VERLO C. DEB DIENS FEUILLETON. Steeds hooger. Wintert „Koning M. HAMM1 ea VOORNE Stoomboot „De: GROOT 'har nis. of fret doen vanr Zondagsrust. Tuin- en Landbouw, Vraag* haak. Volkeren tier Aarde. Hedames, Mededeelingen enz. De Wederwaardigheden der vrouw. f)e Oorlog-. Braadwaarb, OIRKSI October 1901 crisis, die daar heerscht, geen arbeid en brood meer kunnen vinden, ^.De Ned. Bond van textiel-arbeide s, in vereeniging met den Bond van katoenarbein ders »de Eendracht" te Hengeloo verklaarde-, dat een toestand van demoralisatie of eene verarmingsperiode is ingetreden onder de katoenbewerkers, en alle middelen moeten worden aangewend, om in het levensonder houd te voorziendat de vrouw zich vaak uit het huisgezin moet rukken om het tekort aan loon van den man aan te vullen. De arbeiders in Twente, een labrieksdistrict in Overijsel, en op de fabrieken in den Achterhoek van Gelderland moeten na 10 of 11 uur in de fabriek gewerkt te hebben, 's avonds naar het veld en hebben, vóórdat ze naar de fabriek gaan, reeds een aantal uren veldarbeid achter den rug. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben in 1897 een onderzoek doen instellen naar den toestand van den lardbouw in die provincie, en uit het verslag blijkt, dat op 1 Jan. '81 de hypothecaire schulden in die provincie bedroegen 55 mill. 891 duizend op 1 Jan '91 reeds 87 mill. 689 dzd, en op 1 Jan. '97 90 mill. 685 dzd., dus eene ver- m erdering in 16 jaren met bijna 35 millioen. Er zijn nog veel eigengeëifde boeren in Gelderland, er rust echter vaak een zilveren dak op hunne hoeven. Loonen zijn menigmaal zeer laag, zoowel bij arbeiders als in de ambachts- en bureau wereld. Pottenbakkers [te Gouda verdienen van f 6 f 10. Klompenmakers in Gelderland f 6 a 7. in wasscherijen te Arnhem mannen f 6 f 8 vrouwen f 5. Stokers en matrozen der Maatschappij «Zee land" te Vlissingen f 3o 's maands. Metaalbewerkers te Breda, 12 a 13 cents per uur. Wevers te Enschedé het paradijs der industriegemiddeld 7, 8 a f 10 per week. Typografen van f 5*/» tot f 12. Metaalbewerkersin Groningen 13 a 17 cents per uur. Lood- en zinkwerkers, gasfitters, blikslagers 10 a 16 ct. per uur. Bij de firma Schoolmeester te Haarlem kunnen vrouwen per werkdag van 11 uren niet meer verdienen dan 36 centen. In het blad De Fiscus (De Belasting) wor den ambtenaren en klerken gevraagd van f 200 tot f 400. De schilders in Amsterdam verdienen door elkander niet meer dan 7 a f 8. Ziedaar een opsomming van zaken, die sommige lezers wel wisten. De Ka merleden zullen er ook mee bekend ge weest zijn, want wie „het Volk" leest, vindt daar hetzelfde. De Minister antwoordde op Helsdingens klaagtoonen «Natuurlijk, of men tot dank is gestemd of met, hangt af van de wijze van beschou wing, die men heeft over onzen toestand als mensch en volk. Acht men te moeten optreden als mensch en volk met hoogge stemde eischen, acht men allerlei rechten te kunnen doen gelden om in deze of gene goede positie geplaatst te worden, dan zal men nooit danken, maar steeds klagen, want dan komt men altijd te kort. Is het daarentegen, dat men uitgaat van de overweging, dat wij noch als mensch, noch als volks iets te eischen hebben, maar dat alles wat ons ten goede komt een goed heid is ons door God, in Wiens hand ons leven is, geschonken, dan zal men danken, ook voor het weinige, dat men heeft. En wanneer dat weinige dan zoo breed is uit gemeten als op dit oogenblik in ons land, dan is de uitdrukking niet te sterk, om te zeggen, dat de algemeene toestand in veler lei opzicht tot dank stemt.