IJ V O i(r S E L Kinder-Confect: g 24 Mei|901. No. 814, Vereeniging Landbouwonderwijs. J. K. alhier had j.l. week het onge luk om onder een hollend paard met wiel- slede te geraken, waardoor hij belangrijke kneuzingen bekwam Middelharnis. Maandag a. s. (2de Pinksterdag) des middags ten twee uur, zal de Heer H. de Wilde, candidaat voor de Provinciale Staten eene politieke lezing houden in de Zondagsschool (Zandpad.) Ge legenheid tot debat. Entree 5 cents. Dirksland Is 't gerucht waarheid, dan zou de Heer J. Kaslander bedankt hebben als lid der Commissie tot wering van 't schoolverzuim. Melissant. Door stemgerechtigde inge landen van den polder Oud-Melissant is tot gezworen van die polder herbenoemd den Heer D. Soldaat. Stellendam. Naar wij vernemen zal van wege een buiten deze gemeente ge vormde maatschappij, een garnalenpellerij worden opgericht. Ouddorp. Aanstaande week hopen we der een paar gezinnen van hier naar N. Amerika te vertrekken. Antwoorden of mededelingen B. -- - BEHOOEEIJE BIJ IN HOC SM il Comité. jadei-ing van an- iesvereenigirgsn, het Provinciaal Hand, op Donder- voormiddags half Urn, in het locaal raat. iering hebben toe- in anti-revolutio- ngen, aangesloten omité. v. LiiHimel. irde, maar uit den Mveren ten slotte te Dordt. Maar hij ende dat als de verbetering van 't Hei- af zoo noodzakelijk was, de Regeering laak zelve wel ter hnnd zou genomen jbeu en waar de Regeering dit nu niet ïd, daar meende hij, dat 't ook niet Jioodzakelijk was. Hij zou tegen de tie stemmen. )e heer Smeenge, voorz. van Schutte- _ldiende den heer Lohman van ant- >rd en verdedigde op degelijken grond, jde verbetering noodzakelijk is en dat ^'luchthaven aan de Galathee of te (le Tonge onontbeerlijk was. Werd 't llegat verbeterd, dan was de kwestie van i vluchthaven ook opgelost en de Zeeuw- 1899, spreekt haar diep leedwezen en hare krachtigo verontwaardiging uit dat sommige van de besluiten der Haagsche Conventie en met name de artt. 44, 45, 46, 47 en 50 met voeten getreden zijn; hoopt dat de Regeerin- gen hiertegen de stappen zullen nemen die binnen haar bereik liggen, en wenscht dat geen Staat, die tot een oorlog gedwongen werd omdat arbitrage werd geweigerd, zal kunnen beroofd worden van zijn recht op ouafhankelijk bestaan, tenzij het doodvonnis door een overwinnaar geëischt. worde be krachtigd, na een eerlijk onderzoek door een onpartijdig Hof van Arbitrage*/. Herhaaldelijk heeft de schrijfwijze van den naam der stad Valkenberg, voorheen ten onrechte Val kenbnrg genoemd, tot verwarring met het dorp van dienzelfden naam, nabij Leiden aanleiding gegeven Brieven en zelfs officieels stnkken, werden tot groot ongerief vaak viceversa verkeerd bezorgd. Thans heeft de Hooge Regeering op een desbetreffend besluit van den Raad, aan deze naamsverwarring een einde ge maakt en zal het stadje van het z. g. NeerlandsZwit seriand in het vervolg officieel heeten „VALKENBERG". Dit kon des te gereeder geschiedan, omdat Valken berg, zooals uit de latijnsche omschriften der oude zegels van de Heeren blijkt, reeds in den aanvang der XlIIe eeuw, Falcomons genoemd werd, terwijl de oudste zegels of contrazegels tot 1254, zelfs met een berg, op welks top een Valk zit, versierd zijn. Tot in liet begin der XlVe eeuw heeft het laatstg» noemden latijnschen naam, n.l. Faucomons, blijven voeren, terwijl in een latijnsch charter uit 1202, be rustende in het archief der abdij Houthem St. Gerlach, Gozurnus, als heer van Valkenberggenoemd wordt. Eigenaardig echter is het, dat de oorspronkelijke naam van Valkenberg ra. den ouden nog bestaanden fransch waalschen naam der gemeente: n.l. Fauquemont is