:nk. tsche Jen EN. [ergoedere. Somme FEUILLETON. Steeds hooger. lelharnis, I ÏCHIEDAIV inketbakke ha mi, !n, enz. e Een gedwongen vasten. P. SWAP hoek Ka NDEERD HIKKE >en A, Boer, LAAGSTE Pil ïolaad-Artikelen Hrieeen aan mijn vriend te H leidorp. Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededelingen Volkeren der Aarde. Heclames, Jiededeelingen ens. De Oorlog*. Wijnstrai fabriek DE 'terdam, hang 2 ftoope en Fiji Nette aflevering 6. "Rt I Middell Tm Flink begrensd en omlijnd niet vaag en algemeende richting aangewezen, waarin onze Regeering en elke Regee ring moet gaan om onder Javaan en Indo- Europeaan onder Atjhinees en Djam- biër onder den zegen Gods, welvaart en geluk te verspreiden. De actie, door onze antirevolutionaire pers, al sinds een twintigtal gewerkt om ons volk te doordringen van het besef, dat wij eene zedelijke roeping hebben tegenover onze koloniëndat wij die koloniën niet hebben om er maar van te trekken en te plukken, heeft vrucht gedragen, 't Was in de Kamer merkbaar niemand, noch liberaal, noch socialist óf ze stemden hierin overeen, dat we tegen over Indië krachtig handelend moeten optreden; geen geld spareD, waar de welvaart van den inlander erdoor bevor derd kan worden. Zeker in de laatste jaren liep het li berale wagentje geheel op ons in vroege re jaren reeds aangewezen spoor en dank baar mogen onze voormannen, mag on ze partij terugzien op de vrucht, die al haar spreken en protesteeren en verma nen gehad heeft opjde liberale gemoederen. Nu zien we de vrucht en de liberalen zien het o«k. dat onze beginselen op dat punt uitstekend waren en zijn. En nu nog geldt het, en zal het blij ven gelden ook in Iüdië moet gewerkt in de eerste plaats om den Javaan den Christus te brengen. Eerst het geestelijk welzijn bevorde ren,dan volgt het stoffelijk welzijn van zelf. Niet alleen 't stoffelijk belang maar ook en vooral het geestelijk en zedelijk belang, moet behartigd worden, dan zal er in Indië voorspoed zijn. Of zooals de heer Idenburg sprak Niet vermeerdering van ons bezit vermeerdering van onze macht, vermeer dering van onze eervermeerdering van ons kapitaal, is doel van koloniaal bezit, maar het opheffen der inlandsche bevol king. Niet egoisme mag richtsnoer zijn in ons koloniaal beleid, maar door hoo- gere motieven moet dat worden beheerscht. Niet macht is dt rechtsgrond, maar de zedelijke roeping van een hooger ontwikkeld volk tegenover lager ontwikkelde natiën, die niet van een mindere soort zijn dan die trestersche volken, maar die met die volken het eene organisme der menschheid vormen een zedelijke roeping om de volkeren van den Archipel op te voeden en op te leiden, opdat zij in geestelijken en stoffelijken zin geleidelijk hooger standpunt mogen inne men opdat zij geestelijk, oeconomisch, politiek, tot meerdere zelfstandigheid mo gen worden geleid Niet slechts in stoffe lijken, doc hook in geestelijken, zin. Ik zou willen zeggenvooralin geestelijken zin. In de geestelijke zijde der verheffing ligt de kiem voor de verheffing op stoffelijk gebied. (Hand. bldz. 106.) Wij kunnen uit deze rede niet meer aanhalenmaar dit is zeker, dat onze tegenstanders ook van den heer Idenburg hebben kunnen vernemen, hoe Indië, naar antirevolutionaire beginselen bestuurd, geluk en welvaart zeker zal ervaren on der den zegen Gods. Dat Minister van Asch van Wijk geene moeilijke taak had om enkele liberale spre kers en den heer van Kol, socialist, te beantwoorden, zal ieder wel begrijpen. In de hoofdzaken was ieder't met den bekwamen minister eens. Met hem ga Indië een sehoone toekomst