IJ Y O E G S E L Vrijdag 26 Juli 1901, No. 823, Hit de Pers. Binnenland. (Gemengd Sïcüws. Plaatselijk Hieuws. Telegrammen. Antwoorden of mededaelingen BEHOORENDE BIJ IN HOC SIGNOWSES UIT DE AVONDPOST „ZaterdagaTond boden de nieuwe directeuren van het welbekende instituut-Tesch, Molenstraat 53, den leerlingen en hunnen famieleden in „Diiigentia" een feest aan, dat zeer druk bezocht was, in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heeten envoornamelijk ten doel had het zoeken van c o n tact tusschen huis en school. Het zal voortaan elk jaar, aan het eind van den cursus herhaald worden. He muziekstukken, die ten gehoore werden gebracht, en de goocheltoeren en gymnastische oefeningen, welke werden uitgevoerd, hadden zeer veel succes. He prpsuitdeeling, die in den loop van den avend plaets had, werd door Generaal Segov bij het uitreiken der prijzen een hartelijke toespraak tot de prijswinnaars gehouden en spoorde hen aan op den ingeslagen weg voort te gaan, terwijl hij den niet met prijzen begif tigden aanbeval zich niet te laten ontmoedigen, maar te zorgen, dat ook zij een volgend jaar tot de „uitTerko- renen" behooren. Een zeer geanimeerd bal, dat tegen middernacht eindigde, besloot den gezeligen feestavond. Een prachtig verband Muziek, goochel toeren, gymnastiek, alles met zeer veel succes, moeten ouders en leerlingen en onderwijzers nader verbinden. Een zeer geani meerd bal, dat tegen middernacht eindigde, was het sluitstuk. Zulk een verband noemen wij een carricatuur, eene bespotting van de wijze, waarop in waarheid huis en school moeten medewerken tot opvoeding, tot verede ling, tot ontwikkeling, tot heil en zegen der jeugd. Noem het verband, maar dan een van weinig allooi en mindere soort. Uitslag der stemming Prov. Staten District II Rotterdam. Aantal kiezers 5134 Aantal uitgebrachte stemmen 3457, van onwaarde 8. geldig 3449. Volstrekte meerderheid 1725. GEKOZEN de heer j. M. Voorhoeve (antir.) met 1819 stemmen, tegen 164Ü op den heer J. Drost (lib.) Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolland hebben bepaald, dat tengevolge van het besluit der Prov. Staten om den beer A. C. A. Nolet niet als lid de" Staten toe te laten, te Schiedam eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben ter voorziening in een door periodieke aftreding ontstane vaca ture, en wel op Maandag 2 September a. s.. de stemming, op 10 September en de herstemming, zoo noodig, op 17 September d a. v. EEN ZWARE SLAG VOOR KRUGER De droeve tijding kwam uit Pretoria tot ous van het overlijden van Mevrouw Kruger, de echtgenoote van den President, Zater dagmiddag, na een ziekte van slechts drie dagen. Zaterdag bereikte de omgeving van Pre sident Kruger een telegram van 's Presiden ten schoonzoon, den heer Eloff te Pretoria, dat mevrouw Kruger door eene ernstige ongesteldheid was aangetast, welke tot groote ongerustheid aanleiding gaf. Voorloopig v erd dit bericht voor den President ver zwegen, ten einde bij een mogelijke gunstige wending ZHEd. geen noodeloozen, op zijn leeftijd zooveel mogelijk te vermijden, kom mer in te boezemen. Toen echter betere tijding uitbleef, achtte het gevolg van den heer Kruger het noodig hem in kennis te stellen van den waren toestand, welke nieuwe beproeving den grijsaard natuurlijkerwijze zeer aangreep. Intusschen had deze mede- deeling echter ten minste dit goede gevolg, dat, toen Zondagmiddag een telegram het met meer onverwachte-doodsbericht bracht, de President althans eeniger mate was voorbereid. Fe zeven uur ongeveer werd op Casa Cara .een reeds des midrags aan gekomen, doch wegens den Zondagsdienst niet eerder bestelbaar telegram ontvangen van den volgenden inhoud «Onze gelietde moeder is gisterenavond 5 i S 's namiddags ontslapen Zij zeide Zeg aan uw rader, dat hij zijn vertrouwen vast op den Heere moet stellen. Eloff.» De kleinzoon van den President, de heer Eloff, zou aanvankelijk de droeve tijdfng mededeelen, doch de aandoening bleek hem te groot, en