FEUILLETON. VereenigdB Vergadering Steeds hopger. STATEN-GENEEAAL. En op'blUz. 17 »Het liberalisme grondt de macht niet in God, maar in smen schen vrije keuze. Het liberalisme desorga niseert het maatschappelijk lichaam, zooals in het lijk alle bestanddeelen van den band des levens los, zich vrij bewegen Liberalisme en Anarchisme zijn in den wortel een beide stelsels wortelen, stoe len op dit beginselVrijheid, gelijkheid en broederschap. En tochde ware vrijheid (er is ook een valsche) brengen ze niet Dat doet alleen Jezus Christus. De gelijkheid is een pure illusie. De broe derschap zal alleen tieren onder de vleu gelen van den Man van Smarten. Vooruit" contra Maas- en Scheldebode In het nommer van 11 Sept. j.l. achtte //Vooruit" zich geroepen eene philippics te houden tegen onze redactie, die in zijn oogen de arbeiders opzet tegen de Leer plichtwet op eene schrik niet lezer, we zijn tieusch geen anarchist //mis dadige wijze" maar grijpt tevens de ge legenheid aan, om Jhr. Pompe, ons Tweede Kamerlid eens af te kammen. Hoewel alle critiek op ons werk ons steeds een oorzaak zal zijn tot ernstig onderzoek, of ons woord niet te bitter, onze toon niet te scherp, ons oordeel niet te streng, onze waardeering niet ie laag was, in dit geval maakt ze op ons niet den minsten indruk. Ze laat ons koud. Doch- neen, ook dat is niet geheel juist. Ze perste ons de vraag naar boven, hoe liet mogelijk is, dat eene Redactie den euvelen moed bezit ons te kapittelen, waar ze in dat zelfde artikel den staf breekt over Jhr. Pompe op zulk eene laatdunkende en minachtende wijze, dat 't alle perken te buiten gaat, op eene smalende manier, die ook zelfs maar aan de kleinste waar deering gespeend isop eene wijze, die elk humaan lezer met wrevel vervul'en moet. De antipathie tegen //dezen heer" puilt uit eiken zin. Collega U verbeurt het recht om cri tiek op ons werk te oefenen. U smaalt Jhr. Pompe, die hoogachting waardig is. U smaalt met opzet. Met opzet staat dat woord „onbeduiden- denn cursief. Met opzet komt ge op de verkiezings dagen en zijn optreden terug. Met opzet spreekt ge van //dezen heer", als ware hij een man, die vijf voet bene den U stond. Met opzet is heel het gedeelte in uw artikel, dat zijn persoon geldt, een ridicu- liseeren, een belachelijk maken van Jhr. Pompe. En toch, hij staat boven U, zeer ver boven U. In alles boven Uen niet 't minst in bescheidenheid, de schoonste deugd der menschenkinderen 11 staat boven U gij staat beneden hemver, zeer ver beneden hem, in alles beneden hem, en niet 't minst in rechte waardeering van zijn tegenstander, welke waardeering in Uw artikel over zijn per soon geheel en ten eenenmale afwezig is. Uw artikel, Collega noopt ons het U te zeggen Critiseer niet hem, niet ons, maar herzie U zelf! Matig Uw toon! Daal af van het voetstuk, waarop ge U plaatst tegenover hem ijager, lager, veel lager, nog lager asje blieft Op den tempel te Delfi stond geschre ven «Ken U zelf.// Zelfkennis is voor ons allen eene eerste voorwaarde om ande ren te waardeeren, om niet te hooge ge dachte van ons zeiven te koesteren een gevaar, dat ons steeds omringt en waar tegen we elk oogenblik op onze hoede moeten zijn. Zelfkennis is noodig om bescheidenheid te oefenen, dal pronkjuweel der deugden. Om de nederigheid te betrachten, en om anderen niet al te spsedig te beschul digen en te smalenen waar zelfkennis ontbreekt, of in te weinige hoeveelheid aanwezig is, vervallen we in een critiek, die ons zeiven aan de kaak steltdie ons belachelijk maakt in de oogen van ieder, welke die schoone deugd bezit en die een 9) De winter verscheen, en daarmede een nieuwe reeks van bals, concerten, komedie voorstellingen en al zulk soort van genietin gen, zonder welke zoovele menschen, en onder hen ook Laura van Geeveren, niet leven kun nen. Het bezichtigen en het zich aanschaffen van nieuwe toiletten en versierselen was een der onderdeelen van ai deze feestelijkheden, die echter voor