ttrabantsclie (dareelen, X. Diers, GareelmakBr Voorstraat SommelsijL Advertentien. Ie glJPËR, kaasmarkt 17, Steiger 32 ROTTERDAM. §ez. Schramm. GROOTE VOOR RAAD. LAGE PRIJZEN Reclames, Mededeelingen ens. Verzorgt de gevolgen van Bronchitis. ie groote beweegUt. Antwoorden of meded relingen Wagensmeer, Ledersmeer enz, NettiHe Olie ea SmeerMrick, O Wed. D. van derEREEEE Skinderconfectie en Luiermanduitzetten, Ook alios per stuk verkrijgbaar •Voorne en Puiten'" en »Iaasijipli« MIeUevoelsluis. en Horlogiën J.BOER. ÏÏÖËÏA Meubel magazijnen vanJ. BOER zijn geve"tigd Gelieve vooral op naam en nummer te letten. FEUILLETON. EEN KARAKTERSCHETS, Een verhaal nit den tijd der Hervorming. „Gelukkig, dat het vee in de laatste jaren veelal niet meer verwend is aan lekkere lijnkoe ken, anders zoude het misschien voor dit nieuwe kostje bedanken. Nu het echter zich in de laat ste jaren heeft moeten gewennen aan minder smakelijke en geurige lijnkoeken, zal het zioh hier ook wel bij neerleggen. Intusschen zal de reputatie der lijnkoeken er weer niet door stijgen en is het weer een argument tegen het koopen van omgeslagen koeken. „Eerst werden te hooge prijzen voor hot om slaan berekend, daarna werd er een groote hoe veelheid water bij het omslaan in de koeken gewerkt en nu de proefstations daartegen strijden (i), begint men met andere vetten in de koeken te knoeien. „Een olieslager, die mij dezer dagen bezocht, meende dat deze handelwijze wel te verdedigen was, wanneer de conourrenten hetzelfdededen, oischoon hij het met mij eens was, dat het toch ook geen reëele handel wasen dat zulke koeken toch niet anders behoorden te worden geleverd dan met vermelding, welke olie er in geslagen was. „Hoe noodig was het tooh, dat mat behulp onzer Wetgeving eenB paal en perk aan al die knoeierijen gesteld kon worden. „Waarom houdt men zich toch zoo aan den ouden sleur en koopt nog steeds de omslagkoeken? „Voordeeliger zoude het zijn, en veiliger ook, om de harde koeken zelf te koopen en fijn te maken. Er zijn mij landbouwers bekend, die zioh zeor goed daarbij bevinden. Het te kort aan vet kan men b. v. aanvullen met geplet lijnzaad." Wie na de lezing van dit stukje nog kan twij felen aan het profijt dat de landbouwers kunnen trekken van de rijksproefstatioDS, raden we ten sterkste aan het nog en desnoods ten derden male te lezen. (1) Cursiveering vaa ons. M. 20 Cent per regel. De ondergeteekende Gerrit van Santé, wonende te OostYoorne, verklaarde dever da gen aan een drogist te Rotterdam, waar hij Pink-Pillen gekocht had, dat hij sedert zeven jaren lijdende was geweest aan long- onstekingheelt alles daartoe aangewend, doch niets mocht zijne genezing bewerk stelligen. Eindelijk besloot hij in den zomer van 't vorige jaar eens een proef te nemen met de Pink Pillen van Dr. Williams, en heeft volgehouden tot dat hij acht doosjes gebruikt had. Thans kan hij zich met eene volkomene genezing verheugen. Uiterma te verheugd zijnde geeft hij met genoe gen vergunning dit resultaat in het be lang der lijdende menschheid bekend te maken. De ernstige ziekten laten dikwijls spo ren van uitputting en algemeene zwakte achter zich, die moeielijk te genezen zijn. Zooals men ziet, had de Heer van Santé ook erg geleden, welke toestand de oor zaak kan zijn van bloedarmoede, bleekzucht, De Heer G. v, Santé, volgens portret, neurasthenie, veelvuldig storingen in de spijsvertering en in de ingewanden. De ze ongevallen kunnen sleehts verdwijnen door de hernieuwing van het bloed dat arm geworden is. De Pink Pillen zijn on waardeerbaar en van eene onbetwistbare