Sommelsdijk. \garenhandel. Tanglefoot Uitschot-sigaren 'ELEIIV, A- DE ROODE &0. Woardensche-verloting Oleïne en Loog1, A. A. EEGENSBURG, Attentie degroote SSoof dp rijzen Iglpll Overal verkrijg- I11IÉÉP baar. Door doc toren aanbevolen. Een gemakkelijk verteerbaar, krachtig voedsel. Uitsluitend voor de lezers van dit Blad. leuws. «ie EP3aat*clijk lieaws. SCHIEDAM, (Opgeriokt 1878.) Eabi'ikanten van Zeeppoeder en Yetloogmeel. Prima qualiteit, Concnrreereude prijzen, TA1VDART». Laan van Meerdervoort 40, 's HAGE. ]s op den eersten Donderdag van j slere maand 'te consulteeren in het Hotel MEIJER, te Middhlha-inis, voor alle Mondziekten en plaatsen van Kunst tanden. zal plaats hebben op 11 Sept. 1901, Als Hoofdprijzen zullen getrokken worden 12 vette koeien waarvoor f 2000, 6 vette koaien wfirvoor f 1000 en 3 vette koeien waarvoor f 500 (na aftrek der kosten) in contanten kan worden ont vangen, voorts minstens 6 Paarden, 8 Koeien, 40 Schapen, 6 Rijtuigen, 20 Rijwielen, 6 Naaimachines, benevens 400 andere prijzen, vaar van de minsteeen waarde van f 5.heeft. Prijs per lot f 0.50 11 loten voor ƒ5. Loten verkrijgbaar bij J. TIE MAN, Lotendebiet Sommelsdijk, en bij zijne wederverkoopers op alle plaatsen in Flakkee. gevallen bij J. TIEMAN Sommelsdijk. te Dinteloord: op No. 7572 Een LUXE PAARD of f500.— Op No. 938 een rijwiel te Steenbergen op No. 2550 Een 3 jarige GRIJZE VAARS, op No. 2844 EEN EETSER VIESbestaande uit 68 stuks of f 35, in contanten, benevens nog vele andere prijzen van behoorlijke waarde. Let s.v.p. op 't adres. iSjfepi Evenals op andere jaren ruim voorzien van tegen fa- (T»sïg3e2o»t,) welke rieksprffzesa geleverd wordt, door Sommelsdijk, W. BOEKHOVEN. onvimvB van Een KAROS op vasten as, zoo goed als nieuw. Een HITTENKAR met dubbele veeren om zware vrachten te rijden. Een HONDENKAR op veeren, enz. enz. UEdt. dw. dnr., Oude Tonge, I. de WINTER. Agentschap le Ned. Transport Verz.- Maatschappij Rotterdam. Voor den spotprijs van ISene gul- tlen, franco per post f'I.lA bieden wij uitsluitend de lezers van dit blad aan, het prachtwerk Öe Oorlog In Zuid-Afrika, gebonden innjk vergulden prachtband met meer dan 260 platen in en tnsschen den tekst. Een zeldzaam koopje! Op den postwissel te zetten //voor de oorlog.// Sommelsdijk. W. BOEKHOVEN. J. C. ROODZANT Dordrecht levert overheerlijke voor fl.85 p. k. van 100 st. Bij bestelling van meer dan een kistie Toor f 1.80 p. k. Wederverkoopers gevraagd. BUITENLAND, aatst der vorige woed, is het he- aerl. De storcre- c geleek, was zoo en punten over- :a. Het Empress andweer leegge- le stations Far- i, ontmoette op jg een trein een iet vuur der lo ofde, zoadat de tbijgelegen stati- bleek. dat een 1 verkeer tusschen oorweg en het Cross bezorgt, oet hoog. Groote aan het werk ge- weg na 6 uren i. ïoesten hun wo- tonden, verlaten, luizenden doode iming men, uit druk doende is. Donderdagmid- oeg. iroogte aanhet i oogst is reeds le hitte verloren veders verwoest, ie thermometer inheit in de scha- on. iers zijn 4 Ara- jedood. od. TeCadzand ig onweer, ze- tal andere per- n voertuig door od. De andere 1 het paard viel 1. ig sloeg te Half- ikerfabriek Hol- oor eenig met- lunr naarbene- agmiddag boven hoe hevig ook ;elukken, maar atroomen vallen ige uren onder bliksem in een Alleen het dak 1 uit Amersfoort, geheimzinnigen jaren gepleegd Nicolaas Kalf werd gevon- nden en voeten houden, in wiens vonden, die het 1 vormooide. Een bekend arts Panopticum met em plaatste zich igelsche familie, toen de dokter dit erg kwalijk bleek althans uit uit een herhaald nijdige schoonen m doen, zeide de is, het is