KAAS. I I Natuurboter, ORGELS Photographie, L. WESSELS, GROSSIER HA A 2 Advertentiën. I" Keurige VoUm» T.SCHILPER00RD, KINDERWAGENS, HH. KIPPENHOUDERS. jpeeL Mozes de Haas, Bedden! Stoomen! v*ivcr <v. Attentie I J. DE KORTE Sz. OUDE TONGE, Gresbuizen, LinttD. J. SPIBRDIIK. Mr. Banketbakker, Sommelsdijk. Vr li 9 HEERLIJKE Siag-er ORGELS. en Horlogïën. 1$. HAKTOGS Jaca, A. DIJKERS, Middalhatnis J. SPIERDIJK, Voorstr. 524, Dordrecht. Reclames, Mededeelingen enz Belangrijke mededeeling voor vrouwen. Groote Partij Kinderwagens vanaf 10,- Bedden, Dekens, Matras sen enz. Moor de schoonmaak. Schrijf- Bureaux, specialiteit in Salon-, Eet-, en Slaapkamer-Amenblpjjienten. -1 i ja.* DE PEST. De pest, de vreeselijke ziekte, die sedert eenige jaren telkens opnieuw Europa be dreigt van het Oosten uit, is op verschil lende plaatsen weer te voorschijn getreden. Zondag is te Marseille met pestziekten aan boord aangekomen de pakketboot »Laos,< komende naar Tonkin. Nadat te Port-Said reeds een Arabische stoker, die lijdende was aan Pest, aan land gezet was, kwamen onder Arabische stokers op de reis tusschen Pord Said en Marseille nog 15 gevallen van pest voor. Bij aankomst te Le Freoul, waar de lazaretten van Mar seille gevestigd zijn, werden de zieken aan land gebracht. Een hunner is gistermorgen, een tweede gistermiddag overleden. Onder de passa giers, 317 in aantal en de leden der equi page zijn geen verdachte gevallen voorge komen, doch uit vrees voor besmetting, hebben de sanitaire autoriteten voor hen een quarantaire van 10 dagen gelast. De passagiers hebben in een adres aan den profeet geprotesteerd tegen het gedwon gen verblijf in een door pest besmette omgeving. Freoul ligt op eilandje op 5 K. M. ongeveer van de kust en is geheel van ge meenschap met den vasten wal afgesloten. Tot dusver zijn te Konstantinopel vier gevallen van Pest voorgekomen, waarvan èèn met doodelijken afloop. De 3 overige lijders zijn ingespoten met anti-pest-serum. Reizigers uit Turkije, die Bulgarije willen binnen komen, moeten zich onderwerpen aan een quarantaine van 11 dagen. Te Alexandrië, Port-Said, Suez enSagasig, zijn in de afgeloopen week 8z pestgevallen voorgekomen, waarvan 26 met doodelijken afloop. De onontwikkelde Egyptenaar beschouwt de pest eenvoudig als een uitvinding tot eigen voordeel van de Europeesche dok toren, die de pestlijders in de hospitalen willen vergiftigen. Het gevolg is, dat de inboorlingen de ziektegevallen geheimhou den en daardoor de voorzorgsmaatregelen der Autoriteiten te niet doen. Te Kaapstad kwamen tot Zondag geen nieuwe gevallen van pest voor; te Port Elizabeth 3. 20 Cent per regel. (Verklaring een agent van politie). De heer P, G. Boomgaard, Agent van politie, van Gerrenstraat te 's Her togenbosch, stelt ons in kennis met de onaangenaamheden, die hij gedurende 3 jaren ondervonden heeft, wegens zijne echtgenoote, die na een operatie onder gaan te hebben, vreeselijk zenuwachtig was geworden en zij leed zoodanig dat de personen harer omgeving het ergste vreesden. Evenwel thans kan ik mjj gelukwen- schen, schrijft hij, dat ik mijne vrouw, 32 jaar oud, welke sedert 3 jaren ongeregeld was, er to8 overgehaald heb de behan deling met de Pink Pillen te volgen. Dezelve hebben verrassende werkingen te weeg gebracht. Voorheen heeft zij deswege eene operatie ondergaan, doch zulks mocht niet baten, zij was er zoo zenuwachtig van geworden, dat zij niet meer dacht te genezen. juffr. BOOMGAARD, volgens portret. Wij hoorden met zooveel lof over de wereldberoemde Pink-Pillen van Dr Williams spreken, dat zij er ook toe overging en na gebruik van 6 doozen was zij geheel genezen, Wij blijven U duizendmaal dankbaar voor uw uitste kend middel. De bloedarmoede is de eerste oorzaak der mees'te ziekten zooals, bleekzuoht, ongeregelde