IT KUS- SN [aren OOG, Vrijdag 19 Juli 1901. No. 822. BIJVOEGSEL 0TINTG tinctuur. >rdrecht levert dan een kistje ien. Jacz. jsren, auwsel, tare Uit de Pers. EEN BURGEMEESTERS BENOEMING. Het Ministerie-Pierson heeit al vorens af te treden, nog- getracht de vacature van burgemeester van drie gemeentenDirksland, Melis- sant en Herkingen te vervullen. De Hollander schrijft hierover als volgt Overwegend antirevolutionair der halve. En toch wordt voor deze antirev. gemeenten etn jonge man benoemd tot burgemeester, van wien zeker wel ▼eel goeds, zal kunnen gezegd wor den, maar die dan toch is lo. een liberaal, 2o. onbekend met hel plat teland en 3o. een bloedverwant van den heer Zaayer, die zich gedrongen gevoelde ontslag te moeten nemen. Is het kiesch; dat een Ministerie, ng met October c-jarlgen nelden bij den V. VAN BI.F- idergeteekende 7ereenigtng ,AAFF. at. BEHOORENDE BIJ fraagd. 2 [IS. 5MBER 1901. |^e» wor 5 I# 2250- in con- van f 1000.—, enz alsmede paarden, merktwl- TIE MAN, In bij zijne be- ille plaatsen in re» |Sommelsdijk. [2, Een LUXE Een 3 jarige nog velean- waarde. Idres. tobf kiezers. voor lagen oedkoopste. enlerswaren, ren. ïolaad. en wasch 0 fikelen. oil IlDDELHARNIS inbaar 1 niet stellen slf, maa. tool jke pri,zen,de wijl men bo- a contant- adres metver- die dus iets Zilveren, Horloges ziet U daarvan i Rotterdam an alle kunts- n men nergens n aangename nschen en ook pillen kunnen inon niet beter kend staalmid- spoedig en rtiën om n. ijd de wasch ns aan te doen len goed blijft TEEPE, Middelharnie. IN HOC SIGN0 WSES Zeer Jilnk De Hoofdredacteur van het Volksdagblad met heel zijn staf op één na heeft ontslag genomen. De grootste aandeelhouder en eigenaar van dat Blad, verlangde van den hoofdredacteur, dat deze dienscandidatuur voor de Tweede Kamer in district 4 te Amsterdam zou verdedigen. De heer Schwartz had er geen zin in. Hij wildeden heer Mr. F. A. van Hall niet aanbevelen. De heer van Hall dreigde toen den hoofd redacteur met ontslag. En de heer Schwartz bleef weigeren en nam toen ontslag. Heel flink! Een redactielid is verantwoor delijk voor hetgeen hij schrijft. En als zijn meening lijnrecht in strijd is met wat uit gever of eigenaar wil geschreven hebben dan moet hij als man van karakter niet schrijven, wat geheel tegen zijn opinie ingaat. Zwijgen is de boodschap! En zich verzet ten! Niet zwichten voor geld! 'tEert den heer Schwartz, dat hij ontslag heeft geno men, en 't geheele corps. Moge op anderen van toepassing zijn: Wiens brood men eet, diens woorden men spreekt, hij heeft getoond verre boven zulke beginselen verheven te zijn. Zulk een karakter eert den man! Dat is mannen werk De //Staatscourant// bevatte liet bericht, dat voor die drie gemeenten tot burgemeester is benoemd Mr. C. Zaayer, zoon van den hoofdre dacteur van de //N. Rotterd. Crnt Dat de nieu ve benoemde een bekwame jonge man is, willen wij gaarne aannemen. Toch mag gevraagd of hier door de Regeering wel met beleid en niet de noodige omzichtigheid is gehandeld. In de eerste plaats omdat door de bekende kwestie de naam Zaayer bij de groote meer derheid der bevolking in Dirksland niet meer dat gezag beeft als vroeger. Men zal zich her inneren dat de afgetreden burgemeester, een bloedverwant van den jeugdigen nieuwbenoem de, bij die kwestie een houdirg beeft aange nomen, die door zeer velen is gewraakt, en die,naar beweerd wordt, ten gevolge heelt gehad, dat hij zijn ontslag als