tegen en er geschiede, wat de heer Idenburg namens de antirevolutionaire leden uitsprak Er zij vrijheid voor de zending. De beletselen tegen den overgang tot het Christendom worden weggenomen. Het Christelijk kirakter van ons volk worde niet verloochend door den schijn aan te nemen, alsof wjj godsdienstloos, zoo niet nu en dan Mahomedaans zijn. Erkend worde, dat, waar het Chris tendom ons gemaakt heeft tot wat wjj zijn, uitbreiding van het Christendom in het belang van de bevolking moet geacht wor den, Amice Het komt zoo zelden v*or, zoó'n titu- (19) //Laat Betje nog eens bij mij komen// zuchtte Laura, want zij herinnerde zich, dat Betje iets gezegd had, waaraan zij toen geen aan dacht had gewijd, maar dat zij nu weer wilde booren, omdat het haar gesproken had van //redding//en deze had zij immers boven alle dingen noodig //Betje kan niet komen, julirouw!// ant woordde de verpleegster, //Zij is weg.// //Weg?// hernam Laura. //Waarom is zij weg Zij heeft u laatst door hare domme woor den zooveel erger gemaakt. Hoe zouzeudan nu goed kunnen doen Zeg m ij maar wat ge verlangt; ik denk, dat ik u wel zal kun nen helpen.// //Zij sprak,// zeide de kranke, //over mijne ziel, die gered moest worden. Eén was er, die het deen kon. Het was het was Jezus. Maar ik ken Hem nieten ik weet niet hoe Hij mijne ziel zat redden De ziekenverpleegster stond verlegen. Voor latuur in de zoogenaamde „bourgeois- of burgerpers", zoo'n titulatuur van Burger- Redacteur", zooals verleden week in Voor uit", dat mijn aandacht er aanstonds op gevestigd werd en het socialistische op schrift voerde mij terug naar de dagen der Fransche Revolutie, toen de dames zich wenschten te kleeden als Rousseau om een bleeke gelaatskleur te krijgen zich lieten aderlaten en veel karnemelk dronken toen velen schoenen droegen met de kleu ren van Parijs, n 1. rood en blauwtoen mej. de Genlis, gouvernante bij den Presi dent der Nationale Vergadering, Philips van Orleans, aan haar vingers een stukje steen droeg, afkomstg van de gesloopte Bastille of Staatsgevangenis toen anderen bij den koopman Palloy medaljes gingen koopen, van de kettingen der gevangenen gemaakt. Naar de dagen, toen de gelijkheid aller menschen werd uitgeroepen (26 Augs. 1789) naar de dagen der Fransche Revolutie, waaruit ik dezer dagen nog het volgende treurig tafreeltje las. Voor de revolutionaire rechters te Parijs werd een man gebracht, die aan deze misdaad schuldig was, dat hij tot eene aristocratische, een rijke familie behoorde. Hij was oud en grijs. Gevangene" zei de rechter, die vroeger hef schreeuwerig beroep van lorrenboer had uitgeoefend en 't stil bedrijf van dief als er geen vodden te koopen warenhoe is uw naam Markies de Sint-Cyr sprak de grijsaard. »Het woord >Markies" bestaat niet meer, bromde de voddenraper-diefalles heet burger »Dan De Sint-Cyr", verbeterde de be schuldigde. De is een aristocratisch voorvoegsel, hernam de rechter, dat past niet voor een burgernaam. Welnu, dan heet ik Sint-Cyr. »Sint, sint, zei de rechterer bestaan geen heiligen meerde oude godsdienst is afgeschaft." »Dan zal ik me tevreden moeten stellen met den korten naam Cyr", sprak de grijsaard. »Sire was de titel van den koning", hernam de democratische voddenraper, en de Koning is onthoofd." »Dan geef ik het op, zei de beschul digde, onwillekeurig lachende. Nu moet gij het zelf maar verder weten, Burger-Rech ter, want gij hebt mij zoo klein gemaakt, dat er bijna niets meer overblijft, dat te recht gesteld kan worden. Deze scherts, hoe rampzalig zij ook mocht zijn, bracht den Markies