Toor de ZuidliollandKche en SGeeuw§ehe Eilanden. Vrijdag 20 December 1901 Antirevolutionair Zestiende Jaarg. No. 844. Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Prov. Staten van Z.-ïïolland, Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij Yoornitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. uitgever: Alle stukken voor «le «edisctie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ultg-ever. N* Ons laatste woord aan Vooruit-1 Tuin- eïa fjaiMlteonw. Plaatselijk Aleuws. Deze Courant verschijnt eiken Try dag. *Om HELHnËJH. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal- Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij be3ta?,D Advert entiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. In de 4de kolom, wel geteld, zou de >N. R. Ct.« zeggen, schrijft Vooruit< „We zien ons helaas genoodza akt, Uw artikeltj®3 „in de meeste gevallen naar de prullemand „ve rwijzen." Redactie, leg er de uwe uit »Het Volk« en de »N. Rott.« ook bij, dan hebben ze gezelschap Nochtans, we hadden vermoed, dat ge zóó met onze artikeltjes handelen zoudt. En daarom dachten we verleden week: nu zullen we eens een artikel schrijven, dat de mand uitspringt, al stopt ge het ook onderin. En 't is er ook uitgesprongen U hebt vier kolommen vol geschreven, om ons artikel te weerleggen, maar ze hebben ons artikel nog meer bevestigd. Niets hebt Ge kunnen ontzenuwen zoo als we zeidenhet is duidelijk en voor geen tegenspraak vatbaar, dat ge citeert, zonder ook maar iets van de stukken on derzocht te hebben. En toch zegt ge: ons hoofdartikel. Wij zullen het er dan ook bij laten. Uw antwoord spreekt te duidelijk, dat Ge ons artikel niet kunt weerleggen, dat we er verder geen woord meer aan zullen verspillen. Slechts nog één verzoek en één opmer king. Een verzoek. Als ge weer eens overneemt, hetzij met of zonder vermelding van bron, wees dan zoo goed er de vergissingen van anderen uit te laten. Corrigeer zelf s.v.p dan behoeven wij dat niet te doen. Een opmerking. Ge schrijft; „De M. en Sch. verzuimt heel handig, doch minder eerlijk te melden, dat wij wel degelijk zelf meldden, dat wij uit andere bron putten. Heeft dit blad dan niet gelezen, dat er in ons artikel staat: Geen wonder, dat „Het Volk" deze tegenstrijdigheden het eerst ter sprake brengt? Heeft 't blad er aandacht opgeslagen, dat er Btaat, In het artikel, dat wij afdrukkenwordt ge waarschuwd tegen de socialisten". Of we dat wisten Zeer goed. Maar we wenschten U in Uw eigen net te vangen. En dat is nu uitstekend gelukt. Want ziet nu Gij schrijft, dat ge opzettelijk erbij gezet hebt»Mijn stuk is uit het Volk" maar hoe ter wereld hebt ge dan toch den moed om ons te vragen «Zeg, «Maas enSchdb antwoordt ge nog eens op ons artikel? Wij wachten antwoord." Gij wist zeer goed, dat 't het Uwe niet was En toch doet ge, alsof het het Uwe wel was. We zwegen, om U met Lu> eigen woor den te kunnen treffen. En ons doel is bereiktnu zit ge' geheel in den val. Uit de Zitting der. op Dinsdag 19 Nov. 1901. De Voorzitter. Gedeputeerde Stalen stellen voor te besluitendat de Provincie zich tot 1 Januari 1903 zal belasten met het beheer en onderhoud der havenwerken te Middelharnis, mits die Gemeente over het jaar 1902 een vaste som van f^soo aan de Provincie uitkeere en het Rijk zich bereid verklare de helft te betalen van hetgeen dit onderhoud eventueel meer zal kosten dan de voorgeschreven uitkeering der. Gemeente, De heer Kuijpers. Mijnheer de Voor zitter Naar aanleiding van dit onderwerp veroorloof ik mij de vrijheid aan heeren Gedeputeerde staten te vragen, of zij mij ook kunnen mededeelen het tijdstip, waarop de Rotterdamsche tramwegmaatschappij zal aanvangen met den aanleg van de baan op het eiland