burgemeester nam. In de tweede plaats moet liet worden af gekeurd, dat een liberaal benoemd wordt als burgemeester Van drie overwegend a n t i- ïevolutionnaire gemeenten. Daarte gen is door ons steeds te velde getrokken. Ons advies was en isgeef aan de gemeente •den burgemeester, wiens richting met de bo vendrijvende richting in de gemeente over eenstemt. Men heeft zich, onder het regime der liberalen, weinig aan dat advies gehou den. Doch nu en bij de Staten-verkiezing en bij de Kamer-verkiezing gebleken is, dat het liberalisme in de minderheid is, zou het toch verstandig zijn geweesl, indien het demissio nair Ministerie geen benoeming had uitgelokt, zoo geheel in strijd met wat door de Christ, partijen steeds is voorgestaan. Immers, de drie gemeenten, hier bedoeld, zijn overwegend anti-revolutionair. Dit bleek bij de jongste verkiezingen, toen zelfs tegenover een in die gemeenten algemeen geacht man als Van Weel, de anti-revolutio naire candidaat voor de Staten, De Wilde, een groote meerderheid van stemmen verkreeg, terwijl bij de Kamer verkiezing toen een onbe kend man als de heer De Bruyne de candidaat der liberalen was, onze candidaat, Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort, nog veel meer stem men verkreeg, wat blijkt uit onderstaande cijfers Gemeenten. Van Weel. De Wilde. De Bruyne. Pompe DIRKSLAND. 143 184 126 205 MELISSANT. 47 160 32 173 HERKINGEN. 26 55 20 61 Hierbij zij opgemerkt, dat bij de Kamerver kiezingen in Dirksland slechts 30, in Mellis- sant 11 en in Herkingen 14 kiezers thuis bleven. hetwelk zijn ontslag aanbood, zulk een benoeming doordrijft? ONZE KLEINE PERS GEHULDIGD. Een lib. plattelander schreef in de N. B. Courant 't volgende, dat eene welver diende lofspraak bevat op hetgeen onze antirev. plaatselijke of districtsbladen èn voor èn tijdens de verkiezingen te lezen geven. En als wij liberalen, in verkiezingsdagen onze Bchade willen inhalen, och, hoe onhandig staan wij dan tegenover die kiezers 1 Hoe deltig zijn dan de couranten en strooibiljetten, die wjj do menschon in huis stureD Manifesten van vier pagina's druks! Welke arbeider heeft den moed met zoo'n stuk te beginnen, laat staan liet uitte lezen? Leest daarentegen de pittige, gekruide, eenvoudige stukken in de socialistisohe en „chris telijke" couranten 1 Leest de handig gesteldo samenspraken bjjv. tusssohen Kris en Kras in de Vrije Fries! Werkelijk, wjj hobbon van die partjjeii veel te leeren. Het is een riem onder 't hart voor uit gevers en redacteuren, van een tegenstander zulk een warm woord van lof te vernemen. Het blijkt toch, dat onze lib. blaadjes den juisten toon niet weten aan te slaan, vooral niet in dagen van verkiezingen. Heel deftig, breedsprakig soms, maar 't pakt niet 't Interesseert niet. Wij meenen ook, dat de lib. inzender den spijker op den kop heeft geslagen. Laat ons dan voortgaan op 't goede pad, wetende, dat vaak, niet de lib. blaadjes, maar de onze de sympathie wegdragen zelfs van tegenstanders. - Ulnnenlaiid. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft, dr. Kuyper de opdracht tot kabinets formatie aanvaard en word thans ijverig aan het samenstellen van een regeeringspro- gramma gearbeid. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat na eene eventueele totstand koming van het nieuwe ministerie dr. Kuy per een rusttijd van 4 weken zal nemen. (Haarl. Ct.) Te Rotterdam zijn van de 6 lib. aftred. gemeenteraadsleden herkozen3 lib. 1 Antirev. 