nog geluk aan, want de voddenraper-dief was zoozeer bekoord, ook door zijn eigen geestigheden, dat hij den gevangene de vrijheid schonk. Die geest van den rechter vaart nog rondin elke stad, in elk dorp leven nog de beginselen van Rousseau. Ontkenning, miskenning van rang en standwegdoezeling van de lijnen tot on zichtbaar wordens toe, van stands- enbe- roepsverschil, 't is alles revolutie. De dienstmeid lijkt juffrouw; de juffrouw laat zich graag mevrouw noemen de knechts zijn »heeren" de dienstmeiden »dames'' eu ieder jaagt naar, en eischthetgeen hem of haar niet altijd bekomthet lagere moet omhoog. Maar ook anderzijds, is ei afkeer van hem of haar, die boven ons staathet hoogere moet omlaag. Dat is ook revolutie. Neen, ook dat behoort tot het hand haven der Christelijke grondslagen, dat elk zijn eigen stand, houde en niet jage, om de grenzen van anderen, van hoogeren stand uit te wisschen. Een dienstbode is en moet in haar stand dienstmeid of dienstbode blijven. Geen dame Een juffrouw moet juffrouw blijven en zich den titel van mevrouw niet willen toeëigenen. Ieder zijn rang en stand, waarin God hem of haar heeft geplaatst. Een arbeider worde geen ^Mijnbeer" een Mijnheer geen ^sjouwer" in kleeding, in woord en daad. Ieder in zijn stand leve, zooals die stancl dat eischtniet meer en niet minder. Dat is Gods ordinantie. Dat is een Christelijke grondslag onzer samenleving. de behoeften van het kranke lichaam wist zij dikwijls raadmaar hier baatte geen handige hulp geen verbeterde houding geen lichamelijke verkwikking of lafenis hier moest aan het innigst verlangen der ziel voldaan worden; van die ziel, die gelijk het hert schreeuwt naar de waterstroomen verlangde en dorstte naar God, naar den levenden God. Hoe knap hoe degelijk, hoe nauwgezet de oppasseres ook mocht zijn in haar dagelijksch bedrijf aan dat zielsverlangen kon zij niet voldoen, opgevoed als zij was in eene richting, die den Zaligmaker niet doet kennen als den eenigen Behouder van onze onsterfelijke ziel. //Jezus zeide zij, //Hij was eenedel mensch, zooals vóór of na Hem nooit iemand heeft geleeftHij is ons voorbeeld, dat wij allen moeten navolgen.// //Dat heb ik nooit gedaan//, zuchtte Laura weder. //Ik heb er zélfs nooit aan gedacht, Ach, dat maakt alles nog erger. Wat moet ik beginnen?// //Rustig zijn, lieve! Leg uw hoofdje neer en pijnig het niet met dergelijke vragen.// Maar Laura kon het hoofd niet rustig ne- derleggen, en de verpleegster kon met al hare raadgevingen haar patiënt niet tot bedaren brengen. Toen bedacht zij zich, dat in den Bijbel dat boek, waaruit zij dikwijls ver klaringen had hooren geven door een zeer En 't is eene revolutionaire uiting, wan neer het publiek in eene vergadering aan gesproken wordt metdames en heeren Gods ordinantie luidtde man is het hoofd der vrouw en daarom woef het zijn heeren en dames en niet andersom Alles zijn eigen rang, zijn eigen stand. Anders te willen is revolutionair. Tegenover die Revolutie ook het Evangelie. Geloof mij, Uw vriend JAN. PLOE GEN. Zoo langzamerhand is iedere landbouwer weer klaar gekomen met ploegen. Bij al het land ligt zooals men 't noemt, op de winterveurcc. En als nu straks de vorst komt en de boven gebrachte aardlagen flink hard en korsterig doet worden, dan zal aanstaande voorjaar wanneer de winterveur« dient uitgeëgd te worden, de grond heerlijk »mul« zijn. Hij is dan weer geschikter geworden tot het voorbren gen, het produceeren van een nieuwen oogst. Maar zou nu het doel van 't ploegen alleen lijk wezen om hen beter »mul« te laten vriezen Volstrek niet. Want