FEUILLETON. Steeds hooger. Tuin- ei) Landbouw. raag fmafr. Antwoorden of inededielingeu 3.—, Duurzame Genezing. i>e Oorlog*. heeft men geen volwassen arbeiders noodig, en kunnen de boeren wat meer pacht betalen. Sprak de heer Ketelaar, (V.-D.)Dat voorbeeld van 80 cent had de heer Pompe moeten aanhalen om aan te dringen op verandering van de Arbeidswetmaar ik begrijp niet, dat hij daaruit de conclusie trok, dat de Leerplichtwet schadelijk werkt. Sprak de heer Van der Zwaag (Soc.) Laten de grondeigenaars voor beter loon zorgen. Ik heb eens een boekje gelezen, waarin werd aangetoond, dat zelfs in dat deel van Zeeland, waar de rijkste boeren en grondeigenaars wonen, de arbeiders op de schandelijkste wijze door hen worden uitge zogen, door van de gelegenheid te profiteeren om hun vrouwen en kinderen tegen zoo gering mogelijk loon te laten werken. Laat de heer Pompe van M. zijn invloed aan wenden bij de eigenaars om aan die schan delijke loonen een einde te maken." REPLIEK. De heer Pompe van MeerdervoortMijn heer de Voorzitter Een zeer kort woord, om den Minister te danken voor zijn mede- deeling, dat Zijn Excellentie reeds begonnen is inlichtingen in te winnen. Maar toch werd mijn vrees eenigszins bevestigd, dat het onderzoek langen tijd zal vorderen, en daarom verzoek ik den Minister nogmaals de straks door mij gegeven denkbeelden in ernstige overweging te nemen, ofschoon ik begrijp, dat het den Minister niet mogelijk zal zijn dadelijk een beslist antwoord te geven. Aan de geachte sprekers, die mijn naam genoemd hebben, een kort woord. De heer Melchers doe ik na hetgeen de heer de Waal Malefijt reeds heeft gezegd, opmerken, dat ik alleen heb gesproken over de werking, niet over inhoud en strekking van de Leerplichtwet. Als de heer Ketelaar zegt, dat ik tegen de wet ben, omdat ouders daardoor de verdiensten hunner kindei en moeten missen, antwoord ik, dat ik alleen gewezen heb op het feit, dat de ouders ten gevolge van de wet een verdienste zullen moeten ontberen, die zij niet kunnenmissen.En als hij mij dan, met den geachten afgevaardigde van der Zwaag, heeft toegeroepengebruik dan uw invloed om de loonen te verlioogen, antwoord ik wederik wenschte, dat ik er toe in staat was iets bij te dragen tot ver hooging van de loonen der veldarbeiders, maar bij den nog steeds gedrukten toestand van den landbouw behoeft men daaraan niet te denken. Het is den landbouwer onmogelijk. Als de heer van der Zwaag zegt, dat mijn voorbeeld geen voorbeeld was, omdat er in dat geval wettelijke redenen vo or verzuim bestonden, dan antwoord ik, dat ik het geval alleen aanvoerde om aan te toonen, hoe ongelijk de wet werkt. Ik stem toe, dat het een wettelijke rede voor school verzuim was, maar het werd als zoodanig niet erkend. Op zijn verwijt dat ik voor den veldarbeid een leerplich, wet wil zonder leerplicht, antwoord ik, dat ik dit wil op aangeven van een erkende school-autoriteit, den heer Vorsterman van Oijenwat al weder bewijst, dat ook tusschen deskundigen groot verschil van meening bestaat. Be profetieën van Vooruit zooals de lezer 't Was dezen zomer, weet, herstemming. Ook in Brielle. In „Vooruit" van Woensdag 26 Juni jazen we toen 0. m. het volgende WAT ONS TE WACHTEN STAAT. In de 1 ste plaats Een nieuw ministerie en alzoo blijken de verkiezingen ons nu reeds te leeren, dat ook de clericalen op hun beurt er van houden om het bestaande omver te wer pen, ook al hebben zij eenparig moeten erken nen, dat het oude toch nog zoo heel slecht niet was. In de 2e plaats Een ontzettend gehaspel en geplooi om de portefeuilles onder de anti revolutionairen en Roomsch-Kiitholieken te verdeelen, want al is dr. Kuyper de leider der oppositie, toch zullen de Roomsch-Katholie- ken hun aandeel moeten hebben. In de 3e plaatsHerstel van de afgebro ken betrekkingen tusschen onze Regeering en den Heiligen Stoel. In de ie plaatsAfschaffing der verplichte pokinenting In de be plaats: "Wederoprichting van het schavot. 