Yrijdag 2 Augustus 1901 Zestiende Jaarg. No. 824. Antirevolutionair voor lie KuidlittiSaiiilsHie en üKcenwsehf Orgaan INHOC SIGN O VINCES FEUILLETON. Steeds hooger. V T. BOEKHOVEN. 1 Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMEEj&niïJMé. Advertentie» 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Aiïe bukken voor de feêedaelae bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franc© toe te zeessfeis aan «Ie» Uitgever. 15ij dit nummer behoort een üBflJWOEGSEIi. Iets over Spaarbanken, Onder de credietirstellingen nemen de spaarbanken eene voorname plaats in. Ze verschillen van de hypotheek banken, circulatie- en depositoban- ken onder meer hierin, dat deze laatste de belangen van de min of meer gegoede burgerij behartigen en bevorderen, terwijl de spaarbanken meer in betrekking staan tot de lagere volksklassen, en een filantropisch ka rakter dragen. Het woord wijst er op: ze zijn banken, waar men zijn oververdien- sten brengen kan; en door di ge makkelijke wijze, waarop de Staat dit laat geschieden, wordt er veel gebruik van gemaakt. Ze werken zuinigheid, spaarzaamheid, matigheid bijzonder in de band, en prikkelen ook den lust en den ijver, door de rente, die van de inlagen getrokken wordt, om op dien goeden weg voort te gaan. De eerste spaarbanken zijn opgericht in Engeland, in 1799. De Regeering stond in 4817 aan die banken toe om de beschikbare gelden in de schatkist te storten, tegen genot van eene kleine renie. Op voorstel van Gladstone werd bij de wet van 17 Mei 1861 besloten Rijks spaarbanken in het leven tc roepen, die evenals nu bij ons met de post kantoren in betrekking werden ge bracht. Nochtans bleven de parti culiere spaarbanken bestaan waar over in 1891 eene commissie van inspecteurs werd benoemd, die na tuurlijk een streng toezicht uitoefenen op de administratie. Haar aantal mindert echter, terwijl de inlagen der Rijkspostspaarbank vermeerderen. Het door Engeland gegeven voor beeld werkte goed en in bijna alle landen ontstonden zulke postspaar banken. Italië heeft er sedert 27 Mei 1875; Frankrijk sedert 25 Mei 1880. Oos tenrijk na 28 Mei 1882. Zweden na 22 Mei 1883, Belgie sedert 1 Jan. 1870. In Nederland ging men tot de oprichting over by de wet van 25 Mei 1880. Waarom ook in Nederland zoo scbuchtei, zoo vrees achtig Omdat de verantwoordelijk heid voor zulk een instelling zeer groot is. De Staat wordt administra teur, beheerder van een kolossaal kapitaal, voor welks belegging het zorgen moetdie belegging moet zeer verstandig geschieden, want eerstens moet de rente kunnen betaald worden, de onkosten en tevens moeten er voor de inleggers waarborgen zijn, dat ze hun geld ten allen tijde kunnen terug krijgen. Wat in Frankrijk geschiedde in 1848 en 1S70, de jaren van oproeren en staatsbewegingen, was en is voor elk land een waar schuwend voorbeeld. Juist door de binnenlandsche troebelen op staat kundig gebied, waren er duizenden inleggers, die bun geld wilden terug hebben. In 1848 bad do Staat van de spaarbanken tegen lage rente genomen 455 millioen in 1870 bijna 700 millioen. Toen nu de op standen uitbraken, was de Regeering in Frankrijk genoopt het grootste deel dier sommen terug te geven, want de inleggers liepen de drem pels der spaarbanken plat om hun geld terug te krijgen. En't slot was. dat de Staat op elk boekje in 1848 maar f 50 terug gaf en in 1870 maar f 25, en de overige gelden kon men uitbetaald krijgen in obli- gatiën van den Staat. Dat men in zulke dagen beter is met contanten, dan met obligatien is nog al duide lijk. En met 't oog op bet in Frank rijk gebeurde, durl'de onze Regeering nog geen Rijksspaarbank op te rich ten. Bij Koninkl. Besluit van 28 Dec. 1875 werd dan ook door onze Re geering bepaald, dat de inleggers door middel der postkantoren hun geld in particuliere banken