als dit het eenige doel was, waarlijk, dan zou men soms niet zoo'n moeite be hoeven te doen, in 't najaaar met ploegen klaar te komen. Ons zijn wel gevallen bekend, dat iemand niet met alles gereed kwam en dus een enkel stuk ongeploegd bleef liggen. Toch had ook op dit ongeploegde stuk de invloed van de vorst zich goed doen gevoelen. Dit was duidelijk waar te nemen, toen men den grond met een ijzeren egge zwaar ging opbreken. Hij was goed verkruimeld. Het doel van het ploegen is in de allereers'e plaats om zooveel mogelijk van den grond, die gedurende eene groeiperiode of nog langer meer of minder van de lucht afgesloten was, naar boven te brengen. Want het is noodig, dat de lucht nu daar eens goed bij kan. De ploeger moet dus zorg dragen, dat er zooveel grond bloot komt, als maar eenigszins mogelijk is. Menigeen meeut dat dit alleen van den ploeg afhangt, dat en het schaar en het strijkbord van dit werktuig hierop invloed uitoefenen, en dat de ploeger hieraan niets kan toe of afdoen. Deze meening nu is ten eenennfiale verkeerd. Want de grootere of k einere opper vlakte van de omgewende aarde hangt alleen af van de verhouding tusschen de diepte en de breedte van de voor. Hierop wordt door menigen ploeger geen acht geslagen en toch is dit beslist noodig, wil hij zooveel mogelijk grond aan de lucht bloot stellen. De wiskunde levert ons het bewijs voor het door ons bedoelde feit. Dit bewijs nu zal door velen niet gevolgd kun nen worden en daarom geven wij alleen het feit. De bedoelde verhouding moet zijn als 1, staat tot 1.4. Als men dus 1 dM. diep ploegt dan moet de breedte 1,4 dM. wezen of bij 10 cM. diepte behoord een breedte van 14 cM. Voor verdere getallen kan 't nu wel gemakke lijk berekend worden. Wil men b.v. 8 cM. diep ploegen, dan vindt men de gewenschte breedte door 8 keer het tiende deel te nemen van 14 cM. dat is 8 m. 14 mM.is 112 mM. of 11,2 cM- M. Vragen ea Antwoorden worden kos teloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben Vragen. 191. Heeft slootaarde een groote bemes- tings waarde. Een boer. 192. Hoe kan het komen, dat de eene ploeg veel zwaarder vooruit is te krjjgen dan de andere Beide zijn presies van het zelfde model. L. 193. Is het voordeel, dat het bewer ken met een moorploeg oplevert wel in overeenstemming mei de moeite en de kosten (arbeidsloon), die dit werk noo dig maken Dezelfde. 194. Ik|hebeen morellenboompje, laag stam, geplant in 1892 in tamelijk zwa- ren kleigrond, welke voorat goed bemest en omgewerkt was 't groeide voorspoedig op tot er in 1897 de gomziekte in kwam en wel zoo hevig dat ik in 1899 genood zaakt was er de „kop al te zetten" met dit resultaat dat ze nu dood is. Wat is de oorzaak en hoe moet ik handelen als ik een andere aanplant J.8. Antwoorden en Mededeelingen. 188. Mee de uitdrukking „zware gronden zijn de lichtste" bedoelt men gewis, dat zware gronden op het gewicht de lichtste zijn. Hoe meer zand een bouw- larg bevat, hoe gemakkelijker de grond te bewerken iswant zand is zwaarder dan klei. Wie hieraan nog twijfelt, gooie een beetje klei in een glas en wat zand er boven op en giete er vervolgens wa ter bij, dan omgeroerd en na een poosje blijkt het zand onder de kleideeltjes te begaafd prediker der zoogenaamde //verlichte richting// wel eens woorden en zinnen had gelezen, die, zooals ze daar stonden de on miskenbare bewijzen droegen van de Godheid van Christus; van Christus, die gekomen was om de verloren menschheid schuldvergeving en zielevrede te brengen, maar welke woor den door den talentvollen man ontdaan wer den van al