Yrijdag 13 September 1901 Zestiende Jaarg. No. 830. Orgaan Antirevolutionair voor si© %ui<llio!Iaii(l*©EB© ©is %eeuws©lt© Hilanden. 1 I 1N HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. nommmhsmsjsi r r uitgeyee: Geest van uitsluiting. Landbouw verhuisd. B nvoer rechten. BSrèeven aan mijn vriend te Mleidorp. I •-S q m: 311 kr Btl VO of Deze Courant verschijnt eiken Trijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal* öienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bestaan Advert 'utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de ÜedacOe Pestesisd, Advertentiën en verdere Administratie franco fee te eenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een Toen wij kort geleden, op reis zijnde, op verschillende plaatsen voed sel en drank moesten koopen, trol het ons opnieuw, dat in de groote cafe's, restauraties en hotels onder de voorhanden dagbladen nog veelal De Siandaaidhet hoofdorgaan der Anti revolutionaire partij ontbreekt. Aan zuinigheid kan dit niet toe geschreven worden. Want nevens de groote bladen van andere richtingen, zooals Het VaderlandDe N. Rotter dammer, De Tijd, De Maasbode enz. vindt men daar gewoonlijk nog eene ruime sorteering van kleinere pers organeD, van balfmaandeUjksche en maandelijksche tijdschriften en zoo meer. Maar De Standaardneen, daar zoekt men te vergeefs naar, Dit nu is min of meer ergerlijk voor hen, die houden vaü warelibe- raliters. Het doet veronderstellen of dat de café- en hotelhouders geen bezoek verwachten van antirevolu tionairen, of dat zij meenen het mee- rendeel der bezoekers een oudient te doen met het helpen verspreiden van De Standaard-lectuur. De couranten liggen er toch om het publiek te gerieven. Was men dus onbevangen, was er geen neiging tot weren en ver duisteren, waarom zou dan niet schier als vanzelf onze Slandaard naast de andere bladen komen te liggen. ve Zulk een blad te lezen is niet slechts gei de wenscb en de behoefte der geest- kui verwanten, maar allen die belang B'a| stellen in eene grondige kennis der verschillende overtuigingen op staat- ten kundig terrein, moeten van de ge- van schriften der leiders notitie nemen- 1 Het is dus allesbehalve vereerend voor de bezoekers, wanneer de café en hotelhouders denken, dat hun clien tele de zaak zoo breed niet opvat Der en alleen vraagt naar de meening- den der eigen partijgenooten. 7er Dat weggemoffeld houden ven De oeJ Standaard treft nog te meer, nu wij me! een Ministerie hebben, waarin de Hei antirev. beginselen gaan meespreken, mat: Hoe nu die toestand veranderd a"e te krijgen Onze vrienden moeten eenvoudig ma. bij elk koffiehuisbezoek hunne groote alle verwondering te kennen geven over Nu het ontbreken van de organen der de 1 regeeringsrichting en hen met gepaste middelen aansporen hierin verande- spr r vg, ring te brengen. dei Bat exclusivisme moet nu eindelijk zoi eens ophouden. lijk noe vai wel De rijksbemoeiing met den land- litie houw, die tot dusver bij Binnen- gesl ]andsche Zaken i ehoorde, is overge- bracht bij het Departement van IO,3 Waterstaat. en v Dit is een der eerste daden van gedu le huidige regeering. Er is op deze daad reeds critiek geoefend van liberale zijde. Natuurlijk Men laat niets onaan- gegrepen, om er de schaduwzijde van te schetsen. En waar is die niet aan te vinden Het landbouw-ondericijs, zegt men, behoort tocb bij het andere onderwijs en dat andere onderwijs behoort bij Binnenl. Zaken. Dat het landbouw-onderwijs een speciaal, practisch vak-onderwijs is, eenigszins als militair- en marine- onderwijs. ziet men over het hoofd. Doch geen zorg. De overbrenging van landbouw naar het Waterstaats- departement is gemakkelijk genoeg te verdedigen, want dit ministerie behartigt de bronnen van bestaan en de daarvoor strekkende verkeers middelen en de landbouw is juist een der hoofdbedrijven. De heeren Beelaerts en Havelaar hebben in 1892 reeds sterk aange drongen op hetgeen nu is geschied. IX. De armlaslen zijn in Duitschland vermin derd En in ons land. Laat ieder lezen, wat de heer