aange- ten van een goede van verbrande aansehe Republie- ■dwenen. ndbouwwinter-cur- Nieuwe Tonge. erlingen der Land- uitstapje, dat de emenden leermees- gemaakt werd. ras al eenigen tijd t oog op de drukke ;en verdaagd, totdat geen sprake meer or het latere jaar- an de reis zoude te ag 23 Juli uit Oud- van daar de reis, g«, tot Vlaardingen dat wij onze mede- daar met den heer Te Vlaardingen l wij teleurgesteld, ngen uit N. Tonge t aldaar aankwam p, dat 12 personen :ation. Voor velen dat zij een reis per plaats genomen te 't voor hen, die voor maakten, eene on- g, doordat juist de onden, afbrak bij de en. Dit gafaanlei- minuten vertraging ordo was gebracht, laarlem voortgezet, gelegenheid van uit in de welige wei delft en omatreker, Dat wij zulke wei- :e ruimschoots haar oor ons eene onge- tingen van personen sn wij, dat het veelal en tweemaal worden lar dat voor dewei- org wordt besteed ,t toevoeren. Van nden is daar geen rking van kunstmest ret niet kan opbren- t aldaar duurder is zooals ons werd me- A1 uitziende naar hetgeen ons nieuw en onbe kend voorkwam, kwamen wij onvoorziens om 10 uur des morgens te Haarlem aan. Aldaar kwam ons in de herinnering, dat het standbeeld van den uitvinder der boekdrukkunst moest staan. Slechts enkele straten doorgegaan te zijn, stonden wij ongemerkt voor het groote monu ment, dat LourensJanz. Koster voor stelt. Na dit rondom in oogenschouw te heb ben genomen, was onze koers naar het Kolo niaal-museum. Hier zagen wij de voortbrengse len van kunst, landbouw, visscherij, handel en nijverheid, uit de bezittingen van Oost en West. Natuurlijk van al wat wij zagen trok, hetgeen op de landbouw eenigszins betrekking had, het meest onze aandacht. Ook zagen wij ver schillende zaden en vruchten zooals die van haver, welke zich door bijzondere groote onder scheidde van de haver hier te lande. Met het uienzaad was het eveneens gesteld benevens saladezaad, 't welk zich ook buitengewoon grof vertoonde. De zwarte haver (Avena) was er ook vertegenwoordigd. Ook zagen wij onder scheidene soorten van steenkool, klei, en kortom de meeste delfstoffen, te veel om hier op te noemen. Ook de afdeeling dieren werd door ons bezocht. Indien wij alles met studie hadden willen bezien, dan was er meer als een dag mee heengegaan. Na ruim een uur in het museum te hebben vertoefd, gingen wij met 't spoor naar Bloemen- daal, om vandaar de reis te voet naar Zandpoort te ondernemen. Hier ging de tocht, door eene boschrijke streek naar het overschot Van het oude slot van Brede rode. Daar moesten wij ook een kijkje nemen. Het smalle pad dat daarheen ons toegang verschafte, gaf een som ber aanzien. Slechts even hadden wij onzen voet in de ruïne gezet, of eenige van de jonge lieden hadden al spoedig eene toegang naar het bovengedeelte van het slot gevonden, en riepen ons vandaar om derwaarts te komen. Ongeveer ter hoogte van 40 a 50 voet stonden wij boven op het slot, vanwaar wij een prachtig gezicht over de omstreken hadden. Naar beneden gaande, namen wij een kijkje in de donkere kelders van het gebouw. Hier alles in oogenschouw nemende gingen wij in de richting van het hotel »Velserendom vandaar de weg naar de richting van Hillegom in te slaan. De weg hierheen leidde ons langs de inrichting van Meerenberg, en was aan de zijden omgeven door hooge beuken. De grond in aanmerking nemende, kwam bij ons onwil- lekourig de gedachte op, dat ook hierin Ouddorp de beuken ook wel zouden groeien. De aard appels welke wij daaraan troffen hadden van de droogte veel te lijden. Al wandelende in het heerlijk natuurschoon, bereikten wij te half vier