bewaard gebleven en dat deze plaats in de volkstaal steeds Valkenberg bleef heeten. Deze naamsverandering houdt tevens verband met eene aanvrage tot verbetering van het stadswapen, dat historisch onjuist bljjkt te zijn. Namens bet Gemeentebestuur Dr. A. ERENS, JturnfimeestfiVt.. tamers. ker, zegt 't spreek- ;n, dat in de Kamer n geleden gesproken u behandelen zullen, ge. Beter laat dan ak goed bezien dan ooral zoo'n gewich- ans zullen onder de met onze eilanden in taat. Dit is de zaak Motie van den heer heeren of leden be eg van Dordt naar Aldus «van oordeel een waterweg voor van Dordrecht naar oo van deze haven- enlandsche schipperij tusschen Zeelanden sijds en de andere rzijds in aanmerking 's lands financieele n dit werk ten laste aar te brengen, bij jaren de kosten niet wicht zijn, dat de tot werk van groot al- langer zou moeten eekt de wenschelijk- elijk nog in den loop iet ontwerp van wet van den weg van iellegat langs Brou- orde ingediend.Het a het najaar van 1900 50 d.M. nu is die waar 56 d.M het eenigszins bruikbaren lar is het zoo klaar ;erweg langzamerhand en. Het is voor sche- kenend charter onmo- ïen. Ieder begrijpt wat en vaarweg beteekent landen van het jaar in 1 onvoldoenden toe- zulke omstand ghe- lel geheel onmogelijk ijven voor de stad uit. Het was treurig en winter tezien hoe re mannen langs s en en baliekloofden, e reden, dat zij, die erken konden, geen n konden verdienen, hen bestemd niet zoodat zij een be de publieke liefda- er wel veel aan dien is er in de laatste on voor uitgegeven, lijft onvoldoende, te en ander bezwaar is ak door den overloop weg over Hellevoet- slecht is. Die twee ;n, en de eenige kans «schippers verlangden daar evenveel .rials de Hollandsche en de heer Con- ia blik of cartOJV, W AARop naam Mmeende, met den heer Smeenga, dat leste plan was dat van ket Hellegat. ,Q3te delicatesse bij de thee Alles b' illhad de Commissie of de Staatscom- Sè voor den waterweg van Dordt naar j in 1897 een zestal plans gemaakt en Beleefd aanbevelend, e<rd. dat het beste was de schepen voor t t/ T VAN TTFNr Ddt bestemd, door den Nieuwen Water- JUdJ V AIM kjH, taten gaan en dan door de Oude Maas, im aanstonds zijn er twee stoomtram- [enéén is er al bij Barendrecht en idere komt bij Spijkenisse, en dus is die waterweg met hinderpalen bezet, ien zelfden geest spak ook Minister het plan door den heer Lohman het t? geacht, vond bezwaar in de spoor- 1 die 18 a 20 uren van de 24 ge- l is, het 5de plan, het beste, dat de scommissie opnoemt, had bezwaren twee stoomtrambruggen toch moest t geholpen worden. De scheepvaart- ring was in 98 400.000 M3 en dus ïl 00 groot als in Delfzijl en even- el als in Harlingen en toch voor waterweg naar Harlingen zijn reeds enen uitgegeven en voor Delfzijl zijn belangrijke werken in voorbereiding t met zijne grootere scheepvaart had- Ï/enzoo recht op krachtige ondersteu- Maar hoe zeer noodzakelijk, ook in v-and met een vluchthaven, die eigenlijk Verbetering van het Hellegat niet noo- is door toedoen van een da*, toch ir een ander bezwaar. Bij verbetering 't Hellegat moeten ook betere verde- [smiddelen worden gebouwd, en een en r zal dan .een 4 a 5 millioen' kosten een te groot, om die nu uit 's Rijks - :t te kunnen uitnemen. ,r moet wat gedaan worden, want de ■ggering van het aardappelengat baat ft wordt steeds slechter, er moet dus idering komen, hoe die ook tot stand &e gebracht. De motie werd na repliek den heer v. Gijn in stemming gebracht ireeg slechts een 6-tal stemmen tegen. Er en er 55 voor. "egen stemden de heeren Van Bijlandt eldoorn) Pijnappel, van Limburg .Sti- de Savornin Lohman, Mackay en de