konden beleggen. Den lsten Mei 1876 trad deze regeling in werking maar bet resultaat was pover. Iu '76 werd door de posterijen overgemaakt 3621 gld. in4187 7 ruim 19 duizend; in '78 ruim 16 duizend. Toen de Regee ring bemerkte, dat bet inbrengen weinig beteekende, begon ze weer te denken aan de stichting van een Rijksspaarbank, met dit gevolg, dat den 25 Mei '80 een wetsontwerp werd ingediend en den lsten April '81 werd deze Bank gopend. Bij de wet van 20 Juli '93 zijn enkele artikelen gewijzigd. De gestorte gel den worden thans beheerd door een Directeur, een onder-directeur, een Commies en elf adjunt-commiézen ten raad van toezicht houdt 't oog op de administratie en bestaat uit een 5 tal leden. Voorzitter is de beer Mr. F. S. van Nierop, Directeur de beer A. P. T. Sassen (Volgens den Ned, Staatsalmanak 1901.) Ons artikel zou te groot worden, indien we ook opteekenden bet totaal bedrag der inlagen per 1000 zielen over '81 '99,; wel willen we nog zeggen, dat het gezamenlijk bedrag der inlagen in '99 was ruim 38 mill, en in '98 ruim 34 mill, dat de terugbetalingen in '99 bedroegen 31 millioen en in '98 28 mill. En wat ook getuigt van de spaar zaamheid der Nederlanders o.i. is dit: dat het aantal particuliere banken niet is verminderd; dat aantal bedraagt ongeveer 300 met ruim 300 duizend boekjes. We eindigen ons korte overzicht met het woord van Pierson „Een staat, die het sparen in de hand werkt, is werkzaam tot verhooging van het zedelijk peil des volks. Zoo is het. Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als Sn voerrechten. in. w 1? rogge 1,17 O 1,87 2) ~v~ Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bestaan Advert ntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. In omloop op 31 Dec. 1881 22831 boekjes. 1882 46242 1890 281870 1891 319106 1896:561989 1898: 693228 1899 764201 We noemden in ons eerste artikel de Staatspartijen Antirev. en lLoomsch-Kath., die vóór aanvulling en verhooging van het tarief van invoer waren; in 't tweede keken we eens over de grenzen en vonden al onze naburen aan 't werk getogen om eigen land bouw (en industrie) te beschermen. Het volgende staatje geeft een overzicht van de invoerrechten op graan en mee], in Euro- peesche landen geheven op i April 1897. LAND. Frankrijk Griekenland. Gr. flrittanje 011 Herland Italië LAND. België «J? Denemarken Duitschland. Omschrijving van het artikel. haver andere graansoorten meel van haver van andere granen. gratiën en nieei daarvan tarwe rogge haver boekweit en gerst mais maalproducten van gra-' nen en peulvruchten daaronder begrepen ge broken en gepelde gerst, gruttenbloem van meel, enz Bedrag p. 100 KG f 1,50 vrij f 2- vrij f 2,10 2,10 1,68 1,80 0,90 f 4,88 Nederland Noorwegen Oostenrijk Hongarije. Omschrijving van het artikel. tarwe, spelt, mengkoren (meteil rogge, haver,gerst, mais boekweit tarwe, spelt, mengkoren gebroken of gemalen, bevattende meer dan 10 X>Cfc. meel gort, grutten, gepelde gerst meel en bloem van tarwe, spelt, meng koren, gevende een ren dement van 70 pCt. en daarboven id. id. tussclien 60 en 70 pCt id. id. van 60 pCt of minder van haver, gerst, rogge mais van boekweit. zemelen tarwe en mengkoren (meteiï) andere granen gepelde gerst meel (eu bloem) van tarwe al dan niet gebuild meel (en bloem) van an dere granen zemelen granen en meeti daarvan tarwe Bedrag p. 100 KG. haver maïs, witte andere granen niet af zondorlijkgenoemd meel en bloem van tarwe van rogge haver en gerst maïs, witte andere, gekorreld meel, semoule zemelen granen en meel daarvan tarwe boekweit, gerst, maïs, rogge f liaver. grutten yan boekweit, en gerst, niet gepelde gorst id. van haver id. van tarwe, incl. se- moules meel van boekweit, gerst, rogge f en maïs. meel van haver tarwe zemelen maïs, gierst, boekweit, gerst, haver tarwe, spelt, rogge