Overveen, alwaar juist een geoefend mannenkoor uit Den Haag voor een hotel een uitvoering gaf. Jammer dat de woorden in het Duitsch werden voorgedragen Na deze afwisseling gingen wij de weg verder op, totdat de voeten die met de straatweg terdege kennis hadden gemaakt rust behoef den, zoodat wij van de rustbanken, die aan de weg voor vermoeide wandelaars waren geplaatst, gebruik maakten. Hier werden onze krachten weder gesterkt, om ons in de ricgting van Heemstede te bege ven, alwaar wij de cultuurgewassen in ruimere mate aantroffen. Ook de bloembollenteelt wordt zichtbaar aan de drogerijen die wij aantroffen in Heemstede. Vandaar komen wij in de buurt van Kennemerland, alwaar wij onderscheidene variteiten van aardappels zagenBlauwe, Ham burger», Lindemannen, Kralen en Molkammers. Ook hier komt het zand overeen met dat van Ouddoip. Op dezen weg voortgaande langs boomen en heesters, kwamen wij voor de eere zuil van Witte van Haamstede staan, die met de burgers van Haarlem op dat Mannenpad zich hebben onderscheiden, om hun leven te wagen tot ontzet van Haarlem, den 26 April 1ÜO4. Hier kwamen wij langs Vogelenzang bij Bennebroek aan. In deze omstreken begon het aardappelrooien een drukke aanvang te nemen. Allerwege, volgens aanplakbiljetten worden de aardappels publiek in de grond staande, ver kocht. Te half acht begaven we ons van Ben nebroek, op den stroomtram naar Leiden. Onderweg zagen wij niet meer zooveel met studie, als voor dat wij in den tram zaten, de duisternis welke spoedig inviel gaf daartoe aanleiding. Na Hillegom, Nachtegaal, Lisse, Englenburg, Sassenheim en Oegstgeest gepas seerd te zijn, kwamen wij te 10 uur des avonds te Leiden aan. Bij aankomst in deze Academiestad, werd men gewaar dat het kermis aldaar was. Deze drukte in aanmerking nemende, achtten wij het noodzakelijk om ons van nachtverblijf aldaar zoo spoedig mogelijk te verzekeren. Een dag van veel merkwaardigheid voor ons ging hiermede achter den rug. De tweede dag brak aan om ons voor een nieuwe tocht voor te bereiden. Des middags nadat wij Leiden hadden bezichtigd, gingen wij op de stoomtram naar Katwijk aan Zee. Uit de tram gezien bleek, dat de Landbouw in Leiden's omstreken het hoofdbestaan niet is. Het rund- en wollige vee zag men de uitgestrekte vlakten bont kleuren. Na verder te zijn genpooid, kwamen wij in de na bijheid van Rijnsburg. Hier zagen de velden bont gekleurd met afwisselende gewassen. Ten opz'chte van ons stonden de uien beter als op Flakkee. Ook de kroef was er niet te bespeuren. Overigens zagen wij wat de overige gewassen aangaat, weinig onderscheid. De aardappelen oogst was druk aan den gang. Na Rijnsburg gepasseerd te zijn, kwamen wij langs Katwijk-Binnen, alwaar de grondJigging bijna dezelfde is als te Ouddorp. De afwisseling van ïoggo, aardappels met nog andere vruohten, gaf hetzelfde aanzi en, of dat wij bij ons op de lichte gronden waren. Al trammende kwamen wij te Katwijk aan zee aan. Yan gronden en gewassen hadden wij al heel wat beziohtigd, zoodat men ook voor afwisseling, aan het strand bij het groote aan tal badgasten een kijkje zouden gaan nemen. Het was daar een prachtig gezicht onder invloed van een frisoh zomerkoeltje, al de badgasten daarop het strand te zien, genietende van de gelegenheid. Een wandeltochtje op het strand nemende, kwamen wij bij de monding der Rij a welke wij in hare schoonheid aanschouwden. Na nog eenigen tijd op het strand van de rust- gelegenheid gebruik makende, keerden wij don zelfden weg per stoomtram naar Leiden terug, om de stad nog eens, in hare historisehe merk waardigheid, op te nemen. Te 