1 C.-Hist. en 1 sociaal. Deze laatste (een werkman) is de eerste sociaal, die in den gemeenteraad komt. Het schandelijk stuk. De "Maasbode, meldt, dat de beruchte verkiezingaadver- tentie (het oude manifest der C.-H .)in het „Rotterdamsch Nieuwsblad, geplaatst is voor rekening van «Rothmeyer's boek handel, te Rotterdam. De heerRothmeyer voegt het blad daaraan toe, is bestuurslid van de Liberale Kiesv. „Rotterdam" en persoonlijk bevriend met den heer D. de Klerk, ten wiens bate de advertentie Da- natuurlijk was bedoeld. Onweder. In eene weide onder IJselmonde is door den bliksem eene koe doodgeslagen. De bliksem trof ook een telefoonpaal te Bolnes, en sloeg ook in de goot van een huis, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Te Usquert werden twee paarden in de weide gedood, en te Kantens ging de boerderij van den heer Sierema in vlam men op. Te Nieuwendijk (N.-Br.) sloeg de bliksem in het voormalige instituut Has selman, doorkruiste de meeste kamers, doch veroorzaakte geen brand. Aan den Nieuwen Maasmond, on- Dussea en Raamsdonk, zijn twee flinke hooischelven door het hemelvuur aange stoken en verbrand. Tijdens het hevige onweer van Zater dag brandde te Nuland de woning van Van Meursaf. Een kind van twee dagen kwam in de vlammen om. Te Harmeien sloeg Zaterdagavond do bliksem in den korenmolen van J. v. Eek, deed eeDe roede bit elkaar barsten, en richtte van boven tot onder groote sohade aaD. De brand, daarbjj ontstaaD, kon in zijn begin gestuit worden. Te WageDingen is Zondagnacht de bliksem geslagen in den molen van L. Hulshuizen. Een molenwiek werd ge spleten, terwijl de bliksem ook den molen zelf trof. De schade is vrij aanzienlijk. Te Kruisland, onder de gemeente Steenbergen (N.-B is de boerderij van J. van Geel geheel afgebraad. Daarjuist boven het dorp een hevig onweder woed de, denkt men, dat de schuur waar de brand uitbrak, door den bliksem is ge troffen. Het vee en deftboedel zijn mede verloren gegaan, Alles is laag verzekerd. Te Dinteloord is de bliksem ge slagen in een graanschuur van Marijn van Sliedregt, landbouwer in den Wil lemspolder. De schuur is, met al het daarin aanwezige hooi en landbouwge reedschappen, afgebrand. Het pand is wel, maar de roerende goederen zijn niet tegen brandschade verzekerd. Bniten Vreeswijk sloeg de bliksem in de boerenwoning van V.hij sloeg bij den schoorsteen in het dak, beschadigde in de woning eonige meubelen, en vond eenen uitweg door een der ramen, zon der brand te veroorzaken. In de plaats werd nog een olm en daarbuiten eene linde getroffen, zonder dat er brand werd veroorzaakt. TeSleenwijk sloeg de bliksem in een zwaren noteboom, dicht bij de open bare school, en spleet dien. Een hooi mijt van B. Dekker brandde af, evenals de molen in den polder Het Landeke. Zaterdagavond werd een koe van den landbouwer J. B in de Buurtschap Schonauwen bij Stolwjjk, door den blik sem doodelijk getroffen. Even daarna werd een wilg, dicht bij de woning van J. D, geheel versplinterd. Een viertal koeien in de onmiddelijke nabijheid kwa- men'met den schrik vrij. Bij den landbouwer L. Mol, onder Tholen, ia, in de onmiddelijke nabijheid der schuur, een koe door den bliksem gedood. Te Nieuw-Vossemeer werd in een weiland bij den bouwman Brooimans een koe door den bliksem getroffen en gedood. Cdeifiien^d iseuws. Kerkbrand ts Monster. Te Monster is Zaterdagmiddag de Hervormde kerk afge brand, De N. R. Ct. geeit dit