wat van hungoddelijken oorsprong getnigde. Zou het niet goed zijn dien Bijbel voor'den dag te halen, en deze arme, onrus tige kranke daaruit voor te lezen Zouden die woorden, zonder eenige verklaring er aan toe te voegen, haar niet tot klamte kunnen brengen Zij zou het beproeven. Snel stond zuster Lina op en zocht in haar kof fertje naar haren kleinen bijbel, dien z met eenige andere boekjes altijd bij zich had, als zij in eene verpleging was. Zij bladerde de Evangeliën door en zeide tot Laura, wier oogen al hare bewegingen gevolgd hadden //In dit boek staat van Jezus geschreven. Ik zal u hieruit iets voorlezen.// Wat zou zuster Lina voorlezen? De Evan geliën waren zoo rijk van inhond. Er stond zooveel en zoo velerlei in geschreven. Waar zou zij beginnen, en waar eindigen Wat zou de kranke het meeste goed doen? De vader, die in de Hemelen is, schept geen enkele waarachtige behoefte aan Zijn heil in liggen. Het zand zinkt eer dan de klei. Een oud leerling v. d. cursus. 189. Als waterstot verbrandt, dan ont staat er water. Dit is de beteekenis van de uitdrukking: „Het verbrandingspro- dukt van waterstof is water." Dezelfde. 190. Dat hoorde ik laatst van een schipper. Hi, zei mij, dat de Elakkee- sehe Jammen veel slechter gesorteerd worden dan andere. Dat noemde hij als de eenige oorzaak van de lagere notee ring. Een lezer. 182. In verband met de vraag betreffen de brongas deelde een onzer lezers ons mede, dat bij bereid is, tegen vergoeding van reiskoeten en daggeld, de zaak te komen onderzoeken. Wij hebben zijn adres opgegeven aan den inzender van vraag 182, doch meenden wellicht in't belang van andere lezers, goed te doen het bo venstaande in deze rubriek bekend te maken. Red. Tuin en Landb. Die Ieren. De verkiezing van een lid van het Lagerhuis in het Iersche district Galway ter vervangen van den conservatief Morris, die pair geworden is, heeft den vol genden uitslag gehad Lynch (nationalist) i247 stemmen, PlunckeT (conservatief) 473. Het merkwaardige hierbij is, dat de gekozene in Transvaal tegen de Engelschen heeft gevochten als bevelvoerder van de Iersche brigade, en zoo vraagt men zich at, wat er gebeuren zal wanneer hij zich in Engeland waagt om zijn mandaat te ver vullen en zitting te nemen in het Lagerhuis. Een arrestatie en vervolging wegens hoogverraad kan alsdan moeilijk uitblijven. Van den anderen kant zal het de regee ring wellicht moeilijk vallen te bewijzen, dat Lynch aan d ezijde der Boeren gevochten heeft. We zijn benieuwd naar wat er ge beuren zal. MITSCHLAND. De opwinding van het Duitsche volk tegen Chamberlain en in 't algemeen tegen de Engelsche gruwelen in Zuid-Afrika be reikt zulk eeu hoogte, dat de Pruisische regeering het noodzakelijk heeft geoordeeld de provinciale overheden bij rondschrijven te verzoeken, »den welgezinden burgers het gevaar voor te houden van verstoring der betrekking tusscheu Engeland en Duitsch- laud.ct 't Zal wat helpen! Uit Philadelphia wordt geseindDe Duitsch-Amerikaansche nationale bond heeft een petitie-circulaire rondgezonden, in 4000 exemplaren, aan alle Duitsche vereenigingen van Noord-Amerika, waarbij deze het Con gres verzoeken, uiting te geven aan hun sympathie voor de Boeren. Men rekent op millioenen handteekeningen. 