Vrijdag 21 Juni 1901 An tirevo hi tionair Zestiende Jaarg.No. 818. Orgaan vour tie 2Snidii®Ilaiid®©Sife .^eeiiwselie EiSaimlkm IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Aaierika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. (Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMBüEj &-OBJ Bi Adyertentiën 10 cent per regel en */2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Menstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. G-roote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advert ntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle sfiihkesfi voor de üedaclie fteslemd, Adverfesstiieis en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Gezegende ajloop. Opgedrongen Staats- voogdij Tering naar de nering.'' Uiitia vreemden tsodeni en vaia nabij. 11 ij dit nummer behoort een Toen in 1897 door velen ver wacht werd, dat de uitslag der verkiezingen in het voordeel der anti-liberalen zoude zijn, behaalden de liberalen toch de overwinning. Met schrik voor Rome en vrees voor „duur brood" aan te jagen werden de kiezers van streek ge bracht en vielen vooral de her stemmingen bitter tegen. En thans, nu de partijverhou dingen er zoo bont uitzagen, dat men haast niet hopen durfde op een omkeer in den toestand, werd reeds bij eerste stemming zooveel beslist, dat men zeggen kan het regeeringsbeleid moet in handen komen van de christelijke partijen. De herstemmingen kunnen nog mee- en tegenvallen, natuurlijk maar ook in het ongunstigste geval is er eene anti-liberale meerder heid, en staat het nog 53 tegen 47want tegenover 11 liberalen zijn er reeds 47 anti-liberalen ge kozen, terwijl de herstemming in 6 districten (Loosduinen, Schiedam, Haarlemmermeer, Katwijk, Breu- kelen en Hilversum) plaats heeft tusschen twee anti-liberalen. Boven dien is er kans in Bodegraven, Gouda, Hontenisse, Enschedé en Rotterdam I. Het betaamt ons ootmoedig God te danken voor dit verblijdend resultaat, want H ij heeft het in Zijn vrijmacht aldus beschikt. Voorts past ons een woord van dank aan de centrale en locale leiders, en aan de kiezers, die met vereende krachten het zóóver brachten. De naam van den man, die nu d e aangewezen persoon is om onze geëerbiedigde Koningin te raden en een Kabinet saam te stellen, is reeds op-aller lippen. Moge hem de gelegenheid gegeven worden om de rijke gaven, die God hem schonk, ook als eerste minister ten nutte van land en volk aan te wenden, en geve God hem kracht en licht om zijne levenstaak verder te volbrengen. i Ook op Flakkee is er uitnemend gewerkt en trouw gestemd. Zon der die ijverige medehulp zou onze candidaat er niet gekomen zijn. Aan allen, die mee optrokken voor het Vaderlandsch belang, onze har telijke gelukwensch. Be Regeering heeft bij hare vele ■wetsontwerpen van den laatsten tijd, nu ook een nieuwe wet op het arm wezen voorbereid. In tweeërlei opzicht dreigt zulk een wet verkeerd in te grijpen. Vooreerst, doordat het veel prac- hscher was geweest eerst de oude, zwakke en zieke arbeiders door het aanbrengen van pensioenverzekering, van het armea terrein af te Helpen en alzoo het armen-gebied veel klei ner te maken. En ten tweede, doordat men de kerkelijke armenzorg van Staatszijde wil gaan controleeren en in verband zetten met de burgerlijke armenzorg Vau liberale zijde ziet men er maar zoo riets in, dat de kerkelijke ambts dragers hun