Schilthuis, een vurig vrijhan delaar, schrijft in zijn brochure tegen Graan rechten, blz. 21 »Terwijl in 1877 het aantal inwoners in Nederland bedroeg 3934792, was het aantal bedeelden, zoo wel hoofden van huisgezinnen als eenloopen- de personen, ondersteund door gemeente besturen en particuliere instellingen van liefdadigheid 200618 welke cijfers in 1 891 gestegen zijn tot 4621744 inwoners met 248751 bedeelden. Terwijl de bevolking vermeerderde met bijna 18 °/0 nam het aantal bedeelden toe met bijna 24 °/0, eene verhoudingdie wel zeer ongunstig is (wij curs. Red.), maar zegt hij dan, om zijn popelend vrijhandelaarshart wat gerust te stellen Tt Is toch niet zoo schrikwekkend, als door de protectionisten in hun betoog wordt voorgesteld.* Neen 't kon erger Nederland kon ééne bedelaarskolonie wezen maar 'tis nochtans ^-schrikwekkend*. De Centrale commissie voor de statistiek geeft voor het jaar '93 op 168118 bedeelde gezinnen en 77685 bedeelde eenloopers. ■Reken nu het gezin op 5 personen, dan maakt dit 168118X5=840590 eenlingen; plus de 77685 is 918275. Omdat het echter gebeurt, dat dubbelboeking van warmen* plaats heeftomdat soms dezelfde menschen van twee instellingen bedeeld worden, willen we er 150000 aftrekken; blijft over 768275 de bevolking bedroeg in '93, 4732911 personen; het 6e deel 16,23 van Neêr'Iands volk wordt dus óf geheel 'tjaar óf een deel van 't jaar bedeeld. En zegt men: de aftrek van 150000 is te kleinze moet grooter wezen, dan zij toch de vraag gedaan, of er dan weer niet bij moeten worden opgeteld de zoogenaam de ^stille armen«, wier aantal niemand weet, maar die nochtans vaak grooter ellende ten prooi zijn dan de publieke bedeelden. Dezer dagen lazen we nog het volgende Volgens de jaarcijfers van 1897 vormde het aantal voortdurend en tijdelijk bedeel den in ons land het getal van 231885 personen. Hieraan werd uitgegeven f 14189000, waarvan door de gemeente besturen f2132000. Nu kunnen we veilig aannemen, dat onder het genoemde getal 160000 hoofden van gezinnen voorkomen, en als we nu ieder gezin, dooreen op 5 personen stellen, dan komen we tot een getal van ruim 850000 personen, die in de termen der bedeeling vallendus */g der bevolking, op de 6 personen i.« De heer Regout uit Maastricht, de be kende directeur van de Maastrichtsche kristal- en aardewerkfabriek, en Voorzitter van het Comité tot bevordering van den Nationalen Arbeid, geeft in zijn brochure van Octob, 1900; Bedeelden per 1000 in woners In de Vereenigde Staten 5 F rankrijk 3 2 Oostenrijk 3 5 Duitschland 40 Nederland 197 De heer van Kempen gaf in de Tweede Kamer dezelfde cijfers, maar voor Neder land niet 197, maar 170. De oorzaak van 't verschil zit em waar schijnlijk in de dubbelboeking en 't nemen van een grooter aantal leden van een gezin dan 5 door den heer Regout. Wat verschillen de cijfers in Nederland met die andere landen Is 't niet treurig. Maar we wenschen nog iets op te merken. Het was in de Kamerzitting van 30 Nov. '98. dat de heer Vermeulen aldus sprak ^Nederland heeft in 't buitenland nog al tijd den naam, een rijk land te zijn. Of echter aan die faam de werkelijkheid be antwoordt en vir iral of de rijkdom aan groeiende is, ea gszins in verhouding tot de stijging van j(, ,t nationaal vermogen in andere ons omringende landen ik geloof het niet. Reeds de eerste schatting van het roe rend vermogen, bij de heffing van de vermogens-belasting verkregen, viel tegen. Doch vooral het feit, dat de opbrengst dezer belasting sedert bijna stationair is gebleven, niettegenstaande steeds toene mende kennis van het werkelijk bezit den fiscus (de ontvangers enz.) tot veel scher per controle in staat stelde, reeds dit feit op zich zelf doet vermoeden, dat de nationale rijkdom vermindert. Men vindt dit vermoeden bevestigd, wanneer men eigen ervaring raadpleegt en daarbij het oog richt op de meest verschillende deelen des Rijks, bevestigd evenzeer, als men in aanmerking neemt de cijfers van de statistiek. Zoo vermeerderde na 1883 de hypothecaire schulddie op den Nederlandschen