3 uur vertrokken wij uit Leiden per stoomtram in de riohting van Den Haag. Wederom zagen wij uitgestrekte weilanden, alwaar het vee in groote getalle graasdon. Ondertussohen trof men ook kleine hoekjes tuingrond aan. Al trammende kwamen wij langs de ver maarde Goud en Zilverfabriek van Yan Kem pen bij Yoorsohoten. Toen dit weer aebter den rug was, zag men meer tuingrond in den om trek. Te Yoorsohoten aankomende stapten wij uit, om ons van de bloembollenteeld aldaar eeni- gerinate op de hoogte te stellen, Een zekere kweker, den heer Egging, stond ons bereidwil lig toe, om zijne bloembollen-inrichting, van na derbij in oogensohouw te nemen. Ook hier bleek ons dat de grond aldaar met die van Ouddorp, veel overeenkomtzoodat, ons dunkt voor de teold van Bloembollen, alhier veel belovende proeven zijn to nemen. Na genoemden heer bedankt te hebben voor zijne gegeven inliohtingon, vervolgden wij onzen weg een eindvveogs te voet, in de riohting van Duivenvoorde en Schakenboseh, alwaar wij het landbouwbedrijf eenigermate aantroffen. Bij Sohakenbosoh stapten wij op den tram, om onzen tooht naar den Haag voort te zetten. Deze laatste mag wel het slot van onze excur sie heeten. In den Residentie, daar wij aankwa men, had ieder behoefte om zioh wat te verster- kon, tegen wat het verdere van dien avond ons te waohten stond. En hiermede moet ik als verslag gever, van ons uitstapje, eindigon, omdat wat verder door ons is bezocht en bezichtigd, zoowel in den Haag als te Scheveningon niet rechtstreeks het doel van onze reis beoogde. Den volgendeD dag, des Dondei sd; gs begaven wij ons (behalve den heer Bijlevelt die den zelfden morgen al vroeg was vertrokkon naar Oud-Beijerland,) naar Rotterdam. Hier aankomende ging ons ge zelschap, dat zoo getrouw mogelijk bij elkander was gebleven uiteen door dat de helft naar de tentoonstelling ie Oud-Beijerland vertrok, en de andere helft, voldaan huiswaarts keerde. Dat deze reis nog lang geheugd mag worden, is onze wensch. Ouddorp Uw Verslaggever 'SOMMELSDIJK. De Landbouwvereeni- ging Middelharnis-Sommelsdijkbesloot Dins dag de volgende requesten te verzenden. Aan Hare Majesteit de Koningin van het Koninkrijk der Nederlanden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Landbouwvereeniging Middelharnis- Sominelsdijk erkend bij Kou. Besluit van 25 April 1899, staatsblad No. 32. Dat door Haar aan de Gemeente Som melsdijk dd. 19 April j.l. een adres is in gezonden inhoudend het verzoek tot het verbinden van een vrije paardenmarkt aan ae In die gemeente bestaande veemarkten op Woensdagen (de eerste :n November en de laatste in April.) Dat op dit adres der vereeniging bij Raadsbesluit van 16 Mei gunstig is beschikt geworden en Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie bij missieve dd 25 Juni j.l. voornoemd Raadsbesluit hebben goedge keurd. Dat de Vereeniging zich ten doel stelt deze op te richten vrije Paardenmarkt met alle haar ten dienste staande middelen wenscht te steunen en levensvatbaarheid te geven. Dat zij dit in de eerste plaats zoekt te be - reiken door aan voornoemde Paardenmarkt een verloting te verbinden, waarvoor Adres sante bij deze eerbiediglijk de toestemming van Hare Majesteit vraagt. 'tWelk doende enz. Namens d» Landb. Ver. Midd.- en Som Het Bestuur, Jb. Timmers, Voorzitter L. M. Bom, Secr.Penm MIDDEl.HA.RNIS. De Landbouwveree niging «Middelharnis-Sommelsdijk» heeft aan den Gemeenteraad alhier het volgende r equest gezonden. Aan den Gemeenteraad van Middelhar nis. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Landb.