FEUILLETON. Steeds hooger. Aatwoordeu of mededjeliu; heeft men geen volwassen arbeiders noodig, en kunnen de boeren wat meer pacht betalen. Sprak de heer Ketelaar, (V.- D.)Dat voorbeeld van 80 cent had de heer Pompe moeten aanhalen om aan te dringen op verandering van de Arbeidswetmaar ik begrijp niet, dat hij daaruit de conclusie trok, dat de Leerplichtwet schadelijk werkt. Sprak de heer Van der Zwaag (Soc.) Laten de grondeigenaars voor beter loon zorgen. Ik heb eens een boekje gelezen, waarin werd aangetoond, dat zelfs in dat deel van Zeeland, waar de rijkste boeren en grondeigenaars wonen, de arbeiders op de schandelijkste wijze door hen worden uitge zogen, door van de gelegenheid te profiteeren om hun vrouwen en kinderen tegen zoo gering mogelijk loon te laten werken. Laat de heer Pompe van M. zijn invloed aan wenden bij de eigenaars om aan die schan delijke loonen een einde te maken." REPLIEK. De heer Pompe van MeerdervoortMijn heer de Voorzitter Een zeer kort woord, om den Minister te danken voor zijn mede- deeling, dat Zijn Excellentie reeds begonnen is inlichtingen in te winnen. Maar toch werd mijn vrees eenigszins bevestigd, dat het onderzoek langen tijd zal vorderen, en daarom verzoek ik den Minister nogmaals de straks door mij gegeven denkbeelden in ernstige overweging te nemen, ofschoon ik begrijp, dat het den Minister niet mogelijk zal zijn dadelijk een beslist antwoord te geven. Aan de geachte sprekers, die mijn naam genoemd hebben, een kort woord. De heer Melcbers doe ik na hetgeen de heer de Waal Malefijt reeds heeft gezegd, opmerken, dat ik alleen heb gesproken over de werking, niet over inhoud en strekking van de Leerplichtwet. Als de heer Ketelaar zegt, dat ik tegen de wet ben, omdat ouders daardoor de verdiensten hunner kinderen moeten missen, antwoord ik, dat ik alleen gewezen heb op het feit, dat de ouders ten gevolge van de wet een verdienste zullen moeten ontberen, die zij niet kunnenmissen. En als hij mij dan, met den geachten afgevaardigde van der Zwaag, heeft toegeroepengebruik dan uw invloed om de loonen te verhoogen, antwoord ik wederik wenschte, dat ik er toe in staat was iets bij te dragen tot ver hooging van de loonen der veldarbeiders, maar bij den nog steeds gedrukten toestand van den landbouw behoeft men daaraan niet te denken. Het is den landbouwer onmogelijk. Als de heer van der Zwaag zegt, dat mijn voorbeeld geen voorbeeld was, omdat er in dat geval wettelijke redenen vo or verzuim bestonden, dan antwoord ik, dat ik het geval alleen aanvoerde om aan te toonen, hoe ongelijk de wet werkt. Ik stem toe, dat het een wettelijke rede voor school verzuim was, maar het werd als zoodanig niet erkend. Op zijn verwijt dat ik voor den veldarbeid een leerplich, wet wil zonder leerplicht, antwoord ik, dat ik dit wil op aangeven van een erkende school-autoriteit, den heer Vorsterman van Oijenwat al weder bewijst, dat ook tusschen deskundigen groot verschil van meening bestaat. De profetieën van Vooruit. 't Was dezen zomer, zooals de lezer weet, herstemming. Ook in Brielle. In „Vooruit" van Woensdag 26 Juni jazen we toen 0. m. het volgende WAT ONS TE WACHTEN STAAT. In de 1 ste plaats Een nieuw ministerie en alzoo blijken de verkiezingen ons nu reeds te leeren, dat ook de clericalen op hun beurt er van houden om het bestaande omver te wer pen, ook al hebben zij eenparig moeten erken nen, dat het oude toch nog zoo heel slecht niet was. In de 2e plaats Een ontzettend gehaspel en geplooi om de portefeuilles onder de anti revolutionairen en Roomsch-Katholieken te verdeelen, want al is dr. Kuyper de leider der oppositie, toch zullen de Roomsch-Katholie ken hun aandeel moeten hebben. In de 3e plaatsHerstel van de afgebro ken betrekkingen tusschen onze Regeering en den Heiligen Stoel. In de ie plaatsAfschaffing der verplichte pokinenting In de be plaatsWederoprichting van het schavot. 