Vrij P FEUILLETON. Steeds hooger. IviffV' s 1 Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen EereW ien Eere toekomt Lijden is niet leven. Deze Courant Abonnement,sp Amerifea by v< Afzonderlijke nn fr' 1 I Maar"5 daarbijmoet het nietl blijven. Ook dit ia noodig, dat er plaatselijk spre kers optredeD. 't Eene sluit^trouwens 't andere niet uit. Dat de Partijdag komeWij hebben er tijd en zorg voor over. 't Doel ia schoon Tuin- en ïLamiboaiw. OUDE EN VERSCHE STALMEST. Wij beloofden verleden week, nu nog wat over turfstooisel te vertellen, omdat ook dit de verrotting van den stalmest eenigszins te gengaat. In verband met vraag 170 «zou goed verrotte mest niet krachtiger werken dan ver- scheg willen echter onze belofte in zooverre breken, dat we hier eerst een proefneming willen beschrijven, welke ons duidelijk aan toont, dat de meening als zou verrotte mest of oude mest hoogere waarde hebben dan versche, verkeerd is. Een praktisch landbouwer, die echter ook heel wat wetenschappelijke vakkennis bezat wenschte te weten, wat voordeeliger was oude dan wel versche mest te gebruiken. Wat hij deed Hij liet in 't najaar 24 voer verschen mest op het land brengen. Elk voer woog 1000 K. G zoodat er 24000 KG. was. Dit werd op één hoop gezet en bleef daar liggen tot April van het volgende jaar. Nu werd de vrij wat ge slonken massa uitgereden. Het bleek dat er maar 12 voer nu natuurlijk goed verrotten mest overgebleven was. Er werd een akker van 2H. A. mee bemest. Een andere, even groote akker, kreeg nu 12 voer verschen mest zoo uit de mestvaalt gereden. Bewerking en bepoting, wieden en verzorging van het gewas (aardappelen) werd zorgvuldig gelijk gedaan. En wat was nu het resultaat Het stuk land, dat de oude, goed verrotte mest had gehad leverue 7500 KG. aardappe len en 't andere 10500 KG. dus 3000 K.G. meer. Het zoo maar aan een boop laten liggen van den mest kwam dus vrij duur te staan, want er was 12 voer mest verloren en daarenboven nog 3000 KG. aardappelen minder geoogst. Wat dunkt U, lezers, moet men na zulke resultaten niet van de meening terugkomen, dat verrotte mest krachtiger werkt dan ver sche Wij gelooven van wel en de beschreven proefneming levert van ons een duidelijk be wijs van 't hooge belang om den mest te con- serveeren, om het verrotten tegen te gaan, opdat hij zoolang mogelijk in zoogenaamd verschen toestand blijve. M. .fWr'L ,V Tö Den 2den October jl. werd te Enschedé opgericht het it Centraal Bureau uit het Neder - landsch landbouw-Comité tot aankoop van Land- bou/vbenoodigdheden voor geheel Nederland Het ontstaan van dit lichaam is een ge volg geweest van eene overeenkomst gesloten in 1899 door de gezamelijke Nederlandsche handelaren in kunstmeststoffen. Deze overeen komst had ten doel om de kunstmeststoffen alleen te leveren onder bepalingen te maken door de handelaren. Wij kunnen dus licht inzien, dat bovenbedoeld Centraal Bureau voor de landbouwers een steun kan zijn. Ieder steime het streven van 't Bureau zooveel hem dit mo gelijk is. De dorpsvereenigingen vooral zullen onzes inziens goed te doen inlichtingen te vragen bij den vertegenwoordiger voor Zuid- Holland, den heer S. C. Korteweg te 's Gra- venhage. M. Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 172. Zijn een der lezers ook resultaten bekend van het mesten van kalveren met kalfroom. L. 173. Wat is wel het onderscheid tus- schen natuurweiden en kunstweiden lien lezer. 174. Hoe komt het, dat de zoogenaamde zaadpeeën* weinig waarde bezitten. W. Antwoorden en Mededeelingen. 168. Stellig wel. Ik gebruikte het wel eens op wintertarwe die niet te best voort wou en met goed resultaat. Een boer. 168. Het gebruiken van een weinig chili in 't najaar op gewasschen, die door den winter moeten en welke men wat wil voort helpen begint hoe langer hoe meer in ge bruik te komen. Een lezer. 