« Maar daar komt nog wat bij. We we ten allemaal wel, dat de loonen niet zoo hoog zijn, maar hebben de patroons zelf wel? Verdienen de boeren zelf genoeg om flinke loonen te geven Ontevre denheid preeken ig, geen kunst. Het on mogelijke willen is roekeloos. Eerst als er verbetering mogelijk is, moet men er op aandringen. En nu mogen de socialisten zeggen er is verbetering mogelijk, als ge grond, fabrieken en arbeidsmiddelen maar in handen der gemeenschap, brengt en alle privaat eigendom maar afschaft, wij mee- nen, dat onteigening van grond, enz. ten voordeele van de gemeenschap maar ten nadeele van den bezitter, in strijd is met het gebod „Gij zult niet stelen" Wat iemands eigendom is, al is hij een mil liard rijk, is het zijne. Die grond, die fabriek, die machines, 't is het zijne. Privaat bezit zij en blijve de grondslag (/Maar als ik vóór dien tijd beter ben, dan mag ik toch gaan?// wierp zij dan opge wonden tegen. //Als dat hoesten maar ophield en die koorts verdween, dan was ik beter, nietwaar, Dokter //Ja, dan waart ge beter,// bevestigde de geneesheer. //En ziet ge, om die twee booze dingen te doen verdwijnen, zal ik mijn best doen. Maar gij moet daartoe ook medewerken, door rustig, geduldig en kalm te zijnen To or niet aan leesten en uitgaan te denken.// Maar juist dat was Laura niet mogelijk. Haar ledig ijdel hoofdje kon zich met geen andere gedachten, dan die haar verboden werden, bezighoudenzij hadden daarin im mers altijd de hoofdrol gespeeld. Haar hart vertoefde in de balzaal; hare ooren vernamen de wegslepende tonen der dansmuziek, op wier maat hare voeten zich trippelend be wogen, zij zag zich omringd en bewonderd door aanbidders, die door laffe, zoutelooze vleitaal en door onbeduidende praatjes hare gunst zochten te winnen. Zulke dingen waren de lust en vreugde van haar leven geweest, vele maanden lang, en dat alles was nu onbereikbaar voor haar. De halfdonkere, stille ziekenkamer was een al te scherpe tegenstelling met een schit terende feestzaal, vol vroolijke menschen en van de inwendige vreugde van den zoeten vrede, die zoo dikwijls in een ziekenkamer gesmaakt worden, omdat het hart andere en betere dingen gevonden heeft, daarvan van onze maatschappij. Zoo lang de socialisten dan ook geen beter middel aan de hand doen, dan de onteigening van het kapitalisme, kunnen we hunne meeningen over verbetering niet overnemen. .Verbetering vinden we goed, doch niet in den weg van ont eigening. Wil men den arbeider omhoog brengen; goed; maar iet, als daardoor de rijke eerst omlaag moet. Zijn de berichten juist en we twijfelen daaraan niet, dan zijn de wachtdiensten op Zondag voor boden en vaste knechts aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid geheel afgeschaft. En binnenkort zal deze maatregel worden uitgestrekt tot alle departementen. Wij zijn verheugd over deze daad. Zul len particulieren, vereenigingen, maatschap pijen de Zondagsrust zooveel mogelijk toe passen, dan moet onze Regeering het goede voorbeeld geven. Hoe langs zoo meer ontwaakt onder alle partijen het besef, dat op Zondag of in 't geheel niet of zoo weinig mogelijk moet worden gewerkt. Dan moet er rust wezen, dan is er gelegenheid voor sabbats- heiliging. Maar als de rust zelfs ontbreekt, zal er van het gebod, dat God gegeven heeft^Gedenkt den sabbathdag, dat gij dien heiligU, niet zoo heel veel terecht komen. De Zondagsrust bevorderen is ar beiden aan het lichamelijk en zedelijk wel zijn der menschen. Maar ieder zij voorzich tig, dat Zondagsrust geen >Zondagspret« worde. God eischt heiliging, afzondering. Geen pleizierdag moet de Zondag zijn. MIDDELEN OM DEN MEST TE CON- SERVEEREN. Allereerst herhalen we hier nog eens, wat we reeds zeiden in ons vorig opstel. Het be dekken van den mesthoop met aarde of het vermengen er van daarmee is al van veel ge wicht. De zoo waardevolle ammoniak wordt er ten minste ten deele door behouden. Tevens wordt ook de verrotting, hoewel die geleide lijk zal doorgaan, wel eenigzins tegen ge houden. Om evenwel meer afdoende te conserveeren zijn andere middelen noodig Het middel bij uitnemendheid schijnt wel superphosphaatgips met 10 pCt. oplosbaar