20 Cent per regel. De nog jeugdige Christiaan van der Weide wonende te Hollandscheveld provincie Drente was door eene ernstige ziekte aan getast die sedert jaren duurde. Hij bad langen tijd er tegen geworsteld doch zonder eenig succes, tot dat hij op zekeren dag een middel gevonden bad dat hem de kracht en levenslust terug gaf. Deze kracht werd hem gegeven door een krachtige hernieuwer van het bloed n.l. de Pink pillen van Dr Williams Met welke vreugde en met welk een gevoel van dankbaarheid schrijven zijne ouders ons bet volgende Bij deze betuigen wij U onzen hartelijken dank voor de herstelling van onzen zoon r/f? Christiaan van der WEIDE, volgens portret. het hart van den zondaar, zonder die behoefte ie bevredigen. Hij doet Zijn werk niet ten halve. Terwijl de vingers van de verpleegs er de bladeren van het Heilige Boek langzaam en zoekend omsloegen, wees God zelf haar het onderwerp aan, dat Laura op dat oogen- blik noodig had. De oogen van zuster Lina bleven rusten op de gelijkenis van het Ko ninklijk Bruiloftsmaal, waartoe zoo velen ge- noodigd worden. Die gelijkenis trof Laura. Haar hart had altijd behoefte gevoeld aan vreugde en uaar zij nooit een andere dan aard- sche vreugde gekend had, had zij d i e slechts nagejaa d met alle krachten. Nu echter vernam zij voor het eerst, dat het Koninkrijk Gods louter vreugde is, waarbij de schitterendste bruiloft op deze wereld slechts een zwakke vergelijking kon genoemd worden en haar* verlangen om hiervan meer te hooren en te begrijpen, werd hoe langer boe sterker. //Zon dut waarheid zijn?// vroeg Laura, //en niet slechts een mooi verhaal //De Heer Jezus heeft deze geschiedenis verteld: en Hij was iemand, die de waarheid sprak want Hij was volmaakt,// luidde het antwoord. Met deze uitlegging was Laura tevreden. Zij dacht en niet over na, hoezeer deze woor den in tweestrijd waren met de leer die de voorlezeres was toegedaan. Indien immers de docr Uwe Pink pillen hij was lijdende aan eene maagziekte en bloedarmoede. Thans kan hij weder zijn dagelijks werk verrichten, wat hij in langen tijd niet had kunnen doen.0 Hij was erg bleek er uiterst zwak geworden ondanks alle zorgen ver ergerde zijn toestand. Eene toevallige om standigheid redde hem. Met zooveel lof over de werkdadigheid der Pink pillen hebbende hooren spreken, wilden wij ze voor hem aanwenden en hij heeft aan hen zijn behoud te danken. Hij beeft zijne krachten teruggekregen, hij is frisch en gezond, zooals hij vroeger nog nooit ge weest is. Wij kunnen Uwe Pink pillen een ieder met vertrouwen aanraden. J ongelieden als gij U verzwakt gevoelt, als gij duizelig zijt, dat Uw hoofd somtijds draait, als gij maagkrampen hebt, en die U verhinderen het geringste voedsel te nemen. Volgt alsdan het voorbeeld van Christiaan van der Weide en weet wel dat de Pink pillen van Dr. Williams, het bloed verrijkende, Uwe gezondheid zullen herstellen en uwe krachten zullen doen terugkomen. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, hoofdpijn en maag ziekten. De man zoowel als de vrouw kan de algemeene verzwakking door het gebruik der Pink pillen tegen gaan en een leven zonder ziekten zal door een zuiver en krachtig bloed dat de Pink pillen geven zullen, verzekerd zijn. Prijs t. 1.75 de doos. f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié,. Steiger 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS teSommels- djjk. Het eenige wat ditmaal te vermelden valt is een ernstig gevecht. In het noordwesten van den Vrijstaat is bij Villiersdorp, (een plaatsje aan de Vaal) een gevecht geleverd, dat slecht voor de Engelschen afliep, al liet KitCiie- ner het ook eerst als een besliste Britsche overminning voorkomen. Honderd spoor wegverkenners zijn gevangen genomen, ter wijl nog >andere verliezen^ werden gele den. Ook sneuvelde de Engelsche bevel hebber. Trouwens, in zijn nader telegram doet de opperbevelhebber ook al