23) Mevrouw Huibers had onder dit verhaal haar naaiwerk geheel vergeten het lag stil op haar schoot. Betje had het wel bij het rechte einde gehad, toen zij zeide, dat deze geschiedenis ook haar mevrouw genoegen zou doen. «Het is heerlijk sprak mevrouw Huibers eindelijk. «Ja, Betje het is heerlijk, als God ons een blik doet slaan op Zijn wondervolle en liefderijke leidingen. Iioe weet Hij toch, door allerlei wegen, verdwaalde zondaren tot Zich te trekken. O Betje ik ben er blij om ja, ik ben er zeer blij om en ik geloof zeker, dat ook Neelje door de indrukken, die zij aan dat sterbed ontvangt, nog tot den Heer zal komen. I/O ja, mevrouw 1 daar hebt u gelijk in maar weet u, wat nu zoo heel moeilijk voor haar zal zijn Om te breken met haar zon dig leven. Zij is in allerlei bedrog en oneer lijkheid gewikkeld, en «Ja, het is heel wat gemakkelijker om in de netten van zonden verward te raken dan er weer uit los te komen, dat is zeker, «En dan, mevrouw moet nog daarbij be denken, dat Neeltje niemand heeft, die zich hare aantrekt. Geen mensch is er, bij wten In de 6e plaatsVolkomen gelijkstelling van het openbaar en bijionder onderwijs in zijn geheelen omvang, d w. zfinantieele onder steuning aan de vrije universiteiten, Roomsch Katholiek seminaiums, alsmede oprichting van Christelijke en Roomsch-Katholieke hoogerebur- gerscholen. In de 7e plaatsGelijkstelling van alle kerk genootschappen dus alle finantieele ondersteu ning of geen van alle In de 8e plaatsUitbreiding der Kloosteis, wier aantal met het oog op de goederen in de doode hand nu reeds bedenkelijk hoog moet geacht worden. In de 9e plaats: Opheffing van een groot aantal normaalscholen tot opleiding van on derwijzers. In de 10 plaats Belasting op den invoer en dus ook op het brood. Aan deze 10 plagen hebben wij voorloopig reeds genoeg. Er moeten nog 42 herstemmin gen plaats hebben. Hoe kleiner de meerderheid der clericalen is, hoe minder vrees we te koes teren hebben voor de hevigheid der boven aangeduide plagen. Laat ons dit goed beden ken en bij de aanstaande herstemming al onze krachten aanwenden om ons aftredend lid JMT'. C. J. Hockoop, weer af te vaardigen, die zeer zeker krachtig zal medewerken om deze gevaren van ons af te wenden. We wensehten die tien plagen eens te toetsen. Doch voorat een paar kleine opmerkin gen. Toen schrijver dezes inet den Redac teur van „Vooruit" daags voor de her stemming te Ooltgensplaet debatteerde, zei de Redacteur in de publieke verga dering, dat er in zijn Blad zou voorko men een hoofdartikelWat ons te wach ten staat." Dat dit artikel echter onder de Ingezonden Stukken thuisbehoorde en geschreven was door een socialist. Het was een hoofdartikel geworden door de onoplettendheid van den zetter. Dat hij dit ook de volgende week 1 zou melden in „Vooruit." Nu, zes maanden na dato hebben wij nog niets van die bekendma king gelezen. We hebben de nommers van 3, 10 en 17 Juli nog eens nagegaan, maar vonden niets dienaangaande. Mogelijk hebben we 't over 't hoofd gezien. Zoolang we dus niet nader ingelicht worden, zullen we schrijven De profetie ën van „Vooruit", in plaats van: uit „Vooruit", en houden we den Kedactenr van „Vooruit" verantwoordelijk voor den inhoul van het bovenstaande stukje. Ten tweede Het beeld, dat „Vooruit" gebruikt, is minder juist. Men zal weten, dat bij de herstemming, dus bij de aankondiging der tien plagen, „Farao met zijn heir" reeds verdronken was. Het liberalisme of liever de liberale partij lag toen al op den bodem „der Roode Zee," en Mirjam juichte reeds aan den anderen kant »de keur zijner hoofdlieden zijn verdronken »zij zijn in de diepten gezonken als een steen, »zij zonken onder als lood in geweldige wateren We wenschen die tieu plagen nader te onderzoeken. De Begrooiiogsdebatten. zijn achter den rug de Kamerleden heb ben gesproken het Ministerie beeft zijne beginselen ontvouwd, zoodat we thans al tamelijk wel op de hoogte zijn met de richting, waarin Kabinet en Kamer ar