phosphorzuur te zijn. Vele proefnemingen daarmede hebben bewezen, dat de mest, ver mengd met superphosphaatgips langen tijd zijne uitstekende hoedanigheden bewaart. Vooral, wanneer hij (de stalmest) bovendien met aarde bedekt wordt, kan men hem, vol gens Holdefleiz, aan den hoop uitnemend be waren. Noch van den ammoniak, noch van de organische stof zal er dan veel verloren gaan. De heer Holdefleiz zegt dat niet maar zoo, doch heeft uitgebreide proeven genomen op het gebied van stalmestconserveering. Om de ze hier alle uitvoerig te beschrijven, zou ons te ver voeren maar toch willen we melding maken, van één dier proeven, waarbij bleek, dan van niet geconserveerden mest aan een hoop in zeven maanden tijds 3o pCt. verloren ging en er dus van tien voer slechts ruim 9'/» voer overbleef In het boekje «Onze Meststoffen// van den heer Bieleman wordt ook het superphosphaat gips als middel ter conserveering van den mest hoog geroemd. Weiezen daa,omtrent, dat deze stof niet alleen den ammo 'ak vasthoudt, maar ook de te sterke verrotting tegen o dt. Voor dit laatste is ee ie goede n/claringte geven. De verrotting toch heeft plaats door de inwerking van verrotti.igsbacteriën. En deze organismen knnnen niet leven en werken in eeu zure massa. Een door 't aanwenden van superphosphaatgips is er juist een zuur, n. 1. phosphorzuur, aangebracht in den mest. De te gebruiken hoe/eelheden worden niet door alle deskundigen gelijk opgegeven. We vinden melding gemaakt van 7, en 1 K.G. per stuk groot vee. Maar wendt men tot con serveering tegelijkertijd ook turfstrooisel aan, dan zal de hoeveelheid superphosphaatgips geringer kunnen wezen. Voor iedere koe wordt de jaarlijksche partij in geen geval meer dan 150 K.G. ter waarde van ongeveer 6 g. Per maand bedraagt dit dus slechts g- Het stikstofverlies in dien tijd is bij niet geconserveerden mest heel wat grooter. En bovendien wordt het phosphorzuurgehalte van den mest hooger, zoodat er bij mogelijke superpbosphaatbemesting naast den stalmest ook nog daarop kan worden bespaard. M. Wordt vervolgd. wist dit arme kind der wereld niet af. Op zekeren morgen was Laura's ziekte zóó merkbaar toegenomen, dat de heer Van Gee- veren, gedrongen door een gevoel van vader lijke bezorgdheid, dat hem niet dikwijls over meesterde, de moeite nam om den dokter bij diens heengaan tot aan de voordeur te ver gezellen en hem vóór zijn vertrek af te vra gen, wat hij van den toestand zijner dochter dacht. Betje was op dat oogenblik juist bezig om het koperen slot en de dito ketting van de voordeur te poetsen. Zij ging op zijde, toen de beide heeren stil stonden. Deze werden gevolgd door Albert, die uit wilde gaan en ook hij bleef stilstaan totdat het gesprek geëindigd zou zijn. Evenals Betje vernam hij de vraag van zijn vader en het korte en wei nig moedgevende antwoord van den genees heer. Dokter mag ik u eens vragen, wat u van de zieke denkt //Nu u het mij vraagt, kan ik u mijn be zorgdheid niet verbloemen. Hare longen zijn al te zeer aangedaan om veel hoop te geven op genezing.// Een ernstige blik en een zwijgende groet volgden op deze woorden, en weg reed het dokterskoetsje, naar andere tooneelen van smart en lijden van kwijnend leven en naderend sterven. Albert van Geeveien was een jongeling met een bedorven, eigenlieveHd karakter, ge- mak- en genotzuchtig in de hoogste mate maar toch, toen hij door iemand, die het weten kon, het vonnis over zijn arme zuster had hooren vellen, voelde hij toch een zonder linge aandoening van medelijden in zijn hart opwellen, en ontwaakte in hem een gevoel, Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. Antwoorden of meiledielingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 163. Laatst 'as ik, dat men in zekere boterfabriek reinculturen gebruikte. Wat bedoelt men met reinculturen K. te S. 164. Is kalk ook een plantenvoedende stof. P. X R. 165. Welke plantenvoedende bestand- deelen zitten er in beendermeel. Dezelfde. 