B IJ VOEGSEL HAAS- EN Vrijdag 9 Augustus 1901. No. 825, Volkeren «Ier Aar«3e. Naverkiezillg. De minister van binnen- landsche zaken overwegende, dat de heeren J. W. Borgansius, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Dr. A. Kuyper. Mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg en Mr. J. A. Loeiï na, bij de verkiezing ter vervulling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer die met den derden Dinsdag van September 1901 optreden, tot lid dier Kamer te zijn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet niet als leden der Staten-Generaal kunnen optreden en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, eene ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in dq kiesdistricten Eist, Amersfoort, Sliedrecht, Grave en 's Hertogenbosch beeft bepaalddat de verkiezing in de kiesdistricten Eist, Amersfoort, Sliedrecht Grave en 's Hertogenbosch zal plaats heb ben op Dinsdag 13 dezer, dat de stemming zoo noodig voor deze verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 20 dezer en de her stemming zoo nooligop Dinsdag 27 dezer. Groningen. De Minister van Binnen- landsche Zaken overwegende, dat de Hr. Mr. H. L. Drucker, benoemd lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Gronin gen, niet binnen den termijn bedoeld in' art. 136 der kieswet, heeft kennis gegeven of hij die benoeming aanneemtdat der halve ingevolge art. 138 der kieswet eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in gemeld kiesdistrict heeft bepaald, dat de verkiezing in dat kiesdistrict zal plaats hebben op Vrijdag 9 dezer, dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 16 dezer en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 dezer. Merk est Nciwol. BEHOORENDE BIJ IN HOC SIGNOWSES nUITSCHL/ljV». KEIZERIN FRIKDRICH. Maandag overleed in den ouderdom van 6o jaar de wed. van Keizer Erederik III, dochter van wijlen Koningin Victoria en moeder van Keizer Wilhelm II. Zoo heett dan de dood een einde ge maakt aan het lijden van Keizerin Frie- drich. De nierkwaal, die haar gestel langzaam ondermijnde, deed in de laatste weken haren terugslag gevoelen op andere edeler orga nen en zoo naderde het einde snel. De Keizer is nog bijtijds in het Vaderland te rug kunnen keeien om op Friedrichshol bij het sterfbed van zijn moeder aanwezig te kunnen zijn. Cp Friedrichshof heeft de gewezen Keizerin, die slechts korten tijd naast haar gemaal op den Luitschen troon heeft gezeten, sedert het overlijden van Kei zer Friedrick in groote afzondering geleefd. GRIEKJEJVL,A]¥1>. De volgende gebeurtenis is in Grieke- land het onderwerp van alle gesprekken. Prins Nicolaas, de derde zoon des Ko- nings, zou naar Engeland vertrekken, en te Kephissia, een uar van Athene, gaf de heer Romana te zijner eer een diner, waar aan ook de eerste minister en andere voorname personen zouden aanzitten. Ter wijl men nu in den tuin van 't hotel liep te praten, werd eensklaps luitenant Pal lis, aide-de-camp van den Prins, aange vallen door een gewezen artillerie-luitenant Monrousis, die beschonken was en vroe ger met Pallis onaangenaamheden liad ge had. De aanvaller greep dezen bij zijn das en was op het punt hem te worgen vonder dat iemamd van het verbijsterde gezelschap een vinger uitstak. De Prins echter vloog zijn aide-de-kamp te hulp en sloeg zijn stok op het hoofd vati Monrousis aan stukken, deze viel en sleepte Pallis mee. De Prins raapte nu «en stuk van den stok met eeu zilveren knop op en bracht Mousouris nog een slag toe zoodat dezen een weinig bloed uit den rechterslaap vloeide. Thans boden echter andere de behulpzame hand en maakten zich van Mourousis meester, die tot den Prins gewend, schreeuwde Ik ken den hals die