33) Mevrouw Huibers had onder dit verhaal haar naaiwerk geheel vergeten het lag stil op haar schoot. Betje had het wel bij het rechte einde gehad, toen zij zeide, dat deze geschiedenis ook haar mevrouw genoegen zou doen. wHet is heerlijk sprak mevrouw Huibers eindelijk. //Ja, Betje het is heerlijk, als God ons een blik doet slaan op Zijn wondervolle en liefderijke leidingen. Hoe weet Hij toch, door allerlei wegen, verdwaalde zondaren tot Zich te trekken. O Betje 1 ik ben er blij om ja, ik ben er zeer blij om en ik geloof zeker, dat ook Neelje door de indrukken, die zij aan dat sterbed ontvangt, nog tot den Heer zal komen.// I/O ja, mevrouw 1 daar hebt u gelijk in maar weet u, wat nu zoo heel moeilijk voor haar zal zijn Om te breken met haar zon dig leven. Zij is in allerlei bedrog en oneer lijkheid gewikkeld, en Ja, het is heel wat gemakkelijker om in de netten van zonden verward te raken dan er weer uit los te komen, dat is zeker,// //En dan, mevrouw moet nog daarbij be denken, dat Neeltje niemand heeft, die zich hare aantrekt. Geen mensch is er, bij wien In de 6e plaatsVolkomen gelijkstelling van het openbaar en bij tonder onderwijs in zijn geheelen omvang, d w. zfinantieele onder steuning aan de vrije universiteiten, Roomsch Katholiek seminaiums, alsmede oprichting van Christelijke en Roomsch-Katholieke hoogerebur- gerscholen. In de ye plaatsGelijkstelling van alle kerk genootschappen dus alle finantieele ondersteu ning of geen van alle In de 8e plaats: Uitbreiding der Kloosteis, wier aantal met het oog op de goederen in de doode hand nu reeds bedenkelijk hoog moet geacht worden. In de 9e plaats: Opheffing van een groot aantal normaalscholen tot opleiding' van on derwijzers. In de 10 plaats Belasting op den invoer en dus ook op het brood. Aan deze 10 plagen hebben wij voorloopig reeds genoeg. Er moeten nog 42 herstemmin gen plaats hebben. Hoe kleiner de meerderheid der clericalen is, hoe minder vrees we te koes teren hebben voor de hevigheid der boven aangeduide plagen. Laat ons dit goed beden ken en bij de aanstaande herstemming al onze krachten aanwenden om ons aftredend lid Mi-. <J. «I. CJoekooj», weer af te vaardigen, die zeer zeker krachtig zal medewerken om deze gevaren van ons af te wenden. We wenschten die tien plagen eens te toetsen. Doch voorat een paar kleine opmerkin gen. Toen schrijver dezes met den Redac teur van „Vooruit" daags voor de her stemming te Ooltgensplaet debatteerde, zei de Redacteur in de publieke verga dering, dat er in zijn Blad zou voorko men een hoofdartikel„Wat ons te wach ten staat." Dat dit artikel echter onder de Ingezonden Stukken thuisbehoorde en geschreven was door een socialist. Het was een hoofdartikel geworden door de onoplettendheid van den zetter. Dat hij dit ook de volgende week zou melden in „Vooruit." Nu, zes maanden na dato hebben wij nog niets van die bekendma king gelezen. We hebben de nommers van 3, 10 en 17 Juli nog eens nagegaan, maar vonden niets dienaangaande. Mogelijk