ILTJEU V Belangrijk. Advertentien. iomm< Steeds hooger. HH.Lan VEDER §ez. Schramm, e» si. si nzijn. Protestantisme en Liberalisme. FEUILLETON. Vraag DaaEi. Heclames, Mededeel mg en enz. Zonder krachten. Volkeren der Aarde. I0T0GRAAF lip straat 1 e 3S8*te MerlJ J. DB KORTE SZ.0ÜDET01E. tOEMDE D in der V ketbakl Kinderconfectie en Luiermanduitzetten. Houten's Ca van het Departement Middelharnis en Sommelsdijk, der Maatschappij tot Hut ran 't Algemeen. 1. ERDAM, tms enz. l-OPETj Lama's, Stoffen, Doekenl enz. -'paatdijk We hebben in onze voorgaande twee artikeltjes geciteerd, wat bekwame denkers over de twee stelsels hebben gezegd, 't Verschil is aangewezen! Nu de overeenkomst Ze komen hierin overeen, dat ze beide een stelsel zijn. In niets anders? Ons ten minste onbekend! Water en vuur komen hierin overeen, dat ze elementen zijn. Maar vuur wordt door water gebluscht. Precies zoo met de twee stelsels. Ze staan lijnrecht tegenover elkaar; wat het eene voor waar houdt, loochent het ander. Wat het eene erkent, ontkent het ander. Beide zijn hetelementen" in de zedelijke wereld. Daarin stemmen ze overeen. En zal men de macht van 't liberalisme nu breken, dan moet 't protestantisme als een krachtige waterstroom er op uitgegoten worden. Tegen de revolutie, tegen 't liberalisme het Evangelie. Maar hoe kunnen R. Kath. en Protest, nu elkander steunen. Op -politiek terrein, bedoelt ge? Uitstekend! Op kerkelijk terrein verschillen ze in zeer veel. Maar wel kunnen ze samengaan op staatkundig terrein Laten we volstaan met dit woord van Groen Practicale Godver loochening had Staat en Maatschappij ten onderste boven gekeerd, (1789) onderwerping aan God zou het eenige en genoegzame middel zijn tot wederopbouw van Staat en Maatschappij. De vrijheid zou, evenzeer als het gezag onder bescherming eener hoogere, dan men schel jke wet worden gesteld. Nederland was ien Christelijk land mocht er eene Staatkunde gevolgd worden, die het Christelijk beginsel in het Staats bestuur verloochentzich aan den Bijbel, evenmin als aan den Koran of aan de Zendavesta onderwerpt; een Deïstische zedeleer, voor allen goed, tot grondslag der opvoeding, verlangt, en in de strafwet, zonder hooger richtsnoer oj bedoeling, enkel op het nut en de veiligheid der maat schappij ziet." Van zulk een Staatkunde zijn.Protestant" eu Roomsch-Katholiek afkeerig Ze is hun beiden een reden tot strijd tegen 't liberalisme. Tuin- en Landbouw. TURFSTROOISEL. (Slot) Dat de mest, welke men krijgt door met turf- Btrooisel te strooien niet behoeft onder te doen voor door strooiing met stroo gekregen mest, bleek ons reeds. Het stikstofgehalte vanturfstrooiselmest is grooter dan dat van gewone stalmest. De uit werking van den eerstgenoemden mest zal dus ook grooter zijn, dan die van laatstgenoemden. De praktijk bleek in dezen in overeenstemming van de theorie. Bij een landbouwer werd een deel van 't vee met turfstrooiBel en een ander deel met stroo gestrooid. De dieren werden overigens geheel gelijk gevoed en verpleegd. Do mest, welke men van ze verkreeg, wérd op twee hoepen be waard en later op twee naast elkaar gelegen akkers ondergeploegd. De opbrengsten werden gedurende vier achtereenvolgende jaren verge leken. En telken jare sloeg de balans naar de zijde van den turistooiselmest over. Ziehier het lijstje, dat verder geen toeichting noodig heeft. In 