Goeree en Overflakkee. Ik doe die vraag, omdat d e baan nog niet is geprojecteerd, er nog geen onder handelingen zijn gevoerd met sommige polderbesturen en ik nog niet gehoord heb van minnelijken aankoop of vermoedelijke onteigening van gronden, zoodat ik onder stel, dat de Rotterdamsche Tramweg maatschappij met den aanleg van die baan niet zal beginnen voordat alle overige lijnen van het vastgestelde tramnet geheel ge reed zullen zijn. Indien deze onderstelling eenigen grond van waarheid bevat, wil het mij voorko men, dat zulks niet in het belang is van ons eiland, en verzoek ik heeren Gedepu teerde staten om al hun invloed aan te wenden bij de Rotterdamsche Tramweg maatschappij, opdat deze spoedig met de aanleg van dc baan op het eiland Goeree en Overflakkee aanvange. De heer Goekoop Mijnheer de Voor zitter De vraag door den geachte afge vaarde uit Middelharnis gesteld naar aan leiding van het thans aan de orde zijnde onderwerp, rakende de havenwerken van Middelharnis, wil ik trachten in het kort te beantwoorden Zijn vraag dan luidtkunnen Gedepu teerde staten ook het tijdstip mededeelen, waarop de Rotterdamsoh Tramwegmaat schappij zal aanvangen met den aanleg van de trambaan op het eiland Goedereede en Overflakkee Op die vraag, gelijk zij aldus gesteld is, moet ik het antwoord schuldig blijven. Dat tijdstip is nog niet aan te geven. Tal van omstandigheden zullen daarop van in vloed kunnen zijn. Wat ik echter wel kan mededeelen is, dat in de vergadering van Gedeputeerde staten van heden vóór acht dagen voor- 1 o o p i g is vastgesteld de richting op het eiland Goeree en Overflakkee aan de trambaan te geven, Daardoor wordt aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij thans de gelegenheid geopend, om in de streek zelve de eerste ter-visie-legging te doen geschieden, van de bescheiden, die noodig zijn om te kun nen geraken tot een wetsontwerp, houden de onteigening ten algemeene nutte van voor den tramaanleg benoodigde perceelen. Het is den geachte afgevaardigde onge twijfeld bekend, dat er later, wanneer er eenmaal een Wet, onteigening mogelijk makende, zal zijn een tweede ter-visie legging plaats heeft, waarbij weer gelegen heid gegeven wordt om bezwaren in te brengen. Die beide phasen van ter-visie- legging moeten vóór alles afloopen. De geachte afgevaardigde voegde aan zijne vraag toe, dat er nog geen onder handelingen met Polderbesturen of andere Corporatiën gevoerd zijn om te geraken tot onteigening. Dat zal wel juist zijn, mijnheer de Voorzitter, maar dat is een voudig het onmiddellijk gevolg van de omstandigheid dat de richting zelf nog niet is vastgesteld. En laat ik hieraan nu nog mogen toevoegen, dat de thans voor- 1 o o p i g vastgestelde richting ook later nog wijzingingen kan ondergaan. Naar aan leiding van bezwaren toch, die bij de eerste ter-visie-legging kunnen rijzen, hebben Ge deputeerde staten zich voorbehouden om trent enkele onderdeelen daarvan eerst later zich nader definitief te verklaren, juist in verband met eventueel te verwachten bezwaren uit de betrokken streek. Dat met den aanleg van de baan op Goeree en Overflakkee niet zoo spoedig kan worden begonnen, ligt overigens voor de hand. Immers de baan op Goeree en Overflakkee, en ook die op Voorne en Putten, zal eerst dan benuttigd kunnen wor den, als jde brug over de Oude Maas bij Spijkenisse, die vanwege het Rijk gelegd wordt, gereed zal zijn om tramovergang toe te laten. Bedrieg ik mij niet, dan ligt het echter in het voornemen van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij om den aanleg van alle genoemde banen, zooveel maar mo gelijk is, te bespoedigen Die Maatschappij heeft daarop ook bij Gedeputeerde staten aangedrongenen het College van