Laura's ijdel en ledig hartje toch hoogst belangrijk waren. Er zou in het midden van den winter een schitterend diner, dat eindigen moest in een bal, gegeven worden door een van de vrien den van de familie Yan Geeveren. Dit feest maakte gedurende vele weken het glanspunt uit van Laura's vooruitzichten. In tal van voorstellingen, die het feest zouden opluisteren, zou z ij de hoofdpersoon zijn. Het instudeeren en repeteeren van de rollen dezer tooneelstukken was reeds een voor proefje van hetgeen op het feest zelf zou gesmaakt worden. Maar ach, hoe droevig zouden al die voor» dagelijksch zelfonderzoek instelt, of 't voetstuk, waarop hij zich plaatstniet wat al te hoog is, of de drijfveeren zijner handelingen wel altijd even edel zijn, of de middelen, die hij aanwendt om zijn doel te bereiken, wel altijd gepast en oor baar zijn, en of bet doei steeds gerecht vaardigd kan worden voor de vierschaar van het geweten en voor de rechtbank der publieke opinie. Collega laten we leeren ons zeiven te kennen, dat behoedt steeds voor te hooge eigenwaarde, voor te lage schatting van anderen. Ten slotte willen we nog de vraag aan U doen, of de letter P. eeue drukfout is Uns Tweede Kamerlid heet J. J. U schrijft P. J., niet eenmaal, maar tweemaal. En de opmerking zij geoorloofd, of ook die vergissing niet had voorkomen kunnen worden, als ge U met de noodige kalmte en bedaardheid aan den arbeid had gezet. Maar hoezeer uw smalen ons mishaagt, toch willen we Uwe critiek op ons werk nog even onder de oogen zien. Zeer kort slechts. Want ze is een degenstoot in de lucht. Een slaan naar 't manneke in de maan. Wij zetten de arbeiders niet op tegen de Leerplichtwet. l)e wet zelf zet de arbeiders op. /'e wet breekt zich zelve af. Ze voert zelf tot ontduiking. Ze leidt zelf tot bestrijding. Ze dwingt tot verzet, omdat ze den arbeider zijn hooguoodige inkomsten wil verminderen. Ze dwingt tot verzetomdat ze zijn huis gezin in zijn broodsbestaan wil aantasten. Ze dwingt tot verzet, omdat ze de macht der ouders over hunne kinderen breekt. Ze dwingt tot verzetomdat ze de ouders maakt tot knechten der onderwijzers, hoe wel de ouders de meerderen zijn. Ze dwingt tot verzet, omdat alleen de ouders en niemand anders, souverein zijn over hun kinderen. Wij zetten de arbeiders niet op maar we vertolken hunne gedaclnen. Hun beswaren, hun grieven, zijn de onze. v We voelen het, we zien het, dat die wet voor die menschen een onding is, waarbij het huisgezin de lijdende partij wordt. Hun smart is onze smart, hun klagen ons klagen, hun levensstrijd baart ons pijn. Noemt U zulk een optreden misdadig Wij trekken partij voor den armen vader, die zwoegen moet voor een schraal stuk brooddie aanstonds, als de winter naakt, geen cent, geen duit verdienen kan. We trekken partij voorde moeder, die, als aanstonds een strenge winter zijn kouden adem glijden laat over den zuigeling in de wieg, deksel hebben zal om haar kind te beschutten. Noemt U zulk een optreden misdadig? Is protestesren misdadig Is smartgevoel hebben over de kommer van anderen misdadig Maar dan is ook misdadig de Neder- landsche Vrijheidsmaagd, die op den dag der groote stemming het krachtig heeft uitgesproken, dat ze geen dwang op hare erve gedoogt. Daarom ook heeft ze fier het bvefd afgewend van de Liberale partij, die door dwang den levensstrijd nog ban ger maken wou en haar eerc "wou ont- rooven. Is protesteeren misdadig Weiaan, we aanvaarden die kwalificatie maar de werkman ein zijnsgelijke zal ons van misdaad vrijspreken. En dat is vol doende Dat is genoeg. Dat is onze eere. Wij strijden voor een schoon doel met eerlijke middelen. Yóór de vrijheid. Tegen dwang. Vóór liet huisgezin. Tegen de Leer plichtwet. van de beide Kamers, op Dinsdag 17 September 1901 tot opening van de gewone zitting DER De heer Van Naamen van Eemnesdie uitzichten vernietigd worden 1 Alles wat op de wereld bestaat, is nu eenmaal onzeker. Laura had daarvan wel eens voorbeelden