beiden wil, kan en zal. EEN NIEUW MINISTERIE. Ja, een nieuw ministerie is opgetreden, waarvan Dr. de Visser (Christelijk-Histo risch) beweerde, dat het bestaan van dit Christelijk Kabinet tegenover het Mi nisterie, dat thans is afgetreden, voldoen de is gerechtvaardigdop grond van het feit, dat de beginselen, die het vooraf gaand Ministerie in de wetgeving heeft willen opnemen, niet beantwoordden aan de grondslagen van ons Staatkundig leven. £11 hij noemde de Ongevallenwet, de Leerplichtwet, het oorspronkelijk ontwerp van mr. Cort van der Linden tot wijzi ging en aanvulling van de bepalingen in hel Burg. Wetboek betreffende de erken ning en wettiging van natuurlijke kinde ren, alsmede van eenige bepalingen om trent het vaderschap en de afstamming van wettige kinderen, art. 3, waarin man en vrouw beschouwd werden als leden van eene firma met gelijke rechtentusschen wie de kantonrechter bij verschil van meening heeft te beslissen. zij hulp en goeden raad kan bekomen. Hare ouders leven niet meer, en op haar uitgaans avond gaat zij of op staat loopen óf naar vrouw Voorschoten toe. O, ik. heb zoo'n me delijden met haar, want als juffrouw Laura heen is gegaan, vrees ik zoo, dat zij alles weer vergeten zal en den ouden weg opgaan. Ik weet zoo goed van mij zelf, hoe zwak ons hart is, en welk een behoefte men aan steun heeft. Nadenkend zat mevrouw Huibers nog eenige oogenblikken stil. Toen sprak zij «Hoor eens, Betje 1 Niettegenstaande de Heere machtig is om de ziel van Zijne kinderen te bewaren te midden van eene verderfelijke omgeving denk maar aan Jozef, Daniël en zoovele andere kinderen Gods zoo wil Hij toch ook dik- vvij 1 menschen gebruiken tot bereiking van Zijn doel. Het heil van Neeltje gaat mij zeer ter harte. Hoe zoudt ge het vinden, Betje om haar voor te stelien 's Zondagsavonds hier te komen Ik heb zoo'n hoop, dat zij hoe langer hoe meer ons haar vertrouwen zal gaan schenken, wanneer zij gaat gevoelen, dat zij niet alleen op de wereld staat. Wij mensehen moeten het elkander gemakkelijk maken om den weg naar den hemel te vin den het is heerlijk om dat te mogen doen, voegde mevrouw Huibers er met een vroolij- ken glimlach aan toe. «Ge moogt uit m ij n naam vragen, of Neeltje 's Zondagsavonds hier komt, zult ge Betje vond dat voorstel om Neeije's wi Hij noemde het ontwerp betreffende de j wijziging 111 de bepalingen omtrent straf fen en de strafrechtpleging voor jeugdige personen, waarvan Mr Lobman gezegd had Deze wet schijnt een stap in de richting van moderne strafrechte lijke beginselen De straf moet worden opvoeding de misdadiqer wordt het voor werp van medelijden en wanneer hem eenig leed word aangedaan, dan geschiedt dit door den nood gedwongen en met de noodige plichtplegingen. In plaats van God, dien men verwerptkomt de Staat, die tot zelfverdediging den dader straft. De Staat dwingt niet om de zedelijkheid maar om zich zelf te handhaven hij doet den overtreder uit zijn midden weg, niet omdat het'onrecht ten hemel schreit, maar om er geen last van te hebben. En zoo eindigt het humanisme (menschenliefde) in terrorisme (d.i.) in Staatsdwang." Hij zeide, Dr. de Visser namelijkHet is eigenaardig, dat het program van de Liberale Unie wel wenschte een wekelijk- schen rustdag, maar er bij voegde zoo mogelijk een Zondag. Z100 mogelijk! dat het program van den Vrijzinnig- Democratischen Bond ganschelijk niet van Zondagsrust gewaagtdat de Sue. Democr. in tegenstelling met Zondagsrust een ar tikel in hun program hadden met de bepaling van een zekeren maximum ar beidsduur. dat in de programma's van alle christe lijke partijen de zaak van de Zondags rust op den voorgrond treedt. Hij wou er den nadruk op leggen, dat in geen enkel program van Liberalen, of Vrijz.