boeken bloot leggen, en men toont daarmede zijne onkunde in kerkelijke zaken. Niet opzettelijk, 0 neen, maar toch feitelijk randt men op deze manier het recht der kerken aan. De dienst der barmhartigheid in de Kerk van Christus is teeder en heilig van aard. Gods Woord geeft daarvoor het richtsnoer aan, en onder de bijzondere leiding van den Geest des Heeren heeft de Kerk die taak te volbrengen. Maar nu zal in eene gemengde natie de Overheid komen en zeggen laat mij eens zien en beoordeelen wat gij zoo al voor uwe armen doet. Dit gaat niet. Daartegen hebben de antirevolu tionairen de „souvereiniteit in eigen kriDg" te verdedigen. De Kerk van Christus is nu een maal geen onderdeel van den Staat, maar beweegt zich evenals het huis gezin in een afzonderlijken sfeer. Aan haar zelve, en niet aan de burgerlijke Overheid staat het te beoordeelen, wat zij kan mededeelen van haar bemoeiing met de nooddruftigen, en in welken vorm tr verstandhouding en aansluiting bij de Staatszorg kan zijn. Doch met dwang gaat het niet. Maar zulke gevolgen komen er van, als onkerkelijke lieden het land besturen. Tegenover het betoog van de „Standaard dat er eerst geld moet zijn in de schatkist van het Rijk, vóór dat de sociale politiik krachtig is door te zetten, raadt de Nieuwe Roüer- damsche Crt aan om maar liever de tering naar de nering te zetten. Blijkbaar kan die redactie ook geen andere bron aanwijzen voor een flinke vermeerdering van Staatsin komsten dan „eene oordeelkundige verhooging van het tarief," zooals dc „Standaard" noodig acht, maar dan schijnt zij liever de arbeiders nog maar eenige jaren verstoken te wil len laten van ouderdomspensioen en andere ondersteuningsmiddelen. Vroeger was er sprake van acht millioen alleen voor het pensionee ren van de afgeleefde arbeiders. De Staatscommissie schatte de kosten op dat bedrag. Doch de tegenwoordige minister van Waterstaat gaf reeds te kennen, dat hij genegen was een plan voor te dragen, dat slechts twee millioen zoude vorderen. En door andere liberalen werden geen meer afdoende maatregelen bepleit. Opmerkelijk is mïujschen. dat ter wijl de liberalen vroeger, als er geld voor de neutrale school" gevraagd werd, altijd uiterst toeschietelijk wa ren, zij thans, nu het de opheffing van den arb-idenden stand tot dra gelijker levensbestaan geldt, zoo voor zichtig zijn en zich be3t in een lang durig uitstel kunnen schikken. Intusschen zal dit tegenstribbelen hen weinig baten. Wanneer zij de antirevolutionairen niet willen hel pen om in gematigden gee3t de ar beidersbelangen in do wet te ver zekeren. dan zullen zij door de sociaal-democraten wed gedwongen worden het in veel duurderen vorm te doen. jï r e ke 11 il e c ij I e r a MISDADIGERS. Uit de jongste stra'frechteflijke statistiek blijkt dat de bedrijvers van stafbare feiten over de verschillende kerken in 1890 aldus waren verdeeld Ned. Herv. Kerk op 2,/2 millioen, 7835 of 1 op 300'. R. Cath. Kerk op 1,650,000, 6691 of 1 op 250. 