relaas van het gebeurde xEeu merkwaardig kerkelijk bouwwerk is Zaterdagmiddag in h#t Westland in vlam men opgegaan. Van de Protestantsche kerk van het dorp Monster staan nog slechts de muren en de afgeknotte toren overeind. Te kwart over drie werden de eerste sporen van brand waargenomen. De spuit van het dorp, iu de onmiddelijke nabijheid de kerk gestationneerd, was vrij spoedig in werking. Ook de brandspuit van Poeldijk was weldra ter plaatse aan den arbeid. Wat vermochten echter deze beide dorpsspuiten tegenover zulk een brand Volgens oogge tuigen sloegen de vlammen hoog boven het kerkgebouw uit en warenhoewel klaar lichte dag zeer ver in den omtrek zicht baar. Een sterke wind deed voor het overslaan van het vuur het ergste vreezen. De huizen zijn slechts, door een smalle straat van de kerk gescheiden. Daarom besloot het gemeentebestuur de burgemeester bevond zich dezen middag niet in de gemeente telegrafisch uit Den Haag hulp te ontbieden. Te halfzes ver scheen er een stoomspuit uit Den Haag, die eveneens zeer spoedig water gaf. De pogingen den toren vrij te houden, waren intusschen waarschijnlijk mede door de ondragelijke hitte, waarmede men te kampen hadmislukt. Eenige belendende huisjes vat ten vuur;j doch hier werd de brand in den aanvang gestuit. De kerk brandde, van het koor af, geheel uit. Al het houtwerk zag men successievelijk verkolen en onophou delijk vielen stukken brandende balken of planken en stukken leisteem in liet schip der kerk. In plaats van een dak ziet men thans in het gebouw boven zich den blauwen hemel Van den iorschen, breeden toren stortte, boven de klok en de spits ter aarde. De laatste dienst van het uitstekende uur werk, geleverd door de firma Volcker alhier, was het geweest, de brandweer bijeen te roepen Tot tien minuten voor vijf bleef het uurwerk gaan. Ook de wijzerplaten leden veel schade. Het gebouw was vrij laag vezekerd, n .1. voor f 40.000, bij de firma De Jong te Amsterdamde toren, naar we vernamen, voor f 5000 a f 6000. Ook een ziekenba rak, in het gebouw opgeborgen werd vermeld. Gevallen op H veld van eer. Zaterdag nacht 2 uur werd door ®en burger aan de politiepost te Katendrecht bericht gege ven van een uitslaande brand aan de Veer- laan aldaar. De 27-jarige agent van politie J. W. J. Wittebol begaf zich al blazende op zijn koperen brandhoorn naar de plaats des onheils. Een poos later werd de agent door een voorbijganger al kreunende op de straat gevonden. Vermoedelijk was de agent door overspanning ineengezakt en met de rechterslaap op den brandhoorn gevallen, die totaal platgedrukt was. Naar het politie posthuis gedragen, constateerde Dr.B. den dood tengevolge van schedelbreuk. De agent laat een vrouw en 3 kinderen achter. De brand was van weinig beteekenis en werd met behulp van een paar emmers water spoedig gebluscht. Hj, de eenige! Uit Enschedé wordt gemeld Als curiosum kan dienen dat alleen een lid der commissie tot wering van schoolver zuim is opgeroepen om voor die commissie te verschijnen. Er zelf bij bezweken. Op het houtvlot in de Buitengracht te Deventer, waren twee kinderen aan het spelen Een hunner viel te water. Dit werd opgemerkt door Berend Koers, timmermansknecht. Koers sprong onmiddelijk in een boot om het kind te redden. Hij had echter daarbij het ongeluk door het kantelen van de boot in het water te vallen; toch wist hij het kind nog te grijpen, maar plotseling zag men hem het kind weer loslaten. De