irzitter. linneiiland. Heer J. J. van Kerkwijk, de afge- jdigde van ons district naar de Tweede r is heden (Dinsdag)avond overleden, b Johan van Kerkwijk werd geboren ddorp, op 19 December 1830. verschillende posten bekleed te heb- werd hij den zosten Februari 1863 ien tot lid der Tweede Kamer in het [istrict Zierikzee. nafgebroken heeft hij daarvoor tot heden gehad. overledene was Commandeur in de 'van den Ned. Leeuw, had de Com- jdeursorde van het legioen van eer van 'ijk en de Leopold decoratie van ie. heer De Wilde van Den Haag, V. in de meeste gemeenten van ons ct in openbare vergaderingen met deba t I Jen. Op Pinkstermaandag, 27 Mei) c deze, dat het H' f namiddags 2 uur, te Middelharnis in Het is gebleken, dat (Zondagsschool, des avonds 7 uur te chepen langs Brou Island,in het koor der Herv. kerk. 't Hellegat in Dordt er dus van Rijkswege st getracht werd den verbeteren dan zou shoorlijken waterweg *eer brood zijn vo°r te doen hebben. Ge an oordeel, dat he tusschen Rotterdam rrentie tusschen twee meende, dat het zeer it als de zeeschepen dan maar door de" oeten gaan, dat pl<1 gaan ze Rotterdam le Noord maar doo Oag 28 Mei te Ouddorp, Dinsdag 4 1 'e Stad aan 't Haringvliet, Woensdag ni te Bommel, Vrijdag 7 juni te Stel- 5,n) Maandag 10 Juni te Óoltgensplaat, fihsdag ii Juni te Oude Tonge, |DE VREDESCONFERENTIE. owel te 's Gravenhage als in Amsterdam M Zaterdagavond meetings gehouden ter ferping van de herinnering aan de Haag- Jjredesconferentie van nu voor twee jaar. de meeting in Den Haag gehouden, 'ok minister De Beautort het woord werd de volgende motie aangenomen, vergadering, den 18en Mei 1901 ver- B te 's Gravenhage ter herdenking van 'fiing der Vredesconferentie op 18 Mei icht, dat hij voor het Saisoen weer ruim eren. met billijke prijzen, hoop ik dat U zult vereeren. Aanbevelend, üEd. Dw. Dn. €leinen^d üieuws. Valsche bankbiljetten. Zooals reeds werd medegedeeld, waren in de laatste dagen te Rotterdam en te Utrecht valsche bankbiljet ten van veertig gulden in omloop gebracht. Vrijdagnacht nu, is te Amsterdam iemand gearresteerd, die bij de uitgifte van zulk een valsch biljet betrokken was. Omstreeks 10 uur Vrijdagavond kwam in een sigaren magazijn in de Plantage een jongmenseh eenige goede sigaren en een pakje fijne sigaretten koopen en betaalde met een bankbiljet van veertig gulden. De winkelier was afwezig en de bediende wisselde. Bij thuiskomst van den eerste bespeurde deze, dat het biljet, dat met petroleum was vettig gemaakt en daardoor op een oud biljet geleek, vals was, waaromtrent hij zich nog eens met de loupe vergewiste. Onmiddellijk gaf hij daarvan kennis aan het hoofdbureau van politie en het commissariaat op het Jonas Daniël Meijerplein. De bediende her kende in het jongmenseh iemand die gerui- men tijd geleden zich aangeboden had als winkelbediende en volgens zijne opgave werkzaam geweest was in een sigarenmaga zijn in de Kalverstraat. Hier werd het adres van het jongmenseh opgenomen, hetwelk dien zelfden nacht door de politie werd opgehaald. Het gewisselde geld was voor het grootste deel nog in zijn bezit. Het signalement, door Rotterdam gegeven van den wisselaar der valsche biljetten, scheen overeen te komen en zoo ging Zaterdag morgen het jongmenseh ter confrontatie onder politiegeleide mede naar Rotterdam. Omtrent den gearresteerde, kunnen wij nog het volgende mededeelen, zegt de Tel. Bedoelde persoon, zekere S., was geruimen tijd bediende in een bekend sigarenmaga zijn te Amsterdam. Hij kwam eenige maan den geleden in aanraking met de justitie, daar hij verdacht werd van een diefstal in de Lunchroom in de Kalverstraat. Op een