MAAS' FEUILLETON. Steeds hooger. Vrijdag Lr A Sluiting der Kamers. Duur brood- en een bloeiend Duitschland. Uit de Pers. Wij zijn het er geheel mee eens. Opruimen en schoonmaken behoort ook tot de hu'selijke werkzaamheden, evengoed als het zorgen voor voedsel en het verstellen van oude kleeren. Opruimen en schoonmaken, dat is plicht! Bah! elk onrecht. Bah! dat uitsluiten Dat negeeren Tuin- en Landbouw. Vrau^oaak. Volkeren der Aarde. He Oorlog. Plaatst U Art, 103 onzer Grondwet zegt»De zitting der Staten-Generaal wordt in vereenig- de vergadering der beide Kamers door den Koning of door eene Commissie van Zijnentwege geopend. Zij wordt op dezelfde wijze gesloten, wanneer Hij oordeelt, dat het belang van den Staat niet vordert haar te doen voortduren.<r Zaterdag worden de Kamers gesloten en daarmee sluit zicht ook af een stuk politieke geschiedenis. Een nieuwe richting zal ingeslagen worden. Want wat 't libera lisme ook voor goeds hebbe gewrocht, dit zal altijd als een zwarte vlek op zijn kleed blijven, dat het te eenzijdig was, vaak eigen belang zoekend. Uitsluiten van andersden kenden uit allerlei corporaties; uitsluiting, wegcijfering, negeering, den baas spelen; weinig of geen notitie nemen van tegenstan ders; hun soms kwetsen; krenken in hun heiligste overtuigingenhoog verwaand «eerzien op anderen, die ook voor een beginsel strijdenspottend lachend schamper den schouder ophalend over die onnoozelen,|die anders dachten dan zij. Zij wisten het alleen zij hadden de wijsheid in pacht en kregen de baantjes. Maar nu zijn zen hooge sprongen voorloopig uit. 't Zal nu anders gaan; 't moet anders gaan, Er moet komen: Recht voor allen. Niet alleen Recht voor de vriendjes Recht voor den Liberaal, voor den Antirevolutionair, voor den Katholiek en den Socialistrecht voor iedereen Geen uitsluiting, maar er kenning. De Kamer van Koophandel te Bremen schrijft Onder den invloed der handelstractalen- politiek van de laatste 10 jaren, heeft het oeconomische leven van Duitschland zich ontwikkeld in voorbeeldelooze mate. De waarde van den handelsomzet met het buitenland is gestegen met milliarden; de Duitsche handelsvloot heeft zich ontzaglijk ontwikkeld, en neemt, enkel door die van Engeland overtroffen wordend, onder die der overige natiën de tweede plaats in de emigratie, van Duitsche burgers is aan merkelijk geslonkende gestadig toegeno men bevolkingsaanwas heeft arbeid gevon den in de krachtig opbloeiende Duitsche nijverheidde loonen der arbeiders in de nijverheid zijn gestegenhet verbruiksver- mogen van het Duitsche volk is belangrijk grooter geworden de volkswelvaart is aan gegroeid in onbekende mate. Het Duitsche volk heelt derhalve geen grooter belang, dan dat dezelfde oeconomische politiek, aan welke dit gedijen van onze volkshuis houding te danken is, worde gehandhaafd en, voor alles, dat niet worde afgeweken van den weg, dien men met onze handels politiek in 1890 ingeslagen is. »Het Duitsche rijk zou met recht van zijne bestierders mogen verwachten dat deze, deugdelijk gebleken politiek van handels- tractaten worde voortgezet. Waar we in ons artikel ^Invoerrechten" wezen op Duitschlands vooruitgang, niet tegenstaande de hoogere broodprijzen, meenden we Bremens getuigenis ook niet achterwege te moeten laten. Bescherming der nationale nijverheid hooger invoerrech ten en alles zal er wel bij varen. Onze hoop was en blijft gevestigd op 't Ministerie Kuiper. Mr. Pierson bevorderde alleen den handel! En op de 33000 volwassen per sonen zijn er maar 6000 bij den handel betrekken12000 bij den landbouw 1 12000 bij de industrie! 