en mengkoren. f) Kogge en meel langs do tolkantoren Yardoë en Yadsoë ingevoerd zijn vrij. 3,50 1,50 1,25 5,50 5,50 6,75 2,50 2,- v 0)30 1,60 1,18 7,81 2,54 1,86 vrij f 3,75 n 2,25 2,50 3;7S 0,575 6,15 3,25 4,75 i ,75 1,75 vrij f 0,42 0,15 vrij 0,35 vrij f 0,87= n 8, 35 vrij f 1,40 vrij f 0,G25 0,94 1,87= Ilammerfest, Kom maar boven! Mevrouw wacht je klonk weinige oogenblikken later Neeltje's stemweder. Nu volgde Betje haar naar bo ven, waarna zij in de voorkamer gelaten werd I*n zulk een vertrek had Betje nog nooit een blik geslagen. Alles vertoonde hier zulk een schitterende rijkdom, dat het eenvoudige meisje zich als in eene andere onbekende wereld verplaatst gevoelde. Zware damasten gordijnen hingen in breede plooien voor de ramen. Het tapijt, dat den vloer bedekte, geleek wel een bloemenperk. Groote spiegels weerkaatsten het licht, dat in volle stroomen uitstraalde van een groote vergulde gaskroon, met kristallen ornamenten versierd. De meu belen waren van de fraaiste en fijnste soort, en tal van kostbare nietigheden of nietige kostbaarheden zooals men dat wil ncemen verhoogde de pracht, die hier heerschte. Betje wierp een blik vol ontzag in deze voor haar zoo nieuwe wereld. Zij durfde niet verder in de kamer gaan, toen zij op een sofa eene vrouwelijke gedaante bespeurde, wier handen lusteloos in een boekje bladerden. "Zoo, meisje 1" hoorde zij een kwijnende stem op langzamen toon spreken, "ge komt zeker uwdienstaanbïeden. Komwat dichter bij." Betje deed eenige schreden voorwaarts en zeide eerbiedig: //J-jtwel, Mevrouw!" //Hoe heet je.// //Betje Noorman." h Hoe oud ben je?// //Ik word de volgende maand achtien jaar, Mevrouw 1" //En je dient bij Mevrouw Hoe heet ze ook weer //Bij Mevrouw Huibers.// i/O juist. Neeltje heeft mij over u gesproken, Hoe lang hebt ge daar reeds gediend "Ik ben op mijn veertiende jaar bij mevrouw Huibers gekomen, Mevrouw //En wat kunt ge alzoo //Mevrouw Huibers heeft mij van alles geleerd, Mevrouw!" //Zoo, dat is gelukkig.// En iets zachter voegde mevrouw Van Geeveren er bij //Waar heeft zoo'n mensch lust in Toen vervolgde zij met verheffing van stem //Je kunt dus met de wasch omgaan, kamers doen, tafelbe- dienen Een onrustig gevoel maak Ie zich van Betje meestpr. Zij kon wel inet de -wasch omgaan zij had dit echter nog nooit zonder hulp van mevrouw Huibers gedaan en zij begreep wel, dat zij al kop zij de eenvoudige gladde klee- dingstukken strijken, die in>dat gezin gedragen werden, daarom nog niet de kunst meester zou zijn van het opmaken der fijne spulletjes, die ongetwijfeld door de familie van Geeveren zouden worden gedragen. Kamers doen O ja, dat kon zi; welmaar de huiskamer, welke zij eiken (lag een beurtje gaf, geleek niet op dit verblijt der weelde, Zou zij het er goed af brengen om dit salon onder handen te nemen En tafeldienen Zij was bij mevrouw Huibers gewoon, om, voordat de gerechten binnen kwamen, de tafel naar behoo- ren te dekken, daarna de gevulde schaaltjes op de tafel neder te zetten, en om na afloop van den maaltijd de schaaltjes weg te nemen, den vloer aan te vegen en het taieilaken op te vouwen en weg te bergen. Zou deze mevrouw dat tafeldienen noemen Op goed geluk en vertrouwende op de onderrichtingen, die het voorkomende Neeltje haar ongetwij feld zou verstrekken, gaf zij een aarzelend: "Jawel, Mevrouw 1// ten antwoord. "Zoo, dat is goedwant ik zeg u vooruit, dat wij hier dikwijl diners en soupers hebben. Op de groote diners komen natuurlijk knechts tafeldienen, maar op gewone dagen is dat u w werk. Hoeveel verdiendet ge bij mevrouw Huibers //Zeventig gulden, Mevrouw //Ik geef u honderd, en ge kunt op veel verval rekenen. Dat moet echter onder u en de andere dienstOoden verdeeld worden.