daarop l is Dr. Heijmans, wiens hand de diepbedroefde grijsaard greep, de doodstijding voor, terwijl tranen blonken in de oogen van dezen reus van kracht, over wiens hoofd zoo veel stormen zijn gevaren, wiens leven zoo vol schier onover komelijke beproevingen is geweest, bij het vernemen van het heengaan van haar, die hij onder de menschen zijn beste en trouwste steun in zijn aan wederwaardigheden zoo rijk leven mocht noemen. Na enkele oogenblikken trok de President zich terug om door het gebed kracht te zoeken in dezen nieuwen slag, terwijl het gevolg maatregelen nam in verband met de ontvangen tijding, waartoe in de eerste plaats, op uitdrukkelijken wensch van den heer Kruger, behoorde het zenden van een telegram, bevattende kennisgeving van het geleden verlies aan H. M. de Koningin. De Transvaalsche en Vrijstaatsche vlaggen werden tersiond halfstok geheschen en later naar Transvaalsch gebruik van rouwfloers voorzien. Mevrouw Kruger schonk haar man 16 kinderen, 9 zoons en 7 dochters ze was grootmoeder over een vijftigtal klein-kin- deren, en mocht dit was haar grootste roem haar man een goede huisvrouw, een trouwe hulp zijn. In tegenstelling van mevrouw Joubert, die haar man inspireerde, bemoeide tante Sauna zich nooit met de poli iek. Zij wijdde zich geheel aan haar man en haar kinderen was als de klimop die zich slingert om den eik. In haar huiselijk leven ging deze vrome vrouw en baste moeder op, maar de zaak van volk en vaderland lag ook haar na aan 't hart. Eenvoudig was zij steeds, en ook als presidentsvrouw liet ze het werk nimmer aan de dienstboden over. Zij bakte, kookte, naaide zelf De japonnen die zij droeg, had ze zelf gemaaktzij had er nooit meer dan drie te gelijk en twee hoeden. Als de President thuis was, kon men haar eiken morgen voor een klein fornuis zien staan om de koffie voor haar man te zet ten want dat kon ze beter dan iemand anders. De scheiding was voor haar niet minder pijnlijk dan voor president Kruger. Hij had er zoo tegen op gezien, haar alleen aehter te laten, doch het kon niet anders. Wel had hij nog beproefd haar mee te nemen, maar reeds dicht bij Eerste Fa brieken moest van het plan worden afge zien. Mevrouw Kruger was zoo wagenziek, dat aan geen doorreizen kon gedacht wor den, wilde men haar zwakke gezondheid niet in de waagschaal stelbm. De President moest zijn trouwe gade achterlaten; en hij heeft haar niet weergezien. God de Heere tr ,oste hem in zijn zwaar verlies Spoor weg overvallen. In Montana (Ame rika) hebben roovers een express-trein aangevallen en geplunderd. E1' bevonden zich 250 reizigers in den sneltrein van de sneltrein van de Great Northern Pacific. Tusschen Malta en Wagner kroop onder de zitplaats van den hoofdconducteur een man te voorschijn, die, een geweer op hem aanleggend, even heslist als hoffelijk zeide //Wees zoo goed, personeel en reizigers te verzoeken zich kalm te houden.// Terzelfder tijd verscheen ook naast den machinist de lot p van een geweer. De locomotief stilen twee andere roovers daagden nu op. Een vatte naast den trein post en deelde mede, dat ieder die zich verroerde, een kind des doods wasals waarschuwing schoot hij een nieuwsgierigen conducteur een vinger af. De vierde roover eindelijk doorzocht den postwagen en nam 70,000 dollars aan geld en papieren van waarde mede. Daarna reed het viertal, door het tot aan de tanden gewapende treinpersoneel in het minst niet lastig gevallen, de bergen in. Tot hiertoe is menhun nog niet op het spoor. Treffend Te Radeberg, in Saksen, is een koorddanser tengevolge van het uit- sch ieten van de ketting, waaraan het koord, dat tusschen twee torens was gespannen, aan de eene zijde was vastgemaakt, naar beneden gevallen en dood opgenomen. Eenige minuten voordat hij viel, had de ongelukkige kermisgast, staande op het koord, het publiek beueden toegeroepen niet weg te loopen, als men met het bakje bij hen kwam. Elk werk is zijn loon waard//, riep hij, het mijne is zeer moeilijk en gevaarlijk en kost velen van zijn beoe fenaars het leven.