168. Wij kunnen ons met het bovenstaan de zeer goed vereenigen doch wenschen er nog aan toe te voegen, dat het toedienen niet moet geschieden, als bijna alle groei heeft opgehouden. Red. (13) In een oogenblik bevond zich het gansche huis in rep en roer. Men vloog heen en weer men riep om spiritus en om hofman men zond in allerijl om een dokter. Gelukkig was dc ziekenverpleegster juist thuis gekomen. Zij was in haar kamertje om zich na hare wan deling te verkleeden. In dit geval, waarbij iedereen zijne zinnen scheen verloren te heb ben, had men hare bedaarde en doeltreffende hulp noodig. Onder hare behandeling opende Laura weer spoedig de oogen en kwam haar bewustzijn terugmaar dat terugkeerend le ven was geen weldaad voor het arme meisje. Toen de dokter iets later bij de patiënt kwam, verklaarde hij, dat haar toestand be paald zeer verergerd was, en dat haar zwak gestel een schok moest ontvangen hebben, die bepaald noodlottig voor haar zou zijn. Men behoefde Laura niet te vragen, wat voor schok dat was geweestzij kon haar angstige ge dachten niet voor zich houden vanzelf uitten hare witt6, bevende lippen, welk een bange vrees haar harL bekneldeen zoo vernamen mijnheer en mevrouw Van Geeveren weldra, dat Betje hun dochter verteld had, dat de dokter de hoop op haar herstel zoo goed als opgegeven had. Der zieke werd moed inge sproken. Zij werd zooveel mogelijk gerust ge steld, en een kalmeerende drank werd haar ingegeven. Toen verlieten de ouders het zie- die, als hij los ligt tengevol- van de zwaarte van de beesten naar 169. Ammoniakmest werkt mei dadelijk na het uitstrooien. Wilt ge^dus terstond al profijt hebben, dan is chili beter dan ammoniak,'),maar is Uw doel alleen om stik stof in den grond te brengen, die eerst in 't volgende voorjaar gebruikt zal moeten wor den, dan is ammoniak misschien te verkie zen boven chili. Een oud leerling v, d. cursus. 170. Of verrotte mest krachtiger werkt dan versche Misschien wat spoediger, ten minste zoo wordt nog al eens gemeend. In tuinen gebruikt men dan ook liefst zoo genaamd «korte* mest. Maar dan zal in ieder geval de werking niet zoo lang duren als die van versche mest. Een lezer. 170. Wij zijn het met »een lezer* eens, waar hij egt, dat men meenthoe verrotte mest spoediger werkt dan ver sche en op grond daarvan in tuinen graag >koi te« mest gebruikt. Maar proeven, vergelijkende proe ven, betreffende de werking van oude en versche mest leeren maar al te duidelijk, dat de heerschende meening niet goed is. Zie verder onder »Tuin en Landbouw* Red. 171. In een treemolen of tredmolen staan de paarden op een schuin liggen- den bodem ge beneden zakt. De dieren zijn dan verplicht vooruit te gaan en nu verdwijnt weer het stuk bodem, dat nu onder hen gekomen is De paarden blijven derhalve op dezelfde plaats toch zijn ze gedwongen te stappen. Bij een rosmolen loopt het paard rond en trekt zoo de as van den molen mede in'trond, E. Wolkeren nier Aarde. BtELGIJE, De staking in het kolenbekken van Luik nadert met rassche schreden haar einde. In- de meeste mijnen in het siedelijke ge bied van Luik was de nachtploeg van Donderdag voltallig, in vele andere ont braken in verhouding slechts weinige ar beiders. Hardnekkig betoonen zich daaren tegen de mijnwerkers der mijnen Marihaye en Kockerill in Seraing. Deze hieklen Don derdag in het volkshuis aldaar eene alge- meene vergadering, waarin dc houding der afgevaardigden Demblon en Volders werd afgekeurd, omdat zij geweigerd haclden voor de algemeene strike op te komen. Opmerking verdient in verband hiermede, dat nergens in het geheele bekken de heethoofdige socialistische agitatoren een