9 Geref. Kerk. op 400.000, 179 of 1 op 2200. Evang. Luth. Kerk. op 70.000, 163 of i op 430. Joden op 100.000, 272 of 1 op 367. In 1901 werd te Cluistiania, de hoofd stad van No .inregen een congres voor ge heelonthouding door F. W. Lonnbeek meegedeeld, dat van de 310 Pinsche dis tricten, er 194 waren voor geheel verbod van productie, verkoop en invoer van alkohol- houdende dranken 60 vroegen hetzelfde of plaatselijk verbod, 51 waren alleen voor plaatselijk verbod, terwijl 3 districten geen ingrijpende veranderingen wenschten. Daar is men dus verder met de drankbestrij ding dan in ons land. In een 20-tal Russische legerkorpsenis sedert 20 Oct. 1900 bij wijze van proef neming de verkoop van alkoholhoudende dranken in de cantine verboden. Op de dagen, dat er drank verstrekt wordt, laat men aan de soldaten de keuze een glas grog of beter eten. De nieuwe recruten worden voor de gevaren van bet alkohol- gebruik gewaarschuwd en tot onthouding aangespoord. Te 's Graveuhage zal op 6 en 7 Nov. van dit jaar het 3e Nationaal Congres voor geheelonthouding gehouden worden. Wel is het noodig, dat ook in ons land meer en meer de aandacht gevestigd wordt op het gevaar van den alcohol. Daalde het gebruik in de laatste jaaen, in 1900 "ver meerde het weer van 8.01 L. in 1899 tot 8,22 Ij, in 1900 per hoofd. Was de accijnsopbrengst in 1899 per hoofd f 5,07 in 't vorige jaar bedroeg ze f 5,18. Wel is het dus noodig, dat ieder weldenkende zich warm begint te maken voor de zaak der drankbestrijding. T'fiiii- Lanübouw. DE VERZAMELING DER VEREENIGING „Landbouwonderwijs" TE MIDDELHARNIS. Over de planten zouden we 't heden hebben. Lovende exemplaren zijn er bijnn ten allen tijde aanwezig. Doch zooals van zelf spreekt, kunnen die niet in zoodonigen toestand bewaard worden. Nadat zo door den oonsuiont gedetermineerd zjjn of nadat hjj een of ander ziekteverschjjnsel er aan heeft bestudeerd, worden zo zoo moge lijk geprepareerd en hielpen de verzameling com- pleteeren. Soms op spiritus, dooh meest al ge droogd kon do bezoeker ze er dan later vinden. Het herbarium zoo heet een verzameling van gedroogde planten van de Vereeniging breidt zich langzaam maar zekor uit. Toch merk- teu' we op dat de heer Van Bjjlevelt met het in goeden staat houden nog al eens wat moeite had. De vochtigheidstoestand van de zaal heeft tengevolge dat ook tal van lagere planton zioh 'ongevraagd neerzetten op die welke mon wensoht te bewaren. We hebben hier 't oog op de schim melsoortendie, hoe belangrijk soms ook, bier toch moeieljjk gedeeld kunnen worden. Ze heb ben nog al menig gedroogd plantje totaal ver nield. Behalve het door den consulent aangelegde herbarium vindt men ia de zaal ook nog een paar verzamelingen, die zjjn aangekooht. Vooral mooten we hie. melding maken van de verza meling grassen, die dikwjjls werd geraadpleegd bjj het „op naam brengen" van de graason, welke op Flakkee te vinden zju. Eu van deze zijn er nog al eenige bosjes te zien. Deze verzameling van grassoorten heeft voor eenige jaren op de tentoonstelling iu den Haag oen zeer goeden indruk gemaakt. Later is zjj nog uitgebreid en bovendien kan thans ieder, die ae zaal een be zoek brengt, nog enkele bonjes gedroogde vlin derbloemige gewassen aantreffen. Deze zjjn ook alle op 'teiland gevouden en juist daarom in deze „Verzameling" zoo goed op haar plaats. Verder willen we nog molding maken van een groot aantal bosjes gedroogde cultuurgewas- seu. Inzonderheid de granen zjjn rjjk vertegen woordigd en in goeden staat gebleven. De peul vruchten bleven ook vrij goed, dooh de peulen hebben voor een groot deel de zaden verloren. Van zaden gesproken. Ja, ook daarvan wor den in de „Brouwerij" ettoljjk bewaard. Wjj zouden zeker een beele kolom kunnen vullen met do namen van alle soorten. En