hebben we "t over 't hoofd gezien. Zoolang we dus niet nader ingelicht worden, zullen we schrijven De profetie ën van „Vooruit", in plaats van: uit „Vooruit", en houden we den Redacteni van „Vooruit" verantwoordelijk voor den inhoud van het bovenstaande stukje. Ten tweede Het beeld, dat „Vooruit" gebruikt, is minder juist. Men zal weten, dat bij de herstemming, dus bij de aankondiging der tien plagen, „Farao met zijn heir" reeds verdronken was. Het liberalisme of liever de liberale partij lag toen al op den bodem „der Roode Zee," en Mirjam juichte reeds aan den anderen kant sde keur zijner hoofdlieden zijn verdronken »zij zijn in de diepten gezonken als een steen, szij zonken onder als lood in geweldige wateren We wenschen die tien plagen nader te onderzoeken. De Begrooiiogsdebatten. zijn achter den rug; de Kamerleden heb ben gesproken; hei Ministerie heeft zijne beginselen ontvouwd, zoodat we thans al tamelijk wel op de hoogte zijn met de richting, waarin Kabinet en Kamer ar beiden wil, kan en zal. EEN NIEUW MINISTERIE. Ja, een nieuw ministerie is opgetreden, waarvan Dr. de Visser (Christelijk-Histo risch) beweerde, dat het bestaan van dit Christelijk Kabinet tegenover het Mi nisterie, dat thans is afgetreden, voldoen de is gerechtvaardigdop grond van het feitdat de beginselen, die het vooraf gaand Ministerie in de wetgeving heeft willen opnemen, niet beantwoordden aan de grondslagen van ons Staatkundig leven. En hij noemde de Ongevallenwet, de Leerplichtwet, het oorspronkelijk ontwerp van mr. Cort van der Linden tot wijzi ging en aanvulling van de bepalingen in het Burg. Wetboek betreffende de erken ning en wettiging van natuurlijke kinde ren, alsmede van eenige bepalingen om trent het vaderschap en de afstamming van wettige kinderen, art. 3, waarin man en vrouw beschouwd werden als leden van eene firma met gelijke rechtentusschen wie de kantonrechter bij verschil van meening heeft te beslissen. zij hulp en goeden raad kan bekomen. Hare ouders leven niet meer, en op haar uitgaans avond gaat zij of op staat loopen of naar vrouw Voorschoten toe. O, ik heb zoo'n me delijden met haar, want als juffrouw Laura heen is gegaan, vrees ik zoo, dat zij alles weer vergeten zal en den ouden weg opgaan. Ik weet zoo goed van mij zelf, hoe zwak ons hart is, en welk een behoefte men aan steun heeft.// Nadenkend zat mevrouw Huibers nog eenige oogenblikken stil. Toen sprak zij //Hoor eens, BetjeNiettegenstaande de Heere machtig is om de ziel van Zijne kinderen te bewaren te midden van eene verderfelijke omgeving denk maar aan Jozef, Daniël en zoovele andere kinderen Gods zoo wil Hij toch ook dik- wij 1 menschen gebruiken tot bereiking van Zijn doel. Het heil van Neeltje gaat mij zeer ter harte. Hoe zoudt ge het vinden, Betje om haar voor te stellen 's Zondagsavonds hier te komen Ik heb zoo'n hoop, dat zij hoe langer hoe meer ons haar vertrouwen zal gaan schenken, wanneer zij gaat gevoelen, dat zij met alleen op de wereld staat. Wij menschen moeten het elkander gemakkelijk maken om den weg naar den hemel te vin den het is heerlijk om dat te mogen doen,// voegde mevrouw Huibers er met een vrooiij- ken glimlach aan toe. //Ge moogl uit m ij n naam vragen, of Neeltje 's Zondagsavonds hier komt, zult ge Betje vond dat voorstel om Neelje's wi Hij noemde het ontwerp betreffende de wijziging 111 de bepalingen omtrent straf fen en de strafrechtpleging voor jeugdige personen, waarvan Mr Lobman gezegd had: "Deze wet