vruchtbaarder gebied vinden, dan in Se raing de ontevredenheid wordt daar se dert jaren systematisch warm gehouden, wat in den laatsten tijd zooveel te gemak kelijker viel, daar de socialisten in den gemeenteraad de meerderheid hebben. Door belasting der groote industrieele on dernemingen, stoomkrachten enz., beweren zij den kapitalisten lasten »ten gunste" der arbeiders op te leggen, en hun geheele optreden wekt bij de laatsten het geloof, dat slechts zij in huishoudelijke en indus trieele zaken den doorslag kunnen geven. Men verwachtte, dat in het bekken van Luik heden alom het werk 'zou worden hervat. Alleen zou de staking te Seraing, waar de beweging is bégonnen, nog wat voortdurenmaar in elk geval heeft de strike alle beteekenis verloren. Groote plannen. De Belgische Koning heeft als souverein van den Congostaat be sloten tot den aanleg van twee enorme spoorlijnen, te zamen een lengte hebbende van 1400 KM. De eene loopt van de Stan ley-Fall tot Mahagi(775 KM) en de tweede van Luango over Kasongo naar het Albert- Nianza meer (625 KM.( Door deze lijnen zal de handel, die tot nog toe van Stanley- Pool tot Stanley-Fall de rivier Banana tot Mahadi moest gebruiken, nn den veel snel leren spoorweg tot zijn beschikking krijgen. Als men bedenkt, dat de Duitschers een lijn zullen aanleggen van Zanzibar tot Tan- ganika, dan blijkt dat 's konings plan door een samenwerking van spoor- en water wegen een verkeersweg door geheel Afrika kenvertrek, haar aan de zorgen van zuster Lina, de verpleegster, overlatende. Geen half uur later werd Betje ter verant woording oinnen geroepen en daar zij zieli niet bewust was het een of ander kwaad ver richt te hebben, trad zij zonder schroom de kamer binnen. Mevrouw Van Geeveren lag met een be- schreid gelaat op de canapé uit to rusten van den schrik, die het voorval veroorzaakt had. Albert was nog niet thuis gekomen, en Sofie had de wijk naar haar kamer genomen.Mijn heer zat, met een gelaat zoo streng als dat van een rechter, aan tafel. J ij moet maar met Betje spreken. Ik ben er niet toe in staat," hoorde het meisje me vrouw Van Geeveren, op een toon nogkwij- nender en flauwer dan anders, bij haar binnen komen zeggen. (/Laat het maar aan mij over,// bromde mijnheer met een stem, die voor de binnen komende niet veel goeds voorspelde. //Kom niet dichterbij gebood hij, toen Betje eenige schreden voorwaarts deed, ten einde hare bevelen te ontvangen, Je hebt staan afluisteren, wat ik met den dokter sprak je hebt mijn dochter een ongeluk bezorgd, door haar te vertellen watje hebt aangehoord, en waarmede je niets te maken hadt; daar enboven komt liet niet te pas om tegen mijn dochters te spreken, als zij je niets vragen.// //Juffrouw Laura vroeg mij. wél wat, en ik stamelde Betje onthutst en verschrikt. //Zwijg!// bulderde mijnheer Van Geeveren. //Jelui minder volk spreekt altijd tegen. Je weet niet, wat manieren zijn. Je heat «ijn het aanzijn gaf. De nieuwe lijn loopt ook door Engelsch gebied, en naar aanleiding van dit feit brengt dc »Indépendance« den koning ook nog hulde voor de overwinning der diplomatieke bezwaren, die zich zeker hebben voorgedaan. De lijn zal gebouwd worden door de soldaten van den Congostaat. Dit leger is samengesteld uit miliciens, die zeven jaar dienen moeten. Het eerste dienstjaar wordt geheel aan wapenoefening besteed, het tweede jaar is gewijd aan marschen en manoeuvres Na dien tijd worden de soldaten pionniers, metselaars en bruggenmakers; zij leggen wegen aan, bouwen kazernes enz. Zij zullen nu ook den reusachtigen spoorweg bouwen. Het materieel wordt geheel in België besteld. Een groot Voordeel voor de Bel gische industrie in dezen tijd van crisis, als men bedenkt, dat er 2,000,000 tonnen rol lend en