alB we al die zaden en zaadjes daar zoo netjes zien staan, de flesecben voorzien van etiquetten mot do na men, dan kan 'tons geen raadsel zjjn, dat de Consuleut heel wat tjjd aan een en ander heeft moeten besteden. De lessen in plantkunde enz. aan de cursus sen worden, zooals ran zelf spreekt, in den winter gegeven. Deze omstandigheid in aanmer king genomen, ligt het voor de hand, dat de gedroogde planten nog al eens goede diensten kuunen doen tor aanschouweljjkiug van somini- go zaken. Niet minder geldt dit van oeriigo plaatswerlcen met uiterst sehoone vergroole af beeldingen aan planten. "Wjj herinr eren ons die vau aardappel, papaverpeer, peen, en tarwe. En gerust mogen we getuigen, nooit duidel jj kor „phmtkundeplaton" gezien te hebben. Ze mogen dan wat duur geweest zjjn, de gelden er voor uitgegeven behoeft de Vereeniging zich niet to beklagen. Later nog iots over andere plaatwerkon. M. PROEFVELDEN IV. Reeds vroeger wezen we te dezer plaatse op de proefnemingen van den heer Van der Koogh te Middelharnis. Inzonderheid de vergeljjkende proeven met verschillende stikstofhoudonde mest stoffen oliilisalpeter, zwavelzure ammoniak, gier en gaswater op kar wjj bespraken we uitvoerig. Thans ligt voor ons 't verslag van de voort zetting dier onderzoekingen. Want men was bljjkbaar niet tevreden met de opgedane erva ringen. Do heer Van der Koogh wonsohte te weten, „of de nawerking der stikstofhoudende meststoffen invloed had op wikken voov groen- bemesting bestemd en of het volgende jaar nog nawerkiug was waar te nemen op de aardappe len." Verder wilde men ook onderzoeken of 400 RH. rmmomak superphosphaat por H.A. de opbrengst zou kunnen verhoogen. Ziedaar het doel van hetBemestingsproef veld op aardappelen van den heer J. van der Koogh te Middelharnis." Nadat in I899 de Karwjj geoogst was, werdon de negen meten, waaruit hot proefveld bestond, vier keoren omgeploegd. Deze gedeelteljjke braak kwam volgens den heer Mansholt de wikken, die nu gezaaid werden, Diet ten goede. Deze verlangen over 't algemeen een vasten bodem. Voorts waren tengevolge van dat herhaald ploe gen 3 b. 4 weken voor den groei der wikken verloren. Dit alles had tengevolge dat het gewas zioh „vrjj slecht" ontwikkeldo. In November werden do wikken o 'dergeploegd. 12 April I9OO pootte men dë aardappelen (Groningor jammen.) Merkwaardig, dat deze veel minder van he slechte weer leden dan andere velden Jammen Van ziekte hadden ze evenmin last. De ojjfers van de in 't Verslag opgenomen tabel leoren, dat de pereeelen, waar ohilisalpeter en gaswater op karwjj was aangewend, nog oen nawerking lieten zien. „Bit zou dan zoo verklaard kunnen worden, dat de cliilisalpeter en het gaswater die het zwaarste gewas karwjj voortbrachten, meer stoppels aohterlieten, 't geen nu aan de aardap pels ten goede is gekomen." Evenals bij een vroeger besproken proefne ming was ook op 't proefveld van den heer Van der Koogh niet veel van de uitwerking van ammoniak-auperphosphaat op aardappelon te bespeuren. Cultuurproef met suikerbieten-variëteiten van den heer J. vau Weel te Den Bommel. Op het desbetreffende proefveld werden uitge zaaid aoht variëteiten nameljjk Beekman 3.B. Schreiber S.N.Schreiber S.SRabbethge GieseckeKühn E.S. Gebr. Dippe W1 Kampf A en Kamph B. Aan het Proefstation voor Zaadoontröle te Wageningen was het zaad onder zocht op zuiverheid en kiemkracht. Wat