natuur, zenuw- en maagziek ten, en algemeene zwakte. Door de verrijking van het bloed kan men al deze ziekten op de werkdadig? te wijze tegengaan en de Pink Pillen deze krachtige hernieuwer van het bloed zijn daartoe aangewezen, 't Bewijs is hier boven geleverd door de verklaring van den Heer Boomgaard. Met 'toog op 't bovenstaande dienen de lezers te weten, dat wij niet voorge ven dat onze Pink Pillen een alles ge nezend middel zijn, maar zij zullen werk dadig optreden in de gevallen waar alle hoop op herstel nog niet verloren is en vooral die ziekten, voortspruitende uit een slecht bloed, overspannende arbeid, alge meene verzwakking bij man en vrouw. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er d9 beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, ruggemerga- tering, rheumitiïk, heupjicht, zenuwpjjn, St-Vitusdans, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwelleu, enz., zij zijn een her- nieuwer van het bloed en een spier ver sterkend middel. Zij geven schoone kleu ren aan de bleeke gelaatskleuren, han delen in al de tijdperken der verzwak king bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking te gen al de ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden Prijs f 1,75 de doos t 9 per 6 doozen. Verkrijbaar bij Snabilié Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar vi Sommelsdijk en omstreken bij de fi a DIJ KEMA DOORNBOS, te Somm 'sdijk. De Oorlog. Zelfs in Engeland gelooft nu wel niemand meer, dat de oorlog in de eerstvolgende twee maanden zal zijn afgeloopen. En toch zijn deze de kritiekste voor de Boeren. Kwamen ze die door, dan, zoo spelde de Dailij Mail. kon de strijd nog wel een jaar duren. Nu daarop is ook alle kans, tenzij de Kngelschen eer mochten toegeven. Zelfs een blad als de Kolnische kwam er Vrijdag voor uit, 'dat de Boeren een uithoudingsvermogen aan den dag leggen, dat alle vroeger voor stellingen overtreft, en daarbij zulk een patriottischen zin, dat Engeland niet mag meenen de republieken onderworpen te heb ben vóór en aleer de laatste Boer is onscha delijk gemaakt. Duitsche spotbladen geven Uekeningen, waarin Roberts en Kitchener met elkander klinken op't 25-jarig jubileum van den oorlog. Edoch, zoolang zal Engeland het zeker niet uithouden, 't Is trouwens naar een Witz, die de stemming der gemoederen verraadt. Vooral de rapporten en vertrouwbare be richten van Boerenzijde doorgekomen, zijn vol hoop uit de proclamatie van de Boeren- regeeringen spreekt de onverzettelijk wil tot volhouden en zelfs de opgewektheid die al leen gegeven wordt door het uitzicht, zij't in een ver verschiet, van de overwinning. Men weet, hoe minister Brodrich in het Lagerhuis beweerde, dat de Boeren eene proclamatie hebben verspreid, in welke wordt gezegd, dat president Kruger de voortzetting van den oorlog ten sterkste aanried.Dat nu is wel niet omjuist, iraar er moet bijgevoegd, dat Kruger's advies geheel overeenkomstig was aan het besluit,'t welk de leiders in Zuid- Afrika zeiven genomen hadden. De burgers zetten dus den strijd niet allean voort, ómdat de Staatspresident alzoo heeft geadviseerd, doch eenvoudig wijl de groote meerderheid die zich niet onderwerpt, ook zelve begeert den oorlog vol te houden en hoop heeft, den krijg tot een goed einde te brengen. In een aanvullingsblauwboek, thans door de Britsche regeering gepubliceerd ter zake van de gevoerde onderhandelingen, kan men trouwens ook lezen, dat Botha hoegenaamd geen vrede wilde op de conditiën door En- .geland gesteld. Kitchener verwees, in een briel van 7 Maart, naar het gesprek van 28 Februari, te Middelburg gevoerd, en deelde Botha mede, dat voor het geval de Boeren zich overgaven, de Engelsche regeering onmid- delijk amnestie zou schenken voor de Trans vaal en den Oranje Vrijstaat voor