voor de üfcBldlioliandseiie eis Zeeuwscüe Eilanden, Uitslag der herstemming voor de Tweede Kamer. Yrijdag 28 Juni 1901 Antirevolutionair Zestiende Jaarg. No. 819. Orgaan Candidaten. Candidaten. Candidaten. Candidaten. T. BOEKHOVEN. Districten. Districten. Districten. Districten. IN HOC SIGN O VINCE S Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling 3,50 per jaar. uitgever: Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertenliêsi en verdere Administratie franco toe te «enden aan deis Uitgever. l)e Kamer beslaat alzoo uit: 5T Anti-Liberalen, 36 Liberalen en 7 Sociaal-Democraten. Q> Groote omkeer. Niet genoeg kunnen wij den Heere onzen God danken voor de groote weldaad aan ons geheele volk bewe zen door het brengen van een keer in de politieke omstandigheden. Wij zeggen aan ons geheele volk niet aan eene partij, niot aan een deel van onze natie neen, aan haar als geheel beschouwd. Want ja, er is gedeeldheid in op vatting en overtuiging omtrent onze volksbelangen maar wat men ook van onze partij zegge, hoeveel spot beelden men ook van haar wezen hebbe geteekend, zij wil toch niets anders dan waarlijk gelijk recht voor allen en ruimte voor allen om zich hun eigen aard te ontwikkelen. De antirevolutionairen willen de andersdenkende landgenooten bren gen tot hun inzichten, zekerliefst zooveel mogelijk en zoo spoedig mo gelijk maar nooit met wettelijken dwang, o neen, slechts door gezonde logische bewerking. Men zegt wel eens zoo de waard is, vertrouwt hij zijne gasten. En dit spreekwoord komt hier in dubbelen zin te pas. Het is toch overbekend, dat de liberale partij in den lande vele jaren zich precies heeft aangesteld alsof zij de waaidde eigenlijke natie was, en alsof de kerkelijke partijen slechts als gabten tn bijwoners op onze erve mochten verkeeren. En dót in een land. waar het bloed der martelaren voor Gods Kerk heeft gevloeid dót in een land, dat groot geworden is in den strijd om het vrije gebruik van Gods Woord dat onder eene natie, wier karakter zijn stempel ontving in het licht der Kerkhervorming. Maar het aangehaalde spreekwoord is hierook van pas, omdat een mensch zoo licht geneigd is om dezelfde ge zindheid, die in zijne eigene ziel huist, tevens te veronderstellen bij anderen. Er zijn waarlijk landgenooten, die meenen dat het den antirevolutionai ren te doen is om de menschen onder „de plak van Dordt" te bren gen, om hen te forceeren in geloofs zaken. Gewend aan de gedachte, dat regeeren onafscheidelijk is van onder drukking der minderheden, vreezen zij thans erge en ergerlijke dingen. Zoolang de Antirevolutionairen niet aan het roer waren, kon het tegendeel ook niet blijken, kon hun ware vrijheidsliefde zich niet open haren bij het regeeren. Het ministerie-Mackay heeft an ders in de jaren 1888 1891 de vreesachtigen genoeg kunnen gerust stellen. Maar dat duurde zoo kort, en na dien tijd heeft de verdachtma king weer voortgewoekerd. Welaan dan, laat men slechts afwachten. Thans zal het op nieuw blijken, dat de antirevolutionairen geen consciëntiedwang aan iemand willen aandoen, en het belang van het geheele volk in het oog willen vatten, Maar eene zaak moet en mag men hun niet euvel duiden dat zij hun werk verrichten bjj de lamp van Gods Woord, Nooit mag men van hen vergen, dat zij zich zullen aanstellen alsof zij die lamp en haar licht niet kenden. En als wij dan ook van een „grooten omkeer'-' spreken, dan bedoelen wij hiermee dat in onzen critieken tijd, nu de staat zijn gezag |in sociale aangelegenheden heeft te laten gelden het grootelijks verschilt of dit gebeurt in christelijken geest, met christelijke zelfbeperking, met inachtneming van de in Gods Woord aan déj overheid gestelde grenzen, dan wel of het slechts naar de gelegenheid des tijds met ijdele illusies