166. Bevat karnemelk wel veel voe dende stoffen W. 167. Is 't adres aan het gemeentebe stuur van Middelbarnis betreffende het terrein voor de stierenkeuringen en het verzoek aan Notarissen over blok-, iazet- en onkostengeld reeds verzonden En wat zijn of zullen vermoedelijk de resultaten zijn B. M. Antwoorden en Mededeelingen. 160. Of men siergras zelf kan kwee ken Stellig, Wilt ga eenige namen Vraag dan prjjscourant van zaadtelers. In dien van Turken burg te Bodegraven b.v. vinden we niet minder dan 36 soorten. Red. 161. Tomaten zijn de vruchten van een plant, die verwant is aan de meer alge meen bekende aardappel. De vruchten van deze zijn de „papappels"', zooals men hier zegt. Tomaten nu worden heel wat grooter en zijn in rijpen toestand prachtig rood gekleurd. In fijne keukens maakt men er saus van. Een lezer. 162. Aeetyleengas, bestaande uit kool stof en waterstot is uiterst brandbaar en lichtgevend. Vooral om de laatste eigen schap wordt het gebruikt als verlichtings middel in fietslantaarns. Men verkrijgt dit gas door calciumcarbuur met water in aanraking te brengen. De koolstot uit het calciumcarbuur verbindt zich dan met een deel van de waterstof uit het water tot het kool waterstofgas, het welk acetyleen genoemd wordt. Red. 11 EEG IE, De beweging in Belgie om tot een al gemeene staking or.der de mijnwerkers te komen, verdient wel de aandacht. De gedeeltelijke stakingen zelve, de hef tige tooneelen daarbij voorgevallen, een opruiende brochure der vrijdenkers, bewijzen, dat het den Belgischen socialisten en athe ïsten ernst is met hun bedreiging, om door een geweldige agitatie het algemeen stem recht af te dwingen. Te Luik en Charleroi is de strike al gemeen. Vóórdat het officieele besluit ge nomen was, hadden in de bekkens van Luik reeds 5000 mau uit eigen beweging de bijl er bij neergelegd. Ongemeen heftig zijn ook partij-bladen als »Le Peuplev, die openlijk de revolutie aanmoedigen. De Luiksche correspondent van de »Kölnische« vertelt zelfs, dat »Le Peuplec: bij wijze van premie zijn abon- nés revolvers heeft aangeboden Andere bladen bewegen zich vooral op het gebied van het onderwijs in bommenvervaardiging, brandstichting en andere middelen tot ver wezenlijking van de revolutie. Niemand kan op het oogenblik nog zeg gen hoever de staking zich zal uitbreiden ook de mijnwerkers zijn niet bij^ machte te voorzien, waarheen degenen, naar wie zij geluisterd hebben, hen voeren zullen. Noch tans kan iedereen nagaan, dat deze staking in het begin van den herfst, de arbeiders slechts kan berooven van de hulpbrennen, dat iets van broederlijke liefde had. Dat noopte hem 0111 ia plaats van uit te gaan, een bezoek in de ziekenkamer te gaan ai- leggen. Hij zette zich naast het bed zijner zuster neer en vroeg haar, hoe zij het maakte. //Dat gaat nog al,// zeide Laura, //lk heb nog vijf dagen tijd om op te knappen. Het is vandaag Maandag, en eerst Vrijdag is het feest. De dokter zeide van morgen, dat hij mij niet erger vond dan gisteren. Hij meende eigenlijk //beter// maar dat wilde hij niet zeggen, omdat hij het niet goed vind, als ik Vrijdag uitga. Dokters kunnen zeer hard vochtig zijn,// vervolgde Laura met eeu prui lend gezichtje. //Zij schijnen zich nooit in eens anders toestand te kunnen verplaatsen.