alle han delingen tijdens den oorlog bedreven. Zoo wel de Hollandsche als de Engelsche taal zouden worden erkend, op de scholen wor den onderwezen en in de gerechtshoven worden gebruikt. Engeland weigerde even wel de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de schulden der vroegere Republi- keinsche regeeringen. In een proclamatie van Botha aan de burgers van 15 Maart zeide de commandant generaal toen, dat de geest van Kitchener's schrijven het duidelijk maakte, hoe de En gelsche Regeering de vernietiging wenscht van het Afrikaander volk. Hij drong er daarom bij de Burgers op aan, hun ver trouwen te stellen in God den Heere, Die uitkomst zal geven. En op r April vaardigde De Wet een proclamatie uit, die precies zei waar het op stond. Het was nutteloos over dit of dat te onderhandelen, wantde Boeren strijden alleen voor hun onafhankelijkheid Het heet, dat Engeland zijn laatste krach ten zal inspannen voor nog één grooten slag. Is de Weekly Despatch goed in gelicht (steeds een twijfelachtig feit) dan moet Kitchener zeer belangrijke orders ont vangen hebben. Uitgestelde maatregelen zijn herroepen, het zal weer paarden en ezels stroomen naar Zuid-Afrika10,000 per maand rekent menen Engelsche agenten koopen druk vleeschwaren op in China. De Despatch vertelt zelfs dat er over gedacht wordt Roberts terug te zen den naar Afrika. De Vrijstaat wordt nog steeds schoon geveegd door de Engelscheri, en wij hooren weder van buit en overgave en gebrek aan munitie van de Boerencommando's. Sterk steekt daarbij het bericht uit Pretoria af, dat de Boeren in het Zuid-Oosten van Transvaal inderdaad een krijgsraad hebben gehouden en besloten de worsteling door te zetten. Men seint dan ook aan de Times uit Pretoria, dat er van alle kanten weer aanvallen op de spoorwegen en eenzame posten worden gedaan. Op 5 Juni, den verjaardag der bezetting van Pretoria, heb - ben de Boeren zelfs de forten rondom Pretoria onder hevig vuur genomen. IN ENGELSCHE KRIJGS GEVANGENSCHAP. Eenige Fransche officieren, die met het schip «Mytho» uit China zijn teruggekeerd, hebben onder weg Ceylon aangedaan en daar het kamp der jkrijgsgevangeaen Boe ren bezocht. Wat zij daarvan verhalen stemt volstrekt niet overeen met de Brit sche berichten omtrent de goede verzor ging en de tevredenheid dier krijgsgevan genen. De tenten zijn er vrij goed, maar het voedsel is er ellendig. Voor den afvoer van water is niet gezorgd en de gevange nen moeten er leven in een poel van vuile klei. Zij begroeten de Fransman zeer harte lijk en verzochten hun algemeen bekend te maken, hoe slecht zij 't hadden, en te vragen of Frankrijk niets voor hen kon doen. Een Fransch krijsgevangene op Sint- Helena, welks gouverneur onlangs zulk een rooskleurig officieele rapport inzond, heeft aan het Petit Journal een brief ge schreven, waarin hij klaagt over de ellen de, welke de krijgsgevangenen op d^t eiland hebben te verduren, daar zij aan alles gebrek hebben. Een ander Fransch gevangene doet een beroep op de hulpvaardigheid zijner land- genooten, om hem en zijnen medegevan genen linnengoed en andere onmisbare za ken bezorgen. PRESIDENT KRUGER OVER DE TOEKOMST DER BOEREN. In het pas verschenen eerste nummer van de »Burenfieund", het officieele orgaan van de internationale Boerenliga, staan de resultaten van een onderhoud, dat Freiherr von Reibnitz met President Kruger had. De President hechtte zeer veel waarde aan de organisatie en het samenwerken van de Boeren-comité's in de verschillende landen. Dit is het bewijs voor hem, dat de Zuid-Afrikaansche strijd meer is dan een vechten om politieke grenzen, om mijnen en hoeven, dat het is een strijd tusschen twee wereldbeschouwingen, het harde, koude materialisme, dat in zijn koude ontwikke ling het brutaalste egoïsme wordt, en ket