hooren aanhalen en ook wel gezien maan-, daar vele en groote teleurstellingen haar cfleel nog niet waren geweest, zoo had zij de v/aarheid van deze bewering persoonlijk nog nooit op een zeer pijnlijke manier ervaren. Ongeveer veertien dagen vóór het gewich tige feest vatte Laura zware ko u. Zij hield een daagje het bed; maar den volgenden avond was er komedie-voorstelli'ng, en zij wilde er niet aan denken om de ze uitspan ning prijs te geven. Hoewel zij verschrikkelijk hoestte en nog koortsig' was, maak te zij. zich 's avonds gereed om naar den sc,houwburg te gaan. Er was niemand, die het jon ge meisje van deze onvoorzichtigheid terug hield. In dit huisgezin ging ieder te veel in zichzelf op en in zijn eigene nietige belangei om op die der anderen veel te kunnen let ten. Er was geen onderlinge liefdebandmem droeg voor elkander geen zorg; een ieder girrg zijns weegs. Het eenige, dat Laura, toen zij 's a vonds in den schouwburg zat, deed bemerken, dat nare ongesteldheid de aandacht van hare fami lie trok, was een barsch //Ik wou, dat je met dat hinderlijke gehoest maar stil waart thuis gebleven,// van den kant Laars vaders welke opmerking door hare moeiler, broeder den voorzitterastoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer begeven hebben, des middags te twaalf uren de vergadering, en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk be sluit van 11 Sept. 1901, houdende zijne benoeming tot Voorzttter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die heden zal aanvangen. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koniuklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, in't gebouw der Tweede Kamor aangekomen, wordt in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden heeft plfiats genomen, de volgende rede Mijne Héeren Het is mij aangenaam voor de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal in uw midden te verschijnen en ik acht mij geluk kig dit thans te mogen doen vergezeld van mijn doorluchtigen Gemaal, De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden bleven van zeer vriendschap- pelijken aard. Door den Nederlanschen Minister-resi dent te Peking is, gezamenlijk met de ver tegenwoordigers van andere belanghebbende mogenheden, eene overeenkomst met China gesloten, waarbij dat rijk zich verbindt tot schadevergoeding wegens de vernieling der legatiën. Het personeel van zee- en landmacht en van de overige takken van 's Rijk dienst gaf ftiij zoo hier als in de Overzeesche gewesten door de loffelijke volvoering van zijn taak reden tot tevredenheid. De algemeene volkstoestand stemt in veler lei opzicht tot dank. Intusschen mag niet worden voorbijgezien, dat zoo op geeste lijk als stoffelijk gebied eene wijziging van toestanden is ingetreden, die meer dan tot dusver de Overheid tot het geven van leiding en het verleenen van steun noodzaakt. Hierbij behoort zij voort te bouwen op de Christe lijke grondslagen van ons volksleven De bestaande Zondagswet eischt herziening. Het zedelijk karakter van het openbare volksleven zal op meer afdoende wijze door de wet beschermd moeten worden. Zonder de persoonlijke vrijheid te na te komen zal op openbaar terrein de speel- en drankzucht krachtiger moeten worden be teugeld. Voor de vrijmaking van het onderwijs, in zijn onderscheidene vertakking, zal op den ingeslagen weg worden voortgeschreden. Niet minder blijft de stoffelijke zijde van het sociale vraagstuk mijne aandacht trekken. U zal een ontwerp worden aangeboden om aan den landbouw eene rechtstreeksche ver tegenwoordiging te geven. Door haar voor gelicht, zal de regeering beter zijn belangen kunnen behartigen. De vervalsching der voedingsmiddelen en de oneerlijke mededinging behooren te wor den bestreden. Voor de ontwikkeling van de practische volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstelsel, zal uwe medewerking worden ingeroepen. Het octrooirecht voor uil vindingen behoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het