// //De dokter zal u stellig geen toestemming geven om naar de bruiloft te gaan, Laura 1 Gij moest dat feest maar geheel uit uw hoofd stellen,// liet Albert zich ontvallen. //Hebt ge dan den dokter gesproken vroeg Laura, terwijl zij een onderzoekenden, onrustigen blik op Haar broeder wierp. Zijn ongewone ernst en bezorgheid hadden hare verwondering gaande gemaakt en die ver wondering klom tot angst. //ik niet, maar hij sprak met Papa,// ant woordde Albert verlegen, want hij ontstelde van Laura's angsiigen blik. Hij begreep, dat hij te veel gezegd had en wenschte, dat hij maar niet toegegeven had aan dat betere ge voel, dat zoo hoogst zelden in hem oprees. Hij maakte eene beweging om op te staan, toen zijn zuster zijn hand greep met een kracht, die hij haar niet toegeschreven zou hebben. Met vorschende blik zag zij hem aan en vroeg hem met bijna klanklooze stem //Albert zegt mij, wat heeft de dokter van mij gezegd die ze gewoonlijk des winters noodig heb ben. Gebrek en ellende zijn onvermijdelijk. TUItKIJ E. De Turksche Sultan, als hadde hij nog niet genoeg aan het geschil met Frankrijk, ligt nu weer overhoop met Engeland terzake van zekere pretentiën op een landstreek aan de Perzische golf. Het gaat om beider macht en invloed in het havenstadje KI Koweit (Korein) aan genoemde golf. Dit El Koweit is een half onafhankelijk gebied, dat in naam tot Turkije behoort. Maar de Sheik van El Koweit, Moebarek-ul-Sabah, heeft zich tot dusver vrijwel aan elke uitoefening van het Turksche gezag weten te onttrekken, en ontving daarbij voortdurend steun van Enge land. Nu zijn voor korte dagendoor denVali van Bassora, op last van de Regeering te Konstantinopel, pogingen aangewendom den Sheik van El Koweit tot onderwerping te brengen, welke pogingen echter mislukten; en vandaar toeneen krasser optreden van Tur kije. Een korvet zette koers naar deze streken, met troepen aan boord, en haar komst kon geen andere beteekeuis hebben dan om de eischen van den Sultan te ondersteunen. Maar de pretenties van Engeland brachten meê, dat een gewapend optreden van den Turk werd gestuit. Het gaat, als gezegd, om de macht en den invloed in een gewichtig gebied aan dezelfde golf, over wierbeheer- sching een vreedzame strijd wordt gevoerd tusschen Albion en Rusland En zoo kwamen Engelsche kruisers de Turksche korvet ach terop, om te beletten, desnoodig, dat er van des Sultans kant geweld zou worden gebruikt. Gelijk haast vanzelf spreekt, was voor den Turk, op dat oogenblik, zwichten de boodschapmaar de zaak was daarmee niet uit, want de Porte begon nu te Lon den krachtig te protesteeren. Zulke pro testen mogen in 't algemeen niet meer waarde hebben dan scheurpapier, toch is er Albion feitelijk veel aangelegen, om niet met Ab- doel Hamid op kwaden voet te komen. In de eerste plaats kan het er niet aan den ken om de Turksche troepen uit Bassora (van waar Koweit niet moeilijk is te berei ken) te verdrijven. Want men weet te Lon den maar al te goed, dat de Turksche soldaat makkelijk tegen een Tommy op weegt, en wanneer de Engelschen niet met een overmacht kunnen verschijnen, zou de zaak wel eens ten nadeele van de Britten kunnen eindigen. En dan dit zegt nog meer heeft Engeland te rekenen met de belangen, den naijver van anderen, van Rusland in de eerste plaats, dat niet gaar ne zien zou, hoe Brittanje vasten voet kreeg aan de Perzische golf. Het kan dus niet verwonderen, dat Al bion terugschrikt voor een doortastende houding. 20 Cent per regel. De rol, die de vrouw in het leven speelt is de schoonste en de edelste. Zij voedt vervolgens met haar rneik gevormd door het zuiverste van haar bloed hen die op hun beurt het ras moeten vereeuwigén. Opdat de nakomelingschap sterk zij, is het noodzakeljjk dat de vrouw zelve gezond en krachtig zij. Maar helaasHet is slechts te zeker dat de condities van het leven, vooral in de groote steden, tot dat doel niet gunstig zijn. Is het grootste gedeelte der vrouwen niet ziekelijk Zien wij er niet alle dagen, waarvan de orga nen der moederschap zijn aangetast. Als Jong meisje, heeft zij een arm bloed gehad, hare vorming is lastig geweest en maan- delijkscbe storingen zijn door deze zwakte Hoe droevig, hoe innig droevig was de aanblik van dat meisje, zooals het daar over eind in haar bed zat; dat jeugdige gezicht, zoo vol smart, waaromheen