mij geslagen heeft, 'tis niet alleen een stommerik maar een lafaard ook Vervolgens gelukte het hem zich los te lukken en te vluchten, maar hij werd een uur later gevat eu zal voorden krijgsraad terechtstaan. Wel verre van een hals of een stomme rik te ween is prins Nikolaas, kolonel der artillerie, wiens gunstig voorkomen geroemd wordt eeu goed schilder. Er is zelfs een blijspel van hem bekroond bij een wedstrijd, waaraan hij ouder een schuil naam had deelgenomen. W erkiezingen, Uitslag Verkiezing. Bij de te Veendam gehouden herstem ming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn uitgebracht 4984 geldige stemmen. Gekozen mr. A. E. SMIDT (vrijz.-dem.) met 2687 stemmen. Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) kreeg 2297 stemmen. Men seint ons uit Westsetllingwerf Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn uitgebracht 3222 gel dige stemmen. Hiervan kregen Dr. H. Blink (lib.) 716, F. W. N. Hugenholtz (soc.-dem) 1432, J. v. d. Molen (antir.) 1064 en Veen- hoven 12 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Hugenholtz. en Van der Molen. l*laat§eiySi AieiNWs. SOMMELSDIJK. De Staatse, bevat de Statuten van de Coöperatieve Boeren leenbank „Middelharnis-Sommelsdijk" alhier. De Heer J. P. Groenendijk alhier, slaagde voor het eindexamen Hoogere Burgerschool met 5-jarigen Cursus te Rotterdam. De alphab. voordracht voor hoofd der school te Nieuw-Beierland bestaat uit de heeren Kohier te Ter Neuzen, L. Pen te Sommelsdijk, II. C. Weidenaar te Melissant en IJzerman te Ederveen. M1D DE LH ARNIS. 7 Augustus. In de plaats van A. J. de la Bije vertoevende in Noord-Amerika is in diens plaats ter in lijving bij Nationale Militie opgeroepen H. P. van der Velde, tegen 3 Septem ber a.s. Vrijdag 11. had H. J. het ongeluk van den drijver in de kaai uit te glijden en viel met zijn hand du stukken glas en scherven en verwondde zich ernstig zoo dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DEN BOMMEL, Tot opzichter van de nieuw te bouwen dijkbaaswoning is be noemd de metselaar J. Wolfert. Volgens de regenmeter viel hier over de afgeloopen maand Juli 56.9 mM. régen over 7 regendagen, tegen 83.6 over 12 regendagen, gedurende dezelfde maand van het vorige jaar. De normaal over Juli bedraagt 75.4 mM. Als een bijzonderheid voor de maand Juli kan worden meedegedeeld, dat in die maand aan het telephoonkantoor alhier zijn verzonden 8z telegrammen en ont vangen 66. Jl. Zaterdag ontving de familie alhier het bericht dat de heer C. M. van Weel 2e stuurman bij de Gouvernementsmarine in Oost-Indie aldaar met gunstig gevolg het examen afgelegd heeft als ie stuurman. OUDETONGE. De Heer P. H. Buis- ma onderwijzer alhier, welke gedurende de vacantie te Haarlem verblijf hield," is aldaar jl. Vrijdag 2 Augustus plotseling over leden. DIRKSL AN D. De rekening van inkom sten en uitgaven dezer gemeente over 1901 is aan den raad overgelegd en ligt tot 14 Aug. op de Sec. ter lezing en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. VERSLAG der feestviering bij de in trede van den nieuwbenoemden Bur gemeester te Dirksland. Reeds vroeg in den morgen van 1 Aug. jl. zag men hier en daar de driekleur wappe ren, welk getal allengs vermeerderde, zoodat op enkele uitzonderingen na, schier uit elk huis het dundoek ontrold werd Het was een prachtig gezicht, en wel-de moeite waard, de keurig versierde Voorstraat in oogen- schouw te gaan nemen, waarop 2 poorten preikten die den ontwerper de heer P. Broos- hoofd alle eer aandeden. Ook aan weers zijden waren slingers aangebracht, voorzien van rozen, en werd op de eene pooit met groote vergulde letters, den nieuw benoem den v. elkom geheeten. Ook de Straatdijk kwam even als altijd