schijnt een stap in de richting van moderne strafrechte lijke beginselen De straf moet worden opvoeding de misdadiger wordt liet voor werp van medelijden en wanneer hem eenig leed word aangedaan, dan geschiedt dit door den nood gedwongen en met de noodige plichtplegingen. In plaats van God, dien men verwerpt, komt de Staat, die tot zelfverdediging den dader straft. De Staat dwingt niet om de zedelijkheid maar om zich zelj~ te handhaven hij doet den overtreder uit zijn midden weg, niet omdat het "om-echt ten hemel schreit, maar om er geen last van te hebben. En zoo eindigt het humanisme (menschenliefde) in terrorisme (d.i.) in Staatsdwang." Hij zeide, Dr. de Visser namelijkHet is eigenaardig, dat het program van de Liberale Unie wel wenschte een wekelijk- schen rustdag, maar er bij voegde "zoo mogelijk een Zondag. Zoo mogelijk! dat het program van den Vrijzinnig- Democratischen Bond ganschelijk niet van Zondagsrust gewaagtdat de Sue. Democr. in tegenstelling met Zondagsrust een ar tikel in hun program hadden met de bepaling van een zekeren maximum ar beidsduur. dat in de programma's van alle christe lijke partijen de zaak van de Zondags rust op den voorgrond treedt. Hij wou er den nadruk op leggen, dat in geen enkel program van Liberalen, of Vrijz.-Democr. of Socialisten de strijd wordt aangekon digd tegen de openbare zedelijkheid, het zij door verbod tegen het houden van openbare huizen van ontucht, hetzij door strafbepalingen op de openbare uitstalling van Neo-Malthusiaansche middefen. Hij sprak ook over de Armenwet, die men van Liberale zijde zoo met aandrang wenschte te herzien, terwijl van onze zijde meer schuchterheid bestaat om daaraan te beginnen. Het was gebleken, zoo resumeerde hij, dat van een voortbouwen op de Christe lijke grondslagen van ons Volks- en Staatsleven hoe langer hoe minder sprake was. En was het dan wonder, dat men bevreesd was om zulk een Liberaal Ka binet voor een volgende vier jaar zijn be staan te verzekeren P Dit teas de plaag Een nieuw ministerie, dat bij mondq van Dr. Kuiper het zoo duidelijk uitsprakWij hebben ons op te maken, om voor die Christelijke grond slagen van ons volk in de bres te springen en wij zullen ons reeds gelukkig achten, ook al bleek, dat wij verder niet konden voortbouwen, indien wij althans verdere loswrikking daarvan afweren. Ten slotte concentreert zich alles in de vraag, 0/ de normen, de rechten, de wetten en ordi nantiën van het staatkundig, maatschap pelijk en huiselijk leven beheerscht wor den door 's menschen wil en goedvinden of wel door het Hooger gezag. Linker- en rechterzijde zutlen, meen ik hierin samengaandat wij bij alle wet geving in toepassing zoeken te brengen de ordinantie: Gij zult uw naasten lief hebben als u zeiven. Maar hierin zal de linkerzijde van de rechterzijde zich onderscheidendat wij van Hem, die dit woord sprak, voorat dit andere woord hebben ontvangenGij zult liefhebben den Heere uwen God, met al uw verstand, met al uw krachten. Bij het hooren van die woorden buigt elk lid van de rechterzijde en ik voeg daarbijelk lid van het Kabinet zich diep eerbiedig neer. Oordeel zelf, lezer; is zoo'n Ministerie een plaag P Is dit Ministerie een plaag, hetwelk belijdt «Op den boJem aller vragen Ligt der wereld zondeschuld.