'teerste jaar werd geoogst van turfstrooi- selmest 24086 KGt. aardappelen tegen 23036 E.G. van stalmest (stroomest). In 'ttweede jaar waren de cijfers 3705 E.G. roggeen 3210 EG Jln 'tderdejaar 2125 EG.boonen en 1455 EG. en in't vierde jaar 2475 EG. rogge en 2240 EG. "Wij zijn het dan ook geheel eens met den heer Bieleman, schrijver van „Onze Meststoffen" als hij zegt„Het gebruik van turfstrooisel in jaren, dat er weinig stroo gegroeid is, kan dus niet dringend genoeg worden aanbevolen. Land bouwers, die in de nabijheid van groote steden wonen en een goeden atzet voor hun stroo kun. nen vinden, vervangen ook in andere jaren dik wijls met voordeel hun stoo d»or turfstrooisel. M. HERRINGEN. 30 Oct. De veldarbeid in het algemeen zal hier spoedig gedaan zijn, vooral daarom zoo spoedig omdat de werkzaam heden bij voor tduring begunstigd werden door fraai weer. Aan dit laatste zal das denkelijk langzamerhand een einde komen, ook al ko men geen zeehonden tot vlak bij den wal, zooals gisteren het geval was. Hadden wij een ongunsiige of regenachtige herfst gehad, dan waren de boeren vermoe delijk genoodzaakt geweest hun bieten te wassclien ;j,bij eenigzins mistig of buiig weer, waren tarrabepalingen tot ongeveer 40 pCt. niet vreemd. Er bestaat geen twijfel ot de bondstarreer ders zullen dit jaar grooter bankje cadeau krijgen als verleden jaar. Verdiend hebben de menschen bet! Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 180. Hoe kooit het, dat boonen die niet beat gaar willen koken, dit wel doen, als men wat soda in 't water doet? Een huismoeder. 181. 'k Heb wel eens gehoord, dat men met zoutzuur kan onderzoeken, of er kalk in den grond zit. Hoe doet men dit J. te G. 182. Wjj hebben brongas gevonden bij 't boren van een put. Is 't nu mogelijk, te onderzoeken, of te laten onderzoeken hoe groot de voorraad is Z. Antwoorden en Mededelingen. s 175. Of eikenhouten kast met spon en zeem kan worden afgedaan Stellig wel. Des noods met zeepwater. Doch voorzichtig te werkgaan. Een lezeres. 176. Om kamerplanten van luizen vrij te houden, nijpe men do diertjes tusschen duim en wijsvinger dood. Als men niet te hard drukt, zal deze bewerking de planteD geen scha doen en wanneer men een weinig goed uitkijkt, kan men ze alle viuden. 177.. Wie koffie en thee laat kokeD, krijgt, in het kokende vocht benevens de stoffen, waar 't om te doen is ook looizuur. En dat maakt het vocht minder aange naam van smaak en teveDs schadelijk voor de gezondheid. 178. Vetvlekken uit vloerkleed P Pro beer eens met aether. Ge kunt dit vocht bij een drogist koopen. Het lost vet op en kan dus vermoedelijk wel helpen. Kom er met geen lucifer bij. Aether is zeer brandbaar. Een lezeres. 179. Wordt de plant met aardkluit uit een kleinere in een grooteren pot geplaatst, dan zal haar dit niet hinderen. Toch is 't in den regel beter het verpotten alleen in 't voorjaar te doen plaats hebben. Red. 15) Betje deed haar verhaal, waarbij vrouw Voorschoten in haar vermoeden versterkt werd, dal zij met een argeloos meisje te doen had, waaraan voor haar wel wat te verdie nen zou zijnvooral toen zij na onderzoek vernam, hoe groot hare bezittingen waren. Zij maakte onder het luisteren hare bereke ningen; en toen Betje uitgesproken had, namen hare scherpe trekken wederom iets gedwongen vriendelijks aan en sprak zij op Hemenden toon vJa, ja, kind de wereld is boos, en een mensch kan soms onschuldig genoeg in zijn ongeluk loopen. 