-Vereeniging Middelharnis- Scmmelsdijk, erkend bij Kon. Besluit van 25 April 1899, Staatsblad No. 32. Dat zij het een groote behoefte acht voor de Landbouwers, dat de belasting of het zoogenaamde octrooi, door de Gemeente geheven op den uitvoer vau Suikerbieten, geleidelijk wordt verminderd en de belas ting, geheven op den invoer van pulp in deze Gemeente geheel en al verdwijnt. Dat zij wat het laatste betreft, zoo vrij is den Raad onder het oog te brengen, dat de Landbouwers met de Fabrikanten een contract hebben, waarbij de eersten van de laatsten terugontvangen den afval (onder de benaming van pulp) van hunne geleverde Suikerbietenzoodat bij den nu bestaande toestand, de grondstof den Sui kerbieten, tweemaal worden belast. Dat zij tevens wenscht op te merken, dat de pulp geacht wordt zoo weinig waarde te bezitten, dat deze den landbouwers door fabrikanten geleverd wordt tegen den prijs vanaf f 1.50 de 1000 Kilogrammen wal, en de vereeniging daarom ook oordeelt, dat de bestaande Gem, belasting op dat bijna waardelooze artikel niet billijk is. Dat wat de suikerbieten betreft, de vereeniging op goede gronden kan verklaren, de land bouwers, door de malaise op landbouw gebied, gedwongen zijn suikerbieten te ver - bouwen, en derhalve het nu niet aangaat, zulk een zware belasting te behouden op een artikel dat voor den kwijnenden land bouw als een hulpmiddel moet beschouwd worden. Dat waar in den laatsten tijd, door zoo vele mannen van gezag, het is uitgesproken geworden, dat de landbouw noodzakelijk dient geholpen te worden, de vereeniging vertrouwt dan ook dat de Raad daarvan doordrongen zal zijn en derhalve goedgunstig zal beschikken op het verzoek van adres sante. 'tWelk doende enz. De Landb. vereenig. Middelh-Sommelsd. Jb. Timmers Voorz. L. M. Bom Secr. Het kohier No. 1 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dienst 1901/02, is op heden den heer Ontvanger ter hand gesteld ter invordering. Mevrouw A. S. Heinen-Kolff te Rot terdam is benoemd tot lid van de Com missie van toezicht op 't lager onderwijs aldaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Burg. maakt bekend dat het kohier No. 1 der bedrijfsbelasting invorderbaar is ver klaard en aan den betrokken ontvanger ter hand gesteld en dat ieder daarop voort komend belastingschuldige verplicht is zijn aanslag volgens de wet te voldoen. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van den Gemeenteraad te Den Bommel op Dinsdag 23 Juli. Tegenwoordig de heeren Jan Mijs, E. Knoop, M. van Prooijen. A. van Weel en J. C. Borgdorff. Voorzitter de heer P, van Weel G.Gz. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige, na voorlezing, onver anderd goedgekeurd. Daarna doet de voorzitter mededeeling da de heer Koert heeft bericht, verhin derd te zijn deze vergadering bij te wonen en voorlezing van een schrijven van den heer J. D. Mijs, waarbij deze, naar aan leiding van zijne niet herkiezing, ontslag neemt als raadslid en verklaart niet meer deel te zullen nemen aan de behandeling van gemeentezaken. Beide mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Is aan de orde: ie. Indiening gemeenterekeuing dienst 1900. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den Raad overgelegd de gemeente rekening dienst 1900 en op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze, ter fine van onderzoek [en rapport te stellen in handen eener commissie van drie leden, waarvoor worden aangewezen de heeren Borgdorff, Van Weel en Van Prooijen. 2e. Vaststelling verordening op de hef fing van den Hoofdelijken Omslag. In behandeling wordt nu gebracht eene door B. en W. opgemaakte verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag, welke na uitvoerige discussie, onveranderd met algemeene stemmen wordt aangenomen. 