3000 zijn ambtenaren. Tochde handel bovenHoe lang nog? Opruiming van liberale ambtenaren! Van de ministerieels ambtenaren, die onlangs als klagers en openbaarmakers van bureau-geheimen zijn op de kaak gesteld, zei het „Nederlandsch Dagblad": „De meeste ambtenaren zijn volbloed liberaal, en het zal lang duren, voordat de nieuwe Ministers baas zijn in hun eigen departement." Deze opmerking doet de „Prov. Frie- Bche Gt." zeggen: 8) Des middags was Betje genoodzaakt om met een katoenen japon en een gewoon schort in de kamer de tafel te komen dienen. //Wat beduidt dat vroeg Mevrouw, die, zooals Neeltje altijd zeide, meende dat zij hare dienstboden nooit met te weinig woorden kon aanspreken. Om hare vraag duidelijk te maken en het gemis aan woorden te vergoeden, liet mevrouw Van Geeveren uit de verte een hooghartigen blik langs Betje's gestalte glij den. Mevrouw t toen ik bij u kwam, wist ik niet, dat ik een zwarte japon moest hebbenzoo dra ik het wist, heb ik ze besteldmaar ze is nog niet klaar. Ik mocht altijd Neeltjes japon aanhebbenmaar nu is zij //Al genoeg I al genoegviel mevrouw haar in de rede. //Ik wil met jelui gekibbel niets te maken hebbenhet komt niet te pas mij daarmede aan te komen. Zorg, dat je morgen behoorlijK gekleed binnenkomt. An ders zal Neeltje je werk moeten doen.'' //Zijn de meidenpraatjes nu haast afgeloo- pen?" vroeg mijnheer Van Geeveren op zijn Het zou kunnen zijn, dat die ambte naren (die niet zoo licht te vervangen zijn) probeerden door hun onwil het sturen in den nieuwen koers te belemmeren, en door lijdelijk verzet de Ministers poogden te dwarsboomen. Als dit het geval mocht zijn of worden, hopen wij vurig, dat de heeren Ministers zullen toonen te beseffen, wat zoo de waardigheid der Kroon als de rechten der natie eischen Wij hebben Christelijke ambtenaren noodig, zullen onze Ministers niet telkens in hun streven verlamd worden. De naweeën der liberale tyrannic, of schoon deze thans gebroken ligt, kunnen nog jaren duren. Het eenig geneesmiddel daartegen is een stel Christelijke ambtenaren. Om zoo te spreken is thans de geheele ambtenaarswereld liberaal. Dat is juist het gruwelijk onrecht, waardoor de liberale partij stelselmatig verbittering heeft ge kweekt. Dat onrecht moet met wortel en tak worden uitgeroeid. Hoe eerder, hoe beter. En dit geschiedt alléén, door al de oponvallende plaatsen door Christelijke maDnen te bezetten, tot de liberalen tot hun juiste proportie zijn teruggebracht. Natuurlijk zal de billijkheid eischen, dat van dezen tijdelijken maatregel soms afgeweken wordt. Ook zal gebrek aan Christelijke candidaten meermalen tot afwijking roepen. Maar voorloopig is elke benoeming van een liberaal ambtenaar bestendiging van een bitter onrecht. PROEFSEHINGEN VANWEGE DE VEREE- NIGING „LANDBOUWONDERWIJS" slot. Thans resten ons nog twee bemestingsproe- ven, de eene op suikerbieten en de andere op tarwe. Die op suikerbieten werd genomen door den heer A. van der Sluijs te Dirksland. Het proefveld bestond uit goeden zavelgrond en droeg in '97 roode klaver, in '98 aardappelen en in '99 tarwe. In 't najaar van '97 was eene stalmestbemesting toegediend en in de tarwe- stoppel van '99 werden op twee meten wikken gezaaid. Behalve deze twee telde het proefveld er nog twee. De laatste moesten dienen, om de waarde van groenbemesting tegenover kunst mest aan te toonen. Voorts werd elk der vier meten in tweeën verdeeld ten einde tevens in de gelegenheid te zijn, de werking van zwa velzure ammoniak tegenover Chilisalpeter na te kunnen gaan. Uit onderstaande teekening blijkt de indee ling van 't geheel en tegelijkertijd is te zien, hoeveel en welke kunstmest werd gebruikt. De opbrengst in KG. per gemet (0,4592 H. A.) is mede uitgedrukt. 300 KG. Superphosphaat. 100 KG. Chilisalpeter. 300 KG. superphosphaat. 