consulaatwezen wensch ik in toene mende mate aan de belangen van landbouw, nijverheid en handel dienstbaar te maken. Het arbeids-contract vereischt nadere regeling. De verplichte verzekering door de Onge vallenwet voorgeschreven, zal onverwijld worden uitgevoefd, zoodra de regeling van het beroep zal zijn tot stand gekomen Ook tot de zeevisscherij en den landbouw zal deze verzekering zijn uittebreiden. Daarnaast wordt de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van 's Rijks schat kist niet voldoende is, om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rijks inkomsten vereischt, waarvoor allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt. Bij deze herziening zal tevens naar bevordering van den nationa- len arbeid te streven zijn. Indien de min vermogende door deze herziening mocht gedrukt worden zal hiermede rekening vvor- en zuster op de hun eigene wijze werd be aamd. Zij spande al liare krachten in om haar hoesten te bedwingen maar niet altijd vermocht zij dit, zoodat zij nog menig gram storig woord van haar vader en Albert en nog menig bits gezegde van hare moeder en Sofie moest aanhooren. Den volgenden dag was Laura zwaar ziek. Toen de geneesheer dit uitgesproken had, vond er een zeer droevig huiselijk tooneel plaats. De huisvader verweet zijne vrouw onder de onvriendelijkste bewoordingen dat zij haven plicht als moeder verzuimd had, en dat zij alzoo de oorzaak van deze ramp was. Mevrouw Van Geeveren weerlegde dit verwijt op vinnigen toonmaar toen haar echtgenoot steeds ruwer en heftiger uitviel, vond zij het eindelijk h«t beste om hem door een soort van zenuwtoeval schrik aan te ja gen. Mijnheer verliet toen met een vloek de kamer voor zulke tooneelen nam hij altijd de vlucht. Mevrouw van Geeveren kwam nu weer spoedig tot zichzelf en gaf' door snikken, die afgebroken werden door een reeks gilletjes, aan haar verontwaardiging lucht. Ook Albert had het voorbeeld van zijn vader gevolgd en zijn heil in de vlucht gezochtalleen Sofie was bij haar gebleven. Deze bleef evenwel doodbedaard in haar gemakkelijken stoel lig- den gehouden bij de bepaling van zijn bedrage in de verplichte verzekering. Ter voldoening aan de desbetreffende bepaling der Grondwet zal eene regeling van de administratieve rechtspraak worden voorbereid. De onlangs vastgestelde wetten tot rege ling der levende strijdkrachten zullen, ook door krachtige bevordering van de voor oefening, zonder vertraging worden uitge voerd. De regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioenregeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De in voering van snelvuurgeschut, die niet kan uitblijven, zal aanzienlijke geldige offers vergen. In de richting van de bevordering van godsdienstzin en zedelijkheid op de schepen van oorlog en in de kazernen en kampe menten zal worden voortgegaan. Als Christelijke Mogendheid is Nederland verplicht in dén Indischen Archipel de rechtspositie der Inlandsche Christenen beter te regelen, aan de Christelijke zending op vaster voet steun te verleenen, en geheel het regeeringsbeleid te doordringen van het besef, dat Nederland tegenover de bevolking dezer gewesten een zedelijke roeping heeft te vervullen. In verband hiermede trekt de mindere welvaart der Inlandsche bevolking op Java mijne bijzondere aandacht. Ik wensch naar de oorzaken hiervan een onderzoek in te steil li. Aan de bepalingen ter bescher ming van de onder contract werkende koelies zal gestrengelijk de hand worden gehouden. Naar decentralisatie van bestuur zal gestreefd worden. De toestand op het noordelijk ge deelte van Sumatra zal, naar ik vertrouw, bij handhaving van het thans gevolgde stelsel, eerlang tot algeheele pacificatie leiden. Op de ontwikkeling van de Koloniën Suriname en Cura9ao blijft mijne aandacht gevestigd. - Van uwe bereidwilligheid, Mijne Heeren, om mij, bij datgene wat tot heil van land en volk kan strekken, uwe medewerking te verleenen, houd ik mij overtuigd. Moge bij de gewichtige taak, wier volbren ging u wacht, God Almachtig u leiden, en doe Hij op land en volk zijnen zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin vergezeld van Zij no Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergader zaal. De Voorzitter sluit nadat de Commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenig- ,de vergadering. 