'tls een naar geval, een heel naar geval. Dat je geen getuigen hebt gekregen, is nog het gekste van alles maar ik heb nog wel voor heeter vuren ge staan het moet al heel gek loopen, als ik geen raad meer weet. En als je maar alles doet, wat ik zeg, zul je zien hoe goed je nog terecht komt. Maar kom, we zullen eerst samen eens een kopje troost drinken. Je moet nu maar doen, alsof je hier thuis waart, want zoolang wij geen dienst gevonden hebben, kunt ge bij mij blijven voor heel weinig kost geld." Belje zag hare nieuwe beschermster aan piet een hulpeloozen blik, die scheen te vra 20 Cent per regel. Hoe verliest men zijne krachten en wat is het zekerste middel ze te herstellen Het geval komt zoo veelvuldig voor, zoo talrijk zijn zij die verzwakt zijn, dat het van belang is de zaak te onderzoeken. Verschillende oorzaken kunnen totdeal- gemeene verzwakking bijdragen. Zulks doet zich voor, 't zij tengevolge een9r ernstige ziekte, 't zij door eene geleide lijke verarming van het bloed veroorzaakt door de gebrekkige condities, waarin men zich bevindt. Indien gij bij voorbeeld leeft in een atmosphére, waar de lucht slecht is, verliest het bloed zijn roode lichaampjes, omdat het ontroofd is van de voor zijne kracht benoodigde elementen en kan dus het organismus niet meer voeden. De bloedarmoede doet zich voor en met haar tallooze verwikkelingen. Eens klaps gevoelt men zulke hevige pijnen in 't hoofd dat men meent men met een ha mer geslagen te worden. Men heefc pijneu in de zijde, die de ademhaling belemme ren en die een gevoel veroorzaken, alsof een scherp instrument in het lichaam werd gestoken. Men heeft geen lust meer in eenig voedsel en als de spijsvertering moet plaats hebben, heeft men eene ge waar wording van zwaarte op de maag gen //Hoeveel moet ge van mij hebben 11 We zullen alles later wel vinden, hoor, kind Maak je maar nergens bezorgd over En haar hoofd schuddende, alsof zij vol me delijden voor Betje was, vervolgde zij //Wei, wel 1 het is toch wat te zeggen om iemand zoo maar op straat te durven zetten. En dat nog wel om zulk een reden Dat rijke volk heeft geen gevoel en geen hart." //Ik zou heel graag spoedig een anderen dienst willen hebben," sprak Betje, die, niet tegenstaande de voorkomenheid van haar gast vrouw, zich toch door een onverklaarbare on rust voelde overmeesteren. //Zeker, kind dat wil ik wel gelooven. En ik zal ook mijn uiterste best doen om je zoo spoedig mogelijk aan een dienst te helpen, dat beloof ik je. Van avond zullen wij een advertentieblad koopen, en dan gaan wij er dadelijk op los. Ik zeg nogmaals't Is een gek ding, dat je geen getuigen hebt, maar toch zal ik er wel wat op vinden, dal je klaar komt. Met een beetje slimheid komt men ver in de wereld, en ik ben niet voor niemendal zestig jaar geworden." Vrouw Voorschoten deed dit moet ge zegd worden haar uiterste best 0111 haar gemak te doen gevoelen; maar dit lukte haar niet, voordat zij zich tegen het vallen van den avond op straat begaf, om aan een adverten tiebureau een courant te koopen. Toen eerst was Betje tevreden. Te zamen liepen zij de lange kolommen advertenties door, waarin dienstboden werde of wel krampen, flet bloed is verzwakt en dit is de ware oorzaak der ziekte, waaraan men lijdt. Gebruikt zonder aar zelen de beste