-Democr. of Socialisten de strijd wordt aangekon digd tegen de openbare zedelijkheid, het zij door verbod tegen het houden van openbare buizen van ontucht, hetzij door strafbepalingen op de openbare uitstalling van Neo-Maltliusiaansche middelen. Hij sprak ook over de Armenwet, die men van Liberale zijde zoo met aandrang wenschte te herzien, terwijl van onze zijde meer schuchterheid bestaat oin daaraan te beginnen. Het was gebleken, zoo resumeerde hij, dat vaii een voortbouwen op de Christe lijke grondslagen van ons Volks- en Staatsleven hoe langer hoe minder sprake was. En was het daii wonder, dat meu bevreesd was om zulk een Liberaal Ka binet voor een volgende vier jaar zijn be staan te verzekeren Dit was de plaag Een nieuw ministerie, dat bij mondq van Dr. Kuiper het zoo duidelijk uitsprakWij hebben ons op te makenom voor die Christelijke grond slagen van ons volk in de bres te springen en wij zullen ons reeds gelukkig achten, ook al bleek, dat wij verder niet konden voortbouwen, indien wij althans verdere loswrikking daarvan afweren. Ten slotte concentreert zich alles in de vraag, of de normen, de rechtende wetten en ordi nantiën van het staatkundig, maatschap pelijk en huiselijk leren beheerscht wor den door 's menschm wil en goedvinden of wel door het Hooger gezag. Linker- en rechterzijde zullen, meen ik hierin samengaandat wij bij alle wet geving in toepassing zoeken te brengen de ordinantie: Gij zult uw naasten lief hebben als u zeiven. Maar hierin zal de linkerzijde van de rechterzijde zich onderscheiden, dat wij van Hem, die dit woord sprak, vooraf dit andere woord hebben ontvangenGij zult liefhebben den Heere uwen God, met al uw verstand, met al uw krachten. Bij het hooren van die woorden buigt elk lid van de rechterzijde en ik voeg daarbijelk lid van hel Kabinet zich diep eerbiedig neer. Oordeel zelf, lezer: is zoo'n Ministerie een plaag? Is dit Ministerie een plaag, hetwelk belijdt '/Op den bodem aller vragen Ligt der wereld zondeschuld." Dat het uitspreekt bij monde van zijn V oorzitter "Wij wenschen, dat de krachtige wer king van de Kerk, als de evolutie (ont wikkeling) haren loop zal hebben, haar kracht uitoef ene in de harten en in de zóó onbeschrijflijk heerlijk, dat zij wel op het zelfde oogenblik naar haar toe had willen loopen, om het haar te doen hooren. Zij zag reeds in hare verbeelding, hoe mevrouw Huibers haar vertrouwen en liefde zou winnen hoe Neeltje's oogen hoe langer hoe meer zouden openen voor het Evangelie hoe zij haar zon dig leven vaarwel zou zeggen en vrede en geluk zou verkrijgen in deze heilzame, Chris telijke liefde haar deel zou zijn, en waar ver stand, met goddelijk licht bestraald de harten bestuurde. Butje kreeg verlof om reeds den volgenden dag aan Neeltje mevrouw Huibers' uitnoodi- ging over te brengen. Het was met eene zonderlinge gewaarwor ding, dat zij de straat intsloeg, waarin het, huis van de familie Van Geeveren sl >nd. Zij kon geen ander middel bedenken om Neeltje te spreken te krijgen, dan door aan te schel len. Zij deed dat wel niet graag, maar achtte het toch niet raadzaam te wachten, tot zij haar, evenals den vorigen dag, tegen, zou komen want dat kon nog zoo lang dure". Neen, Neeltje moest reeds dadelijk weten en gevoelen, dat er iemand was, die zich om haar bekommerde dat mevrouw Huibers en Betje, hare vroegere kameraad, vurig verlang den om haar bij hare eerste moeilijke schreden op den weg des levens te steunen. Beije wist bij ondervindig, dat niemand van de familie Van Geeveren er ooit op lette, als er gescheld werd, en dat het daarom dus ook huizen, opdat zij ah precipitaat neerslag) van het geloofsleven zt dalen in het huiselijk en inaatschc leven, en dat, wanneer iemand i precipitaat raakt., elk Christen de hand zal uitstrekken." Neen, zoon'11 Ministerie is geen maar een zegen Die Mij eeren, zal ik eeren, spr Heeremaar die Mij versmaden, licht geacht worden Tuin- en jLantlöou PLOEGEN. (Slot. Iu ons vorig stukje wezen we er op buitengewoon groot rister of strijkbord ziging vermeerdert en dus ook de bei trekkracht. Dit geld ook voor 't geval geheele ploegvoet den grond raakt. 