werkdadigheid, want indien zij onvoldoen de zijn in zeer ernstige gevallen, hebben zij eene krachtige werking tijdens de her stelling. Zij verrijken het bloed en te gelijkertijd versterkten zij de spiereu. Prijs f 1,75 de doos i 9 per 6 doozen "Verkrijbaar bij Snabilié Steiger, 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Volkeren der Aarde. C11 IA'A TREURIGE GETUIGENIS. In een rapport aan het Departement van oorlog te Washington zegt de Ameri- kaansche generaal Chaffee, dat >het plun deren en fourageeren na de aankomst te Peking en het blindelings doodschieten van Chineezen, meest zonder aanleiding, er niet toe bijdroegen voor de troepen het vertrou wen der groote menigte te winnen, met wie »wij«, zegt de generaal, „zeker geen twist hadden, maar wier arbeid wij behoefden. Gerust kan men verklaren, dat voor een gedooden Boxer, sedert de inneming van Peking, 3 o onschad elij t.5ofarb ei ders van boerderijen en daaronder niet wei nig vrouwen en kinderen verslagen zijn. Het Boxer bestanddeel is zeer vermengd met de massa der bevolking, en door een hoop menschen om te brengen, had men allicht een of meer Boxers er bij." Ue Oorlog* Van een niet gering Boeren succes zijn de Engelschen weer eens genoodzaakt ge weest, melding te maken. Genoodzaakt zeg gen we met opzet, want telkens weer blijkt uit brieven en rapporten van Boerenzijde, dat heel wat goedgeslaagde aanvallen van Boeren door de Engelschen werden vergeten of verzwegen, terwijl hun eigen succesjes, breed uitgemeten of in sterke Khaki-kleur gemaald, terstond naar het moederland worden overgeseind. Zoo komt nu uit Cradock het bericht, dat de „Midland Mounted Rifles" Donder dag bij Waterkloof de volgende verliezen leden: xo man gesneuveld, 4 gewond, 66 gevangen genomen. Een gewonde Boer die hier werd binnengebracht met onze gekwet sten (zegt het Engelsche bericht uit Cra dock), vertelt dat één Boer is gesneuveld. In dit korte berichtje zit dus een mooie overwinning der Boeren in. We hooren zeker wel straks de nadere bijzonderheden. Een klein aanvullingstelegrammetje zegt ons alleen, dat de Khaki's waren uil gezonden onder kapitein Spandam tegen Malan, die Zondagnacht den spoorweg bij Roode- hoogte was overgestoken en naar het Wes ten trok, en dat gezegde kapitein Spandam doodelijk is gewond. Het is blijkbaar het zelfde Boerencommando, waarover de heer Steuerwald schrijft, dat het zooveel succes heeft in de Kaapkolonie. Volgens „Daily Mail" is het zeker, dat De Wet nu ten westen van Kroonstad staat. Christiaan en Louis Botha zijn in het dislrict Amersfoort en men verwacht dat De la Rey daar ook heengaat. Zijn commando trekt om, teneinde zich bij Botha te voegen. Men schat, heet het verder, dat er 1000 Boeren in de Kaapkolonie zijn en dat er tusschen de 8000 en 10,000 onder de wapenen staan in Transvaal en den Vrij staat. Daarentegen wordt uit Harrismith aan „Central News" gemeld, dat generaal De Wet sedert het verlies van een deel van zijn konvooi op 6 dezer, met president Steyn „spoorloos" verdwenen is en dat zelfs Boeren, die anders goed op de hoogte zijn van zijne bewegingen, niets van hem weten dan dat hij 14 dagen geleden een drift in de vaal is overgetrokken. In de «N. R. Ct» wordt gepubliceerd een schrijven van het heer P. Steuerwald, een der beste leden van Theron's verkennings korps en thans bij de verkenners van Ma lan in de Kaapkolonie, waarin we o.m. het volgende lezen Over 't algemeen is de toestand in de kolonie in de Afrikaner zaak zeer gunstig, en niettegenstaande de uiterste krachtsin spanning van den vijand houden de com mando's