niet ver achter. Bij den ingang een poort. Ook hier zou men toonen dat het een feestdag was. De ver sieringen, die A Kattestaart voor zijn huis aangebracht had, mogen wij niet vergeten, evenmin als de raamversieringen van de Heeren Moojen en Joh. van der Heijden de dames Laporte, en Mej. de wed. Cohen. Ongeveer om 10 uur deed een 40 tal ruiters met hunne rijk versierde paarden, een optocht door het dorp eerst zonder, toen met de muziek, om zich later even buiten het dorp op te stellen, om het nieuwe hoofd der gemeente, te begeleiden naar het Raadhuis. Dit wachten duurde lang, doch eindelijk hoorde men dat de verwach tende in aantocht was, en weldra hield de rijk versierde wagen halt. Het spijt njij dat ik de woorden van den heer Binkhorst, tot den heer Zaaijer gesproken, ook het ant- woörd van den burgemeester op het ge sprokene, niet kan weergeven, daar door de groote massa volk er geen doen aan was, om in de onmiddelijke nabijheid te komen.' Toen ging men ip optocht naar .het gemeentehuis, waar eenige meisjes in het wit geschaard stonden, en bij het bin nentreden van hun burgemeester, met kwisti ge hand onder het zingen van een wel komslied hen met bloemen bestrooide. Aangedaan werd daar den heer Zaaijer door den eersten Wethouder welkom ge heeten en geluk gowenscht met deze eervolle onderscheiding én hoewel de taak zwaar is, sprak ZEd. die op uwe schouders rust, men weet dat u vele talenten geschonken zijn. Mocht den bloei en de vrede onder uw bestuur bevorderd worden, dan zal de achting der ingezetenen niet achterblijven, God geve u het voorrecht van gezondheid en kracht, om deze zoo gewichtige taak uit te voeren, en, bevelen wij ons in Uwe achting en vriendschap aan. Hierop werd den burgemeester den ambtsketen om den hals gedaan. Het was een treffend oogen- blik de zelve om te zien doen, door iemand wiens haren reeds vergrijsd zijn. Dit gevoelde pok den heer Zaaijer, uit wiens woorden toen den wethouder voor het gesprokene werd bedankt, en hij een woord tot de an dere leden van den Raad, en den Secre taris richtte. Zijn EdelAchtb. verbergde de gewaarwordingen, die hem bestormden niet, want zeide hij ik sta hier niet op vreem den grond, bijna ieder jaar heb ik die be treden. Ik kom dus hier niet als vreemde ling. Maar niet door tot u te komen ken ik Dirksland, ja het zou wel vreemd wezen als ik toch van deze plaats waar mijne ouders geboren zijn, gehoord heb en nu moet het van het hart, bij de vele goede zijn het toch niet altijd gunstige tijdingen geweest die tot mij kwamen. D. is er on bekend. Daarna werd aangewezen hoe noodig het is om elkander het aangenaam te ma ken, en dat verdraagzaamheid toch gepaard kan gaan al verschilt men in meening en al brengt men zijn stem op een ander candidaat uit. Ik begrijp zéér goed mijne heeren zoo werd vervolgd dat de taak moeielijk is die op mij rust, te meer daar ik jong ben, en mijn voorganger rijp in ervaring was; doch hoop ik mijn beste krachten aan deze ge meente te wijden. Onder veel meer, werd den steun der raadsleden en Sec verlangd, en uitte hij den wensch, om waar liet ook zij, men elkander als vrienden zal ontmoe ten, maar ook als drager van 't gezag ver zeker ik u, dat gezag te zullen handhaven. Toen die rede, die wij met enkele pun ten maar aangestipt .hebben geëindigd was, klonk, het door de zaal: Leve de Burge meester Des middags de optocht van sportkarren was aardig. Om 7 uur deed de muziek zich nogmaals hooren, en ging men tot de verlichting 'over, die, ik zeg niet te veel, prachtig was. De menschenmassa bleef tot laat in den nacht op de been, en de orde was geen oogenblik gestoord. Den volgenden dag, de verjaardag van H. M. de Konin gin, werd nog feest