hernieuwer van het bloed, versterker der zenuwen nl. de Pink pil len van Dr. Williams en weest verzekerd, dat Uwe gezondheids toestand zich zal wijzigen, verbeteren en uitstekend zal worden, went het is door de herstelling van het bloed dat de Pink pillen vele ziekten zullen genezen veroorzaakt door de armte van het bloed zooals de bloed armoede, die de algemeene zwakte ver oorzaakt, de bleekzucht bij de jonge meis jes, de neurasthenie en het rheumathiek. Het is tengevolge van hun gebruik dat de Heer M. van den Brink te Hons- wijk Tul "t Waal provincie Utrecht ons 'tvolgende schrijft; tot mijn grootste Juffr. van den BRINK volgens portret, genoegen kan ik U mede deelen als dat mijne vrouw veel beter is dan voor 4 maanden terug. Toen klaagden zij altijd over pijn in den rug, duizeligheid, ver moeidheid, 't welk gepaard ging met vree- aelijke hoestbuien, geen eetlust, wa3 on geregeld. Aan onzen verslaggever verhaalde Juf rouw van den Brink bij zijn bezoek, dat zij jaren en jaren lung een zwakke borst-had gehad, bij de minste koude vatte zij kou, steken in de maag, kort ademig, veel hoofdpijnoorsuizengen en steeds veel last aan koude handen en voe ten. Wat ik al aangewend heb is niet op te noemen, niets mocht baten en ik begon waarlijk aan de toekomst te wan hopen. Maar dank Uwe Pink pillen ben ik hier van bevrijd en zal Uw heilmiddel een ieder aanbevelen. Haar man schrijft ons nogzoowel mondeling als schriftelijk ben ik bereid de gewenschte inlichtingen te geven. Prijs 1. 1.75 de doos. 1 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoold-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS te Sommels dijk- Van over de grenzen. Keizer Wilhelm schijnt succes te hebben met zijn verduitsching van de Elzassars. De vorige week legde de nieuw benoemde bis schop van Mets, monseigneur Benzier, den eed van trouw af in de handen des Keizers. Z. M. zat op zijn troon en was omgeven door den kroonprins, den rijkskanselier, den stadhouder ran den Elzas en den onder staatsecretaris van dat wingewest. Als men nu weet, wat er te doen geweest is, eer deze bisschopszetel bezet was, daar de Keizer eischte dat de titularis een Duitscher zou zijn, dan kan men daarnaar bet succes der Germanisatie eenigzins afmeten. Ook benoemde de Keizer Dr. Spahn tot Roomsch-katholiek proi'esser te Straatsburg, tegen cle voordracht der faculteit in. Deze benoeming wordt door de Roomsche bladen zeer geprezen, al staat Spahn's katholicisme in verdenking wat zuiverheid aangaat. Hij heeft zich zelfs wel over den gewezen jezuïet graaf van Hoens'oroek waar- deerend uitgelaten. Maar zoo heel erg schijnt het toch met die onzuiverheid weer niet gesteld te wezen. Althans de //Germania// toont zich zeer verontwaardigd over een artikel van het Italiaansch Jezuitenblad //Voce della Veri- ta// waarin vermeld staat, dat Dr. Spahn door het Vaticaan geboycot wordt, en |het den katholieken studenten verboden is bij hem college te loopen. Het Centrumsblad zegt, dat gevraagd,die allerlei eigenschappen, algemeene zoowel als bijzondei e, moesten oezitten. //Laten wij er een nemen, waarin //terstond" om eene dienstbode wordt gevraagd," waagde Betje te opperen in haar vurig verlangen om een dienst te hebben." //Kind I" zeide vrouw Voorschoten bescher mend, t is je niet kwalijk te nemen, datje zoo spreekt, want je weet niet beter. De men