// Een oogenblik later bewees hij zelf waarheid te hebben ge sproken. Zich verwijderd. De commissionair in diamanten, E. S. heeft zich verwijderd onder omstandigheden, welke zijn vertrek zeer verdacht maken. Verschillende han delaren hebben bij de Justitie een aanklacht tegen hem ingediend wegens verduistering van diamanten. Het bedrag moet een waarde van meer dan f 25000 vertegen woordigen. Schrikkelijk voorval. Zaterdagmiddag ontlastste zich boven 's Hertogenbosch een zwaar onweder, gepaard met hagelslag en zwaren regen. Een treurig ongeval vond toen plaats in de militaire zwemkom, waar eenige jonge liedenbij elkaar waren. Bevreesd voor het onweder begaven zij zich uit het water naar het kleedlokaal, doch nauwlijk daarin zijnde, sloeg den bliksem in 't lokaal. Van de zeven zijn er twee op slag gedood, ter wijl nog een tweetal zeer ernstig zijn aan gedaan, en thans in behandeling zijn in het groot ziekenhuis. - Nader meldt men De bij het onweder van Zaterdag jl. te Den Bosch getroffenen bevonden zich al len in het hoofdgebouw der militaire zwem inrichting, De bliksem is laogs de vlagge- stok door de deur in het hoofdgebouw binnengekomen. De peisonen, die daar stonden vielen allen eenklaps op de grond met het bekende voor sommige noodlotti ge gevolg. De bliksem werd langs den muur geleid door het koperen netwerk voor de ramen en sloeg over de koperen knoop van het kepi van korperaal Spoor. Bij de ontkleeding van dezen laatste bleek dat de bliksem door geheele lichaam was gegaan en in den schedel en in de beide hielen een gaatje had veroorzaakt Bij de ont kleeding is op het lijk van den jongen heer Jordans geen enkel wondje ontdekt. Hoogstwaarschijnlijk is deze dus gestikt. Andere personen, onder wie drie leden van het personeel van de zweminrichting, die aan de de andere zijde van de zaal ston den, bekwamen geen letsel, De mannen van dat personeel hebben bij het opwekken der levensgeesten bij de gekwetsen krachtig hulp verleend Aanranding. Tusschen Alphen (aan de Maas) en Dreumel in de Maas en waal, is Zaterdag een fruitkoopman, die van Rotter dam kwam, op weg naar Eschareu (.N-Br.), door drie mannen aangevallen, mishandeld en van ruim f iooo beroofd. Aangehouden. Te Nieuweschans is D. Kleingeld, vroeger kantoorbediende te Gro ningen, aangehouden door de marrechassée. Hij is indertijd spoorloos verdwenen met f ir oo van zijn patroon. In Transvaal kwam hij terecht, doch werd door de En- gelschen opgepakt en naar Europa getrans porteerd. Hij keerde terug naar zijn vader land om te worden gesnapt. Zijn geld had men hem in Transvaal ontfutseld. SOMMELSDIJK. Vrijdag jl. hadden de schoolkinderen van de o. 1. school alhier een prettigen dag. Begeleid door hunne onderwijzers deden ze een uitstapje naar Rotterdam. Even als altijd werden ze naar de boot gebracht en afgehaald door «Sempre Cres cendo». Begunstigd door prachtig weder genoot oud en jong van deze plezierreis. VERSLAG van het verhandelde in den Ge meenteraad dezer Gemeente op Donderdag 18 Juli des avonds ten 7 ure. Afwezig den heer J B. Mijs. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken ie. Ingekomen een schrijven van de in de vorige vergadering benoemde Commissie tot wering van Schoolverzuim, welke allen bedanken. Burgemeester en Wethouders worden nu met de werkzaamheden dier Commissie belast. 2e. Een missieve van Gedeputeerde Staten waarbij goedkeuring wordt verleend tot het houden eener paardenmarkt, tegelijk met de alhier bestaande veemarkten. 3e. Verslag van kasopnemiug van den Gemeente- Ontvanger. 4e. Verzoek van A. Gestel tot een half- jaarlijksche atschrijving op de hondenDe- lasting, welke hem wordt verleend. 5e. Aanbieding van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis over ij 00, welke rekening tot nazien in handen wordt gesteld van de heeren K. de Graaff, Van Dorsser en Born. 6e. Aanbieding der Gemeenterekeuing over 1900, welke tot onderzoek in handen wordt gesteld van de heeren Timmerman, Mosterdijk en K. de Graaff. 