gevierd. MELLSSANT. De door den gemeen teraad voorloopig vastgestelde gemeente- iekening over 1900 bedraagt m ontvangsten f13528.241/2 in uitgaven //12513.86I/2 Goed slot f 1914,38 De rekening ligt tot en met den 13 Aug. a.s, ter Secretarie der gemeente ter inzage. De door clen gemeenteraad goedge keurde rekening van het algemeen Arm- bes'uur der gemeente over 1909 bedraagt in ontvangsten f 2139.69 en uitgaven 1916.93 en sluit alzoo een batig saldo van f 222,76 Op den 2 Aug. jl. had zonder eenige feestelijkheid in eene openbare raadsvergade ring de installatie van onzen benoemden Burgemeester, de lieer M. Zaaijer plaats. Nadat de Burgemeester door den ^aarnemenden Burgemeester L. Driendijk Lz. en den Wet houder Schilpei'oort de vergadering was binnengeleid en aan de raadsleden was voor gesteld, en nadat zoowel een afschrift van het Koninklijk besluit houdende de benoeming, als een afschrift van de akte van beëediging van den titularis door den Secretaris was voorgelezen, richtte de heer L. Driendijk Lz. waarnemend Burgemeester de volgende woor den tot den benoemde Mijn heer de Burgemeester! Uit de voorgelezen stukken heeft de Ge meenteraad officieel kennis genomen van Uwe benoeming tot Burgemeester van Melissant en van Uwe beëediging als zoodanig door den Heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie. Hoewel Uwe benoeming tot hoofd onzer gemeente niet is naar het verlangen van een deel der ingezetenen, behoort echter de beschikking van H. M. de Koningin geëer biedigd te worden en daarom heet ik dan ook welkom aan deze plaats. Ik wensch U 'geluk met het vertrouwen door de regeering in U gesteld en beveel U de belangen van Melissant ten zeerste aan. Ik hoop dat U de noodige gezondheid cn krachten geschonken mogen worden om ten nutte onzer gemeente werkzaam te kunnen zijn; op onzer allqr me dewerking daarbij zult gij zeker kunnen re kenen. En thans geef ik U den ambtspenning over en verzoek U het voorzitterschap van deze vergadering te aanvaarden. De Burgemeester beantwoordt de tot hem gerichtle woorden als volgt Mijne heeren leden van den Ge meenteraad van Melissant, Mijne heeren Wethouders, Mijnheer de Secretaris! Als ik het woord neem dan is het om in de eerste plaats den oudsten Wethouder den 'heer Driendijk te danken voor de hartelijke woorden tot mij gesprokenik verzeker U Mijnheer Driendijk, dat die woorden hunne werking op mij niet hebben gemist en dat ik ze lang zal onthouden, en daarom Mijne I heeren voel ik mij gedrongen U nog het een en ander te zeggen van hetgeen mij op het gemoed ligt. Ten volle gevoel ik de verantwoordelijkheid van de taak, dieöp mijne schouders is gelegd, en ik weet zeer goed dat die taak in den beginne zwaar voor mij zal zijn, en ik voel best dat ik eenigen tijd noodig zal hebben, voor dat ik geheel van de toestanden op de hoogte ben en alle draden in handen heb. Toch is er één ding, dat mij zeker doet zijn daarin te zullen slagen en dat is de wil om nuttig te zijn in 't algemeen, de wil om in het bijzonder nuttig te zijn voor mijne ge meenten. Er zijn menschen Mijne heeren die het vak van Burgemeester kiezen ómdat ze denken er een lui leventje door te kunnen leiden, waarin ze soms bedrogen uitkomen. Er zijn ook menschen die het kiezen omdat ze niet weten wat ze anders zullen worden maar er zijn Goddank ook menschen die het krizen omdat ze er een roeping voor voelen omdat ze het willen vóór en boven alle an dere betrekkingen, en ik kan U de verzekering geven, dat ik tot de laatste rubriek behoor en dat mijn beste krachten zullen gewijd zijn aan de belangen der gemeenschap. Ik zal niet trachten het ieder naar den zin te ma ken, want juist wat in het belang der ge meenschap is, is vaak in