betreft het aantal „kiemen" per KG. stond Beekman S.B. bovenaan, terwjjl Schreiber S.S in dit opzioht bjj de andere variëteiten ten achteren was. Hot proefveldje met deze laatste variëteit was ook 't minst vol, terwjjl Beekman S.B. de meeste planten gaf. Evenals bjj elke Cultuurproef waa ook hier het doel te lee-en kennen, welke variëteit't best voldoet. Ten einde dit te kunnen beoordeelen, geeft 't „Verslag" een uitvoerige tabel, waarin behalve de Bietenopbrengat in KG. per H.A en 't suikergehalte in percenten ook de suikerop- brengst in KG. per H.A worden uitgebruikt. Dan wordt in deze tabel ook nog uitgedrukt de geldswaarden van den oogat, zoowel berekend naar te'quel-eontract, als naar contract op go- halte. De conolusieu zjjn eerst gonomen, nadat de resultaten dezer cultuurproef vergeleken waren met die van dezelfde proefneming van den heer H. van dor Giessen te Hendrik Ido Ambacht, Ze luiden „Naar bietenopbrengst was de rangorde dor verschillende variëteiten als gemiddelde van beide proefvelden dezeno. 1 Gebr. Dippe W. 1 no. 2 Kamph A No. 3 Kiimph B 110. 4 Rabbethge en Giesecke no. 5 Kuhn en Co. E.S no. 6 Beekman S.B. no. 7 Schreiber S.N.no. 8 Schreiber S.S. Naar geldswaarde van den oogst bij geholte-oontract was de volgorde aldus No 1 Gebr. Dippe W. 1 no. 2 Kiimpf B no. 3 Schreiber S.N.no. 4 Beekman S.B no. 5 Kiimpf A no. 6 Rabbethge en Giesecke no. 7 Kuhn en Co. E.S no. 8 Schreiber S.S. Hoewel deze mededeelingen te laat komen, dan dat men er nog dit jaar van zou kunnen proÊteeren, hopen we tooh, dat onze lezers een en ander zullen noteeren. M. Wordt vervolgd. Volkeren der Aarde. BUITSCSlIsAWm. Het Zondag onthulde gedenkteeken, op het plein voor het Rijksdaggebouw te Berlijn, bestaat uit een bronzen standbeeld van Bismarck, rustende op een voetstuk van graniet. De kanselier is gekleed in geueraals-uniform, zijn hand rust op een kaart, zijn oogen zien in de verte naar de zegenzuil. Het beeld wordt geflankeerd door vier allegorische figuren. Siegfried, het zwaard smedend, de Atlas, den wereldbol torsend, de Sybille, rustend op een sfinx, en een krachtige vrouwenfiguur, die den voet heeft geplant op den nek van een tijgerkat. Op de zijden van het voetstuk zijn allegorische reliefs aangebracht. Van het 80 bij 100 pas groote grondvlak leiden trappen naar een platform, dat met waterbekkens met riviergoden en nereiden is versierd, en van daar naar het voetstuk van het standbeeld. Het geheel, hoewel wat erg streng en koud, moet een machtigen indruk maken door de souvereine kracht en de machtige rust, die uit Bega's kunstwerk spreken. BEECJE. Het geschil tusschen Kamer en Senaat in Belgie over de speelwet wordt scherper, daar de Kamer, haar ontwerp waarbij de voorrechten voor Ostende en Spa afgeschaft worden, nadrukkelijk wil handhaven. Op voorstel van Weeste heeft de Kamer een commissie van zeven leden benoemd, die een rapport over de quaestie zal uitbren gen. Daar de Kamer echter in drie maan, den de agenda niet zal hebben afgedaan en een socialistische obstructie wegens het stemrechtontwerp niet is uitgesloten, is niet te verwachten dat de zaak nog vóór de verkiezingen van het volgende jaar in 't reine gebracht wordt. EVeEJÜIVÖ. Eduard VII is er op uit, de uitgaven van zijn hofhouding zooveel mogelijk in te krimpendit bewijst de verkoop van een

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1