50 KG. Chilisalpeter. 37 J KG. zwavelzure a mm. wikken. 150 KG. superphosphaat. 50 KG. Chili. alleen wikken. wikken, 150 KG. superphosphaat. 37 J KG. zwavelzure amm. wikken. 150 KG. superpk. 25 KG. Chili. 18} KG. zw. amm. Onbemest.] 300 KG. superph. 75 KG. zw. amm. De volgende besluiten zijn uit deze proefne ming getrokken. onaangenaamsten toon, op welke vraag me vrouw haar echtgenoot een vernietigenden blik toewierp, terwijl Betje de kamer ver liet. //Nu, hoe beviel je dat vroeg Neeltje, die met een boosaardige nieuwsgierigheid naar Betjes terugkomst had uitgezien. Betje gaf geen antwoord. Het schreien stond haar nader dan het lachen. Toch wilde zij zich voor Neeltje goed houden. //We zouden het best samen gehad hebben maar nu je zoo begint, is het uit met ons," zeide Neeltje. //Ik denk wel dat ik morgen zal moeten tafeldienen," sprak zij een poosje tater //en ik lach mij slap, als ik je het eten zal zien koken voor onzen Mijnheerjij, die bij die mevrouw Wijsheid zeker nooit wat anders gekookt hebt dan aardappelen met knollen. Dat zal een mooie vertooning worden 1" //Als je het zóóver laat komen," zei Betje die van deze bedreiging ontstelde, daar zij bare onbekwaamheid in het bereiden van de keur der spijzen, die bij de familie Van Gee veren op tafel verscheen, ten volle besefte en te meer, omdat al waren alle gerechten volmaakt in orde de heer des huizes toch zelden daarover tevreden was, //als je het zóóver laat komen, zou het wel mogelijk zijn, dat ik Mevrouw eens vroeg, ot zij wel weet, dat vrouw Voorschoten hier 's morgens zoo I. Perceel d. (alleen wikken) bracht slechts 345 KG. meer op dan perceel g. (onbemest). II. De perceelen a. b. en h. met volledige kunstmest brachten 3169 KG meer op dan de perceelen c. e. en f. met wikken en half kunstmest. III. Zwavelzure ammoniak heeft beter gew ek dan chilisalpeter. (Vergelijk perceel a. met h) De heer Van Bijlevelt teekent hierbij aaa dat voorzeker uit deze enkele proefneming nog niet valt vast te stellen, in hoeverre zwavel zure ammoniak bij de teelt van suikerbieten de voorkeur verdient boven chilisalpeter. Wel weet hii, dat reeds enkele landbouwers met succés zwavelzure ammoniak op suikerbieten gebruikten. Bij conclussie II word opgemerkt, dat niet uit het oog mag worden vei luren, dat de perceelen e. en f. van ritnaalden te lijden hadden, wat ook blijkt bij eene vergelijking tusschen d. en (e. en f). Over de bemestingspioef met tarwe welke genomen werd door den heer M. Dorst te bommelsdijk kunnen we korter zijn. Zij mis lukte, wijl het gewas, hoewel 't aanvankelijk goed stond, gedurende den winter zooveel leed, dat besloten werd het proefveld om te ploegen, 't Werd gereed gemaakt voor voe derbieten, die echter aanvankelijk ook niet wilden. Het eerste zaaisel mislukte d»ch met het tweede ging 't beter. Op ia Nov. werden de mangels gerooid. De opbrengsten waren Perceel p 31.168 KÖ. Perceel II 25.004 KG. Perceel III 23.284 KG. Als we er nu nog bij vertellen, dat perceel 3oo KG. supsrphosptiaat en 80 KG chili had gehad, perc. II 160 KG. superph. en 200 KG. amm. superph. in 't najaar en perceel III. 160 KG- superph. en 2oo KG. amm- superph in 't voorjaar, dan mogen we besluiten, dat de eerste bemesting de voorkeur verdient boven de andere. Over de proefnemingen te Ouddorp, welke een zeer bijzonder karakter dragen later nog eens iets- Over de grondverbetering aldaar schreven we reeds en de proeve tot regelmati ge verbetering van Haaigemeten (proefnemer de heer T. Grinwis te Ouddorp) verdient wel een afzonderlijke beschouwing. Vrageu en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. Autwoordeu of mededelingen zijn inet hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 151. Zjjn mieren schadelijk voor plan ten D. le H. 152. Hebben keuringen van Zaaigra nen enz. wel veel nut? X. 153. Wat verstaat men eigenlijk onder turfstrooisei t Een lezer. Antwoorden en Mededeelingen. 