strijd met de be langen van enkelen, maar ik zal trachten steeds dat te doen wat mijn geweten mij ingeeft dat het beste is. Ik heb eens in den huiselijken kring, pratende over mijne mogelijke benoe ming iemand tot mij hooren zeggen uhet zal lang duren voor jr er populair uent// en ik hem toen geantwoord heb dat dit niemands doel moest zijn, maar dat iemands streven er in de eerste plaats op gericht moest zijn, zijn plicht te doen tegenover zichzelven en zijne medemenschen, en daaraan denk ik mij te houden. Het is mij dubbel aangenaam Mijne heeren, dat ik juist benoemd ben op dien zetel, die achtereenvolgens is bezet geweest door een Oud-Oom en een Oom van mij, al ontveins ik mij geenszins dat het opvolgen van mijn geachten, bekwamen en ervaren voorganger, de taak voor mij niet lichter maakt. Maar Mijne heeren, bij het vervullen van die taak vraag ik Uw bijstand voor een hoop ik, goej en rechtvaardig oestuur, en wanneer U mij die allen verleent, dan twijfel ik niet of Me lissant zal daar wel oij varen mogen wij dan Mijne heeren nog lang samenwerken tot heil van dit dorp, dat zij zoo. Nadat de vergadering hare n unuiig net deze woorden had betuigd, aanvaardde de Burgemeester het voorzitterschap. Het zal zeker wel den wensch van elk wel gezind ingezeten dezer gemeente zijn, dat ZEd. Achtb. lang tot nut en heil der gemeente, zijne betrekking mag bekleeden. De heer H. C. Weidenaar, ouder wijzer met hoofdakte aan de openbare school alhier, komt voor op de voordracht voor hoofd der openbare school No. 2 ta Nieuw-Beijerland. HERKINGEN. Ook hier heeft men onzen Burgemeester feestelijk ingehaald. Netjes en ordelijkzooals wij dat op Herkingen gewoon zijn liep een en ander van stapel. Naar ik verneem heeft u van Dirks land en Melissant een uitvoerig relaas der feestelijkheden gehad, waarom ik mij om niet meer ruimte daarvoor te vergen zal onthouden. Tot laat in den avond duurde de fees telijke stemming. STELLENDAM. De heer J. Derksen, onderwijzer alhier, is benoemd tot >mder- wijzer aan de openbare school te Amster dam. Ten overstaan van den Notaris A. van Schouwen te Goedereede werd Dins dag 30 Juli in het Logement van Erans Troost te Stellendam publiek verkocht. Haver 14.5395 H. (31,189V2 Gem-) voor f 80,— 't Gemet. Tarwe 13.1501 H. (28.192. Gem.) voor f 102,— 't Gemet. En erwten 12 98.53 H. (28.085 Gem.) voor f 99,'t Gemet. Onkosten a 10°/o hieronder niet begre pen. Preiiikbeurten Soitdag 15. Aug. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, ra. Ds. Westrik. Middelharuis, vin. ds. Bruining. Stad, vm. eu Dm. Ds. Polhuis. Den Bommel, vm. en nm. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nm. Ds. Yorweij. Oude Tonge, vm. en am. Ds. van Dolder. Nieuwe Tonge, geen dienst. Herkingen, nm Ds. Snel van Dirksland. Dirksland, vm. Ds. Snel. Melissant, vm en nm. dhr. J. van Broekhoven. Stellendam, nm. Ds. Westrik van Sommelsdijk. Goedereede vm. en nm. Ds. Lammers. Ouddorp, vm. leeskerk, nm- Ds. Bruining van .Middelharnis Nieuw-Helvoet, Ds. van den Burg. 1 Brielle, vm. iO uur, Ds. Yerkouw, nm. 5 uur Ds. Yan den Berg. Hellevoetsluis, vm. 9,30 en nm. 6 uur Ds. Teljer. Hoogvliet, geen opgaaf. Rozenburg, Ds. Dijkman. Hekelingen, geen opgaaf. Spijkenisse, vm. Ds. Pecker. Oostvoorne, geen opgaaf. Rockanje, Ds. Oort. Zwartewaal, Dj, van Leeuwen Boomkamp. Nieuwenhoorn, vm. Ds. de Joode. Oudenhoorn, vm. en nm Ds. Hopster. Br'elsoh-Nieuwl. geen opgaaf. Nieuw-Beierland, Ds, Piepér. Zuid-Beierland Ds. Draaisma. Piershil, geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis vm. en 's av. Ds. Steketee. Stad, leeskerk. Den Bommel, leeskerk. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Stellendam, vm en 's av Ds. Volten. Ouddorp, leeskerk. Nieuw-Helvoet, Ds. Kok. Briello, Ds. Smallegange. Hellevoetsluis, leeskerk. Rozenburg, geen opgaaf. Oostvoorne, geen opgaaf. Hoogvliet, vm. 9 en nm. 2 uur Ds. Dekkers. Spijkonisse Ds. Douma. Zwartewaal, Ds. Mol. Abbenbrook, geen opgaaf. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Rössing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS Dirksland, vm. nm. en s av Ds. Mackenze. OUD-GEREFORMEERDE KERK, Melissant vm., nm. en 's av. Ds. J. Hartkamp. Nieuw-Beierland, geen opgaaf. LUTHERSCHE KERK. Hellevoetsluis, geen opgaaf. VRIJ EVANGELISATIE. Ooltgensplaat (Langstraat) dhr. YVielhouwer vm en 's avonds. Spijkenisse, vm. nm. en 's av. dhr. Smit. TWEEDE OPENBARE SCHOOL. Rozenburg, geen opgaaf. <£}ere4. kerk. BeroepenTe WesterEmden, ds. van Dijk te Hol landscheveld. Te Noordwijk aan Zee, ds. Wielenga, te Westmaas. Aangenomen: Naar Oldekerk, door ds. Casemier, te De Krim. Wed. SïeE'v. Siek. Beroepen. Te Edam, ds. Visser te Neede. Te Heke lingen, dhr. Qaele, cand. Aangenomen. Naar Graft, dhr. Slot, cand. Bedankt. Voor Hoogeveen, ds. Kalkman, te Woerden. OUDDOBP. LI. Zondagavond werd in een der lokalen der Chr. School, bidstond voor deUniecollectegehouden. De bijeenkomst, die slecht bezocht mag heeten, werd geopend door den Eerw. Heer Rössching met het lezen van een gedeelte uit Gods Woord, en wel Ps. 135 waarna deze in het gebed de vergadering voorging, nadat er was gezongen van Ps. 27 2. Voordat Ds. Rössing zïcli wederom met de verga dering in het gebed zou begeven, werd door dezeiu zijn inleiding er op gewezen, dat naar hetwoord van Salomo, het gebed des rechtvaardigen veel vermag. Verder werd gewezen op de dure roeping der Ouders om hunne kinderen op te voeden in de vreeze des Heeren. Het is mitsdien voor de Ouders onverantwoor delijk om hunne kinderen toe te vertrouwen aanschoten waar Gods Woord niet in stand wordt gehouden. Om de kennis Gods onder de kinderen des geslachts te verbreiden, staat de Chr. School ons tot middel. "Ware het allen hunne overtuiging, om daarheen hun kinderente zenden. Nu wij hier zijn saamgekomen om voor de ouders en kinderen te bidden, moeten wij het betreuren, dat d e Ouders e n Onderwijzers hier niet allen zijn vertegenwoordigd. Maar het is de Heere die de harten kan verbreken en het gebed verhooren wil waar twee of drie te samen zijn in Zijnen naam. Nadat de inleider zich in het gebed had begeven, nam deze tot grondslag voor zijn verdere red». Jesaja 26 4. Allereerst wees spr. op de beteekenis en dienst van het woord „Rotsteen," welke zoo dikwerf in de Heilige schrift voorkomt. Verder werd de vraag gesteld, wat vertrouwen eigenlijk is en aan welke personen men iets toevertrouwd. Ten allen tijde wordt het vertrouwen door den mindere aan den mee_dere geschonkenzooals de blinde n den ziendede krankeaan den geneesheer. Zulk een ,artrouwen verspreid eene lief ijke rust over OjS, te.jeer indien wij aan zulk een leidsman ons toevertrouwen, die ons g'ansche leven en toekomst verzekert. Het vaste vertrouwen van eenige Bijbelheiligen werd ten voorbeeld gesteld bij het vaste vertrouwen van die mannen, welke medegewerkt hebben tot oprichting van Scholen met den Bijbel. Veel waren de moeiten dio met hun werk gepaard gingen. Maar zij vertrouwden op den Heere, zoodat na enkelen, honderden Scholen met den Bijbel verrezen. Die Bijbel op de school geeft het richtsnoer, hoe wij in ons volgende leven te wandelen hebben in het midden der mensehen. Ten onrechte wordt gezegd, dat de Bijbel voor liet bevat der kinderen te hoog gaat. Ook aan de leerboeken der kinderen hangt zooveel af,van wat het leest of schrijft, blijven altijd denkbeelden over. Hieruit blijkt, dat het christelijk beginsel is als