Gedepu teerde staten heeft zich beijverd om le wat betreft den aanleg van de baan op Voorne en Putten het zoover te brengen, dat een wetsontwerp houdende onteigening kan worden aangevraagd waar de eerste ter-visie-legging daarvoor bereids in afge- loopenen 2e wat de baan op Goeree en Overliakkee aangaat, om daar tot de eerste ter-visie-legging te kunnen overgaan. Ik geloof, ifiijnheer de Voorzitter, met deze mededeelingen te kunnen volstaan ter beantwoording van de vraag door den ge- achten afgevaardigde uit Middelharnis ge steld. De heer Kuijpers. Mag ik het geachte lid van Gedeputeerde Staten wel zeer dan ken voor de uitvoerige beantwoording van mijne vraag. OVER BEMESTING. III Stikstof is een noodzakelijk voedsel voor de plant. Geen orgaan, geen cel zelfs of er komt stikstof in voor. De vooropgestelde bewering behoeft na de vermelding van het daar even genoemde feit zeker niet nader aangetoond. Vanwaar haalt de plant hare stikstof? Ziedaar een vraag dus van het hoogste ge wicht. Het antwoord moet luidenuit den grond. Een groot aantal landbouwgewassen, zooals tanve, haver, gerst, rogge, aardappelen, bieten, knollen, karvvij, enz. missen het ver mogen om luchtstikstof op te nemen. Zij moe ten derhalve stikstof in den bodem vinden. De kiemplanten ontwikkelen zich ten kóste van de stikstof en andere verbindingen, die ze in het zaad aantreffen. Maar zijn deze ver bruikt, is er niets dan de ledige zaadhuid over gebleven, dan houdt alle groei op, wanneer geen stikstofmest in de umgeving wordt aan getroffen. Doch is deze wel te vinden, (natuur lijk mogen phosphor, kali en andere stoffen niet ontbreken) dan zal de groei voortgaan en de kleine kiemplant spoedig een flinke ferme plant zijn geworden. Is het nu onverschillig, welke stikstofverbin ding voor de planten is te vinden Oppervlak kig beschouwd zou men dat wel zeggen, want stalme t, guano, ammoniak, salpetet, beende- renmetl, hoo ameel, alle bevorderen in meer de ;e of mindere mate den groei. Maar niet al le evenveel en even spoedig. Dat weet immers ieder praktisch landbouwer heel goed. Wan neer we vroegenvan welke der opgenoemde meststoffen heb ge het vlugst resultaten gezien, dan zou 't artwoord door ieder gegeven zijn vail chilisalp e En zeer zeker is 't dan de praktijk, die u dit antwoord in den mond geeft. Maar ook de theorie heeft zich met't antwooid op genoemde vraag bezig gehouden. Zij heeft getracht te weten te komen, waarom juist chi- lisalpeter 't best en 't snelst werkt van alle stik- stof-mestsoorten. En hebben de natuuronder zoekers 't waarom kunnen vinden Zeker. Ze hebben geleerd, dat de stikstof uit den bodem door de planten alleen in dien vorm kan worden opgenomen, als waarin ze in chilisalpeter voorkomt Alle stikstofverbin dingen moeten alzoo alvorens ze door de plan ten kunnen worden opgenomen omgezet worden in salpeterstikstof, 't Is daarom, dat ze geen van alle zoo snel en zeker werken. Maar ze zullen toch ook werken, hoor ik u weer vragen Zooals ik zeide, eerst dan, als ze omgezet\/.\]rr in salpeterstikstof en deze omzetting geschiedt niet altijd even spoedig, ja 't kan zelfs gebeu ren, dat de omzetting uiterst langzaam geschiedt omdat lucht en warmre onvoldoende kunnen doordringen tot de plaatsen waar de omzetting moet geschieden. Is er intusschen voor gezorgd dat door 't aanbrengen van chilisalpeter vol doende salpeterstikstof aanwezig is, dan kan de groei in elk geval (als ook voldoende phos - phor en kali en aanwezig is) ongestoord door gaan. M. Soiumclsdijk.. Bij kouinkl besluit is aan J. v. d. Brugge, gewezen cipier van het opgegeven huis van bewaring alhier verleend een 2de pensioen ten laste van den staat van f 45. 