146. Een cremometer is een roommeter. 'cis een maatglas met duidelijk zichtbare verdeeling. Men kan 'c met een bepaalde hoeveelheid molk vullen en deze daarin b. v. 24 uur laten staan. De dikte van de roomlaag, welke zich ia dien tijd af scheidt, wordt op de verdeelde schaal afgelezen. Plaatst men twee roommeters naast elkaar en vu t men ze met melk van twee verschillende koeien, au kan men na24 uren b. v.de roomlagen vergelij ken en op grond daarvan eenig oordeel maken over de waarde der beide koeien ten aanzien der zuivelbereiding, lied. 147. Azijn wordt troebel door eerie bacterie, peze heet azijozuurgistingsbac- terie. Z 148. Daar is wel iets van aan, dat vruchtboomen om 't andere jaar dragen. Maar, ik boorde eens van iemand, die daar verstand van heelt, dat 'c vaak de schuld is van ruw behandelen der boomen, dat op een rijk jaar een schraal volgt. Bij 't oogsten toen worden vaak tegelijk met de vruchten, knoppen weggeslagen, die, als ze bleven, 'c volgende jaar vrucht zouden kunnen geven. Een lezer. 149. Sommigen beweren 't duidelijk te proeven; anderen zeggen dat men niet kan proeven of men met margarinedan wel met natuurboter te doen üeeft. Mij is ,t volgende aardige geval bekend. Een dame, die thuis steeds natuurboter kocht, gebruikte elders boterhammen, rijk gesmeerd met margarine. Naafloop van 't ontbijt beweerde ze:„U hebt hier toch ook heerljjke boter." M 150. Phospborzuur in slakkenmeel is niet oplosbaar in water. In bodem en plantenzuren wel. Daarom komt 't de planten toch langzamerhand ten goede. Een cursusleerling. —M— dikwijls een bezoek komt brengen. //Ze zou je toch niet gelooven," mompel de Neeltje. //Maar,// hernam zij, terwijl zij een kleur van eoosheid kreeg, //ik wist niet dat je zulk een klikspaan waart. Als ik dat geweten had, dan zou ik wel wenschen, dat ik je maar stilletjes had laten blijven, waar je waart.'' //Dat wilde ik ook welzuehte Betje uit de volheid van baar hart. //Daar werd niet gestolen en bedrogen daar woonde geen haat daar hoorde me/1 geen booze woorden daar was iedereen //Jadaar was het zoo'n halve hemel riep Neeltje spottend uit. //Daar zaten ze al len den heelen dag met lange gezichten psal men te zingen en in den Bijbel te lezen daar leerden ze elkander om kwaad aan te brengen, te klikken, anderen zwart te maken en//Neeltje verhief hare stem in bla kende woede, en de woordenwisseling dreigde tot een hevigen twist te zullen overslaan, toen het geluid der schel, dat uit de eetkamer weerklonk, Betje weer wegriep. //Ja, daar was liet zoo'n halve hemel,// zei de Betje half snikkend, terwijl zij de heete tranen, die in hare oogen opwelden, met ge weld terugdrong. //Of'h, had ik toch maar nooit naar Anna geluisterd Wat heb ik li i e r aan mijn leven? Onvrede, verdriet,twist! En hoe heerlijk had ik het daar O, kon It II IT SC SS LulA'Jt. Na de boetedoening is nu prins Tsjoeng op weg de lieveling der Berlijners te wor den. Hij laat zich herhaaldelijk zien, wordt met daverende hartelijkheid ontvangen en veroorzaakt dan opstoppingen en stremmin gen in het verkeer. Hij rijdt uit in een afzon derlijk voor hem vervaardigden landauwer, die van buiten met gele Chineesche zijde bekleed is. Op de portieren en het tuig der paarden prijkt het gele Chineesche wa pen De koetsier, de palfreniers en de lijf jager zijn eveneens in de Chineesche kleuren gestoken, de laatste draagt ook een gele pluim op den hoed De Prins doet in de voornaamste winkels groote inkoopen