schen, die //terstond" eene dienstbode noodig hebben, deugen nie', begrijp je? Je wilt toch zeker in een fatsoenlijken, goeden dienst ge plaatst worden, nietwaar //Natuurlijk," antwoordde Betje. //Nu, dan moeten we volstrekt niet wezen, waar //terstond" om eene dienstbode wordt gevraagd," sprak vrouw Voorschoten op een wijze, alsof zij verder op dat punt geen tegen spraak verwachtte. //Laat eens kijken,// vervolg de zij, terwijl zij met haar dikken wijsvinger langs de kolommen gleed, //wachtdaar heb ik wat Ik geloof, dat ik die men schen wel ken tenminste ik ken wel meisjes, die daar gediend hebben. Ja, laat ons daar maar eens naar toe gaan.// Hare schreden verhaastende, liep vrouw Voorschoten eenige straten voort. Toen bleef zij plotseling stilstaan, vestigde hare listige oogen op Betje en zeide: //Nu zal ik je eens iets zeggen, wat je goed moet begrijpen en onthouden. //Ik ben je moeder eu jij bent mijn dochter. Getuigen van je vorige mevrouw heo ik in mijn zak; ze zijn zoo prachtig,als iemand maar vprlangen kan.// dit leugens zijn en sommeerde zelfs het orgaan bovengenoemd, dat als spreekbuis van kardinaal Itampolla beschouwd wordt, om zijn neus buiten Duitsche aangelegenheden te houden. s;.v<; 1: De Ieren iu 't geweer. Reeds meermalen werd gewezen op de wanverhouding in de vertegenwoordiging van de verschillende deelen des rijks in het Er.gelsche Lagerhuis. Van de 670 leden van dat lichaam worden er verkozen door Engeland, met 4,918,000 kiezers, 465 leden, Wales, 290,000 2- 30 Schotland, 671,000 72 Ierland, 72l,ooo 103 zoodat Sweet Erin niét ten onrechte den naijver der anderen opwekt. Minister Chamberlain heeft, naar men weet in zijn redevoering te Edinburg de gelegenheid, aangegrepen om de Ieren, tot straf voor hun aan Engeland vijandige houding in den oorlog, te dreigen dat de regeering aan die wanverhouding een eind zal trachten te maken Heel gemakkelijk zal dat echter niet gaan en misschien is de regeering daarom maar vast begonnen, bij het Lagerhuis een voorstel in te dienen tot wijziging van het reglement van orde, om meer vat te hebben op de mannen, die het Huis „tot hun eigen peil" willen verlagen. Hoe de stemming der Ieren is, kan men overigei s hieruit afleiden, dat ze bij de aan staande verkiezing in een der Iersche di stricten, Galway, den vroegeren aanvoerder van het Iersche legioen, dat aan de zijde der Boeren streed, candidaat hebben gesteld. En het lijdt weinig twijfel, of Kolonel art- hur Lopuck, die de Iersche brigade heeft aangevoerd tegen de huurbenden van Cham berlain, zal met groote meerderheid wor den verkozen Dat is maar een begin. En als Cham berlain zijn pogen tracht te verwezenlijken om de Iersche vertegenwoordigers in het Parlement te verminderen in strijd met het tractaat, bij gelegenheid van Ierlands anne xatie door Engeland vastgesteld, (zoo men weet is Erin,s bevolking sinds sterk achter uitgegaan) dan kan men zelfs zoo iets als opstand verwachten OOSTEJVRIJK. Yoor de zooveelste maal liep dezer dagen weer het gerucht, dat de Oostenrijksche minis ter Von Koerber voornemens was, zijn porte feuille neer te leggen. De parlementaire toe stand in Oostenrijk schijnt zoo nu en dan totaal onhoudbaar. Woeste tooneelen scheld partijen en dreigementen als die welke Woensdag en Donderdag van de vorige week werden afgespeeld, naar aanleiding van daden van geweld, in het