niet-rollend materieel noodig zijn, ter waarde van bijna 50 millioen gulden. Fabrieken, fabrikanten en werklieden kun nen dus profiteeren. Naar men zegt, moet het district Stanley- Falls, dat door de lijn van zuid tot noord doorsneden zal worden, een onberekenbaar rijken bodem hebben. Ook de lijn van de Ealls naar het Albert-Nyauza-mecr gaat door een belangrijke mijnstreek. ITALIË. Een leelijke stree; is gehaald door de rekening der aannen: rs, die betrokken zijn bij den Simplontuune.bouw, waaraan, zoo als men weet, tegelijk van Zwitserschen en Italiaanschen kant is begonnen. Uit Do- modosala (aan Italiaansche zijde) komt het telegram, dat een zeer krachtig spuitende bron is ge.ttoffen, die de gansche tunnel onder water heelt gezet, zoodat de ar beiders moesten vluchten, De boormachines werden weggehaald. De arbeid is geschorst. Men vreest het ergste, daar de tunnel zich beneden het bekken van het Avino-meer (Lago di Vini) bevindt. HecSames, Mededeelingen enz. 20 Cent per regel. Wij zouden ons niet veroorloven bo- venstaanden titel „Eere Wien Eere toe komt als aan ons gericht te boschouwen, ware het niet een 84 jarige grijsaard de lieer L. M. Roos, oud orchestmeester der K. Schouwburg te 's Gravenhage ihans wonende, Poth 21, te Amersfoort Lijden is niet leven, dusdanig was zijn dagélijkscbe uitroep het rheumatiek deed hem op hevige wijze lijdeD, de eetlust verdween en tengevolge daarvan de krach ten. Het langdurig ljjden is inderdaad een oorzaak van snelle uitputting. Op een verzwakt lichaam maakt onverschillig welke aandoening meer indruk. Derheu- matische pijnen zijn ondragelijk, 't zr ze kalm of hevig zijn. In 't eerste geval maken zij de zieke zenuwachtig en zijn karakter onaangenaam; in het tweede geval martelen zij hem, benemen bem alle beweging en eindigen door de bloed armoede te veroorzaken. De I-leer L. M. ROCH, vilge.ts portret. De Heer R003 na vele geneesmiddelen beproefd te hebben zonder eenig resultaat gebruikte op zekeren dag de Pink pilien van Dr. Williams, die bij hem op won dervolle wijze slaagden. dochter vermoord, zeg ik je!// //Dat lieve, engelaclriige kind snikte me vrouw Van Geeveren, terwijl zij tiaar fijne zakdoekje tegen hare oogen drukte. //Vermoord door zoo'n ondeugende meid 1 Je weet soms toch niet, wat voor gespuis je in huis hebt." Dat ik het niet aangeef, is al meer dan je verwachten kuntdaar moog-jè al heel dank baar voor zijn. Hier is je geld je kunt op staanden voet vertrekken //Op staanden voet vertrekken?// sta melde Betje eenigo malen als in een droom. //Ja, op staanden voet; versta je! Maak geen praatje'!zorg, dat je onmiddelijk uit mijne oogen komt.// Werktuigelijk keerde Betje zich naar de deur, nog niet recht begrijpende, welke don kere wolken zich rondom haar hadden samen gepakt. //Hier is je geld!// riep mijnheer Van Gee veren op een maaier, waarop men gewoonlijk een hond tot zich roept. Betje dacht aan geeu geld. Geen groote som geld kon goed maken, wat haar thans overkwam. Onschuldig, en als eenkwaaddoen- ster, met schande overladen te worden weg gejaagd Op straat te worden gezet In oogenbiikken, waarin ons vroeselijke dingen overkomen dingen, waarvan wij nooit dachten, dat zij ons zouden kunnen treffen; in oogenolikken, waarin alles ons tegen 9chijnt te zijn, kan het gebeuren, dat een uitdrukking ons in de boren klinkt, of een woord zich in ons hart doet hooren, dat vroeger voor ons een andere beteekenis had een beteekenis van hoop en vreugde, en dat Van lieverlede zag hij zijne rhouraa- riscbe pijnen verdwijnen, zijn eetlust te- tugkomen hij heeft weder ren verkwik kende slaap en zijn door hef, lijden ver- loieue krachten werlör terug bekomen, op mijn S4 jarige leefajd heb ik thans een gevoel als oi ik slechts 