en laat een stroom van goud door de Spreestad vloeien. De groote winkeliers zijn dol op hem, en de ijverige winkelbedienden snellen hem reeds op groo- ten afstand tegemoet, om strijd de kaarten van hun firma's in het rijtuig werpend. Zaterdag bezichtigde Tsjoen het Rijksdag gebouw. Hij was in verrukking, vooral over de rijke boekerij en de leeszaal. Over de vernedering is Tsjoen blijkbaar al heen, zoo hij haar ooit gevoeld heeft, en een leven van plezieren stelt hem meer dan schadeloos. Bovendien is hij nu weer zoo gezond als een vischen te Bazel erg zieke. Maar dat was voor de boete B' K.ÏK/I UL4. Tusschen Venezuela en Columbia zijn alweer vijandelijkheden begonnen. De legatie van Columbia te Washington'heeft bericht ontvangen van den minister van buitenland sche zaken, dat er van den kant van Ve nezuela nieuwe invallen zijn gedaan De gouverneur van Panama seinde, dat hij schijnaanvallen verwachte op Panama Colon. De Columbiaansche regeering heeft nu 3 5000 mausergeweren en 5 millioen patronen ge kocht. Die van Venezuela heeft het aanbod tot bemideling, door de Unie ged aan ,hans definitief van de hand gewezen, mlME itt B£.-l. De aandacht van Zuid-Afrika is een weinig afgetrokken door den schandelijken moordaanslag op den President der Ver- eenigde Staten van Noord Amerika, Mac Kinley. Natuurlijk door een der krankzinnige onverlaten, die zich anarchisten noemen. Gelukkig schijnen de wonden, die de President ontving, niet doodelijk te zijn. Zijn toestand blijft vooruitgaande. Het was dadelijk na de uitvoering van het dagelijksche orgelconcert in den mu ziektempel le Buffalo, dat de aanslag Vrij dag gepleegd is. Hoewel scherp bewaakt door een aantal detectives was President, Mac. Kinley toch zeer makkelijk te naderen. Hij stond op den rand vaa een verhoo ging, waaromheen zich een reusachtige menigte verdrong. Mac Kinley zag er opgewekt uit. Blijk baar streelde hem de bewijzen van gene genheid, die hij overal om zich heen waar nam. Rechts van hem bevond zich de voorzitter der tentoonstelling en aan zijn linkerzijde stond zijn particuliere secretaris. De moordenaar, Czolgosz, die zeer goed gekleed was, naderde toen de estrade, alsof hij den President wilde begroeten zoowel de President als zijn secretaris be weren achteraf te hebben opgemerkt, dat een van zijn handen omwikkeld was met een soort verband, uit een zakdoek gevou wen maar men is het er niet over eens, welke der handen aldus bedekt was. Te midden der dringende menigte kon de moordenaar tot vlak bij den Piesident na deren deze was nog steeds druk bezig met handen reiken, groeten, vriendelijk te lachen Plotseling klonken de twee schoten. Gedurende een oogenblik heerschte een volslagen stilte. De President bleef over eind. Een uitdrukking van onbeslistheid, bijna van verbazing, vloog over zijn gelaat. Toen verbleekte hij, deed een stap achter waarts en viel in de armen van een der omstanders. Volgens een minder waarschijn lijke lezing deed de President zelf nog een zotal schreden en bereikte met vasten tred zijn zetel, waar hij zijn hoed neerlegde en zelf vlug zijn vest losknoopte, terwijl hij zijn omgeving uitnoodigde zich niet onge rust te maken. Zijn secretaris zou toen ge zegd hebben »Maar u is gewond »lk ge- ik mijn lieve mevrouw maar eens alles ver lellen maar zij is ril ij ti e mevrouw niet meer. Ik heb niets meer niet baar uit te staan, en zij niets met mij. Ik ben van haar wegge gaan, en nu is alles uit tusschen ons.