de blonde krullen, waarop zij vroeger wat trotsch was, verward en ordeloos neerhingen die groote, schitte- ïende oogen, vroeger tintelend van levenslost, nu -wijd opengesperd met een uitdrukking van wilden angst. Albert voelde, dal hij zich niet met een luchtig woordje van Laura's vraag kon afma ken. Toch was het hem niet mogelijk oiu de harden en wreede waarheid over zijn lippen te doen komen. Hij kon de wanhoop niet aanzien die zich van Laura zou meester ma ken, wanneer zij haar vonnis zou vernemen. Ook hem overviei een oogenblik de gedachte aan den ontzaglijken ernst van het leven, in het licht der eeuwigheid bezien Maar deze gedachte was voor den jongeling, die geen enkel houvast, geen anker der hope, geen belofte waaraan hij zich kon vastklemmen, bezat, al te verschrikkelijk. Hij wilde die benauwende gedachte niet langer in zijn hart koesteren hij moest er aan ontkomen, zoo spoedig mogelijk en .in diezelfde wereld, wier vergankelijkheid en bedriegelijkheid hij thans als met open oogen aanschou vde, wilde hij heil en troost gaan zoeken voor liet on dragelijk leed, dat hem bestormde. Zóó dwaas handelt de ongelukkige mensch, die niet ge leerd heeft naar die god lelijke roepstem te luisteren, welke een ieder, die naar verlossing van zonde en naar het eeuwig leven srnieht, zoo vriendelijk, bemoedigend en mild toeroept //Kom tot Mj, die vermoeid en belast zijt. en Ik zal u ruste geven 11 11 Nu, wat heeft de dokter gezegd vroeg Laura nog dringender terwijl de kootrs achtige van het bloed ontstaan. Vrouw geworden zijnde, ia hare eerste bevalling slecht geweest en hare gezondheid is veran derd. Indien zij in den beginne haar bloed verrijkt had, indien zij zich door eeo krachiige hersteller versterkt had, had de bevalling geen sporen nagelaten. Maar ik moet het zeggen, het is nim mer te laat er met kracht tegen in te gaan Men kent heden ten dage de waarde der Pink Pillen van Dr. Williams 001 de geschokte gezondheid der vrouw te herstellen die door ziekten haar geslacht eigen is aangetast. Men moet niet aar zolen ze te gebruiken. Zjj zullen de werkingen herstellen en regelen. Elke verzwakte, bloedarmoedige, bleekzuchti ge zelfs aan rheumatiek lijdende vrouw moet er gebruik van maken, want de Pink Pillen ztjn een machtige hersteller van het bloed, versterker der zenuwen. Een treffend schrijven ontvingen wij van den Heer Chr. van der Burghi, Mr. Timmerman te Dinteloord Noordbrabani omtrent de toestand van mijne vrouw kan ik U niet anders melden dan dat de Pink pillen van Dr. Williams uitstekend hebben gewerkt met dat gevolg dat het naast God bet behoud is van haar leven en gezondheid. Aan onzen verslaggever verhaalde de patiente zelve bij zijn be zoek, dat zij sedert 15 jaren lijdende was geweest aan hevige waterzucht, van lie verlede was het begonnen met de opzwel ling der voeten en beenen. De eetlust was slecht en kon alleen de spijsverte ring regelen met eenige Scavuline pillen. Bovendien teisterden haar maagkrampeu, steken in de zijde, van tijd tot tijd kort ademig, flauwten, slechte slaap, akelige droomen, voortdurend koud gevoel in do knieen, ziehier in korte woorden waar aan ik sedert 15 jtren als eene marte lares geleden heb, en thans gevoel ik mij gelijk mijn man geschreven heeft, wij zijo den uitvinder duizend maal dankbaar en U kunt het gerust bekend maken, want ik begon reeds aan den toekomst te wanhopen. Prijs t. 1.75 de doos f. 9. per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié. Steiger, 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel Ook echt verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS te Sommels- dijk. Er is op de grens van Zoeloeland ge ducht gevochten tusschen Engelschen en Boeren Kitchener seinde den 2 7 sten September zoo leukweg het volgende»De forten Itala en Prospect op de grens van Zoe loeland zijn gisteren door