wat water in den vurigen wijn, die den Jingo's naar het hoofd begon te stijgen Men hoore maar »Uit een nader rapport van majoor Fishers gevecht bij Villiersdorp op 20 Nov. blijkt, dat in den nacht van den 19e eenige patrouilles, die uit zijn post te Rietfontein waren afgezonden, een weinig vóór de positie van het Zuidafrikaansche politiekorps aan de Kalkspruit, om een rug te bezetten welke Zinddrift bestreek den vijand in het bezit van dien rug vonden. Majoor Fisher rukte bij het aan breken van den dag voorwaarts naar den rug en werd zoowel van de noord- als van de zuidzijde aangeval en, maar nam een stelling in, die hem goede bedekking gaf. Om negen uur des morgens sloegen de paarden bij het zuidoostelijk einde van de positie op hol de oude historie en in de verwarring slaagde de vijand er in, Fisher's positie, onder vuur te nemen. Majoor Fisher en kapitein Langmore werden doodelijk gewond. De afzonderlijke troepjes welke door den vijand, die on geveer 350 man sterk was, werden gevan gen genomen, werden alle gedwongen zich over te geven voor 10 uur des ochtends. De colonne van kolonel Rimington kwam om elf uur op de plek aande vijand was toen, met uitzondering van een kleine achterhoede, afgetrokken, na de gevangenen te hebben vrijgelaten Kolonel Rimington nam den gewonden Boeren-commandant Buys gevangen. Tot zoover het relaas van Kitchener den 2 3 sten dezer uit Pretoria afgezonden. Een later telegram, van Reuter, zegt nog Na commandant Buys gevangen genomen te hebben, zette kolonel Rimington de rest van het Boeren-commando na en dreef het de Vaal over, naar het zuiden, nadat hij nog acht man gevangen genomen had. Ook de correspondent van vDaily News« seinde een verslagje van het gebeurde, Het Kantoor van di |s gevestigd hoej Schuin tegenover do .Fine Old Gold Sb err Roode Algiersche Ta Tirano, Roode Ital, Samos Spaansche Wijn Vermouth Bellardi, p. Wachenheimer |an het Gemee ;er<Ierij van [Fefoon 2845 in tTEERIIVC Sflden en Papiere Ws'oen en Ver NIEUWS 'Z ZIET El lijk en Omstreken bek paf 3060 cent per 1 per 5 ons. MARSEP billende soorten, alles Hie Boter a C5 cent I Ideaal-menscli, dien zij in den Heer zeggen te zien, nooit anders dan waarheid heeft ge sproken, waarom nemen zij dan niet-al Zijne woorden aanook niet cl i e, welke zoo on loochenbaar getuigen, dat Hij de Eeniggeboren Zoon des Vaders, is met geen ander doel in de wereld gekomen,, dan om voor zondaars den weg tot zaligheid te worden Het gehoorde had Laura's behoeften aan Gods gemeenschap nog grooter gemaakt en tevens hare hoop verlevendigd. Zou ook zij geen deel kunnen krijgen aan dat BruiloftS' maal in het Koninkrijk der Hemelen? Alleu die wilden komen, mochten immers komen? Was het niet de lust en wil van den Koning, dat allen zouden komen allen... de ellendigen, de verminkten, de kreupelen. En was zij, de eertijds gevierde sehoone, thans ook geen ellendige, geen verminkte, geen kreupele? Hare ledenmaten weigerden haar hun dienst, en haar hart was bekommerd en verslagen. O als zij komen mocht, dan zon zij komen tot dit Bruiloftsmaalmaar hoe zou zij kunnen komen. Zou in dat zelfde 'ooek de weg aangewezen worden die daarheen leidde Wordt vervolgd. ihlenierswarei icolaad. HEIJDEN, DIRK! Dte keuze Tan tela, WerkmaDsjek - Gebreide oudergoeder (wij de aandacht op 1 Fabrieks-en Handel _a^eeia verkrijgbaar [genoegen te berichten psorteerd zijn in allerl P®h) van 60, 50 en 40 PL dat mijne Boterlet [gebakken. j^kef, zorgvuldig veri n ve iden. 'leve,end, ÜEd. dw. J KILMEI -L A -g - I

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2