bodem drukt met 200 millioenhet getal op '13 Januari aanhangige faillisementen klom in dienzelfden tijd van ruim '1700 tot ruim 2400 per jaar. Daarentegen zien we de weelde verminderenhet getal paarden van weelde, in het dienstjaar 87-88 nog 6512, bedroeg in '96-97 niet meer dan 5403. Hielden in '87-'88 nog 2401 personen of gezinnen twee paarden, in '96-97 niet meer dan 791. Het getal gezinnen, hou dende twee of meer dienstboden, toonde na 1890 geene vermeerdering, welvermin dering, ondanks het sterk toenemen der bevolking. Het bedrag aan wijnaccijns, be droeg per hoofd in '77: 53 cent; in'87: 41 cent; in '97: 36 cent.* En wij voegen er meer aan toe. Wij gaan vooruit met reuzenschreden in de oprichting van hypotheekbanken. Voor veertig jaren hier onbekend, tellen wij thans aan de Beurs te Amsterdam niet minder dan 34 geaccredi teerde hypotheekbanken. Een bewijs, dat er vertrouwen is, en eigendom zegt men. Een bewijs, dat veler eigendom vermindert, zeggen wij. 't Zijn eigendommen, die niet meer aan ons behooren maar aan de Ban ken, zoolang we onze hypotheek niet afge lost hebben. En nu zegge men, dat men met geleend geld zaken kan doen, en uit die zaken weer kan leven, 't feit blijft, 't is geleend geld, dat terug q eg even moet wor den, zullen we vollen eigenaar zijn. Het geheele bedrag der hypotheeken bedraagt ruim 1200 millioen bij de Banken stond in '95 voor ruim 174 millioen; het restje is gegeven door. particulieren, maatschappijen, enz. fe SP Gaan we ons nationaal vermogen eens na, dan ziet er het niet zoo welvarend uit in Nederland. Vermogensbelasting (A) '94'95 '98'99 Aantal aanslagen77672 78819 Belast, vermogenf 5408 mill. 72000 5565 mill. 376000 Gem.aanslag: f 69S27 f 70609 Gesplitst in tweeën, aldus Boven f 200000 (B) '94—'95 '98—'99 Aantal aanslagen: 4635 4783 Belast, vermogenf 2392 mill. 834000 2489 mill 170000 Gem. aanslag f 516253 f 520420 Van f 13000 tot f 200000 (C) '94—'95 '98—99 Aantal aanslagen: 73037 74036 Belast, vermogen f 3015 mill. 238000 3076 mill. 206000 Gem. aanslag f 41283 f 41550 Dat is allemaal vooruitgang, zegt ge. Ja, dat lijkt wel. Maar we moeten de toe name der bevolking nog in rekening brer - genen dan blijkt helaas het volgende 194.«95 «9g«99 Bevolking 4732911 5004206 Mindir. Bep^VnoW(°irf1142'67 f 1112,11 f 30,56 Belast, vermogen Minder. per hoofd (B) f 505,57 f497,41 f8,16 Belast, vermogen Minder, per hoofd (C f 637,07 f 614,72 f 22,35 Het totale vermogen (A) is in deze 5 jaren met bijna 3°b, teruggeloopen, en voor drie vierden is die teruggang te vinden bij (C.), de vermogens tusschen i3ooogld. en twee ton. Denzelfden achteruitgang vindt ge ook, als ge 't aantal aanslagen* nagaat. Aantal aanslagen per '94'95 '98'99 Minder. 100000 inw.fA; 1641 1575 66 Aantal aanslagen Bper 100000 iuw. boven 2 ton 9 7 93/,0, 955G/,00 237/I00 Aantal aanslagen onder 2 ton (G) 1543 1479 64 Op iedere iooooo inwoners heeft ons land in deze vijf jaar dus 67 aangeslage- nen verloren, waaronder 64, die bezaten tusschen 13000 gld. en 2 ton. Gaan we liet belast vermogen na op ieder hoofd der bevolking, dan vinden we minder in '98'99 dan in 94-'95 voor Amsterdam f143 minder vermogen p. hoofd Rotterdam 233 Den Haag 106 Utrecht 95 Groningen 72 Haarlem 227 Arnhem v 78 Doch genoeg. Laat de vrijhandelaar niet beweren, dat Nederland bloeit, door 't vrij handelstelsel. Bloedt is een beter woord. En daar om: protectie. Amice, Job was den nooddruftige een vader, der blinden oog en der kreupelen voet. E11 de herders prezen hunnen meester de jongens gingen achteruit, als hij verscheen, en de ouden stonden op. llü voedde ze hij kleedde ze ze hadden in de schaduw van zijn vorstelijke //tent» alles wat ze als mensch maar konden begeeren. H elaas in onze maatschappij kan men van zulke ideale toestanden niet steeds sprekenOf wat is de //sociale kwestie// anders, dan dat er geen werk vaak is voor de gespierde vuistgeen loon evenredig aan den zwaren arbeid geen rust, groot genoeg, om de ontzonken krachten terug te krijgen? Of wat is de sociale kwestie