's jaar. De vereeniging vDorcas" alhier heeft weder aan een 50 tal behoeftigen 111 deze gemeente dek- en kleedingstukken uit gereikt. Moge deze vereeniging weer zoo in staat worde gesteld dat zij de volgende winters nog meer zal kunnen doen, was wel te wensclien. Door Ged. Staten dezer Provincie is gedurende de jaren 1902 en 1905 ontheffing verleend in vak j. (vrijs-en ordeoefening) aan de openbare Lagere school alhier. Verslag van het verhandelde in den gemeenteraad van 16 Dec.,vocrm. 10*12 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Yoorzitter worden de rotulen gelezen en goedgekeurd. Is aan de orde Ingekomen stukken. le. Yan Ged. Staten de terug ontvangen en goed gekeurde rekening over 1900 alsmede de verpachting van het grasgewas, op het kerkhof aan J. Troost alhier. 2e. Begrooting over 1902. 3e. Wijziging der politieverordening welke met bekwamen spoed terstond zal worden genomen. 4e. Vrijstelling voor den tijd van 2 jaren tot het geven van onderwijs in de vrije en orde oefeningen aan de O. L. School, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Komt ten 5e. aan de orde een schrijven van het Burgerlijk armbestuur en Weeshuis alhier waarin genoemd college bericht dat zy genoegen neemt in de voorgestelde ruiling van grond achter de Nieuw straat gelegen, mits dat de te maken kosten voor rekening van de gemeente komen. Wordt aangenomen. 6e. Wordt besproken een regeling te brengen in het her hal ingsonder wijs. Voorts werd besloten machtiging te vragen tot eenige af en overschrijving, alsmede toevoeging op de begrooting 1901. Aan de orde is nu, de verkiezing voor een lid van de plaatsel. schoolcommissie. Op de aanbeveling ston den de HoerenC. Groenendijk en J. L. Armstrong, waarvan eerstgenoemde wordt benoemd. Daarna wordt voorlezing gedaan van een aanbeveling van twee- heeren ter vervulling van de vacatura in het college van regenten van het weeshuis, ontstaan dn or het bedanken van den heer J. Vis Gz.. welke heeren waren M. Koeman en J. v. d. Wende Jz. Tot stemming overgegaan zijnde bleek dat op Koo iman 2, J. v. d. Wende 4 en D. Joppe Gz. 1 stem was uitgebracht, zoodat de heer v. d. Wende gekozen was. Daarna wordt besloten de heer Vis, een dankbe tuiging te zenden, voor de vele diensten door hem als voorzitter van genoemd college verricht. Na nog eenigo besprekingen over de straatverlich ting wordt de vergadering gesloten. Middelharnis. Vrijdagavond werd ten huize van een hoogst vriendelijk gastheer den heer Adriaanse, eene eerste vergadering belegd van voorstanders van Protectie voor Landbouw en Nijver; eid. Van de zeven personen, die uitgenoodigd waren een en ander te bespreken, waren zes verschenen ter wijl de zevende door huiselijke omstandig heden verhinderd was. Uit de besprekingen bleek, dat de Bond en dus ook elke Afdeeling op dit o o ge li- bit k niet anders kon zijn dan propagandaclub, voor protectie op 't graan, omdat de Regee ring pertinent had verklaard in de vierja rige periode' geen protectie van het graan aan de orde te stellen maar ook anderzijds dat ze met 't oog op de verhooging van invoerrechten op bewerkte artikelen meer actief kan optreden. De Hond, die beoogd wordt, zal dus in zijn vaandel schrijven Protectie. Protec ie voor den Landbouw, zij 't ook dat er in deze vier jaren geen kans zal zijn om graanrechten te krijgen. Protectie voor de Nijverheid, gedachtig aan de bewerkte artikelen uit 't Buitenland. Gekozen werden tot Voorz. e:a Secret, de heeren Adriaans en van der Waal, die meenden te moeten bedanken, waar deze functies nog al practische kennis eischten van landbouwzaken, enz. en dus landbou wers hiervoor meer op den voorgrond moes ten treden. Zij hadden wel de zaak opgeworpen en gesteund, maar de landbouwer was hier ei genlijk de naast-bij betrokkene. Daarna werden gekozen tot Voorz. de heer H. Schoonejougen Jacztot Secret, de heer L. M. Born en tot Peuningm. de heer M. Gideon, allen van Middelharnis. Dit bestuur zou voorlodptgin eene groo- tere vergadering zouden definitief de be- tuursleden gekozen worden. De Afdeeling Middelh.