vader van de kleine, die zich op het vlot bevond, kon nog bij tijds zijn kind bij het handje grijpen en het redden Maar Koers zonk in de diepte weg. Vijf minuten later werd de ongelukki ge in bewusteloozen toestand opgehaald. Pogingen, door Dr. Rebel aangewend, om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. Koers laat een vrouw en zeven kinderen achter. l)e moord te Tilburg. Zooals wij mede deelden, heeft de officier justitie bij de arrondissements-rechtsbank te Breda appél aangeteekend tegen de uitspraak van die rechtbank, waarbij Muntsaers werd vrijge sproken van het hem ten laste gelegde. De zaak zal dus nu in 's Bosch behandeld wor den, maar dat zal niet kunnen gebeuren, zegt dej.Bred. Crt. - met het oog op de vacantie voor October of November. Mutsaers blijft in vrijheid en wordt dan door het gerechtshof weer als beklaagde gehoord wanneer het hof dan termen vindt, kan het zijn gevangeneming bevelen. Voor het ge rechtshof worden niet alle getuigen gehoord die te Breda hunne verklaringen hebben afgelegd, maar er bestaat kans dat het Hof nieuwe getuigen zal oproepen. Een ontrovw brievenbesteller. Door de politie alhier is een onderzoek ingesteld naar aanleiding van onregelmatigheden, welke zouden zijn gepleegd door een brievenbestel ler. Bij een huiszoeking in zijn woning werden tal van brieven, briefkaarten en drukwerken, meerendeels verscheurd in beslag genomen. Ingenieuse vinding. De Nederlandsche kapitein der artillerie Van Rooijen heeft, meldt men, een ingenieuse uitvinding ge daan, om kanonnen op snelle, eenvoudige wijze in de gewenschte richting te brengen. Een verdeelde cirkelrand wordt op den vuurmond geplaatst, waarbij èèn bepaalde lijn evenwijdig aan de zielas, en het vlak van den cirkel evenwijdig aan het vlak, gaande door zielas en tappen (of èèn lijn daaraan evenwijdig.) Op den cir kelrand is een kijker beweegbaar en nu kan met behulp van terreinvoorwerpen de vuurmond in een bepaalde stand cn vast worden gezet, of anders door middel van een ander instrument, buiten de batterij op gesteld, indirect worden gericht. Voor deze vinding de genoemde officier de Oranje- Nassau-orde. Thans wordt echter zijn vin ding in buitenlandsche tijdschriften met waardeering besproken en bij verschillende legers beproefd. DE KLOET. Van den resident van Kediri is onder dagteekening van 12 dezer het navolgen de telegram ontvangen. »Sinds twee dagen is weder eenige ver hoogde werking van den Kloet merkbaar tengevolge waarvan (of wellicht alleen ten gevolge van zware regens) zich op de noord- noordwestelijke helling een paar modder - bandjirs hebben ontlast. Door mij wordt heden aan den directeur van onderwijs en eeredienst en nijverheid verzocht een mijn ingenieur te zenden. Het Bat. Nieuwsblad kan hieraan toe voegen, dat de ingenieur der derde klasse van het mijnwezen L. Houwink naar Bli- tar is vertrokkea om te onderzoeken of mogelijkerwijze een nieuwe uitbarsting van den Kloet is te wachten. De brandwonden veroorzaakt door de groeiende uitwerpselen van de kloet hebben bijna zonder uitzondering den dood tenge volge gehad. Toen Dr. Vorderman in het Rlitarsche kwam, vond hij de meeste ge wonden reeds overleden. Onxe Centrale léies- vereeniging, Gisteren vergaderde onze Centrale. Er waren afgevaardigden uit Ouddorp, Goede reede, Dirksland, Middelharnis, Sommelsdijk, Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgens- plaat. We v. achtten ook