// Dat het uitspreekt bij monde van zijn V oorzitter "Wij wenschen, dat de krachtige wer king van de Kerk, als de evolutie (ont wikkeling) haren loop zal hebben, haar kracht uitoefene in de harten en in de zoo onbeschrijflijk heerlijk, dat zij wel op het zelfde oogenblik naar haar toe had willen loopen, om het haar te doen hooren. Zij zag reeds in hare verbeelding, hoe mevrouw Huibers haar vertrouwen en liefde zou winnen hoe Neeltje's oogen hoe langer hoe meer zouden openen voor het Evangelie hoe zij haar zon dig leven vaarwel zou zeggen en vrede en geluk zou verkrijgen in deze heilzame, Chris telijke liefde haar deel zou zijn, en waar ver stand, met goddelijk licht bestraald de harten bestuurde. Betje kreeg verlof om reeds, den volgenden dag aan Neeltje mevrouw Huibers' uitnoodi- ging over te brengen. Het was met eene zonderlinge gewaarwor ding, dat zij de straat intsloeg, waarin het huis van de familie Van Geeveren si >nd. Zij kon geen ander middel bedenken om Noeitje te spreken te krijgen, dan door aan te schel len. Zij deed dat wel niet graag, maar achtte het toeh niet raadzaam te wachten, tot zij haar, evenals den vorigen dag, tegen, zou komen want dat kon nog zoo lang dure''. Neen, Neeltje moest reeds dadelijk weten en gevoelen, dat er iemand was, die zich om haar bekommerde dal mevrouw Huiners en Betje, hare vroegere kameraad, vurig verlang den om haar bij iiare eerste moeilijke schreden op den weg des ievens te steunen. Beije wist bij ondervindig, dat niemand van de familie Van Geeveren er ooit op lette, als er gescheld werd, en dat het daarom dus ook huizen, opdat zij als precipitant (vrucht, neerslag) van het geloofsleven zal neer dalen in het huiselijk en maatschappelijk leven, en dat, wanneer iemand aan dat precipitaat raakt., elk Christen de werende hand zal uitstrekken.// Neen, zoon'11 Ministerie is geen plaag, maar een zegen Die Mij eereu, zal ik eeren, spre ekt de Heeremaar die Mij versmaden, zullen licht geacht worden PLOEGEtL (Slot. Iu ons vorig stukje wezen we er op, dat eon buitengewoon groot rister of strijkbord de wij ziging vermeerdert en dus ook de benoodigde trekkracht. Dit geld ook voor 't geval, dat de gebeele ploegvoet den grond raakt. We wen schen in de derde plaats hierop te wijzen. Want bij elk werktuig dient er voor gezorgd te worden dat de wijziging zoo gering mogelijk is. En bij den ploeg, die uit den aard der zaak al zooveel wrijving ondervindt is 't zeker wol zaak alle onnoodige wrijving te voorkomen. Eu daarom mag de geheele voet den grond niet raken. Alleen,'t aohter3te gedeelte van den ploegvoet en de punt van het Bchaar mogen tot steu punten van het werktuig strekken. Men kan zich gemakkelijk overtuigen of de ploeg aan dezen eisoh voldoet. Wordt hij name lijk op een horizontaal of waterpas vlak, een dorschvloer bijvoorbeeld gezet, dan moet men er onderdoor kunnen kijkeD, of wel 't moet m gelijk wezen er een stroohalin of eenig ander niet te dik voorwerp onder langs te trekken. Eu eindelijk de vierde eisoh. Ook deze berust op 't verminderen uer wrijving. Wanneer een ploeg in gebruik is, wordt de grond door de schjjt, het ploegmes of het kouter loodrecht af gesneden; het schaar snijdt daarna de vore iu waterpasse riohting af. Overal waar, de ploeg pas gepasseerd is,^kunnen we duidelijk de beide sneden zien. Op de loodrechte snede komt hot hier voorul aan. Is de ploeg goed geoonstruoerd dan mag de kant van den voet niet tegen be doelde loodrechte snede sohuiven. Hoe is dit te voorkomen Door te maken, dat de schijf een wein g links valt van de lijn, die langs de opstaande zijde van den ploegvoet gedaoht wordt. De Loodrechte. JU, 5 snede van de schijf valt dan ook een beetjj links van de riohting van den voet en dei schuurt er niet langs. M. 2.25, 2.50, Vragen en Antwoorden worden kof teloos geplaatst. 