en steeds zoo in grijpend mogelijk plaats heeft. Óp de eerste stappen komt het aan. Worden die verkeerd gezet, dan moet men later óf terugof men geraakt hoe langer hoe verder van het goede pad af. De socialisten waren reeds ijverig bezig om de liberalen van alle gading mee in hun spoor te trekken. De ongevallenwet, het eerste ont werp voor beperking der ouderlijke macht, de ingediende armenwet zijn daar om het te bewijzen. Maar nog is het tijd. Want in hoofdzaak moeten de sociale wetten en de daarmee in verband staande belastingregeling nog haar beslag krijgen. Wordt er thans gewerkt op een christelijke basis, dan kan dit voor de verre toekomst rijke heerlijke vruchten dragen. Het zal het sociale leven meer dra gelijker maken, en het vooroordeel tegen het christelijk regeerstelsel kun nen wegnemen. God geve dit tot in lengte van dagen. Treurige troost. „Dat is onze troost, de keuze (van antirev. mannen geschikt om in de Gedeputeerde Staten te zitten) zal schaarsch zijn"-zoo schrijft het „Va derland" als het spreekt over het waarschijnlijk vervangen van de libe rale Gedeputeerden in Zuid-Holland door antirevolutionairen. Tegenover de „superieure figuren" van liberale zijde in dat College gebracht, ziet het blad slechts kleine figuren, lagere grootheden onder de „kerkelijken". Eensdeels heeft het blad hierin wel recht. Maar hoe komt dat Door oefening wordt de kunst ver kregen, ook de regeerkunsten de lieden van godsdienstige gezindheid zijn vele jaren zoo stelselmatig bui ten de gelegenheid tot practische opleiding gehouden, dat zij natuurlijk in de eerste jaren in het vormelijke wel moeten achterstaan. Het Vaderland vergeet echter, dat vastheid en helderheid van beginselen al spoedig een goed richtsnoer vin den en bijkomende bezwaren over winnen. Als aan de antirev. bewindslieden slechts een betamelijken tijd gelaten wordt om zich even in de zaken in te werken, dan zal de liberale partij over werkeloosheid of gebrek aan gang in den arbeid waarlijk niet hebben te klagen. Tuin- en Tand bouw. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advert ntiëu worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. L. om Liberaal YD. Vrijzinnig Demomraat. R.K. Roomsch-Katlioliek. A.R. S.D. Sociaal-Democraat. V.P. Antirevolutionair. Volkspartij V.A. Vrij-Antirevolutionair. C.H. aftredend. Chrislelij k-Historisch Amsterdam District I District II District III District V District VI District VIII District IX Alkmaar Applngedam Arnhem Bodegraven Breukelen Dr. HF. R. Hubrecht. Ij Gekozen J. F M. Sterk, R.-K. H. F, Groen v. Waarder, L Dr. J. Th. de Visser, C.-H Gekozen C. H. den Hertog, L.* Gekozen Henri Polak, S, D. Jacq. Deen L. Th. M. Ketelaar, V. D Gekozen Jhr. Mr. C. J. den Tex, L. Gekozen H. W. van Marie, A.-E. P. Nolting, V D.* Gekozen Dr. A. Kuyper, A.-lt C. Lelj, L. Gekozen H. Bijleveld, A.R. Mr. E. Fokker, V. D.* Gekozen N. Oosterbaan, A. R. J. van der Molen, Tz. A.-R. J. H. A Schaper, S.- D Gekozen Mr. P. Rink, L.* Gekozen J. S. F. van Hoogstraten, A.-R. A. Knijff Hz. Ti.* Gekozen Mr. van Idsinga, V. A. Brielle Dordrecht Enschede Franeker Gouda 's Ilage District Groningen Haarlem Haarlemmer meer Hilversum F. Wierdels, R. K. De Waal Male fijt, A.-R.* Gekozen Mr. G. J. Goekoop L.* Gekozen H. Ch. Vegtel, A. R. S. M. H. van Gijn, L-* Gekozen Mr. J. M. Rens, A.-R. Mr. F. J. M. Aalberse, R. K. H. H. van Kol, S. D.Gekozen F. Lieftinck L.* Gekozen J. P. Vergouwen, A.-R. Mr. C. J. E. Graaf van Bylanclt, L* Mr, Heemskerk, A. R. Gekozen Mr W. Dolk, L. J. Krap, A. R* Gekozen Mr. S. van Houten, L, Mr. tl L. Drueker, V «Dx Gekozen Jhr mr. van Sty rum, L Gekozen W. A. J. van der Kamp, R K. F. II. v. Wichen, R. K. Gekozen G. B. 't Hooft, A R Mr. F. J. M. A. Reekers, R. K. baron v. Heemstra, A. R.