anders, dan dat het geestelijke leven onder dit alles kwijnt', kwijnen moet in den verstilckenden rook der fabrieken, de schroeiende hitte der ovens, door den benauwenden uitwasem van allerlei vergiftige producten Is 't thans zooveel anders b.v. in het fabrieksleven, dan toen Da Oosta in 1840 de Maatschappij aan klaagde aanklaagde voor haar schittering van buiten, haar ellende van binnen Luister een oogenblik ik wil die regelen cit eeren: tihier weelde ontwassen aan zich zelf, »van buiten bloeiend »en schitterend van jeugd, »maar innerlijk verschroeiend, »en sapverdervend als een kanker, en of 't waar //der standen evenwicht met moedwil brekend. "daar gemor bij d arbeid, die »geen brood geeft, //jukdier banden geworpen om den bals der vrijen, «waar de wanden van hitte blaakren //dag en nacht, en //eeuwige rook de steden zwart verft »en de ziel verstikt in rook Is er nu loon voor den arbeid -Is het ontvangen loon de volle vrucht van den1 arbeid Is het loon zoo groot, dat er een menschelijk bestaan mogelijk is Gods Woord geeft het minimum-loon aan! En daarom mag het niet minder zijn. De Christelijke beginselen eischen een loon zoo groot, dat man, vrouw en kinderen genieten: voedsel, deksel, kleeding, woning en levens genot; dat betaald kunnen worden, wat voor de geestelijke behoeften noodig is offers in de kerk; de leermiddelen in de schoolhet «speelgoed» in 't huisgezin dat be'.aald kunnen worden de premies voor een pensioen de premies voor eene verzekering tegen ziektede premies voor een fonds, op dat de afgestorvene eerbaar kan begraven worden dat betaald kunnen worden de geoorloofde en gepaste genietin gen des levens. Moet alle loon dan even groot zijn? In geen geval. Alle loon hangt af van den arbeid, dien men verricht. En de hoeveelheid arbeid staat in 't nauwste verband met een rappe hand en een vluggen geest. Er is op dat terrein ook pluriformi teit, geen uniformiteitd. w. z. zooveel menschen, zooveel verschillende hoeveel heden werks worden afgeleverd. Maar daarom geeft de H. Schrift ook maar een minimum-loon aanhet minste wat te geven is. En wat is dan het maximum, het hoogste loon Dat is niet uit te ma ken. Maar dit hangt geheel af van de ga ven en krachten, waarover iemand beschikt. Maar wie nu te lui is zijne krachten niet genoeg ontplooitwie een dagdief is, heeft dan zoo'n schepsel recht op een minimum In geen geval#de 'luiaard zal verscheur de kleeren dragen zegt de Bijbel. »Ga naar de mieren, gij jluiaard zie hun wegen en word wijs.» Maar we hebben'tover den werkman, die werken wi'. De arbeider op 't veldde werkman in de fabriek de visscher op zeeze bebben recht op zoo'n loon. De landman, de fabri kant, de reeder hebben recht op zoo'n ver dienste. Niet tegenover Godwant de zonde heeft alle loon verbeurd. Wel te genover de menschen onderling. En onge zond is de toestand; tegen.Gods Woord in is eene maatschappij, waarin de arbeider dat loon niet verwerft. Een oordeel Gods over den verdrukker; hij moge boer of patroon grondeigenaar of //kapitalist» zijn. Een oordeel over den grondeigenaar, die den boer zijn loon onthoudtdie hem laat spitten, ploegen, zaaien en maaien, en hem zooveel pacht aleischt, dat de boer er geen «loon» kan van overhouden. Een oordeel over den boer, die zijn arbeiders laat werken en hun 't loon ont houdt, als hij zelf genoeg verdient, om dat »l'oon» te kunnen uitkeeren. Een oordeel over den kapitalist, die zijn geld uitleent tegen een intrest, dal door dit »loon» de leenende fabrikant zijn »loon» niet ontvangt. En niet alleen een oordeel! Maar ook aan de Overheid het recht om in zulke toe standen in te grijpen. De ^zwakke» moet beschermd worden tegen de overmacht. Dat te doen is de plicht en de eere eener Overheid. Ben arbeider beschermd tegen een on- redelijken boer, Len boer tegen een onreuelijken grond eigenaar. Een fabrikant tegen, een woekerenden kapitalist. Een kapitalist tegen eene op buit beluste menigte Geloof mij Uw vriend, JAN, vVr' ■f I »l 'l •rfcrT

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1