een zuurdeeg, dat het geiieele deeg doorzuurt. Dat men hier zulk een school heeft, kunnen wij den Heere niet genoeg voor danken. Om daarvoor de belanghebbenden te bevatten, moest de k e r k te kleiu zijn. Spr, wees o.m. om toch niet te verflauwen in den ernst en ijver voor de Chr. School; en in het gebed te volharden, en in de bijdragen toe te nemen. Hierbij ging Spr. in 't gebed voor, waarna de heer Kerkhoven nog een woord sprak naar aanleiding van Ps. 19. Deze wees op de noodzakelijkheid van het Christelijk Onderwijs bij verschillende leervakken, inzonderheid die van natuur eu aardrijkskunde. Hij wees op de verschrikkelijke gevolgen van de moderne wetenschap dier beide vakken, waarin hot opkomend geslacht wordt opgekweekt, zoowel bij het Openbaar lager als hooger Onderwijs. Die natuurbeschouwing der moderne wetenschap leidt ous ter st»fvergoding, waarin reeds eeuwen voorheen, de Perzen en Arrbieren met hunne dwaalbegrippen hen voorwaren. Het is de geest |van het Pantheïsme dat straks in het Atheïsme overgaat. Het moet de kinderen geleerd worden om te lezen in het boek der natuur. Niet het s chepsel maar den Schepper komt dan tot Zijn eer. Bij aanvang dienen de ouders daar reeds vroeg mee te beginnen. Ook wees Spr. op de noodzakelijkheid van het Chr. Onderwijs bij de behandeling der aardrijkskunde. Het was door den heer. Kerkhoven als kind zijnde ondervonden, hoe op de Openbare School daarover gehandeld werd. Maar nu was het hem een lust om in eene Chr. School werkzaam te zijn en de kinderente doen onder wijzen naar het Woord Gods. In heel sprekers rede, welke met belangstelling werd gevolgd, kwam het uit, dathij als Onderwijzer voor het Christelijk Onderwijs leefde. In het begin van September hoopt het bestuur der „Vereeniging voor Middelbaar, Handels en Voorbereidend Hooger Onderwijs op Gerefor meerden Grondslag" de school voor Middelbaar en Handelsonderwijs te openen. Ouders en andere belangstellenden worden er op gewezen, dat het Schoolgeld uit Rotter dam f100.en voor leerlingen van buiten Rot terdam f 80.bedraagt. Omtrent het aantal vakken, waarin onderwe zen zal worden, geeft het bestuur gaarne in lichtingen. Van het Handelsonderwijs kan ook afzonder lijk gebruik gemaakt worden. Men betaalt daar voor f40. 'sjaars. Op 2 September 's morgens te 11 uur zal het Admissie-oxamen worden afgenomen in het Keikeraadsgobouw aan de Ammanstraat 25. Hun, die nog geen aangifte van leejingen deden, wordt verzocht dit spoedig te doen, liefst aan hot adres van den Secretaris, Schiekade O.z. 214. Het Bestuur voornoemd, Jhr. M. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, EerevoorzitterAmersfoort, Ds. J. H. LANDWWEHR, Voorzitter, Rotterdam. A. M, MOLENAAR, Secretaris, Rotterdam. C. KERKHOF, Penningmeester, Rotterdam. Mr. J. C. YON BRIEL SASSE, Hieuzween. Mr. H. A. VAN DE VELDE, Loosdui.ien. W. A. SCHIPPERS, IGaardingen, A. VAN NAMEN, Zvrijndrecht. Ds. R. J. W. RUDOLPH, Leiden. Dr. H. VISSCHER. Ouderkerk a.\d. IJsel. Ds. A. VAN VEELO, Rotterdam. W. A. VROLIJK, Rotterdam. G. VAN DEN BOOM, Rotterdam. Hiirg'erliike Stand. Middelharnl<*. GeborenMachïel, z. v. Teunis van Dongen en Maria van den Doel. Ondertrouwd. Willem van Wijk 30 j. enjacomina Koudjjzer 29 i. Overleden. C»rnelia Buskop, 5 m. ©en Bommel. Geboren. Bertus, z. v. M. Westdorp en H. du Pree. Lientje, d. v. A. J. Holleman en D. Leijdens. ©side Toa«e. Geboren. Andreas Henricus, z. v. J. P. van Rest en J. C, Bosma; Adriaua Maartje, d. v. J. A. Fluit en JLuijendijk. Overleden. Willemina Dirkje van Nieuwenliuijzen, 55 j., wed. van Izaiik van der Vliet. lil t'i'Etingrii. Geboren. Cornelia, d. v. J. M, van Eek en L. Dijkman.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3