7e. Begrooting Schutterij over 1902, welke voorloopig wordt vastgesteld in uitgaaf en ontvangst op f167,67. Op de gebruikelijke wedervraag of iemand nog iets heeft in het belang der Gemeente vraagt de heer Timmerman wie aannemer is geworden van de door B en W. publieke inschrijving tot vervoer van den inventaris, boeken en bescheiden van den Ontvanger der Regestratie, thans te Dirksland naar deze gemeente en bleek dit te zijn L. Gouds waard voor f 1,75 per wagenvracht. Voorts besprak nog de heer K. de Graaff de noodzakelijkheid tot het leggen ven een nieuwen vloer op de weegbrug en werd be sloten dat nog deze week daaraan zal wor den voldaan. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. MIDDELHARNIS. Jl. Vrijdagavond viel het zoontje van A. Aupperlee in in de haven alhier, en zou zekerlijk verdronken zijn, daar hjj in zinkenden staat verkeerde, indien J. van der Slik Bz. zich niet gekleed te water had be geven en hem op het droge bracht. De laatste der 16 van hier varen de vischsloepen is Maandag naar zee vertrokken ter Zoutevischvangst. De heer Dr. M. J. de Wilde, arts alhier, zal omstreeks 15 Augustus deze gemeente verlaten om zich te vestigen te Rotterdam (Feijnoord). De Heer A. Knöps heeft met goed gevolg deze week het exzamen voor arts afgelegd. Te Rijp (Noord-Holland) is de heer P. A. Roraijn, vroeger Amtenaar ter Secretarie alhier, thans burge meester der gemeenten Rijp en Graft bij zijn terugkeer van zijn huwelijksreis feestelijk ontvangen, met eene eerewacht te paard en verscheidene vereenigingen met hare vaandels, een en ander opge luisterd door het Rijper fanfare korps. In optocht ging het door de overal ver sierde straten naar de woning van den Burgemeester, welke door den heer Admiraal smaakvol versierd was. STAD "AAN 'T HARINGVLIET. Op Dinsdagavond a.s. te 6l/2 ure zullen de brandbluschmiddelen beproefd worden waar op een ieder die daaraan is verbonden, ver zocht wordt, zich op dien tijd bij het brand spuithuisje te bevinden. Z.Ex. den Heer Minister benoemde heden de Heer Mr. C. van Mens opuieuvv als Burgeemeester dezer gemeente. OOLTGENSPLAAT. Door den land bouwer K. alhier, werd voor eenigen tijd een aanzienlijk getal kippen van buiten aangekocht, die thans allen door de Cholera ziekte overleden zijn, met het grootst» gedeelte kippen waarbij ze gebracht waren. Wel een bewijs van besmetting Naar men verneemt zou de schade daardoor plm. f 200 bedragen. OUDE TONGE. Dindag jl. had er begin van brand plaats op eene mestput aan den Oostelijken Achterweg alhier. De brand liet zich ernstig aanzien, en had een grooten omvang kunnen hebben, daar bedoelde mestput word belend door een timmermans werkplaats Spoedig werd het echter opge merkt door den timmerman D. den Rooijen, die de brand met veel moeite en eenige emmers water kon meester worden. Maandag jl. reed A. Buijs landbouwer onder Nieuwe Tonge, uit deze gemeente. Bij de R. K. begraafplaats gekomen ging de burrie los, tengevolge daarvan reed het rijtuig in de sloot. Het paard sloeg op hol doch werd spoedig gegrepen door C. Berk- hoff, Jz. Aan de heining van de R. K. be graafplaats werd eenige schade aangericht. De voerman, die nog bijtijds uit het rijtuig was gesprongen, kwam er zonder letsel af. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is gedurende veertien dagen ter Secietarie voor een ieder ter inzage nedergelegd, tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld, de rekening der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1900. Verschenen week had Th. H. van Dolder alhier het ongeluk, bij het spelen, doordat hij naar iemand schop Ie te vallen en zijn arm te breken, doch niet tengevolge van eene heining te vallen, zooals verkeerd in »Vooruit« stond vermeld. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van den gemeente raad op Woensdag 17 Juli des vm. 10 uur. Tegenwoordig al de leden. Na opening der vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige vergade ring gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. ie. Wordt bij loting uitgemaakt in welke volgorde gin dezo vergadering de stemmen zullen worden uitgebracht. 2e. Worden gelezen de navolgende ingeko men stukken. a. Een missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie waarbij de commissie tot wering van schoolverzuim van rechtswege is ontbonden. b. Een missive als voren, daarbij voorzien van de Koninklijke goedkeuring terugzendende de verordening op den Hoofdelijken omslag. c. Een missive van den schuttersraad van het 12 bataljon rustende schutterij in Zuid- Holland waarbij toezendende de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1902. d. Proces-verbaal van kasopneming van den Gemeente-L nt vanger. 3e. Wordt aan de orde gesteld. a. De rekening van het algemeen armbestuur over 1900. b. de rekening van de boedel G. G. Duble over 1900, welke rekeningen na voorlezing en vergelijking met de betrekkelijke bescheiden worden goedgekeurd. 4e. Wordt door B. en W. aan den raad overgelegd de rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1900. 5e. Worden de geloofsbrieven der herbe noemde leden de heeren D. v. Es en Dr. W. J. Aiends, onderzocht en daar deze stukken in orde worden bevonden, en geen bezwaren zijn ingebracht wordt met algemeene stemmen tot hunne toelating besloten. 6e. Wordt met algemeene stemmen goedge keurd het door B. en W. opgemaakte kohier Van de balasting op de honden over het dienstjaar 1901. 7e. Wordt in behandeling genomen eenige reclames van ingezetenen in deze gemeente tegen hunne aanslag in deu Hoofdelijken Om slag over het jaar I901. Met algemeene stemmen wordt besloten de reclamanten uit te noodigen hunne bezwaren mondeling te komen toelichten voor eene commissie uit en door den raad te benoemen. 8e. Komt in behande.ing een aanvrage tot verkoop van een stuk gemeentegrond. Met al gemeene stemmen wordt besloten terfine van advies te stellen in handen van B. en W. 9e. Na nog eenige besprekingen van huis- hourielijken aard sluit de Voorzitter de Ver gadering. NIEUWE TONGE, 25 Juli. Wegens het bedanken als lid voor den Gemeen teraad door den heer J. Houtaar, zijn als candidaten gesteld de Heeren J. Hou taar en D. Breesnee. Voor de vrije oefeningen in den wapenhandel hebben zich 29 personen aangemeld. DIRKSLAND. Over enkele dagen had de circa I3jarige L. v. d Mast, die door zijn baas, naar een der smeden alhier ge zonden was, om, (n. 1 de smid) een kleinig heid te laten verrichten, het ongeluk om met zijn hand tusschen een machine te geraken, waarbij hij behalve de andere gekwetste vingers, eene vinger, tot aan het tweede lid heeft moeten missen. MELISSANT. Onze benoemde Bur gemeester Mr. C. Zaaijer hoopt 2 Aug. a.s. zijn betrekking te aanvaarden. Cornelis Lodder, veldarbeider al hier is benoemd tot agent van politie te Sliedrecht. STELLENDAM. Van Gedeputeerde Sta ten is toestemming verleend tot een vee- en paardenmarkt, op 31 Augustus, mits geen Zondag zijnde daar dan 1 September de aangewezen dag moet zijn. Uitslag tiendverhuring op 19 Juli ontvanger Reg. en Domeinen. Perceel I G. Bezemer Stellendam voor f 160. IIJ. Lodder Goedereede voor f 110. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van den Gemeenteraad ie Ouddoip op Zaterdag 20 Juli U. Nadat de Voorzitter in tegenwoordigheid van alle leden de vergadering met gebed ge opend had, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd ter wijl de voorzitter hierna de herko ze n raadsled n K. Lodder en K. Mastenbroek als zoodanig in aansluiting met de overige leden, gelukwensclit. Vervolgens kwam ter tafelOnderzoek naar de geloofsbrieven der herkozen heeren-; welke in orde werden bevonden. Hierna kwamen de mededeelingen van de in gekomen stukken; welke le de benoeming van den Burgemeester betrof. Na deze medeeling werd den Ed. Aehtb. hier mede door den Raad hartelijk gelukwenscht. Voorts ingekomen een schrijven van