2.50, zijn met hetzelfde nummer gemerkt a g de vragen, waarop ze betrekking hebbel Vragen. 210 Van een jachtopziener hoorde i 10- laatst, dat hij jaarlijks zoo ongeveer t 5! 3, uitbetaalde als premiën op het doodei 4, van wezeis en bunsing. Ik dacht, dat ge jq noemde dieren nuttig waren. Heb ik da mis 211 Welk verschil bestaat er tusschel Chilisalpeter en potasch-salpeter (antwoor 198) 212 «Stroopaarde heeft bemestings- waarde,« zo'5 las ik. Wat is stroopaarde, welke plantenvoedende bestanddeelen bevat het, waar is het te koop en wat is de prijs er van 213 Waarom groeit kweekgras vooral aan de kanten van den akker 214 Is het niet goed, dat een akker min of meer rond ligt De afwatering is dan toch beter, zou ik denkeu zi5. Waar is 'tkoudste en waar het warmste punt der aarde P 2ié. Is de benoemde rechter bij den Hoogen Raad (Jhr. Mr. W. H. de Savor- nin Lohmao) een leerling bij de Vrije Uni versiteit P Antwoorden en Mededeelingen. 207 Stellig bevat alle kleigrond phos- phorverbmdingen doch deze zijn voor 't meerendeel zeer moeilijk oplosbaar en daar door door de planten niet gemakkelijk te bereiken. De phosphorverbindmg insuper- phosphaat daarentegen is wei oplos Daar en dus ook direct opnee baar." Vandaar, dat de werking van superphosphaat uitstekend te zien is en men bij 't gebruik er van succes heelt, 208 Evenals suiker in water kan oplos sen, lost ook ineiksu ker op in de ineik. Ze is veel minder zoet dan stuiser want 111 een liter melk komt vaak bijna een hall ons melksuiker voor. En loch is de zoete smaak van de melk niet heel erg. Als vet en kaasstof uit de melk zijn, blijft de wei over en daaruit haalt men dt or indamping de melksuiker 209. Zwavelzuur werkt bijtend op alle kleedingstukken. Het zuur verandert de samenstelling van die stoffen. De roode vlekken zijn mijns inziens blijvend. Als't zuur wat lang werkt, verdwijnt de stof ge heel en is er een «gat» ingevreten. Steel a mes, lUededeelinyen ens. 20 Cent per regel. Te genezen is goed, maar de volhar ding der genezing waar te nenen is be ter. Hot heeft zich onlangs voorgedaan bij den heer Willem Kruyt kleermaker te Alfen aan den Rijn (Hoorn). Sedert 7 jaren was hij lijdende aan algemeens zwakteen zenuw ziekte Alle behande lingen hadden schipbreuk geleden en het is slechts toen hij de Piuk pillen van Dr. Williams gebruikte dat hij de genezing bekomen heeft. Voorheen had ik, zoo verklaarde hij aan onze verslaggever, hoegenaamd geen lust in werken, ik kon niet opstaan en alles was mij te veel. De eetlust was nietnoemenswaardig en de spijsverterin g onregelmatig. Ook had ik maagpijnen, was kortademig duizelig, de slaap slecht akelige droomen benamen mij nog da weinige rust. Ik klaagde steeds over kou- 2.75, 3.25, 4.— 4.50 1.25 3.— 3.50 1.50 en nooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. en hooger. niemand hinderen zou. Zoo trok zij dus de stoute schoenen aan en liep recht op het huis toe. Voordat zij echter de stoep opging wierp zij een blik naar boven. Al de gordijnen waren neergelaten. Toen begreep Betje, dat juffrouw Laura gestorven was. //Neen niet gestor ven,// zeide zij in zichzelf, //niet gestorven, want die in Jezus gelooft zal niet sterv 11 in der eeuwigheid. Hij geeft zijn schapen het eeuwige leven.