// Het doen van enkele vragen en eischen volgde nog op dit gesprek, waarna mevrouw Van Geeveren haar verlangen te kennen gaf, om van mevrouw Huibers eenige inlichtingen aangaande Betje te verkrijgen. Betje verzekerde haar, dat zij die inlichtingen bekomen kon, waarna een statige gebiedende beweging der dame het meisje duidelijk maakte, dat zij ver trekken kon. Zoodra Betje weer in de marmeren gang stond, schoot Neeltje op haar toe. //Je bent zeker klaar gekomen vroeg zij haar. //Mevrouw zal eerst nog getuigen vragen,// gaf' Betje ten antwoord. "Ja, dat spreekt vanzelf. Nu maar die zullen wel goed zijn wees daar maar nie bang voor. Je bent een veel te flinke knappe meid om langer in zoo'n dienst te blijven," sprak Neeltje op een toon vol diepe minach ting. //Je zult eens zien, hoe goed je het hier hebben zult, en hoe je hier vooruit zult komen, als je maar wijs bent en naar goeden raad luistert. Ik wil je wel vooruit zeggen, datje hier een vrij leventje kunt hebben, want dö beele familie houdt veel van uitgaan, en dan doen w ij natuurlijk wat wij willen. Mevrouw is een mensch, die men gemakkelijk te vriend kan houden, cloor te zorgen dat de uiterlijke dingen, zooals bij voorbeeld tafeldienen, goed gedaan worden. Zij is veel te lui en houdt te veel van uitgaan om zich verder ergens mee te bemoeien. Ook heeft ze net zooveel verstand van huishouden als mijn schoen.// //Ik kan niet goed tafeldienen,// zei Betje zacht. //Ik ben het niet gewoon.// VanNeelt- jes onderrichtingen had d it woord den meesten indruk gemaakt, en zij was te degelijk van aarcl en had te veel rechtsgevoel om zich niet bezwaard tc gevoelen, door voor te geven iets te kunnen, wat zij niet meester was. "O, dat is niets,// lachte Neeltje.//Ji: houdt maar, alsof jo het kunt. Betje was daar reeds mede begonnen, en onwillekeurig zuchtte zij want zij gevoelde, dat zij zich aan onoprechtheid had schuldig gemaakt. //Denkje, dat i k alles kon, wat m ij gevraagd werd. 't Lijkt er niet naar, Amler3 zou ik immers niet klaar zijn gekomen,//onderrichtte Neeltje verder. //Ik hield mij, alsof ik van alle markten thuis was en als mij iets mis lukte wel i an wist ik mij door een verzinsel uit den nood te redden. Dat moetje natuurlijk ook leeren, want daar kom je het verste mee. Daarover dus niet getreurd Maar waar was ik ook weer O. ja, ik weet het al. Mijnbeer is een bok. Hoe verder je hem uit de voeten blijft, boe beter het voor je is. Mijnheer en Mevrouw leven samen als kat en hond. Kluch ten beleef je hier soms. Zij denken, dat wij niets merken, wat er alzoo gebeurtmaar wij houden ons maar zoo, wij zien alles De kin deren hm, ja 1 Die zijn ook al niet veel beter. De appelen vallen niet ver van den boom. Daar heb je de jongedames, Juffrouw Sofie is een onverdraaglijk trotsch meubel en lastig er nog bij. Zij kan je soms beleedigen en afsnauwen dat het gruwelijk is. Men doet wijs, om maar te houden of men het niet hoort en om haar te doen gevoelen dat men geen lor om haar en om haar airs geeft. Juffrouw Laura is niet zoo trotsch, maar even humeurig als zij. Wanneer zij maar veel mooie kieederen kan koopen en veel feesten in het vooruitzicht heeft, dan is zij nog wel te spreken. De jongenheer is sprekend zijn vaderik noem hem een groot ongeluk. Hij verbeeldt zich dat hij alles te zeggen heeft. Dat komt zeker, omdat hij altijd vreeselijk bedorven is, daar hij een eenige zoon is. Zijn ouders hebben nog geprobeerd om hem te laten studeeren, maar daar is hij veel te dom voor. Daar zijn vader geld genoeg heeft, waarvan zijn zoon later zal kunnen leven, en hij dat maar al te goed weet, is hij thuis en voert niets uit dan sigaartjes rooken, paardrijden, biljarten en den baas in huis spelen. Allen hier in huis zijn bang voor hem, behalve ik; en ik zou je raden om mijn voorbeeld te volgenen ie niets aan hem te storen.// Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1