plaatsje Littau door Duit- schers gepleegd tegenover Tsjechen of door Tsjechen tegenover Duitschers zijn niet alleen een schande voor Oostenrijk, maar ook een nootlottig voorteeken wat betreft de ge zindheid van beide partijen, om in het belang van het rijk althans voorloopig saam te wer ken en vóór Nieuwjaar de staatsbegrooting onder dak te brengen. Een staaltje van de parlementaire discus sies Dr. S ransky, de Tsjechische leider, had nauwelijks zijn mond open gedaan ter toelich ting van het voorval om een onderzoek te doen naar de gebeurtenissen in Littau, of de afgevaardigde Wolf schreeuwde »Gij zijt een jood en hebt geen recht de Tsjechen te ver tegen woordigen.« Daarop ontspon zich de volgende «samen spraak» Stransky De minste Jood heeft meer adel in zich dan al je Pan-Germanein bij elkaar. Wolf: Je bent de meeste antpathieke Jood, die er bestaat. StranskyIk ben een beter Christen dan gij. Jullie Pan-Germanen hebt je geloof afge zworen. »Los van Rome« brengt jullie geld in (applaus van den Tsjechen en gehuil van de Pan- Germanen.) Huil maar op beesten kun nen huilen (toejuichingen der Tsjechen en gebrul van de Pan-Germanen). Pernersdorfer (socialist) tot StranskyJe bent een lage kerel. Stransky: Je hebt reeds lang geleden je Germaansche gevoelens verloren. Je reputatie is hopeloos weg. De vloed van scheldwoorden had nu zijn hoogtepunt beieikt en werd door den presi dent verder gestuit. Dat Minister Von Koerber er hopeloos onder werd, kan inderdaad niet verwonderen. Hij heeft toen dan ook den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat hij den Keizer de ontslagaanvrage van het Kabinet zou overhandigen, indien de Kamer niet spoedig en goed aan den arbeid gaat, om de begrooting af te doen, en afziet van alle interpellaties, urgentie-voorstellen en Ontzet deinsde Betje achteruit. Was zij dan werkelijk zoo diep gezonken, dat zij slecht3 op deze beilriegelijke manier aan een nieuwen werkkring kon konten //Sta er maar niet lang over te denken,// vervolgde vrouw Voorscboten, aan wie de ontroering van haar slachtoffer niet ontging. //Op een andere manier bestaat er geen kans, dat je ergens terecht komt. Ik ken de we reld.// //Moetik dan liegen stamelde het meisje bevend, omdat de wereldkennis van hare nieuwe beschermster baar tot zulke praktijken aandreef. //Ik heb nog nooit door bedrog een dienst trachten te krijgen.// //Dat is nu de vraag niet,// hernam vrouw Voorschoten ongeduldig. //Ik zal je het zoo gemakkelijk mogelijk maken. Ik zal het woord doen, en jij behoeft slechts van tijd tot tijd te knikken, of//ja// en //neen// te zeggen als je maar zorgt, dat je me nooit tegenspreekt, versta-je?" Betje durfde geen tegenwerpingen meer te maken en weldra stonden beide vrouwen op de stoep van een fraai huis. Zij werden spoe dig boven gelaten. "Vrouw Voorschoten 1 am, zooats afgesproken was, het woord, terwijl Betje met een hart, meer bezwaard en beklemd dan ooit te voren en met neergeslagen oogen, naast haar stond. De antwoorden, die Belje gaf op de vragen, die haar gedaan werden, klonken zoo zacht, en haar gelaat stond daarbij zoo strak, dat vrouw Voorschoten het noodig oordeelde om Duitsch-Tsjechisohe standjes. Verder werd bekend gemaakt, dat de minister naar Buda pest om aan den Keijzer verslag uit te bren gen over den toestand. En men mocht wel aannemen, dat Frans Jozef, wanneer