Herkingen, maar Herkingen kwam niet. We (wachtten ook Melissant, maar Melissant kwam niet. We zaten te wachten op Nieuwe Tonge, maar Nieuwe Tonge kwam niet. We verlangden naar de Stadsche vrienden, maar Stad kwam niet. Ook voor Stellendam was het ons: zuster Anna, ziet ge nog niets komen Zeg ge dus5 dorpen ontbraken. En welke zijn nu de verontschuldigingen? Wel, de gewone,,de zaak zal toch gaan, al zijn we er niet bij." Ten minste, dat geloof ik Onverschillighèid durf ik het niet te noemeneen zeer sterk vertrouwen in het Moderamen, dat dit voor zijn taak uitste kend geschikt is, zou al te vleiend zijn. Wat dan En nog eensWaar bleef Her kingen? Waar Melissant? Waar Nieuwe Tonge Waar Stellendam Waar bleef Stad Ze behoorden op de Centrale Kiesv. vertegenwoordigd te zijn, en ze waren er niet. 't Deed ons leed, want de actie, die van die dorpen is uitgegaan, was uitstekend en die broeders drukt men ook eens graag hartelijk de hand. En we noodigen hen ten dringendste uit, niet alleen, om steeds elkanders lasten te dragen, want bij de verkiezing is dit op elk der dorpen ten opzichte van verkiezingswerkzaamheden, bijna volkomen geschied, maar ook geniet van de vruchten gezamelijk, om één van zin, één in vreugd en blijdschap den Heere te danken, gezamenlijk te loven en te prijzen voor al hetgeen Hij gewrocht heeft. Wat er dan besproken is Zeer veel en zeer belangrijks. Maar wat Natuurlijk de centen! En zeker een goed slot van 50 gulden Wel neen, een nadeelig slot van Doch neen, dat zal ik zwijgen, de kiesver- eenigingen zullen er spoedig per brief wel nieer van Kooren. De besturen en andere particulieren moeten maar spoedig een schrijven verwachte® om geld. We hebben geld noodig, en dit is ons een troost, 't zal er wel komen ook, we kennen onze dorpen op dat punt. Ze betaalden altijd extra, en dat doen ze nu weer. Over de centen dus geen vrees Alles zal reg kom, zegt de Boer, en dat is ook onze gedachte. Waar is nog meer over gesproken Over organisatie. Maar wat Dat hangen we nu niet eens aan den grooten klok. De bestu ren der kiesv. zullen er meer van hooren. De liberale bladen hebben onze partij ge prezen om hare organisatie, en gezegd, dat een groot deel der overwinning aan die ftinke organisatie te danken was. Welnu, laat ons dan voortvaren! Volmaakt is ze op Flakkee nog nietze sluit nog niet als een bus. Er waren en er zijn gebreken, en die moeten wegwe zien de fouten, en willen ze zien; dat is ook een der beste middelen om tot verbetering te komen. Als een partij baar fouten maar wil inzien, dan blijft de verbetering niet achterwege. Er is over nog veel meer gepraat. Maar uw verslaggever eindigt, 't Was er genotvol op de centrale en de weggebleven vrienden al waren er geldige redenen) kunnen het betreuren, dat ze er niet geweest zijn. Vol hoop en goeden moed scheiden we van elkander, en we drukten- elkander hartelijk de hand, en ginnen naar huis met de heer lijke gedachte »Onze strijd is bekroond en onze arbeid niet ijdel geweest, de Heere heeft groote dingen gedaan, Plaatselijk Hiewws. SOMMELSDIJK. 