publiek bal-masqué werd hij toen des nachts gearresteetd, maai wegens gebrek aan be wijs op vrije voeten gesteld. Nu echter heeft de justitie termen gevonden, hem, verdacht van het vervaardigen en uitgeven van nage maakte bankbiljetten in voorloopig arrest te stellen, daar hij door verschillende personen te Rotterdam is herkend. In perceel 106 aan het Damrak te Amsterdam, waar een drukkerij is gevestigd zijn verschillende lithografische steenen en verschillende andere voorwerpen, die tot het vervaardigen van valsch bankpapier gediend kunnen hebben, in beslag genomen. Duinbrand. Het helmgewas van ongeveer 14 H.Aduingrond aan de kust van Ameland werd op Hemelvaartsdag een prooi der vlam men, die tot diep in den nacht woedden. Afgezien van de schade, daardoor aan de duinen teegebracht, is het bedroevend om de vele broedende vogels, die van eieren jon gen ot van eigen leven betoofd werden; men vond verschroeide leeuwerikken in de nestjes De brandstichters zijn onbekend. Uit Meerenberg ontsnapt. Toen heden morgen trein 319, die te 5.25 van Amster dam naar Rotterdam vertrekt, Sloterdijk gepasseerd as, bevond zich een man op den weg, die zich op eens voor den trein wierp; wat gelukkig door den machinist werd opgemerkt, die door krachtig remmen den tretn nog tijdig tot staan bracht. Het treinpersoneel dat den man van den weg wilde verwijderen, werd door hem met een mes bedreigd. Met veel moeite gelukte het den ongelukkige ia handen te krijgen. Bij onderzoek bleek hij een ontvluchte krank zinnige uit Meerenberg te zijn. Met veel zorg werd hij weder met den trein naar Haarlem vervoerd, waar hij voorloopig aan de politie werd overgeleverd. Ook een rede n.Dezer dagen ont ving een onderwijzer van een vader, wiens zoontje de school verzuimd had, bet volgende briefje, dat hij aan de //Vacature// zond Meester lief, Wort maar niet kwaad Dat Mijn Zoon De school VerLaat Want het Zijnne raare Grappe Want ik moet Zijn Schoenne lappe. (get NAAR DE GEVANGENIS 1 Door een schoolopziener in het arrondisse ment Zaandam is procesverbaal opgemaakt te gen inwoners van Zaandam, Koog aan de Zaan en Zaandijk, wegens ongeoorloofd schoolver zuim hunner kinderen. De zark zal behandeld worden voor het kantongerecht te Zaandam. Langer dan 14 dagen brengt te Dieren aan den openbaren weg een uit de woning gezet huisgezin mét tal van kinderen, zonder eenige bedekking, dag en nacht in de open lncht door. Een kmd ligt in de wieg en de moeder is op het punt de Dierensche bevol king te vermeerderen. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. De heer O. Plokhooy de bekende tweemaal door de Engelschen uitgezette Boerenviiend, die onlangs uit een Boerenkamp bij Lissabon wist te ont vluchten, schrijft thans uit Genua aan de D. Ot. Ik kwam dus heelhuids te Lissabon aan. 'tWas wel gelukkig, dat ik niet tot Lissabon in den trein gebleven beo; want daar stond de politie me reeds op te ■wachten, zoo hoorde ik later. Ik stapte naar 'n hotel en vroeg een kleine kamer. De portier vroeg gelukkig niet naar jnijn naam. Wat 'n genot is't, als jejestuk- geloopen voeten eens kunt in orde bren gen. Den volgenden morgen vroeg reeds giug ik er van door. Ik had een geheel nieuw pak aan en een Portugeeschen hoed op en zorgde er voor dat ik me steeds op de drukste plaatsen vertoonde. Door de zorgen van 'n Portugees dien ik in vertrouwen mesdeelde wie ik was, kreeg ik in 'n privaathuis een kamertje. Niemand kon er dns achter komen waar ik me ophield. Nu at ik hier en dan weer daar. De boot, die ik verwacüte bleef maar uit eu steads werd ik weer ongeruster. Ik kreeg zelfs 'n courant in handen O Sesulo, waarin stonddat