idealisme, waarop alleen de ware bescha ving zich kan grondvesten. Zonder de godsvruchten het geloof zou het volk zooveel niet hebben kunnen door maken. En wat de mannen doen, is veel, zeer veel, maar meer nog, veel meer, is wat de vrouwen verdragen. En wanneer de vijand nu denkt, dat de vrouw den man zal trachten over te halen de wapens neer te leggen, dan vergist hij zich, zooals hij reeds dikwijls deed. Het is verwonderlijk, zoo weinig als de Engelschen het Boerenvolk kennen, zoo sprak de Pre sident. Hieruit moeten ook dj groote reken fouten verklaard worden, die de Engelschen maken. En het Engelsahe volk wordt het meeste gedupeerd met die vergissingen en ontgoo chelingen. Naarmate het Engelsehe leger in kracht afneemt, neemt ons leger in kracht toe. »Onze verliezen worden steeds gedekt door nieuwe troepenmunitie en proviand maken vrij buit, meer dan wij noodig hebben." Zoo kan de oorlog, wanneer het moet, nog jaren duren, tot het Engelsche leger of het Engelsche Parlement het moet op geven. Het denkbeeld der Engelschen, om na den oorlog ons volk te onderdrukken door sterke emigratie, berust ook op een geheele onbekendheid met de Boerentoestanden De meeste emigranten zijn handelsmen- schen, zijn stedelingen, en blijven dus in de steden wonen. De kern van de Boeren echter blijft op het land en van vreemde smetten vrij. De vreemdelingen, die Farmer werden, zijn van een ander slag volk dan de vreem delingen, die in de steden wonen. De eer sten leeren ons kennen, gaan in ons op en worden ook Boeren langzamerhand. «Ov.r de toekomst van mijn volk maak ik mij niet bezorgd, wel over ons tegen woordig lijden. Konden wij den strijd maar uitvechten, beschermd door het volke'en- en oorlogsrecht. «Moge uw verbond ons daarin helpen en het geweten der volkeren wakker hou den, opdat het geen waarheid worde in de wereld, dat voor moraal in de politiek geen plaats is.» DWAZE EISCH. Eenn staaltje van de dwaze eischen, welke het Britsche Ministerie van oorlog soms stelt, werdt door de Birmingham Daily Post medegedeeld. Een Engelschman, die 25 jaren in het Noorden van Transvaal handel had gedreven, bood het Ministerie zijne diensten aan als gids bij alles wat ten Noorden van Pretoria werd ondernomen. Kende degrondgesteld- heid goed, kende de zeden en gewoonten en de taal der Boerenmen zou dus den ken dat zijn aanbod aanvaard zou worden. Maar nadat hij een paar maanden had gewacht, werd zijn aanbod afgewezen, omdat hijgeen Duitsch kon spreken I 't Is zoowat even dwaas, als een knap zeeman eon plaats aan boord te weigeren, omdat hij geen meester is in het vioolspel. Ook mogelijk ecliter dat men aan het Ministerie van Oorlog meent, dat door de Boeren in Zuid-Afrika eigenlijk Duitsch wordt gesproken Doorloopend verkrijgbaar Elakkee sclte vette Deze zoo uitQUiinteilde zelfver vaardigde vette kaas kost slechts 3» cent per pond bij H. va.v den BERG; Halve Maan, Sommelsdijk, Ook per Kaas verkrijgbaar. fijne qualiteit, In vaatjes van 10 en 20 halve kilos. Franco zen- W ding. Steeds verkrijgbaar D. Boterbandel Middelharnis, Steeds voorhanden groote sorteeriug Amerikaansehe en Usiitsehe Orgels. lloofdagend dor Hamilton Orgels. Verder ruime keuze der bekende merken Lakeside, flllner. Weaver, Wielt, Putnam, Peerless enz. enz. in 20 Nos. 4 Octaafs vanaf ƒ45. 5 n n SO. Echt Amerikaansche in notenhout, 8 Reg. en koppeling vanaf f 105. Allo soorten m. 5 jaar degelijke garaniie. Gratis handleiding en toetsenlooper. Dagelijksehe verzending door geheel Ne derland. Vraag; gratis Catalogus en eondltic. Hoofdeiagazijn .fOii. fiBSS HEEK, Rotterdam, Noordmolenstraat 71. FILIALEN Amsterdam, v. d Helst, nat 'll. Lelden, Haarlemmerstraat 195. Middelburg, Lange Delft H. 8. Groningen, Boterdiep 4b/ Bobingebrug Enschedé Beukingstraat 21. Termijnbetaling vanaf f3.por maand. WestdijNo. 