. bij alie ontwikkeling en omwenteling; boven alle leven en dood, vreugd en smart boven alle inzinking en verheffing van individu, huisgezin, maatschappij, Kerk en Staat; boven alle gewoel van Volke ren en Machten troont Hij, die uit den Hemel neerziet op al het aardsch gewe mel, en het bij het begin der eeuwen reeds heeft uitgesproken Mijn Raad zal bestaan en Ik zal al mijn welbehagen doen Ja, dat is de troost van den Christen bij alle levens- en lotwisseling. Hij weet, dat alle schepselen door Hem onderhouden worden, alzoo, dat loof en gras, regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare jaren, spijsen drank, gezondheid en krankheid, rijkdom en armoe en alle dingen niet bij toeval, maar van Zijn Vaderlijke hand hem toe komen. Dat weet de Christen, omdat hij dat gelooft. En hij gelooft het, omdat God zelve het heeft gezegd. God, die niet liegen kan. Des Heeren Raad zal bestaan en IIjj zal al zijn welbehagen doen Wat de toekomst in haar schoot ook verborgen houdehoeveel leeds ons ook zal overkomen, hoeveel vreugde de be ker ook moge inhouden of hoeveel overvloede de hoorn ook moge bevatten, niets zal ons overkomen en niets zal ons geworden of onthouden worden, dat door Hem voor ons is weggelegd of voorbe schikt. Natuurlijk blijft ieders verantwoorde lijkheid. Maar juist die wetenschap, dat er een God is, die alles regeert en bestuurt, die zelfs de haren onzes hootds heeft geteld, die wetenschap doet ons handelen, werken, met al de krachten onzer ziel en onzes lichaams, en onzes verstands, ook ge dachtig aan Zijn woord, dat eenmaal als der tijden loop geëindigd zal zijn, in onze ooren klinken zalGeef rekenschap van uw rentmeesterschap. God regeert, en wat Hij doet is goed dat is de grondtoon van 's Christens leven. God regeerten het vervlogen jaar was een stap nader tot de voltooiing der eeuwender eeuwen, waarin hij zijne eeuwige besluiten met de wereld lang zamerhand uitvoert. God regeert en ook het nieuwe jaar 1902 zal weer tot niets anders dienen, dan om het heilige doel nader te komen. Want God heeft Zjjn wereldplan, en op dat plan staat elk jaar aangeteekendzijn dienst om het gebouw, waarvan het bestek eeuwig is meer en meer op te trekken, totdat eindelijk het laatste jaar zijn dienst heeft volbracht ende tijden eindigen en aan den Zoon zal gegeven worden, Landen en Volken, Koningen en onder danen, Dan zal Hij ze riehten, want dan is 't wereldplan voltooid. Dan is het aantal uitverkorenen vol komen. Dan is het doel der Schepping bereikt. Amice, wij allen, wie we ook zijn met onze zonden en onze deugden, met onze goede ot slechte beginselen, wij allen zullen dit jaar medewerken om het groo te wereldplan te helpen uitvoeren. Niemand uitgezonderd. Wij allen zijn Zijn instrumenten. Maar welken toon zullen we geven in 1902? Zullen we te Zijner eer of te Zijner oneer medeholpen Och, zij het tot Zijn eer. Dat is onze roeping en plicht Uw Vriend JAN. P. O. DEN BAARS* in manufacturen en modeartikelen. Aan al mijne begunstigers en beken den het compliment van den dag. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. J. VAN GENT. Van Houtens- en Driesens's Cacao. in verschillende prijzen, C UOVOLi.l.lMP AIHTIMEIjEN. Het compliment van den dag. Sommelsdijk,! Jan. 1902. aan mijne begunstigers, vrienden en be kenden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. P RUITENBERG. Meurt schipper Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. J. JOPPE Cz. Grutterij wenscht zjjne geachte begunstigers en vrienden een gelukkig Nieuwjaar. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. G. VAN DEN BOOGERT. Mr. Wagenmaker, De complimenten van den dag. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. Bij den aanvang vsd den nieuwen jaarkring worden door mij aan vrienden en begunstigers de beste wenschen toe gebracht. A. L. KORVINK Manufacturen, garen, band, sajetten enz. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. Met den aanvang van 1902 aan mijne geachte begunstigers en vrienden een gelukkig jaar. C KORTEWEG Kz., Mr. Metselaar. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. K. GOUSWAART* Agentuur en Commissiehandel, De complimenten van den dag aan vrienden, begunstigers en bekenden. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. P. DE VOGEL." Spekslagerij. Handel in Leverworst, Sausijse de Boulogne enz. Molendijk Sommelsdijk. 1 Jan. 1902. A. L. VAN DORSSER, Sigarenhandél. Sommelsdijk, 1 Januari 1902. C. NOOR DIJK en echtgenoote. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. V' t. W. J. NIJGH. Het compliment van den dag. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. J. «PEE en Eciitgenoote. Begunstigers, vrienden en bekenden een gezegend jaar. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. ~L. GOUSWAART- Mij tuig verhuurder Bij den aanvang van 1902 zij mijne vrienden, begunstigers en bekenden een zegenrijk jaar toegewenscht. Sommelsdijk, 1 Jap. 1902. J. BIENEFELT, Brood, Koek en Banketbakker. Sommelsdijk, Voorstraat, 1 Jan, 1902. P- A Sommelsdijk. Aan opze geachte begunstigers, vrien den en bekenden een gelukkig jaar. 1 Januari 1902. -1- Bij de intrede van het Nieuwejaar zij mjjne vrienden, bekenden en begunstigers Gods besten zegen toegewenscht. N. HEINTJES, Oostdijk Sommelsdijk 1 Jan. 1902. D. HANSON. Logement en Koffiehuis, brengt bet compliment van den dagaan zijne geachte begunstigers en bekenden. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. *f| Het gezamenlijk personeel van j|H; de Drukkerij van W. BOEK- g®- tÊ HOVEN wenscht aan vrienden ^j| en begunstigers een gelukkig g J|| Sommelsdijk, 1 Januari 1902. §f^ Aan al mjjne vrienden en bekenden wensch ik een gelukkig Nieuwjaar. S. GAZAN, Vleeschhonwer. Sommelsdijk, 1 JaD. 1902. P. DORSMAN. Huis en Rijtuigschilder. De complimenten van den dag. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. M. BREUR Cz. Mr. Schoenmaker. Aan mijne begunstigers en vrienden een. gelukkig jaar. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. Hartelijke gelukwenschen aan vrienden en begunstigers bij de intrede van het Nieuwjaar, M. DE HAAS EN ECHTGENOOTE. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. J. TIEMAN, SOMMELSDIJK. Specialiteit in liet telen van Handel in alle soorten van Landbouwzaden. Debitaut der Staatsloterij. 1 Januari 1902. p. D. SCHELLEVIS Bierbottelarij Mineraalwaterfabriek. De complimenten van den dag. Sommelsdijk, 1 Jan. 1902. Plartelijke gelukwenschen aan vrienden en begunstigers bij de intrede van het Nieuwjaar. P. VAN DR1EL en Eciitgenoote, Sommelsdijk, 1 Jan. 1902.

Maas- en Scheldebode | 1902 | | pagina 1