// In haar verslagenheid dacht Betje niet aan de laatste vriendelijke woorden, die mevrouw Iluibers bij Betje's vertrek tot haar gesproken had, en die haar rle zekerheid hadden moeten geven, dat zij altijd bereid was 0111 haaf hulp en raad te geven. Zoo is de menseh dikwijls geneigd, om zich nog ongelukkiger te willen gevoelen dan noodig is. Nog diepere wegen zouden noodig zijn, om Betje aan mevrouw Huibers' laatste woorden te herinneren en om ze aan te grijpen als het eenige houvast, dat haar redding kon aanbieden. Zenuwachtig en gejaagd (leed Betje dien middag haar werk. Daardoor beging zij meer dan ééne onhandigheid, zoodat zij verschei dene malen een //lomperd!// of iets dergelijks van de heeren des huizes moest aanhooren. De dames lieten meer zwijgend haar misnoe gen blijken maar Betje zou zelf niet hebben kunnen zeggen, welke manier de meest belee- digende en vernederende voor haar was. En ook in de keuken vond zij geen troost. Daar hoorde zij slechts schimpen smaadwoor den. Vriendschap en medegevoel lehoef le zij van hare vroegere vriendin niet meer te ver wachten. Ook hier weer bleek vluchtig opge- loof het niet,<r antwoordde Mac Kinley, »ik ben niet gevaarlijk gewond. Nadat de President gezeten was, werd hij steeds bleekerdoch hij uitte geen kreet. Toen zonk hij ineen, één hand tegen het onderlijf gedrukt, met de andere hand over de borst tastende Zijn oogen waren helder geopend en hij was volkomen bij kennis tot zijn secretaris zeide hijsCortelyou Mijn vrouw Wees voorzichtig tegenover haar. Vertel haar niet,< Toen werd de smart heviger en de lijder wrong zich in zijn stoel. Zijn blikken vielen op de worstelende groep om den moorde naar, die vreeselijk mishandeld werd door de agenten en het publiek De President zeide>Laat niemand hem slaan.Terwijl Czolgosz werd heengesleurd, verloor de President het bewustzijn, om weer bij te komen toen hij op de brancard lag, die hem naar het tentoonstellingshospitaal zou brengen. Onder het gaan zei hij nog :»Het spijt mij, dat ik de oorzaak ben van ver warring op de tentoonstelling. De woede van het publiek was kokend. Men hoorde slechts een kreetLynch hem!< Soldaten en politieagenten moesten een sterk cordon om den moordenaar vormen en herhaalde malen het publiek afslaan, eer men den man in een rijtuig kon brengen. Doch het publiek wilde zich zijn prooi niet laten ontnemen. Men wierp zich voor de hoofden der rijtuigpaarden, hield de wielen vast. Wanhopig vechtende bereikte de politie eindelijk het hoofdbureau, na een uur zich door de menigte heengeworsteld te hebben. i« ooo mannen en vrouwen verdrongen zich om het politiebureau, en eensdeels omdat een leider ontbrak, ander deels op de verklaring van den commissaris, dat de President niet doodelijk getroffen was, kon voorkomen worden, dat een storm loop op het bureau door de verbitterde menigte ondernomen werd. Wanneer men de berichten gelooven mag, die door de passagiers van de pak ketboot >König", van de Duitsche Oost- Afrika-lijn, te Marseille zijn aangebracht, dan is de oorlog nog niet geeindigt. De >Temps« heeft eenige dier passa giers, die uit Transvaal kwamen, geïnter viewd en van hen de meest gunstige be richten vernomen omtrent den gang van zaken in Zuid-Afrika. Zij verklaren, dat in de beide Republie ken zoowel als in de Kaapkolinie de toe stand voor de Engelschen nu niet zoo heel schitterend is. De Boeren kennen alle be wegingen van de Engelsche troepen, dank zij hun uitstekend ingerichten kondschaps- dienst, en weten van de bekomen inlich tingen zeer veel nut ie trekken. De Engelsche berichten zijn, volgens de passagiers van de »König<, heelemaal, niet te vertrouwen en geheel bezijden de waar heid. De Boeren hebben volop levensmid delen ei) worden door de Engelschen niet steeds met hun goedvinden gere geld van ammunitie voorzien. Dat zij niet meer treinen in de lucht laat vliegen is alleen, omdat zij het onnoodig vinden en het nutteloos