* Gekozen Hontenlsse Hoogezand Katwijk Feeuwarden Foeliem Foesdulnen Botterdam District I District II District IV District V Schiedam Schoterland Mr. J. G. van Deinse, L.* P. F. Fruytier, R. K. ^Gekozen Ds. R. J. W. Rudolph, A. R. K ter Laan, V. F. Gekozen Mr. P. J. M. Aalberse, R. K. baron v.;Wass.v.Oatw, V.A. Gek. H. Pyttersen, L.* G. W. Melchers, S D. Gekozen C. Lely, L.* Gekozen Jhr. Mr. v. Asch van Wijck, A.R Jlir v. Nispen tot Sevenaer, R K. A. Brummelkamp, A. R.* Gekozen Mr. D. Fock, L. Gekozen Dr. J. Th. de Visser, C H* D. de Klerk, Ij.* Gokozen A. de Jong, A. R. Dr. R. P. Mees R.Azn., L.*Gekozeh Mr. D. P. D. Fabius, A. R. Mr. van Raalte. V. D.* Gekozen F. J. van Rijswijk, R. K. graaf van Limburg V. A.* Gekozen Kapt. A. W. F. Idenburg. A.R Utrecht District I District II Veendam Weststel- llngwerff Winschoten Zaandam Zuldhorn Zntten Dr. J. Scbokking, C.-H. G. L. v. d Zwaag, S.-D.* Gekozen Jhr. Mr. v. Karnebeek L." Gekozen A. W. F. Idenburg, A. R. Jhr. Mr. J. Roel, L. Gekozen Mr. Dion Kooien R. K. Dr. D. Bos, V. D. J. II. Schaper, S. D.* Gekozen Ds. A. S. Talma A. R. Van der Zwaag, S. D, Gekozen Dr. D. Bos, V.-D. Gekozen H. H. van Kol, S.-D. K. de Boer Cz., L* Gekozen Mr. M. Mendels, S.-D. G. Zijlina, L.* Gekozen J. C. Witrz, A. R. Goeman Borgesius, L.* Gekozen R. P, J. Tutein Nolthenius.? Bij dit nummer behoort een BIJWOEftSEL. ZIJN DE RIJKSPROEFSTATIONS NUTTIG VOOR LANDBOUWERS? Deze vraag werd onlangs in de „vraagbaak" gedaan. Wij beantwoordden haar toen kort en goed met „stellig",maar beloofden tevens, daarop nog even terug te zullen komen. Niet, dut we sedert van meening zijn veranderd, maar wel omdat we de zaak belangrijk genoeg achten, vestigen we er nogmaals de aandaoht op. Wat toch is het geval Menig landbouwer ziet de onderzoekingen van de rijksproefstations met wantrouwen tegemoet. En waarom Wel, omdat ieder, die een of ander monster ter onderzoeking opzendt steeds den naam moet opgeven van den betrokken handelaar. Velen denken, dat daar heel wat achter zit, dat de direoteuren der proefstations, wanneer ze weten dat het de geleverde waren van handelaar A. of B zijn, de resultaten van 't onderzoek steeds zoo bekend maken, dat die in 't voordeel van den handelaar moeten wezen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze verdenking niet edel is. Want waarlijk er zijn bewijzen te over, om aan te toonen, dat het door de Rijksproefstations ingestelde onderzoek on partijdig plaats heeft en dat de landbouwer meermalen met de publioatie van 't resultaat van een of ander onderzoek zijn voordeel kan doen. Wilt ge een sterk sprekend voorbeeld F Lees dan, wat de directeur van het rijksland bouwproefstation te Groningen, de heer Dr. B. Sjollema onlangs in het Friesoh Weekblad gohreef „In tegenstelling met de vroeger verkregen resultaten bleek in dit najaar uit de aan dit proefstation verriohte onderzoekingen, dat door eeuige fabrikanten lijnkoeken worden geleverd, welke ander vet dan vet afkomstig van lijnzaad, bevatten. De hoeveelheid vreemd vet bedroeg veelal een belangrijk deel, bijv. bijna de heltt van het aanwezige vet. „Welk vet voor de vervalsohing gebruikt werd, is nog niet onderzooht. Vermoedelijk dikwijls katoenolie. In de koude werd in vele gevallen de olie, dio uit do lijnkoekmonsters geëxtraheerd was, gedeeltelijk vaBt. „Gewoonlijk zullen deze vervalsohte ljjnkoeken gemaakt zijn uit de zoogenaamde Amerikaansche koeken, die, zooals bekend is, een hoog vetge halte bezitten en waaraan door de olieslagers olie (plus eenig water) wordt toegevoegd om ze een vetgehalte van 11 of 12 pCt te geven. De verleiding sobijnt de bovenbedoelde olieslagers in den laatsten tijd, bij de hooge prijzen tan de lijnolie, te groot te zjn geweest.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1