'JTuiai- en Lan«Ifroiiw\ Sonunclsdijk. Maandag 16 September werd te Rotterdam de aangekondigde keu ring van zaaigranen gehouden. Onder de monsters, waaraan prijzen wer den toegekend waren er verscheidene uit deze environs. A. A. Mijs alhier kreeg een prijs voor Bordeauxtarwe, J. Timmers te Middelharnis voor ruwarige Essextanve, glad- arige Essex en Duivendaaltarwe, D. Lodder te Goedereede voor veredelde Duivendaal tarwe. J Lodder te Goedereede voor krui sing Dnivendaal Square Head tarwe van de kruising Broekema, K. C. van der Ban te Nieuw-Helvoet voor bastaard Essex kruising van Dr. Otto Pitsch. Deze laatste was 9 September ook te Amsterdam bekroond "VVORTELRE3TEN EN NOG WAT. Met wortolreatou bedoelt men dat, wat er na 't weghalen van wat boven den grond groeit nog overschiet. Vooral bij diepwortelende ge wassen is dat goon klein beetje. Maar ook andere oogsten laten nog al heel wat achter in den bo dem. Wieske en Werner hebben nagegaan hoe veel droge stof er aan etoppals en wortels wei per H. A. door vorschillende gewassen word achtergelaten. Yoor tarwe vonden zo 3888, K.G. voor haver 3726 voor erwten 3604, rogge 5887, en voor roodo klaver 9976, en voor 4-jarige Lucerne zelfs 10811 K.G. Een ander onderzoeker, Hcilen, bepaalde, dat de hoeveelheid plantenvoedende bestand deelen, daarin voorkomende ook lang niet gering is. We vinden voor klaver opgotoekend, dat do wortelrosten niet minder dan 30van de geheele hoeveelheid stikstof in lt gowas bevatten, zelfs 42°/o v»n het phosphorzuur, 40°/o der kali en 22°/0 van de kalk. Het spreekt van zelf, dat later bij het ver rotten dezer massa, al do genoomdo bestand- doolon woor in de bouwlaag terecht zullen gen en vond, dat zij don gesclioktcn zenuwen barer moeder geen .rooter weldaad kon be wijzen, dan door op een toon van de diepste minachting over haren vader te spreken //Laat hij zelf' maar wat heter op zijne kin deren passen te beginnen met Albert, dien lieven jongen Zou hij niet even goed zien a's u, dat Laura gisteren niet goed was 't Is gemakkelijk om de schuld op een ander te werpen. Dat is zoo Papa's manier. Een mooie manier Ilij moet noodig zeggen, dat hij ooit zorg voor ons gedragen heeft. Hij moest zijn mond houden Deze troostrede was als olie in het vuur. Mevrouw Van Geeveren word nog stuipach tiger in hare aandoeningen en be vegingen, terwijl zij nu ook door woorden aan haar gemoed trachtte lucht te geven//Hij moest zich schamen mij zoo te te be- leedigen. Alsof ik gisteren weten kon, dat dat Laura vandaag zoo ziek zouzou worden. En al had ik het geweten, dan zou dat loeli niet geholpen hebben Ik had haar kunnen verbieden om om naur de komedie te gaan, maar zij zou het het om mij toch nietgelaten hebben. Wat heb ik over mijne kinderen te zeggen Er is er geen een die die ooit naar me luistert Geen een Ze doen allemaal alleen wat ze zelf willen. Ach komen. Dan kunnen de nieuwe pGnte» er hun voordeol mede doen. En in 't algemeen zullen de genoemde bestanddeelen door die nieuwe" planten vrjj gemakkelijk opgenomen kunnen worden. Want dit is beslist zeker, dat vooral phosphorzuur en kali veel beter opneembaar zijn als ze voorkomen in vergane planten bestand deelen, dan wel als ze deel uitmaken van den eigeulyken groud. De heilzame werking van groenbemestiiig berust dan ook voor oen groot deel hierop. De wikken halen heel wat bestanddeo- len uit den grond die daarir. na onderploeging van de groene massa weer terug komen, dooh in zeor opneembaron vorm omzetten, als de plan ten in 't voorjaar verrot zjjn of verrotten. Bo vendien brengen de stikstof verzamelaars en deze gebruikt men immers voor groonbemesting, heel wat stikstof ia don grond, welke ze uit de luoht opnamen. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. Autwoordeu of mededdeliiigen zijn niet hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 154. Ik heb van 't voorjaar een welput gegraven, waar ik door veengrond heen- geweikt, nu zoet water heb. 't Water is helder, doch ruikt. Wie mijner medelezers weet een middel om dit water reukloos te maken D. W. 155. Welke kunstmest is de beste en goedkoopste om door de aardbeziënvel- den te strooien Pernis. S. 156. Welke tijd van't jaar is bet beste om kunstmest door de aardbeziënvelden te stooien Pern is. S. 157. Is het waar, dat er metalen zijn, die op water drijven G. 158. Kan ik jagers verbieden door mijn bezaai te loopen En hebben zij recht rnijD erf, tuin en boomgaard uit te drijven? A. H. 159. Is 't bepaald noodig in Augus tus aardbeien te planten Wanneer 't nu nog mogelijk is, welke zijn dan de beste soorten A. H. Antwoorden en Mededeelingen. 151. Of mieren schade!jjk zjjn Directe schade wordt door ze weinig gedaan, dat wil zeggen, zelf eten ze geen plantendeelen. Maar indirect kan de scha de vrij groot worden, waar ze de blad luizen als 't ware dwiagen, meer planten sappen tot zich te nemen, dan deze voor zien zelf alleen noodig zouden hebben. L. 152. Hoe is 't mogelijk, dat iemand aan 'o nut van keuringen van zaaigranen kan twijfelen, 't ls juist een groote fout van menig landbouwer, dat hij op keuze van zaai-en pootgoed te weinig acht geeft. Eu de keuringenbevorderen dit juist. Bovendien leert het publiceeren der be kroningen de adressen kennen, waar men 'tbest terecht kan. Red. 153. Turfstrooisel. Nog slechts sedert enkele jaren is turfstrooisel een artikel van uitvoer. Het wordt gemaakt van 't zoogeuaauide grauwoeen, dat als brand stof weinig waarde heeft. Deze stof wordt gemalen, daarna gezeefd en vervolgens samengeperst tot pakken, die met jjzer- draad en latten worden saamgehouden. Turfstrooisel wordt hoofdzakelijk gebruikt ooi stroo in stallen te vervangen. In En geland wordt bet zeer veel gebezigd. Een lezer. 2Ve Ooriog*. Men is het er thans in het Vereenigd Koninkrijk vrijwel over eens, dat de pro clamatie van lord Kitchener niet den minsten indruk gemaakt heeft op de Boeren te velde. Wat is dus het succes der proclamatie geweest Ongeveer nul. Het aantal van hen, die zich overgaven, was de laatste weken eer klei ner dan grooter, en een bericht over dien èénen Boerenaanvoerder, die zich in de Kaapkolonie overgaf ten gevolge van de proclamatie en het staat nog te bezien, of deze het werkelijk om die reden deed bewijst genoeg, dat Kitchener getoond heeft de Boeren totaal verkeerd te begrijpen, er is geen enkele moeder op de heeie wereld die zoo ongelukkig is als ik.» Deze ontboezeming eindigde in eene hart- verscheurenden kreet, wat Sofie, verre val) haar te doen ontstellen, koeltjes deed opmer ken //Nu zou ik maar uitscheiden, Mama! A' die drukte helpt toch niemendal.// Mevrouw Van Geeveren werd nu boos of hare dochter. Maar zij kende deze te goed om niet te weten, dat zij hij het eerste woord, dat haar niet beviel, zou opstaan en fiaar alleen laten. En geheel alleen wilde zij thans niet zijn. Zij liet daarom slechts een kla gend //Jelui bent allemaal eender er i* niemand hier in huis, die een hart heeft," hooren. Toen nam zij de houding aan Wd iemand, die door zware inspanning overmoeid is. Nadat zij een kwartiertje stil op de canal'6 had gelegen, scheen hare kracht tot spreken terug te komen, en hernam zij op kwijnen den toon //Maar wat zullen wij met L:l"rs beginnen, Sofie? Ik heb nog nooit zicken opgepast, ook ben ik daar veel te zwak ro°r' liet maakt mij al zenuwachtig, als ik er een zie. Gisteren werd ik al naar van het hoesten; ik kreeg er hoofdpijn van. Mijn gestel k»"er volstrek niet tegen.// Wordt vervolg-

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2