50 jaa.roud •was, men zou zeggen eene tweede jeugd Mocht ik weder de minste aanval krij gen terstond ueera ik mi/u toevlucht tot Uwe Pink pillen. Niets is meer waar want de Pink pillen met het blued te hernieuwen, geven een bui tengewone levenskracht eu doen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, zenuw pijnen verdwijneu en geven tan de door ernstige ziekten verzwakte personen le venskracht en gezondheid temg. De Heer Roos voegt nog toe, maakt het vrijelijk bekend en daar ik in de Arsisren wereld zeer bekend beo, zul mijne medewerking zekerlijk bijdragen tot de bekend making van zoo'a üeilzaum en tenig middel. Prijs 1. 1.75 de dcos f. 9. per 6 doozeii Verkrijgbaar bij Snabilié Steiger 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel Gok echt verkrijgbaar bij de firma DlJliEM.A DOORNBOS te Sommels- dij'k. S*e Oorlog. Kitchener viert thans den teugel aan zijn moordzucht, uit Soedan welbekend. De re geering laat hem de vrije hand, en hevig woedt nu zijn terrorisme tegen de Kaapsche rebellen die in handen der Khaki's vallen. 't Is wat de Franschen noejnen een coup de désespoir, dat galg-systeem. Enge land weet niet wat te beginnen. Vergeefs höeft het getracht den inval in de Kaapko lonie te keeren, en even vruchteloos waren zijn pogingen om het verzet der Kaapsche bevolking tegen te gaan. De opstand breidde zich steeds verder uit, en de tienduizenden Khaki's onder French vermochten daar even weinig tegen als de dreigende proclamaties. En zoo werd dan de galg genomen als laatste toevlucht. 't Is oubegrijoelijk, dat de Engelschen zeiven het dwaze van dezen wanhoopsmaat regel niet inzien. Heeft de strijd tegen Ame rika vóór tuim honderd jaren hun niet ge noeg geleerd Maar zoo toen als nu kent men in Engeland het ware karakter van zijn tegenpartij niet, noch doorgrondt de motieven van zijn onverpoosden strijd tegen Albions dwingelandij. Eigenaardig is het dan ook, te zien hoe men in Engeland aan dit moordsysteem, als een drenkeling aan een stroohalm, zich vastklemt. Dejingoïs- tische bladen keuren algemeen de terecht stelling van een Lotter goed. Ja zelfs maakt de s>Paü. Mali. Gazette« er Kitchener een verwijt van, dat hij het doodvonnis van verschillende manschappen van Lotter's com mando in levenslange gevangenisstraf veran derd heelt Dit laatste zal overigens wel geen opwelling van edelmoedig medelijden zijn geweest, doch meer een gevolg van de vrees, door een terechtstelling op zoo groote schaal een plotselinge uitbarsting van ver- bitteriug teweeg brengen. Alleen de »Daily News« van de groote bladen durfde oprecht zijn. Zij noemde de tijding omtrent Lotter »een verschrikkelijk bericht,vooreerst omdat.een krijgsgevange ne werd vermoord, vervolgens omdat de held zijn Vrijstaterschap staande hield, en eindelijk omdat hier een terging is, die weerwraak moet uitlokken. »Daily News* is dan or:k benauwd over de vaders en moeders die zonen bezitten, welke als officier de Union Jack verdedigen in Zuid-Afrika. Kitchener liet ook een jongen van Lot ter's commando geeselen. Van deze daad zegt »Daily News* dat zij »eeenvoudig walge lijk* is. Engeland kwam om de onbeschaafde Boeren het Kaffergeeselen af te leeren nu is het al zoo ver gezonken, dat 't zelf de roede hanteert boven ruggen van blanken Laten de Engelschen nu maar oppassen voor weerwraak van de zijde der Boeren daarom een Hittere wanklank'voor ons is ge" worden. Zoo was bet .Betje in 'dat oogenoltk» alsof eene spottende stem baar honend en sar' rend in de ooren klonk //Hooger op hoo" ger op!// In Neeltje's oogen was bel volstrekt geen wonder, dat bet met Befje zoo treurig afliep. //Dommer schepsel als jij bent, hou ik in mijn leven nog niet gezien, zeide zij tot Betje, toen deze met herten en stooten baar op de hoogte had gebracht van haar ongeluk.