15 Juli. De keuringen van hengsten voor de door het rijk beschik baar gestelde premiën zijn voor ons eiland niet slecht uitgevallen. Een zevental hengsten dong mee naar de premiën van f 400, f 3 o o en f300. De concurentie was zwaar, maar niettegenstaande dat werden 2 der rijks bijdragen toegekend aan Flakkeesche heng sten. Die van f 400 viel ten deel aan den 4 jarigen hengst Immo van de vereeniging tot verbetering van het paardenras «Dirks- land« te Dirksland een eene van f 300 werd gegeven aan den 3 jarigen hengst Asmar van de vereeniging tot verbetering van het paardenras «Oost Flakkee« te Den Bommel. Onze vroegere dorpsgenoot, P. C. Appel, thans te IJselmonde, deed dezer dagen met gunsteg gevolg overgangs-exa- men van de eerste naar de tweede klasse der Hoogere Burgerschool met drie-jari gen curces te Rotterdam. MIDDELHARNIS. Bij Koninklijk Be sluit is de heer J.' II. Pameijer, Arts al hier, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Des avonds werd hem door het Mu ziekgezelschap „Sempre Crescendo" een serenade gebracht. De Verlofganger dezer gemeente Frans van der Schenk ia opgeroepen in werkelijken dienst tegen 29 Augustus a.s. De heer J. A. van den Broek heeft bedankt voor zijne benoeming als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim in deze gemeente. Vrijdag deden de schoolkinderen als ieder jaar en nu begunstigd door heerlijk weder een plezierreis naar Rot terdam. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor de deelneming aan het militair onderricht dat gedurende den a.s. winter zal gegeven worden in deze gemeente hebben zich 43 jongelingen aangemeld. DEN BOMMEL. De heer J. Mijs Dz. heeft zijn ontslag genomen als raadslid dezer gemeente. OOLTGENSPLAAT. Door Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is in de plaats, van wijlen den heer K. de Bruin tot Kerk voogd benoemd den heer M Mooijaard. Jl. Zaterdagavond woedde boven deze gemeente een hevig onweder welke 3 uren duurde. Men moge van bewaring spreken dat alles zonder ongelukken afliep. Alleen sloeg de blimsem in de schuur van Mej, A. Mijs. Een paar vorsten en pannen stuk en een gedeelte van het overstek, doch berokkende verder geene schade. OUDE TONGE. Het aantal inwoners naar hunne godsdienstige gezindten bedraagt in deze gemeente 1981 Ned. Herv. 1 Evangel. 700 R.-Kath. 3 Geref. en 15 Israëlieten. Het aantal ingeschreven lotelingen lichting 1902 bedraagt 24. In het eerste halfjaar 1901 werden gebo ren 45, overleden 32 en 16 paar gehuwd. Door te kort draaien had de heerD. van Es alhier het ongeluk met zijn karos te kan telen, en sloegen de paarden op hol. Zij wer den echter spoedig gegrepen. De heer v. Es kwam er gelukkig met de schrik af. NIEUWE TONGE. Vrijdag jl. maakte de schoolkinderen alhier een plezierreisje naar Rotterdam. Daar verschillende landbouwers hunne wa gens en paarden beschikbaarstelden werden al len in een aantal wagens bootwaarts gebracht en gehaald. Het muziekgezelschap »Apollo« was natuur lijk vertegenwoordigd om 's avonds de kinde ren met van gelukstralende gezichten weder in het dorp te brengen. Dank aan allen die medegewerkt hebben om dezen dag zoo genoeglijk voor Ouden eri jongen te maken. Wat men in onze gemeente niet gewoon is en daarom nog al belangstelling wekte, was dat heden achter het lijk Van Adriaantje Berk hout, de oudste ingezetene, ook vrouwen gingen. DIRKSLAND. Tot burgemeester de zer gemeente is benoemd den heer Mr. C. Zaaijer van Rotterdam Den heer Meszier alhier heeft in 't laatst der vorige week met gunstig gevolg het examen ais directeur der posterijen afgelegd. Dinsdag werd door don Heer H. Braber alhier een postduif opgevangen. Aan een der poofen was een briefje be vestigd waarop stondS. S. Yarborough 3 H Beachy Hd. Monday Juli 15,0 s.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3