3e. Verordening op de invordering van den Hoofdelijken Omslag. De daarna aan de orde gestelde veror dening op de invordering van den Hoofde lijken Omslag, wordt 11a voorlezing, met al gemeene stemmen onveranderd goedgekeurd. 4e. Vaststelling verordening op de heffing van haven- en kaaigeld. Daar de thans vigeerende verordening op de heffing van haven- en kaaigeld slechts tot 3 1 December e.k. is goedgekeurd, wordt op voorstel van B. en W. besloten eene nieuwe verordening met geheel hetzelide taiief als in de vorige, vast te steller». Se. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde leden, de heeren Jan Mijs en P. G. Jacobs worden op voorstel van den voorzitter ter fine van onderzoek gesteld tu handen eener comissie bestaande uit de heeren Knoop, Van Prooijen en Borgdorff, welke commissie zich onmiddelijk met dit onderzoek bezig hield. Na afloop waarvan zij rapporteerde dat de geloofsbrieven inorde bevonden waren, waarom zij voorstelt deze goed te keuren en tot toelating van de heeren Jan Mijs en P. G. Jacobs te be sluiten met algeiaeene stemmen wordt dien overeenkomstig besloten. 6. Ingekomen Stukken. Wordt voorlezing gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Eene missive van heeren Gedeputeerde Staten in deze provincie daarbij toezendende het door hen goedgekeurde besluit van den Raad naar aanleiding van de art. 204, 205, 207, en 213 der Gemeentewet; b. Eene missieve van heeren Gedeputeer de Staten in de provincie daarbij toezenden de het door hen goedgekeurd besluit van 'den Raad, naar aanleiding van art. 194 ffer Gemeentewet c. Eene missieve van heeren Gedepu teerde Staten in deze provincie daarbij goedgekeurd terugzendende het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag d. Eene missieve van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie, daarbij me- dedeelende dat de heffing van bestelgeld van telegrammen, toegestaan bij K. B. van 12 October 1899 (Stbl. No. 217) met ingang van 1 Juli wordt ingetrokken en dat dan de gemeente van Rijkswege 10 cent vergoeding voor elk telegram ontvangt e. Eene missieve van Gedeputeerde Sta ten, daarbij terugzendende een door hen goedgekeurd besluit van den Raad be treffende af- en overschrijvingen. f. Eene missieve van de schuttersraad van het XII de Bataljon Rustende schutte rij in deze provincie daarbij toezendende be - grooting voor het dienstjaar 1902 benevens een daarbij behoorende memorie van toe lichting. Wordt besloten de begrooting on veranderd goed te keuren en ter definitieve vaststelling toe te zenden aan heeren Gede puteerde Staten. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer ^het woord; verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Voor het voorbereidend militair on derricht hebben zich in deze gemeente 20 j ongelieden aangemeld. Jl. Maandagmorgen werd in de wei de van den landbouwer Jan Melissant eene koe door den bliksem gedood. Burg. en Weth. dezer gemeente brengen ter openbare kennis, dat de re kening van de inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1900 is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen van af den 1 sten Augustus a. s. ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burg. en Weth dezer gemeente bren gen ter openbare kennis, en in het bijzon der aan hen die zich met land- of tuinbouw bezig houdeu, dat een exemplaar der in structie voor de Rijkslandbouw- en -R ijks- tuinbouwleeiaren ter Gemeente-Secretarie

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3