//Je lielit niets geen verstand om met //Grootelui// ers te gaan, hetgeen ik je al wel honderdduizend- maal gezegd heb, zonder dat liet iets hielp. Heb je ooit iets ezelashtigers gehoord, dun om juffrouw Laura te gaan vertellen, wat je mijnheer met don dokter hoordot bespreken, t Is of je al je verstand verleren hebt. //Maar de juffrouw vroeg het mij!//snikte Betje. //Maar de juffrouw vroeg het mij,// bauwde Neeltje baar 11a. Welnu, laat dé juffrouw vragen, zoo hard als zij wil. Je hadt zoo (lom niet moeten zijn om te laten merken, dat je er iets van gehoord hadt. Uilskuiken, die je bent i/O, wat moetik toch beginnenWat moet ik toch beginnen kermde Betje, de handen in wanhoep wringende. Arm meisje! zijt ge dan vergeten, wat go in betere dagen, toen ge verkeenlet onder het veilige dak van de Vrouw, die u liefhad en voor uwe lichamelijke en zielenooden zorg de en waakte, vernomen hebt?. Verslaat ge dan niet, dat een liefderijk Vader in den Hemel het pad, dat ge in blinden en zondi- Het zou den Brilschen officieren, dien na dit geval in handen der Boeren mochten vallen, wel eens op hun beurt leelijk kunnen ver gaan. En dan zal aan de overzijde van het Kanaal moord en brand worden geroepen over de hemeltergende barbaarscheid der Boeren In een hoofdartikel stelde Daily News* gisteren nog eens duidelijk in het licht, dat de meeste terechtstellingen in de Kaapkolo nie en de veroordeelingen tot levenslange ballingschap ontwettig zijn en dat alle bal lingen bij het eind van den oorlog ongestraft naar huis gezonden moeten worden. Dat zou tenminste het geval zijn naar het inter nationaal recht, maar Engeland houdt er voor zich een bijzonder recht op 11a De laatste telegrammen zeggen ons, dat nog twee officieren van Lotters commando ter dood' zijn veroordeeld. Schoeman eerst die nu reeds gefusilleerd is en dan Wolfaardt. En voorts zijn er weer een paar jongens misschien knapen van twaalf jaren gegeeseld, Hoe lang nog zal die gruwel bestendigd worden Tot Engelands macht haar graf in Zuid-Afrika gevonden heelt Maar gaat er dan nu reeds geen kreet van afgrijzen in Brittanje zelf op De Engelschen zijn intussc'nen bezig bewijsmateriaal bijeen te brengen tegen Scheepers, om dezen, zoo hij herstelt, evenals commandant Lotter ook met goed fatsoen te kunnen doodschieten. Den 2 6en September zoo meldt een telegram uit Oudlsboorn vatte Scheepers twee kleurlingen, die uit waren gezonden om de stelling van de Boeren te Kruisrivier uit te vinden. Na hen aan een verhoor te hebben onderworpen, liet hij ze trekken uit een paar strootjes, en de Kaffer die het kortste eind trok, kreeg onverwijld den kogel. Zijn kameraad werd met een brief naar het dichtstbijzijnde Engelsche kamp gezonden. Het blijkt voorts, dat de met zooveel op hef door French gevangen genomen dood zieke commandant Scheepers door eene afdeeling huzaren in eene boerderij te Ket ting in de Kaapkolonie is gevonden. Blijkbaar hadden Kaffer-spionnen zijne schuilplaats verraden. Uit Dundee wordt van 9 dezer aan de Ti mes» geseind, dat generaal Botha met drie commandanten en een deel van ziju commando aan de oevers bij Pongola nabij Luneburg is aangekomenmaar dat zelfs wanneer het hem gelukt het open terrein ten westen van Piet Relief te bereiken, zijn poging tot inval 111 Natal als geheel mislukt is te beschouwen. Nu, als hij dan maar ontsnapt is Twee dagen later seinde dezelfde corres pondent, dat de toestand in het zuidoosten van Transvaal onveranderd was Generaal Botha was met het gros zijner mannen in het Pongola-bosch aangekomen, waar hij een of twee dagen had vertoefd, óf 0111 zijne paarden te laten uitrusten óf omdat hij zich niet wilde wagen aan het forceeren der