de Boeren aan gevallen, die in grooten getale waren, on der bevel vermoedelijk van Botha. Na ern- stigen wederstand wierpen de garnizoenen de Boeren terug, hun krachtige verliezen toebrengend.Maar dit sobere telegram doet van verre niet vermoeden hoe zware strijd daar is gestreden, een strijd waarin zeker niet de Engelschen, gelijk zij opge ven, de overwinnaars zijn gebleven. Nadere telegrammen uit Durban geven bijzonderheden over de aanvallen der Boe ren op de forten Itala en Prospect, waar door er een geheel ander licht over de gebeurtenissen valt. Er blijkt uit, dat de Khaki's Zaterdag terug zijn getrokken op fort Prospect, nadat zij te Itala een zeer twijfelachtige, in ieder geval kostbare over winning hadden behaald, die veel weg heeft van een ramp voor de Engelschen. Immers wordt erkend, dat het verlies aan Engel sche zijde bij Itala ongeveer 120 man aan dooden, gewonden en vermisten heelt be dragen, terwijl de werkelijk geleden ver liezen zeker wel veel grooter zullen blijken te zijn. De correspondent van >Central News« olos op haie wangen langzaam verbleekte^ tiaar de inwendige vrees, dat haar broeder haar iets verzweeg, steeds sterker in haa werd //Ik heb het niet goed gehoord ik weet het niet precies meer,//1 hernam Albert ont wijkend en verward. //En je zegt, dat je gehoord heb hoe de dokter Papa heeft afgeraden om raij naur het feest te laten gaan 11 Ja, dat wel dat geloof ik tenminste iliaar meer weet ik ook niet. Ik stond er niet vlak bij en kon daarom niet alles ver staan. Papa zal het beter kunnen vertellen, en ook die meid kom hoe heet ze ook weer :ii //Betje Ja die nieuwe. Zij stond vlak bij den dokter.» Laura vroeg niet meer. Zij begreep, dat zij van Albert niets meer te weten zou kunnen komen. Langzaam liet zij zijne handen los: en Albert, maar al te blij dat hij uit zijn ncteligen toestand verlost was, liep de kanier uit, met het doel om door een spelletje biljard in het koffiehuis, dat bij met zijn klandizie vereerde, de onaangename gewaarwording, die hem bekropen had, te vergeten. Onderweg be sloot hij, om voortaan niet meer zoo aanzijn gevoel toe te geven. Het maakte hem //lam», zooals hij zichzelf zeide niet oegrijpende, hoe men juist verlamt wanneer men over de ern stige indrukken tracht heen te dartelen, in- plaats van ze onder de oogen te zien en ze, biddend tot God, te laten doorwerken in het hart, waardoor zij heilzame vruchten kunnen voortbrengen. Wordt vervolgd. aanvangende 3 OC Den Bon I Maandag en [Dinsdag vm. 4. Donderdag, Vrij dag en Zaterdag 6 .- [*Van af 15 IMovemb Januari 1902,1 uur De VAN Paarden, Ramd bon wge r eedseh gelegenheid van de I1 Veemarkt te Somm dag 6 November a.s. Loten a contant tege 11 Loten voor f6, In iederen solieder bij de bekende wederve: baar, alsmede bij de te Middelharnis. J. TIMME L. M. BOI PP"" Een Premie n uitgeloofd aan de meeste Paarden 0 voert en ton verkoop te ZAANDIJK. Onderling en tegen vj kerd kapitaal ongeveer Reserve fondsen f 52, de Premie-Maatschappij kantoorgebouw. Agent voor SOMMI STREKEN de heer C «1» O E gj IJ S£ E BS,. Vleeschouwer DIRKSL Houdt zich beleefd dagelijhsehe levering va Rundvleesch, Sauciss Rookvleesch er Rook fijne vleeschwar* 1. P.S. Iedere Donderdag Geveeld zich hij het leveren jaarsdag dienst als op Zc Van Ilellevoetsiuis 11 vm. vn Zondag 6.15 9.-1 {October en Maart vm. vn j Maandag 5.9 Dinsdag. 5.9.-j Overige dagen 6.15 9.-| t Op deze reis correspj I aankomst, de Rijks ban MIDDELHARNII j tt Op deze reis correi aarikomst, de Rijks-V ber en Maart 2 20 I Van Nieuwesluis vr [Zondag 7.1; *Gedurende October vm. vm. v: Maandag .6. Dinsdag 6.—, 6.15, 8.1 Overige dagen 7. Dinsdags worden mi «rielle en Hellevoe I vervoerd. K Maaskade 4 A. ROTI 'Jijke F eestdagen goeder s Van aUe plaatsen. ino^»11 'savoiids 5 uur D aangenomen.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2