ik reeds gefanget was en weer terugge zonden naar (Jaldts da Rainha. Eindelijk Vrijdagavond bemerkte ik, dat een man mij steeds volgde. Liep ik snel dan versnelde ook dat nieuwsgierig heertje zijn pas. Wat werd ik toen bang Reeds 5 dagen vrij te zijn en dan weer 't vooruitzicht te krijgen op gevangen neming Vlug schoot ik 'n heele smalle straat in. De man eveneens. Toen draaide ik kort een hoek om en bleef op 'n don kere stoep in elkaar gedoken zitten De goede Portugees stormde me snuivend voorbij, kwam een oogenblik later weer terug en bleef vlak bij me staan, zonder me te zien. Daarna verdween mijn vriend en ik verwijderde me voorzichtig in 'n andere richting. Langs groote omwegen bereikte ik reeds laat de straat waarin ik woonde en aan beide ingangen stond 'n polietieman. De straat wisten ze dus reeds. Alleen 't huis nog niet. Weer stapte ik terug, eiken agent vermijdend langs allerlei klei ne straatjes, naar 'n Hollander, waarmede ik kennis gemaakt had en die zoo vrien delijk was, me nachtverblijf te verleenen. Daar hoorde ik van 'n schip, dat naar Italië zou vertrekken en ik besloot te probeeren als matroos mee te gaan. Dat gelukte, en als gast van den kapitein, dien ik nooit genoeg dankbaar zijn kan, kwam ik in Italië aan. Dinsdag jl. werd in, 't hotel Spee een algemeene vergadering gehouden der ver- eeniging »Landbouwonderwijs«. Van de 122 leden waren bijna 100afwe zig. De voorzitter, de heer C. J. H. van den Broek gaf dan ook zijn teleurstelling te kennen en betreurde het, dat zoo weinigen blijken van belangstelling gaven. Zelts was het ledental in 'tafgeloopen jaar met 8 verminderd. Op andere landbouvvvergade- ringen waren dikwijls een 6o-tal personen tegenwoordig en dat kon ook hier het ge val zijn. De voorzitter vreesde, dat de ver- eeniging dooi gebrek aan belangstelling te gronde zou gaan. Wanneer alle oudleer lingen en zij die de lezingen van den con sulent bijwoonden, lid werden, dan zou 't getal leden veel grooter zijn. De Penning meester deelde later mede, dat sommigen de kwitantie terugzonden met het achter schrift »Doet er niet meer aan«, >Ziet er van af«, en dergelijke, 'tBovenstaande werd gezegd, nadat de rekening over 't vorige jaar was behandeld. Deze wees aan voor ontvangsten f3540,59 en voor uit gaven f2764,09 zoodat 't voordeelig saldo f 776>50 bedroeg. Dit bedrag was zoo hoog omdat de toelage van f500 aan de heeren veeartsen voor 't onderwijs, dat deze aan de cursussen hadden gegeven, nog niet was. betaald, 't Bestuur meende dit jaar slechts 2/3 van die som te moeten uitkeeren. De heeren veerartsen waren daarmee volstrekt niet tevreden. Ook vele leden der verga dering achtten het ongewenscht hen te korten in 't salaris en bestreden met kracht het voorstel van 't Bestuur. De vergadering wees met algemeene stemmen uit ('t Be stuur en de belanghebbenden hielden zich buiten stemming) dat het volle bedrag van f 500 ook dit jaar zou worden uitgekeerd. De begrooting voor 't volgend jaar werd onveranderd goedgekeurd, terwijl de heeren M. de Gast en J. Timmers werden uitge- noodigd, dan de rekening na te zien. Tot lid van 't Bestuur werd gekozen de heer C. van der Velde te Herkingen. De voorzitter had vooraf gezegd, dat velen be weerden, dat de vereeniging „Landbouw onderwijs" eene liberale vereeniging was. Deze verkeerde opvatting deed misschien schade aan een algemeene toetreding en daarom stelde hij voor, iemand te kiezen uit Herkingen, Nieuwe Tonge of Dirksland, die niet liberaal was. Blijkens den uitslag der stemming was de Vergadering het in dezen met den Voorzitter eens. Nadat de leden waren opgewekt mede te deelen, wat naar hun