linie van blokhuizen Hij had kleine troepjes uitgezonden om den Elandsbcrg en den Schurveburg te bewaken, en dacht zich waarschijnlijk van leeftocht te voor zien, alvorens het bosch te verlaten. Nu Louis Botha Natal weer heeft ont ruimd, zijn de Natalsche vrijwilligers naar Greytown teruggezonden en zullen zij eerst daags ontbonden worden, als er tenminste geen nieuwe inval dreigt. De militaire overheid te Buluwayo heeft besloten eene stadswacht te vormen voor de verdediging dier stad. De bevolking laat zich m grooten getale daarvoor werven, zegt »Reuter« Dreigt daar in Matabele-land ook al gevaar Van den kant der Kaffers dan Op het Kaapsche Schiereiland wordt een bereden troepenmacht gelicht, die 400 man sterk zal worden. Diensttijd zes maanden. De »Daily Express verneemt nit» Lissabon, dat blijkensbericht uit Loureiupo Marques de Boeren, in den avond van den 3den October, zes goederentreinen op een paar mijlen 'van de Porlugeescbe grens hebben verbrand, en den volgenden avond Portu- geesch gebied trachten binnen te trekken. De Engelsche troepen werden verrast gen eigenwil gekozen hebt, moeilijk en vernede rend en doornig voor u maakt, opdat ge dut pad verlaten zoudt? Verneemt ge dan nirt die stem, dien zoo dringend toeroept: //Keer weder, afvallig kind Staar niet in dc diepte van uw ongeluk; maar zie omhoog, naar den Troon van uwen God verneder u voor Mijn aangezichten vraag Mij om vergeving en om hulp in uw zorgelijken toestand Hij, de Heeve alleen kan u hooger op brengen, hooger ophooger, dan gij ooit, gestaan hebt. Hij kan u opheffen uit uw nood en ellende Hij is dezelfde God, van Wien de Psalmist zoo vertrouwend en blijmoedig' zingt Want God zal mij, opdat Hij mij beschut, In ramp en nood versteken in een hut Mij bergen in 't verborgen Zijner tent En o j) een rots v e r li 0 o g e 11 uit deel 1 e n (l\ Helaashoewel een oogenblik dergelijke gedachten in Betje's binnenste woelden h°e wel de laatste vriendelijke woerden van me vrouw Iluibers haar voor den geest kwamen, zoo liet zij die yedaehten niet doorwerken zij namen geen duidelijke vormen aan. Het besluit: //Ik zal opslaan en tot mijn Vader gaan,// kwam nog niet tot, rijpheid. Misschien zou het lot rijpheid zijn gekomen, indien Neeltje, nadat zij hare verontwaardiging over Botje's gedrag genoegzaam lucht had. gegeven, niet met een raad voor den dag was gekomen met een raad, die Betje wel uit haar oogenblik kelijken nood kon redden, ntaar die haat niet op den goeden weg vermocht terug te brengen. Wordt vervolgd, -r Afiie sa Dit nummer l nn „ii 11 Inruü I wee Bil De uitslag ve| trict Harlingen een lid van d< gekozen is Mr. met 2923 stem H. Ph. de Kan heer W- P. Ze Staten van verkiezing van ,ej het district Alfei zijn enkel ingele voor Mr. C. S. gemeester van 1 dat deze gekoze Naar »De het bedanken va deren voor het lief Raad alleen ge si banden aan Gron gevoelde van wij veranderen. Vat Op Woensda: middags 111 dam een algema houden. Behandeld zal van de afdeeli roepe een algem Regeering of T ter verkrijging jie-dwang. Werkz Volgens den der Prov. Brei beurt 't, dat wanneer de h huiswaarts zijn ster van Watei Oyens, het oog verdubbelde kt zetten en dan 7Vz uur 's a 1 Ook de nieu geeft het voorb Terwijl in zijn alles nog in ambtenaren no£ gens vóór neg aan het werk wat arbeid ac klokje van 10 ambtenaren de De zee-mili Marine is aan ningin een schri wordt kenbaar Regeering om mogelijk met r doen treden. W volg gegeven, si de lichting der z jaar reeds mo overeenkomstig die in art. 137 schreven. Voor de niet ingevolge de heeft de ministe op zijn aangewe oefenaren kun meest bruikbaar de zeemilitie. E kens de ie zin: gegeven aan he ter zee hebben opgeven,

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2