1 sehen in de derde plaats hierop te wijzen, elk werktuig dient er voor gezorgd tt dat de wijziging zoo gering mogelijk i den ploeg, die uit den aard der zaak a wrijving ondervindt is 't zeker wel 1 onnoodige wrijving te voorkomen. En daarom mag de geheele voet dt niet raken. Alleen, 't aohterste gedeelte ploegvoet en de punt van hot schaar n steu punten van het werktuig strekkei Meu kan zich gemakkelijk overtuig* ploeg aan dezen eisoh voldoet. Wordt! lijk op een horizontaal of waterpas v dorsohvloer bijvoorbeeld gezet, dun in er onderdoor kunnen kijken, of wel m gelijk wezen er een stroohalm of eer niet te dik voorwerp onder Jangs te Eu eindelijk de vierde eisch. Ook dei op 't verminderen uer wrijving. Want ploeg in gebruik is, wordt de grond schijf, het ploegmes of het kouter lood gesneden; het schaar snijdt daarna de waterpasse riohting af'. Overal waar, pas gepasseerd is,^kunnen we duidelijk sneden zien. Op de loodrechte suedo k, hier vooral aan. Is de ploeg goed geoon. dan mag de kant van den voet niet te doelde loodrechte snede schuiven. Hoe is dit te voorkomen Door te maken, dat de schijf een wein valt van de lijn, die langs de opstaan van den ploegvoet gedacht wordt. De lo snede van da schjf valt dan ook ee links van de riohting van den voet Bchuurt er niet langs. Vragen en Antwoorden wordt teloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemi de vragen, waarop ze betrekking Vragen. 210 Van een jachtopziener hoi laatst, dat hij jaarlijks zoo ongevee uitbetaalde als premiën op het 1 van wezeis en bunsing. Ik dacht, c noemde dieren nuttig waren. Heb mis 211 Welk verschil bestaat er 1 Chilisalpeter en potasch-salpeter (ai 198) 212 «Stroopaarde heeft bem waarde, 1 zob las ik. Wat is stroc welke plantenvoedende bestauddeele. het, waar is het te koop en wat is er van 213 Waarom groeit kweekgras aan de kanten van den akker 214 Is het niet goed, dat ee. min of meer rond ligt De afvvati dan toch beter, zou ik denken 215. Waar is 'tkoudste en vj warmste punt der aarde 216. Is de benoemde rechter Hoogen Raad (Jhr. Mr. W. H. de nin Lohmau) een leerling bij de Vr versiteit Antwoorden en Mededeeling 207 Stellig bevat alle kleigrom phorverbindiugen doch deze zijn meerendeel zeer moeilijk oplosbaar door door de planten niet gemak] bereiken. De phosphorverbindmg ii phosphaat daarentegen is wel oplos dus ook direct opnee baar. Vand de werking van superphosphaat ui', te zien is en men bij 't gebruik succes heeft, 208 Evenals suiker in water kar sen, lost ook melksn ker op 111 de l is veel nnnder zoet dan suiter want liter melk komt vaak bijna een t melksuiker voor. En toch is de zoet van de melk niet heel erg. Als kaasstof uit de melk zijn, blijft over en daaruit haalt men dr or ini de melksuiker niemand hinderen zou. Zoo trok zi. stoute schoenen aan en liep recht huis toe. Voordat zij echter de stoep opgil zij een blik naar boven. Al de gorclijni neergelaten. Toen begreep Betje, dat Laura gestorven was. «Neen nie' ven,11 zeide zij in zichzelf, «niet gt want die in Jezus gelooft zal niet st der eeuwigheid. Hij geeft zijn schi eeuwige leven. 11 Zachtjes haalde Betje de schel spoedig daarop verscheen Neeltje aan met een beschreid gelaat. Bctje's veri scheer hare verwondering niet op ie Er zijn van die oogenblikken in 01 waarin niets onze wondering gaunrli «Een uurtje geleden is juffrous heengegaan ziede Neeltje. «o zoo zoo klam. Neen, dat was geenstervei Och, wist ik maar, dat ook ik eeni do wereld zou kunnen verlaten maar zou dat mogelijk zijnIk ben een slechte meid.w «Neeltje sprak Betje, met eene s bare groote aandoening verried, «ik li voor je geweest, toen ik hier diende had belmoren te zijn. Ik heb nooit om je met liefde lesren te houden v dat kwaad en verkeerd wasik bt liet en goed voor je geweest, want ik zelf niet en was op een verkeerden Neeltje ik heb daar spijt van verg

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 4