262, - MIDDELHARNIS. ONTVANGEN een Sportkarren, Nooten,- Mahonie,- en Wee- nerstoelen. Stroomatstoelen in soorteD. Zeer solide Maboni-, en Nootenkasten en Schuiftafels. Geschilderde Tafels, Kasten en Kabinetten. Verder: Spiegels en Schilderijen in alle prijzen S. VAN l)KK PLAAT, Voorstraat, Middelharnis. werkt dagelijks met elke weersgesteldheid Atelier gelijkvloers. Wil gij met voordeel uwe kippen boude gebruik dan dit Eiermeel bevat de juistebestanddee len, om door goedkoop voedering de meeste eieren te verkrijgen. Prijzen :5 Kilo f 0.90, 10 ko. fl.60, 25 ko. f3.50,50 ko. t 6,50,100 ko. f 12.50. Aanbevelend, g. j.g. tan parijs Verkrjjgbaa bij: A. VAN DER WERF, Melissant. A. VAN NOORD, Nieuwe Tonge. M. JOPPEJzn. Sommelsdijk. D. VOOGD, Ouddorp. H. DEN HOLLANDER, Dirksland. P.S. Overal solide depothouders gevraagd. Vleeschhouwerij, Marktveld, ÜUlIllELSUIJk. Doorloopond eerste kwaliteit Runrivleesch, Fijn Ilookvfeesch en lioterluunworst, Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. Velen zijn nog onbekend met het feit dat ik met het grootste succes sedert jaren handel in Ik lever: Een Twee-persoons Veerenbed, Peluw en Twee kussens, blauw gestreepte gewaschte Tijk 8/4 gevuld met 54 pond gestoomde Veeren alles fonkelnieuw vanaf f 34. Een dito 9/4 gevuld met 63 pond veeren, alles onkelnieuw, vanaf f 37.50. Een Twee-Persoons Kapokbed, Peluw en twee Kussens voor f 20enhooger, alles k con tant, franco door geheel Flakkee. Voor het stoomen van bedden dat machi naal geschied, houd ik mij beleefd aanbevolen. De groote omzet, waarop ik mag bogen, is het sprekendste bewijs, van de tevredenheid mijner klanten. Aanbevelend, Wed. P. UOOIJ, V isscherstraat, Middelharnis OP W E S T D IJ K B. 2 JIIDUELHIRIVII. ju Verfwaren, Oliën, Lakken, Vernissen Kwast- en Boatelwerk en aanverwante artikelen. Concnreerendc prijzen. En Gros. En Detail. Bij groote afname, speciale conditiën. levert met toenemend succes ie $oor( voor Dammen. Concureerende Prijzen. Ruime keuze van Kaasmarkt 19, hoek Lombardstraat, en Kipstraat 75. Rotterdam. SPIEGELS. Bezoekt de MEUBELMAGAZIJNEN ven Stoffeerder en Meubelfabrikant Bleu beien in alle liyien. Reporreren en Stofl'eeren van alle soorten Meubelen. Steeds concurreerende prijzen in Eiken Kasten. Boulieurs du Jours. I IHoogstraat 93 D, VlaardingenJ Caualu l75 _0, f, ISTÖEIiEtf, enz- ia aüc !£iciiig*oe<l en fiSanketsoorten, Clioeolaaü Artikelen enz. enz. B Naar d men, zou(de c< van Zuid-Ho ozderzoek de kiezing in he besluit gekon heer Nolet te laten. Hedenc 'g Gravenhagi Brussel aang' mr.AE. baron dr. Kuyper c De Mi M baron M ningen naar hedennamidc <3eir ELECTRl Notre Dame genstaande leen kaarsv was door ga bare schil dei ze echter verlicht, he 430,000 fra Een gem een moordp gepleegd op een ziekenve geboren kleii gaven hen c tweetal, dat dusver zijn 2 De dokter e resteerd. In den 24 Juni, wer ners Van K den Rijksve de Maas on( drichemsche visschen in stroopers te] politie niet namen der Na informat bleek dat twee hadden op. Vrijdag daa en de politi wtrd nog ge ditmaal was zaten, die valschen n te vlug at, tweede. De W. te gaa stellen en dit de een Alzoo gesch de drie ma Te W.aang meester de hoogte der nen de sch Van hem woning der thuis. Daar kwam men te gaan. Hi en liet het spoedig ga een der be Toen nu naar hem en verzoch ken Ter veldwaehte af, slaan h zijn hoofd, Do beide ai te hulp en vecht, waai en ontvan dien strijd de kazerne en verblijf boot naar te halfeen geeftzij ziel gaat waar c zij bij de waarvan is. Weldr; schoppen, de plank nioet kom veilig, wai als de kaji kan zij zit boofds, w gebleven, zij te G01J ne standp! Ee ontvan gei gezin we verkocht man en ge hulp s constateei Volg van men voc :ht

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2