bloedvergieten verafschuwen. Degenen, die. zich zoogenaamd ïoverge- ven< aan de Engelschen en in Kitsche- ners telegrammen met zooveel zorg worden vermeld, zijn gewoonlijk gewonden, invaliden of ouden van dagenen hun aantal wordt voordurend aangevuld door vrijwilligers uit de Kolonie. Wie meent dat de oorlog op z'n eind. loopt vergist zich, verzekert de 2>Temps< De Boeren kunnen het nog lang volhou den, en zij zullen den strijd nietjjopgeven, voordat zij hun onafhankelijk hebben her wonnen. Op de vraag van den redacteur van de »Temps», of De Wet werkelijk voorne mens is dé Engelsche gevangenen na 15 Sept. dood te schieten, antwoordde een der lransvalers: „De Boeren zijn veel te goed en te humaan om de barbaarsche gewoonten der Engelsche troepen na te volgen«. De laatste lafhartige misdaad van het Britsche legerbestuur werd gisteren geseind »Om aanvallen op treinen te voorkomen, zijn de voornaamste burgers van Preto ria aangewezen om hij beurten op de trei nen die reis mede te maken.* vatte vriendschap geen blijvende en ware te zijn. Meestal zat Betje 's avonds tegenover Neeltje aan de keukentafel en zag dan ten volle in, hoe dwaas het van haar geweest was, zich voor te stellen dat het gezelschap van eene kameraad enkel vroolijklieid en blijdschap zou aanbrengen. Slechts als de harten elkaar be grijpen, als èèn weg wordt bewandeld, als liefde en trouw niet ontbreken, kan er sprake zijn van een aangenamen en gezegenden om gang. Met heimwee dacht Betje weldra terug aan haar vriendelijk klein keukentje in de vredige woning van haar vroegere mevrouw. Daarin had zij wel eens een uurtje alleen moeten zitten, maar toch nooit had zich daar die onaangename gewaarwording van haar meesters gemaakt, die zij nu gevoelde, zoo dikwijls zij hare oogen van haar naaiwerk opsloeg en ze richtte op het onvriendelijk ge laat van hare kameraad. Zoo werd aan haar de waarheid van het gezangversje ten volle bevestigd Ieder woelt hier om verand'ring, En betreurt ze dag aan (lag; Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wensch terug 't geen hij eens zag. Wordt vervolgd. Soiiimelsdijl van spanning, k| het telegrafisch meester de heeij was herkozen. Als een electrij door het dorp, van huis tot huisj stoken. Een ongewonel er iets gebeurd was. Overal groepj de de straten al la De heer Ma^ kinderen voor zingt Z.Ed. achtb digen een heilwel Lang leef] Hij leve, lei Hij wordtj Met juifchkrj De Somr Verheugd itj Zij wensq Met geestdij De band] Verbindt m| Zij hem Aan zegeniJ Dat welv| In de geme En ieder "Welwillend Nu is alles op klieven het luch roerig. Een paar Cresendo< zich Graaff een se rent volk op de voor van den benoen met gelukwensc schriftelijk. Tot laat in d| te voort. De milicij nendijk der lich het 3 e Reg. Vó Sept a.s. opgerl Aan Dr. dc' straat 222, Rc Cursussen in, hulp bij ongel uil ■ver opgedragen. Middelharn week werd alhii steenkolen onM later vodA de dezelfde plaats Hedenna< ken in de wonin| man M. den en ontvreemd krullen en ee streng roode ki vond men op of (daders) is nc Heden vernomen dat ger hier wooij kust door een slagen en jamr Stad aan Raad der Gem' tenasr van dep van der Gevel. Den H011111 Nieuwsblad" (Tweede blad) selachtige beri „Eenige jan ter \an Den den kost kwar verwant zijned eene groote b f 45000,— be mede in de ej Het echtpaar maar bleei hi alleen' de mai noemt, behoor vaD. Zoo verl man komt te alleen achter Nu trouwt zl de tweede ech dat hij weet,j springen. In verteringen eij den heele bui zonder een ce lijke woniDg." Wie bedoel wel eens wilh Het insq litie van het gesloten met Op Zat^ 10.30 ure, zal en Weth. worif en vervoeren gedurende het

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2