van commandant Kreutzinger, Malan en Van Rheenen en van de kapiteins Scheepers en Fouché nog steeds stand en zijn op zijn minst 4 maal zoo sterk als bij 't doortrekken van de Oranje Rivier. Be halve dat de Burgers, die zich bij deze commando's aangesloten hebben, voorzien konden worden van geweren, munitie, paar den enz., werd een groot aantal geweren vernield en werd munitie op verschillende plaatsen begraven, daar meer werd buitge maakt dan vervoerd kon worden. «Kort na 't overtrekken van de Oranje rivier raakte commandant Malan met een patrouille van 2 5 man van de commando's van generaal Christiaan de Wet gescheiden, waarop besloten werd als een zelfstandig commando werkzaam te zijn, totdat er zich weer een goede gelegenheid zou voordoen om ons bij onze commando's aan te sluiten Om een geregeld verhaal te geven van alle wederwaardigheden van deze patrouille, zou te lang ophouden ik wensch mij daarom slechts tot enkele feiten te bepalen. Ik moet evenwel doen opmerken dat er bijna geen dag voorbij gegaan is zonder dat we op een of andere wijze aan den vijand schade toebrachten.» En dan volgt met aanwijzing van plaats en datum een breed ïelaas van de op de Khaki's behaalde voordeelen. Terecht mag de schrijver zeggen •cWanneer u het bovenstaande vergelijkt met de berichten, welke omtrent de aange haalde feiten in koloniale couranten voor komen, dan zal u daaruit zien dat de En gelsche berichten ver van de waarheid af wijken waarom ik verzoek dit onder de aandacht te brengen van 't publiek, zoodat het hiermede rekening kan houden bij 't lezen van voor de Boeren nadeeüge be richten. In 't geheel verloor Malan's com mando in de 2 maanden, waarin veel ge vochten werd, slechts 4 man, waarvan 1 sneuvelde en 3 gewond in handen van den vijand moesten worden achtergelaten." De '/Figaro» bevat in een corresponden tie uit Londen, naar aanieiding van den terugkeer van de Sussex-vrijwilligers uit Zuid-Afrika in het Moederland (van de 176 vrijwilligers zijn er slechts 26 terug gekomen), een vertaal over den slag bij Magersfontein (Dec. 1899) van een soldaat van een der Gordon-Hooglander-regimen ten, die door dc Boeren van Cronjé letterlijk werden gedecimeerd. De man vertelt »Wij bevonden ons in een moeras met een zeer uitgestrekte rij lage rotsen voor ons. Wij liepen uit alle macht, om ze te beklimmen en er de Boeren te verjagen, die wij wisten, dat er achter verborgen waren. E11 de »piper-bags» bliezen in hun doedelzakken Schotsche melodieën, om ons kracht te geven, want wij hadden niets gegeten sedei t den vorigen dag. Wij liepen aldus met zware voeten, verblind door den regen, die ons gelaat overstroomde. Wij waren 300 man sterk. Ik was no. 5 van het eerste gelid. Plotseling voelde ik onuitstaanbare pijn in de voet zolen, in de hielen, en ik bleef onbeweeglijk staan, niet in staat een voet te verzetten juist als in een benauwden droom. Ik keerde mij om en zag liet geheele tweede gelid van mijn detachement neerstorten als konijnen, die men aanschieteen enkele bleef overeind staan en hield zich den buik vast van lachen hij was krankzinnig ge worden. Dat duurde een seconde. Ik droaide het hoofd weer vooruit en moest de oogen sluiten, verblind door het helle licht van een vuurstreepde rij geweerloopen der Boeren, die hunne witte stralen op ons neer schoten van den top der rotsen, op onge veer 10 yards van ons at. Het was zulk een gesuis in mijn ooren, dat ik huilde als een kind. Een kogel verbrijzelde mij een knie. Ik viel op het gelaat. Toen kreeg ik aan het voorhoofd, den mond ni de wangen dezelfde pijn, welke