-Sommelsdijk telt thans reeds ©p papier een 25 leden. Met de genotvolle gedachte iets tot stand te hebben gebracht wat tot heil van den Landbouw en tot bevordering der Nijver heid kon strekken, keerde ieder »uaar zijn tente Een woord van dank aan den heer Ari- aans moge hier niet ontbreken De verkiezing van candidaten voor één lid van den Gemeenteraad ter vervan ging ontstaan door het vertrek van den heer J. H Birkhoff is bepaald op Donder dag 2 Januari 1902. In de op 13 dézer voor deze gemeente gehouden zitting van den Militieraad te Dirk- sland is voor den dienst ongeschikt bevonden de loteling J. Jordaan, zoodat als nu in werkelijken dienst opgeroepen zullen worden, L. M. Vroegindeweij, P. van der Kooij, J. Wielaart, G. van Gelder, M. de Koning, J. L. Meijer, A. de Waard, A. Looij en J. A. van Dis. Stacl aan 't Haringvliet. Eenige riethakkers van hier, werkzaam op de Tien Gemeten, werden Donderdag 12 dezer, op het Haringvliet, door storm overvallen, en bij den Pallandpolder doornat aankwamen, waarna zij te voet huiswaarls keerden en den volgenden morgen pas naar hun werk konden terugkeeren. Den Bommel. Maandagmorgen jl. ge raakte schipper K. v. D. geladen met pulp op den Oostberm der haven alhier. Schipper W. J. Kerpel zeilde direct daarheen ,die een gedeelte der lading over nam Bij hoog water kwam het schip weer vlot. In de op Vrijdag gehouden zitting van den Militieraad is de loteling C. Konings wegens lichaamsgebrek afgekeurd voor den militairen dienst De volgende personen zullen dus worden ingelijfd 1 Jan van Sint Annaland. 2 C. Kievit. 3 A. J. D. van der Welle. Ooltgensplaat. Jl. Donderdagmiddag is het Duitsche sleepschip „Vereeniging 21", kapitein Burchhauser, in het Hel legat alhier gestrand met stukgoed be stemd naar Antwerpen. Het grootste gedeelte stukgoed werd overgeladen, wijl het schip gebroken was, en vertrok den volgenden dag met drie sleepbooten naar Dordrecht. Oude Tonge. Zaterdag 28 December a.s, zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer A. Slis alhier, benoemd werd als pen ningmeester van de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge, den Molen polder en den Magdalenapolder, allen ge meente Oude Tonge. Nieuwe Tonge. Bij koninkl. besluit is gehandkaaft het besluit van Ged. Staten, waarbij verklaard werd, dat dhr. Breesnee ten onrechte is toegelaten als lid van den raad alhier, omdat zijn mede-candidaat, de heer J. Houtaar bij eerste stemming geko zen had moeten zijn verklaard eu alzoo geen herstemming tusschen beiden was noodig geweest. Dil'kslaml. Alhier is een afdeeling opge richt van de Collectantenvereeniging »Zuid- Afrika« te Dordrecht Het doel der vereeni ging is van gevoelen, gelden te verzamelen voor de Boeren, maar toch beoogt ze nog iets bizonders. 't Is toch te voorzien dat bij 't einde van den oorlog, de kassen der verschillende comite's zullen ziju uitgeput, en juist dan is er dadelijk geld noodig om de vrijgelatenen, die meerendeels zonder huisvesting, voeding en geld zijn, te helpen. Dit nu is het doel van de Collectantenver eeniging »Zuid-Afrika En dus ook van den Dirkslandschen. Het Bestuur begaat uit de Heeren: Mr. C. Zaaijer, (Burgem.) Voorz. A. van Oversteeg, (Hoofd der Chr. School Sec.-Penningm.) H. Braber. Dr. G. J. Rinkel, (Arts.) en Adr. van der Wekke. Zij zal blijkens een rondgebrachte circu> laire in 't midden van iedere maand een

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3