inziens was in 't belang der vereeniging en nadat nog eenige op merkingen gemaakt waren over de leeszaal werd de vergadering gesloten. De Vereeniging Landbouwonderwijs" heeft verleden jaar een wedsttijd uitgeschre ven in het uitvoeren van proefnemingen door oud-leerlingen van de landbouwcur- sussen. Tien jongelieden hebben verslagen ingezonden. De commissie van beoordeeling bestaande uit de heerenM. W. V. van Bijlevelt, J. van Schouwen en L. Pen achtte eenparig dat van G. van Es te Sommels- dijk het beste en daarna die van W. de Vogel te Goedereede en A L. Mijs te Melissant. Zij allen werden bekroond met een prijs van f 10. Aan M. Schilperoord Lz. te Nieuwe Tonge werd f 5 uitgekeerd, terwijl L. Slis Dz. te Oude Tonge, J. C Joppe en A. Braber Jz. te Stad aan't Ha ringvliet, A. Koese te Stellendam, C. Lok ker Pz. te Den Bommel en J. L. Koese te Melissant ieder f 2.50 bekwamen. Zijn toestond is echter thans bevredigend. De Inspectie van verlofgangers in deze gemeente zal plaats hebben op Maan dag 17 Juni a.s. des namiddags ten 7% uur op het Kerkplein te Middelharnis. Op Donderdag 30 Mei a.s. ('s av. 7 uur zal vermoedelijk optreden Jhr. Mr. J. J. Pompe v. Meerdervoort, candidaat der Antir. in 't District Zierikzee. Eveneens ge legenheid tot vragen en debateeren. 22 Mei. Burgemeester en Wethou ders dezer Gemeente brengen ter openbare kennis, dat op heden is aangeplakt, en ge durende veertien dagen ter Gemeente-Se cretarie voor een ieder ter inzage is neder- gelegd de herziene lijst der inkwartiering. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofde- lijken Omslag voor het dienstjaar 1901 ge durende vijf maanden van den 23 Mei 1901 tot en met 23 October 1901 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Op heden is aangeplakt eene bekend making houdende oproeping in werkelijken dienst van de verlofgangers Jacob Slis tegen 24 Juli a.s. en Nicolaas Comelis Grooten- boer tegen 24 Juni 1901. Door uit te wijken voor paarden ge raakte jl. maandag R. S. met zijn fiets in de kaai, en kwam met een nat pak en den schrik vrij. STAD A AN'T HARINGVLIET. Bij besluit van de gecombineerde vergadering van Ingelanden van de polders Oude en Nieuwe Stad op 15 dezer, zal het oude gebouw op de kaai, genaamd de //Redoute*/ verbouwd worden tot polderkamer. Door de steurvisschers, welke nog slechts een paar weken hierj zijn, zijn in dien korten tijd een 40-tal steuren gevangen. Door de Lib. Kiesvereeniging f Volks belang» zijn tot definitieve candidaten ge steld voor den Gemeenteraad de HH. Adrs. Braber Pz. (aftr.) en J. v. d. Gevel. DEN BOMMEL. Burg. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat het door hen aan de Raad gedaan verslag van Men toe stand dezer gemeente over het vorige jaar tegen betaling der kosten, ter gemeente secretarie verkrijgbaar is gesteld, De Burg. dezer gemeente maakt be kend, dat de verlofganger Jacob Bogerman gediend hebbende bij het 4e Reg. Vest. Art. Garnizoenplaats den Helder, den 24 Juli e.k. in werkelijken dienst is opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend. Naar wij uit goede bron hebben ver nomen, hoopt ds. L. Emrnen, den 9 Juni a.s. zijn intreerede uit te spreken, waar schijnlijk zal hij door ds. Kraaijenbelt van Rotterdam bevestigd worden. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat het onderzoek van alle in dc- J, U. [4—r- ze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die voor den isten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren en niet in de maand Juni van dit jaar in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden te Dirksland op Dinsdag 18 Juni a.s. des voormiddags 10 ure. OOLTGENSPLA AT. Eenige straatmu zikanten sloegen Dinsdag jl. onder deze gemeente in het gehucht Achthuizen hnn tent op. Terwijl de ouders afwezig waren, overleed plotseling hun 5 maanden oud zijnd kindje. Tot Zetter voor 's Rijks Directe Belastingen voor deze Gemeente is door de Commissaris der Koningin in deze Provincie benoemd, den heer J. van Noordt alhier. OUDE TONGE. De rekening over het jaar 1900 en de begrooting voor het jaar 1901 van den Magdalenapolder onder deze gemeente, liggen ter visie ten kantore van den Secretaris dier polder. Voor de op Dinsdag den 4den Juni a s. te houden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en van de Provinciale Staten zijn ter Ge meente Secretarie opgaven verkrijgbaar tot het stellen van Candidaten. Als leden van den gemeenteraad zullen dit jaar aftreden de Heeren Johs Zaaijer (Burgemeester) en W. v. d. Linde. Naar men verneemt heeft een kind van D. Voskamp alhier bij het spelen, een der armpjes gebroken. Aanstaande Maandag 27 Mei des avonds om half zeven, hoopt D. V. in 't koor der Heruormde kerk als spreker op te treden, de Heer H. de Wilde, lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage, en candi daat der Antirevolutionairen in het district Middelharnis voor de Prov. Staten van Z.H. De toegang is voor alte kiezers vrij. Ook bestaat er gelegenheid tot debat. In werkelijken dienst zijn tegen 24 Juli opgeroepen de verlofgangersGerrit v. d. Vliet, Adrianus Gestel en Adrianus den Hollander, allen van de lichting 1899: 4de Reg. Vesting-art. den Helder. Bij P.Roodzand alhier kwam men dezer dagen tot een niet alledaagsche ontdekking. Men had n 1 geruimen tijd gemerk dat zich het een of ander achter het behang schuil hield. Vermoedende dat het muizen waren, besloot men een opening in den muur te hakken. Maar wat wonder In plaats van deze viervoeters ontdekte men een nest bijen die zeker door een reet in de muur zich daarheen één weg hadden gebaant De collecte voor den gewrpenden dienst zal in dezer gemeente ge ouden worden op Dinsdag 18 Juni. Herkingen. Het driejarig zoontje van de Heer J. Snijder alhier viel Dinsdag middag te water, doch werd gelukkig bij tijds gered. De herziene lijst van inkwartiering ligt van den 20 Mei gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ten inzage. Dit is da» de zesde die in werking zal treden. De Heer van Gelder voor enkele weken begonnen was no. 5. Het muziekgezelschap »de Hoop« alhier zal pinksterenmaandag de pleizierreis der Stoomboot >Vooruitgang« naar Rot terdam medemaken. A.s. Dinsdagavond 28 Mei zal de heer Jonkheer Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, kantonrechter te Goes, lid der Prov. Staten van Zeeland en candidaat voor de Tweede Kamer verkiezing in het distriet Zierikzee, om half zeven spreken voor de kiezers van Stellendam en omstreken. Toegang voor allen vrij. Yooral visschers en arbeiders worden uitgenoodigd te komen. Er zal gelegenheid zijn tot debat. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kon- telo$s geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen, waarop ze betrekking hebben. Vragen. 100. Ik las ergens „onderzocht met een lactodensimeter bleek het soortelijk gewicht (van melk) 1,031." Wat is een lactodensimeter 101. Is het mogelijk zwart geworden zilveren lepeltjes weer blank te maken. O. T. 102. Haast ieder landbouwer hoorde al eens van Thomasslakken en Thomas- slakkenmeel. Maar nu zou ik graag eens weten, waar die vandaan komen of hoe ze bereid worden. Een lezer. 103. Wie heeft er recht ot aanspraak op voorwerpen van beteekenis, welke

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 5