ik eeuige oogenblikken tevoren in de hielen had gevoeld. Ik stak mijn handen in de modder en begreep alleswij waren te rechtgekomen op rijen prikkeldraad, die door de Boeren onder den grond waren verborgen. Zij schoten 7 minuten achter een zonder ophouden. Van de 300 der onzen werden er 293 gedood. Van dc7, die niet dadelijk sneuvelden, stierven er later 3 onder de 4 anderen, van wie ik er een ben, ging er een, over wien ik zooeren sprak, naar een gekkenhuis. De slachting over de geheele linie duurde 12 uren Wat de stoom is voor de indus trie is het ad verteeren voor den handel: Vraag'Da a li. Vragen on Antwoorden worden kos- teloês geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragenwaarop ze betrekking hebben. Vragen. 113. Kan kiopsla |ingoroaakt wordsn Zoo ja, op welke wjjze bekoort men dit te doen Ben lozeres. 114. Hoe berekent men de hooveelheitl orginise.he stof welke door stalmest in den bouwgrond wordt gebracht O. T. 115. Bloeien vroege aardappelen nooit? Z. Antwoorden on mededeelingen. 109. Teneinde ongedierte in de bouwlagen te dooden Bpuic men wel eeDB een vergiftige stol zwavel koolstof in den grond. Dit inspuiten *u geschiedt met het daarvoor bestemt werktuig, dat men pal- injecteur heelt genoemd. H. te Gh 110. Dat afvreten van de bladeren der erwten geschiedt iu de meeste gevallen door den bladrand kever. Deze komt niet alleen op erwten maar ook op boonen en andere peulgewassen voor. Larve en pop van dit insect leven in den grond. Men verbouwe dus niet twee peulgewassen na elkaar. Red. 111. Als voedsel is turfmolm geheel waardeloos. Maar wie geeft nu turfmolm te eten aan zijn beesten M. 112. Zie antwoord op vraag 107 in 't vorig nommer. Zet in 't vervolg nooit een kip te broeden, die niet vrij is van ongedierte. Ten eerste hebt ge kans dat ze niet blijft zitten en ten tweede zullen de kleine kui kens, als ze al uitkomen immers ook terstond aange tast worden. Red. Het Gerenomeerde van de van J. J UAMfliBSIt A Co., verkrijgbaar te üor.TGEKSPT.aat bij is in alle soorten tegen lage prijzen bij B UK.E6 Voorstraat Sommelsdijk Alleen echt met fabrieksmerk Anker. Gebruikt steeds tegen Rheu-g ^atiek. Jicht «Verkoudheden1 etf Prijs1.25,75 ets. en 50 ets. pr.il. Te Amsterdam bij:Uloth, .gléban, van Tuyll en Sanders. :s. H tj7 2U>. ©i«., ttotttrbaw. üchter's brakes*-Pan» Exjjcïler is verkrijgbaar te Sommelsdijk bij DUKE MA en DOORNBOS, to Dirksland bij A. G. P. DE VRIES, en te Middeï- harnis bij A. TEEPE. L DONKERSLOOT Wz., Mr. Schilder. NIEUWE TONGE. (■euiaaktc goederen, Hoeden, Pet ten, Schoenwerk, i-Ias-cn Aarde werk, Vloerzeil, Halten, liehan- «clpaptcrcn, alsmede Echte Haar lemmer-olie, Haarwater en Eoiou- dische Levertraan. Iteleef'il A anbevolen Opruiming van Gemaakte Goederen ot verminderde prijzen HANG 7, ROTTERDAM Magazijn van in alle prijzen. STALHOUDERIJ en Agent der Stoombooten Westzandijk 21 (tegenover het wachtschip) Alle goederen worden met de meeste aeuratesse afgehaald, verzonden of geëxpe dieerd. Verzendingen per van Gend Loos tegen bekend tarief. Vraagt inlichtingen prijscouranten eDz. die gratis verstrekt worden. .vi®N 8, VA di 1». 1IARTOGS Jacz, W E S T D IJ K B. 229 HIlffiD£LH4RB118.% Geen Hollandsche, maar de ecllte met breede wrong en van eerste kwaliteit zwart Ieder vervaardigd, zijn alleen verkrijgbaar bij LJS3T- Vraag vooral de uitvoerige prijscourant van paardentuig. ISMi Alwaar voorhanden zijn een groote sorteering solide en net afge werkte Meube en tot de minst mogelijke prijzen. Bijvoorbeeld geverfde Kastjes vanaf f 6.Stroomatstoelen vanaf f 7.50.RietmatstoeIen vanaf f 11.Mahonie Linnenkasten vanaf 28.