den Directeur der telegraaf dienst, dat het bestelgeld van telegrammen niet meer wordt geheven in dien kring, waar dit anders 10 cents bedroeg. Hierop, maakt den heer J. Mastenbroek de opmerking, dat die gene, welke veraf wonen evenzoo goed de belas ting moeten betalen, als zij die dichtoij wonen zoodat als deze (in den kring der gemeente) van het bestelgeld der telegrammen vrij zijn, ook hen die verder verwijderd zijn daarvan te ontslaan. De voorzitter geeft daarop ten ant woord, dat het oogenblik nog niet is gekomen om da raan iets te doen. Nog deelde de Voor zitter mede, dat er eene commissie moet wor den benoemd, om de gemeente rekening na te zien. Hiervoor kwamen de wethouders niet in aanmerkingmaar werden met acclamatie daarvoor benoemd, de heeren J. Mastenbroek, C. v. d. Klooster en T. Hameeteman. Evenals ter vorige vergadering kwam de tariefregeling van den hoofdelijken omslag ter tafeldeze werd nu geheel voorgelezen en toegelicht waaruit bleek dat het niet veel zaaks was wat de regeering had gemaakt om elk aanteslaan naar zijn belastbaar inkomen. //De middenstand zal door die regeling het meestgedrukt worden//, verklaarde de Voor zitter. Alle leden protesteerden tegen zulk een verhouding maar de Voorzitter zegt, dat dit niets baat en hoopt, dat die wet spoedig zal worden gewijzigd. Die verordening op den hoofdelijken omsjag, werd door den voorzit ter voorgesteld om goed te keuren hetgeen ook geschiedde. Haven en kaaigeld kwam nu ter sprake, maar kon niet verder afgehandeld worden, omdat men 'tover de heffing van sommige artikelen niet eens kon worden. De Voorzit ter zegt met eene nieuwe verordening te ko men, omdat de vorige door den Raad waa verworpen op een vroegere vergadering. Na niets meer ter behandeling zijnde voor de openbare vergadering, gaat -de raad in geheime zitting over. NIEUW-HELVOET. Woensdag werd door de zangvereeniging „Halleluja"een uitstapje gemaakt naar den Haag en Sobeveningen. Na veel genoegen gesmaakt te hebben, keerden met de laatste boot de deelnemers welvoldaan huiswaarts. HELLEVOETSLUIS. Jl. Dinsdag had de werkman de R. het ongeluk in het dok te vallen. Vele pogingen werden aangewend om hem te redden, doch allen zonder ge volg. Eindelijk slaagde men er in toen hij reeds in zinkenden toestand was hem op het droge te brengen. Het ongeluk had oogenschijnlijk geen verdere gevolgen. LONDEN, 2 Juli. Kitchener seint uit Pretoria, dat een trein uit Kaapstad met 113 manschappen van verschillende regi menten en voorraden in den morgen van 21 dezer ongeveer 12 K. M. benoorden Beaufort-West door Scheepers' commando is aangehouden. De trein werd vermeesterd en verbrand De Engelsche verliezen be dragen drie gesneuvelden en 18 gewonden. Een volledig onderzoek wordt ingesteld. French bericht, dat Crabbe met 300 man in de bergen bij Cradock bij het aanbreken van den dag op 21 Juli werd aangevallen door Kruitzinger. De paarden van Crabbe werden schichtig en raakten door elkaar. Na den geheelen dag gevochten te hebben viel hij terug op Mortimer. De Engelsche verliezen zijn gering. PRETORIA. 21 Juli Mevrouw Kruger echtgenoote van President Kruger, is gis termiddag alhier overleden aan de gevol gen van longontsteking na slechts drie da gen ziek geweest te zijn. Zij bereikte den oudereo'm van 67 jaar. LONDEN. 22 Juli. De «Daily Telegraph» ontvangt van zijn correspondent te Preto ria van 18 dezer deze mededeëliügIk ben in staat op goed gezag te verklaren dat het miet waar fs dat een officier en een sergeant door de Boeren werden dood- géechoten omdat zij weigerden te zeggen hoe de kanonnen moesten worden bediend maar het is juist, dat de Böeren hulpe- looze gewonden hebbendoodgeschoten. L Vraagbaak, Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 125. Wat kan toch wel de oorzaak zijn, dat er zich over 't algemeen zoo weinig jongelui aangeven voor landbonw- wintercursussen. X. 126. Wie kan mjj een of. meer cou-

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3