blijkt dat Von Koerber wil aftreden, opnieuw bevel tot ontbinding van het Huis zou geven. Maar daarvoor deinzen de heeren afgevaar digden voorshands nog terug, en zeker tele gram meldde reeds dat ze eieren voor hun geld hebben gekozen. BURGEMEESTER, en WETHOU DERS van Sommelsdijk maken bekend, dat door den Raad dier Gemeente onder goedkeuring van HH. Ged. Staten is inge steld eene die gehouden zal worden telken jare op den laatste» Woensdag in April en eersten Woensdag in November, tegelijk met de alhier zoo gunstig bekend staande gehouden wordende Veemarkten. Deze Paardenmarkt zal dus voor het eerst gehouden worden op WOENSDAG 0 NOVEMBER 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester G. JOPPEGz. LN. DE GRAAF F. Uit de hand te koop een goed onder houden Eigenheimers, aangevoerd, franc per 50 kilo inelus J. C. f ATVT*.UW-T 7 rt-i - I lJ. 1 A4eIIer~ïJ ROTTE egint op 18 Nove indigd op 1 Febr Loten en gedeeli laar bij J. TIEMAI iterij, Sommelsdijk mum. met volledigen inventaris, ladende 70 ton mosselen, voor de prijs van 160 gulden. Te bevragen bij F. NIEMAN te Ouddorp Z.-H. ATTEÜTIE!- Toor de schoonmaak. Verfwaren, Oliën, Lakken, Vernissen Kwast- en Bostelwerk en aanverwante artikelen. Concureerende prijzen. En Gros. En Detail. Bij groote afname, speciale conditiën iir vangst van eeD ui en Demisaist grootten. Werk o boeveelheid lat concurrentie het en „in de stad" de aandacht op I 3S SA, jlflm: hetwelk d ir bj 'esaifók BB. iTTEN van L. 1 rts alle soorten HANG 7, ROTTERDAM Magazijn van Ook alios per stuk verkrijgbaar in alle prijzen. bleten ral ilsuikers tot corn De bank neemt gelden op tegen 3 °/0 rente 's jaars. Gelegenheid tot inbreng en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder mere en Zoete Jen zonder Noug Koek in versehi izeis a 5 €eut. C. KOLFF A Cz. te Middelharnis. naar goede getuigei De firma DIJKEMA DOORNBOS, Sommelsdijk, verkoopt de IMllulae hloucli (ütaaijiilien) van TIDDO HAAlN, voorheen lid der firma Viersen Haan, Groningen voor ƒ1.15 per 1000 stuka, in de bekende verzegelde flacon, onder voortdurende Controle van Profs Dr van Hamel Roos en Harmens. te vertellen, dat //hare dochter// erg verlegen en stil van aard was, maar dat zij de loffelij ke gewoonte bezat om al haar aandacht bij haar werk te bepalen, hetgeen men '"an leven diger, luidruchtiger meisjes meestal niet peg gen kon. Op do vraag vrouw Voorscboten een brief uit haa //Kunt ge mij geen mondelinge j bezorgen vroeg de dame. Vrouw Voorschoten toonde zich hooren van deze vraag ia het minst de war gebracht. Neeltje had wel gelijk op alles wist zij raad. //Als die mevr wie mijne dochter het laatst gediem nog leelde, zou zij u zeker wei getui; len geven,// zeide zij; //maar zij is dot u. Het huishouden ging toen uiteen, is dan ook de reden, waarom mijne daar vandaan moest.// //Maar,// sprak mevrouw, die, zooal: Voorschoten later opmerkte, vook n gisteren was,// //leeft die mijnheer di meer Geef mij het adres ®p van die i dan zal ik haar om nadere inlichtinge zoeken. Wees zoo goed mij uw woonpl ;e geven, dan zal ik, zoodra ik aniwooi ontvangen, u bericht sturen.// Betje hoor !e toen vrouw Voorschote adres opgegeven uit een geheel ander ge van de stad, en daarop vertrokken zij Wordt vervo I oensdag FOVE js worden op elende ver blij m_ CEd. du

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2