—. Ronde-Salon-en Kruis voettafela, Kabinetten, Secretaires, Siffönières, Schrijfbureaux, Bonhuerdu Jours, Behuls en Buffetten en verder een groote sorteering Stoffeerwerk daaronder een dofnoten Stijl Ameubement van 125.Voor Soliditeit wordt ingestaan. Vrij naar het Hoogduitsch. Hoofdstuk T. DE BEIDE RUITERS. 1) Het was een heerlijke Junimorgen van het jaar 1517. De opgaande zon wierp hare rozen roode stralen door het donkere groen der dennen en wekte de vogelen uit den slaap zoodat hun vroolijk lied weldra in het woud weerklonk. Het woud geurde uit duizenden bloemkelken, waaraan de nacht een kostelijk bruidstooi geschonken had: een dauwparel van het helderste water, glinsterend als een diamanten als vreugdetranen lachen deze parels uit de bloemenoogen in de wereld, die gekust door de adem des Scheppers, in nieuwen glans prijkte. Uit het aardrijk steeg een lichte damp als de wierook op het altaar. In de toppen der boomen ruischte het liefe lijk en de lucht was zoo zacht, als men van een Junimorgen verwachten kan. Het was op dien morgen, dat zich de poort van de burcht Turstenau in het Odenwald knarsend opende, en dat over de neergelaten ophaalbrug twee gewapende mannen op schui mende rossen reden, die het steile pad af gingen. Zij zagen er ernstig uit en vormden met den vroolijken ochtendstond een schril contrast. Ook schenen ze niets te zien van de heerlijkheid Gods in de natuur, want zwijgend lieten ze de hoofden hangen en dwongen hun levenslustige paarden, om stapvoets te rijden. Na een half uur rijdens verlieten ze liet woud en vóór hen lag een zonnig landschap in schilderachtige pracht. Eerst toen hief een der ridders het hoofd op, terwijl hij een diepen zucht slaakte. //Wat is de wereld, door Gods zonne be schenen en door Gods adem bezield, toch schoon sprak hij. //Maar des mensehen zonde is een zwarte schaduw, die al deze heerlijk heid verduisterd. Als door een floers zien mijne oogen, want mijne ziel heeft geen vrede, gedrukt als ze is door zonde en schuld.// //Gij spreekt waarheid, heer Graaf 1// her nam de andere. //Zonder den vrede der ziel is het leven eene woestijn. Dat heb ook ik ondervondenmaar geloofd zij de heilige Jonkvrouw, dat er voor die k<*aal een ge neesmiddel is. Daar in Rome zit de man met de drievoudige kroon, een mensch van vleesch en been als wij en toch verheven boven alle stervelingen, de Stadhouder van Christus op aarde, het afschijnsel van de Majestpit Gods, bekleed met de hoogste macht, want in zijne hand houdt hij de sleutelen des hemels en der hel. Wat hij bindt op de aarde, dat is ook in den hemel gebonden, en wat hij ontbindt op de aarde, dat zal ook in den hemel ontbonden zijn. Daar zit bij als een rijk heer met eene onuitputtelijke schat kamer, niet van goud en zilver alleen, dat hebben ook de aardsche koningen maar van de hemelsche schatten nl. de verdiensten ier heiligen. Daar zit hij als een God in men-^ schengestalte en deelt van zijn rijkdom ui ten behoeve dergenen, wien liet aan eigen deugd ontbreekt. En nu is de tijd <ler ge nade aangebroken, waarop dc goedertierenheid van den heiligen vader ons tegenkomt, om de hsmelsche gave gemakkelijk verkrijgbaar te stellen, waaronder zijn banier dc mannen Gods door de landen trekken, mannen, wier voetstappen van zegen druipen, want zij geven aflaat van zonden, van groote en kleine. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het volk toestroomt. Ook ik had gaarne het dnbbele willen geven, want nu is mijn hart verlicht en mijn geweten vrij. En bekruipt mij soms de twijfel, dan krijg ik mijn aflaat brieven, en daar zie ik, dat ik vijftien jaren lang vrij ben van alle zonden. Zulk een ge tuigenis kan niet liegen en beft alle tegen bedenkingen op. Zulke woorden bevielen den Graaf zeer. De rimpels op zijn voorhoofd verdwenen en met een glimlach op de lippen zeide hij //Mijne ziel brandt van verlangen naar het doel van onze tocht, en het liefst ware ik naar den eersten den besten aflaatprediker Pater Iselin gegaan, die in de omstreken van Wurzburg toeftdocli ik wilde liever den raad van mijn biechtvader volgen, die van oordeel was, dat eene langere bedevaart van meer kracht voor mij zou zijn. Weliswaar is het een lange toch van hier naar Halle, waar de Dominikanerprior, Jolian Tetsel, nu verblijf houdt; doch zonder murmureeren wil ik deze reis doen, hopende dat mij daar door de genade des te rijkelijker ten deel valle. Tevens wil ik ook streng vasten en mijn vleesch kruisigen, hetgeen den Heere een welgevallen is, en, zooals de Kerk leert, hier namaals beloond zal worden. Negen jaar is het nu geleden, dat ik mij door eene groote som golds voor den kruistocht tegen de Russen, die Lijfl ui 1 bedreigden, een aflaat voor twaalf jaar gekocht heb Nog is de tijd niet om, maar dc werking er van is nit. ,want onrustig is liet in mij. Vanwaar zou dat toch komen Ik denk dat liet daarvan komt, dat ik het te licht genomen heb, denkende, dat liet betalen van liet geld ge noeg was. Ook dat ik mij met mijne vrouw twee jaren geleden in de nroedcrschap der Predikheeren liet opnemen, hoeft mij niets gebaat. Daarom wil ik mij diep voor God verootmoedigen, hopende op eene betere >rucht.// De andere ridder knikie toestemmend, zeggende //En uwe ziel zal den begeerden vrede ontvangen want zij i-- wel bereid.// Inmiddels waren nu de ruiters een dorp genaderd, dat tot, liet gebied van den graaf behoorde. Het lag nog in diepe rust ge dompeld; slechts hier en daar blafte een hond, door liet getrappel der paarden uit hun slaap gewekt. Aan het einde van het dorp opende zich de deur cencr hut, en een armoedig gekleede boer trad met een meisje naar buiten. //Wel Klaas, waarheen zoo vroeg?// vroeg de Graaf. //Naar Pater Iselin, genadige Heerl// was het antwoord van den oude, die eerbiedig het hoofd ontbloot had. //Wij willen ons een af laat halen.v //Daar doet ge goed aan//, hernam de Graaf en wilde verder rijden. Doch zich omwendende, vroeg hij Maar hebt ge wel geld genoeg //Ik heb mijn geit verkocht genadige Heer.// //Uwe laatste?// //Ja, de laatste.// De Graat zag de man medelijdend aan, greep in zijn zak en wierp de boer eeuig geld toe, terwijl hij zijn paard de sporen gaf oni den dank van den armen man niet te hooren want hoe gaarne hij ook gaf, van dank wilde hij niets weten, daarom deed hij meestal in stilte wel, opdat niemand zou we ten wie de gever was. Intusschen was het warm geworden, en de ruiters kregen dorst. Meer dan eenmaal ont moette de ruiters een koele bron, doch de Graaf wilde niet drinken, hoewel bij zij" metgezel daartoe aanspoorde. Ook de maag deed zijn rechten gevoelen, doch de Graaf gebruikte niets van den maaltijd, dien hij in een logement, waar ze binnengetreden waren besteld bad. //Hoe ver zullen wc vandaag reizen vroeg de metgezel van den Graaf toen beide weder te paard za'en. //Ik denk tot Wurzburg,// luidde het ant woord. //Ik ben den bisschop aldaar reeds lang een bezoek schuldig, en onder zijn gast vrij dak willen we den nacht doorbrengen. Wanneer ik van hem den zegen ontvang, za mij de tocht dubbel heilzaam zijn.// Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2