// Zachtjes haalde Belje de schel over, en spoedig daarop verscheen Neeltje aan de deur met een besehreid gelaat. Betje's verschijning scheer hare verwondering niet op te wekken. Er zijn van die oogenblikken in ons leven, waarin niets onze wondering gaande maakt. //Een uurtje geleden is juffrouw Laura heengegaan ziede Neeltje. 1/0 zoo zacht en zoo klam. Neen, dat was geen sterven, Betje Och, wist ik maar, dat ook ik eenmaal zoo do wereld zou kunnen verlaten maar ach, hoe zou dat mogelijk zijnIk ben een veel ;e slechte meid.// //Neeltje sprak Betje, met eene stem die hare groote aandoening verried, //ik ben nooit voor je geweest, toen ik hier diende, wat ik had behooren te zijn. Ik heb nooit getracht om je met liefde legen te houden van (ets, dat kwaad en verkeerd wasik hen nooii. liet en goed voor |e geweest, want ik deugde zelf niet en was op een verkeerden weg. O, Neeltje ik heb daar spijt van; vergeeft het maakt zich van de zielïe m mester 1 oorzaakt dikwijls de dood. Het is in dit bjjzoDder geval dat de Pink pillen zeer merkwaardig zijn. Zij werken met eens groote weikdadigbeid op de herstelling van het bloed en zelfs daardoor genezen zij bloedarmoede, bleekzucht neurastenhie rhezmatiek en do algerneene verzwakking bij man en vrouw. Prijs t. 1.75 de doos. f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabiiié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS te Sommels- 6 ijk. De Boerenvrienden krijgen weer moed' »Oom Chris» en wie aan zijn kant strijdem hebben getoond, dat zij er nog zijn én flink kunnen optreden tegen de Engelsche colonnes die hen dachten te benauwen. Maar nog meer waarde dan dit feit op zich zeil, heeft de con clusie, die men daaruit en uit enkele andere gegevens mag trekken, deze nl., dat de Boeren in het veld besloten hebben den %trijd niet op te geven, maar manmoedig voort te zetten tot zij er bij neervallen of Engeland zwicht Beginnen we intusschen met te vermel den de jongste gevechten tusschen De Wet en M. Botha eenerzijds en de Khaki's an der ijds. Jammer, dat we daarbij geheel moeten afgaan op de berichten van Engel sche zijde, de rapporten der Britsche my en laat ons van dat oogenblik af eikander liefheüben en help n.ff Hoe kan dat?// vroeg Neeltje mistroostig We wonen immers niet bij e'kaar //Mijne mevrouw heeft gevraagd, ofje voor taan 's Zondagsavonds hij mij wilt komen Neel tje! zij.heeftzulk een medelijden metje, en zij ver lang zoo vurig om je te helpen. Toe Neeltje be looft me, datje Zondag komen zult ik weet zeker dat je er geen spijt van hebben zult.// En na het uitspreke.i van die woorden ge voelde Betje zich gedrogen door ware liefde eene liefde, ontsprongen uit de bren der eeuwige liefde; eene liefde die niet zichzelf, maar liet heil van anderen zoekt om hare armen om Neelje's hals te s'aan en haar.een kus te geven.// Zult ge komen, Neeltje?/' vroeg zij nogmaals met liefde aandrang. En Neeltje, die nooit veel ware liefde ondervon den had en vooral op dat oogenolik eene onbeschrijflijke behoefte daaraan ge/oelde, beantwoordde Betje's omhelzing met warmte en nani zonder aarzeling haar aanbod aan. //Ik zal je nu niet langer ophouden,// zeide Betje vriendelijk //Zondag zult ge me alles van juffrouw Laura vertellen, nietwuar En toen, recht verheugd over Neeltje's belofte, snelde zij naar huis, om aan mevrouw Hui bers te vertellen, dat juffrouw Laura naar den Hemel was gegaan, en dat ij met have vroegere kameraad een oand van wa e, zuiver vriendschap had aangeknoopt. Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2